רוצה אייקון של "נשיקה"!

מיכאל לנג

מושעה
מעורבות
4
נקודות
18
אין לי מושג.

מה אתה אומר? גם בכבלי חשמל?

שלום נמר ודיגיסאן
כבלי חשמל לא!
והתשובה לכך אינה קשורה לטיב הצליל שמשמיע הטוסטר הקופץ, או הקומקום כאשר המים רותחים.
התשובה נעוצה בתדר. תדר הרשת הוא 50/60HZ תלוי במדינה, והוא קבוע.
לפי טבלת AWG http://www.powerstream.com/Wire_Size.htm בעמודה ימנית, תוכל לראות שנגיעת התדר בעובי
(Skin Effect) מתחילה ב-125HZ.
ברם שים לך שהגדרת התופעה: Maximum frequency for
100% skin depth for solid conductor copper

1. לא מדובר בגוש נחושת קשיח אלה בחוט שזור (לא נכון לחברת Nordost Corporation - http://www.nordost.com/category/3/speaker-cables
2. מאחר והחוט נחושת לרמקול שזור מחוטים דקים יותר שהעובי שלהם דק בהרבה מ-22#, אין בעיות כלל עד עשרות KHZ.
3. תופעת ה-Skin Effect מגיע מתחומי תדר גבוהים בהרבה (מכ"ם, מיקרו גל, RF וכו'.). באופן תמוהה התדרים המדוברים
ממש גבוהים שם GHZ שביחס לאליהם -20KHZ, נחשב ל-DC. ובמקרים רבים נתקלתי בהתנסחות הזו.
4. גם בהתיחסות של הטבלה והתופעה בתדרי שמע (Skin Effect), התופעה משפיעה ב-% בודדים. המשמעות שבמקום שתדר גבוהה יזרום בכל שטח המוליך, הוא זורם בחלק ממנו. אבל החלק הזה גבוהה (מעל 90%) ומה גם שכפי שהמאמר
ששודך טוען (ונכון) רוב הזרם בבאסים. כך שלהם יש מוליך ב-100%, ומאחר והגבוהים זקוקים רק ל1/20 מהמוליך,
גם עם ה-Skin Effect יש להם מספיק כדי לזרום באושר.

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,616
נקודות
113
שלום נמר ודיגיסאן
כבלי חשמל לא!
והתשובה לכך אינה קשורה לטיב הצליל שמשמיע הטוסטר הקופץ, או הקומקום כאשר המים רותחים.
התשובה נעוצה בתדר. תדר הרשת הוא 50/60HZ תלוי במדינה, והוא קבוע.
לפי טבלת AWG http://www.powerstream.com/Wire_Size.htm בעמודה ימנית, תוכל לראות שנגיעת התדר בעובי
(Skin Effect) מתחילה ב-125HZ.
ברם שים לך שהגדרת התופעה: Maximum frequency for
100% skin depth for solid conductor copper

1. לא מדובר בגוש נחושת קשיח אלה בחוט שזור (לא נכון לחברת Nordost Corporation - http://www.nordost.com/category/3/speaker-cables
2. מאחר והחוט נחושת לרמקול שזור מחוטים דקים יותר שהעובי שלהם דק בהרבה מ-22#, אין בעיות כלל עד עשרות KHZ.
3. תופעת ה-Skin Effect מגיע מתחומי תדר גבוהים בהרבה (מכ"ם, מיקרו גל, RF וכו'.). באופן תמוהה התדרים המדוברים
ממש גבוהים שם GHZ שביחס לאליהם -20KHZ, נחשב ל-DC. ובמקרים רבים נתקלתי בהתנסחות הזו.
4. גם בהתיחסות של הטבלה והתופעה בתדרי שמע (Skin Effect), התופעה משפיעה ב-% בודדים. המשמעות שבמקום שתדר גבוהה יזרום בכל שטח המוליך, הוא זורם בחלק ממנו. אבל החלק הזה גבוהה (מעל 90%) ומה גם שכפי שהמאמר
ששודך טוען (ונכון) רוב הזרם בבאסים. כך שלהם יש מוליך ב-100%, ומאחר והגבוהים זקוקים רק ל1/20 מהמוליך,
גם עם ה-Skin Effect יש להם מספיק כדי לזרום באושר.
אני רואה שאתה מספר פעמים מבחין בין גיד שזור לסוליד קור בעניין בסקין אפקט , אז תרשה לי להסביר אולי , למרות שקטונתי , שחוט שזור מתנהג דומה מאוד וסוליד קור ,אלא באם מבודדים כל גיד דקיק באמייל כמו שעושה קרדס ,יש גם את עניין השטח החיצון , כלומר גודל הסקין שיש לו משמעות , ולכן חברות משתמשות בריבונים ,ובגידים צינוריים(חלולים) כדי להגדיל את שטח העור (אור) , ולכן בוא נתיחס לתיאוריות הללו כמביאות אור , ולאו דווקא בתיאוריות חשוכות(מרפא)

מיכאל לנג

מושעה
מעורבות
4
נקודות
18
אני רואה שאתה מספר פעמים מבחין בין גיד שזור לסוליד קור בעניין בסקין אפקט , אז תרשה לי להסביר אולי , למרות שקטונתי , שחוט שזור מתנהג דומה מאוד וסוליד קור ,אלא באם מבודדים כל גיד דקיק באמייל כמו שעושה קרדס ,יש גם את עניין השטח החיצון , כלומר גודל הסקין שיש לו משמעות , ולכן חברות משתמשות בריבונים ,ובגידים צינוריים(חלולים) כדי להגדיל את שטח העור (אור) , ולכן בוא נתיחס לתיאוריות הללו כמביאות אור , ולאו דווקא בתיאוריות חשוכות(מרפא)

שלום שניצל
האם תוכל בבקשה לציין בכמה משטח המוליך (מוליך סוליד) אין הולכה ב-20KHZ?
האם ברור לך מהטבלה שבתדרי הבאס (עד 500HZ) אין שום בעיית Skin Effect?
האם אתה מסכים שהיחס בין זרמי הבאס לאילו של הגבוהים נמצא בסדר גודל של כ-1/20 כפי שיואל הביא בציטוט?
לכן בכל מקרה, הגדלת שטח החתך של מוליך בכמה אחוזים תפצה על התופעה. היא בטח תעזור לזרמי הבאס.

שיטת הגידים הבודדים המבודדים זה מזה נקראים כבל ליץ (או ליצה).
הבידוד יכול להיות כל חומר בידוד מקובל ואין שום יתרון באמייל.

לגבי התיאוריות - כשמן כן הוא. כל עוד אינן מביאות נתונים מספריים אלה רק סיפורי מעשיות, דינן לעמוד בצד החשוך.
(הלורד ווידר). ואילו התיאוריות המתבססות על יכולות להציג נתונים מספריים (מדידים) הם בצד המואר (הג'דאי/יודה).
אני משועשע מהרעיון שאתה נותן לסיפורי התיאוריה של יצרני הכבלים להוביל ואילו את הנתונים הבסיסיים שמקורן אינו
ביצרנים (בעלי טינטרס) אתה מושיב על כיסא הקונספירציות.

רוזי1

חבר משקיען
מעורבות
883
נקודות
113
סילטק מבצעים לדגמים הגבוהים שלהם טיפול טרמי מיוחד שמשבח את החומר ומשנה את אופי הצליל שלו לחלוטין. .

למיטב ידיעתי הם לא עושים את זה, וטוענים לאייכות חומרים גבוהה מאוד - שילוב כסף וזהב, ושזירה בכמעט 90 מעלות.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,240
נקודות
113
הם עושים.

אתה יכול לשלוח את הכבל שלך לטיפול דומה. עופר קרטה שלח אותו לטיפול כזה והוא טוען שיש שיפור ניכר בצליל.

רוזי1

חבר משקיען
מעורבות
883
נקודות
113
לא בסדרת G7, רק בדגמים קודמים.
ובד"כ אני לא אוהב את הסאונד שיוצא מהטיפולים האילו... קר כזה (באמת) :)

DigiSUN

מושעה
מעורבות
2
נקודות
18
שלום נמר ודיגיסאן
כבלי חשמל לא!
נו ברור שלא, ולא רק כבלי חשמל... כל הזריקה הזאת לאוויר של מושגים שאין להם שום רלבנטיות לאודיו בתחום השמיע הם בבחינת פסאודומדע. כך בדיוק נולדים מיתוסים.
כפי שמיכאל הסביר בסעיף 3, סקין אפקט הוא מושג מעולם המערכות המקובצות. התדרים הרלבנטיים אליו גבוהים בהרבה מתדרי האודיו השמיע / תדרי חשמל הרשת. לחילופין, צריך כבל אודיו שאורכו מס' קילומטרים, או כבל חשמל שאורכו אלפי קילומטרים, על-מנת שסקין אפקט יהיה משמעותי.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,240
נקודות
113
בדקת את זה באודיו או שזה סתם עוד משהו שאתה זורק לאוויר?
ואם כן משפיע?

אנחנו לא זורקים מושגים לאוויר מפני שאין לנו את ההבנה (בדיוק כמוך וכמו מיכאל) ההנדסית שמאפשרת לנו לדעת מהם המושגים החשמליים הגורמים להשפעה של סקין אפקט או כל מושג אחר.

נכון, ברפואה לא משתמשים בכבלים שמשתמשים בהם לאודיו מפני שברפואה אין להם השפעה כמו שיש להם באודיו. אחרי הכל, יש בעיה רצינית. אינכם מסוגלים לקבל תופעה שהיא אינה מוסברת לכם ברמה הטכנית. וכשאתם אינכם מסוגלים להסביר אז מבחינתכם היא לא קיימת. הצורה שבה אתם שוללים את ההשפעה הזו היא פשוט מביכה.

רוזי1

חבר משקיען
מעורבות
883
נקודות
113
לדעתי מספיק בויכוח התאורטי חסר התוכלת הזה, אפילו קרמר התחיל להחליף כבלים.....
יש פה חבר'ה עם קיבעון מחשבתי, ומחשבה בתוך הקופסה, שהם עבדו על טיפוחו עשרות בשנים.
הייתה סיבה למה הלכו בני ישראל 40 שנה במדבר.

מיכאל לנג

מושעה
מעורבות
4
נקודות
18
ואם כן משפיע?

אנחנו לא זורקים מושגים לאוויר מפני שאין לנו את ההבנה (בדיוק כמוך וכמו מיכאל) ההנדסית שמאפשרת לנו לדעת מהם המושגים החשמליים הגורמים להשפעה של סקין אפקט או כל מושג אחר.

נכון, ברפואה לא משתמשים בכבלים שמשתמשים בהם לאודיו מפני שברפואה אין להם השפעה כמו שיש להם באודיו. אחרי הכל, יש בעיה רצינית. אינכם מסוגלים לקבל תופעה שהיא אינה מוסברת לכם ברמה הטכנית. וכשאתם אינכם מסוגלים להסביר אז מבחינתכם היא לא קיימת. הצורה שבה אתם שוללים את ההשפעה הזו היא פשוט מביכה.

שלום נמר
שים לב שאני לא אומר שאין הבדל. אני רק אומר שההסברים הללו (סקין אפקט וכו') הם לא ההסבר.
ולגבי טיפולים תרמיים או אופן שזירה, נקיון המתכת, הוספת מתכות נוספות (לנחושת), אף אחד לא מדבר על תכונה.
חוץ מאיך זה נשמע...
אז מה זה הדבר הזה שמשתנה לו בכבל שיוצר את השונות בחוויה, ואיש לא גילה עדין?

DigiSUN

מושעה
מעורבות
2
נקודות
18
ואם כן משפיע?
להוציא מַתמֶרים, מערכות אודיו אינן תחום "אחר", אלא אפליקציה אחת מני רבות של מערכות אלקטרוניות:
במילים פשוטות יותר: המטען החשמלי הזורם בכבלים אינו "יודע" שמטרתו היא לייצג סיגנל אודיו היי-אנד.

ברור שהמדע אינו יודע הכל, אך עדיין - הטענה שבסלונים עם מערכות יוקרה ראוותניות נמצא אישזהו חסר בתורה האלקטרומגנטית - היא יומרנית, בלשון המעטה.
עתה תגיד לי שהבדיקה היא לא מדידתית אלא שמיעתית...? רק אל תגיד לי שאתה "שומע את הסקין אפקט".

תופעת הסקין אפקט ידועה, מוסברת היטב מתימטית ומוכחת מעשית כבר עשרות שנים (1).
תחום התדרים הרלבנטי אליה הוא גבוה בסדרי גודל מתדרי שמע.
היות התחום מסובך ודורש רקע הנדסי/פיסיקלי - הוא בדיוק הסיבה שהוא מושאל לצרכי שיווק בתקווה שהצרכן לא יטרח להבין את הדברים לעומקם.

את המושג הזה אתה זרקת לאויר. אנא אל תשליך את חוסר ההבנה שלך לחוסר הבנה-כביכול של אחרים. ואם כתוצאה מחוסר הבנה אתה מניח שהדבר כנראה רלבנטי, הרי שזה עוד טיעון אד-איגנורנטיום (2).
כבר מעל שנה שאתה מדבר על איזשהו אדם מסתורי שהוא חכם ומלומד, שיודע להסביר הכל טכנית (3), (4). אולי לשם שינוי תביא לפחות אחד מההסברים שלו לכאן?

...וכשאתם אינכם מסוגלים להסביר אז מבחינתכם היא לא קיימת. הצורה שבה אתם שוללים את ההשפעה הזו היא פשוט מביכה.
לא נכון, בוודאי שיש תופעות שהמדע אינו מסוגל להסביר אותן אבל למרות זאת הן קיימות. איש לא הכחיש את הקיום של קרינת גוף שחור עד שהצליחו להסבירה בתחילת המאה העשרים (5).
תופעת "שמיעת ההבדלים" בין אותם רכיבים "לא מוסברים" - סובלת ממספר קשיים שלא שמים אותה באותה קטגוריה (בניגוד גמור לקרינת גוף שחור או לסיפור הגבישים של חתן פרס נובל, למשל, שיואל מנפנף בו כמשהו מקביל):

א. הקושי העיקרי: נכון להיום, התופעה מעולם לא הוכחה במקרים שבהם אין לה גם הסבר חשמלי. אלא רק הופרכה במבחנים אובייקטיביים שיש להם מתודולוגיה ראויה (מבחני ABX). מבחנים שהוצעו כאן בפורום שוב (6) ושוב (7) בנסיון להוכיח הבחנה בהבדלים - הם מוטים ועל כן פסולים.
ב. בניגוד לקרינת גוף שחור, למשל, כאן ה"שיפורים" המדווחים הם איזוטריים וסובייקטיביים ואינם ברי כימות. כל אחד מספר סיפור אחר. יתרה מזו, אף פעם רכיב אינו "מרע" עם הצליל, ותמיד יש שיפור עצום אבל אף פעם אין "יותר מדי". הדבר מעורר ספקות לגבי אמיתות הטענות הללו, שאינן ברי-כמות בעליל. מה, לא תתכן במה רחבה מדי? גבוהים מחוזקים מדי עד-כדי צרימה?
ג. התופעה מציגה את אותם שיפורים איזוטריים תמיד, לא משנה אם מדובר בקובצי לוסלס (8) (שבהם הדרישה הא-פריורית ב-SRS היא היעדר הבדלים (9) אחרת המקודד הולך לפח), מעמדים לכבלים, מכשירים כבויים בחדר (10), פיוזים אודיופיליים (11), שקעים, כבלי חשמל (12) והשפעתם על המידע הדיגיטלי(?!) (13), ברייק-אין לכבלים (14), "מטהרי צליל" למיניהם.
ד. קיים מתאם חיובי תמידי בין עוצמת השיפורים והסופרלטיבים לבין חיבת המאזין למוצר, היוקרה שלו והמיתוג שלו - מה שמעיד על הטיית הנסיין (15).
ה. ה"הסברים הטכניים" הקיימים הם בעיקרם שגוים ופסבדומדעיים - מה שמעיד שמקור ה"תופעה" הוא בעיקר בבורות או באינטרס שיווקי, ופחות בתצפיות אובייקטיביות.
ו. המצדדים בהבדלים אוחזים במקל בשני קצותיו - מצד אחד מבקרים (בבערותם) את תקפות הידע המדעי הקיים לענייננו, אך מצד שני - הם אינם מהססים לנפנף בהסברים (פסאודו)-מדעיים, כאשר אלה מחזקים את הדוקטרינה שלהם. את אותו הדין הם חורצים לגבי מבחנים עיוורים - מחזקים מבחנים עיוורים כאשר אלה מצביעים על הבדל (וטרם ראיתי מבחן שהוא באמת ראוי, אשמח אם תעמידו אותי על טעותי), אך אם המבחנים שוללים הבדל - אזי תמיד המבחן פסול: הנבדקים הם קהי-חושים, "חסרי נסיון האזנתי", חרדים ממעמד ההבחנות (טיעון מופרך נפוץ שיש לו אינספור פתרונות) או אולי קופסת המיתוג אשמה (?!) בקלקול ההבדלים. זוהי, לדעתי, דוֹגמה (16). והדוגמתיות מתאימה, לדעתי, להכרזתו של נמר לוי ש"זה מבחינתו פורום "דתי"". לפיכך, לדעתי, הוא מבלבל בין דעותיו וחוויותיו הסובייקטיביות ל"עובדות".
ז. בהנתן כל הסיבות שלעיל, ההסבר הפסיכולוגי, קרי - השֹאה (17) - הוא ההסבר הכי מניח את הדעת עפ"י תער אוקאם (18). אף אחד לא טוען לחוסר שפיות ולהזיות מצד השומעים, כמו שאתה מטיח. התופעה היא חלק מהוויה האנושית ואחוז גבוה מבני האדם נתונים להשאות. יתרה מכך, האוזן היא מסנן סלקטיבי מרהיב בו המאזין יכול לבחור מה לשמוע, כפי שהסברתי כאן - משמע מדובר בתופעה טבעית לחלוטין.

קצת ספקנות וקצת חשיבה ביקורתית לא יזיקו לפני שמוציאים את הארנק ומשלמים סכומים אסטרונומיים.

נערך לאחרונה ב:

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
דיגי
"קצת ספקנות וקצת חשיבה ביקורתית לא יזיקו לפני שמוציאים את הארנק ומשלמים סכומים אסטרונומיים"
אמת ויציב.
אלא שאין לספקנות ולביקורת מה לעשות כאן, שהרי עסקינן לא בתיאוריות אלא במה שקורה.
נשמע יותר טוב ויותר נכון? מצוין.
המחיר סביר ביחס לשיפור? יופי
בקיצור, ברגע שיש הבדלים בין א' לב' וא' יותר טוב - כל מה שנשאר זה כימות ההבדלים, פער הכסף והיחס ביניהם. וזו צרכנות פשוטה.
זה מה שמעניין אותי.
אם אתה ודומיך מסוגלים לספק הסבר - מאד אשמח, מכיוון שהנושא מעניין אותי ואני אוהב להכיר עקרונות יסוד בתחומים שבהם אין לי ידע מקצועי.
אם אתה ודומיך לא, אין דבר, אחרים יעשו את זה.

חקסמח

DigiSUN

מושעה
מעורבות
2
נקודות
18
אמת ויציב.
אלא שאין לספקנות ולביקורת מה לעשות כאן, שהרי עסקינן לא בתיאוריות אלא במה שקורה.
אילו היית מפעיל קצת ספקנות וביקורת לא היית מפציץ אותי בחומרים פרסומיים שאתה קורא להם "הסברים", חלקם אפילו מכונים "מהפכניים" והם מביכים, בלשון המעטה.

יפה לך לאחוז במקל בשני קצותיו - לומר שהמדע עוד לא יודע מחד, ולנפנף בהסברים (פסאודו)-מדעיים כאשר אלה מתאימים לך מאידך.

אם אתה ודומיך לא, אין דבר, אחרים יעשו את זה.
אשרי האיש שיצליח בזה! אם תהיה תגלית מדעית (אמיתית) כזאת, הדבר יישמח ויירגש אותי יותר מכולם. :מרחף:

נערך לאחרונה ב:

TakeOne

חבר משקיען
מעורבות
865
נקודות
113
לדעתי מספיק בויכוח התאורטי חסר התוכלת הזה, אפילו קרמר התחיל להחליף כבלים.....
יש פה חבר'ה עם קיבעון מחשבתי, ומחשבה בתוך הקופסה, שהם עבדו על טיפוחו עשרות בשנים.
הייתה סיבה למה הלכו בני ישראל 40 שנה במדבר.

אני לא בטוח שזה קיבעון מחשבתי. נראה יותר כמו בורות וחוסר נסיון.
אבל מעריץ אותכם על הסבלנות לקרוא את כל החנטריש הזה ולהתייחס.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,240
נקודות
113
זה מדהים כמה שהם חושבים שהם מבינים משהו.

דיגימון מעולם לא שמע מערכת אודיו והוא קורא להן "מערכות ראוותניות" בעוד 99 אחוז מהאוכלוסיה בישראל אינו מבין בכלל מה שווה מערכת כזו. רובן אגב, מכוערות להפחיד ונראות כאילו יצאו בזה הרגע מהשאריות של חנות אלקטרוניקה שכונתית.

יש לי בחילה מהסגנון שלהם וקשה לי מאוד להישאר ממלכתי.

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
דיגי: "אילו היית מפעיל קצת ספקנות וביקורת לא היית מפציץ אותי בחומרים פרסומיים שאתה קורא להם "הסברים", חלקם אפילו מכונים "מהפכניים" והם מביכים, ב המעטה"
אתה מחרטט. לא הפצצתי אותך ולא נעליים, ולא ברור מאיפה הגיעה המהפכה לכאן.

דיגי: "יפה לך לאחוז במקל בשני קצותיו - לומר שהמדע עוד לא יודע מחד, ולנפנף בהסברים (פסאודו)-מדעיים כאשר אלה מתאימים לך מאידך"
אתה מחרטט שוב. לא נפנפתי בהסברים כאלה ואחרים, ואני לא צריך אותם כדי לדעת מה אני שומע. הייתי שמח אם היו מסבירים באופן ראוי. לא? אז לא. מה שאני טוען כל הזמן שמהות הטענות שלך ושל כמה מעמיתיך היא לא מדע באופן בו אתם מתמודדים עם תופעות ודיווחים עליהם..

ואגב מדע: עדיין לא שמעתי את תגובתך לעניין שכטמן והגבישים, שזה מה שאני מנסה להסביר לך כבר הרבה זמן, רק בקנה מידה גדול מאוד.

falou

אוהב את התחום
מעורבות
18
נקודות
18
יואל, אני מקבל את הגישה שלך, שכצרכן אני יכול להקשיב ולהחליט (רצוי בלי לדעת מה מנגן, כדי למנוע הטיה). הבעיה היחידה שאני מוצא בהסברים קלושים לקיום הבדלים היא, שאם הפיתוח של אותם מוצרים לא מבוסס על ידע כזה או אחר, איך ידעו להגיע לתוצאה?
הרי, בסופו של דבר, יצירה של מוצר חדש צריכה להיות מבוססת על תיאוריה, על איזושהי היפותיזה מבוססת שגרמה למפתח, לדוגמא, להכניס את הכבל למקרר עם טמפ' אפס אבסולוטי, כדי לראות אם זה משנה, לא?!

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,240
נקודות
113
ואם הם לא מגלים לך את התיאוריה בגלל שהם לא רוצים לגלות?

מה זה כל כך משנה.
הכבל נשמע טוב?
משפר את התוצאה?
המחיר מתאים לך?
בדקת מולו עוד כמה?

מה עוד?

falou

אוהב את התחום
מעורבות
18
נקודות
18
אני גם אוהב לנסות (קצת) להבין (קצת, לא הרבה כמו מיכאל לאנג).
בסופו של דבר, גם יצרני המגברים לא מספרים לך מה הם עושים, לדוגמא.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,240
נקודות
113
כולנו כאן מבינים קצת ברמה הטכנית באודיו.
חלק מאיתנו שמבינים קצת עושים רעש כאילו הם מבינים הרבה.
חלק מודים שהקצת הזה שהם מבינים מספק אותם משום שככה או ככה מה שקובע זה האוזן.

אף אחד לא חושף את כל הסודות שלו. לא במגברים ולא בכבלים.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור