שאלה על הספק הרסיבר והרמקולים

ג.ל

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
שאלה קצת מוזרה אבל לא מובנת.
האם רסיבר המספק של 30 וואט לערוץ ל-5 רמקולים בעלי הספק של 100 וואט יכול לגרום נזק לרמקולים?

משה לוי

עוסק בתחום
מעורבות
1
נקודות
18
שלום ג.ל
מבלי להכנס לאיזה רסיבר זה ואילו רמקולים מחוברים.
ההספק הוא במגבר ולרמקולים אין הספק שהוא מונח של עבודה והרמקול הוא יצור פאסיבי.
יש הרבה משתנים שצריך לדעת בהקשר לשאלה שלך אבל בגדול מגבר חלש ניכנס יותר מהר לעיוותים שתוצאתם הוא מתח DC במקום AC שהוא כפול בזרם בוואטים וגם תוקע את הממברנה בכיוון אחד של התנועה ואז יורדת גם ההתנגדות של הסליל שמושך עוד זרם מהמגבר וזה מה ששורף רמקולים ובהתחלה בעיקר את הטויטרים.
מגבר חזק בריא יותר לרמקול אבל ברור שבגבולות מסוימים.
לו היית מצרף דגמים או נתונים מלאים היה יותר קל לשים את הדגש על הבעיתיות.
אבל בתשובה קצרה וחלקית כמו השאלה אז כן!!!

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
שלום ג.ל
מבלי להכנס לאיזה רסיבר זה ואילו רמקולים מחוברים.
ההספק הוא במגבר ולרמקולים אין הספק שהוא מונח של עבודה והרמקול הוא יצור פאסיבי.
יש הרבה משתנים שצריך לדעת בהקשר לשאלה שלך אבל בגדול מגבר חלש ניכנס יותר מהר לעיוותים שתוצאתם הוא מתח DC במקום AC שהוא כפול בזרם בוואטים וגם תוקע את הממברנה בכיוון אחד של התנועה ואז יורדת גם ההתנגדות של הסליל שמושך עוד זרם מהמגבר וזה מה ששורף רמקולים ובהתחלה בעיקר את הטויטרים.
מגבר חזק בריא יותר לרמקול אבל ברור שבגבולות מסוימים.
לו היית מצרף דגמים או נתונים מלאים היה יותר קל לשים את הדגש על הבעיתיות.
אבל בתשובה קצרה וחלקית כמו השאלה אז כן!!!
הי, משה!

אני מתרשם שאתה מאוד אדיב ומפרגן ורוצה לעזור.

עם זאת, מצד אחד, אתה עצמך אומר על עצמך שאינך מתמצא כלל בעניינים הטכניים, "בור ועם הארץ", כדבריך,
ומצד שני, אתה ממהר להיכנס לעניינים טכניים, להביע עמדות נחרצות, לשפוט מי מטעה ומי טועה ומה נכון ומה לא, וכו'

נראה לי שייש סתירה עמוקה ומהותית בין שני הצדדים/הפנים האלה, מה שעלול להיות בעייתי עד מטעה.

הפוסט הזה יכול להיות דוגמה, שכן הוא עתיר טעויות ברמה הבסיסית, כמו למשל:
  • לרמקולים אין הספק -- נכון, אבל יש להם נתון של הספק -- איזה הספק בפועל של "מוסיקה" אפשר להכניס להם בלי שיינזקו. זה נתון מבלבל -- לא מדובר על עוצמת המגבר -- ובעייתי, שכן צלילים של מוסיקה הם משהו אמורפי. מוסיקה של 30 ואט, למשל, יכולה להתפזר בין התדרים, ורמקול של 30 ואט יפל בה היטב. אבל במוסיקה מסויימת ייתכן שכל הצלילים יהייו בתחום הגבוה, שאז 30 ואט שמופנים לטוויטר של רמקול שמוגדר כ-30 ואט די בטוח שישרפו את הטוויטר
  • מגבר לא יתחיל להוציא פתאום DC במקום AC בגלל היותו חזק מדי או חלש מדי
  • מגבר טראנזיסטורי שמגבירים אותו מעבר ליכולתו יתחיל להוציא גלים חתוכים בקצותיהם (clipping), גלים הדומים למובעים, שייש בהם תכולה גבוהה של תדרים גבוהים, ששורפים טוויטרים...
  • מתח DC במקום AC שהוא כפול בזרם בוואטים -- משפט מוזר, או לפחות לי אינו מובן. מכל מקום, כפול בזרם הוא פי 4 בוואטים
  • מגבר חזק בריא יותר לרמקול אבל ברור שבגבולות מסוימים -- המילא "בריא" לא בדיוק מתאימה. נפוץ יותר לשרוף רמקולים ע"י ניסיון להגביר מגבר חלש מעבר ליכולת המגבר מאשר ע"י להגביר מגבר חזק מעבר ליכולת הרמקול, כי בד"כ במקרה השני הרעש עוצר אותנו קודם (אם הרמקול נציל די הצורך כדי לתת את עוצמת הקול המבוקשת לפני שמגיעים להגבלת ההספק שלו)
ויש עוד דברים כאלה.

אולי עדיף לא לרוץ להטעות גולשים בתשובות שאין מאחריהן ידע והבנה טכניים מספיקים.

אין הכוונה "לסתום לך את הפה", ואני בטוח אתה יכול להועיל מניסיונך השמיעתי והפראקטי ובהצעות ספציפיות לציוד, רק כדאי אולי להימנע קצת מעניינים טכניים פרופר.

לדעתי.

עמיר

משה לוי

עוסק בתחום
מעורבות
1
נקודות
18
עמיר יקירי
מדוע אתה עונה לי ? מדוע אתה נותן לי ציונים ? שוב אתה יורה בלי לחשוב בכלל ? אתה שוב מתנהג כמו העקרב בסיפור עליו ועל הצפרדע.
מדוע אינך עונה לשואל התמים ומסביר לו את מה שאתה יודע טוב כל כך להסביר לי?
לגבי המלצתך לי "להימנע קצת מעניינים טכניים פרופר", אני מבין שאתה חושק בתפקידו של מיכאל כנושא הדגל הטכנולוגי.
אז בבקשה קח פיקוד על גוש הטכנוקראטים כאן.
שיהיה בהצלחה.
שבת שלום

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
שאלה קצת מוזרה אבל לא מובנת.
האם רסיבר המספק של 30 וואט לערוץ ל-5 רמקולים בעלי הספק של 100 וואט יכול לגרום נזק לרמקולים?
באופן תיאורטי כן, אבל זה תלוי בעיקר בהאם אתה אוהב לשמוע חזק, ובנתון הנצילות (sensitivity, שזה בעברית בעצם רגישות) של הרמקולים.

נתון ההספק של הרמקולים אינו משמעותי לגבי בחירת מגבר אלא כדי לקבל מושג אם הרמקול יכול בכלל לספק את עוצמת הסאונד המבוקשת לפני שעוברים את מגבלת ההספק שלו (לא כל רמקול מסוגל נגן חזק די הצורך של אנשים מסויימים).

כלל האצבע (לא האמצעית) הוא שעדיף מגבר חזק, אפילו בהרבה מעל לנדרש (וכאמור, ללא קשר לנתון ההספק של הרמקול) מאשר חלש בקצת.

בשני המיקרים חשוב לא להגביר יותר מדי, כאשר במגבר חלש האוזן עלולה לגרור אותנו להגביר יותר מדי (אלא אם מזהים עיוותים בזמן), ובחזק יש תיקווה שהאוזן תעצור אותנו.

בקיצור, עדיף מגבר חזק על חלש, אבל אם הרמקולים נצילים במידה סבירה ואתה לא שומע חזק מדי, אז אין בעייה אמיתית.

בברכה,
עמיר

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
עמיר יקירי
מדוע אתה עונה לי ? מדוע אתה נותן לי ציונים ? שוב אתה יורה בלי לחשוב בכלל ? אתה שוב מתנהג כמו העקרב בסיפור עליו ועל הצפרדע.
מדוע אינך עונה לשואל התמים ומסביר לו את מה שאתה יודע טוב כל כך להסביר לי?
לגבי המלצתך לי "להימנע קצת מעניינים טכניים פרופר", אני מבין שאתה חושק בתפקידו של מיכאל כנושא הדגל הטכנולוגי.
אז בבקשה קח פיקוד על גוש הטכנוקראטים כאן.
שיהיה בהצלחה.
שבת שלום
עניתי גם לשואל התמים, ועניתי לך כי זה מקרה שחוזר הרבה פעמים.

אין לי שום חשק לשאת דגלים, זה כבד, והרוח מפריעה. פעם החזקתי עמוד או תומך או איך שקוראים לזה של חופה, בזמן חתונה, וכמעעט נפלתי מהרוח. הייה קשה.

מה שאני חושק בו, אם אתה מתעקש לנסח את זה כך, שאם עונים תשובה טכנית, אז שתהייה מבוססת, ואם חסר ידע טכני, אז עדיף לא לפרט את הצד הטכני.

למשל אם היית עונה משהו כמו המשפט שהוספתי בסוף -- "
עדיף מגבר חזק על חלש, אבל אם הרמקולים נצילים במידה סבירה ואתה לא שומע חזק מדי, אז אין בעייה אמיתית
" -- היית נותן לו את האינפורמאצייה שהוא צריך בלי להיכנס ל-DC, הספקים שאין לרמקולים וכיו"ב.

בברכה,
עמיר

משה לוי

עוסק בתחום
מעורבות
1
נקודות
18
חבל"ז

ג.ל

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
חברים תודה על התשובות ולגבי המוצרים מדובר ברסיבר הרמן קרדון AVR 137 ורמקולים BOSE קובייה
צוחק!

משה לוי

עוסק בתחום
מעורבות
1
נקודות
18
חברים תודה על התשובות ולגבי המוצרים מדובר ברסיבר הרמן קרדון AVR 137 ורמקולים BOSE קובייה
צוחק!

משאיר לעמיר לשאת את הדגל הטכני, הוא באמת יודע יותר מכולם ואני מצפה שלא יאכזב אותנו גם כאן.
יאללה עמיר, תן בראש.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
משאיר לעמיר לשאת את הדגל הטכני, הוא באמת יודע יותר מכולם ואני מצפה שלא יאכזב אותנו גם כאן.
יאללה עמיר, תן בראש.
אני לא מתיימר לדעת יותר מכולם -- ממש לא. מבחינת ידע יש לי, כפי שכתבתי בכמה וכמה מקומות, פיסיקה תיכונית בלבד + שנה בטכניון שאפשר להזניח + גישה אינטואיטיבית שאולי יש בה משהו אבל אינה תחליף ליידע אמיתי. היידע+אינטואיצייה שייש לי מאפשרים לי לזהות כשמישהו לא מדבר לעניין, ולפעמים להציע הסברים/רעיונות שאולי יש בהם משהו, אבל, כאמור וכמודגש, האמת לא אצלי בכיס.

אבל בעצם לדעתי יש בעניינים שקשורים לציוד כמה תחומים שונים:
  1. דברים שקשורים לצד המדעי: לטכנולוגייה, פיסיקה וכד', מה קורה בפנים, מה ההסבר לכל מיני תופעות, אלקטרוניות, מיחשוביות, מיכאניות ו/או אקוסטיות
    .
  2. היכרות מעשית עם הרבה סוגי ציוד ו/או אקוסטיקה, התאמות, מה עובד טוב/רע עם מה, מה כדאי איפה -- היכרות פראקטית, שיכולה להיות מלווה בהבנה טכנית או לא -- לא זה מה שמשנה כאן
הערכתי היא שמבחינת ידע והבנה טכניים -- #1 -- איש המיקצוע כאן הוא מיכאל123, שייש לו בנוסף גם הבנה אודיופילית ותשומת לב לא רק לצד הטכני אלא גם השמיעתי. הוא גם לא קוטל-קנים בתחום #2, וגם בנושאי דיגיטאל למיניהם, כולל DAC-ים וכאלה, הוא במקום ראשון גם בהקשר #2.

בענייני #2 הלא-דיגיטאליים, לדעתי המקום הראשון מתחלק כנראה בין נמר לבין שניצל.

מה שטוב ויפה כאן במיוחד, הוא ששלושת אלה גם מאוד אוהבים לעזור, נדיר שהם מתנשאים (יכול לקרות לכל אחד, אבל להם זה קורה מעט), כך שאפשר לקבל כאן עזרה אמיתית וטובה, בניגוד למה שהייה עם מיכאל לנג.

אז אני מסרב בזאת לקבל את הכתר -- מעולם לא רציתי אותו, לא התיימרתי אליו ולא שאפתי אליו -- ואני מעביר אותו רישמית (בהינתן שאין לי סמכות להכתיר אף אחד!) -- לאנשים שזה אכן מקומם, לדעתי.

כל העניין עם מיכאל לנג הייה לא לאפשר לו לקחת לעצמו מקום שלדעתי לא הייו לו הכישורים להיות בו, לא מבחינת ידע, עוד פחות מזה מבחינת הבנת היידע שכבר הייה לו, ועוד פחות מזה מבחינת השוויץ והיומרה.

נראה הייה לי שרצוי שמישהו ייקח על עצמו את "העבודה השחורה" להבהיר את זה ולא לאפשר "הטעיית הציבור" בצורה גורפת כפי שהתחילה לחגוג כאן. אז חטפתי את כל הריקושטים, אבל אני מקווה שאנשים מתחילים להבין שלכל האורך התכוונתי בדיוק למה שכתבתי כל הזמן -- שאני לא מתחרה אתו על המקום ו/או על של-מי-יותר-גדול, ואני לא מתיימר לדעת/להבין יותר מכולם ולא יוצא ביוזמתי ללמד את העולם.

בברכה,
עמיר

נ.ב., העתקתי את הפוסט הזה לשירשור חדש ב"דו ערוצי"

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
יאללה עמיר, תן בראש.
ולעניין עצמו -- כבר עניתי -- אם לא מנסים לשמוע חזק מידי אין בעייה אמיתית.

בנוסף, אמנם מגבר חלש מדי מייצר גלים מרובעים כשמגבירים אותו יותר מדי, אבל אם הוא באמת חלש, אין לו גם את הכוח לשרוף דברים כל כך מהר...

בהקצנה פראית, כל אחד מאיתנו גם עלול להתחשמל מבטרייה של 1.5V, ומתח DC מסוכן יותר ממתח AC, אבל בכל זאת לא דווח על הרבה הרוגים בנסיבות אלה.

אולי כדאי לחשוב על זה שרוב האנשים משתמשים במגברים חלשים מדי, ואם הייתה כאן בעייה אקוטית ורצינית, רוב השירשורים היו בכיות על רמקולים שרופים, אבל לא נראה לי שזה המקרה, נכון?

עמיר

mokes

חבר משקיען
מעורבות
1
נקודות
0
הי, משה!

אני מתרשם שאתה מאוד אדיב ומפרגן ורוצה לעזור.

עם זאת, מצד אחד, אתה עצמך אומר על עצמך שאינך מתמצא כלל בעניינים הטכניים, "בור ועם הארץ", כדבריך,
ומצד שני, אתה ממהר להיכנס לעניינים טכניים, להביע עמדות נחרצות, לשפוט מי מטעה ומי טועה ומה נכון ומה לא, וכו'

נראה לי שייש סתירה עמוקה ומהותית בין שני הצדדים/הפנים האלה, מה שעלול להיות בעייתי עד מטעה.

הפוסט הזה יכול להיות דוגמה, שכן הוא עתיר טעויות ברמה הבסיסית, כמו למשל:
  • לרמקולים אין הספק -- נכון, אבל יש להם נתון של הספק -- איזה הספק בפועל של "מוסיקה" אפשר להכניס להם בלי שיינזקו. זה נתון מבלבל -- לא מדובר על עוצמת המגבר -- ובעייתי, שכן צלילים של מוסיקה הם משהו אמורפי. מוסיקה של 30 ואט, למשל, יכולה להתפזר בין התדרים, ורמקול של 30 ואט יפל בה היטב. אבל במוסיקה מסויימת ייתכן שכל הצלילים יהייו בתחום הגבוה, שאז 30 ואט שמופנים לטוויטר של רמקול שמוגדר כ-30 ואט די בטוח שישרפו את הטוויטר
  • מגבר לא יתחיל להוציא פתאום DC במקום AC בגלל היותו חזק מדי או חלש מדי
  • מגבר טראנזיסטורי שמגבירים אותו מעבר ליכולתו יתחיל להוציא גלים חתוכים בקצותיהם (clipping), גלים הדומים למובעים, שייש בהם תכולה גבוהה של תדרים גבוהים, ששורפים טוויטרים...
  • מתח DC במקום AC שהוא כפול בזרם בוואטים -- משפט מוזר, או לפחות לי אינו מובן. מכל מקום, כפול בזרם הוא פי 4 בוואטים
  • מגבר חזק בריא יותר לרמקול אבל ברור שבגבולות מסוימים -- המילא "בריא" לא בדיוק מתאימה. נפוץ יותר לשרוף רמקולים ע"י ניסיון להגביר מגבר חלש מעבר ליכולת המגבר מאשר ע"י להגביר מגבר חזק מעבר ליכולת הרמקול, כי בד"כ במקרה השני הרעש עוצר אותנו קודם (אם הרמקול נציל די הצורך כדי לתת את עוצמת הקול המבוקשת לפני שמגיעים להגבלת ההספק שלו)
ויש עוד דברים כאלה.

אולי עדיף לא לרוץ להטעות גולשים בתשובות שאין מאחריהן ידע והבנה טכניים מספיקים.

אין הכוונה "לסתום לך את הפה", ואני בטוח אתה יכול להועיל מניסיונך השמיעתי והפראקטי ובהצעות ספציפיות לציוד, רק כדאי אולי להימנע קצת מעניינים טכניים פרופר.

לדעתי.

עמיר
היי עמיר! אני מתרשם שאתה מאוד אדיב ומפרגן ורוצה לעזור.
(טוב, נו, שיקרתי. אני בכלל לא חושב את זה. אבל אולי כדאי שמדי פעם תטעם את מה שאתה נותן לאחרים). לגופו של עניין, עמיר, מכיוון שנכונות טכנית כ"כ חשובה לך - או יותר נכון - כשאתה חושב שמוצגת אי-נכונות טכנית אתה מיד מוצא סיבה לקפוץ ולקרוא לאחרים "אדיבים ומפרגנים" רגע לפני שאתה משתלח בהם - אני רואה לנכון קצת לתקן אותך. גם כי אני "אדיב ומפרגן" ולכן שמח אם תלמד משהו, וגם כי בא לי שתתנצל בפני משה. כי עשית לו עוול. וכי אתה טועה. גם במישור בטכני. ובוודאי בהתנהגותי.
אז לגופו של עניין:
מגבר לא יתחיל להוציא פתאום DC במקום AC בגלל היותו חזק מדי או חלש מדי
המגבר יכול להכנס לקליפינג, שאז הגל מתחיל להראות ריבועי. זה לא בדיוק DC, אבל זה בוודאי כבר לא AC, מכיוון שזרם AC הוא סינוס (או יותר נכון - סופרפוזיציה של גלים סינוסיים במדיום ליניארי) - מה שזה חדל להיות, לעניינינו. הלאה.
מגבר טראנזיסטורי שמגבירים אותו מעבר ליכולתו יתחיל להוציא גלים חתוכים בקצותיהם (clipping), גלים הדומים למובעים, שייש בהם תכולה גבוהה של תדרים גבוהים, ששורפים טוויטרים...​
יש לך כאן טעות גדולה: גל המתח מתחיל להראות מרובע, ובגל מתח מרובע אין בעצם הרבה תכולה של תדרים גבוהים (זה יהיה רק במעברים בין חיובי לשלילי) ותדרים גבוהים לא שורפים טוויטרים.... אבל מה שכן גורם לנזק הוא...
מתח DC במקום AC שהוא כפול בזרם בוואטים -- משפט מוזר, או לפחות לי אינו מובן.
אז בוא אסביר לך מכיוון שמדובר בחשבון פשוט! כשמדובר בהספק של מגבר, מדובר בהספק ממוצע לגל סינוסואידיאלי - RMS. בגל סינוס מתח שיא (V-peak) הוא שווה ל (V-RMS כפול שורש 2). אתה למדת שנה בטכניון... ובתיכון..... אז אתה בוודאי זוכר שהספק יחסי למתח בריבוע..... (P=IV=V^2/R). האם כעת אתה מבין שהספק שיא שווה להספק RMS כפול 2? ופה משה צודק לחלוטין. ההספק מוכפל.
כשהמגבר נכנס לקליפינג ההספק מתחיל לעלות דרמטית, ויגיע לפי שתיים בקליפינג מלא. קבוע.
כעת כשאנחנו מיושרים על נושא ההספק, בוא נדבר על הנזק. הנזק, אגב, יקרה בסופו של דבר גם לוופרים, אבל הטוויטרים הרבה יותר עדינים וישרפו קודם. הסיבה היא קודם כל, עודף הספק. ההספק האדיר והקבוע הזה מחמם את הסליל (מכיוון שיש לו התנגדות....) - והסליל נשרף. לוופרים זה יקרה גם, אבל שם יש יותר אוויר לקרר אותם ולכן זה יקרה מאוחר יותר. הוופרים פחות או יותר יתקעו, או יזרקו מצד לצד עם הגל הריבועי (תלוי בתדר שלו כמובן), אבל גם יתחממו מאוד מעודף ההספק וגם התנועה המוגבלת שלהם לא תקרר אותם כמו תנועתם הרגילה. לא בריא.
אני בטוח שאתה שמח שהבהרנו נושאים טכנים בפורום! כי זה כ"כ חשוב לך! אבל מה שבאמת יותר חשוב, זה שתתנצל בפני משה.

נערך לאחרונה ב:

mokes

חבר משקיען
מעורבות
1
נקודות
0
ולעניין עצמו -- כבר עניתי -- אם לא מנסים לשמוע חזק מידי אין בעייה אמיתית.

בנוסף, אמנם מגבר חלש מדי מייצר גלים מרובעים כשמגבירים אותו יותר מדי, אבל אם הוא באמת חלש, אין לו גם את הכוח לשרוף דברים כל כך מהר...

בהקצנה פראית, כל אחד מאיתנו גם עלול להתחשמל מבטרייה של 1.5V, ומתח DC מסוכן יותר ממתח AC, אבל בכל זאת לא דווח על הרבה הרוגים בנסיבות אלה.

אולי כדאי לחשוב על זה שרוב האנשים משתמשים במגברים חלשים מדי, ואם הייתה כאן בעייה אקוטית ורצינית, רוב השירשורים היו בכיות על רמקולים שרופים, אבל לא נראה לי שזה המקרה, נכון?

עמיר
מגבר חלש בווליום גבוה מדי מעלה את ההספק שלו לרמקולים באופן דרמטי (מהסיבות שתוארו קודם), כך שהוא כבר לא כ"כ "חלש"..... וגם אם שום דבר לא נשרף, לאורך זמן כן נגרם נזק לסלילים בטוויטרים ובוופרים. בעצם מאוד יתכן שלטווח הארוך הנזק הגדול יהיה דווקא לוופרים, מכיוון שהוופרים צריכים זרימת אוויר כדי להתקרר. אם הם זזים פחות, עקב המגבר בקליפינג, הם יתקררו פחות, ובסופו של דבר הסלילים שלהם ישרפו. זה יכול להיות תהליך איטי והדגרתי. הטוויטרים פחות זקוקים לזרימת אוויר (כי אין שם בעצם) - רוב הטוויטרים כיום מקוררים בנוזל.

זורו44

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
16
שורה תחתונה,איך מונעים זאת מראש?
-האם קניה בנפרד של מגבר קולנוע בייתי ורמקולים לוויניים ללא התייעצות עם חנות מקצועית ,מולידה מראש את האפשרות
לשריפה מראש של הרמקולים?
לי גם נשרפו,ולמדתי על בשרי לא לקנות ברשת,ולא רמקולים לווינים .
המגבר היה של סוניSTR-DH520:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4148828,00.html
רמקולים של ימאה 80 וואט
http://www.pompa.co.il/Product.asp?Pid=NSP270&Cat2Cat1ID=64&Cat2ID=196&aff=Zap&lang=HE

משה לוי

עוסק בתחום
מעורבות
1
נקודות
18
(טוב, נו, שיקרתי. אני בכלל לא חושב את זה. אבל אולי כדאי שמדי פעם תטעם את מה שאתה נותן לאחרים). לגופו של עניין, עמיר, מכיוון שנכונות טכנית כ"כ חשובה לך - או יותר נכון - כשאתה חושב שמוצגת אי-נכונות טכנית אתה מיד מוצא סיבה לקפוץ ולקרוא לאחרים "אדיבים ומפרגנים" רגע לפני שאתה משתלח בהם בארסיות דוחה - אני רואה לנכון קצת לתקן אותך. גם כי אני "אדיב ומפרגן" ולכן שמח אם תלמד משהו, וגם כי בא לי שתתנצל בפני משה. כי עשית לו עוול. וכי אתה טועה. גם במישור בטכני. ובוודאי בהתנהגותי.
אז לגופו של עניין:

המגבר יכול להכנס לקליפינג, שאז הגל מתחיל להראות ריבועי. זה לא בדיוק DC, אבל זה בוודאי כבר לא AC, מכיוון שזרם AC הוא סינוס - מה שזה חדל להיות. הלאה.

יש לך כאן טעות גדולה: גל המתח מתחיל להראות מרובע, ובגל מתח מרובע אין בעצם הרבה תכולה של תדרים גבוהים (זה יהיה רק במעברים בין חיובי לשלילי) ותדרים גבוהים לא שורפים טוויטרים.... אבל מה שכן גורם לנזק הוא...

אז בוא אסביר לך מכיוון שמדובר בחשבון פשוט! כשמדובר בהספק של מגבר, מדובר בהספק ממוצע לגל סינוסואידיאלי - RMS. בגל סינוס מתח שיא (V-peak) הוא שווה ל (V-RMS כפול שורש 2). אתה למדת שנה בטכניון... ובתיכון..... אז אתה בוודאי זוכר שהספק יחסי למתח בריבוע..... (P=IV=V^2/R). האם כעת אתה מבין שהספק שיא שווה להספק RMS כפול 2? ופה משה צודק לחלוטין. ההספק מוכפל.
כשהמגבר נכנס לקליפינג ההספק מתחיל לעלות דרמטית, ויגיע לפי שתיים בקליפינג מלא. קבוע.
כעת כשאנחנו מיושרים על נושא ההספק, בוא נדבר על הנזק. הנזק, אגב, יקרה בסופו של דבר גם לוופרים, אבל הטוויטרים הרבה יותר עדינים וישרפו קודם. הסיבה היא קודם כל, עודף הספק. ההספק האדיר והקבוע הזה מחמם את הסליל (מכיוון שיש לו התנגדות....) - והסליל נשרף. לוופרים זה יקרה גם, אבל שם יש יותר אוויר לקרר אותם ולכן זה יקרה מאוחר יותר. הוופרים פחות או יותר יתקעו, או יזרקו מצד לצד עם הגל הריבועי (תלוי בתדר שלו כמובן), אבל גם יתחממו מאוד מעודף ההספק וגם התנועה המוגבלת שלהם לא תקרר אותם כמו תנועתם הרגילה. לא בריא.
אני בטוח שאתה שמח שהבהרנו נושאים טכנים בפורום! כי זה כ"כ חשוב לך! אבל מה שבאמת יותר חשוב, זה שתתנצל בפני משה.

ראשית, תודה אבל על תצפה ליותר מידי.
לדעתי מה שהרבה יותר חשוב הוא שעמיר יתנצל בפני כל חברי הפורום על ההטעיות שהוא מטעה את הציבור !!!
(מזכיר לכם משהו?)
שנית, עמיר באמת מומחה בהתנצלויות כך שזה לא יהיה לו קשה במיוחד אבל היו בטוחים שהוא יחזור לסורו שנייה אחת אחרי שיתנצל. האיש פשוט צריך צומי.
אם נעשה בדיקה שמטרתה לבדוק את המכנה המשותף של כל ההתנצחויות / כיסוחים / מריבות / וכיוצא בזה כאן בפורום אחרי שמר מיכאל לנג (זה שהטעה את הציבור) הושעה, נגלה בודאות שהמכנה המשותף של מעל 90% מכל אלו הוא שם אחד.
יאללה ביי

זורו44

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
16
מושה לוי,
חוץ מהטפות מוסר יש לך גם תובנה לשאלה שנשאלה.

mokes

חבר משקיען
מעורבות
1
נקודות
0
ראשית, תודה אבל על תצפה ליותר מידי.
לדעתי מה שהרבה יותר חשוב הוא שעמיר יתנצל בפני כל חברי הפורום על ההטעיות שהוא מטעה את הציבור !!!
(מזכיר לכם משהו?)
שנית, עמיר באמת מומחה בהתנצלויות כך שזה לא יהיה לו קשה במיוחד אבל היו בטוחים שהוא יחזור לסורו שנייה אחת אחרי שיתנצל. האיש פשוט צריך צומי.
אם נעשה בדיקה שמטרתה לבדוק את המכנה המשותף של כל ההתנצחויות / כיסוחים / מריבות / וכיוצא בזה כאן בפורום אחרי שמר מיכאל לנג (זה שהטעה את הציבור) הושעה, נגלה בודאות שהמכנה המשותף של מעל 90% מכל אלו הוא שם אחד.
יאללה ביי
זו דעתי גם. לצערי. לומר את האמת - נעשה למיכאל פה עוול, ועמיר ממשיך לרקוד על זה. אין הרבה מה להוסיף. מיכאל לא היה צריך להגרר כמו שנגרר אבל ממה שאני ראיתי הוא רק נגרר.

mokes

חבר משקיען
מעורבות
1
נקודות
0
שורה תחתונה,איך מונעים זאת מראש?
-האם קניה בנפרד של מגבר קולנוע בייתי ורמקולים לוויניים ללא התייעצות עם חנות מקצועית ,מולידה מראש את האפשרות
לשריפה מראש של הרמקולים?
לי גם נשרפו,ולמדתי על בשרי לא לקנות ברשת,ולא רמקולים לווינים .
המגבר היה של סוניSTR-DH520:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4148828,00.html
רמקולים של ימאה 80 וואט
http://www.pompa.co.il/Product.asp?Pid=NSP270&Cat2Cat1ID=64&Cat2ID=196&aff=Zap&lang=HE
לפי מה שראיתי לגבי המגבר הם נותנים נתוני הספק ל 8 אוהם. הרמקולים מוגדרים כ 6 אוהם - יש שם 5 רמקולים של 6 אוהם. ככל שעכבת הרמקול יורדת, נדרש הספק גבוה יותר: הספק = מתח כפול זרם, והזרם גדול יותר מעל עכבה נמוכה. לכן ההספק הנדרש מהמגבר גדל. בפעם הבאה שאתה קונה ציוד כזה תשים לב שיש נתונים לגבי רמקולים עם עכבה נמוכה לפחות כמו הרמקולים שלך. אם הרמקולים שלך הם של 4 או 6 אוהם, אז תוודא שיצרן המגבר נותן נתוני הספק ל 4 אוהם. אם אין כאלה, תתכן בעייה. וזה לא קשור לזה שהרמקולים לווינים.

נערך לאחרונה ב:

זורו44

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
16
תודה.
האם אפשר לקבל המלצה לסט רמקולים וסאב מתאימים בתקציב -2000 למגבר של סוני?
הנתונים של הרסיבר הם הספק 100X7 וואט RMS
לא רשום התנגדות
איך אני יכול לדעת שמותאם לעכבה 4-8 אוהם.
הסתמכות על הספק הרמקול והעכבה ידועים, אך לא ידוע מה התמיכה של המגבר בעכבה של הרמקול.

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
(טוב, נו, שיקרתי. אני בכלל לא חושב את זה. אבל אולי כדאי שמדי פעם תטעם את מה שאתה נותן לאחרים).
אין לי שום דבר נגד טעימה כזו, אם היא הייתה מבוססת טכנית,
כאן יש רק מרירות אישית ורצון לנקום.

מזלך הייחיד הוא שאתה יכול לבנות על אותו דבר שמיכל לנג בנה עליו -- שלרוב החבר'ה, אוב הנאמר כאם הוא סינית, ואז הם מסתכלים על כל העניין כמו ויכוח שלי-מי-יותר גדול.

לגופו של עניין, עמיר, מכיוון שנכונות טכנית כ"כ חשובה לך - או יותר נכון - כשאתה חושב שמוצגת אי-נכונות טכנית אתה מיד מוצא סיבה לקפוץ ולקרוא לאחרים "אדיבים ומפרגנים" רגע לפני שאתה משתלח בהם - אני רואה לנכון קצת לתקן אותך. גם כי אני "אדיב ומפרגן" ולכן שמח אם תלמד משהו, וגם כי בא לי שתתנצל בפני משה. כי עשית לו עוול. וכי אתה טועה. גם במישור בטכני. ובוודאי בהתנהגותי.
אני מבין שבא לך, אבל אתה משקר שוב. הרבה יותר מפריע לך שהראיתי שייש מצב שלא צדקת בעניין או שניים... משה אינו הפואנטה שלך
.
המגבר יכול להכנס לקליפינג, שאז הגל מתחיל להראות ריבועי. זה לא בדיוק DC, אבל זה בוודאי כבר לא AC, מכיוון שזרם AC הוא סינוס (או יותר נכון - סופרפוזיציה של גלים סינוסיים במדיום ליניארי) - מה שזה חדל להיות
ואני לתומי חשבתי שמה שמבדיל ביןAC ל-DC זה רק העובדה שזרם ישר הוא חד-כיווני, ללא תלות בצורה. אז אתה בונה מסך עשן של מילים מפוצצות-כביכול -- סופרפוזיציה של גלים סינוסיים במדיום ליניארי -- ומפריח דבר חוכמה כדי -- שכולם ילמדו בסיגנון מיכאל לנג -- דברים לא נכונים?
.
לעניינינו. הלאה.
זו אחת הדרכים הריטוריות המעניינות -- אומר את האמת המוחלטת כאילו אין מה להוסיף והדיון נסגר, ואז רץ הלאה -- פשוט כי רצוי שלא יתעכבו לחשוב על איזו שטות פלטת
.
יש לך כאן טעות גדולה: גל המתח מתחיל להראות מרובע, ובגל מתח מרובע אין בעצם הרבה תכולה של תדרים גבוהים (זה יהיה רק במעברים בין חיובי לשלילי) ותדרים גבוהים לא שורפים טוויטרים....
אכן הייתה לי טעות גדולה -- הערכתי אותך יותר ממה שאתה מפגין כרגע.

ובגל מתח מרובע אין בעצם הרבה תכולה של תדרים גבוהים?? אז איך זה שהייצוג של הלא-סינוס הזה בעזרת סופרפוזיציה-של-גלים-סינוסיים מכילה סינוסים עם הארמוניות (כלומר תדרים גבוהים יותר מגלי הבסיס) אי-זוגיות, שהתדירויות בהן שואפות לאינסוף ככל שהגל שואף להיות ריבועי אידיאלי יותר?

ואני מבין -- תדרים גבוהים הם לא מה ששורף טוויטרים. אצל המוקש שלנו, צלילים גבוהים שורפים וופרים, ובאסים נקיים שורפים טוויטרים.

אמשיך אחרי ארוחת בוקר...

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור