אז מה למדת היום?

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
איזה גיד השתמשת לכבל חשמל, OEM או משהו שמוגדר לאודיו? שזירת צמה יכולה להגדיל קיבוליות ואולי להוריד קצת רעש, לא מומלץ, והתקע הישראלי של הום סנטר נשמע זוועה מה שאומר שכנראה יש לך שקעים ישראלים שהם גם כאלה.
כבל של אטלס קנית אצל 'פיוז'? נדמה לי שיש להם רק את ה 4 ממ"ר, מנפח באס בצורה מלאכותית ונשמע מרוח יחסית, תישאר עם המוכח בינתיים, הניים, דק תמיד עדיף על פני בומבה.
מה המלצתך כדי לשפר את החשמל?

אריה

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
איזה גיד השתמשת לכבל חשמל, OEM או משהו שמוגדר לאודיו? שזירת צמה יכולה להגדיל קיבוליות ואולי להוריד קצת רעש, לא מומלץ, והתקע הישראלי של הום סנטר נשמע זוועה מה שאומר שכנראה יש לך שקעים ישראלים שהם גם כאלה.
כבל של אטלס קנית אצל 'פיוז'? נדמה לי שיש להם רק את ה 4 ממ"ר, מנפח באס בצורה מלאכותית ונשמע מרוח יחסית, תישאר עם המוכח בינתיים, הניים, דק תמיד עדיף על פני בומבה.
מה אתה ממליץ לבצע כדי לשפר את החשמל?

אריה

arix

חבר משקיען
מעורבות
486
נקודות
83
@arix אתה מדבר מחוסר ידיעה (מפתיע אותי). כן יש לי SSD בכל המחשבים הישנים ו-FLASH במחשבים מ-2017. במחשב אודיו יש לי ספציפית enterprise grade עם MTBF גבוה במיוחד. לי עוד יש הרבה דברים בבית, זה לא קשור.

אני רוצה לראות בית בישראל שחוטים שם יהיו צוואר בקבוק. CAT 5E זה כל מה שצריך לרשת 1Gbps peer-to-peer
מה מסובך - לקנות סוויטצ' ב-100 שקלים, לחבר אליו ציוד אודיו וקולנוע בייתי + NAS. סרטים ומוזיקה ללא הפרעות בבית.

אני נתתי דוגמה למה לא להשתמש ב-NAS?
איזה דגם (מספר מלא) של מחשב יש לך מ 2014
היו כבר אז SSD כמובן , אבל יקרים יחסית...
איזה שטויות אתה מדבר על הבתים בישראל ? :)
ברוב הבתים בישראל (היותר ישנים) אין בכלל תשתית של רשת ...
גם בבית שלי לא היה רשת (משנות ה 90) , והקמתי לבד...
בביתים חדשים לא תמיד שמים רשת אם לא ביקשו מהקבלן
החובה של הקבלן (רק בבתים חדשים) היא לתת בכל חדר:
1. 2 שקעי חשמל פעילים.
2. נקודת טלפון + חוט + שקע
3. נקודת טלוויזיה + חוט + שקע
4. צינור + חוט משיכה + הכנה לשקע עבור רשת.
וראיתי מספיק בתים חדשים שגם את זה לא נתנו (כי לא ידעו ולא דרשו)
ואז הזמינו חשמלאי ששם להם חוטי זבל זולים CAT5 שבמקרה הטוב יתמכו ברשת של 100 מגה.
מעולם לא לא אמרתי לא להשתמש ב NAS , אני טוען שתמיד עדיף לנגן מדיסק פנימי של סטרימר איכותי

נערך לאחרונה ב:

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
מה קשר לקבלן? הוא גם לא מתקין לך סטרימר :)
ברור שעושים לבד

מחשב בהזמנה אישית, זה מחשב "אודיופילי". יש שם SAMSUNG SSD מסדרת ה-PRO.
יש לו כמה כרטיסי SOTM ל-USB וגם פילטרים שונים ל-SATA. מחשב שקט לחלוטין ללא חלקים נעים

arix

חבר משקיען
מעורבות
486
נקודות
83
לטעננתך הקודמת "אני רוצה לראות בית בישראל שחוטים שם יהיו צוואר בקבוק"
עכשיו אתה אומר "ברור שעושים לבד"
לפי דבריך, אודיופיל צריך להיות גם מומחה לרשתות :)
יכול להיות שאתה ואני קצת מבינים ברשתות, לא בהכרח כל אחד...
לאמיתו של דבר, הרבה שמשתמשים בסטרימרים הם בכלל משתמשים ברשת אלחוטית

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
אז מה למדתי היום:
סדר חיבור כבלי כוח לציוד.
מצאתי ברשת שממליצים על הסדר הבא:
  • מקור אנלוגי ראשון ואם משתמשים במפצל, הוא צריך להיות מחובר לשקע הראשון הקרוב לכניסה למפצל.
  • מקור(ות) דיגיטלי שני, צריך להיות מחובר במפצל ליד האנלוגי, כלומר שני.
  • קדם מגבר שלישי
  • מגבר הספק רביעי
נתקלתם בהצעה הזו?

אריה

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,005
נקודות
113
אז מה למדתי היום:
סדר חיבור כבלי כוח לציוד.
מצאתי ברשת שממליצים על הסדר הבא:
  • מקור אנלוגי ראשון ואם משתמשים במפצל, הוא צריך להיות מחובר לשקע הראשון הקרוב לכניסה למפצל.
  • מקור(ות) דיגיטלי שני, צריך להיות מחובר במפצל ליד האנלוגי, כלומר שני.
  • קדם מגבר שלישי
  • מגבר הספק רביעי
נתקלתם בהצעה הזו?

אריה
דומה למה שנורדוסט רושמים בהסבר לגבי חיבור כבלי החשמל במפצלים של החברה.

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
אני חשבתי שמאחר ומגבר ההספק הוא הצרכן הכי גדול, הוא צריך להיות מחובר ראשון.

אריה

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,005
נקודות
113
אני חשבתי שמאחר ומגבר ההספק הוא הצרכן הכי גדול, הוא צריך להיות מחובר ראשון.

אריה
זה קשור לטופולוגיה (נדמה לי שכוכב) בה נורדוסט וחברות נוספות בונים את המפצלים, לכן הם ממליצים ואף מסמנים לשים את צרכני החשמל הגבוהים - מגברים במרכז.

EB1000

מושעה
מעורבות
54
נקודות
28
כבלי חשמל

גם זה תחום חדש לחלוטין עבורי וכמו שהזהירו אותי חברי פורום - תחום לא פשוט בכלל.

ראשית התברר לי שההשפעה של כבלי החשמל על הצליל גדולה בהרבה ממה שיכולתי לשער.

שיחקתי עם ארבעה סוגי כבלים: "פושטיים" של מחשב, "פושטיים" של NAIM שמגיעים עם הציוד, שני דגמים שונים של כבלים סיניים וכבלים שאני בניתי – שהגידים שלהם שזורים זה בזה, אפשר לראות בתמונה.

בנוסף קניתי מפיוז שני כבלים (ללא פלאגים) של אטלס אבל עוד לא הספקתי להרכיב.

אז כפי שמישהו הסביר לי באחד הפוסטים, האפקט הראשוני של הכבל יכול להיות מדהים אך להפוך למאכזב לאחר האזנה ממושכת. מאוד טריקי.

דבר נוסף שגיליתי הוא שאותו כבל שמחובר למכשירים שונים יכול לתת תוצאות שונות. כבל שמשפר את איכות הצליל של מגבר ההספק וזה טוב, חיברתי אותו סוג של כבל לנגן התקליטורים מתוך מחשבה שזה ישפר עוד יותר את איכות הצליל, אך להפתעתי קרה ההיפך. הכבל שחובר לנגן התקליטורים, על אף שהוא זהה לכבל שחובר למגבר ההספק, צפה בקובץ המצורף 47292 קלקל את איכות הצליל. זאת אומרת שבכלל לא בטוח שכבל שעובד נכון עם אחד המכשירים, יעבוד נכון עם מכשיר אחר במערכת. בלגאן!

איזה כייף למי שעובדים עם מגברים ALL IN ONE...

מעניין שעם הכבלים הזולים כולל אלה שאני בניתי, אין את הבעייה הזו. אם הכבל משפר רכיב אחד, אז במקרה הכי גרוע ברכיב אחר הוא לא משפר ולא מקלקל. במילים אחרות, ככל שהכבל זול יותר הוא צפוי יותר – אבל כנראה שזו לא חוכמה גדולה...

...

נעזוב לרגע את הויכוח האם כבר חשמל יכול להשפיע על הסאונד או לא. אבל אם המטרה בכבל שבנית היא לצמצם השפעות EMI, אז זה לא מבנה אידיאלי. עדיף להצליב רק בין מוליכי הפאזה והאפס. את מוליך הארקה עדיף לכרוך מסביב לשניהם. אם מדובר במכשיר אודיו שאין לו צורך בחיבור לפין הארקה, אז אפשר להשתמש במוצר הזה:

https://www.amazon.com/gp/product/B07RYSVNCF/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o05_s00?ie=UTF8&psc=1

אותו אתה רוכך מסביב לחוטים המוצלבים, ואז מלחים אליו את הארקה רק בצד הקיר. ועל הכל אתה מוסיף שוורול מתקוות ללא חום, כדוגמת זה:

https://www.amazon.com/gp/product/B074GMNW7T/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

זה יוצר סיכוך שמעניק הגנה נוסף, עם חיבור שלו לאדמה רק בקצה אחד הרחוק מהמכשיר.
אני בניתי את כל הכבלי חשמל שלי בצורה הזאת (אעלה תמונות בהזדמנות). בדקתי עם סקופ שאכן יש הנחתה משמעותית של רעשי EMI עי קירוב של מטען טלפון וראוטר אלחוטי, וזאת ביחס לכבל שחור רגיל שהגיע עם המכשיר.

החוטים היו 2.5 מ"מ גמישים עם 99% נחושת טהורה.

האם זה שיפר לי את הסאונד? ברור שלא, אבל זה נתן לי שקט נפשי כלשהו, וגם הרגשה טובה שבניתי כבל כוח "אודיפילי" בעלות של 20 שח למטר, כאשר כבל מוכן כזה היה עולה 200 דולר למטר במקרה הטוב.

EB1000

מושעה
מעורבות
54
נקודות
28

אני אשמח מאד לשמוע כיצד כבר חשמל "מנפח בס" במגבר? ומה עם החוטים בקירות? הם שקופים מבחינת הסאונד? אגב, אני לא ציני. ראיתי מאמר "מקצועי" לגבי מפצל חשמל מסכן שגם כולל מסנן EMI פשוט (שקיים כמעט בכל מכשיר אודיו בכל מקרה), והסוקר רשם שהמפצל הרס לו את הבמה, והרג לו את הטרבל (אני מניח שזה שקול לניפוח הבאס, כי התחושה סוביקטיבית):

https://www.whathifi.com/tacima/cs947/review

מתוך סקרנות, רכשתי את אותו מפצל TACIMA הזה מאמזון אנגליה ובמשך שעות ניסיתי לבדוק איך שומעים איתו ובלעדיו, ולא הצלחתי לרגיש שום הבדל קטן ביותר. אפילו נעזרתי באשתי שגם לא הבינה מה אני רוצה ממנה.

אפילו ניסיתי למדוד הבדלים, עי חיבור המגבר לאות מלבני ממחולל אותות אודיו והצגת האות במוצא על סקופ. שמירת הגל, החלפת מפצל וכבל, ושוב הצגה ושמירה. שני האותו נראו בדיוק אותו הדבר. בדקי עם גל מלבני של 50, 100 , 1000, ו 10000 הרץ, ולא היה הבדל התנהגותי. אילו אותו מפצל היה מסוגל להרוג טרבל, הרי שהוא היה אמור ליצור אפקט LPF על האות המבלני, מה שהיה משנה את צורתו במישור הזמן, וזה לא קרה. משמע, שוב אנחנו נכנסים לאזור הדמדומים.

כבר פתחתי אובססיה לנושא הזה של להבין מדוע חלק מחובבי המוסיקה נשבעים שהם שומעים הבדלים עצומים, וחלק אחר לא מבין על מה הם מדברים, וללא קשר לדעות קדומות או ידע הנדסי. פשוט תעלומה. כמובן מבחינה תכנית לא ניתן למצוא הסבר לשינוי ספקטרלי או הפעלת אפקט EQ בצד האודיו כתוצאה מהחלפת כבל חשמל. אפילו הסבר פילוסופי לא ניתן למצוא. ההיתי באמת מת להיות נוכח במקום בו יש אדם שמבצע בדיקה כזאת ומרגיש הבדל, בכדי שאוכן לשמוע יחד איתו. אגב בקשתי כבר עזרה מחברים לעבודה (כולם מהנדסי חשמל, מן הסתם), והם גם לא הצליחו לשמוע שום הבדל (אבל לא פספסו הזדמנות לרדת עליי..)

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,005
נקודות
113
נעזוב לרגע את הויכוח האם כבר חשמל יכול להשפיע על הסאונד או לא. אבל אם המטרה בכבל שבנית היא לצמצם השפעות EMI, אז זה לא מבנה אידיאלי. עדיף להצליב רק בין מוליכי הפאזה והאפס. את מוליך הארקה עדיף לכרוך מסביב לשניהם. אם מדובר במכשיר אודיו שאין לו צורך בחיבור לפין הארקה, אז אפשר להשתמש במוצר הזה:

https://www.amazon.com/gp/product/B07RYSVNCF/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o05_s00?ie=UTF8&psc=1

אותו אתה רוכך מסביב לחוטים המוצלבים, ואז מלחים אליו את הארקה רק בצד הקיר. ועל הכל אתה מוסיף שוורול מתקוות ללא חום, כדוגמת זה:

https://www.amazon.com/gp/product/B074GMNW7T/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

אני בניתי את כל הכבלי חשמל שלי בצורה הזאת (אעלה תמונות בהזדמנות). בדקתי עם סקופ שאכן יש הנחתה משמעותית של רעשי EMI עי קירוב של מטען טלפון וראוטר אלחוטי, וזאת ביחס לכבל שחור רגיל שהגיע עם המכשיר.

האם זה שיפר לי את הסאונד? ברור שלא, אבל זה נתן לי שקט נפשי כלשהו, וגם הרגשה טובה שבניתי כבל כוח "אודיפילי" בעלות של 20 שח למטר, כאשר כבל מוכן כזה היה עולה 200 דולר למטר במקרה הטוב.

על זה נאמר "If you can't hear the difference, your system isn't good enough"

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113

Power Cord Shielding
Shielding of power cables serves no useful purpose. Shielding will add significant capacitance to the cable with minimal positive benefit. If you really need this, then the shield should be spaced well away from the conductors (large diameter) to minimize capacitance and avoid constraining the magnetic field lines that should couple between the conductors. Empirical testing has shown that standard shielded 14 gauge stranded power cord sounds less dynamic than unshielded 14 gauge stranded cord. The impedance of the electrical system is extremely low and susceptibility to magnetic and RF fields is extremely low for power cables so the benefit is questionable at best.

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
החלטתם לשגע אותי ... :)

אריה

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
החלטתם לשגע אותי ... :)

אריה

בהחלט!

Capacitance in cable is usually measured as picofarads per foot (pf/ft). It indicates how much charge the cable can store within itself. If a voltage signal is being transmitted by a twisted pair or coaxial cable, the insulation on the individual wires becomes charged by the voltage within the circuit. Since it takes a certain amount of time for the cable to reach its charged level, this slows down and interferes with the signal being transmitted. Digital data pulses are a string of voltage variations that can be represented by square waves with near-vertical rise and fall transitions. A cable with a high capacitance slows down these voltage transitions so that they come out of the cable looking more like “saw-teeth”, rather than square waves, and the circuitry may not recognize the pulse. The lower the capacitance of the cable, the better it performs at higher frequencies.

ואני כבר רואה את EB שיגיד איזה תדרים גבוהים יש בכבל חשמל כולה 50 Hz ושוב בגלל שהוא מסרב להכיר בכך שהחשמל שמגיע מהשקע בסופו של דבר הוא זה שמהווה את הסיגנל וכל דבר משפיע עליו החל מה 230V

EB1000

מושעה
מעורבות
54
נקודות
28
Power Cord Shielding
Shielding of power cables serves no useful purpose. Shielding will add significant capacitance to the cable with minimal positive benefit. If you really need this, then the shield should be spaced well away from the conductors (large diameter) to minimize capacitance and avoid constraining the magnetic field lines that should couple between the conductors. Empirical testing has shown that standard shielded 14 gauge stranded power cord sounds less dynamic than unshielded 14 gauge stranded cord. The impedance of the electrical system is extremely low and susceptibility to magnetic and RF fields is extremely low for power cables so the benefit is questionable at best.

המשפט האחרון בהחלט נכון, מה שלמעשה סותר את הצורך בכבל מיוחד מלכהתחילה. היות והגידים מוצלבים, השפעת קיבול שנוצר בגלל סיכוך דיי זניחה, בעיקר לתדר נמוך כמו תדר הרשת. הקטע שנתת לוקח בחשבון רק הפרעות חיצוניות שיכולות להשפיע על הכבל ולא להיפך. הקבל יכול להקרין לציוד שכן. בכל מקרה, לא ברור על איזה פגיעה בדנמאמיות יש בכבל כוח. מגברים מקבלים את האנרגיה הזמינה מקבלי ה DC וכמעט לא זקוקים לשינוי מהיר בזרם בצד ה AC. אני מראש אמרתי שזה המבנה האידיאלי לכבל כוח עבור מי שרוצה לכשל אותו מהפרעות. אגב, כל כבלי קומקום הי אנד כוללים סיכוך.

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,005
נקודות
113
המשפט האחרון בהחלט נכון, מה שלמעשה סותר את הצורך בכבל מיוחד מלכהתחילה. היות והגידים מוצלבים, השפעת קיבול שנוצר בגלל סיכוך דיי זניחה, בעיקר לתדר נמוך כמו תדר הרשת. הקטע שנתת לוקח בחשבון רק הפרעות חיצוניות שיכולות להשפיע על הכבל ולא להיפך. הקבל יכול להקרין לציוד שכן. בכל מקרה, לא ברור על איזה פגיעה בדנמאמיות יש בכבל כוח. מגברים מקבלים את האנרגיה הזמינה מקבלי ה DC וכמעט לא זקוקים לשינוי מהיר בזרם בצד ה AC. אני מראש אמרתי שזה המבנה האידיאלי לכבל כוח עבור מי שרוצה לכשל אותו מהפרעות. אגב, כל כבלי קומקום הי אנד כוללים סיכוך.

מערכת טובה ושקופה זה הבסיס, עד שלא תפגוש או תרכוש כזו כנראה לעולם תשווה מדידות ותשלה עצמך שאין הבדל, חלקנו היינו בסרט הזה, הגיע הזמן להתקדם.

pruym

חבר משקיען
מעורבות
1,817
נקודות
113
ים של הסברים תיאורטיים ואפס הקשבה, אם רק היית מקשיב פעם אחת למערכת שקופה אולי היית מבין שהידע התיאורטי שלך לקוי ואז, או שהיית הולך ללמוד או שמשלים עם העובדות ונהנה ממוזיקה.
אופציה נוספת היא שאתה מושתל של נמר (זה מתכתב עם חזרתו של רוברט) ולא באמת מאמין לשטויות שאתה כותב כדי לגרום לתנועה בפורום..

itay123

חבר משקיען
מעורבות
2,431
נקודות
113
ים של הסברים תיאורטיים ואפס הקשבה, אם רק היית מקשיב פעם אחת למערכת שקופה אולי היית מבין שהידע התיאורטי שלך לקוי ואז, או שהיית הולך ללמוד או שמשלים עם העובדות ונהנה ממוזיקה.
אופציה נוספת היא שאתה מושתל של נמר (זה מתכתב עם חזרתו של רוברט) ולא באמת מאמין לשטויות שאתה כותב כדי לגרום לתנועה בפורום..

מדובר בטרול עם שלל יוזרים פיקטיביים!
נזרק ונחסם פעמים רבות מהאתר הסמוך.
מציע לא להתייחס ולהמשיך הלאה.

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
חברים, אותי אי אפשר להאשים כאחד שלא חושב שכבלי חשמל עושים שינוי אבל בנושא זה אני דווקא מסכים עם EB. מה שצריך לתת את הטון, תרתי משמע, של המערכת הם המכשירים וכבלי האינט. והרמקולים שהרי הם חלק מהמעגל. דווקא כבלי חשמל לא צריכים כלל להתערב בתוצאה שיש שקוראים לזה פיין טיונינג ומה שהם עושים לפי דעתי זה סוג של שינוי מלאכותי שמתערב ללא צורך בעבודת השנאי.
חשמל מקסימום יכול להיות מטויב ע"י לוח, שקעים, פלאגים (ששם באמת בדיקה פשוטה יכולה להראות מוליכות גרועה ומבנה פיזי לקוי) ושנאי מבדל איכותים ולכן כמעט הסכמתי לחלוטין בעניין זה עם EB פרט להמלצתו להוסיף סיכוך מלא מפויל נחושת שלטעמי כן יוצר קיבוליות לא נחוצה על הכבל, כמות הסיכוך היא לא בחזקת מור איז בטר אלא צריכה להיות מחושבת באופן מדויק בהתאם לכבל אם בכלל.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור