מדוע מוצרי HIGH END AUDIO נמדדים מאד גרוע?

omi

חבר משקיען
מעורבות
413
נקודות
63
אנחנו לא רגישים פשוט לא סובלים התנשאות ולא צריכים שפעם בכמה זמן יגיע מהנדס (חלקנו כאן כאלה) ויציל אותנו מלהנות מהחיים.

RoyZx6r

חבר משקיען
מעורבות
411
נקודות
63
סבבה. נניח וזה נכון, אבל זה מעלה את השאלה שעד כה מעולם לא קבלתי עליה תשובה. אם יש איזו X פקטור שגורם למכשיר להשמע מעולה, אך זה לא מתבטא בשום מדידה של אות השמע, כיצד בדיוק יצרני המכשיר מצליחים לפתח את המוצר? לכל מוצר הנדסי, וכמובן מגבר או DAC הם מוצרים הנדסיים, יש מדדי BENCHMARK נבחרים מה שמכנים FIGURES OF MERIT, ולמדדים אלו יש CONTROL LIMITS לשם בקרה בסוף הקו. אז אם כל מדד מקובל לא מייצג איכות שמע (יחס אות לרעש, אחוז עיוותים, טווח דינאמי, רוחב פס), איך בדיוק היצרן\מפתח יכול לדעת אם המכשיר עומד בתקנים? איך הוא בכלל מתחיל לפתח מכשיר כזה? האם חברות אלו מעסיקות אנשים שהתפקיד שלהם זה להאזין למוצר ולתת חוות דעת? מה קורה אם אותו בודק מתחלף? אדם אחר יכייל את המכשיר לפי הטעם האישי שלו.

אני באמת מנסה להבין איך זה בדיוק עובד? גם לא מבין מדוע אודיפילים הדוקים מאד רגישים לנושא הזה? זה לא שאני מנסה להטיל ספק בקיומו של אלוהים. זה כולה אודיו ושאלות לגיטימיות.
חבל שאתה לא משתמש באוזניים, בדיוק כמו שבחרת את הפוקאל ולא משהו אחר.
אני שוב אפנה אותך לכתבה, ואפילו אקל עליך ואצטט -

שאלה אחרונה ואולי החשובה מכל. האם אתם מסתמכים על מדידות או משתמשים בצוות האזנה?

שאלה טובה שנשאלת המון. אנחנו משתמשים במדידות ככלי להערות בהאזנה. יש לנו צוות האזנה מומחה שמקשיב לכל מוצר לפני שהוא מתחיל את היצור. הם מעירים את ההערות שלהם ואנו חוזרים למעבדה ומשפרים. זה יכול לחזור על עצמו עשרות פעמים עד שהם מאשרים שזה הדבר הנכון. המדידות לא יכולות לחזות את הצליל. כלי המדידה הטוב ביותר הוא האוזן האנושית. כשהיא מיומנת, היא כלי מושלם. המדידות הן כלי טכני גרידא, האוזן הוא הכלי החשוב עבורינו. אגיד לך יותר מזה. באחד מהמגברים שלנו, במהלך התיכנון שלו, המדידות שלו היו מושלמות במעבדה. צוות ההאזנה שלל אותו על הסף ומשם התחלנו לתקן על פי ההערות שלהם. המדידות היו פחות מרשימות אבל הצליל היה פנטסטי. כנראה שאי אפשר לחזות את הצליל במדידה לפני ששומעים אותו.

http://www.dtown.co.il/articles/4245.html

זו חברת HEGEL, חברה עם מהנדסים ומו"פ, ולא מודד שמתפעל אתר למדידות מהמרתף.

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,629
נקודות
113
רוב הקוראים כאן לא עובדים בחברות שמייצרות ציוד סאונד. כך שלשאול כאן ״בתמימות״ איך החברות בודקות ציוד זה ממש מצחיק.

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,011
נקודות
113
סבבה. נניח וזה נכון, אבל זה מעלה את השאלה שעד כה מעולם לא קבלתי עליה תשובה. אם יש איזו X פקטור שגורם למכשיר להשמע מעולה, אך זה לא מתבטא בשום מדידה של אות השמע, כיצד בדיוק יצרני המכשיר מצליחים לפתח את המוצר? לכל מוצר הנדסי, וכמובן מגבר או DAC הם מוצרים הנדסיים, יש מדדי BENCHMARK נבחרים מה שמכנים FIGURES OF MERIT, ולמדדים אלו יש CONTROL LIMITS לשם בקרה בסוף הקו. אז אם כל מדד מקובל לא מייצג איכות שמע (יחס אות לרעש, אחוז עיוותים, טווח דינאמי, רוחב פס), איך בדיוק היצרן\מפתח יכול לדעת אם המכשיר עומד בתקנים? איך הוא בכלל מתחיל לפתח מכשיר כזה? האם חברות אלו מעסיקות אנשים שהתפקיד שלהם זה להאזין למוצר ולתת חוות דעת? מה קורה אם אותו בודק מתחלף? אדם אחר יכייל את המכשיר לפי הטעם האישי שלו.

אני באמת מנסה להבין איך זה בדיוק עובד? גם לא מבין מדוע אודיפילים הדוקים מאד רגישים לנושא הזה? זה לא שאני מנסה להטיל ספק בקיומו של אלוהים. זה כולה אודיו ושאלות לגיטימיות.

בפורום הכחול קיבלת ממני פעם תשובה בנושא - מתוודה בעלים של חברת יוקרה שיש הבדל בין מדידות לאוזן, האוזן יודעת מיד אם משהו לא מוצא חן בעניה והמדידה יכולה להיראות תקינה, כלומר בסוף היום האוזן היא אינסטרומנט רגיש יותר מכל כלי מדידה למה נשמע טוב או לא טוב. תבין, אתה אדם ולא כלי של גרפים ועם כל הכבוד למדע לא הכל הוא יודע או מבין גם ב 2020. מכונית פורמולה 1 עוברת מיליון כוונונים וטלמטריה אין סופית, בסוף מי שקובע את הכיול הסופי זה הישבן של הנהג האוחז בהגה.

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
הכי טעים לנו עם הרבה מלח וסוכר אבל זה לא נמדד יפה אצל משרד הבריאות, לפיכך יש לתת מדבקה אדומה ל DAC המדובר
בכל אופן דוגמה נפלאה כמה חוסר קורלציה יש בין מחירים לביצועים בשוק הזה.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
יצא לי לראיין כמה וכמה יצרנים. יחד עם זאת, אני גם מכיר לא מעט כאלה באופן אישי. באחד הראיונות שלי, אם אינני טועה זה היה עם יואב גבע מ-yg. הוא אמר לי משהו מדהים.

אנחנו מייצרים ומודדים את הציוד. המדידה יוצאת מרהיבה ואז מביאים צוות מאזינים. צוות המאזינים מדווח לנו מה הוא חושב. בכל הפעמים, אחרי שהתיישרנו עם צוות המאזינים, וטיפלנו בהערות שלהם, המדידה היתה פחות טובה בסקופ אבל הביצועים היו טובים יותר משמעותית.

מה אנחנו מבינים מזה?

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
בפורום הכחול קיבלת ממני פעם תשובה בנושא - מתוודה בעלים של חברת יוקרה שיש הבדל בין מדידות לאוזן, האוזן יודעת מיד אם משהו לא מוצא חן בעניה והמדידה יכולה להיראות תקינה, כלומר בסוף היום האוזן היא אינסטרומנט רגיש יותר מכל כלי מדידה למה נשמע טוב או לא טוב. תבין, אתה אדם ולא כלי של גרפים ועם כל הכבוד למדע לא הכל הוא יודע או מבין גם ב 2020. מכונית פורמולה 1 עוברת מיליון כוונונים וטלמטריה אין סופית, בסוף מי שקובע את הכיול הסופי זה הישבן של הנהג האוחז בהגה.
שואלים שפים איך יוצא להם כל כך טעים והם עונים "אנו עושים זאת עם ה-מ-ו-ן אהבה" .....שטויות במיץ, יש לו מתכון מדוייק ומנצח. הנמשל ברור.

נערך לאחרונה ב:

רוזי1

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
שואלים שפים איך יוצא להם כל כך טעים והם עונים "אנו עושים זאת עם ה-מ-ו-ן אהבה" .....שטויות במיץ, יש לו מתכון מדוייק ומנצח. הנמשל ברור.
הנמשל הוא, שאת המתכון פיתחו לאחר הרבה שנים של ניסוי ותהיה רק על פי טעמם של האוכלים.

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
ולתשובה לשאלה שבכותרת,

אנלוג שנמדד גרוע מאוד חביב על הרבה מאוד אנשים - הנעימות של סיגנל דחוס עם תוספת "עושר מלאכותי" (עיוותים מסדר זוגי) היא הגיונית בהחלט.....ובמיוחד בסביבה רועשת.

אפילו טכנוקרט כמוני אומר - אנלוג הוא נעים לאוזן, אפילו לאוזן שלי, ומה לעשות זה נמדד לא מזהיר.

נערך לאחרונה ב:

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
הנמשל הוא, שאת המתכון פיתחו לאחר הרבה שנים של ניסוי ותהיה רק על פי טעמם של האוכלים.
ולטעם של האודיופילים כידוע יש "אלף גוונים".....והסוכריה של אודיופיל א' היא הלימון של אודיופיל ב'......נו אז...לפחות זה מתאים לטעם של חלק מהאודיופילים.

arix

חבר משקיען
מעורבות
486
נקודות
83
זה לא מעניין מה אתר פלוני מדד לציוד יקר או זול..
לעולם לא תדע מה עומד מאחורי הפרסום, איך ביצעו את המדידות וכו..
אין שום אתר אמין בעולם, מעניין לקרוא חוות דעת כן, אבל מדידות ממש לא...
מעניין יותר מה שיצרן אמין מצהיר על המוצר שלו לאחר שערך בדיקות כולל בדיקות שמע,
מה גם שלא בהכרח הציוד היקר ביותר הוא הציוד שנשמע טוב יותר וללא קשר לתוצאות מדידה....
עבדתי בחברה שסיפקה ציוד לאולפנים , המדידות זה דבר חשוב מאוד, יש דרישות שחייבים לעמוד בהם ולכן מודדים, אבל צריך גם לדעת איך למדוד ומה למדוד...

נערך לאחרונה ב:

רוזי1

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
ולטעם של האודיופילים כידוע יש "אלף גוונים".....והסוכריה של אודיופיל א' היא הלימון של אודיופיל ב'......נו אז...לפחות זה מתאים לטעם של חלק מהאודיופילים.
על טעם ועל ריח....
לכן יש אוכל פולני ומנגד אוכל תימני.
ויש גם אוכל רומני שהוא משהו באמצע.
לפחות תביא דוגמאות ונמשלים טובים ונכונים.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113

אז זהו שלא. לעשות עם המון אהבה זו משול ל-״אין מצב שאעביר לך את המתכון״.

מודדים בשביל לעקוב וללמוד. ומה שאומר כל יצרן כמעט, זה שבלי צוות האזנה לא ניתן לקבל תוצאה טובה. ואם זה קרה, זה פוקס.

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
אני לא בטוח שמעריצי הנתונים ייצרו בחייהם איזה רכיב של מערכת שמע שהיה שווה למכור אותו בכמה שקלים. הם פוסלים בקלות מוצרים של חברות שפועלות עשרות שנים כי "הנתונים של המוצרים היקרים לא מספיק טובים אז על מה אנשים מבזבזים כסף.

אריה

אחד הפרמטרים המוצעים למי שבוחן מערכת הוא להאזין לה ולהרגיש אם היא מושכת אותו להמשיך בהאזנה עוד ועוד, וזה כמובן טוב, או שהמערכת גורמת למאזין להרגיש עייפות וחוסר רצון להמשיך בהאזנה.

איזה פרמטרים מדידים אתה יכול להציע לנו כדי לנבא את התכונה הזו של המערכת?

אריה

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
932
נקודות
113
מדובר בתחביב שנשען על יכולת חושית והיכולת הזאת שונה מאדם לאדם בדיוק כמו שיכולת הראייה ותשומת הלב לפרטים בצפייה במסכי טלוויזיה גם היא שונה מאדם לאדם.
אני בטוח שליאור קורן רואה הבדלים בין מסכים הרבה יותר טוב ממני ואני בטוח שגם אם יעיר את תשומת ליבי להבדלים מסוימים אני פשוט לא אראה אותם או שאתייחס אליהם כאל הבדלים שוליים.

אז גם בהאזנה מדובר בחוש אנושי השונה מאדם לאדם.
זה לא אומר שמישהו יתבלבל בין סקסופון לחצוצרה אבל יש לא מעט ניואנסים שגם כאשר מצביעים עליהם יש כאלו שלא שומעים/לא שמים לב/לא מבינים על מה הרעש והמהומה.

זאת בדיוק הסיבה מדוע מדידות לא מספיקות.
הן בהחלט נותנות התחלה וכיוון למהנדסים אבל בסופו של יום, מכשיר שנמדד פנטסטי ולא יישמע טוב לצוות הבוחן, לא יגיע לפס הייצור משום שזה יהיה כישלון עסקי.
אם כולם היו שומעים אותו דבר ולכולם היה את אותו טעם/העדפה אז מן הסתם היה סט פרמטרים שנמדד זהה לכל המוצרים....
ארז

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
השאלה כאן אגב היא מנוסחת לא נכון. קודם כל יש בה הצהרה שאינה נכונה. מוצרי היי אנד לא נמדדים גרוע נקודה.
אבל אם כבר אז אשאל את פותח השירשור שאלה.

האם היית מוכן לרכוש מוצר על עיוור לפי מדידות בלבד?

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
אבל אם כבר אז אשאל את פותח השירשור שאלה.

האם היית מוכן לרכוש מוצר על עיוור לפי מדידות בלבד?
אענה גם אני, לפני 25 שנה, כשהבאתי את כל המערכת שלי מחו"ל, הרמקולים כמובן שמעתי אותם , חובה לדעתי !!!,
הפאוורים נרכשו על סמך ביקורות ב Stereophile שכללו מדידות כמובן, והשאר "על הבאב אללה" (DAT , לייזר דיסק, PRE ) כמובן ציוד שעל הנייר נראה ונמדד איכותי.

RoyZx6r

חבר משקיען
מעורבות
411
נקודות
63
אענה גם אני, לפני 25 שנה, כשהבאתי את כל המערכת שלי מחו"ל, הרמקולים כמובן שמעתי אותם , חובה לדעתי !!!,
הפאוורים נרכשו על סמך ביקורות ב Stereophile שכללו מדידות כמובן, והשאר "על הבאב אללה" (DAT , לייזר דיסק, PRE ) כמובן ציוד שעל הנייר נראה ונמדד איכותי.
אהלן.
אם הרמקולים נמדדו גרוע אבל אהבת את התוצאה, היית מזמין אותם?

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
כן !!!......הרמקול שלי לא נמדד מזהיר בכלל (Apogee Mini Grand) ........אבל אלקטרוניקה בספק , אין שום סיבה שאלקטרוניקה תמדד רע.

RoyZx6r

חבר משקיען
מעורבות
411
נקודות
63
כן !!!......הרמקול שלי לא נמדד מזהיר בכלל (Apogee Mini Grand) ........אבל אלקטרוניקה בספק , אין שום סיבה שאלקטרוניקה תמדד רע.
אז אתה סותר את עצמך.
מה ההבדל בין רמקולים עם דגש בגבוהים לבין מגבר שנמדד לא משהו עם דגש בגבוהים?

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור