יש הבדלים בכבל חשמל - הסקפטי שמע..

Audiofreak

עוסק בתחום
מעורבות
1,059
נקודות
113
יש חוקים ברורים למיקום הפאזה והאפס בכל סוג של חיבור

התופעה של בס מרוח ומגיע מצידי הבמה בשילוב מיד קטן במרכז הינו תופעה אופינית לפסת חשמל הפוכה,וזה הדבר האלמנטרי הראשון שיש לבדוק אפילו עם טסטר פשוט.
ההנחה שלי לפי גודל הדרמה המתוארת שיתכן והקומקומי מחובר הפוך בפסות.
אגב במאמר מוסגר אומר שכל מכשיר חדש יש לבדוק עם שני כבלים חשמל אחד בפסה והשני הפוך,וזאת מהטעם הפשוט שלפעמים אפילו בחברות רציניות מחברים בטעות השנאי כניסה הפוך.
במידה ומתברר שהמכשיר נשמע טוב יותר עם הכבל ההפוך,יש לפתוח המכשיר ולהפוך הלחמות.
מודע אני לזה שחלקחם חושבים -מאיפה הגיע הטמבל הזה,
אבל הניסיון מלמד אחרת.
בנוסף בהרבה מערכות שבהם חיוות החשמל למספר שקעים נעשה ע"יי חובבן יש טעויות.
מערכת שבה הקדם למשל מחובר בפסה אחת ואילו המגבר בפסה ההפוכה תשמע נורא
ככלל יש לדמות הקונקטור שנכנס למכשיר לכעיין סמילי:) כאשר הוא מופנה אליכם והפה היא האדמה,ואז בעזרת טסטר יש לודא שהעיין השמאלית גורמת לטסטר להדלק, וכך יש לעשות בכל כבלי החשמל המשמשים אותכם.
סליחה מכל המומחים אבל יש ביננו כאלו שאולי זקוקים לטיפה עזרה.

שקעים אמריקאים וארופאים הם למעשה סמיילי הפוך (הארקה למעלה) ,ושקעים ישראלים
עם הארקה למטה.
ממה שאני מכיר עד היום, האפס/ניוטרל (N בארץ כחול ) תמיד יהיה מימין להארקה במבט מול שקע בקיר

וד"א, לכל השואלים לגבי השפעות כבלי מתח עם קו נפרד למערכת או קו רגיל. לאוזני הם משפיעים בכל מקום- אך לא תמיד לטובה.
גם פילטרים ומייצבי מתח מושפעים מחיבור כבל מתח לפניהם/אחריהם- כמה שזה תמוה (גם בעיני)

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
החשמל, ההפרעות, ההשפעה על הספק - הצליל

The clarity of an audio signal is greatly affected by the components
power supply. The theory is that an electro-magnetic field is created as electrical current flows through a conductor. This field adds distortion and noise as it comes into close proximity to audio components and low-level cables. By tightly controlling this field, the Power Plus lowers overall system noise by not allowing the field to interfere with the rest of the system.
http://www.audioc.com/accessories1/dhlabs/powerac.htm
***​
Many customers want to understand why a properly designed high-performance aftermarket power cord makes any difference when that very power cord is attached to your home’s internal wiring that is perhaps 100 feet in length and acting like a superb antenna for noise!

There are several reasons. The first is best understood by rethinking the power cable’s role in the system. Most of us think that a power cable is the last length of cable at the end of the power chain. In fact, from the point of view of the equipment, it is actually the first piece in the chain. When our equipment receives AC power it is typically through a power transformer. The first thing a power transformer "sees" is the connecting AC power cable and its characteristic electrical "signature" (inductance, capacitance, shielding) affects the interaction between the transformer and the circuit feeding it power.

Secondly, noise and its source. While the wiring in your home is subject to lots of noise from sources like cell phones, computers, terrestrial broadcasting sources and so on, the single biggest noise source can often be your AV system itself. Every piece of equipment in your system radiates RF in the air as well as places switching noise from your equipment’s power supplies onto the line.

The walls in your home pickup noise, but the strength of that noise is quite low relative to one of the single biggest sources of radiated noise in your home; your AV system. Protecting your power from radiation with high quality, well shielded aftermarket power cables, helps reduce noise at the source of the most noise; the AV equipment itself.
http://www.psaudio.com/ps/knowledge/how-can-a-power-cord-attached-to-home-wiring-make-a-difference/
***​
Noise always works from the top down. That is to say, low frequency noise does not really exist, apart from the 50 or 60 Hz fundamental power frequency, without which we can't power our equipment. The harmonics (going up) from 50 or 60 Hz exist because the power encounters non-linear loads, because it goes through transformers with hysteresis, because it was created with generators which have non-perfect flux distribution, not to mention things closer to home which buzz and hum, adding harmonics to the 50 or 60 Hz. These are all harmless to your audio quality, as they are effectively filtered out by the filters built into your audio gear's power input electronics, which is exactly what they are built for. But going from the top down, we have the real source of noisiness which intrudes upon the natural sound of music. This is the non-linear, non-predictable interaction of the audio signal or digital clock and data retrieval system with high frequency radio and even light waves. Not all light is visible, and most of it is in bandwidths which we cannot see, but when you add it all together, the spectrum and energy is enormous and has profound influence on the quality of the resulting audio signal. The reason: in an electromagnetically non-controlled environment, you will always have haphazard electromagnetic ambient fields at all frequencies going in all directions at all times. Indepth discussion of this can be found in my discourse on the LessLoss
http://www.lessloss.com/page.html?id=60
***​
איך זה נראה בפרויקט "עשה זאת בעצמך" - ולמה​
http://www.venhaus1.com/diymains.html

***​

חקסמח

נערך לאחרונה ב:

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
בקיצור, לפי הטקסט דלעיל, השפעה של כבלי חשמל היא במניעת סוג עיוותים המשפיעים על ספק הכוח של המכשיר. לכן, בדיקה טכנית צריכה לבדוק מה קורה למכשיר עם כבל כזה או אחר.
אותן בעיות שהטקסטים הנ"ל מתייחסים אליהן ושכבלי חשמל ייעודים אמורים לפתור אינן בכלל במערך התכנון, ייצור ובדיקה של כבלי קומקום רגילים.
ואגב מדע: כל התיאוריות בדבר השפעת החשמל על יצירת עיוותים בתוך מכשיר, מקורן בתיאוריות מדעיות תקפות ומובלות מעשית על-ידי אנשי מקצוע.
העובדה כי יש כאלו שלא יודעים פרק מסוים, או שוגים קונספטואלית במקום בו צריך לבדוק ומה, אינה אומרת שזה לא מדע.
זה אומר שהם אינם יודעים (בנוסף לקטע הפאתטי בו אנשים מדברים על משהו שלא התנסו בו, קיים, ומסבירים לאלו שכן התנסו שיטתית שהם מושפעים ממשהו, מתוך תיאוריה מתחום אחר שלא הבינו אותה בכלל. וע"ע, בנוסף, השימוש ההפוך-אף-מופרך ל"תער אוקהם").
חקסמח

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
בקיצור, לפי הטקסט דלעיל, השפעה של כבלי חשמל היא במניעת סוג עיוותים המשפיעים על ספק הכוח של המכשיר. לכן, בדיקה טכנית צריכה לבדוק מה קורה למכשיר עם כבל כזה או אחר.
אותן בעיות שהטקסטים הנ"ל מתייחסים אליהן ושכבלי חשמל ייעודים אמורים לפתור אינן בכלל במערך התכנון, ייצור ובדיקה של כבלי קומקום רגילים.
ואגב מדע: כל התיאוריות בדבר השפעת החשמל על יצירת עיוותים בתוך מכשיר, מקורן בתיאוריות מדעיות תקפות ומובלות מעשית על-ידי אנשי מקצוע.
העובדה כי יש כאלו שלא יודעים פרק מסוים, או שוגים קונספטואלית במקום בו צריך לבדוק ומה, אינה אומרת שזה לא מדע.
זה אומר שהם אינם יודעים (בנוסף לקטע הפאתטי בו אנשים מדברים על משהו שלא התנסו בו, קיים, ומסבירים לאלו שכן התנסו שיטתית שהם מושפעים ממשהו, מתוך תיאוריה מתחום אחר שלא הבינו אותה בכלל. וע"ע, בנוסף, השימוש ההפוך-אף-מופרך ל"תער אוקהם").
חקסמח
אני חושש שהטקסטים הנ"ל די בעייתיים על תקן "מדעיים" -- הם נשמעים יותר כמו בלב-בלה של אנשי מכירות. למשל:
- מנקודת מבטו של המכשיר, כבל החשמל הוא התחלת הסיפור :) -- לא משנה שהסיפור מתחיל כעובדה בגנראטורים של חברת החשמל
- הרעשים מתחילים בתחום התדרים העליון כלפי מטה :) להיפך -- רוב הרעש הוא ב-fundamentals ב-50 הרץ, פחות ב-100 ופחות בהרמוניות גבוהות יותר.

אני לא טוען שיש/אין הבדל בין כבלים, רק שהטקסטים הנ"ל אינם יכולים לשמש כסימוכין ברי התייחסות לשום דבר.

עמיר

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
"מנקודת מבטו של המכשיר, כבל החשמל הוא התחלת הסיפור"
אם הטענה כי כל הבעיות הנ"ל משפיעות על ספק הכוח, מה שמעניין הוא מה שמגיע אליו. אם זה "משתנה" "מתוקן" בחצי המטר האחרון, הרי המטרה הושגה.
הטענה היא כי החשמל, באופן בו הוא מגיע למכשיר, יוצר עיוותים בצליל. הטענה השנייה היא כי כבל ייעודי מתמודד עם הבעיות הייחודיות בתחום.
רשת החשמל ממש בסדר למיקסר. היא ממש לא בסדר למיקרוסקופ אלקטרוני - ולכן מטופלת בהתאם.
הטקסטים האלו אינם מדעיים, אבל מתייחסים לטענות העיקריות.
מאמר מדעי יובא בהמשך (על כבלים בכלל).
חקסמח

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
אם זה "משתנה" "מתוקן" בחצי המטר האחרון, הרי המטרה הושגה -- זה יכול להיות נכון לכשעצמו, אבל זו תוספת (רלוונטית) שלך, לא זו הצורה בה הוצגו הדברים.
...
הטענה השנייה היא כי כבל ייעודי מתמודד עם הבעיות הייחודיות בתחום-- אמרו אמרו, אבל לא ביססו על שום דבר

רשת החשמל ממש בסדר למיקסר. היא ממש לא בסדר למיקרוסקופ אלקטרוני - ולכן מטופלת בהתאם -- נכון, ולכן יש ספק כוח עם מייצבים (בנוסף ליישור, התורם לייצוב) וכו' רק לאודיו ולא למיקסר.

הטקסטים האלו אינם מדעיים, אבל מתייחסים לטענות העיקריות -- אכן מתייחסים, אבל לא בצורה שבאמת תורמת לדיון.

מאמר מדעי יובא בהמשך (על כבלים בכלל) -- יופי

יואל -- שים לב בבקשה, אני לא מתנגד לעמדתך -- ובהרבה מקרים הסכמתי עם מה שכתבת. רק במקרה זה הטיעונים אינם ברמתך הרגילה. אולי כדאי לעזוב את ה"הוכחות" שממילא אינן מוכיחות דבר ל- DigiSUN ולדומיו, ולהתעסק בדברים מועילים יותר? :)

חקסמח ושנטובה!!!

KOOKE

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
כמו תמיד...אין כמו ויכוח כבלים טוב כדי לעורר את השדים מריבצם...השד הטכנוקרטי VS השד הוודופילי.....שמתמודדים בעוז על נפשו התמה והזכה של האודיופיל המצוי...

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
כמו תמיד...אין כמו ויכוח כבלים טוב כדי לעורר את השדים מריבצם...השד הטכנוקרטי VS השד הוודופילי.....שמתמודדים בעוז על נפשו התמה והזכה של האודיופיל המצוי...
הכבלים חולצים שדים והגברים רבים! :)

אני לא שייך לאף אחד מהמחנות -- ראה הצעת הסיכום שלי לנושא ב-http://www.dtown.co.il/forum/10353-כבלים-האם-כבל-חשמל-משפיע-על-הצליל-34.html#post79569

עמיר

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83

שלמה. אין פה שום וודו, ושום טכנוקרטיה.
תפסיקו בבקשה לחלק את העולם לשחור או לבן.

לא טענתי ושוב אגיד (לא שמישהו יקרא או יפעיל 5% מתאיו האפורים בשביל להבין מה שכתבתי) , שלא בהכרח לא הכבל שינה לך את החוויה.

השאלה היא מה באמת עשה את זה.

זה כמו קוסם שעושה קסם, אתה רואה משהו בעניים, אבל לא יודע מה יש באמת.
במקרה שלך לא ידעת מה גם יש באמת מאחורה אלא רק מה שסופר לך.

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
אני חושש שהטיעונים שאתה מעלה קצת מוזרים:

*** "שלא הייתי שם" -- האם זה אומר שאתה לא מקבל תוצאות ניסויים בלי שהיית שם בעצמך? :) אם כך, מבחינתך רוב המדע עומד על כרעי תרנגולת...
ועל כך המילה "פולטיקאי" כיוון שכאשר אני עוסק במדע כלשהו הוא יהיה מתומך לגמרי בהכנת הניסוי, מהותו, הסבר מלא, גיבוי עובדות ע"י הוכחות מתמטיות, ניסיונות וכו..
לכן מבחינתי המדע הוא כזה.
המקרה הנ"ל חסר כל ביסוס, הוא מסתמך על חוסר בדיקה מינימלי של מה שהיה, הוא לא לוקח בחשבון כלום חוץ ממה שאמר אותו מציג שהוא עשה שהיא טענה שלא מגובה כי הכותב כלל לא ראה מה באמת הלך שם מאחורה, כמו כן לא בטוח שנבדקה פאזה, לא בטוח שהכבל תקין, וכמו כן ובעיקר, לא נסדקו שאר ההשפעות הפסיכו אקוסטיות על הכותב באותו רגע.
אני בעצמי כאשר בחנתי לא פעם רמקולים במקומות ביקשתי שניה לכבות, יצאתי מהחדר, נשמתי שתיתי כוס מים, וחזרתי והכל היה נשמע פי 1000 טוב יותר.

*** אתה מציג אפשרות שכבל "לא תקין" הוא כן סיבה מקובלת עליך להבדלים, ומצד שני, שכבלים לא יכולים לעשות הבדל. המממ...:)
פה זה שוב פוליטיקה חוסר קריאה, וחוצפה כמו שכתבתי, כיוון שלא טענתי זאת בכלל.
שאלתי לכותב הייתה "האם אתה בטוח שזהו הכבל ולא משהו אחר"
לא שללתי כלל את האפשרות שזה הכבל ואף אני טוען שזו אפשרות קיימת.
אבל מפה להגיע ישר להוכחה :"נטען שהחולף כבל בלבד->המערכת נשמעה טוב יותר בצורה חריגה->יש הבדל גדול בין כבלים" היא טענה שלא מחזיקה מים.
כמו כן אני יודע איזה מגבר יש לKOOKE אלא אם החליפו , ואל אף שהוא מגבר מעולה ונהדר , לא נראה לי שזה מה שהיה צריך להשפיע עליו בצורה כזו , כיוון שגם הוא לא בקטגוריית היי אנד מטורף. זה מכשיר מעולה, נהדר , בכמה רמות גבוהה משלי והלוואי שהיה לי אחד כזה.
*** חיבור לא נכון של חוטי הרמקולים גורם להפחתה מאז'ורית בכמות הבאס, לא רק למריחה, ולתחושה מוזרה במיד ובגבוהים. אם כל ההבדל הייה הקטנת המריחה, לא סביר שהעניין הייה חיבור לא נכון.
שוב לא נכון. תלוי במוזיקה, תלוי במיקום, תלוי ברמקול, תלוי בתנאי האקוסטיקה והישיבה.
לא בהכרח זה גורם ככה, וזה מניסיון לא מועט בחיבור הפוך. יתר על זה אספר לך שלא פעם ולא פעמיים קרה לי שחיברתי רכיבים הפוך למשל בהתקנות רכב, או בבתים, בטעות, הכבל מתהפך לך, לשניה לא היית מרוכז וכו...
לא היו השפעות כ"כ דרמטיות כמו שתיארת אלא יותר דומות למה שמתאר הכותב.

ובכלל, כל ההתייחסות שלך לתיאור הוא כאילו יש כאן טענה להוכחה מוצקה שייש הבדל בין כבלים, אבל אף אחד לא טוען זאת -- ההתנצחות שלך היא מול ההתייחסות שלך -- לכל היותר זה תיאור שמחזק במשהו את הטענה שייש הבדלים, אבל בוודאי לא הוכחה.
שם הפוסט "יש הבדלים בכבל חשמל - הסקפטי שמע.."
לאחר מכן בפוסט כתוב ושוב אני מצטט:
"
מה אומר..אני משתייך לצד הסקפטי של הסקאלה ומתקשה להאמין בהשפעות או בנחיצות שבטיפול בהזנת החשמל...הניסוי החצי עיוור (לא ידעתי מה בדיוק הוא החליף במגבר) היה ממש משכנע ושמיע !!!!!"

ולכן קורא לא מיומן או איש שחותר לאמת בודק ושואל, וכאשר הוא רואה את המשפט "לא ידעתי מה בדיוק הוא החליף במגבר" אני פשוט לא מקבל הכל כמובן מאליו.
אגב במקרה הנ"ל אני מכיר אישית את הכותב והוא איש מקסים , נחמד, אמין, וטוב לב ולכן סה"כ שאלתי וכך אמשיך.
לא התווכחתי , רק שאלתי והצגתי טענות. כיוון שלטענות יש לרוב אופי ווכחני , במקום לנסות לקרוא ולהבין אותן הן נלקחו כקביעת עובדות מצדי. דבר שלא הבנתי עד לרגע ורק מראה על חוסר קריאה מעמיקה של הכתוב .
עמיר

מקווה שזה יעזור..

KOOKE

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
אורי

אנא אל תקבע עבורי מה ידעתי ומה לא ידעתי. אני בהחלט ידעתי בדיעבד שהוחלף כבל החשמל ולא שום דבר אחר - ראיתי בעיניי את הכבל אחרי שקמתי ממקומי.

בעת ההחלפה וכששמעתי את השינוי אכן לא ידעתי מה הוא עשה. המוכר כרע במרחק כמטר לפניי והתעסק באיזה שהוא חיבור בפינה הימנית של המגבר (ולא בכבלי הרמקול המצויים בפינה השמאלית של המגבר) כשגבו מופנה אליי ואיני רואה מה הוא מחליף או עושה שם.

אחרי שהוא קם ולאחר שהמשכתי להאזין שאלתי אותו מה הוא עשה כי עכשיו שומעים יותר טוב - תשובתו הייתה החלפתי את כבל החשמל - ואכן ראיתי את הכבל שהוחלף...

לכן הגדרתי זאת כניסוי "חצי עיוור" ולכן אמרתי שלא ידעתי מה הוחלף אם כי ייתכן והייתי צריך להוסיף את ההבהרה שלא ידעתי בתחילה מה הוחלף ...

נערך לאחרונה ב:

KOOKE

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
נ.ב.

תודה על המחמאות.

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
לעמיר
הטיעונים שלי בהקשר המיידי-טכני אינם מדעיים מהסיבה הפשוטה ביותר: אין לי השכלה מקצועית בתחום. בכלל ולגמרי. זאת הסיבה שהבאתי דברים בשם אומרם ולא טענתי בשמי אני.
מנגד, הטענה הבסיסית כאן, שזרם החשמל כמות שהוא גורם לעיוותים לאחר שהוא נכנס לספק הכוח במכשיר, נראית לי סבירה והגיונית מכמה טעמים כפי שאחרים כתבו בהמשך.
חקסמח ויומטוב

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
[/color]

מקווה שזה יעזור..
לא ברור לי למה זה צריך לעזור.

האסוציאצייה לפוליטיקה נראית לי תמוהה כלשהו, אבל לך תדע מה האסוציאציות של בנאדם.

לא לכולם יש את כושר האבחנה שלך, שמשתנה אחרי שתיית כוס מיים.

בפוסט 10 כתבת "האם בדקת שהכבל המקורי תקין?" ובמשפט הבא "האם בדקת שבהכרח מה שהוא עוד עשה מאחור הוא למשל לזהות שהוא חיבר לא נכון את חוטי הרמקולים". מכאן, דווקא בקריאה זהירה, אפשר להניח שאתה מונה סיבות אפשריות להבדלים.

אולי במקרים הרבים שבהם הפכת חוטים בכישרון לא הבחנת בהבדל (לא שתית מיים קודם), אבל, אם סומכים על כושר השמיעה של Kooke, אם כל ההבדל הוא מריחה קטנה בבאס, לא סביר שזה בגלל הפיכת פאזה, הגורמת גם ל-diffusion ב-imaging.

"יש הבדלים בכבל חשמל - הסקפטי שמע.." -- אין הבדל בין טענה זו לטענת כל האחרים שטוענים לשמיעת הבדלים, ולדברי אף אחד מהם אנחנו לא מתייחסים כ"הוכחה". למה פתאום כאן כן? כי זה הייה "חצי עיוור"? ממש לא הוכחה. לכל היותר "חיזוק".

ואפרופו "ולכן קורא לא מיומן או איש שחותר לאמת בודק ושואל, וכאשר הוא רואה את המשפט "לא ידעתי מה בדיוק הוא החליף במגבר" אני פשוט לא מקבל הכל כמובן מאליו" -- מעניין שאני הבנתי את התיאור הראשון בדיוק כמו ש-Kooke הבהיר עכשיו, ודווקא אתה, המתהדר להיות "מיומן", "איש שחותר לאמת" ו-"לא מקבל הכל כמובן מאליו" פיספס, big time, והאשים אותי באי-קריאה/הבנה.

קראתי, הבנתי (לא פחות טוב ממך, כאמור) והגבתי על מה שכתבת.

וכמו שאמרת, "לטענות יש אופי וכחני", ואתה נפלת באותו בור שאתה מייחס לי: לקחת את טענותי כ"חוצפה", "כותב חסר טעם, רברבני , ווכחני ומגעיל בעיקרו", "מחרחר מלחמה" ושאר מחמאות. שים לב במיוחד ל"וכחני" -- הפוסל, במומו פוסל!

אנא, רד מהכיוונים האלה, ואני מעדיף לא להזדקק יותר להשיב לך באותה מטבע. זה לא כזה כיף גדול.

לא התכוונתי לתקוף אותך אישית -- הגבתי לדברים שנראו לי מוזרים, וכתבתי עליהם באופן סביר בהחלט.

עמיר

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור