האם יש התעניינות במוסיקה קלאסית?

• פותח הנושא AK1
  • פורסם בתאריך

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
בימים אלה אני ב"חופשת שיחרור" לאחר שהתפטרתי מעבודה סופר-מלחיצה -- הבנתי שזה לא שווה את התקפת הלב הצפוייה.

לפיכך יש לי זמן פנוי, שבין הצורות לנצל אותו עשוייה להיות כתיבת פוסטים ("סקירות") ו/או קיום מיפגשים בנושאי מוסיקה קלאסית, מכל מיני זוויות, כמו למשל:
  • ידע כללי: מה הם סימפונייה, סונאטה, קונצ'רטו, וכיו"ב, "צורה" במוסיקה, תקופות במוסיקה, הכרת כלי התיזמורת, וכו'
  • היכרות עם יצירות ספציפיות וכל מיני דברים סביבן, המלצות על ביצועים
  • חידוד ההאזנה, דברים שאולי כדאי לשים לב אליהם במוסיקה ובביצוע, השוואות ביצועים של אותן יצירות, וכד'
  • האזנה לקטעים יפים בכיף, עם מעט או בכלל ללא הסברים
אבל נראה לי שלפני שאני משקיע בזה, כדאי לבדוק אם יש התעניינות באחת או יותר מהאופציות שהועלו, ו/או ברעיונות אחרים בהקשר זה.

מי שמעוניינים -- אנא כיתבו מה עשוי לעניין אתכם, ולגבי כל נושא, האם מבחינתכם עדיפים פוסטים ("סקירות") או מיפגשים.

היעדר או מיעוט תגובות אינו בלתי-צפוי, ואין לי כוונה להיעלב או להתאכזב. אני פשוט מעוניין לדעת מה המצב בהקשר זה.

במקרה של מעט אנשים שמעוניינים במפגשים, אפשר להיפגש בבתי חברים שמעוניינים לארח.
במיקרה של ריבוי יחסי :), אפשר יהייה אולי להיפגש במקומות גדולים יתר. אולי עופר שחורי ייתן את חסותו (לא שאלתי אותו אפילו, כל זמן שהמצב לא ברור), או שנמצא פיתרונות אחרים.

מכל מקום, הכוונה שלי היא:
  • כייף באופן ישיר
  • כייף באופן עקיף, באמצעות מתן כלים לכייף ישיר ועצמאי
בברכה,
עמיר

נערך לאחרונה ב:

nizans

חבר משקיען
מעורבות
10
נקודות
18
היי עמיר

נחכתי בערב שהינחת אצל עופר שחורי לפני לפני , היה כיף ומעניין , אני מגיע.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
היי עמיר

נחכתי בערב שהינחת אצל עופר שחורי לפני לפני , היה כיף ומעניין , אני מגיע.
ראשית, תודה על המחמאות!

שנית, אם תוכל בבקשה טיפה לפרט, מה מעניין אותך, ומה מזה עדיף בפוסטים ומה במיפגשים?
(אין חובה -- זה רק יעזור לי להתמקד)

תודרבה!
עמיר

kassirer

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
0
שלום עמיר

גם אותי יכול לעניין כל דבר ממה שהזכרת כאן.
או באופן כללי להתעמק במוסיקה קלאסית ולהרחיב את הידע.
בעיקר כשאני יודע מאיפה ההשראה שלך ל״חוג״ שכזה. :גאה:

הבעייה (בעייה טובה כן) שאני גר בגליל...

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
שלום עמיר

אף פעם לא ה"תחברתי" למוסיקה קלסית , לא יודע למה,,,,,,,, אבל תמיד טענתי שאם אבין את רוח התקופה ו "ילמדו" אותי "מה אני שומע" יתכן שהגישה שלי תשתנה.

בהמשך לשיחות בפורום אודיו יוקרתי בנושא חינוך/ הדרכה - אני מוכן בהחלט ל"חינוך מחדש" ומקווה באמת ובתמים להתאהב במוסיקה הקלאסית.

לגבי שאלתך "מה מעניין אותכם " אשיב "תעשה כראות עינך - העיקר שאתאהב במוסיקה הזאת "

ברכות על היוזמה- רוברט

Sol

חבר משקיען
מעורבות
621
נקודות
113
עמיר
מוכן ואשמח להשתתף.
דווקא על המערכת שלך :בעד:

shayja

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
1
אני מאזין בעיר למוסיקה קלאסית והייתי שמח להשתתף במפגש שכזה.
אני מעוניין בעיקר בחידוד ההאזנה אבל אתפשר על כל דבר שיוחלט.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
שלום עמיר

אף פעם לא ה"תחברתי" למוסיקה קלסית , לא יודע למה,,,,,,,, אבל תמיד טענתי שאם אבין את רוח התקופה ו "ילמדו" אותי "מה אני שומע" יתכן שהגישה שלי תשתנה.

בהמשך לשיחות בפורום אודיו יוקרתי בנושא חינוך/ הדרכה - אני מוכן בהחלט ל"חינוך מחדש" ומקווה באמת ובתמים להתאהב במוסיקה הקלאסית.

לגבי שאלתך "מה מעניין אותכם " אשיב "תעשה כראות עינך - העיקר שאתאהב במוסיקה הזאת "

ברכות על היוזמה- רוברט
יש כמה סיבות נפוצות ל-למה אנשים לא מתחברים למוסיקה קלאסית (שבדרך אגב, זה לא סוג אחד של מוסיקה, אלא המון סיגנונות שונים בתכלית, למיגוון עצום של כלים וקולות שונים, שמופעלים בצורות שונות, מתוך התפתחות במשך עשרות ומאות שנים):
  • פשוט כמעט לא נחשפו אליה. לא שמעו בביית, כמעט ואין בטלוויזייה, לא שומעים ברדיו (למעט אם מכוונים לתחנה הייעודית היחידה)
  • בקרב ה"חבר'ה" היא נחשבת כמוסיקה של "חנונים"
  • בקרב הקהל הרחב היא נחשבת כמוסיקה מופלצת למופלצים סנובים
  • יש הרבה קטעים קצרים וקליטים ("קלסית קלה"), וייש הרבה קטעים ארוכים יותר שייש להשקיע בהם לפני שמקבלים מהם
רק בקשר לפלצנות --
  • במוסיקה עצמה אין שום דבר פלצני. רוב המלחינים לא חלמו שהמוסיקה שלהם בכלל תושמע אי פעם אחרי מותם, שלא לדבר על להגיע לשרוד עשרות ומאות שנים אחריהם ולהגיע למעמד של "קלאסיקה".
  • ובקרב המאזינים -- אכן יש הרבה פלצנים, כאלה שמתהדרים בזה שהם שומעים "מוסיקה קלאסית", כאילו זה איזה דבר מורם מעם, סמל-סטאטוס תרבותי למעמד הגבוה, שייש לו כסף להשקיע בפרוות כשמגיעים להיכל התרבות לישון שם.
אבל יש כאלה שאוהבים את המוסיקה הזו בגלל/בזכות המוסיקה, לא בשביל להשוויץ בזה, ומתייחסים לזה מגובה העיניים של אוהבי כל סוגי המוסיקה האחרים.

אני לא יכול להבטיח לך שתתאהב במוסיקה הזו.
לכל היותר אני יכול להצביע על כמה זוויות שמתוכן אפשר לקבל רמז על היופי שצפון בכל העושר הזה.

עמיר

nizans

חבר משקיען
מעורבות
10
נקודות
18
ראשית, תודה על המחמאות!

שנית, אם תוכל בבקשה טיפה לפרט, מה מעניין אותך, ומה מזה עדיף בפוסטים ומה במיפגשים?
(אין חובה -- זה רק יעזור לי להתמקד)

תודרבה!
עמיר

היי עמיר

ממך ומעופר לדוגמא למדתי על הקלאסית האלטרנטיבית , סטרווינסקי, שוסטקוביץ .......
סימפוניות,עמוסות ורועשות כמו מאהלר לדוגמא.

פגניני מטאליסט שהקדים את זמנו.

ובקיצור כל מה שבא לך , כולל ההסברים של איך ,למה ומדוע זה כך.

גם הבדלים בצורות ושיטות הנגגינה של כנרים לדוגמא : איך זה שפרלמן עם הכינור נשמע כמו תזמורת כינורות לעומת כנרים אחרים.

בטוח שלך יש רעיונות אין סוף.

ברקצ

חבר משקיען
מעורבות
269
נקודות
83
כייף ? מוי כייף.

למה אנשים (ואני) אוהבים קלאסי ? אולי כי זה הבודי אוב מיוזיק הכי מלא והכי עשיר שקיים (לא מכיר הודית או סינית או ערבית עתיקה אבל במערב לפחות). בגלל שהתחום משך אליו או יותר נכון גידל כמה מהגאונים הגדולים בתולדות המחשבה האנושית ואנחנו יכולים להינות מגאונותם - כמו שנהנים מספרות גדולה או ציור הסטורי מדהים (דרך אגב חשבתם על הפרדוקס - אנשים בכל העולם מצטופפים כמו סרדינים כדי לצפות בציורים מהרנסס או מהמאה ה 19 אבל מתקשים להקשיב למוסיקה מהתקופה הנ"ל, ולעומת זאת נהנים ממוסיקה המאה ה20 (פופ ורוק) אבל מתקשים לעכל אמנות מודרנית ).

מה הייתי רוצה ? מפגשים בהחלט, למרות שהפורמט לפעמים בעייתי. ויש בעייה לחבר וותיקים עם חדשים לחלוטין בתחום. סקירות בהחלט. הודעות על רכישות חדשות בהחלט. פוסטים על "הביצוע הטוב ביותר" כולל נימוקים והסברים גם מצויין.

וכן - תיזכורות בדו ערוצי זה יעיל מאד.... גם אני הגעתי משם.

דיטון66

חבר משקיען
מעורבות
89
נקודות
28
עמיר,ראשית ,בהצלחה בהמשך הדרך.
שנית ,כאדם השומע הרבה מוסיקה בעיקר ג'אז ופרוג קלאסי,אני מחובר למוסיקה קלאסית עם התנייה אחת- רק משלהי התקופה הרומנטית,לא מתחבר לסלסולי הבארוק...מצד שני צורת האזנה למוסיקה שונה מאדם לאדם. זוהי חוויה סובייקטיוית לחלוטין ואני לא חושב שיש לקבע "כללי האזנה " לכל סוג של מוסיקה. בסופו של יום אני חושב שאני מתחבר לקבוצה השנייה שהעלית בפוסט וכן מפגש תרבותי עם עמיתים לתחביב יכול ליהיות דבר מעניין.

katzofe

מושעה
מעורבות
73
נקודות
48
אפשר לארגן מפגשים כמו שהיו אצל רפי לביא ז"ל . אני בעד..

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
עמיר,ראשית ,בהצלחה בהמשך הדרך.
שנית ,כאדם השומע הרבה מוסיקה בעיקר ג'אז ופרוג קלאסי,אני מחובר למוסיקה קלאסית עם התנייה אחת- רק משלהי התקופה הרומנטית,לא מתחבר לסלסולי הבארוק...מצד שני צורת האזנה למוסיקה שונה מאדם לאדם. זוהי חוויה סובייקטיוית לחלוטין ואני לא חושב שיש לקבע "כללי האזנה " לכל סוג של מוסיקה. בסופו של יום אני חושב שאני מתחבר לקבוצה השנייה שהעלית בפוסט וכן מפגש תרבותי עם עמיתים לתחביב יכול ליהיות דבר מעניין.
ראשית, תודה על האיחול!

אני מצטער אם לא הייתי ברור -- לא הייתה ואין שום כוונה קבע "כללי האזנה" -- לא רק שהדברים אישיים, אלא גם לכל תקופה ולכל מלחין יש אופיים (ברבים) שונים, ולדעתי, אין לחפש/לכפות ב/על יצירה אחת מאפיינים/ציפייות הנובעים מייצירה אחרת.

אולי במקרה החלפת "מתן כלים" ב"מתן כללים"?

ב"מתן כלים" ו"זוויות ראיה" אני ממש לא מתכוון לחוקים שמחייבים את מישהו למשהו, אלא לנקודות אחיזה וכניסה לתחום חדש (לחלק מהאנשים) ועשיר מאוד. בחלק מהכלים אפשר אפילו "להשתמש ולזרוק" . למשל, קל יותר, כנראה, בהתחלה, לקלוט קטע קלאסי למה לצפות מבחינת נושא ראשון/שני, פיתוח וכו', אבל מרגע כשהעניינים הופכים אינטואיטיביים, לא להתעסק בזה כלל בעת האזנה שוטפת (אולי רק בעת ניסיון לקלוט יצירה מסובכת שאינה מוכרת).

דרך אגב, בארוק זה לא רק/בעיקר סילסולים, וכמוכן לא רק קונטראפונקט במרכז.

גם אני אהבתי בהתחלה רק מוצארט-עד-מאהלר, והרחבתי את טעמי גם קדימה וגם אחורנית בזמן, אם כי לא עד כדי המאה ה-16 ומטה, ולא למוסיקה מודרנית / אוואנגארדית של שלהי המאה העשרים.

עמיר

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
אני לא יכול להבטיח לך שתתאהב במוסיקה הזו.
לכל היותר אני יכול להצביע על כמה זוויות שמתוכן אפשר לקבל רמז על היופי שצפון בכל העושר הזה.

עמיר

מקווה שהפרוייקט יצא לפועל :בעד:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
מקווה שהפרוייקט יצא לפועל :בעד:
בינתיים אין היענות גדולה, אבל המספר מתאים למיפגש(ים) ביתי(ים)

מעניין אם יש חברי HFM שמעוניינים עקרונית אבל חוששים מעשית, שמא ייקראו "בוגדים" או משהו בכיוון :)

עמיר

joelmilr

חבר אתר
מעורבות
1
נקודות
3
עמיר, היוזמה מבורכת ביותר. הייתי באותו ערב אצל עופר בהנחייתך, והיה ממש מעניין וכיף. אני מאד מעוניין בהשתייכות לקבוצה של מאזינים/לומדים כמה שיותר על התחום. קשה לי לבחור תחום אחד בלבד- חידוד האזנה, השוואות ביצועים, ללמוד להקשיב להבדלים ולהצביע עליהם, וכו', כולל המלצות על ביצועים וכו'. כמובן שמאד מעניין אותי ללמוד על השפעות מלחין אחד מהשני, איך שומעים את זה במוסיקה שלהם, איפה חלו נקודות התפתחות ושינוי מהמלחין ממנו הושפע, סיפורים אישיים שהיו מסביב לכתיבה של יצירות מסויימות, ומכל התקופות. האם שכחתי משהו? כל שתרצה לדבר עליו ולהביא לתשומת לב שלנו ומכל תקופה שהיא יהיה ממש מתאים ומהנה עבורי. אה כן - אשמח מאד אם הערבים יוכלו להתקיים בימי שלישי בערב ולא מאוחר מדי - אני עוד מחכה ליום שיהיה לי את האומץ לעזוב את העבודה שלי קצת כדי לנשום יותר חיים. מצפה כבר למפגש. יואל

KOOKE

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
עמיר

אני בהחלט בעד וכמי שמחשיב עצמו כדיי ירוק ומתחיל בתחום המוסיקה הקלאסית כמעט הכל מעניין וכל כיוון שתבחר הולך אצלי כל זמן שלא מדובר בדברים "כבדים" מדיי וכל זמן שלא יהיו דגי שמך...:)

לדעתי לא כדאי להינעל יותר מדיי על פורמט או תוכן אלא להתחיל ולזרום עם האנשים והביקוש. אפשר לגוון ולחשוב כל פעם על כיוון אחר ..מבחר קטעים אהובים על המרצה עם הסבר למה אהובים מי מה מו.., התמקדות בתקופה, התמקדות ביוצר, התמקדות בכלי נגינה, התמקדות המבצעים, התמקדות במנצחים, חידונים, השוואת ביצועים, לימוד קריאת תווים (פרטיטורה) והשוואתה למה שומעים...בקיצור הכל אפשרי..לך על זה

אני בעד מפגשים ביתיים מצומצמים יותר ומבחינתי אני מתנדב לארח בכיף.

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
...
וכל זמן שלא יהיו דגי שמך...:)
...
אני בעד מפגשים ביתיים מצומצמים יותר ומבחינתי אני מתנדב לארח בכיף.
כן, אני יודע שאתה מעדיף סטייקים, ושאתה ממש טוב בזה :)

תודה!
עמיר

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
עמיר.

בגדול - כל מה שתעשה בעניין אני בעד.
תגידו שעה ויום ואני שם, אם תרצו, כמו שלמה, גם אני מוכן שהמפגש יערך אצלי (עד 6 אנשים מפאת גודל החלל והאפשרות לשבת ולהאזין).

מה שמעניין אותי בקלאסי זו מוסיקה קאמרית ווקאלית במיוחד. מתחבר כמובן גם לתזמורות גדולות אך את זה אני מתחיל רק עכשיו.

ספי

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
רעיון טוב

הייתי מוסיף גם משהו בכיוון של:

מפגשים להרחבת הדעת-

* קלאסית למתחילים

* מוסיקה למתנגדים:

1. ברוק.
2. מהאלר, ברוקנר וגנר ומודרנה

וכו'.

יש לי מכר שיכול להעביר הרצאות על אופרות.

אני יכול לארח גם מפגשים אבל כמובן מצומצמים למדי - (לא יותר מ- 10) בחיפה.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור