האם יש התעניינות במוסיקה קלאסית?

• פותח הנושא AK1
  • פורסם בתאריך

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,733
נקודות
113
עמיר - איריס טוענת שאפשר לארגן אצלי מפגש של 10 אנשים.
זה בהקשר לשירשור המפגשים האחרון.
לא הבעתי התנגדות משום סוג שהוא, ובטח לא נתתי לעצמי זכויות ביטול של מפגשי אחרים (=בטלן :))
רק ציינתי שאני עצלן, ושנהיגה ארוכה גורמת לי לכאבי גב.

אם יורם מפגש צפוני, בהחלט אשקול בחיוב וברצינות להגיע.
סתם להסב את תשומת לבי החשובה-יעני לא עושה הבדל.

אם אתה רוצה תכל'ס, תציע אג'נדה ספציפית, תרים ארוע וגם אני אבוא, אם כתורם לתכנים ואם כמשתתף פאסיבי, לפי האג'נדה, למעט כוח עליון ו/או נושא ספציפי שממש אין לי עניין בו.

מעכשיו הכדור של הפעילות הצפונית אצלך.
או, באנגלית, you got the balls :)

עמיר

רונן ש

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
Watch me !!

אני חשבתי על אג'נדה שדומה למעין הרצאת מבוא ראשונה באוניברסיטה -
המוזיקה בראי ההיסטוריה מתקופת הרנסאנס ועד ימינו

מין מעוף הציפור על התקופות השונות, קצת רקע היסטורי על התמורות באירופה והשפעתן על אמנות, אדריכלות ומוזיקה.
שמות של מלחינים בולטים בכל תקופה, ואיזכור של צורות מוזיקאליות אופייניות.
הדגמות, הדגמות, הדגמות.
ערב מסגרת, שעושה סדר בראש, וממפה את השמות והכינויים והמושגים במיוחד לאלה שעבורם זה חדש.

אני מוכן לכתוב את התכנים ולהעביר את הערב הראשון, אתה תוכל לעזור בבחירת הדוגמאות להשמעה.
או כל חלוקה אחרת - אתה קובע!

לדעתי זה צריך להיות מעין ערב פתיחה לשרשרת אירועים דומים שיבואו אחריו, כשהבאים כבר "צוללים פנימה" בחתכים שונים:
לדוגמה:
  • חתך סיגנון\תקופה מסויימת (ערב בארוק, ערב מוזיקה דתית כנסייתית, ערב מוזיקה רומנטית של מלחינים רוסיים)
  • חתך מלחין מסויים ועבודתו (לתפוס את בטהובן ולהפיק קליידוסקופ של יצירתו)
  • ערב מוזיקה קאמרית
  • העמקה בצורה מוזיקאלית נבחרת (נניח סימפוניה, בשביל נמר!), מבנה אופייני

כל אירוע - עם הדגמות נבחרות, כיבודים, ואלכוהול שיעבור את מבחנם של אניני הטעם פה בפורום.

זו יכולה להיות סדרת מופת!

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,733
נקודות
113
אני אוהב מוזיקה קלאסית,ורחוק מאוד מההתפלספות שמלווה את הפוסט הזה.:(
באופן עקרוני אין לי כל התנגדות לוויכוחים פוריים.
...
אני כן אוהב מוזיקה קלאסית,ורחוק מוויכוחים עליה
בעצם על איזה סוג של "התפלספות" יצא קיצפך?

מעבר לזה ששום דבר כאן, או בכלל, מחייב אותך להשתתף באופן אקטיבי בויכוחים על מוזיקה.

עמיר

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,733
נקודות
113
אני מוכן לכתוב את התכנים ולהעביר את הערב הראשון, אתה תוכל לעזור בבחירת הדוגמאות להשמעה.
או כל חלוקה אחרת - אתה קובע!
לֶך ראש (go ahead).

מבחינתי בחלוקה הזו :)

עמיר

בעיקר קורא

אוהב את התחום
מעורבות
5
נקודות
8
רונן, רעיון מדליק. שמור מקום לי ולזוגה בבקשה :)

רונן ש

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
רונן, רעיון מדליק. שמור מקום לי ולזוגה בבקשה :)
אני קודם אתארגן על זמן מתאים, אתאם קצת דברים עם עמיר, ואז נוציא פה הכרזה ונאסוף רשימת מעוניינים.
מכיוון שמדובר בדירות פרטיות אלה יהיו מן הסתם אירועים מצומצמים, אלא אם כן נרים כפפה כמו זו שזיו זרק ונעשה אצלו.

כל הרעיון שלי לבוא אלי צפונה הוא בכיף, אבל לא כורח המציאות. אשמח (ועמיר עוד יותר...) לעשות את זה בכל מקום אחר עם יותר מקומות.

נתקדם צעד צעד.

בעיקר קורא

אוהב את התחום
מעורבות
5
נקודות
8
אני קודם אתארגן על זמן מתאים, אתאם קצת דברים עם עמיר, ואז נוציא פה הכרזה ונאסוף רשימת מעוניינים.
מכיוון שמדובר בדירות פרטיות אלה יהיו מן הסתם אירועים מצומצמים, אלא אם כן נרים כפפה כמו זו שזיו זרק ונעשה אצלו.

כל הרעיון שלי לבוא אלי צפונה הוא בכיף, אבל לא כורח המציאות. אשמח (ועמיר עוד יותר...) לעשות את זה בכל מקום אחר עם יותר מקומות.

נתקדם צעד צעד.
ברור, ברור... זו היתה רק דרך להביע התלהבות

katzofe

מושעה
מעורבות
73
נקודות
48
לא משנה עבור מה המלחין כתב את היצירה,

דווקא כן

אנחנו יכולים להגדיר עבור עצמנו שהמטרה שלנו בעיסוק במוזיקה, אם בהאזנה, בקריאה או בכתיבה ואם במפגשים, היא הכייף שלנו.

בהחלט נכון , אבל ב"גישת הכיף" הזו נאלץ להשמיט ים יצירות החל מהפסיונים של באך ועד הסימפוניות של שוסטקוביץ כולל,
למה ?? כי הם פשוט לא עונים להגדרת הכיף הזו :מבולבל:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,733
נקודות
113
זה דווקא לא משנה למי שזה לא משנה לו :)

בהחלט נכון , אבל ב"גישת הכיף" הזו נאלץ להשמיט ים יצירות החל מהפסיונים של באך ועד הסימפוניות של שוסטקוביץ כולל,
למה ?? כי הם פשוט לא עונים להגדרת הכיף הזו :מבולבל:
כמו באינספור ויכוחים מיותרים, לפעמים אלימים, מקור אי-ההסכמה הוא בהגדרות המונחים שמשתמשים בהן.

אם אתה מגביל "כייף" לסוג ספציפי של הנאה, כמו משהו קליל ומחוייך, אז אכן אתה צודק.

אני התכוונתי לכל סוג של הנאה, במובן הרחב, כולל הנאה אינטלקטואלית ואפילו מאזוכיזם.

למען הסר ספק, אני מתקן "כייף" ל"הנאה" בפוסט שציטטת.
אנחנו יכולים להגדיר עבור עצמנו שהמטרה שלנו בעיסוק במוזיקה, אם בהאזנה, בקריאה או בכתיבה ואם במפגשים, היא ההנאה שלנו (ל-katzofe: הנאה במובן הרחב, כולל מזוכיזם אצל מי שנהנה לסבול).

katzofe

מושעה
מעורבות
73
נקודות
48
V

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,733
נקודות
113
ואפרופו "לא משנה עבור מה המלחין כתב את היצירה", התכוונתי במשמעות ובהקשר של "ללא תלות בסיבה/נסיבות לכתיבת היצירה,
אנחנו יכולים להגדיר עבור עצמנו שהמטרה שלנו בעיסוק במוזיקה, אם בהאזנה, בקריאה או בכתיבה ואם במפגשים, היא ההנאה שלנו (ל-katzofe: הנאה במובן הרחב, כולל מזוכיזם אצל מי שנהנה לסבול).

ואם אתה מתעקש על
ים יצירות החל מהפסיונים של באך ועד הסימפוניות של שוסטקוביץ כולל
תיאלץ להסתפק בשמיעת קאנטאטות כנסייתיות רק בכנסייה, כחלק מטקס דתי, רקוויאמים רק כשמישהו מת, סרנאדות רק כשאתה מחוזר על ידי מישהו/מישהי בעל/ת כישרון יצירה/נגינה וכסף לשכור נגנים, שוסטאקוביץ' רק תחת משטר דיכוי, וכו' וכו'.

למותר לציין שבגישה הזו, לא רק שהרבה מוזיקה מבוצעת שלא בתנאים הראויים, כמעט כל ההקלטות של מוזיקה אינן לעניין.

בקיצור, הפוסט הזה הייה מסוג ההתפלספויות המיותרות, שאינן תורמות לשום דבר ועניין :נגד:

עמיר

רונן ש

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
תחליפו את המילה ״הנאה״ במילה ״חוויה״.
חוויה רגשית.
חוויה חושית.
אולי זה יגדיר טוב יותר.

לראות את הסרט ״רשימות שינדלר״ זו אינה הנאה. אבל זוהי חוויה מטלטלת.
מה שעובר עלי בהאזנה ל״מתיאוס פסיון״ הוא מהמשפחה הזו.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,733
נקודות
113
חוויה רגשית.
חוויה חושית.
אולי זה יגדיר טוב יותר.

אז זהו, שאני בפירוש לא מתכוון לכל חווייה (רגשית, חושית או אחרת) באשר היא, אלא רק לחוויות מהסוג שנהנים מהן ומעוניינים בהן (ובמינון מתאים), שלהן אני קורא "הנאות".

מסרטים כמו ״רשימות שינדלר״, ולהבדיל, ממוזיקה אוואנגארדית, אני מתרחק. אני גם לא מעוניין בחוויה של לחטוף כדור אקדח בבטן.

אני כן מעוניין בהנאה מגלידה, אבל לא עד כדי בחילה, שאז זה מפסיק להיות הנאה.

עמיר

katzofe

מושעה
מעורבות
73
נקודות
48
חוויה רגשית.
חוויה חושית.
אולי זה יגדיר טוב יותר.

נכון מאד, וזוהי רק דוגמא איך מתקבלות מסקנות הזויות מהנחות יסוד מוטעות :
תיאלץ להסתפק בשמיעת קאנטאטות כנסייתיות רק בכנסייה, כחלק מטקס דתי, רקוויאמים רק כשמישהו מת, סרנאדות רק כשאתה מחוזר על ידי מישהו/מישהי בעל/ת כישרון יצירה/נגינה וכסף לשכור נגנים, שוסטאקוביץ' רק תחת משטר דיכוי, וכו' וכו'.

שום מתודה לוגית לא מובילה למסקנות כאלה , אתה מוזמן להגדיר לך מהו A ומהו B ולנסות שוב,
נמתין בסבלנות אולי ישתנה משהו

SONYES

חבר משקיען
מעורבות
744
נקודות
113
סיפור קטן בהיותי ילד עמדתי מול הרדיו המנורות אמרון הישן של הורי ושמעתי מוסיקה והייתי מסתכל כל היום על הרדיו שהוציא לי את הצלילים המופלאים של המוסיקה שאבתי כילד ועד היום
מוסיקה צריך לאהוב
לא כל המבין בה גם אוהב אותה ולהפך

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,733
נקודות
113
נכון מאד, וזוהי רק דוגמא איך מתקבלות מסקנות הזויות מהנחות יסוד מוטעות :

שום מתודה לוגית לא מובילה למסקנות כאלה , אתה מוזמן להגדיר לך מהו A ומהו B ולנסות שוב,
נמתין בסבלנות אולי ישתנה משהו
אם אתה לא מוצא כזו זה לא אומר שאין -- במקרה זה יש -- אבל אם מתווכחים, עדיף שתהייה בזה איזושהי תועלת, וכאן זו סתם התנצחות לשם התנצחות.

אם אתה רוצה, תמשיך להתווכח עם עצמך, בתקווה שזה עונה להגדרה שלך של A) "כייף", או B) "חווייה", או C) whatever

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,733
נקודות
113
סיפור קטן בהיותי ילד עמדתי מול הרדיו המנורות אמרון הישן של הורי ושמעתי מוסיקה והייתי מסתכל כל היום על הרדיו שהוציא לי את הצלילים המופלאים של המוסיקה שאבתי כילד ועד היום
גמאני אותו דבר :)

לא כל המבין בה גם אוהב אותה ולהפך
זה נכון, אבל זה מעלה מזווית אחרת את הנקודה שאני מתלבט בה בהקשר לנושא השירשור.

למשל נושא כמו
המוזיקה בראי ההיסטוריה מתקופת הרנסאנס ועד ימינו
הייה מבריח אותי, כי עבורי, לימוד היסטורייה הייה סיוט -- ללמוד בעל-פה אוסף עובדות ותאריכים שאינם רלוואנטיים עבורי, בניגוד למשל למקצועות כמו מתימטיקה ופיזיקה תיכוניים, ששם הייה מספיק עבורי להבין עקרונות בסיסיים, בלי ללמוד בע"פ, ומקסימום מפתחים מחדש את הנוסחאות תוך כדי הבחינה.

מצד שני, די ברור שלפחות לחלק ניכר מהאנשים -- לפחות מבין אלה שאין להם "טראומה" במרכאות ממקצוע ההיסטוריה -- הגישה ההיסטורית יכולה לתת overview כללי, שממנו אפשר להתחיל להתעמק בנקודות ספציפיות שמושכות אותם יותר.

אז מבחינתי זו בעיקר עוד ראייה לכך שזה לא לעניין שבנאדם יסיק מתוך טעמו והעדפותיו האישיות לגבי מה המיטב עבור אחרים.

ומצד שני, אני מתלבט מה יכול באמת לתרום למישהו שנכנס לתחום בלי באמת לדעת במה מדובר.

השוואות ביצועים, למשל, לא לגמרי רלוואנטיות, כי אולי אין מה להתעסק בהשוואות בין דברים שלא מכירים ו/או "מבינים" אף אחד מהם. לכל היותר זה יכול לשמש כדוגמה, אולי אפילו חדפעמית, עד כמה אותה מוזיקה יכולה להישמע שונה בביצועים שונים, למרות שכבייכול יש הוראות איך לבצע אותה; וכמוכן גם להקטנת החשש הטבעי מ"אין סיכוי שאני אבחין בהבדלים".

אז אולי כדאי להתחיל מכמה תפיסות בסיסיות, כמו למשל "נושא" -- שאינו דווקא "מלודי" -- והעיקר אינו תמיד כמה שהמלודיה יותר יפה/קליטה/זכירה והמילים נוגעות/מתחרזות/יפות, אלא מה "עושים" עם הנושאים, מה זה "לפתח" נושא, מה זה מוטיב, איך מוטיבים מופיעים בכל מיני מקומות, כי אולי כדאי להיות קשובים לדברים כאלה. שזה חלק מהעניין. מה זה "צורה" במוזיקה -- איך מאורגנים הנושאים ביצירה, מה זו הארמונייה, מה זה קונטראפונקט, איך לא לצפות מסוג מוזיקה אחד מה שאין בו וייש באחרים, וכו'.

ממשיף לחשוב ברקע :)

עמיר

SONYES

חבר משקיען
מעורבות
744
נקודות
113
בוא נעשה שרשור איזה דעתכם ביצוע שמרגש אותכם במיוחד

..... רגע אפתח שרשור

שבו כל אחד יכול להעלות ביצועים מיוחדים עם סיפור מעניין ???

כמו שראיתי את החוויה של עמיר AK1 שאביו קנה לו את הפטיפון בגיל 17

ממש היות שאני צעיר בכמה שנים מעטות בלבד
אבל
גם אצלי הכרחתי את הורי לקנות לי ערכת לימוד אנגלית שעד היום אצלי במחסן מבטיח להעלות תמונות
כי מצאתי אותה אצל הורי במחסן
יעני אלמד אנגלית
זה התירוץ שלי עוד לקנות במחיר מופרז מדודי את הפטיפון כדי שהילד הקטן אני אלמד אנגלית ??
בעצם לשמוע מוסיקה שאז לקחתי מהספריה עירונית ולימים קניתי בעצמי בעבודה דחק בחופשים

מה שלא יהיה חובבי מוסיקה כמונו שזורים אצלנו חוויות מוסיקאליות
אשמח אם כל אחד יעלה זכרונות
אולי קיצי
אבל מוסיף המון המון

נמשיך בשרשור שאפתח מיד

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור