אוזניות סוני Wf-C500 מסוג TWS במבחן

תמיר עיואן
02-01-2022 20:06

גשם אוזניות ה- True wireless אינו פוסק לרגע. רק בשנה האחרונה סקרנו באתר זה שלל אוזניות, כשחלקן במחיר בסיסי ביותר. לראיה, ג'ברה השיקה רק לאחרונה את דגם ה- Elite 3 המוזלות, ביחד עם ה- Elite 7 Pro היוקרתיות וה- Elite 7 Active הספורטיביות . המהלך הזה כמובן לא נסתר מעיניה של סוני, שמעוניינת לתפוס גם נתח שוק ולהגדילו. ההשקה הנוכחית של ה-WF-C500 מצידה, נתקלת במתחרים מוכשרים לא פחות. כיצד ה- WF-C500 מתמודד עימם? הישארו עימנו.

אוזניות True Wireless

רגע לפני שאנחנו צוללים לסקירה, נזכיר למי שעדין לא מכיר, שהאוזניות הנסקרות בכתבה זו הן מסוג True Wireless (TWS) כלומר צד ימין של האוזניה מחובר אלחוטית לצד שמאל, ושניהם מחוברים אלחוטית לבלוטות' בטלפון, שלרוב יהיה טלפון סלולרי. אוזניות מסוג זה מתקבלות בדרך כלל עם נרתיק נשיאה שמשמש גם כמטען לאוזניות. את הנרתיק מטעינים באמצעות כבל USB A to Type C קצרצר שמתקבל בערכה.

סוני

את סוני אין צורך להציג. מדובר בחברה מומחית למגוון קטגוריות מוצרים, ובין השאר גם לאוזניות אלחוטיות, וביניהן גם אוזניות ה-True Wireless שלרוב מתומחרות בקטגוריית היוקרה. ההשקה של ה-WF-C500 מהווה ניסיון של סוני להציע אוזניות TWS בקטגוריית מחיר מוזל יותר מזה שהיא נוטה להתחרות בו. האם על הדרך היא שמרה על מוצר איכותי כפי שהתרגלנו עימה?

WF-C500

ה-WF-C500 מהווה חידוש מרענן לקו מוצרי אוזניות ה- TWS של סוני. נזכיר שבחודש יוני בשנה שעברה השיקה סוני את ה- WF-1000XM4, דגם היוקרה, עליו דיווחנו לראשונה כאן.

אוזניות סוני Wf-C500 באריזה

מה באריזה

 • אוזניות בנרתיק שמשמש גם כמטען

 • 3 זוגות מתאמים לאוזן, מתוכן זוג אחד כבר מורכב על האוזניות

 • כבל טעינה מסוג USB-C-to-USB-A

 • מדריך למשתמש

אוזניות סוני Wf-C500 באריזה

עיצוב

האוזניות זמינות בצבעים שחור או לבן. הן קטנות ומעוגלות בכל צידיהן ולכן כדאי שתשימו לב כאשר אתם אוחזים בהן בעת שליפתן מהאריזה שלהם.

האוזניות הללו שוקלות כל אחת 5.4 גרם בלבד, ממש כמו ה-Jabra Pro 7. העיצוב שלהן דומה לשבלול מעוגל ההולך ומתחדד לצורך התאמה אנטומית לאוזן.

באריזה מגיעים בסך הכל 3 זוגות מתאמי סיליקון לאוזניים. אחד מהמתאמים כבר מורכב על האוזניות. שני הזוגות הנוספים כוללים זוג אחד לפתח אוזן גדול יותר, ואחר המתאים לפתח קטנטן, כך שיתאימו לכל אדם באופן אנטומי מיטבי.

מתאמים לאוזניות

הוא מעוצב באופן מעוגל וקטנטן ואני מוצא אותו נוח לצורך איחסון בכיס המכנס. המגרעת בקידמתו מקלה על הפתיחה כיוון שיש מקום לאחוז בו. המארז עשוי פלסטיק, והכיסוי העליון שלו חצי שקוף.

אוזניות ומארז טעינה קטנטניםאוזניות ומארז טעינה קטנטנים

המארז כולל חיבור USB-C ובאריזת המוצר נקבל כבל טעינה מסוג USB-C-to-USB-A.

עם זאת, המארז אינו ניתן לטעינה אלחוטית, והסוללה שכלולה בו מאפשרת טעינת האוזניות עימו ללא חיבור לחשמל רק פעם אחת. קצת מורכב ניתן לפתוח את המארז ביד אחת מכיוון שהמכסה נסגר באמצעות התנגדות על מנת להישאר סגור. המארז אמנם עשוי פלסטיק, מה שמשווה לו מראה מעט פשוט, אולם זה גם מקנה לו עמידות בפני שריטות או שפשופים. המארז כולל יציאת USB-C מאחור.

נוחות ענידה

ה-WF-C500 נוחות לשימוש. כל אוזניה יושבת באופן מדויק באוזן ואינה חודרת אליה עמוק מידי באופן שעלול להציק. מתאמי הסיליקון בגדלים השונים יסייעו לכם לבחור את הגודל האופטימלי.עם זאת, יהיו מי שעלולים לחוש מעט חוסר נוחות לאורך זמן בשל לחץ עדין על האוזניים. לחיצה על הלחצנים עלולה להגביר חוסר נוחות זו.

ממשק

על מנת לאפשר שליטה באוזניות כשאנו עונדים אותן על האוזן, לכל אוזניה לחצן פיזי מובנה אחד. הוא גדול אולם מעוגל ולכן כדאי להתרגל אליו מספר פעמים על מנת להבין את גבולותיו. קל מאד ללחוץ עליהם, אולם לעיתים מצאתי את עצמי לוחץ על הלחצן פעמיים, כשבעצם התכוונתי ללחיצה אחת בלבד. זה קורה כנראה מכיוון שחסר המשוב ה"קליקי" לאחר כל לחיצה.

בניגוד למתחרים, האפליקציה של ה- WF-C500 לא מאפשרת לקבוע כיצד תשפיע הלחיצה על האוזניה.

באוזן שמאל:

 • לחיצה קצרה תגביר את עוצמת הקול, בעוד לחיצה ארוכה תנמיך אותו.

באוזן ימין:

 • לחיצה בודדת תפעיל את המוסיקה או תשהה אותה

 • לחיצה כפולה תדלג לשיר הבא

 • לחיצה משולשת תדלג לשיר הקודם

 • לחיצה ארוכה תפעיל את הסייען הקולי של הסלולרי

בעת שיחה בלחיצה על אחת האוזניות:

 • לחיצה קצרה בודדת תענה או תסיים שיחה

 • לחיצה ארוכה תדחה שיחה.

הסבר על לחיצה על האוזניות

האוזניה אינה כוללת ביטול רעשים אקטיבי (ANC), Hear Through על מנת לפצות על ביטול הרעשים הפאסיבי.

האפליקציה שבה תומכות האוזניות נקראת Headphones. היא מאפשרת לעדכן את גרסת הקושחה של האוזניות, לכוון את האקולייזר, לבדוק את צורת האוזניים שלנו ואת האטימה של האוזניות באוזן. על מנת לבחון את צורת האוזן, האפליקציה מבקשת מאיתנו לצלם באמצעותה את האוזניים שלנו ללא האוזניות.

שליטה בשירים, כיוון אקולייזר, מיטוב הבלוטות' והפעלת 360 Reality Audio

שליטה בשירים, כיוון אקולייזר, מיטוב הבלוטות' והפעלת 360 Reality Audio

בנוסף, ניתן לקבוע את דרך קבלת המשוב מהאוזניה – באמצעות צליל או קול אדם. עם זאת, לא ניתן לקבוע שהמוסיקה תיפסק במידה והסרנו אוזניה אחת מהאוזן.

איכות שיחה וביטול רעשים

אוזניות TWS מיועדות בעיקר לאנשים פעילים: בחדר כושר, בעבודה, בבית ובגינה. היות ורעש נמצא בכל מקום, חשוב שהאוזניות ידעו לבטל רעשים באופן מיטבי. ה- WF-C500 מספקת ביטול רעשים פאסיבי מעולה, אולם אינה כוללת ביטול רעשים אקטיבי שפופולרי כל כך בקרב השחקניות האחרות.

בדקתי אותם במגוון מקומות רועשים כגון בצמוד למיבש כביסה, בכביש סואן ולצד אנשים שמשוחחים לצידי. בעוד הן התמודדו באופן מיטבי עם רעש מונוטוני כדוגמת מיבש כביסה ומכוניות בכביש ראשי, קולות אדם היו בעייתיות יותר לסינון. ברוב המיקרים קליטת הסאונד היתה יציבה מאד, אולם לעיתים הסאונד נדד לאוזן שמאל, וחזר למרכז. תופעה זו היתה נדירה ולא חזרה על עצמה בהמשך. לאורך השימוש בה לא נדרשתי לבצע עדכון תוכנה.

לאחר שימוש כשבוע ברצף, ניתן לסכם שאיכות השיחה בהן טובה מאד לשני הצדדים. העונד אותן זוכה לקיים שיחה ברורה גם לנוכח רעשים מונוטוניים לצידו, והאדם עימו הוא משוחח שומע אותו באופן ברור וללא הפרעות, אם כי מבין שהוא משוחח באמצעות אוזניות ולא ישירות מהאפרכסת. איכות הקליטה היתה מעולה, גם כשהתרחקתי מהסלולרי, אפילו כאשר קיר בלוקים חצץ בינינו.

צימוד ל-2 מקורות במקביל

ה- WF-C500 אינה תומכות בחיבור Multi Point, מקביל לשני מקורות. הן יתחברו למקור האחרון אליהן צומדו.

ניהול שיחה באוזניה אחת – Mono Mode

שמחתי מאד לראות שהאוזניות מאפשרות להשתמש באוזניה אחת בלבד, ימין או שמאל, לבחירת המשתמש. תכונה זו מכפילה את משך השימוש באוזניות, מכיוון שמתאפשר לנו להשתמש באחת מהן בכל פעם.

מוסיקה

הסאונד שלהם נייטרלי יחסית ואני מוצא אותו מתאים למגוון סוגי מוסיקה. אם אתם מעדיפים יותר באסים או טרבל, ניתן לבצע שינוים מסוימים באמצעות האקולייזר באפליקציה. בנוסף, כאשר האוזניות שקטות, הן משמיעות סוג של רעש לבן שקט למשך מספר שניות, עד שהן משתתקות לחלוטין.

כיאה ליצרן אוזניות מנוסה וותיק, הבאסים והמיד שלהם מדויקים, מה שמעצים מאד את החוויה בהאזנה למוסיקה.

כדאי לציין שה-WF-C500 תומכות בשתי תכונות ייחודיות לסוני, שמסוגלות לשפר את חווית הסאונד:

 • 360 Reality Audio שנועדה לגרום למוזיקה להישמע כאילו היא עוטפת אותנו מכל הצדדים. ניתן להפעיל אותה באמצעות האפליקציה, אולם על מנת ליהנות מהתכונה הזו באופן מיטבי, תידרשו לצלם את האוזניים שלכם באפליקציה ולאחר מכן להירשם לשירות סטרימינג תומך בכך, בתשלום כגון Tidal, Amazon Music, Nugs.netאו Deezer.
 • DSEE - Digital Sound Enhancement Engine, שפותחה על ידי סוני כדי לשפר את איכות הצליל של קבצי אודיו דחוסים באמצעות שחזור צלילים בטווח הגבוה שהוסרו בתהליך הדחיסה. הפורמט יפעל רק עבור קבצים בפורמט דחוס. קבצים לא דחוסים או כאלה שאיכות הדגימה שלהם גבוהה לא יושפעו.

 

פתחתי עם השיר I'm Free של הלהקה הסקוטית The Soup Dragons. זהו למעשה השיר המוכר ביותר שלה, שהיגיע למקום החמישי במצעד הבריטי בשנת 1990. הם לא החזיקו זמן רב מידי, והתפרקו כ- 10 שנים לאחר הקמתם. בחרתי בשיר זה מכיוון שהאוזניות הללו מנעימות האזנה לשירים קיצביים שכוללים באסים עמוקים. סוני מצליחה לשחזר את החוויה גם עם דרייברים מיניאטוריים שכאלה. גם לאחר כשהגברתי את עוצמת השמע, הסאונד לא יצא מאיזון.

עברתי ל- Wake Up Boo! של הלהקה הבריטית The Boo Radleys מתוך האלבום בשם המקורי Wake Up!. השיר הוקלט ב- 1995 והיה הלהיט הגדול ביותר שלהם בעולם. בלי שנשים לב, השיר מחבר בין שני ניגודים חדים: אופטימיות של הסולן "תתעורר, זה בוקר נפלא", עם הפסימיות של מי שלצידו, במילים "You have to put the death in everything"..

השיר כולל פחות באסים בהשוואה לקודמו, ועם זאת ב- WF-C500 הוא נשמע מאוזן ביותר, תוך הבלטה ברורה של קול הסולן. הדרייברים הדינאמים איפשרו לי להשתמש באקולייזר שבאפליקציה על מנת לאזן את הסאונד בהתאם לצורך.

סיימתי עם Still haven’t found what I'm looking for של להקת U2 האירית, שיצא בשנת 1987, רגע לפני גיוסי לצבא. כנער מתבגר הוא היה בשבילי ההימנון של כל מסיבה טובה בה ביליתי את ימי כנער. לא לחינם הוא הפך לאחד השירים הידועים ביותר של הלהקה ובוצע בכל סיבובי ההופעות שלה מאז הוצאתו. רבים ממעריציה מדרגים עד היום את השיר הזה בין הגדולים בתולדות המוזיקה. הביצוע ב- WF-C500 היה מאוזן לאורך השיר, ובמיוחד קולו של בונו האגדי.

עוזרת קולית

האוזניות תומכות בסייען קולי של הסמרטפון שלכם, כלומר זה המותקן בטלפון האנדרואיד או אייפון. לשם כך הן עושות שימוש בחיבור הבלוטות' על מנת לתקשר עימו. באופן זה ניתן לתת לו הנחיות, להשמיע מוזיקה, או להתקשר עם אנשי קשר שלכם.

חומרה

האוזניות כוללות שידור בלוטות' בתקן 5.0, ותומכות בקודקים SBC ו- AAC אולם לא ב- AptX או LDAC.

הדרייברים שלהם בקוטר 5.8 מ"מ עשוים מגנט נאודימיום. היענות התדרים המוצהרת שלהם 20 עד 20,000 הרץ

IPX4

כיאה לטרנד העמידות במים, האוזניות עומדות בתקן IPX4, כלומר עמידות בפני שפריצים קלים של טיפות מים וזיעה, ומשכך מתאימות לשימוש בחדר כושר, גם לאלו מבינינו שמזיעים כהוגן. נזכיר שהן אינן עמידות בפני אבק, ומשכך כדאי לשמור אותן במארז במידה ולא משתמשים בהן. כדי לזכור שדירוג ה-IP לא כולל את מארז הטעינה, כך שחשוב לודא שהאוזניות יבשות לחלוטין לפני הכנסתן למארז זה.

משך שימוש בין טעינות

סוני מעידים על כך שהאוזניות עשויות להחזיק עד עשר שעות בין טעינה אחת לאחרת בזמן האזנה למוסיקה, וכחמש שעות במידה ותשוחחו באמצעותן בטלפון. תוצאות אלו כמובן מושפעות מעוצמת השמע והמרחק מהמקור. מארז הטעינה אמור לספק עוד 10 שעות שימוש, כלומר יאפשר טעינה אחת נוספת בלבד, בטרם תידרשו להטעינו שוב בחשמל. טעינה מלאה של המארז מושגת לאחר 3 שעות.

המארז מאפשר גם טעינה מהירה: בתמורה ל- 10 דקות טעינה תקבלו כשעה של שימוש באוזניות.

לסיכום

לאחר שהשיקו לפני כחצי שנה את ה- WF-1000XM4 היוקרתיות, סוני מבצעות כעת צעד משמעותי לצורך דריסת רגל גם בפלח שוק אוזניות ה- TWS בעלות תג המחיר המוזל יותר. השחקניות בפלח זה כוללות בין השאר את הדגמים שסקרתי כאן לאחרונה, Nothing ear (1) וה-Jabra Elite 3. מבחינת איכות שיחה, סאונד אודיו ונוחות ענידה, סוני עושה בדיוק את מה שהיא יודעת, ומספקת מוצר איכותי, מעוצב בקפידה, המאפשר לקיים שיחת טלפון והאזנה למוסיקה באיכות גבוהה למרות מימדים מיניאטוריים. תוסיפו לכך את התמיכה בטכנולוגיית ה-360 Reality Audio הייחודית לה, וקיבלתם מוצר מבטיח. עם זאת, נראה שעל מנת לספק את תג המחיר המוזל, הוחסרו מספר תכונות שנמצאות אצל המתחרים בקטגורית מחיר זו, כגון טעינה אלחוטית, מספר טעינות רב יותר באמצעות המארז, ANC, שליטה בפונקציונליות הלחצנים, והפסקת המוסיקה בהסרת אחת האוזניות.

ואחרי הכל, מדובר במוצר איכותי מבית סוני. לכן במידה וחשקה נפשכם בשידרוג חווית הסאונד בחדר הכושר או באימון הג'וגינג בשכונה, ואתם רוצים להישאר עם הסאונד האופייני לסוני במחיר משתלם יותר, כדאי שתקחו את ה- WF-C500 בחשבון.

יבואן: ישפאר

מחיר: 399 ש"ח

 

מעבר לתגובות בפורום