DIY?

Cloudy

חבר משקיען
מעורבות
305
נקודות
63
לתכנן, לקנות, לבנות, להרכיב, לשפצר, לתקן, לפרק, לתכנן מחדש, לקנות, להרכיב וחוזר חלילה.
בעד? נגד?

בתמונה: דוגמא אחת מני רבות לרמקול לבנייה עצמית מעלי-אקספרס:

upload_2020-6-19_15-47-13.png

תמונות מצורפות

• upload_2020-6-19_15-47-13.png
    upload_2020-6-19_15-47-13.png
    KB 993.9 · צפיות: 652

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
אם אתה משועמם עם ידי זהב ואוהב להתעסק עם זה עד כלות ולקבל תוצאה שרק אתה תוכל לדעת אם היא שווה את המאמץ, אז כן.

אם יש לך הרבה כסף ואתה סומך על המותגים שאתה אוהב, אז לא.

או במילים אחרות, לדעתי, ברגע ש DIY עובר סף מסויים של התמקצעות ואיכות, לך תפתח כבר חברת אודיו. עד אז, חבל על הזמן.
אגב, אני מצויין בתליית מדפים. אני פשוט לא חושב שללכת לכופף עץ עם תכנונים מהרשת, ולקנות דרייברים / מעגלי קרוס / מודולי הגברה וכו', יספקו לי חוויות האזנה טובות יותר, אם אני משקלל את שכר הלימוד שלי, הזמן, האנרגיות והכסף שאשקיע.

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83

אם אתה משועמם עם ידי זהב ואוהב להתעסק עם זה עד כלות ולקבל תוצאה שרק אתה תוכל לדעת אם היא שווה את המאמץ, אז כן.

חוזר על דברי מתן. ומוסיף...

לקנות קיט מוכן זו אפשרות מצויינת.
תוכל לקבל מוצר עם רמת תכנון מעל מה שתוכל להגיע בכוחות עצמך אחרי לפחות 10 שנים של למידה והבנה שתצבור.
אבל אלה אינם מוצרים היי אנד.

gandalftw

חבר משקיען
מעורבות
456
נקודות
83
לתכנן, לקנות, לבנות, להרכיב, לשפצר, לתקן, לפרק, לתכנן מחדש, לקנות, להרכיב וחוזר חלילה.
בעד? נגד?

בתמונה: דוגמא אחת מני רבות לרמקול לבנייה עצמית מעלי-אקספרס:

צפה בקובץ המצורף 49722

בטח , למה לא ?, כייף לא נורמלי ולומדים מלא דברים
כולל הוראות מפורטות , לא תוכל להתאים הכל בלי ידע מקדים
י

אבל

לא עלי אקספרס אלה parts express חפש ברשת כמעט כל מי שבונה קונה משם , יש להם קיטים לא רעים בכלל כולל הוראות איך מחברים הכל
לא תוכל להתאים את כל הפריטים לבד ללא ידע מעמיק מקדים
אין סיכוי חבל על הכסף

קיט שלהם שנמכר בכמויות

נערך לאחרונה ב:

ZEEV78

חבר משקיען
מעורבות
349
נקודות
83
תלוי באיזה רמה והכישורים שלך, יש אנשים בפורום שלפי התמונות עושים דברים יפים מאוד. אם אתה מתחיל אני מציע ללכת על דגם יותר בסיסי, הצלחתה? תתקדם לדגם כזה.

RoyZx6r

חבר משקיען
מעורבות
411
נקודות
63
זה נחמד לשעשוע.

עד היום כל מה ששמעתי, לא היה משהו בכלל וסבל מחוסר איזון. יסלחו לי חברי הפורום שכן בנו והשקיעו.

אם כבר, עדיף קיט מוכן מלא, שנבדק ונמדד בחדר אנקואי, מאשר תערובת של דרייברים בלי קשר, כמו מחשב מאייבורי.

gandalftw

חבר משקיען
מעורבות
456
נקודות
83
תלוי באיזה רמה והכישורים שלך, יש אנשים בפורום שלפי התמונות עושים דברים יפים מאוד. אם אתה מתחיל אני מציע ללכת על דגם יותר בסיסי, הצלחתה? תתקדם לדגם כזה.

זה לא מתחיל ולא נגמר בלבחור חלקים , צריך להבין ממש טוב איך לעבוד עם התוכנה לבנית הקרוסבר וכל דרייור אחר משנה את כל התמונה וצריך לדעת איפה להכניס רסיסטור כזה או אחר למעגל
יש אנשים שזה המקצוע שלהם וידע של שנים
להוסיף לסל בעלי אקספרס יבטיח רמקול פח

ariekarp

אוהב את התחום
מעורבות
119
נקודות
43
זה לא הפורום לשאול על DIY. כאן לא עוסקים ממש ב DIY. חפש בפורומים זרים של DIY לאודיו. בארץ זו לא ממש נישה פופולרית.

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
יש חדוות DIY שזר לא יבין זאת.......ואסנגר על החברים כאן ותגובותיהם הצוננות ואומר שזה לא המקום לחפש "סימפטיה" לנושא ה- DIY.

נערך לאחרונה ב:

Cloudy

חבר משקיען
מעורבות
305
נקודות
63
זה לא הפורום לשאול על DIY. כאן לא עוסקים ממש ב DIY. חפש בפורומים זרים של DIY לאודיו. בארץ זו לא ממש נישה פופולרית.

למען האמת לא חיפשתי פרטים ו/או הסברים, ישנם המון באתרים דוגמת TNT AUDIO. פשוט מתעניין לדעת מה הלך הרוח בפורום לגבי פרוייקטים של עשה זאת בעצמך. לא חסרים אנשים בארץ שבונים מגברים ופרה אמפליפיירים, יש גם יצרנ(י) רמקולים דוגמת מורל ואולי (מקווה שיש) סדנאות קטנות יותר.

עם כל הכבוד למערכות בעשרות (ומאות) אלפי דולרים, רובן הן יותר עניין של ראיתי/שמעתי והוצאתי כרטיס אשראי. מכאן ואילך זה בעיקר הרמתי, הורדתי, התאמתי רכיבים. פרוייקטים של עשה זאת בעצמך, גם היקרים שבהם עדיין דורשים הרבה יותר מחשבון בנק מרופד היטב.

pruym

חבר משקיען
מעורבות
1,817
נקודות
113
למען האמת לא חיפשתי פרטים ו/או הסברים, ישנם המון באתרים דוגמת TNT AUDIO. פשוט מתעניין לדעת מה הלך הרוח בפורום לגבי פרוייקטים של עשה זאת בעצמך. לא חסרים אנשים בארץ שבונים מגברים ופרה אמפליפיירים, יש גם יצרנ(י) רמקולים דוגמת מורל ואולי (מקווה שיש) סדנאות קטנות יותר.

עם כל הכבוד למערכות בעשרות (ומאות) אלפי דולרים, רובן הן יותר עניין של ראיתי/שמעתי והוצאתי כרטיס אשראי. מכאן ואילך זה בעיקר הרמתי, הורדתי, התאמתי רכיבים. פרוייקטים של עשה זאת בעצמך, גם היקרים שבהם עדיין דורשים הרבה יותר מחשבון בנק מרופד היטב.
זה תחביב אחר, בזמני הפנוי אני רוצה לשמוע מוזיקה ולא לבנות רמקולים...

liranbh

חבר משקיען
מעורבות
900
נקודות
113
לבנות רמקולים זו משימה מסובכת
צריך מיני נגרייה ומיומנות בינונית פלוס
דווקא האלקטרוניקה פשוטה יותר
שולחן, מלחם וכלים בסיסיים ואפשר להרכיב יופי של מוצרים
אני התחלתי מקיטים שהזמנתי מ eBay בדולרים בודדים

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
אגב @Cloudy, יתכן שאתה ו @exupgh12 תיאמתם ביניכם את הקומפוזיציה של תמונת הפרופיל ? :)

נערך לאחרונה ב:

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
פרוייקטים של עשה זאת בעצמך, גם היקרים שבהם עדיין דורשים הרבה יותר מחשבון בנק מרופד היטב.

נאמר יפה...
בעיקר היקרים שבהם. שם נדרשות יכולות ואמצעים ברמה גבוהה יותר.

arix

חבר משקיען
מעורבות
486
נקודות
83
מזכיר לי שבינתי את הקיט מגבר של הנדלמן היו גם רמקולים להרכבה שרכשתי...
הרמקולים מצאו את דרכם לזבל במשך השנים והמגבר בבוידם :)
בשורה התחתונה, אם יש לך ידיים טובות (ולי למשל יש) לא הייתי קונה רמקולים מבלי לשמוע אותם לפני הרכישה וזה נכון גם ל DIY וללא קשר למחיר...

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
אני הרכבתי לבד כבלי כוח שזו משימה ממש קלה, ובסוף הגעתי למסקנה שהייתי חוסך הרבה כסף אם הייתי קונה מוכנים מאיכות גבוהה יותר.

אריה

RB68

חבר משקיען
מעורבות
478
נקודות
63
כן!
DIY Rocks!
אבל רק מהסיבות ה"נכונות".
הסיבה הכי לא נכונה: בשביל לחסוך כסף או מתוך חשיבה ש"החברות המסחריות עושות עלי סיבוב". אם כבר, אחרי פרוייקט או שניים תעריך יותר את היצרנים...
הסיבה הכי נכונה: אתה מעריך שממש תהנה מזה (מכל היבט והיבט של זה).

ועכשיו בפחות לקוני: ה"תגמול" של פרוייקט מוצלח אינו באיזשהו "מבחן תוצאה" מול רשימת קניות (מובן שגם זה פקטור) אלא בתחושת היצירה של משהו מאפס (טוב, לא ממש מאפס, עוד על זה בהמשך). הצלחה, גם אם צנועה בבניית מוצר אודיו חי ומנגן היא חוויה מעצימה מאוד גם אם אין לך אג'נדה תועלתנית וההבנה שתשאר אתך תשרת אותך גם כאשר תקנה/תשדך/תתבחבש עם מוצרים מן המוכן. מן הסתם רק אתה יכול לנחש אם זה מתאים לך.
אם אתה מכוון גבוה - קח בחשבון וואחד עקומת לימוד.. ועלויות גם.
זה לא שאי אפשר להשיג VFM גבוה - אפשר ואפשר, אבל זה ממש לא מובן מאליו להגיע לשם וצריך (קשה להפריז בהדגשת הנקודה הזו) להנות מהדרך. בכל מקרה, אם אתה מנסה לעשות אומדן "כלכלי" - אל תשקלל את ה"לייבור" שלך - זה יפיל כל פרוייקט . לא מזיקה גם יכולת הכחשה עלויות בלתי צפויות מראש (מי אמר כרסום front baffle ב-CNC ולא קיבל) :).

לגבי קיטים: אני אישית זקוק לתחושה שהשתתפתי בתכנון (אפילו בקטנה) ולא רק בהיבטי ה"נגרות" של הפרוייקט אבל (וזה אבל משמעותי) הדרך לשם יכולה לעבור דרך קיטים "מוכנים". עבור רבים זה עובד. הקיטים מקטינים את הסיכון, יש בניהם מצויינים ואפשר להשתמש בהם כבסיס לשינוי - זה כנראה יותר קל, לפחות פסיכולוגית, מלשחק באיזון של מוצר מוכן (ויקר רצח). היבט נוסף - אם מרכיב ה"הימור" מדאיג אותך ממש - אולי היקום רומז לך שזה לא בשבילך..

עוד כמה תובנות:

כאמור, אתה לא מתחיל מאפס (להזכיר גם חברות מסחריות לא מתחילות מאפס) : יש המון ידע זמין הן מבחינת תכנונים (קלאסים ואיזוטרים ומה לא) והן מבחינת אבני בניין בכל הרמות (בראש ובראשונה אחלה דרייברים). יש גם אחלה ספקים און-ליין (הוזכרו פה שניים טובים, שניהם אמינים ושולחים לישראל בכיף).

יש ז'אנרים של DIY-רים לא פחות מז'אנרים של אודיופילים: שמרנים או "ממציאי הגלגל מחדש", אוהבי קיטים עם ידים טובות או אשפי סימולציות וחישובים, כאלה שרוצים "כמו אוטופיה" וכאלה שרוצים משהו "שונה", כאלה שרוצים תוצאה תוך שבועיים וכאלה שמתגלגלים שנים עם פרוייקט, חובבי וינטאג' ומדעני טילים שלועסים ננו-קרבון לארוחת בוקר - כולם לג'יט וכולם מהנים - נסה לנחש מי מהם הוא אתה.

ללמוד ללמוד ושוב ללמוד: עקרונות הפעולה (בסיסים וצפונה), יתרונות וחסרונות של הגישות השונות לתכנון, ללמוד ידע "פורמאלי" לצד טיפים מחובבים אחרים. לעניות דעתי שווה ללמוד גם כאשר אתה בונה 2-way מדפי מקיט.
מיקרופון מכוייל - חובה לכל פרוייקט שהוא "יותר" מבניית קיט מוכן.

טיפ לשלב קצת קצת יותר מתקדם - לדעתי (מדגיש שזו דעתי האישית), תכנון DIY במיטבו כאשר הוא מכוון דווקא למקומות ולגישות התכנוניות שמרבית (לא כל!) היצרנים נמנעים מהם וסיבותיהם התקפות עמם. מספר דוגמאות:
Open Baffle - שונה, מיוחד, יכול להגיע לתוצאות סוניות מדהימות (או פיאסקו מוחלט. בעצם אפשר להגיד את זה על כל הגישות).
תיבות רבע-אורך-גל - בס מטמטם ולא תוקפני מדרייברים פחות מגודלים.
הורנים - הנגרות טרפת בפני עצמה אבל יש המון מקום ליצירתיות (אני אישית לא הלכתי לשם).
תיבה סגורה - נשמע פשוט אבל בעצם הבחירה ה"קטנה" הזו אפשר ליצר תחום תחתון מדוייק ונעים גם ללא היכולת של היצרנים לערוך סימולציות בכלים מתקדמים, הידע המצטבר שלהם והכח של המנדט לעשות המון איטרציות.. הלוואי ויותר יצרנים מודרנים (ויוה מג'יקו) היו עושים תיבות סגורות..
שילוב מודולים של הגברה אקטיבית -לתכנן קרוס אנלוגי פסיבי משובח הוא לעתים אתגר אימתני עבור חובב - בהגברה נפרדת לכל ערוץ אפשר להגיע ליתרונות (סוניים, בטח סוניים) לא מעטים כאשר אפשר לשחק עם נקודות ושיפועי החיתוך ללא ה"עונש" של שינויים פיזים באמצעות DSP או קרוס אקטיבי מוכן. שוב עניין של איזה DIYer אתה רוצה להיות..
עוד קטע מגניב - נכון, לא עומד לרשותך חדר "אנ-אקואי" מתקדם (אגב, גם לא לרשות כל היצרנים הקטנים) אבל כן עומד לרשותך משהו שאין לאף יצרן בעולם - החלל המסויים שלך... אפשר לתכנן רמקול המכוון להשמע טוב אצלך - לפחות בפיין-טיוניג שלו. גישה קיצונית לעניין היא לתכנן יחד את החדר והרמקול כמקשה אחת - יש גם משוגעים-לדבר כאלה.

אל תחשוש להרביץ עבודה ידנית ממושכת - ה"לייבור" הוא משהו שיצרנים מאוד רגישים אליו בחישובי הכדאיות (וסיבה טובה לסלחנות מסויימת מצדנו לגבי תמחור ההיי-אנד). זה בדיוק המקום לא למהר ולא לדפוק חשבון למשך הפרוייקט.

יש עוד הרבה מה לומר אבל אעצור פה (בכל זאת זה לא אתר DIY). אתה מוזמן לשאול יותר ספציפית (לא רק פה וכמובן לא רק אותי ;)).
אם מהחפירה שלי קיבלת תחושת אמ'לק חריפה - אחת משתיים:
* תתחיל עם קיט פשוט ולא יקר.
* לך לבלוק בתרשים הזרימה שאומר "קנה רמקול מוכן"... סתם, סתם - הרבה בהצלחה.
רועי

robo7

אוהב את התחום
מעורבות
85
נקודות
28
פשוט מתעניין לדעת מה הלך הרוח בפורום לגבי פרוייקטים של עשה זאת בעצמך. לא חסרים אנשים בארץ שבונים ..
דוגמא למי שבנה קיט מוכן, התיבה נבנתה ע"י מורל.
http://www.hifimusic.co.il/הרמקולים-שלא-שלי-במערכת-שכן-שלי-סיפורו-של-אודיו-שף-p156383.html#p156383
עם ריוויו מפורט,
ותחליט אתה על הלך הרוח של הכותב.

(ורד)
R

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
סליחה @RB68, בן כמה אתה אם אפשר לשאול ? (לא חייב לענות כמובן)

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור