‎⁨מאמר דעה - על מוסיקה ממחשב, סטרימר והכוכב החדש TOTALDAC⁩

• פותח הנושא dtown
  • פורסם בתאריך

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,563
נקודות
113
מתן ,

תודה רבה על הכתבה המענינת .
כיף לקרוא ותודה על השיתוף .

באופן אישי מעניין אותי לדעת האם בצעת גם השוואה מול Aurender ומה היו ההבדלים ?

ארז
חן חן.
וואלה, לא. אומר לך מדוע. רציתי. אבל:
1. אורנדר קשה למצוא. יש אחד לאביעד, אבל לא הרגשתי נעים לשנע אותו לצורך בדיקה, למרות שהוא באדיבותו הציע לי.
2. לרן שביט, כפרה עליו, אין אורנדר בתצוגה שיש לו יציאת AES EBU. יציאת USB או SPDIF לא רלוונטית עבורי.
3. האמת, זה לא היה בדחיפות גדולה, כמו שאר המוצרים (ע"ע LUMIN) כי כולם מציעים עוד המון פונקציות שכואב לי הלב לשלם עליהם.
4. ה- TOTALDAC היה מחטף בחשיכה, ניצול הזדמנות שבמקרה ישבה עלי בול. אני מניח שלרוב האנשים יש דרישות מעט שונות, למשל: יציאת USB, איחסון פנימי, תוכנת שליטה של היצרן וכו'.

ronensud

חבר משקיען
מעורבות
733
נקודות
113
מתנוש, כתוב נפלא,
כבר שנים אני אומר לך שאין כמו סטרימר:)
עכשיו תמצא לי מכשיר זול שנותן ביצועים קרובים.

menahem

כתב האתר
מעורבות
359
נקודות
83
ואז עובר לפטיפון ושואל את עצמי למה בזבזתי עכשיו 3 שעות....
כי זה,מה שתארת,הוא "הגביע הקדוש" של האודיופיליה,בתנאי:שכדי להיות אודיופיל קודם כל צריכה המוזיקה להיות אהבת חייך.
כי את "הגביע הקדוש" אתה יכול לראות (באוזני רוחך) לגעת בו אבל לא יכול לקחת אותו לארון הגביעים הפרטי שלך.
זו הסיבה,לגעת ב"גביע הקדוש", שבעטיה המקורות אצלי באים בזוגות או אפילו בשלשלות,כולל האנלוג,ואת כמות האוזניות שלי אני מעדיף לשמור לעצמי אבל זה "קצת" יותר מזוג אחד - כי העונג האמיתי הוא לגעת "בגביע הקדוש" ולגלות,כל פעם מחדש,את יופיו ואת העובדה שלעולם לא יהיה בארון הגביעים הפרטי....שלך.

תהנה וחג שמייח.

מנחם

Sol

חבר משקיען
מעורבות
621
נקודות
113
עם מה לא מזדהה? שתף אותנו.
לעניות דעתי
טרנספורט איכותי,יחד עם DAC טוב יתן בראש לכל סטרימר.
אצלי המצב נכון לעכשיו:
פטיפון מעולה.
סטרימר טוב.
טרנספורט בסיסי ביותר בתחתית.
חושב שאתה צודק בקביעה הנחרצת שלך לגבי הסטרימרים שמשכיבים כל מחשב מצוי.

itay123

חבר משקיען
מעורבות
2,424
נקודות
113
מתן
מאמר קולע.

לפני יומיים בדיוק שוחחתי עם חברים על הצורך (שלי) ברכישת סטרימר ייעודי (לא משולב ) למוזיקה בלבד או לבנות מחשב בהתאם למטרה.
עשית לי קצת "ניקיון לפסח" בראש והכוונה מעניינת.

תודה וחג שמח:שתוי:

Eli Walla

חבר אתר
מעורבות
2
נקודות
3
מתן,

נפלאות דרכי האודיו..... יש לי סטאפ דומה לשלך וחוויה שונה...
יש לי Ayre CD7 שמשמש אותי כטרנספורט ומחובר דיגיטלית ל dac 202
ומחשב fanless עם ספק לינארי וכו. עם roon bridge end point client מחובר ב Firewire ל DAC
ניהול הספריה עם מחשב לינוקס נפרד ROCK.

בסטאפ שלי אני מעדיף את את השמע של המחשב. ניסיתי מספר מחשבים, מספר כרטיסי פיירוייר, מספר כבלים, אבל לא הפלגתי לעולמות של הגדרות מערכת ההפעלה win7. אין לי תובנות חד משמעיות ולא הצהרות גרנדיוזיות מפני שההתנסות שלי מוגבלת לסטאפ שלי.
אלי

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,005
נקודות
113
מזדהה עם הרשמים שלך מתן, גם מניסיוני האישי סטרימר טוב עדיף על מחשב בשמיעת קובצי מוזיקה דיגיטאליים.

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,630
נקודות
113
זה לא מאמר דעה, זה סיפור התבגרות עם מוסר השכל שגם כתוב יפה :)
מצד שני אני אולי עוד לא התבגרתי ומשתמש במחשב לשמוע מוזיקה דיגטלית

ronensud

חבר משקיען
מעורבות
733
נקודות
113
זה לא מאמר דעה, זה סיפור התבגרות עם מוסר השכל שגם כתוב יפה :)
מצד שני אני אולי עוד לא התבגרתי ומשתמש במחשב לשמוע מוזיקה דיגטלית
בגיחה הבאה לערן קח את המלקו ותשווה :)
לא השוואתי למחשב אבל זה נשמע מצויין.

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,630
נקודות
113
מלקו בהחלט רעיון מעניין מאוד :)

joda5

חבר משקיען
מעורבות
96
נקודות
48
חברים חג שמח. באדיופיליה. אין קיצורי דרך. לא מחשב לא סטרימר . לא דאק ולא שמאק. אין כמו cd ברור שיאיכותי ככל הניתן. או הרי משובח. פטיפון. . המילה האחרונה. מה שדיגטלי יותר להרוס למה זה טוב.

tzachi

חבר משקיען
מעורבות
386
נקודות
83
חברים חג שמח. באדיופיליה. אין קיצורי דרך. לא מחשב לא סטרימר . לא דאק ולא שמאק. אין כמו cd ברור שיאיכותי ככל הניתן. או הרי משובח. פטיפון. . המילה האחרונה. מה שדיגטלי יותר להרוס למה זה טוב.
תחזיק חזק ! הסידי מת . הפורמט של דיסקה מסתובבת ורוטת נגמר.
הבעיה היא שמחשבים לא נבנו מראש לאודיו והחומרה של סידי כן וגם הגיע לקצה היכולת שלה . ולכן מי שבנה מחשב מוקפד וגם הקפיד על טיב הrip השווה וגם עלה על הסידי ובישביל להצליח בזה היה צריך גם להשקיע מסביב למחשב בספקים וממירים.
ברור שהשלב האבולוציוני הבא המתבקש הוא סטרימר שניבנה מראש כמו סידי לניגון עם הספק הרקלוקר הקבלים בלה בלה בלה והתיכנון למוזיקה.
הסידי לא מת בגלל שהוא פחות או יותר טוב כי אן ספק שהוא היה טוב ואפילו יותר זה פשוט המעבר לקבצים .סגירת החנויות הדיסקים .הנוחיות.העלויות ........מי שרוצה לדבוק בהחלפת דסקיות עבר לאנלוג ומי שחיפס נוחות עבר למחשב.

123tomer

אוהב את התחום
מעורבות
13
נקודות
18
לא יודע, מה שאני מבין פה זה שאחד הסטרימרים הנחשבים והיקרים בשוק (שעולה גם פי כמה מכל מחשב מקונפג) נשמע יותר טוב ממחשב.
להסיק מזה לגבי כל סטרימר מול כל מחשב? לא בטוח

EREZ100

אוהב את התחום
מעורבות
48
נקודות
28
לא יודע, מה שאני מבין פה זה שאחד הסטרימרים הנחשבים והיקרים בשוק (שעולה גם פי כמה מכל מחשב מקונפג) נשמע יותר טוב ממחשב.

מסכים . אם כך מהי רשימת הסטרימרים "המובחרת " שיכולה לתת "נוקאאוט " למחשב אודיו ברמה מושקעת ?
הכוונה כמובן מבחינת סאונד בלבד מבלי להתייחס לנוחות .

yaronn

כתב האתר
מעורבות
41
נקודות
28
אני לגמריי לא מסכים עם מה שנכתב פה עד כה...זאת הכללה מאוד רצינית ומאוד לא הגיונית.
בלי לזלזל במסקנות שהובאו להלן ע"י הכותב (יכול להיות שאצלו זה אכן המצב), וטוב שהגיע למסקנות עבורו
אבל
יש כל כך הרבה משתנים בדרך...

מה שכן, זה אולי אומר שהאימפלימנטציה של הדאק בכניסה (לא בUSB כי כניסה זאת אינה קיימת בממיר הנבחן מה גם שלא ניתן אפילו לבחון הבדל עם כבל USB משודרג\מפוצל) עם המחשב אינה אופטימאלית למחשב, לתוכנת המוזיקה העוקפת (או לאו) את כרטיס הקול, לממיר עצמו (אולי אפילו שונה ברמתה מכניסות אחרות בממיר עצמו או של ממירים מקבילים), או לחליפין שהמחשב אינו בנוי\מקונפג בצורה אופטימאלית.
וזה עוד בלי לדבר על הכבילה ביניהם או איך הדיסק שעליו יושבת המוזיקה מחובר (כבילה\חשמל)

ישנו עוד משתנה בבחינת\תוצאת הסטרימר (שלדעתי גם יש לו איזו השפעה כלשהיא) והוא: איך בנויה הרשת הפנימית שעליה מוזרמת המוזיקה (יש HUB באמצע או מחובר ישירות לראוטר, האם הראוטר או הHUB עוברים דרך פילטר רשת או חשמל, הכבילה בינהם ועוד ועוד)
משתנה זה כמובן אינו רלוונטי למחשב המחובר ישירות לממיר בכניסת הUSB.

עוד נקודה ראויה לציון, הבדלי המחיר:
יש הבדל לא קטן במחירים בין השניים שתוארו (המחשב והסטרימר) וכולנו מסכימים שכנראה בהמון מקרים מוצר יקר יותר בדרך כלל מראה את ערכו לכסף כאשר המערכת שאליה הוא משודך טובה שקופה.
נדמה שזה המצב פה.

הנעלם בבחינה\בכתבה, הוא השוואה בין מוצרים באותה רמת מחיר, קרי:
מחשב ברמת מחיר זהה לסטרימר, או סטרימר ברמת מחיר זהה למחשב.....

אם לומר את האמת, אני מחזיק במס' סטרימרים ברמה גבוהה מאוד
ובמקביל
במחשב אודיו לא בהכרח הכי מושקע שתמצאו (מבחינת הרכיבים הפנימיים) אבל מחובר לדאקים ברמה גבוהה מאוד
ולדעתי, התוצאה שמתקבלת בין שניהם מאוד דומה.
מה זה אומר?
שלאו דווקא זה המחשב, או הסטרימר. לפעמים התוצאה המתקבלת הינה תלויית הממיר (DAC), האיפלימנטציה של הכניסה והיכולת שלה (בדרך כלל כניסות USB יכולות לתמוך תדר דגימה גבוה יותר) הכבילה או אפילו הממשק המחבר בין השניים (USB\COAX\OPT\I2S)

בקיצור, שמח שהכותב קיבל את הדרך הטובה ביותר עבורו להקשיב למוזיקה אבל בהחלט קשה להכליל על עדיפות כלשהיא בין מחשב לסטרימר כאשר הם נימצאים בסקאלות מחיר שונות לגמריי ובחיבור לממיר ממש מסויים.

המשך יום נעים

נערך לאחרונה ב:

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,409
נקודות
113
זה לא אומר כלום, אחד אוהב בלונדינית, והשני שיהיה מה לתפוס

pruym

חבר משקיען
מעורבות
1,817
נקודות
113
מלקו בהחלט רעיון מעניין מאוד :)
השאלה אם הוא roon ready

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,563
נקודות
113
מתן,

נפלאות דרכי האודיו..... יש לי סטאפ דומה לשלך וחוויה שונה...
יש לי Ayre CD7 שמשמש אותי כטרנספורט ומחובר דיגיטלית ל dac 202
ומחשב fanless עם ספק לינארי וכו. עם roon bridge end point client מחובר ב Firewire ל DAC
ניהול הספריה עם מחשב לינוקס נפרד ROCK.

בסטאפ שלי אני מעדיף את את השמע של המחשב. ניסיתי מספר מחשבים, מספר כרטיסי פיירוייר, מספר כבלים, אבל לא הפלגתי לעולמות של הגדרות מערכת ההפעלה win7. אין לי תובנות חד משמעיות ולא הצהרות גרנדיוזיות מפני שההתנסות שלי מוגבלת לסטאפ שלי.
אלי
אכן מעניין מאד. מה הם שאר רכיבי הסט-אפ?
ההצהרות הגרנדיוזיות שלי נובעות מכך שכל המשחקים שאתה מתאר ושעברתי אותם גם אני (כבלים, פיירווייר וכו') לא נתנו אפקט שמתקרב באימפקט שלו להחלפת הסטרימר.

אני ואתה צריכים לחזור לכיתה ט', כפרה. אתה לשיעור בהבנת הנקרא, אני כנראה לשיעור בהבעה בכתב. קרא שוב. השוויתי גם סטרימר של AVM וגם סטרימר זול ומיושן של קיימברידג'. כולם נשמעו טוב יותר מהמחשב, פשוט לא ברמה שהצדיקה לזרוק אותו דרך חלון המרפסת. הטוטאלדאק, לעומת זאת, כן. ולא בכדי. החומרה שם באמת טובה יותר. שעון וספקי כוח, you know...

מסכים . אם כך מהי רשימת הסטרימרים "המובחרת " שיכולה לתת "נוקאאוט " למחשב אודיו ברמה מושקעת ?
הכוונה כמובן מבחינת סאונד בלבד מבלי להתייחס לנוחות .
כמו שאמר כאן אלי, ואחכ" ירוןן (הכפילות ב-ן' מועתקת מאנגלית ;)), זה תלוי גם בשאר רכיבי הסט-אפ שלך.

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,563
נקודות
113
אני לגמריי לא מסכים עם מה שנכתב פה עד כה...זאת הכללה מאוד רצינית ומאוד לא הגיונית.
בלי לזלזל במסקנות שהובאו להלן ע"י הכותב (יכול להיות שאצלו זה אכן המצב), וטוב שהגיע למסקנות עבורו
אבל
יש כל כך הרבה משתנים בדרך...
אבל ירון, עצם זה שאתה קורא לפוסט שלי (שנמר התעקש לשים אותו כ"מאמר דעה", לא שאני יודע מה זה אומר) "הכללה רצינית ולא הגיונית", זה בדיוק זלזול. :) בקטנה. נתייחס לגופו של ענין: בדקתי לא רק שילוב של דאק אחד מול סטרימר ומחשב, אלא כמה דאקים וכמה טרנספורטים, ובשני סט-אפים. המסקנות היו זהות תמיד: הטוטאלדאק נתן נוק-אאוט למחשב בכל מצב.

מה שכן, זה אולי אומר שהאימפלימנטציה של הדאק בכניסה (לא בUSB כי כניסה זאת אינה קיימת בממיר הנבחן מה גם שלא ניתן אפילו לבחון הבדל עם כבל USB משודרג\מפוצל) עם המחשב אינה אופטימאלית למחשב, לתוכנת המוזיקה העוקפת (או לאו) את כרטיס הקול, לממיר עצמו (אולי אפילו שונה ברמתה מכניסות אחרות בממיר עצמו או של ממירים מקבילים), או לחליפין שהמחשב אינו בנוי\מקונפג בצורה אופטימאלית.
שוב, בדקתי שני דאקים, לא אחד. אחד טוב, השני טוב מאד. DAC202 שלי ומטרונום C6+ שהוא, אגב, כן USB. וההבדלים במטרונום היו *טיפה'לה* יותר קטנים, אם אפשר בכלל לכמת הבדלים, אבל עדין היו משמעותיים לטובת הסטרימר.
אבל... אני מסכים איתך לגבי מימוש ה- FW אצלי. למרות ש- Herr Weiss טוען כי כל הכניסות שוות, מסתבר שהתוצאה שקיבלתי בכניסת ה- AES EBU היתה טובה יותר בכל ניסוי שעשיתי (טרנספורט אופטי, סטרימר וממיר USB ל- AES EBU של EVO).

וזה עוד בלי לדבר על הכבילה ביניהם או איך הדיסק שעליו יושבת המוזיקה מחובר (כבילה\חשמל)
"אח שלי", אני לא ילד. כל הכבלים אצלי הם ברמה גבוהה או גבוהה מאד. קונדו כסף היה מחובר גם לסטרימר וגם למחשב. למדתי בשיעורי כימיה בכיתה י' איך לעשות ניסוי. אז ה"בעיה" לא כאן.

ישנו עוד משתנה בבחינת\תוצאת הסטרימר (שלדעתי גם יש לו איזו השפעה כלשהיא) והוא: איך בנויה הרשת הפנימית שעליה מוזרמת המוזיקה (יש HUB באמצע או מחובר ישירות לראוטר, האם הראוטר או הHUB עוברים דרך פילטר רשת או חשמל, הכבילה בינהם ועוד ועוד)
משתנה זה כמובן אינו רלוונטי למחשב המחובר ישירות לממיר בכניסת הUSB.
חולק עליך. עשיתי הרבה ניסויים כאלה בביתי בשעתו. משיכת קבצים מ- NAS, משיכת קבצים מדיסק USB, משיכת קבצים ב- WIFI מלפטופ שהיה על השיש במטבח - לא מצאתי שוב הבדל בין אף אחת מהשיטות. הדבר היחיד ששמעתי בו הבדל היה אם הקבצים היו מאוחסנים במחשב המנגן, בדיסק הפנימי (SSD). לא אופציה, כמובן, בסטרימר. אז בשני המקרים שתוארו לעיל - גם המחשב וגם הסטרימר משכו קבצים מ- NAS מרוחק.

עוד נקודה ראויה לציון, הבדלי המחיר:
יש הבדל לא קטן במחירים בין השניים שתוארו (המחשב והסטרימר) וכולנו מסכימים שכנראה בהמון מקרים מוצר יקר יותר בדרך כלל מראה את ערכו לכסף כאשר המערכת שאליה הוא משודך טובה שקופה.
נדמה שזה המצב פה.
ללא ספק. ברור שזה "לא פייר" להשוות מוצר של 5000 יורו למחשב ב- 800 יורו. אבל זאת לא היתה הנקודה.
נקודת המוצא של משתמשי המחשבים היא שאפשר להשיג תוצאה מצויינת בסכום נמוך מאד ולקבל יתרונות משמעותיים נוספים, כשהעיקרי שבהם הוא גמישות בממשק המשתמש. ולדעתי, נקודת מוצא זו - שגויה.

הנעלם בבחינה\בכתבה, הוא השוואה בין מוצרים באותה רמת מחיר, קרי:
מחשב ברמת מחיר זהה לסטרימר, או סטרימר ברמת מחיר זהה למחשב.....
אבא'לה, אתה מחפש פה סקירה מקיפה ברמת סטראופייל עם השוואות אמפיריות וקבוצות בקרה. זאת לא היתה המטרה. כולה כתבתי התנסות אישית. *אבל*, הדעה שלי לא מבוססת אך ורק על השוואת המחשב שלי מול הטוטאלדאק אלא, כפי שכתבתי בפוסט הפותח, וכפי שעניתי לתומר, על מספר שילובים עם מספר מכשירים, כולל סטרימר של קיימברידג' שעלה בסביבות 3000 ש"ח לפני כמה שנים. וגם הוא, למרות שחובר באופטי לממיר (!!), נשמע *קצת* יותר טוב מהמחשב.

אם לומר את האמת, אני מחזיק במס' סטרימרים ברמה גבוהה מאוד
ובמקביל
במחשב אודיו לא בהכרח הכי מושקע שתמצאו (מבחינת הרכיבים הפנימיים) אבל מחובר לדאקים ברמה גבוהה מאוד
ולדעתי, התוצאה שמתקבלת בין שניהם מאוד דומה.
מה זה אומר?
שלאו דווקא זה המחשב, או הסטרימר. לפעמים התוצאה המתקבלת הינה תלויית הממיר (DAC), האיפלימנטציה של הכניסה והיכולת שלה (בדרך כלל כניסות USB יכולות לתמוך תדר דגימה גבוה יותר) הכבילה או אפילו הממשק המחבר בין השניים (USB\COAX\OPT\I2S)
לחלוטין. ההבדלים בתוצאה לעולם לא יהיו תלויים רק בטרנספורט, ניסיוני הראה לי כך יותר מפעם אחת. זה תלוי לאיזה דאק משדכים. ובדיוק בגלל זה ניסיתי שניים. אחד USB מודרני עם DSD, השני FIREWIRE.

בקיצור, שמח שהכותב קיבל את הדרך הטובה ביותר עבורו להקשיב למוזיקה אבל בהחלט קשה להכליל על עדיפות כלשהיא בין מחשב לסטרימר כאשר הם נימצאים בסקאלות מחיר שונות לגמריי ובחיבור לממיר ממש מסויים.
שמע, הייתי שואל גם אותך "איזה רכיבי סט-אפ" יש לך, אבל אין צורך להסתכן בלהשמע כאילו אני תופס תחת: ראשית אין בזה צורך, שנית המערכת שלי עוד לא מצדיקה את זה. אבל, אני כן יכול להגיד לך שבמערכת שבדקנו את המטרונום (של הבעלים הקודמים של הטוטאלדאק), הוא היה בתהליכי שינמוך המערכת והיא עלתה בקושי שליש משלי. וגם שם, ההבדלים היו קלים מאד לזיהוי. לכן, המסקנה שלי היתה גורפת כ"כ. ואני אחזור עליה: סטרימר טוב מפרק מחשב. אולי צריך בשביל זה, באמת, להגיע לרמות מחירים של טוטאלדאק וחבריו. אולי. אצלי שמעתי את העדיפות ברמות מחירים נמוכות בהרבה. אבל המסקנה הכי ברורה שאני הגעתי אליה היא: מחשב, טוב ככל שיהיה, לא שווה את ההתעסקות, ולא יכול להתמודד מול סטרימרים איכותיים מאד.

המשך יום נעים
חג שמח, ותודה לך על התגובה המפורטת.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור