תגידו, מי כאן עבר בדיקות שמיעה בשנה האחרונה ?

Gai Sheffer

חבר אתר
מעורבות
3
נקודות
8
לא הייתי מודע לכך שקיימת ירידה בשמיעה בתדרים הגבוהים ככל שאנחנו מתבגרים (אני בן 50).
מדובר בירידה מתונה ועקבית. ירידה שפוגעת ביכולת להנות מספקטרום התדרים שאדם צעיר יכול להנות ממנו.

האירוע הזה הותיר אותי עם מסקנה ותהיה:
המסקנה, היא שלא צריך לעניין אותי מה אחרים אומרים. ממילא הם ואני לא שומעים אותו דבר: האוזניים שלנו לא 'מכוילות' באופן זהה.
והתהייה, היא איך החדר והמערכת - שאני משקיע בהם בשנה האחרונה לא מעט - היו מצלצלים באוזניי לפני 20 שנה.

רן לוי

אוהב את התחום
מעורבות
289
נקודות
63
לא צריך לעבור בדיקת שמיעה מקצועית במכון אודיולוגי. מריצים פעם בשנה קובץ תדרים - מ-20 הרץ ומעלה ומבינים בדיוק איזה תדרים נעלמים.
בדרך כלל בסביבות גיל 50-55 נעלמים התדרים של 18000 הרץ, ואחר כך 16000 הרץ, וככל שמתקדמים ל-60 גם 14000 הרץ. בסביבות גיל 60 נשארים בין 12000 ל-14000 הרץ. אני קורא לזה - השריקה הולכת, ולא תחזור. זה מזכיר לי את הבלאי של יריעת המיילאר, ההתקפלות, בפאנל של רמקול אלקטרוסטאטי אחרי כעשר שנות שימוש. העובדה היא שאת הפאנל האלקטרוסטאטי ברמקול אפשר להחליף, את האוזניים לא.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
אם תסתכל על טבלת התדרים של הכלים השונים, תראה שהצלילים הבסיסיים (fundamentals, באדום בגרף) של כולם למעט אורגאן מוגבלים ל-4kHz, אפילו פיקולו, כלומר אם אתה שומע עד 12kHz, אתה שומע עד הרמוניה (צליל עילי) שלישית של פיקולו בצליל הגבוה ביותר שלו, ויותר מזה כשהצלילים המנוגנים נמוכים יותר. בצהוב רואים עד לאיזה תדר ההרמוניות העיקריות מגיעות, ורובן מוגבלות ל-12kHz.

כך שיכולת "ליהנות מספקטרום התדרים" -- לפחות המשמעותיים -- לא כל כך נפגעת אם הירידה היא ל-12kHz, וגם בפחות מזה לא מפסידים כל כך הרבה כפי שנדמה רק מהמספרים.

index.jpg

רן לוי

אוהב את התחום
מעורבות
289
נקודות
63
תודה מר קסנר. הרגעת אותי - לא שיש הרבה מה לעשות מול המציאות. אני מבין שמספר המזל הוא בינתיים 12.

Gai Sheffer

חבר אתר
מעורבות
3
נקודות
8
אמיר, אתה צודק. ההנאה נפגמת כשהתדרים מתחת ל- 12kHz מתחילים להמחק.
רק שהנתונים פחות אופטימיים מאלה שרן ציין.
הנה מחקר מקוריאה:
Among participants aged 60 – 69, 42.7% had a hearing loss at 3000 Hz, 54.3% at 4000 Hz and 79.5% at 6000 Hz. Among the participants 70 years or older, the figures were 70.7% at 3000 Hz, 78.4% at 4000 Hz and 93.2% at 6000 Hz.

מפחיד
אחפש מחקר לגבי גילאים יותר צעירים

נערך לאחרונה ב:

eldo

חבר משקיען
מעורבות
126
נקודות
43
מה הבעיה? מגבירים טרבל ;)

עמית

חבר משקיען
מעורבות
211
נקודות
63
עשיתי בדיקה שנה שעברה,אן בן 50 פלוס לי יש בעיה שאני שומע יותר מדי תדרים גבוהים וזה מחרפן אותי.
אמרו לי שיש לי שמיעה של בן 20.

tomertsin

מושעה
מעורבות
2,203
נקודות
113
אם תסתכל על טבלת התדרים של הכלים השונים, תראה שהצלילים הבסיסיים (fundamentals, באדום בגרף) של כולם למעט אורגאן מוגבלים ל-4kHz, אפילו פיקולו, כלומר אם אתה שומע עד 12kHz, אתה שומע עד הרמוניה (צליל עילי) שלישית של פיקולו בצליל הגבוה ביותר שלו, ויותר מזה כשהצלילים המנוגנים נמוכים יותר. בצהוב רואים עד לאיזה תדר ההרמוניות העיקריות מגיעות, ורובן מוגבלות ל-12kHz.

כך שיכולת "ליהנות מספקטרום התדרים" -- לפחות המשמעותיים -- לא כל כך נפגעת אם הירידה היא ל-12kHz, וגם בפחות מזה לא מפסידים כל כך הרבה כפי שנדמה רק מהמספרים.

צפה בקובץ המצורף 63389

עמיר, תמיד חיפשתי דבר כזה :כל-הכבוד:.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
אמיר, אתה צודק. ההנאה נפגמת כשהתדרים מתחת ל- 12kHz מתחילים להמחק.
עמיר ב-ע'...

רק שהנתונים פחות אופטימיים מאלה שרן ציין.
הנה מחקר מקוריאה:
Among participants aged 60 – 69, 42.7% had a hearing loss at 3000 Hz, 54.3% at 4000 Hz and 79.5% at 6000 Hz. Among the participants 70 years or older, the figures were 70.7% at 3000 Hz, 78.4% at 4000 Hz and 93.2% at 6000 Hz.
אני לא כל כך מבין את הסטטיסטיקות של אחוזים שלא מסתכמים ב-100

בכל מקרה, מי ששומע רק מתחת ל-4000 מתחיל להפסיד חלק מהמוזיקה, לא רק הרמוניות.
אני לא זוכר מה הגבול הרלוונטי ואין לי כוח לברר כרגע, אבל מתדר מסיים ומטה מתחילים להתקשות בלהבין מילים.

לא צריך לעבור בדיקת שמיעה מקצועית במכון אודיולוגי. מריצים פעם בשנה קובץ תדרים - מ-20 הרץ ומעלה ומבינים בדיוק איזה תדרים נעלמים.
יש לציין שהתוצאות יהיו כנראה שונות -- אני לא יודע באיזו מידה -- בבדיקה במכון, כי שם התדרים מושמעים בעוצמה סטנדרטית כלשהי, בעוד שמי שבודק את עצמו -- אם בעזרת דיסק תדרים או מבחני שמיעה באינטרנט -- בד"כ בודק בעוצמה גבוהה בהרבה, כך שהוא יכול לשמוע צלילים מאוד חזקים גם בתדרים גבוהים יותר מאלה שהיו מתקבלים במכון.

zariel

חבר משקיען
מעורבות
718
נקודות
113
כך שיכולת "ליהנות מספקטרום התדרים" -- לפחות המשמעותיים -- לא כל כך נפגעת אם הירידה היא ל-12kHz, וגם בפחות מזה לא מפסידים כל כך הרבה כפ
במידה ויש ירידה מתחת לנתון שציינת,
מכשיר שמיעה איכותי יכול לשפר את השמיעה ?

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
במידה ויש ירידה מתחת לנתון שציינת,
מכשיר שמיעה איכותי יכול לשפר את השמיעה ?
במידה מוגבלת, כן. אם נניח שיש ירידה בתדרים כלשהם, אפשר ע"י הדגשת התדרים האלה לשפר את המצב, אבל אם הירידה גדולה מדי, אי אפשר.

אני לא מבין בזה הרבה, אבל נדמה לי שההבדלים בין מכשירי שמיעה כוללים כל מיני אופציות חכמות, כמו הבהרה של דיבור יחסית לרעש רקע, דברים כאלה, לאו דווקא דברים שקשורים למוזיקה, אבל אני לא בטוח.

arix

חבר משקיען
מעורבות
486
נקודות
83
מכשירי שמיעה לא בנויים לתדרים גבוהים של מוסיקה וגם בבדיקת שמיעה לא מתיחסים לתדרים מעל 8K.
מומלץ לבצע ניקוי אוזניים פעם או פעמים בשנה אצל רופא אף אוזן וגרון.
שמתי לב שלאחר כל ניקוי אזניים אני מבחין בצלילים גבוהים טוב יותר (לאו דווקא מוסיקה, למשל רעש של צרור והמפחות וכו...)
אפשר כמובן להגביר את הצלילים הגבוהים במערכת :).
אישית, אני יכול להבחין בעיוותים קלים מאוד במוסיקה ללא קשר לתדרים הגבוהים, לדעתי, אפשר להנות ממוסיקה איכותית גם ללא שמיעה טובה יותר של התדרים הגבוהים.
פתרון נוסף זה האזנה באוזניות ראש איכותיות מאוד. אני מבחין בצלילים הגבוהים שבמוסיקה טוב יותר (וגם בנמוכים), כמובן יהיו כאלו שיגידו תלוי איזה רמקולים יש לך וכו.. אבל זה נושא אחר לדיון, כמובן לא תמיד נח להשתמש באוזניות..

נערך לאחרונה ב:

6733891

אוהב את התחום
מעורבות
4
נקודות
8
הצטברות של שעווה באוזניים פוגמת באיכות השמע למוזיקה ובכלל לכן ממליץ פעם בשנה ללכת לרופא אף אוזן גרון לטיפול ניקוי יסודי של השעווה שהצטברה באוזניים . מבטיח לכם שאיכות הסאונד שתשמעו תשתפר.

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
הבעיה היא לא רק מהשעווה , אלא לעיתים בצקת בתעלה שמובילה מהגרון לעור התוף בכדי לאזן לחצים על עור התוף ( אאוסטקיין טיוב ) ,

zariel

חבר משקיען
מעורבות
718
נקודות
113
לא הייתי מודע לכך שקיימת ירידה בשמיעה בתדרים הגבוהים ככל שאנחנו מתבגרים (אני בן 50).
מדובר בירידה מתונה ועקבית. ירידה שפוגעת ביכולת להנות מספקטרום התדרים שאדם צעיר יכול להנות ממנו.
היי חברים
אז ככה,לאחר מסע בדיקות שארך מס' חודשים
בדיקות שמיעה במכון מתמחה,
צילום ct שנועד לבדוק את אופי התעלות בנבכי האוזניים (ולגלות גידול )
פניתי להזמנת מכשירי שמיעה במכון מסויים (מי שירצה יותר פרטים מוזמן בפרטי)
ממצאי הבדיקה ירידה בשמיעה עצבית דו-צדדית עד 60db ב 4000hz,
דבר שיגרתי ביחס לגילי (כך נאמר)
היום קיבלתי את המכשיר,
בעזרת המכון שהוזמנו נעשה כיול לפי הממצאים והתאמה מירבית.
הטענה קצרה של האוזניות (בהטענה מלאה מחזיקים כ 18 שעות)
המחיר שולם (לא זולות, כמו ממיר איכותי)
יצאתי לדרכי - - - בום אדיר,
מה זה אומר,מתחיל לשמוע דברים חדשים דיבור מעבר לכביש,
רשרוש של שקית ניילון מעובר אורח שבחיים לא שמעתי,
(עכשיו גם שומע מה האשה מבקשת,קודם היתה לי סיבה)
בטיסה נסעתי הביתה,מדליק המערכת
ובום נוסף,אבל איזה בום,
כאילו החדר עבר טיפול אקוסטי,
הטרבל והמיד התחילו "לרקוד " בהרמוניה,
נעשה חד יותר ברור יותר,
תענוג לאוזניים,
לסיום,מי שצריך וחושב שלא ימתין,
ויפה שעה אחת קודם.

Brig

חבר אתר
מעורבות
11
נקודות
8
מסקנה, אל תחכו לפנסיה כדי לקנות את מערכת החלומות. תקנו אותה עכשיו

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
מסקנה, אל תחכו לפנסיה כדי לקנות את מערכת החלומות. תקנו אותה עכשיו
נראה לי שהמסקנה היא: אל תחכו לפנסיה כדי לקנות מכשיר שמיעה. תקנו אותו עכשיו :)

אני לא זוכר מתי לאחרונה עשיתי בדיקת שמיעה, כמה וכמה שנים טובות, אולי 6, או 10, אבל כבר אז הייתה ירידה משמעותית בגבוהים, אבל הרופא אמר אז שזה לא מצב שהצריך מכשיר שמיעה. אני בטוח שמאז הייתה ירידה משמעותית, אבל עדיין לא בטוח שאני צריך מכשיר שמיעה ליומיום. במוזיקה אני לא תמיד שומע כלים כמו משולש, אבל זה לא ממש חסר לי.

מה שמדאיג אותי בקשר למכשיר שמיעה בהקשר של מוזיקה היא שמכשירי שמיעה מתוכננים בעיקר כדי לשפר שמיעה ופיענוח של דיבור, לא של מוזיקה, כך שהם מדגישים תדרים שמתאימים לצורך זה, בעוד שמכשיר שמתאים למוזיקה אמור להיות ניתן לכיוונון לפי גרף המשמיעה של המאזין, ולהדגיש את התדרים שיגרמו לשמיעה להיות ליניארית ככל הניתן. אולי יש מכשירים שעושים זאת, אבל החשש שלי הוא שעם רוב המכשירים, הצליל של מוזיקה יהיה מעוות, ולאו דווקא נעים ועדיף על המצב ללא מכשיר.

shokroun

חבר משקיען
מעורבות
653
נקודות
113
עכשיו צריך רק מכשיר שמיעה על מנורות.....חחחח

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור