מגבר עיוותים הרמוניים מול מהירות

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
קראתי עכשיו ביקורת על ה Naim Supernait 3 באתר +HiFi.
אני לא מצליח להעתיק מהביקורת אבל אפשר בקלות להיכנס לאתר ולקרוא.
עולה מהביקורת ש Naim מצאו במחקרים שלהם שמהירות העבודה של המגבר חשובה בהרבה מעוותי הרמוניות. לכן מגבר ההספק של הסופרנייט עובד חזק על נושא המהירות אבל מאפשר עיוותי הרמוניות.
להתרשמות הכתב זו גישה נכונה שתוצאתה צליל מוסיקלי.
כנראה, על פי הכתב, ש Naim עובדים באותה השיטה גם במגברי ההספק היקרים יותר.
הסיבה שאני כותב את הדברים האלה - מחוץ לעובדה שזה נשמע מעניין - היא הויכוחים שצצים מידי פעם לגבי הקשר בין איכות המדידות לתוצאה של איכות הצליל. אפשר להבין שמהנדסים נוקטים בגישות שונות כדי לקבל את התוצאה שהם חושבים לטובה, בשעה שקריאה של הנתונים היבשים לא רק שלא תרמוז על איכות התוצאה הסופית אלא יכולה אולי לגרום להרגשה של בעייתיות כאשר נעלם מעיני המתבונן שהבעייתיות מכוונת.

אריה

EB1000

מושעה
מעורבות
54
נקודות
28
לא ברור מה הכוונה ל"מהירות עבודה" של מגבר, צריך קישור לנאמר. אני רק יכול לנחש שהכוונה היא לתגובת ה slew rate של המגבר והיא אינה קשורה לאחוז עיוותים הרמוניים. זה כמה מהר המגבר מגיב לשינוי אות פתאומי מסוג מדרגה. לנתון הזה אין משמעות במגברים לתחום השמע, שכן הנתון הזה גבוה מספיק עבור כל אות מוסיקה, גם במגברים זולים.המדד הזה מאד קורלטיבי לרוחב הפס של המגבר, וכידוע, רוחב פס נדרש לאודיו אינו גבוה במיוחד. אבל מעבר לרוחב פס, יש עדיין חשיבות לתגובה מהירה, שכן מוסיקה היא לא אות סינוס קבוע, לא אות דינאמי עם שינויים מהירים. אז יש הצדקה להתייחס לנתון ה SR לצד רוחב פס ואחוז עיוותים וגם טווח דינאמי, אבל כאמור, רוב המגברים עומדים מעל ומעבר במדד ה SR הנדרש. חברות אי אנד תופסות טרמפ על מושג עמום כזה, לפחות עבור מי שאינו בעל רקע תכני, ומנסות לשווק מגבר לפי מדד SR גבוה (נמדד בוולט לשניה). הנה הסבר טכני במילים פשוטות, כהרגתי אתר אודיוהוליקס המעולה:

https://www.audioholics.com/audio-amplifier/amplifier-slew-rate

והנה משפט הסיכום החשוב של הכותב, שכמובן מהנדס וחובב אודיו במקצועו (דה לסאלה):

By now you the reader should understand that slew rate has precious little to do with the dynamics or punchiness of an amplifier

עדיף שתשים קישור למאמר שיהיה ניתן להגיב ספציפית.

EB1000

מושעה
מעורבות
54
נקודות
28
משום מה NAIM לא מייצינים DAMPING FACTOR ולא אחוז עיוותים עבור המגבר הזה. מדידות של אתר STEREOPHILE חושפות תוצאה מאד מדאיגה של עכבת מוצא 0.3 אוהם במגבר הזה, שזה נחשב למאד גבוה. זה אומר DAMPING FACTOR של 26 ב 8 אוהם, פחות ממינימום 100 מומלץ. וזה ללא התחשבות בהתנגדות הכבלים. גם נתוני אחוז העיוותים לא מהטובים שיש.

https://www.stereophile.com/content/naim-supernait-integrated-amplifier-measurements

כמובן שצריך לשמוע באוזניים. לא מצאתי שום אזכור ל"מהירות" או זמן תגובה. לפי רוחב הפס הנמדד, המגבר כבר מאבד 0.5 דציבל ב 20 קילוהרץ.

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
הסר דאגה מליבך, אין שום דבר מדאיג בנתונים של Naim...

אריה

leni

אוהב את התחום
מעורבות
130
נקודות
43
משום מה NAIM לא מייצינים DAMPING FACTOR ולא אחוז עיוותים עבור המגבר הזה. מדידות של אתר STEREOPHILE חושפות תוצאה מאד מדאיגה של עכבת מוצא 0.3 אוהם במגבר הזה, שזה נחשב למאד גבוה. זה אומר DAMPING FACTOR של 26 ב 8 אוהם, פחות ממינימום 100 מומלץ. וזה ללא התחשבות בהתנגדות הכבלים. גם נתוני אחוז העיוותים לא מהטובים שיש.

https://www.stereophile.com/content/naim-supernait-integrated-amplifier-measurements

כמובן שצריך לשמוע באוזניים. לא מצאתי שום אזכור ל"מהירות" או זמן תגובה. לפי רוחב הפס הנמדד, המגבר כבר מאבד 0.5 דציבל ב 20 קילוהרץ.
ממליץ לך לגבש דעה בהאזנה לציוד ולא על ידי קריאת נתונים טכניים.

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
ממליץ לך לגבש דעה בהאזנה לציוד ולא על ידי קריאת נתונים טכניים.

למה לא, הנתונים בכלל לא חשובים? ביטול גורף שכזה יוצר פתח לייצור פרוע של ציוד ש"נשמע טוב" ולכן נפגיז במחיר. מה זה "נשמע טוב", למי ולפי איזה פרמטר? נתונים טובים הם בסיס להערכת מכשיר.

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
למה לא, הנתונים בכלל לא חשובים? ביטול גורף שכזה יוצר פתח לייצור פרוע של ציוד ש"נשמע טוב" ולכן נפגיז במחיר. מה זה "נשמע טוב", למי ולפי איזה פרמטר? נתונים טובים הם בסיס להערכת מכשיר.
ומי שלא יודע לקרוא נתונים?

אריה

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
מסתכל במגזיני אודיו שמפרשים לו ולעוד הרבה מה זה אומר.

genvirt

חבר משקיען
מעורבות
775
נקודות
113
הנתון היחידי הקיים עבורי (בעצם שני דברים) - הם האוזניים וטעם אישי.
או שאני אוהב, או שלא וכלל לא משנה מה הנתונים טכניים אומרים.

leni

אוהב את התחום
מעורבות
130
נקודות
43
אין שום רבר פרוע בלייצר ציוד שנשמע טוב להפך זה דורש הרבה ידע ונסיון.שלב הנתונים במהלך תכנון פריט אודיו הוא שלב די מוקדם דומה הדבר לטבח שמבשל לפי מרשם ומגיש בלי לטעום לפני ההגשה.

robo7

אוהב את התחום
מעורבות
85
נקודות
28
ועל זה הגשש היה אומר :
"אתה קלקלת לי את המצב רוח"

עשה לעצמך טובה תשמע באזניים את המגבר האיטי הזה עם דמפינג פקטור פחות מהמומלץ ועם עיוותים לא מהטובים.
אולי תהיה מופתע.
(ורד)
R

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
הסר דאגה מליבך, אין שום דבר מדאיג בנתונים של Naim...

אריה

למען האמת, זה לא מושלם, אתה יכול להשוות למדידות של מגברים אחרים ו-D/A... אבל who cares?

RoyZx6r

חבר משקיען
מעורבות
411
נקודות
63

כדאי שתשמע אותו לפני שתכנס לדאגות.

המהנדסים של NAIM יודעים היטב מה הם עושים, ואני בטוח שהם לא חיים בדאגות.

לני

חבר משקיען
מעורבות
269
נקודות
63
מה "זה יודעים מה הם עושים?"

הם עובדים לפי כללים מסויימים, הם יכולים לבדוק את עצמם לפני שהם יורדים ליצור, הכול מדיד ובדיק.

יבוא לביתי בעל מקצוע שיגיד לי ," עזוב, אני יודע מה אני עושה", מהר מאוד ימצא את הדרך החוצה מהבית.

ariekarp

אוהב את התחום
מעורבות
119
נקודות
43
Naim מצאו במחקרים שלהם שמהירות העבודה של המגבר חשובה בהרבה מעוותי הרמוניות.

אריה
אריה, תביא לנו לינק לכתבה על מהירות מגברים - לא מוצא את זה. צריך להיות מעניין.

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
מה "זה יודעים מה הם עושים?"

הם עובדים לפי כללים מסויימים, הם יכולים לבדוק את עצמם לפני שהם יורדים ליצור, הכול מדיד ובדיק.

יבוא לביתי בעל מקצוע שיגיד לי ," עזוב, אני יודע מה אני עושה", מהר מאוד ימצא את הדרך החוצה מהבית.
כשאתה טס לחו״ל, מה אתה יודע על המטוס ועל הטייסים? וזה יותר קריטי מנתונים של פקאקט סטריאו בבית....

אריה

לני

חבר משקיען
מעורבות
269
נקודות
63
כשאתה טס לחו״ל, מה אתה יודע על המטוס ועל הטייסים? וזה יותר קריטי מנתונים של פקאקט סטריאו בבית....

אריה

מה הקשר?
כשאתה אוכל במבה אתה יודע מה יש בפנים?

אתה באמת משווה מטוס למגבר?
חברות תעופה עובדות תחת רגולציה קפדנית.
ובכול זאת אני לא אטוס עם חברות תעופה של מדינות עולם שלישי כשיש לי אלטרנטיבה טובה (וגם יקרה).

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור