התאמת רמקול סנטר למערכת

ShDorLq

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
1
שלום לחברי הפורום,

בעתיד הקרוב אהיה בעלים של רמקולים רצפתיים של Graham Audio (8Ω) אך החברה אינה מייצרת רמקול סנטר ולכן אצטרך לחפש התאמה של רמקול סנטר בשדות זרים לטובת השלמת המערכת שמע לקולנוע ביתי.
כמו לא מעט אחרים בתחום, גם אני סובל מבעיית מיקום לסנטר ולכן אני מחפש סנטר במימדים קטנים (גובה של 20 ס"מ+-) ככל הניתן.
ידוע לי שסנטר קטן "לא בריא" כשיש רמקולים גדולים לצידו אך אולי בעזרתכם נצליח לבחור סנטר שיוכל למזער נזקים ולהתפשרות מקובלת על סמך העובדות.
לאחר שוטטות ברשת, הבנתי שפחות מומלץ סנטר 2-way כי הוא לא פורס את הסאונד בצורה אחידה ומאבדים המון דציבלים כשלא יושבים בדיוק במרכז החדר.
מצאתי לנכון עד כה 2 סנטרים:
1. Dali Opticon Vokal MKII
2. Elac Uni-Fi Reference UCR52
3. KEF Q650C
האם יש עדיפות על אחד מהם? האם אתם ממליצים לבחון משהו אחר או להוסיף לרשימת ההשוואה הצנועה?
כרגע התקציב לא מוגדר אבל לא חושב שאעבור את ה5K.

עריכה:
שכחתי לציין שיש ברשותי סאבוופר jl audio e110.
חדר ההשמעה הוא כ20 מ"ר

נערך לאחרונה ב:

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
930
נקודות
113
יש מצב שבלי רמקול סנטר קטן תשמע טוב יותר כי רמקול סנטר קטן לא יוכל להעביר את הגודל כמו הרצפתיים שיש לך.
תחשוב על משאית שעוברת מרמקול קדמי ימני אל הסנטר וממשיכה לרמקול הקדמי השמאלי.
כאשר הקדמיים גדולים והסנטר קטן ולא מותאם, אין מצב שלא יהיה הבדל ניכר בגודל של הסאונד.
ייתכן שמצב פאנטום (הגדרה שאין סנטר ואז המידע עובר לקדמיים) יהיה עדיף.

מכאן שההמלצה הכי חשובה לדעתי תהיה אל תקנה בלי לקחת אליך הבייתה להאזנה לפני רכישה.
ארז

ShDorLq

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
1
תודה על התגובה ארז.
שכחתי לציין שיש לי סאב jl audio e110
שמעתי על העצה הזו באינטרנט אך בכל זאת מאוד חשוב לי לבודד הווקאל משאר האפקטים בכדי שמוע בצורה ברורה יותר .
הכיוון שלי הוא דווקא הסנטר של dali, כשהם מציינים את המשפט הבא בעמוד הנסטר שלהם:
"It's even powerful enough to be paired with the range-topping OPTICON 8 MK2"
איני מוצא סקירה של הסנטר הזה בכדי לאמת זאת אך גם אם זה לא 100% מדויק, נראה שזה יכול לתת תוצאה יפה במיוחד כשיש סאבוופר בתמונה.
איני יודע היכן אוכל להשיג רמקול לדוגמה להשמעה בבית.

מה דעתך על הסנטר של dali?

רן לוי

אוהב את התחום
מעורבות
289
נקודות
63
מחר אני חוגג 16 שנה של מערכות קולנוע ביתי וסאונד היקפי/רב ערוצי וכולן עברו בהנאה רבה בלי, אני מדגיש בלי, רמקול סנטר.
ואת ההחלטה הזו קיבלתי בשלוש מערכות קולנוע ביתי שונות לאורך השנים עם שלושה פרוססורים (בכל מערכת פרוססור אחד) ורסיבר אחד, בשני חללים שונים, והיא לא פרי של חסכון כספי אלא החלטה מושכלת והגיונית. לא צריך רמקול סנטר. כל מה שצריך הוא לדאוג שרסיבר הקולנוע הביתי שלך או פרוססור הקולנוע הביתי שלך יכוייל
ברמה האופטימלית כדי להוציא בצורה הטובה ביותר מצב של סנטר וירטואלי כלומר את כל האפקטים הקוליים המתרחשים על המסך
ומקודדים לערוץ הסנטר ללא רמקול סנטר אלא כהדמייה מיטבית ממורכזת בין שני הרמקולים הקדמיים.

נערך לאחרונה ב:

ShDorLq

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
1
תודה על התגובה רן.
להגיד באופן מוחלט וחד משמעי שלא צריך סנטר נשמע לי קצת קיצוני אך עדיין אני מכבד את זה כי אתה לא הראשון שאני שומע זאת ממנו.
תוכל להסביר מדוע?
מה שמעת שהיה פחות טוב עם סנטר?

כיום אני עם סנטר מאוד פשוט ואני מאוד נהנה ממנו בעיקר בגיימינג. מאוד יצער אותי לוותר על ערוץ הסנטר ולכן אני מחפש להשתדרג גם בערוץ הזה.

soler

אוהב את התחום
מעורבות
129
נקודות
43
הנסיון שלי אומר שאסור לוותר על רמקול הסנטר !
וכן, עשיתי מספר נסיונות עם ובלי ותמיד חזרתי לסנטר.
מעבר לתחושה הכללית שזה פשוט נשמע פחות טוב ישנם שני דברים מאד ברורים :
1.דווקא בדוגמא של מעבר מצד לצד בחלק הקדמי מורגש חסר.
2. אני מאד אוהב שהסאונד תוקף אותי, מתפרץ עלי(in my face), ובלי סנטר זה מאבד מהתחושה הזו.
חייב לציין שיש לי סנטר מאד איכותי אבל הרגשתי את זה גם במערכות פחות איכותיות.
בקיצור, לא ממליץ לוותר עליו
בהצלחה

ShDorLq

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
1
הנסיון שלי אומר שאסור לוותר על רמקול הסנטר !
וכן, עשיתי מספר נסיונות עם ובלי ותמיד חזרתי לסנטר.
מעבר לתחושה הכללית שזה פשוט נשמע פחות טוב ישנם שני דברים מאד ברורים :
1.דווקא בדוגמא של מעבר מצד לצד בחלק הקדמי מורגש חסר.
2. אני מאד אוהב שהסאונד תוקף אותי, מתפרץ עלי(in my face), ובלי סנטר זה מאבד מהתחושה הזו.
חייב לציין שיש לי סנטר מאד איכותי אבל הרגשתי את זה גם במערכות פחות איכותיות.
בקיצור, לא ממליץ לוותר עליו
בהצלחה
יש לך ניסיון עם עם סנטרים שיוכל לעזור לי לבחור?
לדוגמה המבנה של הסנטר או מפרט טכני או אפילו מותג.

soler

אוהב את התחום
מעורבות
129
נקודות
43
יש לך ניסיון עם עם סנטרים שיוכל לעזור לי לבחור?
לדוגמה המבנה של הסנטר או מפרט טכני או אפילו מותג.
אני לא יודע איזה הרמקול יש לך רק מכיר את החברה..
בגדול ובלי להיכנס ליותר מידי פרטים - חפש לך רמקול שהכי דומה לרמקול שלך מבחינת אלמנטים , תיבה וכדומה וכמה שיותר רחב- יותר טוב

רן לוי

אוהב את התחום
מעורבות
289
נקודות
63
רמקול סנטר נועד לפני כשלושים שנה כשנכנסו לשימוש שני הפורמטים דולבי דיגיטל ו-DTS לאפשר שמיעת במת סאונד קדמית כמה שיותר מלאה
גם לצופים שיושבים ביחד על ספה אחת או בצידי הספה בסלון אמריקאי שבו ממוקמת הספה במרכז החדר ובמרחק מהקיר האחורי. לפני כשלושים שנה לא היו כלל מערכות כיול לרסיברים או פרוססורים, ולא היה מושג שנקרא סנטר וירטואלי או פאנטום סנטר.

בחמש עשרה השנים האחרונות הלכו והשתכללו מערכות הכיול והן מאפשרות אפקט סנטר וירטואלי מופלא ממש בשימוש בשני רמקולים דינמיים.
מ-2006 עד 2017 השתמשתי במערכת קולנוע ביתית ללא סנטר ברמקולים קדמיים אלקטרוסטיים עם פרוססור של אונקיו והפיזור של הפאנל האלקטרוסטאטי שלושים מעלות לכל צד בתוספת מערכת הכיול ייתר לחלוטין את הצורך בסנטר.

בחמש השנים האחרונות אני משתמש ברמקולים קדמיים רצפתיים דינמיים אבל גם איתם
אין שום צורך בסנטר, משום שהטו אין - ההטייה פנימה של כל אחד מזוג הרמקולים הקדמיים מייתרת את הסנטר, וזה עוד לפני שדיברנו בכלל על מערכת הכיול. בשנתיים הראשונות השתמשתי במערכת כיול של אודיסי ברסיבר ישן מאוד של דנון, והתוצאות ללא סנטר היו טובות מאוד.
בשלוש השנים האחרונות השתמשתי ואני משתמש בשני פרוססורים מאוד מתוחכמים (קודם לינגדורף, עכשיו טרינוב) והתוצאות ללא סנטר מעולות ממש. למה אני חופר לך. כדי להסביר שגם עם רסיבר מיינסטרים של דנון, מרנץ, ימהה , אונקיו - ועם כולם התנסיתי בכיול אצלי או בבתים של חברים, לא היה שום צורך ברמקול סנטר.

ונקודה אחרונה - אני חסיד של התאמות בקולנוע ביתי ובסאונד רב ערוצי. אני לא הייתי קונה סנטר עם גוון סאונד שונה לחלוטין מאשר גוון הסאונד של הרמקולים הקדמיים, ומכיוון שליצרן הרמקולים שלך, גרהם, אין סנטר, עדיף לוותר.

Dan-Cinemart

עוסק בתחום
מעורבות
1,017
נקודות
113
שני הסנטים שלי לעניין הם ששוב - אין שחור ולבן. הדברים מורכבים יותר.
הסנטר הוא ערוץ נפרד -ולא הוא לא הומצא בגלל הטלויזה הישנה שלנו.(בצורתו האופקית-אכן הומצא בגלל הטלויזיה )
באידאל - שלושה רמקולים עומדים מאותו סוג יתנו את התוצאה הטובה ביותר -נקודה סוף פסוק . רוב הסאטפים לא יכולים ליישם את זה.

עכשיו מתחילים להתפשר ולהיכנס לעולם האמיתי .השכיח יותר.

אם הרמקולים שלך מסוגלים לעמוד בטווח הדינמי של הערוצים הקידמיים + הסנטר - יתכן וללא סנטר זו אופציה .אני אישית לא הייתי בוחר בה -מיכוון שרמקולי HI FI לרוב גם לא יכולים לעמוד בטווח הדינמי של הערוצים הקידמיים.נמשיך

אם אתה לא משתמש בסנטר ואתה לא ממוקם באמצע -סבירות גבוהה מאוד שהאמצע והפניניג - יתמוטט . העיקרון עובד יחסית (תלוי רמקול -רק שאתה ממש באמצע ברוב המקרים).

רמקולים קידמיים עם CONSTANT DIRECTIVITY - הרבה יותר מוצלחים לעניין זה ובעיניי גם לכל שאר העינינים -אבל לעניין הסנטר אין עוררין.

לסנטר שוכב חסרונות משלו- הצורה הזו לא מיטבה מבחינה אקוסטית וגורמת לביטולים בין הדרייברים - במיוחד כשאתה שוב,לא באמצע. יש מספר חברות לא גדול -שכן מצליחים להתמודד בצורה מעוררת השראה עם התופעה הזו - על ידי עדשות אקוסטיות/מנחה תדר ובכך נותנים לך פתרון אקוסטי מצוין.

לענין האיזון הטונאלי של אותם דרייברים = אותו סאונד. הרי שאין לה שום אחיזה במציאות - ברגע שהפכת את הרמקול ממצב עומד למצב שוכב - כל הטונאליות תשתנה בגלל יחסים ואתגרים אחרים של הדרייברים. תהפוך את הרמקול הקידמ שלך ותבין.שוב - יש מספר חברות שכן מצליחות ליישם את זה - מעט מאוד.

גם אם תבחר בחברה שכן מצליחה לישם את זה -יש אתגר נוסף - הסנטר תמיד נשמע " מלמעטה" מה שלדעתי כל עוד לא מטופל- פוגם בחויה - לכן נדרשת הטיה כלפי מעלה /התקנה גבוהה יותר שלו ובעיקר כמה שיותר זהה לגובה הטוויטרים של הרמקולים הקידמיים - ככל שאתה יותר קרוב - ככה תרוויח יותר.

לסיכומו של עניין במקרה הספציפי שלך ,כפי שהבנתי אותו לפחות וללא התייחסות ספציפית לרמקול שלך - שאותו אני לא מכיר היטב -תוכל לשקול להשתמש ברמקול מדפי בודד (מאותה חברה כמו שלך ),עומד ולא שוכב -וכמה שיותר קורב לגובה הטוויטרים של הרמקולים הקידמיים שלך .

ShDorLq

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
1
רן, תודה על ההסבר הנרחב על תחליף מדומה לסנטר. ברצוני עדיין לנסות ולהעמיק בנושא ולא לוותר כל כך מהר אבל עדיין המון תודה.

דן, תודה רבה חידשת לי לא מעט על חשיבותו של מיקום הסנטר אך גם פה תהיה לי בעיה קלאסית בעקבות בעיית מיקום והוא ישב נמוך יותר מגובה הרמקולים הקדמיים ולכן גם לא אוכל להשתמש ברמקול מדפי של החברה במצב עומד. יש דגם קטן שבשכיבה הוא מתאים בגודל אבל נראה די רע וגם יש לו דרייבר מיד/באס אחר.
לסנטר היעודי אנסה לתת זווית כלפי מעלה בכדי לפצות מעט על המיקום.

דגם הרמקולים הקדמיים ls5/9f

רן לוי

אוהב את התחום
מעורבות
289
נקודות
63
איזה רסיבר יש לך ומהי מערכת הכיול שמוטמעת בו?

ShDorLq

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
1
איזה רסיבר יש לך ומהי מערכת הכיול שמוטמעת בו?
כרגע אני עם מרנץ אבל הוא לא רלוונטי כי אני מתכוון להחליף לרסיבר של nad או arcam (לראשון שיגיע לארץ עם hdmi 2.1).

רן לוי

אוהב את התחום
מעורבות
289
נקודות
63
אז ככה. גם ארקאם וגם אן איי די משתמשים ברסיברים שלהם בשנים האחרונות במערכת הכיול דיראק לייב שנחשבת לשלישית בטיבה אחרי רום אופטימייזר של טרינוב ורום פרפקט של לינגדורף. אין לי כלל נסיון בכיול דיראק, אבל חברים שיש להם נסיון עם הגירסה האחרונה מדווחים שהתוצאות משובחות. רק מה, המערכת של דיראק מאוד רגישה ואם יש אפילו היס קטן מכיוון הרמקולים הם מקבלים הודעת שגיאה. תבדוק לפני שאתה קונה ולאחר שתקבל את הרמקולים של גרהם תבקש לקבל רסיבר עם דיראק להדגמה בבית כדי לראות את מערכת הכיול יכולה בכלל לעבוד אצלך.

רן לוי

אוהב את התחום
מעורבות
289
נקודות
63
ואגב ההיס לא תמיד קשור לרמקולים, אלא לפעמים גם להגברה.

Dan-Cinemart

עוסק בתחום
מעורבות
1,017
נקודות
113
ואגב ההיס לא תמיד קשור לרמקולים, אלא לפעמים גם להגברה.
על איזה היס אתה מדבר ? עובד איתה מעל 7 שנים ואין לי מושג על מה אתה מדבר.

שנחשבת לשלישית בטיבה אחרי רום אופטימייזר של טרינוב ורום פרפקט של לינגדורף
נחשבת על ידי מי כשלישית בעולם ?

ShDorLq

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
1
קראתי על dirac רק דברים טובים. מקווה שבאמת יעשה שינוי לטובה כמו שטוענים.

לבקש הדגמה בבית של רסיבר ורמקול סנטר זה דבר מקובל?

רן לוי

אוהב את התחום
מעורבות
289
נקודות
63
לבקש תמיד אפשר. יש יבואנים ו/או חנויות מתמחות שיאפשרו לך הדגמה ביתית, כמובן תמורת תשלום, שמקוזז אם אתה מחליט לקנות.

ואגב הדירוג של מערכות הכיול הוא שלי, זו דעתי, והיא תקפה ומבוססת על נסיון אישי של שנים ולא רק אישי במערכות מבוססות טרינוב ולינגדורף. את דיראק לייב בגירסה החדשה (יחסית) עוד לא יצא לי לשמוע במערכת קולנוע ביתי רב ערוצית.

Dan-Cinemart

עוסק בתחום
מעורבות
1,017
נקודות
113
ואגב הדירוג של מערכות הכיול הוא שלי, זו דעתי
כל אחד זכאי לדעה משלו . מקובל :)

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור