השפעת כבל הזרוע על התוצאה

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,239
נקודות
113
מה קורה עם כבלים לגבי mc באופן הטכני ?
(שגם שם נסיוני האישי מראה שישנה השפעה)

זה בדיוק מה שהוא טוען.
ברמה הטכנית לא אמור להיות הבדל.

רונן ש

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
אני יכול לחשוב על הכיוון הזה:

ב-MC מדובר בהתנגדויות נמוכות של עשרות אומים בלבד.
הכבל צריך לחבר את הדקי ה-Cartridge להדקי ה-phono כאילו כל הדרך מולחמת.

זה אומר, בהיגיון שלי, שקורוזיה מעטה על מחברי ה-RCA ב-phono (או בצד הפטיפון) תשפיע השפעה שמיעה בהחלט בראש MC, בעוד שראש MM לא ירגיש (כמעט) זיהומים כאלה.

נתקלתי פעמים רבות, וגם מדדתי אישית, התנגדויות של עשרות אומים במגע פשוט של מתכת במתכת. לחיצה לא חזקה - וההתנגדות נופלת ל-0 אום (קצר).
כמובן שזה קורה במחברים זולים, אבל RCA הוא עקרונית מחבר מחורבן, שהשתלט על עולם האודיו מסיבות הסטוריות. ואם זה מבוסס על תקיעה וחיכוך בלבד - זה די רע (בניגוד לסקס).

המלצתי, בפטיפון, היא שימוש בכבל בעל מחברי RCA ננעלים.
אלה מפעילים הידוק מכאני על מחבר הנקבה על ידי סיבוב, ומרחיקים הסתברות להתנגדות פרזיטית מקורוזיה.

ראו למשל אצל תדי פרדו:
Http://www.teddypardo.com/cables/rca-cables/rca-rca-cable.html

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,239
נקודות
113
הזרוע שלי (גרהאם עילית) עשויה מהחומרים הטובים שניתן למצוא. כולל החיבורים עצמם (טרמינל)
כבל הזרוע שלי, כמו ההשקעה בזרוע, מחובר לזרוע ב-״דין״
והקונקטורים rca לפונו בעלי נעילה כפולה. גם של החלק הפנימי + חיזוק על החיזוק.

בלי קשר. אני תמיד מנקה באלכוהול את החיבורים לפני שאני מחבר ופעם בשבוע מנקה את כל החיבורים.

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
רונן, תודה על המאמר המושקע.

מבלי להתיימר להבנה טכנית - אני חושב שלהתייחס לאות שכולל 10 אוקטבות כאילו הוא "אחד" זו טעות. בכל המאמרים שאני קראתי בהתייחס למוצא האות של ראש MC, מדובר על בעיתיות בשמירת האות שעוצמתו נמוכה מאוד והדרישה היא לשמר אותו בשלמות על כל מה שהוא מכיל - בסביבה שבמקרים רבים יכולה להיות "עויינת".

אריה

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
נמר, אני לא מצליח למצוא את הנתונים של ה PREFIX. מדובר ברכיב ישן ואני לא בטוח שהוא רלוונטי בימינו - אלא לחולי ניים...

אריה

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,239
נקודות
113
תודה אריה.

האם בפונו לראשי mm או mc?

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,239
נקודות
113
כלומר ניים בעצם מערערים במפורש את מה שטוענים רונן והדבור (לא יודע מה שמו) בנוגע לאורך הכבל וראשי mc.

מעניין.
כנראה שהגיבובים שלי בפתיח של הפוסט הזה הם לא ממש גיבובים.
(לא מכוון לרונן כמובן).

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
הייצור של ה PREFIX הופסק בשנת 2008, אני מניח שמשיקולים מסחריים. הטענה כפי שציינת הייתה שקיצור הכבל ממוצא הזרוע חשוב וצריך להגביר ככל האפשר מוקדם יותר את האות.

ראיתי באינטרנט שאנשים השתמשו ב PREFIX גם לזרועות וראשים אחרים, לא של LINN.

אריה

רונן ש

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
רונן, תודה על המאמר המושקע.

מבלי להתיימר להבנה טכנית - אני חושב שלהתייחס לאות שכולל 10 אוקטבות כאילו הוא "אחד" זו טעות. בכל המאמרים שאני קראתי בהתייחס למוצא האות של ראש MC, מדובר על בעיתיות בשמירת האות שעוצמתו נמוכה מאוד והדרישה היא לשמר אותו בשלמות על כל מה שהוא מכיל - בסביבה שבמקרים רבים יכולה להיות "עויינת".

אריה

אריה,
אתה נשמע לי אדם שהדיוק והפרטים חשובים לו, אבל אתה - שלא באשמתך - משתמש במושגים הנלקחים מלכסיקון כותבי מאמרים שהם חסרי הבנה.

אין שום ״בעייתיות״ בשמירת אות שעוצמתו נמוכה, קוראים לזה ניחות. הניחות משפיע באופן אחיד על כל ספקטרום התדרים של האות - כל 10 האוקטבות. הוא אינו מנחית גבוהים או מחזק באסים - הוא מנחית אחיד.

אות היוצא מראש MC הוא בעצמה של נניח 100 עד 500 מיקרוולט.
בעוצמות כאלה, ובתחומי התדר שאנו עוסקים בהם (אודיו, לא רדיו), הניחות בכבל תקין ומסוכך של מטר, או שניים, או חמישה - זניח לחלוטין.

אלא שהצרות נוצרות על ידי אינטראקציה לא טובה בין הראש וכניסת הפונו. שם כדאי להבין מה קורה. וזה לא ניחות, או ״פגיעה באות חלש״, אלא עיוותים הנוצרים מסיבות אחרות.
למשל - פונו MC עם התנגדות כניסה ״תיקנית״ של 47k, שזה פשע נגד האנושות. ויש כאלה.
אני מדבר על עיוותים הפוגעים ב״איזון״, כלומר עושים פעולת איקווליזר פרזיטית - תחום אחד מוגבר או מונחת שלא לצורך ביחס לתחום אחר. וכן עיוותים הרמוניים - היווצרות אותות שבכלל לא קיימים בתקליט.

בהנחה שהכבל תקין, והמחברים תקינים ונקיים - לכבל יש השפעה זניחה ובלתי שמיעה בעליל במקרה של MC. צריך רק לדאוג ששני הברנשים שבקצותיו ״אוהבים זה את זה״.

נערך לאחרונה ב:

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
רונן,
האם לכבל, טוב ככל שיהיה, אין השראות? אין קיבוליות? אתה טוען שכבל הוא נגד טהור שרק מנחית?

אריה

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
אגב, בן דודי שהוא דוקטור לפיזיקה, אמר לי באופן חד משמעי - שאם כבלים עשויים מחומרים שונים (וזו המציאות - חומרים שונים, כמויות חומר שונות) - יהיה זה בניגוד למדע לטעון שאין הבדלים ביניהם.... ואם יש הבדלים בין כבלים, כלומר אם כבל כבר יכול לעשות משהו, זה רק להרוס את איכות הצליל. השאלה מה הורס פחות....

אריה

רונן ש

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
רונן,
האם לכבל, טוב ככל שיהיה, אין השראות? אין קיבוליות? אתה טוען שכבל הוא נגד טהור שרק מנחית?

אריה
לגבי השראות - השראות הכבל זניחה ביותר, סדרי גודל רבים מתחת להשראות הראש עצמו.
לגבי קיבול - יש ויש קיבול, והראיתי ניתוח של מה שהקיבול הזה עושה.

אם דרגת ה-Phono מתוכננת נכון, עם התנגדות כניסה של נניח 100 אום - הרי שקיבול הכבל יחד עם השראות הראש יעשו roll-off בתדרים אולטראסוניים - מאות קילוהרצים, טונים שכלל אינם בנמצא שם, וינחיתו אותם.
במילים אחרות - חסר משמעות.

לשאלתך - כן, בחיבור MC כבל קואקסיאלי תקין, עם מחברים תקינים ונקיים (!!), אינו משפיע על האות למעט ניחות זניח (נגד).

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,593
נקודות
113
האם לפי דברך,ניקח שני כבלים עם אותו פונו ואותם מחברים.
רק האחד כסף והשני נחושת ,לא יהיו הבדלים בניהם?

רונן ש

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
אתה גורר אותי למחוזות שבדרך כלל מעלים את חמתו של הגרעין הקשה פה בפורום.
אני משתדל להימנע מלהשתתף ב״ויכוחים תיאולוגים״, לא אוהב להתנצח ובטח לא להרגיז.
איש איש ישמע את מה שהוא משוכנע שהוא שומע.
אבל שאלת ישירות אותי, ואני מתייחס לכך כרצון שלך לשמוע את דעתי. אז אענה:

שני כבלים זהים ותקינים, האחד מכסף והשני מנחושת, וגם השלישי העשוי מסגסוגת דו-תחמוצת הדולאריום, יעשו אותו דבר וישמעו אותו דבר - אלא אם החלטת להשתכנע שיש שם הבדל.
הרעיון של שימוש במתכות אקזוטיות הוא הברקה מסחרית שמטרתה לבצע הפרדה בין האדם ובין כספו, והיא עושה זאת בהצלחה רבה.

ובכך ירדתי מהעניין.

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
לגבי השראות - השראות הכבל זניחה ביותר, סדרי גודל רבים מתחת להשראות הראש עצמו.
לגבי קיבול - יש ויש קיבול, והראיתי ניתוח של מה שהקיבול הזה עושה.

אם דרגת ה-Phono מתוכננת נכון, עם התנגדות כניסה של נניח 100 אום - הרי שקיבול הכבל יחד עם השראות הראש יעשו roll-off בתדרים אולטראסוניים - מאות קילוהרצים, טונים שכלל אינם בנמצא שם, וינחיתו אותם.
במילים אחרות - חסר משמעות.

לשאלתך - כן, בחיבור MC כבל קואקסיאלי תקין, עם מחברים תקינים ונקיים (!!), אינו משפיע על האות למעט ניחות זניח (נגד).

כבר נכתבו מספר מאמרים כולל ניסוי מדעי שנערך ביפן, אם איני טועה, שאנו חשים היטב גם בטווח הצלילים הגבוה מ 20 ק"ה. מאזינים חשים היטב בהבדל בין מוסיקה שמושמעת דרך פילטר שחותך את התדרים שמעל 20 ק"ה לבין אותה המוסיקה שמופיעים בה הרמוניות של תדרים גבוהים בהרבה מ 20 ק"ה.

יש את הפיזיקה ויש את הפסיכואקוסטיקה. אנחנו, בתור מאזינים (בניגוד ליצרנים) חיים את הפסיכואקוסטיקה. מאחר ואת הפסיכואקוסטיקה אי אפשר להסביר, אז אני חי טוב יותר עם מה שאני שומע לעומת ניסיונות להסביר לי מה אני לא אמור לשמוע.... כבלים בזרוע וכבלים מהזרוע למגבר משפיעים על איכות הצליל.

אריה

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,239
נקודות
113
אתה גורר אותי למחוזות שבדרך כלל מעלים את חמתו של הגרעין הקשה פה בפורום.
אני משתדל להימנע מלהשתתף ב״ויכוחים תיאולוגים״, לא אוהב להתנצח ובטח לא להרגיז.
איש איש ישמע את מה שהוא משוכנע שהוא שומע.
אבל שאלת ישירות אותי, ואני מתייחס לכך כרצון שלך לשמוע את דעתי. אז אענה:

שני כבלים זהים ותקינים, האחד מכסף והשני מנחושת, וגם השלישי העשוי מסגסוגת דו-תחמוצת הדולאריום, יעשו אותו דבר וישמעו אותו דבר - אלא אם החלטת להשתכנע שיש שם הבדל.
הרעיון של שימוש במתכות אקזוטיות הוא הברקה מסחרית שמטרתה לבצע הפרדה בין האדם ובין כספו, והיא עושה זאת בהצלחה רבה.

ובכך ירדתי מהעניין.

מדידות מראות אחרת.
אם אינני טועה מיכאל123 מהפורום מדד את המערכת שלו מחוברת לכבל x ולכבל y. הגרף שונה.
עם זאת. כשסוף סוף תבוא לבקר, תשמע הבדלים ברורים בין כבלים.

רונן ש

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
עם זאת. כשסוף סוף תבוא לבקר, תשמע הבדלים ברורים בין כבלים.

פה בחדר במלון בברלין, אחרי עוד בקבוק שמפניה עם אשת חייקי, מה שתגיד - אמן!

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,239
נקודות
113
תבוא עירני. שלא תגיד השמפניה השפיעה עלייך.

שנית - אתה בהחלט מכור. עם האישה, בחדר במלון, שמפניה ועדיין לא מוותר על האתר?
רק על זה מגיע לך צל״ש. (או פסיכיאטר).

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
גם אלכוהול משפיע באופן ברור על איכות הצליל - למרות שעובדה זו לא מופיעה בספרי הנתונים של היצרנים השונים.

אריה

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור