הקלטות באיכות גבוהה

Guy30

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
16
עד כמה שאני יודע הקלטת אולפן היא 1411KBPS ?
הזדמן לי לאחרונה להוריד אלבום שכל שיר שם הוא בסביבות ה-3000KBPS ומעלה.. ובפרטים רשום
24-Bit/96KHz recording from Vinyl
שומעים פחות טוב בכלליות, איך זה הגיוני ?
ואם מישהו יוכל להסביר לי את העניין של האיכויות ברמות הגבוהות של מעל ל-1411, למה למעשה זה לא ניתן בדיסק שאנחנו קונים אם קיימת איכות כזו ?
תודה לעונים (Y)

DigiSUN

מושעה
מעורבות
2
נקודות
18
Guy30,
הגודל שאתה מדבר עליו הוא קצב זרימת הנתונים בדיגיטל:
kbps = Kilobits per second

ככל שעומד לרשותנו קצב גדול יותר, נוכל להעביר יותר מידע (יותר ערוצים, תדר דגימה יותר גבוה, עומק ביט יותר גדול, פחות דחיסה).
הגודל 1411kbps הוא קצב הזרימה של CD. זהו אודיו ללא דחיסה:

16 ביט לדגימה * 44,100 דגימות בשניה * 2 ערוצים (סטריאו) =
1,411,200 ביטים לשניה בסה"כ. כלומר 1411kbps.

ואולם קצב גבוה אינו ערובה לאיכות החומר המוקלט; אם נקליט חומר שאיכותו המקורית ירודה, ולא נפעיל עיבוד כלשהו, ההקלטה לא תשמע יותר טובה מהמקור גם אם היא בוצעה בקצב זרימה גבוה. למשל, אם ניקח שיחת טלפון מוקלטת, ונעביר אותה ל-24 ביט/96 קה"ץ סטריאו (4608kbps), הדבר לא יהפוך לפתע את איכות הדיבור לגבוהה יותר אלא יהיה סתם בזבזני.

לא ניתנות ב-CD איכויות יותר גבוהות כי הסטנדרט הישן אינו מכתיב אפשרות כזאת; קיבולת המידע של CD מאפשרת 74-80 דקות של אודיו בקצב של 1411kbps.

נערך לאחרונה ב:

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
נכתב ע"י DigiSUN:
הגודל 1411kbps הוא קצב הזרימה של CD. זהו אודיו ללא דחיסה

דחוס, וכמו שנמר היה אומר "אבו אבואה" דחוס
מקור הרי הוא לא CD..

DigiSUN

מושעה
מעורבות
2
נקודות
18
דחוס, וכמו שנמר היה אומר "אבו אבואה" דחוס
מקור הרי הוא לא CD..

מדובר על דחיסה במובן של דחיסת מידע.
CD שומר Raw Audio, כלומר ללא דחיסה.

ה"מקור" לענייננו הוא החומר המיועד לשמירה, כלומר Raw Audio ב"מוצא" המערכת האולפנית - למשל תזרים אודיו שעבר תהליך מאסטר ב-16bit/44.1kHz דו-ערוצי, הנכנס למדיה (קובץ, תקליטור, שידור לוויין, וכו'). CD שומר את התזרים כמו שהוא ואינו דוחס את המידע. MPEG, לעומתו, כן דוחס את המידע. FLAC דוחס גם-כן אבל דחיסה Lossless כך שהמידע המקורי נשמר.

עובדה היא שקצב המידע 1411kbps נובע בדיוק מהמכפלה שציינתי, ללא "הנחות" כלשהן.
תזרים MP3 ב-16/44.1, אילו לא היה דחוס, היה צריך להיות גם-כן 1411kbps, אבל הוא בקצב של לא יותר מ- 320kbps. איך? כי שם מופעלת דחיסת מידע.

גם במובן דחיסת הטווח הדינאמי (דבר אחר לגמרי) - תקן ה-CD לכשעצמו אינו מכתיב שום דחיסה ייזומה. זה שטכנאים בוחרים לבצע דחיסה של הטווח הדינאמי - זה לא בשל דרישות התקן אלא בחירה שלהם, משיקולים מסחריים/אומנותיים.

הרובד הבא של דחיסה הוא היותו של CD נשמע "דחוס" או "חסר דינאמיקה" לדעתם של אנשים מסוימים - גם אם לא בוצעה שום פעולת דחיסה. ובכן, זוהי כבר סובייקטיביות שאינה רלבנטית כלל לשאלה שנשאלה.

נערך לאחרונה ב:

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
גם במובן דחיסת הטווח הדינאמי (דבר אחר לגמרי) - תקן ה-CD לכשעצמו אינו מכתיב שום דחיסה ייזומה. זה שטכנאים בוחרים לבצע דחיסה של הטווח הדינאמי - זה לא בשל דרישות התקן אלא בחירה שלהם, משיקולים מסחריים/אומנותיים.

במוזיקה קלאסית ניתן להגיע לכ-130db, איך בדיוק תכניס את זה ל-CD?

הרובד הבא של דחיסה הוא היותו של CD נשמע "דחוס" או "חסר דינאמיקה" לדעתם של אנשים מסוימים - גם אם לא בוצעה שום פעולת דחיסה. ובכן, זוהי כבר סובייקטיביות שאינה רלבנטית כלל לשאלה שנשאלה.

ישנם CD ללא DRC?

DigiSUN

מושעה
מעורבות
2
נקודות
18
במוזיקה קלאסית ניתן להגיע לכ-130db, איך בדיוק תכניס את זה ל-CD?
בוודאי שלא תוכל, אבל זה בגלל מגבלות התקן. אין הדבר אומר ש-Red Book מכתיב קומפרסיה.

ישנם CD ללא DRC?
שוב, אין שום דרישה להפעיל DRC. זה שהיום כולם מפעילים DRC בצורה מוגזמת משיקולים אלה או אחרים - זה סיפור אחר לגמרי.

איש אינו חולק על העובדה שהטווח הדינאמי של CD הוא מוגבל, בדיוק כמו שרוחב הפס שלו מוגבל.

שוב אדגיש שבתשובה לשאלת פותח השרשור, לא דיברתי על דחיסת טווח דינאמי, אלא על דחיסת מידע. אין לערבב בין שני הדברים הלא-קשורים הללו. לומר שה-CD "נשמע דחוס" - זה לקיחת הדיון לכיוון אחר לגמרי.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
שוב אדגיש שבתשובה לשאלת פותח השרשור, לא דיברתי על דחיסת טווח דינאמי, אלא על דחיסת מידע. אין לערבב בין שני הדברים הלא-קשורים הללו. לומר שה-CD "נשמע דחוס" - זה לקיחת הדיון לכיוון אחר לגמרי.

לא ענית לשאלה, וגם השואל לא דיבר על דחיסה.. אפרופו..
סה"כ התלוצצתי :)
הכנסת דבר אחד לא קשור.. אז אני הכנסתי דבר שני..קצת יותר קשור לדעתי

Triton

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
עד כמה שאני יודע הקלטת אולפן היא 1411KBPS ?
הזדמן לי לאחרונה להוריד אלבום שכל שיר שם הוא בסביבות ה-3000KBPS ומעלה.. ובפרטים רשום
24-Bit/96KHz recording from Vinyl
שומעים פחות טוב בכלליות, איך זה הגיוני ?

תן לי לנחש .. הורדת מהרשת .. ? ... חינם ...
כי סביר להניח שמדובר בהקלטה לא מוצלחת של חובבן מהפטיפון שלו בבית.
חלק מהאנשים שמפזרים את ההקלטות האלה ברשת לא בדיוק מבינים משהו מחייהם.

רק שתבין עד כמה לחלק מהם אין מושג מישבנם ..
אתה עלול להתקל גם ב"פירוט הטכני" שמתועד בREADME בהקלטות האלה לפעמים, של מחט באלפי דולרים, לתוך פונו סטייג, באלפי דולרים, לתוך פראמפ באלפי דולרים, לתוך ... כרטיס ONBOARD ב...LAPTOP

ואם מישהו יוכל להסביר לי את העניין של האיכויות ברמות הגבוהות של מעל ל-1411, למה למעשה זה לא ניתן בדיסק שאנחנו קונים אם קיימת איכות כזו ?
תודה לעונים (Y)

כמו שאתה רואה , צינור תעבורה עבה, לא מבטיח לך שום איכות.
אתה יכול להזרים בו מי מעיין זכים, אך גם מי ביוב יזרמו בו באותה יעילות.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור