פסיכולוגיה של המוזיקה

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,750
נקודות
113
1 עמיר , כבלים שנמדדים שונה הם לא הסיבה שהתכנסנו כאן . הרי מה סלע המחלוקת? הבדל מדווח בין כבלים זהים. מה הטעם לדון בכבלים שנמדדים שונה? את מי הם מעניינים, לצורך הדיון? כתבתי כבר בעבר כמה פעמים שהם לא קשורים לדיון הזה , שעוסק רק בכבלים שנמדדים זהה.
"מדידות הן מחוץ לתחום הדיון של השוואת סאונד, אלא כאשר מחפשים הסבר להבדלים או היעדרם."
אז מה אנחנו עושים פה אם לא מחפשים הסבר? כאשר אתה משווה סאונד שמקורו ברכיבים שנמדדים זהה , איזה ערך יש להשוואה אם מדידה לא מסבירה את ההבדל ...
2 - נכון . מדידת תכונות לא רלוונטית במקרה ומדובר בתכונות שונות , כמו במקרה הזה , ומשום כך גם הבחינה הזו לא רלוונטית לדיון . כתבתי שאנחנו לא יודעים מה ההבדל בין הכבל הפשוט לכבל של נורדוסט , אבל אם כבל חשמל יכול להשפיע - ברור שיש הבדל כלשהו . אגב, הייתי צריך לדייק - התכוונתי לתכונות החשמליות של הכבלים בבחינה , לא לביצועים של כלל המערכת , אם היו מבצעים בדיקה כזו היינו רואים שיש הבדל בהשפעה של הכבל היקר על החשמל, יחסית לזו של הכבל הרגיל
חשוב להתמקד בנושא לשמו התכנסנו . הבדל מדווח , היכן שהבדל כזה לא אמור להתקיים על פי מדידה. כאן מדברים על הבדל קיים ומשפיע , רק שלא אומרים איך.
מבחינתי:
  • "כבלים שנמדדים זהה" זו נסיגה של הטכנוקראטים מעמדתם המקורית, של "אין הבדלים בין כבלים, נקודה", ו"גם אם יש הבדלים במדידות, הם זניחים מכדי שתהייה להם השפעה על האוזן האנושית"

• כשנהייה בעלי האפשרויות לחפש הסברים -- בעלי השכלה מתאימה ומעבדות מתאימות -- נעשה זאת. עד אז אלה ויכוחים ממש לעוסים באינטרנט

• רוב ההסברים של בעלי ההסברים באינטרנט הם הזויים

• מסמך המדידות של הנורדוסטים ושות' הייה הראשון מזה זמן רב שמדבר לעניין, וסוף סוף לוקח את הכיוון להכרה בתופעה של הבדלים שמיעים בין כבלים ברמה של מדידות ולא רק דמיון והטייה.

• לפני שיהייו מדענים שמוכנים להכיר בתופעה ולהשקיע במחקר, אין סיבה שיהייו מחקרים מדעיים בנושא, ולא יהייו הסברים של ממש על ידי מי שמסוגלים לתת הסברים מדעיים

• גם המסמך הזה לא נכתב על ידי מדען אלא ע"י עורך לשעבר ב"היי פיי+", וייש בו בעייתיות על תקן מסמך מדעי -- הוא לא
עמיר

נערך לאחרונה ב:

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
מדידות יכולות להוות בעייה במובן ההשקעה גם למי שיש לו עניין.
ניים קובעים כיווניות של כבלים. המהנדסים שלהם יודעים (לכל הפחות...) כל ביט שמהנדס פה יודע.
הם טענו שהם ניסו לחקור למה הכיווניות משפיעה אבל לא הצליחו להשיג משהו מדעי במחקר שלהם. הם הודיעו שהם חושבים שהכיווניות נובעת מהתהליך של הלבשת הבידוד על האינטרקונקט, תהליך שמערב חום גבוה וכיווניות.
ניים לא הצהירו כמה כסף הם השקיעו במחקר אבל סביר להניח שהרצון שלהם להשקיע זמן וכסף כדי לספק את סקרנותם המדעית הוא לא חזק מספיק.
גם אחרים לא ישקיעו מאמץ כדי לחקור נושא שמעניין קבוצת אודיופילים. בן אחותי התחיל ללמוד סאונד במכללת ספיר. אתמול קשקשנו קצת והוא אמר לי שאחד הדברים הראשונים שבקשו מהם זה להתרחק מאודיופילים. זה מה שחושבים עלינו (לא הסוחרים, כמובן...) ואף אחד לא יתחיל מחקרים בשביל לברר מה צריך למדוד כדי לאושש מדעית את מה שאנחנו שומעים.

אריה

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
מבחינתי:
  • "כבלים שנמדדים זהה" זו נסיגה של הטכנוקראטים מעמדתם המקורית, של "אין הבדלים בין כבלים, נקודה", ו"גם אם יש הבדלים במדידות, הם זניחים מכדי שתהייה להם השפעה על האוזן האנושית"

• כשנהייה בעלי האפשרויות לחפש הסברים -- בעלי השכלה מתאימה ומעבדות מתאימות -- נעשה זאת. עד אז אלה ויכוחים ממש לעוסים באינטרנט

• מסמך המדידות של הנורדוסטים ושות' הייה הראשון מזה זמן רב שמדבר לעניין, וסוף סוף לוקח את הכיוון להכרה בתופעה של הבדלים שמיעים בין כבלים ברמה של מדידות ולא רק דמיון והטייה.

• לפני שיהייו מדענים שמוכנים להכיר בתופעה ולהשקיע במחקר, אין סיבה שיהייו מחקרים מדעיים בנושא, ולא יהייו הסברים של ממש על ידי מי שמסוגלים לתת הסברים מדעיים

• גם המסמך הזה לא נכתב על ידי מדען אלא ע"י עורך לשעבר ב"היי פיי+", וייש בו בעייתיות על תקן מסמך מדעי -- הוא לא
עמיר

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
עמיר, אין דיווח מדעי ולו בודד על אודיופילים שהצליחו לשמוע אינטרקונקטים בבליינד, ואם יש כזה קישור בבקשה הצג אותו.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,750
נקודות
113
עמיר, אין דיווח מדעי ולו בודד על אודיופילים שהצליחו לשמוע אינטרקונקטים בבליינד, ואם יש כזה קישור בבקשה שלח לי.
אנחנו יודעים שייש לך אובססייה לבליינד. אנחנו מתחשבים בזה, אבל נמאס כבר. עזוב.

עמיר

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
עמיר, אין דיווח מדעי ולו בודד על אודיופילים שהצליחו לשמוע אינטרקונקטים בבליינד, ואם יש כזה קישור בבקשה שלח לי.

דיווח מדעי?

הקטע הוא שאתם משתמשים במונח ״מדע״, טוענים ״טענה״ ואז רצים למראה ומרגישים מזה חכמים.

עכשיו בוא תסביר לי מזה ״אין דיווח מדעי״.

אתה מתכוון לזה שאין מדען כזה עם משקפיים, חלוק לבן ומחברת כזו שעמד בצד ובחן את המאזינים? אז אין. כי זה לא מעניין לבדוק דברים שההבדלים בניהם נמדדו (כמו בנורדוס).

ועכשיו.
אני הבחנתי, כמה פעמים גם בין כבלים וגם בין רכיבים אחרים. שאל את שלמה, אבנר 126 מהפורום. שאל את איתן לוין. נבחנתי, הצלחתי, לא במקרה. הנה, יש לך מקרה - לך למדען שיספר לי למה חשתי בהבדל ושסוף סוף מישהו מה״מבינים״ שחושבים שאין הבדלים ימצא לזה תשובה. זה שאתם לא מוצאים לזה תשובה זה לא אומר שאין, זה אומר שאתם מוגבלים בידע שלכם. וכן אגב, אתם מוגבלים בידע שלכם וזה הדבר היחיד שמתסכל אתכם. לא ההבדלים בין כבלים ולא אודיופיליה בכלל.

אמר קליפ99 שהדיון הוא על הבדלים בין כבלים הנמדדים זהה. אז זהו שלא, ההבדלים הם בין כבלים נקודה. אתם טוענים שאין, אני שומע שיש. אני מוכן להעמיד את זה למבחן בתנאים שעליהם דיברנו. אתה הסכמת, אני הסכמתי. בעוד שבועיים (על פי דברייך) אתה תיגש לבנק, תוציא את הסכום המדובר, תשים אותו על השולחן אצלי בבית, אני אשים סכום זהה מנגד. מישהו ירוויח סכום כפול ממה שהביא. אתה תביא כבל של כמה שקלים למטר מול הכבל שלי שעולה כמה אלפי דולרים למטר. יצולם בוידאו. מישהו מטעמי ידאג שהכל כשורה, מישהו טעמך גם. אם הבחנתי או לא אני מוכן מראש שזה יתפרסם.

עד אז, עשה טובה, אל תדווח על כך שאין הבדלים בשבועיים הקרובים רק בגלל שאתה חותך משפץ דלתות ואין לך זמן לסגור את העניין הזה עכשיו.

אגב. זה הכבל שעליו אבחן

http://www.stealthaudiocables.com/products/Dream/dream_V14.htm

itay123

חבר משקיען
מעורבות
2,475
נקודות
113
טרוף של כבל.

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
דיווח מדעי?

הקטע הוא שאתם משתמשים במונח ״מדע״, טוענים ״טענה״ ואז רצים למראה ומרגישים מזה חכמים.

עכשיו בוא תסביר לי מזה ״אין דיווח מדעי״.

אגיד לך מהו דיווח מדעי, קיימים 2 ארגוני ה- AES וה-IEEE שבמשך 70 או 80 שנות פעילותם אני מניח שהוציאו כ- 50 או 100 אלף מאמרים בנושאי האודיו השונים - תמצא לי מאמר אחד מהם .

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
אגיד לך מהו דיווח מדעי, קיימים 2 ארגוני ה- AES וה-IEEE שבמשך 70 או 80 שנות פעילותם אני מניח שהוציאו כ- 50 אלף מאמרים בנושאי האודיו השונים - תמצא לי מאמר אחד מהם .

אני אמצא?
תמצא אתה מאמר מדעי הנוגע לאינטרקונקטים, כבלי רמקול, חשמל וכ״ו.
אני גם רוצה במאמר ה״מדעי״ שלך לדעת אם בחנו בהאזנה ואם כן אז עם איזו מערכת בדקו.

גם כמה נבחנו ומה נסיונם באודיו.

עד שלא תמצא לי את התרחיש הזה, בצורה מסודרת, מאירגון מקובל, אתה יכול לקשקש עד מחר. אין משמעות למילה אחת שיוצאת מהמקלדת שלך בנושא הזה.

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
313
נקודות
83
נסכים שלא להסכים, מה גם שהתוצאות היו עיקביות מיום הבדיקות הראשון.
מסכים לא להסכים.

clip99

חבר משקיען
מעורבות
119
נקודות
43
רק מתוך סקרנות...
1- איך אתה יודע אלו כבלים נמדדים זהה? ואלו לא?
2- האם יש לך אלו-שהן תובנות ביחס לפרמטרים האפקטיביים שבעזרתם ניתן לנבא כיצד ישמע הכבל??
מקריאה של דבריך מצטיירת תמונה של כותב הזוי שסותר את עצמו בעקביות.
הבאמת סבור אתה שיש כאן בפורום משתתף אחד שמחזיק בכיסו את הסודות המקצועיים של חברות כבלי אודיו??
קצה הקרחון של הידע גלוי וידוע, אך הרוב הוא בחזקת סוד מקצועי.

1 - כבלים שנמדדים זהה הם כבלים שמאפייניהם החשמליים זהים , או לפחות ההבדל לא משפיע על תחום השמע. אם שאלת ספציפית לסוגי כבלים אז רק לאחר מדידה ניתן לסווג . הנחת היסוד של הדיון והעמדה שלי היא שקיים הבדל אך לא בכל המקרים.

2 - אני לא יכול לנבא כיצד כבל נשמע לפי תכונותיו החשמליות , אבל אני יכול לומר לך שהפלט שלו יהיה זהה לכבל אחר בעל תכונות זהות . בתיאוריה כבל שקוף לא ישפיע על המטען החשמלי העובר דרכו , לרעה (וגם לטובה כמו במקרה של הכבל של נורדוסט) . לא ניתן לומר את אותו הדבר על כבל "אודיופילי" שמתערב בפלט , שוב לטובה או לרעה, שזה כבר מחוץ לדיון הזה.

אם אתה חושב שאני סותר את עצמי אתה מוזמן לצטט סתירה. אני לא מיטיב להתבטא בכתב , ואולי חלה טעות בניסוח .
הסודות המקצועיים של חברות האודיו הם לא יותר מהצהרות שיווקיות כאשר דנים בכבלים זהים שנשמעים שונה . אני מעוניין במקרים כמו הכבל של נורדוסט אם כבר , ושם מדברים על כבלים שונים (מקורי מול ייעודי)

clip99

חבר משקיען
מעורבות
119
נקודות
43
מבחינתי:
עמיר

שלום עמיר .

מעולם לא טענתי שאין הבדלים , ואני בטוח שגם רוברט לא טוען כך . ברור שיש הבדלים . נא הפנימו את ההכרה הזו . יש הבדלים בין כבל אקטיבי לפסיבי , בין מקורי לכבל היי אנד ובין כבלי רמקולים.

אני לא נסוג משום עמדה. אני טוען שיש מקרים בהם אין הבדל , ואני דבק בעמדתי זו. אני לא מזלזל בשום יכולת של הבדל , כל זמן שהוא קיים , להשפיע באופן כלשהוא . אתה מבין , יש הבדל בין לנסות להסביר תופעה לא קיימת , לבין לנסות להסביר איך היא משפיעה במידה וקיימת.

אני לא מתיימר להציג הסבר . אני שואל שאלה . האמירה שכבלים שנמדדים זהה לא אינה הסבר הזוי אלא הבעת דעה , ואני הוא זה שמחכה להסבר.

אכן , מסכים . המסמך של נורדוסט מאיר עיניים , אני לא יודע באיזה אלגוריתם השתמשו אבל מבחינתי זו פעם ראשונה שאני רואה מדידה המוכיחה הבדל בין כבלי חשמל , אבל זה לא סותר את ההנחות של רוברט או את השאלה שלי לעיל.

העובדה שהנושא לא מעניין מספיק לבסס עליו מחקר אין בכוחה לשלול את קיומה של הסתירה העומדת בבסיסו.

נכון , מבחינתנו המדידות יכולות להיות לא מדוייקות (האם בוצעו בתדירות מספקת להוכיח מובהקות , או שהחליפו רק פעם אחת והיו הבדלים בזרם החשמל בין החלפת כבל/מעמד?) , ובכלל , רחמנא ליצלן , מוטות או מזויפות . הכל אפשרי מבחינתנו , למרות שאין זה אומר שהדבר בהכרח כך, ואני די מאמין שהן לגיטימיות.

נמר אמר:

"אמר קליפ99 שהדיון הוא על הבדלים בין כבלים הנמדדים זהה. אז זהו שלא, ההבדלים הם בין כבלים נקודה."

לא נמר , כבלים שונים לא מעניינים את הצד הטכנוקרטי , וממילא אין שום ספק בקשר להבדלים ביניהם , אז למה לנו להתפרץ לדלת פתוחה?
לפני שקוראים לי הזוי , רצוי להתמקד בסוגיה ולא להתפזר למקומות לא קשורים. יודע מתי כן אפשר לקרוא לי הזוי? אם הייתי טוען לשוויון בין כבלים שונים. מספיק להכניס לי מילים לפה .

נערך לאחרונה ב:

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
1 - כבלים שנמדדים זהה הם כבלים שמאפייניהם החשמליים זהים , או לפחות ההבדל לא משפיע על תחום השמע. אם שאלת ספציפית לסוגי כבלים אז רק לאחר מדידה ניתן לסווג . הנחת היסוד של הדיון והעמדה שלי היא שקיים הבדל אך לא בכל המקרים.

2 - אני לא יכול לנבא כיצד כבל נשמע לפי תכונותיו החשמליות , אבל אני יכול לומר לך שהפלט שלו יהיה זהה לכבל אחר בעל תכונות זהות . בתיאוריה כבל שקוף לא ישפיע על המטען החשמלי העובר דרכו , לרעה (וגם לטובה כמו במקרה של הכבל של נורדוסט) . לא ניתן לומר את אותו הדבר על כבל "אודיופילי" שמתערב בפלט , שוב לטובה או לרעה, שזה כבר מחוץ לדיון הזה.

אם אתה חושב שאני סותר את עצמי אתה מוזמן לצטט סתירה. אני לא מיטיב להתבטא בכתב , ואולי חלה טעות בניסוח .
הסודות המקצועיים של חברות האודיו הם לא יותר מהצהרות שיווקיות כאשר דנים בכבלים זהים שנשמעים שונה . אני מעוניין במקרים כמו הכבל של נורדוסט אם כבר , ושם מדברים על כבלים שונים (מקורי מול ייעודי)

בקריאת דבריך לא יכולתי שלא להזכר במשל על שלושת העיוורים שנתבקשו לתאר פיל לפי יכולתם.
הראשון ניגש לפיל והגיע לרגל, מישש ומישש וקבע,
"פיל זה כמו עמוד חשמל"
השני ניגש לפיל והגיע לחדק.... וקבע,
"פיל זה כמו צינור מכבי אש"
השלישי הגיע לאוזן... וקבע,
"פיל זה כמו מניפה"

ראה,
כמו שכתבתי מקודם, אין לך יכולת למדוד כבלים, ו-או יכולת לקבוע שהם זהים , אלא אם לקחת שני כבלים מאותה סדרת ייצור ע"י אותו יצרן ושיוצרו באותו התהליך.
שני כבלים כאלה מן הסתם יהיו זהים לחלוטין וישמעו זהה, באחריות...

בתיאוריה, שני כבלים שקופים ישמעו אותו הדבר.
הלכה למעשה, כבלים שקופים לחלוטין עדיין לא קיימים.

נערך לאחרונה ב:

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113

כל האינטרקונקטים הנורמאליים (לא מהונדסים) מגיעים עד לפחות 1 MHz בגבוהים , עיוותים 0 ויחס אות לרעש אינסופי (בעצם הרעש הקוונטי של האטומים של הנחושת/כסף/ Name it בטמפרטורה של 20 מעלות)

זה לא שקוף ? אז מה שקוף ?

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
זה לא שקוף ? אז מה שקוף ?

אענה לך...

שקוף, זה.. שאתה יודע רק חצי עבודה.

ואתה יודע מה הדעה על אלו שיודעים רק חצי העבודה..
אני בטוח שלא תרצה לעבור ניתוח אצל רופא כזה.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,750
נקודות
113
מעולם לא טענתי שאין הבדלים , ואני בטוח שגם רוברט לא טוען כך . ברור שיש הבדלים
הטענה של רוברט ושל קודמיו, כולל DigiSUN ואחרים, היא/הייתה שאין הבדלים שמיעים בין כבלים (פאסיביים, עזוב אקטיביים). רוברט עכשיו נכנס להתערבות עם נמר על היכולת לזהות הבדלים בין כבלים שאף אחד לא מדד ושסביר שנמדדים טיפה שונה, במידה שרוברט חושב שאינה detectable ע"י אוזן אנושית.

אני טוען שיש מקרים בהם אין הבדל ,
ברור שייתכן שאין הבדל שמיע, אולי גם במקרים שהם נמדדים שונה.

אני מניח שרוב הכבלים נמדדים שונה, זה רק מקרה אם הם נמדדים זהה, ולכן לפחות במקרה הכללי יש מקום להבדל שמיע בין כבלים מבחינה זו.

עמיר

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
313
נקודות
83
שוב טוחנים מים,שומעים לא שומעים,מדידות ,לא מדידות. מי שלא שומע שלא ישמע ומי ששומע הרוויח.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,750
נקודות
113
שוב טוחנים מים,שומעים לא שומעים,מדידות ,לא מדידות. מי שלא שומע שלא ישמע ומי ששומע הרוויח.
גם לי נמאס, הכל טחון ולעוס ומועלה-גירה עד להקאה למעט מסמך המדידות של נורדוסט ושות'.

עמיר

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,008
נקודות
113

הנה דבר בו אני מסכים עם דעתך :בעד:

clip99

חבר משקיען
מעורבות
119
נקודות
43
בקריאת דבריך לא יכולתי שלא להזכר במשל על שלושת העיוורים ....
אין לך יכולת למדוד כבלים, ו-או יכולת לקבוע שהם זהים , אלא אם לקחת שני כבלים מאותה סדרת ייצור ע"י אותו יצרן ושיוצרו באותו התהליך.
שני כבלים כאלה מן הסתם יהיו זהים לחלוטין וישמעו זהה, באחריות...

מישהו יכול להסביר לי איך קשורה האנקדוטה שסיפר הרגע יב7 ? כשלתי בנסיון ליצור התאמה. בכל מקרה התפזרת קצת שוב אז אמקד אותך . אתה יוצר זהות בין "שקוף" לבין "זהה" , כאשר בפועל מידת השקיפות של כבל כלל לא מעניינת אותנו . אני רוצה לדעת מה ההבדל בין כבלים זהים , לא שקופים . מצידי שיקטמו קצוות וידגישו נמוכים , לא מעניין אותי, העיקר שהאפקט יהיה זהה בין שניהם . הרעיון כאן הוא לקחת 2 כבלים כאלה , גם לא משנה המחיר והמיתוג , ולהשוות ביניהם בניסיון להבין למה ניתן לייחס את ההבדל השמיע המדווח . זה בתיאוריה. הלכה למעשה, כפי שהיטיב לתאר עמיר , כבלים ברובם נמדדים שונה וזה מובן לאור העובדה שהם מיוצרים מחומרים ובשיטות שונים , אבל אנחנו נתמקד בהבדלים מדידים בטווח השמע. אני בטוח שרוברט יכול לבצע מדידה כזו.

הטענה...שאין הבדלים שמיעים בין כבלים (פאסיביים, עזוב אקטיביים).
ברור שייתכן שאין הבדל שמיע, אולי גם במקרים שהם נמדדים שונה.
אני מניח שרוב הכבלים נמדדים שונה, זה רק מקרה אם הם נמדדים זהה, ולכן לפחות במקרה הכללי יש מקום להבדל שמיע בין כבלים מבחינה זו.
עמיר

מעולם לא החזקתי את האקטיביים , אבל עושה רושם שכולם כאן מתעקשים להצמיד לי אותם . אגב נורדוסט , הם הביאו רעיון מעניין . לא מספיק למדוד הבדל , אלא גם עד כמה הוא מקטין שגיאות יחסית לקובץ המקורי , כי יכול להיות מצב שהכבל האודיופילי מגדיל את השגיאות , אבל עדיין נשמע עדיף..

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור