פסיכולוגיה של המוזיקה

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,821
נקודות
113
@clip99 -- לפני שאנחנו ממשיכים -- האם עיינת במסמך המדידות של נורדוסט ושות' (כן, כמה חברות התאגדו שם), או שאתה מתייחס רק לדברי איש השיווק במאמר המקורי? כי שם כן מדובר על "עובדות מדעיות" ומדידות.

עמיר

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,593
נקודות
113
אני רק יכול לספר לכם את הסיפור הזה ,כי סביר להניח שלחלק זה סיפור לשבת ולחלק זה יכול להיות חיזוק מה לעמדותיו.וכל ההקדמה הזו כי ,איני נוהג להשתתף בדיונים שכאלה...
יש לי אח שצעיר ממני ב 7 שנים ושמו ישי זבדה.
אחי שלא במתכוון בנה את ביתו בשכנות ליד מר מרדכי בעלים של מורל בנ"צ.
אחי לא אדיופיל בעליל...אבל המוצרים שהוא רוכש ,כשהוא רוכש ,בד"כ הם מוצרים מהשורה הראשונה או לפחות לא מוצרי המונים הן מבחינת התקציב והאיכות.אם זה טוב או לא ,לא יודע.... מוצרי תאורה,מטבח,סלון,חומרי בנייה וכד'....
מכיון שגדל שנים בבית ששומעים בו מוזיקה והגיע זמן מערכת סטריאו .יצר קשר עם אדון מרדכי (בלי ידיעתי) שכבר נעשו ידידים עם הזמן.וכמובן רכש רמקול של מורל ,אחד מתחת לפייט ליידי.אמרנו כבר לא מוצר המוני ואינו אדיופיל בעליל ואם טוב או לא? אמרנו.
כל זה היה זמן מועט לפני התערוכה של דטאון.
ואז שאלתי אותו אם הוא מעוניין להגיע לתערוכה של קולנוע ביתי ,סטריאו,דג'אטים וכאלה...התלהב הבחור ,הלכנו.
טיבעי נכנס לחדר של מורל ושמע מורלים מתחת לשלו עם יותר נוכחות,מלאות,סאונד גדול משלו בקיצור טוב משלו.(משווה רק למה שהיה אצלו בבית ולא לעומת חדרים אילו ואחרים)
כמובן המורלים היו משודכים לפליניוס גדול ולא לאיזה רסיבר קולנוע ביתי שיש לו....
ניגש אחי לבחור ממורל ושאל אותו איך זה כך אצלך ואצלי לא? ואז עלה כמובן נושא ההגברה.
ופה אחי תרם אותי משימה.שאלתי תקציב וכמה אפשר למתוח הגומי...
היה ברור שזה הולך להיות משולב שצריך להחזיק את המורלים ושנישאר ירושה לילדים.
לבסוף הוחלט ונקנה.
ושהגיע לביתו היו ברשותי שני זוגות אינטרקונקט.
זוג של אודיומיקה וזוג של סטלס.
חיברנו המגבר ונתנו לו לעבוד כשעה ,בינתיים הלכנו לאכול...
כשחזרנו אמרתי לו שישב וישמע.חיברתי את הזוג הראשון שמע את אותו טרק שלוש פעמים.
חיברנו את הזוג השני 4 שניות החליט מה מהם.
ולהגיד לאחי לשלם בסביבות 10kשח לזוג חוטים לפני שלושה חודשים....היה מסלק אותי מהבית..:)
שבת שלום.

נערך לאחרונה ב:

clip99

חבר משקיען
מעורבות
119
נקודות
43
קראתי .
קודם , אני מסכים בלב שלם עם סיום המאמר . אם הבדל מדווח צריך למצות קודם כל את כל אפשרויות הבדיקה ולהוסיף לחקור , בטרם מייחסים אותו לדמיון .
לעניין . המאמר דן בהשפעות של רכיב אקטיבי לסינון חשמל , ורכיבים פסיביים - כבל ומעמד. אין בכך חדש , ידוע שהפרעות חשמל משפיעות במתחם האנלוגי של עיבוד צליל , ה-DAC של הנגן במקרה הזה , וכנראה כך גם רעידות .
אז מדדו נגן בלי פילטרציה , ועם פילטרציה.
ספציפית:
תהליך ההשוואה המתואר לא רלוונטי לענייננו . אנו עוסקים בהשוואה בין 2 רכיבי שמע שנמדדים זהה בתכונותיהם החשמליות .
לא ידוע לנו האם קיים הבדל ואיזה, בתכונות החשמליות של הכבל האודיופילי של נורדוסט , לבין כבל חשמל פשוט . ההנחה שלי , היא שכן . הכבל שלהם משפיע על החשמל שנכנס למערכת איכשהו .
כנ"ל לגבי המטהר . אם היינו עוסקים במטהרים , השוואה למטהר אחר היתה נדרשת . השוואה כזו כנראה היתה מיותרת , מתוך הנחה שמטהרים שונים יהיו בעלי תכונות שונות באופן בלתי נמנע , מדובר ברכיב אקטיבי .
כנ"ל לגבי השיכוך . כל שיכוך -מן הסתם- בנוי באופן אחר , בעל תכונות אחרות ולכן בעל השפעה אחרת על תנודת רכיבים חשמליים במתחם האנלוגי.
אותנו מעניין לדעת מה ההבדל בין שני מוצרים שנמדדים זהה, לא שונה , כפי שקיים כנראה בין כבלי החשמל מהמאמר .שים לב עמיר , מדדו כאן ביצועים , לא תכונות . זה מהותי.
מעניין יותר לדעת אם אפשר להחיל את הבדיקה הזו , את האלגוריתם והמתודה האלה , על אינטרקונקטים שנמדדים זהה לפי מה שידוע לנו כיום .

מעניין אותי לדעת איך רוברט יגיב על המאמר . מעניין יותר לדעת מה דיגיסאן היה אומר.

נערך לאחרונה ב:

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
אני משפץ את דלתות הפנים והמשקופים בביתי במו ידי, הבלגאן גדול, העבודה רבה, וכמובן הזמן חסר, אנסה לקרוא בשלב מסויים את המאמר.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,821
נקודות
113
אנו עוסקים בהשוואה בין 2 רכיבי שמע שנמדדים זהה בתכונותיהם החשמליות
מאיפה זה הגיע? אני לא מוצא שום טעם, ריח או היגיון במיגבלה הזו.

למעט טכנולוגיסטים מושבעים, כשבאים להשוות בין כבלים, לא מודדים אותם קודם.
מדידות הן מחוץ לתחום הדיון של השוואת סאונד, אלא כאשר מחפשים הסבר להבדלים או היעדרם.

עמיר

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,821
נקודות
113
מדדו כאן ביצועים , לא תכונות . זה מהותי.
בדיוק -- מדדו את מה שצריך למדוד, לא את מה שלא רלוואנטי.

כשבאים לבחור כבל, "הום סנטר" או כבל ממותג ויקר, לא מעניין איך הם נמדדים, מעניינת רק ההשפעה על התוצאה, אם יש כזו.

עמיר

clip99

חבר משקיען
מעורבות
119
נקודות
43
מאיפה זה הגיע? אני לא מוצא שום טעם, ריח או היגיון במיגבלה הזו.
למעט טכנולוגיסטים מושבעים, כשבאים להשוות בין כבלים, לא מודדים אותם קודם.
מדידות הן מחוץ לתחום הדיון של השוואת סאונד, אלא כאשר מחפשים הסבר להבדלים או היעדרם.
עמיר

בדיוק -- מדדו את מה שצריך למדוד, לא את מה שלא רלוואנטי.
כשבאים לבחור כבל, "הום סנטר" או כבל ממותג ויקר, לא מעניין איך הם נמדדים, מעניינת רק ההשפעה על התוצאה, אם יש כזו.
עמיר

1 עמיר , כבלים שנמדדים שונה הם לא הסיבה שהתכנסנו כאן . הרי מה סלע המחלוקת? הבדל מדווח בין כבלים זהים. מה הטעם לדון בכבלים שנמדדים שונה? את מי הם מעניינים, לצורך הדיון? כתבתי כבר בעבר כמה פעמים שהם לא קשורים לדיון הזה , שעוסק רק בכבלים שנמדדים זהה.
"מדידות הן מחוץ לתחום הדיון של השוואת סאונד, אלא כאשר מחפשים הסבר להבדלים או היעדרם."
אז מה אנחנו עושים פה אם לא מחפשים הסבר? כאשר אתה משווה סאונד שמקורו ברכיבים שנמדדים זהה , איזה ערך יש להשוואה אם מדידה לא מסבירה את ההבדל ...
2 - נכון . מדידת תכונות לא רלוונטית במקרה ומדובר בתכונות שונות , כמו במקרה הזה , ומשום כך גם הבחינה הזו לא רלוונטית לדיון . כתבתי שאנחנו לא יודעים מה ההבדל בין הכבל הפשוט לכבל של נורדוסט , אבל אם כבל חשמל יכול להשפיע - ברור שיש הבדל כלשהו . אגב, הייתי צריך לדייק - התכוונתי לתכונות החשמליות של הכבלים בבחינה , לא לביצועים של כלל המערכת , אם היו מבצעים בדיקה כזו היינו רואים שיש הבדל בהשפעה של הכבל היקר על החשמל, יחסית לזו של הכבל הרגיל
חשוב להתמקד בנושא לשמו התכנסנו . הבדל מדווח , היכן שהבדל כזה לא אמור להתקיים על פי מדידה. כאן מדברים על הבדל קיים ומשפיע , רק שלא אומרים איך.

נערך לאחרונה ב:

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
כבלים שנמדדים שונה הם לא הסיבה שהתכנסנו כאן . הרי מה סלע המחלוקת? הבדל מדווח בין כבלים זהים. מה הטעם לדון בכבלים שנמדדים שונה? את מי הם מעניינים, לצורך הדיון? כתבתי כבר בעבר כמה פעמים שהם לא קשורים לדיון הזה , שעוסק רק בכבלים שנמדדים זהה.
"מדידות הן מחוץ לתחום הדיון של השוואת סאונד, אלא כאשר מחפשים הסבר להבדלים או היעדרם."

רק מתוך סקרנות...
איך אתה יודע אלו כבלים נמדדים זהה? ואלו לא?
האם יש לך אלו-שהן תובנות ביחס לפרמטרים האפקטיביים שבעזרתם ניתן לנבא כיצד ישמע הכבל??
מקריאה של דבריך מצטיירת תמונה של כותב הזוי שסותר את עצמו בעקביות.

חשוב להתמקד בנושא לשמו התכנסנו . הבדל מדווח , היכן שהבדל כזה לא אמור להתקיים על פי מדידה. כאן מדברים על הבדל קיים ומשפיע , רק שלא אומרים איך.

הבאמת סבור אתה שיש כאן בפורום משתתף אחד שמחזיק בכיסו את הסודות המקצועיים של חברות כבלי אודיו??
קצה הקרחון של הידע גלוי וידוע, אך הרוב הוא בחזקת סוד מקצועי.

נערך לאחרונה ב:

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
רק מתוך סקרנות...
איך אתה יודע אלו כבלים נמדדים זהה? ואלו לא?
האם יש לך אלו-שהן תובנות ביחס לפרמטרים האפקטיביים שבעזרתם ניתן לנבא כיצד ישמע הכבל??
מקריאה של דבריך מצטיירת תמונה של כותב שסותר את עצמו בעקביות.

הבאמת סבור אתה שיש כאן בפורום משתתף אחד שמחזיק בכיסו את הסודות המקצועיים של חברות כבלי אודיו??
קצה הקרחון של הידע גלוי וידוע, אך הרוב הוא בחזקת סוד מקצועי.
הרשה לי להשיב לך במקום רוברט clip99:
הכבלים שאתה רוכש הם סתם זבל. גורמים לך לחשוב שמושקע בהם ידע כדי שתשקיע ממון רב בקנייתם.

הבנת את הראש?

אריה

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
הרשה לי להשיב לך במקום רוברט clip99:
הכבלים שאתה רוכש הם סתם זבל. גורמים לך לחשוב שמושקע בהם ידע כדי שתשקיע ממון רב בקנייתם.

הבנת את הראש?

אריה

אם הם לא הבינו זאת עד עכשיו, זו בעייה שלהם...
שיתעסקו בעיניינם לא בעינייני.
הם באים פה כמו מיסיונרים ומנסים להטיף לאנשים בניגוד לנסיון אישי של שנים רבות.

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
חברי פורום,

הועלתה כאן סוגיה ע"י עמיר שכשאפילו שהאודיופיל בודק את עצמו בלבד בבליינד (נניח ע"י קופסא), ואין מסביבו איש מלבד הוא עצמו, אותו אודיופיל נמצא בלחץ שמונע ממנו שיפוט נכון של התוצאות .

האם עוד חברים חושבים כך ?

רוזי1

חבר משקיען
מעורבות
883
נקודות
113
מתי זה ייגמר?
הבנו כבר שרוברט ועוד כמה מחבריו לא שומעים הבדלים, וכשיש הבדלים אז המדידות לא זהות.
ברור שהם ייצרו הרבה כבלים ויודעים את כל סוגי המדידות שידועות ועדיין לא ידועות.
כל זה קצת מבלבל אותי כשאני מחליף כבל חשמל קטן רק לסטרימר, והמערכת משתנה לחלוטין.
אני נשאר עם הבילבול והתימהון ורק אילו שלא שומעים הבדלים נמצאים בודאות וללא שאלות או סקרנות לא מסופקת.
איזה כיף להם.

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,059
נקודות
113
בשלב הזה אני רוצה לצרף את 2 הסנט של זוגתי ושלי לדיון.

אני נמצא בתהליך בחינת כבלים (אינטרקונקטים וכבלי רמקולים) והבית שלי נראה כמו מפעל כבלים קטן של מיטב הייצרנים (בשלב מסויים אעלה פוסט נפרד בנושא, כרגע אני לא מעוניין לחשוף שמות).

מסקנות מיומיים בלתי פוסקים של חיבורים בין רכיבים שונים במערכת, חלקם בחינה רק של אינטר קונקטים חלקם רק של כבלי רמקולים וחלקם בחינה משולבת.

מי שלא מבחין בסאונד שונה בין כבלים - רצוי ויבדוק את השמיעה שלו, יש הבדלים ועוד איך, הרי שיצאנו מנקודת אמפריציסטית אפשר להמשיך הלאה בהבחנות.

א.אפשר להבדיל בגוונים שונים בסאונד, בין אם מדובר על הדגשה של תחום מסויים, הנחתה של תחום אחר, שקט, מיקרו דינמיקה - זה אפילו די קל להבדיל בשינויים (בכבלים יקרים יותר מחברות שונות הדגשים הללו היו קלים יותר להבחנה מאשר בליינים היותר זולים), גם זוגתי הבחינה באותם ניואנסים ודירגה את העדפותיה, באופן מפתיע ברוב המקרים הטעם היה זהה מבלי שתדע את העדפותיי שבוצעו ונרשמו יממה לפני כן.

ב. זו אולי המסקנה היותר מעניינת, יש הבדל בין כבלים בז'אנרים שונים של מוזיקה ואסביר : כבלים שדורגו בהעדפה בסיגנון ווקל, רוק וג'אז מצאו עצמם בדירוג נמוך יותר כשהוחלף סגנון המוזיקה, לדוגמה: במקרה מסויים דווקא כבילה זולה מחברה X ניצחה כבילה יקרה במאות מונים מאותה החברה אבל רק בסגנון מוזיקה מסויים (בלוז פופי), ביתר הסגנונות ניצח הכבל היקר.

מסקנה- אל תתנו לדעות של אחרים להוביל אותכם, אל תתנו למחירים לסנוור אתכם, תבחנו בעצמכם את הדברים, האוזן של כל אחד מאיתנו בנויה אחרת, העדפות המוזיקליות שלנו שונות, תבואו בראש פתוח ותבדקו מה מתאים לכם ורק לכם.
כבילה יכולה למתן או להדגיש את מה שכבר יש לכם ביד, כבילה לא באה במקום החלפת רכיבים היכן שהדבר נדרש.

נערך לאחרונה ב:

רוזי1

חבר משקיען
מעורבות
883
נקודות
113
כבל צריך לשבת כמה שעות טובות (גם אם הוא משומש) כדי שתבין איך באמת הוא נשמע.

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,059
נקודות
113
כבל צריך לשבת כמה שעות טובות (גם אם הוא משומש) כדי שתבין איך באמת הוא נשמע.

ואולי זו האוזן שלך שצריכה להתרגל....

אף אחד מהכבלים לא היה חדש, כולם שימשו במערכות הדגמה מהיבואנים מהם נלקחו והכבלים שברשותי כבר מזמן סיימו burn in. כבל זה לא שפורפרת, בסה"כ מדובר בהעברת אותות חשמליים.

נערך לאחרונה ב:

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
325
נקודות
83
ואולי זו האוזן שלך שצריכה להתרגל....
אף אחד מהכבלים לא היה חדש, כולם שימשו במערכות הדגמה מהיבואנים מהם נלקחו והכבלים שברשותי כבר מזמן סיימו burn in. כבל זה לא שפורפרת, בסה"כ מדובר בהעברת אותות חשמליים.

רוזי צודק.אחרי שפירקת כבל מהמערכת, כשתחבר אותו שוב זה לא ישמע אותו הדבר.
הוא צריך זמן לשוב למסלולו.

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
בקשר לאוזן צריכה להתרגל -
יש לי אופל אינסינגיה המערכת המקורית שלה נשמעה מצוין אבל לא היה בה אינטרנט.

החלפתי למערכת לא זולה, יש אינטרנט אבל הצליל - ככה ככה... מזה תקופה ארוכה אני מנסה להתרגל לצליל שנשמע ככה ככה אבל זה ממש לא מצליח לי.

אשמח אם מישהו יסביר לי איך מתרגלים לצליל שלא אוהבים.

אריה

נ.ב. חדשות אפשר לשמוע גם עם צליל ככה ככה (-: מוסיקה קשה.

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,059
נקודות
113
רוזי צודק.אחרי שפירקת כבל מהמערכת, כשתחבר אותו שוב זה לא ישמע אותו הדבר.
הוא צריך זמן לשוב למסלולו.

נסכים שלא להסכים, מה גם שהתוצאות היו עיקביות מיום הבדיקות הראשון.

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,059
נקודות
113
בקשר לאוזן צריכה להתרגל -
יש לי אופל אינסינגיה המערכת המקורית שלה נשמעה מצוין אבל לא היה בה אינטרנט.

החלפתי למערכת לא זולה, יש אינטרנט אבל הצליל - ככה ככה... מזה תקופה ארוכה אני מנסה להתרגל לצליל שנשמע ככה ככה אבל זה ממש לא מצליח לי.

אשמח אם מישהו יסביר לי איך מתרגלים לצליל שלא אוהבים.

אריה

נ.ב. חדשות אפשר לשמוע גם עם צליל ככה ככה (-: מוסיקה קשה.

ההערה נרשמה בציניות.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור