נגן WEISS MINERVA BIT PERFECT - או שישי צהריים של פורענות

liorms

חבר משקיען
מעורבות
50
נקודות
28
הי,

אחרי כמה שעות מעייפות של "משחקי מחשב" - שמתי מוסיקה ואפשר לכתוב קצת בנחת...

לאחר אלפי השורות שנכתבו בכל הפורומים על BIT PERFECT כן או לא, יש פתרון מבית WEISS!
בNEWSLETTER שהגיע אתמול מדניאל וייס הייתה הודעה על גירסאות חדשות של דריבר ופירמוור (DRIVER\FIRMWARE).
הדבר המעניין היה שכחלק מהשידרוג הוכנסה יכולת חדשה לMINERVA ושאר הממירים תומכי FW של WEISS: החברה קוראת לזה Bit Transparency Check.
למעשה יש כאן מנגנון המאפשר לבדוק האם הDATA STREAM הוא BIT PERFECT.
מה שיש לעשות הוא לנגן קבצים אודיו המסופקים ע"י וייס בדגימות תדר של 16\24 * 44\48\88\96\176\192.
סה"כ ישנם 12 קבצים בגדלים של 5MB עד 33MB - גודל לפי הרזולוציה.
כאשר מנגנים את הקבצים לתוך הDAC הוא מגיב בצורה הבאה:
אם הSTREAM הוא BIT PERFECT המנורות חיווי של בורר ה FIREWIRE\AES\SPDIF מאירות כמו אורגן אורות ואם לא BIT PERFECT נורת הבורר נשארת קבועה כמו בPLAYBACK רגיל מוזיקה.
אתם יכולים לתאר לעצמכם כמה שמחתי על המבחן הפשוט שמפריח את כל האגדות על ביטים שמסתובבים ימינה ולא שמאלה כאשר החוט עולה 5000$ ולא 50$...
icon_cheesygrin.gif
icon_cheesygrin.gif
icon_cheesygrin.gif

המבחן שאני תכננתי אפילו לא קשור לכבלים אלא לטרנספורטים האפשריים:
לצערי\שמחתי הקטע לא מוזיקלי אלא תדר מסויים והבחינה "משעממת" ואין תובנות של נשמה - תשובה פשוטה של 0 ו 1 - כן BIT PERFECT או לא...

הנסיונות:
1. טנספורט הוא הLAPTOP שלי עם חיבור FIREWIRE ותכנת FOOBAR2000: התכנה מקונפגת לעבוד עם הדרייברים של WEISS ASIO - השמעתי את כל הקטעים מ 16\44 עד 24\192 -> הכל ביט פרפקט! - אורגן האורות פעל ללא הרף.
2. אותו LAPTOP עדיין עם יציאת הFIREWIRE ונגן הALBUM PLAYER "של אלוני" במצב DEFAULT - אין BIT PERFECT, הנחתי שהדבר קשור בקונפיגורצית הדרייבר ואכן לאחר מעבר לתמיכה בASIO, גם הAP ניגן BIT PERFECT את כל הרזולוציות.
אני חייב לציין שאני משתמש בתכנה החינמית שלהם, אבל כל ההיתנהגות של התכנה לא יציבה לחלוטין ולאחר מעבר או שניים בין דרייבר של ASIO או אחר - לא ניתן להשמיע מוזיקה ויש צורך לבצע REBOOT למחשב ע"מ להמשיך לנגן\לבדוק.
3. הסוכריה - לכל מלעיזי הSB3 : קונפיגורציה של SB3 מחובר בSPDIF אופטי לWEISS יחד עם שרת SQUEEZE על הPC הביתי שלי (XP PRO) - *אין* BIT PERFECT, המנורה של SPDIF נותרה גלמודה בזוהרה... אורגן האורות סרב להופיע!
יש לציין שנבדקו גם רק רזולוציות של עד 48\16 ; היות ומכשיר קצה של SB3 לא מסוגל ליותר.
4. קונפיגורציית SB נוספת: כל הסטאפ המתואר למעלה אבל המקור הוא מחשב עתיק שיש לי בבית מותקן בLINUX וגרסת הSQUEEZE SERVER התואמת - בינגו! יש BIT PERFECT!!!
(כבר מזמן אמרתי לניל שהעסק נשמע לי יותר טוב כשהשרת הוא LINUX - אבל אכשהוא האמנתי שזה לא אמיתי ואני באוטוסוגסטיה...) - אני לא!
בקיצור הSB3 הוא טרנספורט "תותח" - רק השילוב עם גרסת הSERVER של WIN הורגת אותו...
תעברו לLINUX וזהו.
5. נסיון אחרון - השוואה חשובה לדור "אבא", ה CP PLAYER הזקן והעייף שלי מסוג ARCAM ALPHA 1: מחובר דרך SPDIF רגיל לWEISS.
צרבתי כמה מהקבצים לCD רגיל ופשוט ניגנתי:
הקובץ ברזולוציה של 16\44.1 נתן BIT PERFECT ללא בעיה, כל שאר הרזולוציות בכלל לא נתמכות על המכשיר הישן (והמוצלח) הזה, באופן מעניין הCDP ניגן את התדר. אבל לא היה חיווי BIT PERFECT - כניראה שהוא קורא וחותך את האינפורמציה לרמת ה16\44.1 וכמובן "לא עובר טסט".

מסקנות:

לא כל כך קשה לקבל BIT PERFECT (בשימוש נכון) מרוב המוצרים הקיימים וכל סיפורי ה"שמן נחשים" בהקשר זה הם נכונים.
גם אני בחנתי בזמנו TRANSPORT מפלצתי של THETA שהגיע לשוק היד שניה (מייד אחרי שקיבלתי את הWEISS) ; אני הגעתי בזמנו למסקנה שאני לא שומע שום הבדל וחבל לי על הכסף-2 נקודות לי!
icon_cheesygrin.gif

(מה שכן הוא נראה בן-זוXה ויעשה רושם על כל אודיאופיל "שכן" - יש מספיק אנשים שזה חשוב להם).

מה שכן - כדי *לדעת* שיש לך BIT PERFECT אתה צריך DAC לא כל כך זול כדוגמת הWEISS.
אני לא מכיר היום DAC-ים של יצרנים אחרים שתומכים בבדיקה כזאת (ובטח לא ברמת ENTRY LEVEL) ; אני מניח שהיצרנים האחרים "יראו ויקנאו" ונוכל לראות את הפיצ'ר הזה יותר, מתי שהוא.
מה שבטוח הוא שאני הולך על הSETUP של STEREO PC שתיכננתי בעניים עצומות - האישור לנכונות קיים, כל מה שנשאר זה הזמנות של חלקים בחו"ל ובארץ.

סוף שבוע נעים,

ליאור.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
מעניין
בהצלחה!

תוכל עכשיו לבדוק כבלים דיגיטליים שונים לחברי הפורום :)

P.S. האם הווליום של SB3 על WINDOWS היה על 100?

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
מעניין.

מהם שאר רכיבי המערכת עליהם נעשתה הבדיקה?

liorms

חבר משקיען
מעורבות
50
נקודות
28
מעניין
בהצלחה!

תוכל עכשיו לבדוק כבלים דיגיטליים שונים לחברי הפורום :)

P.S. האם הווליום של SB3 על WINDOWS היה על 100?

מיכאל - קבל צל"ש!
(או BINGO)...

הצלחת לפתור לי את "המסקנה" היחידה שהייתה בעייתית...
מכיוון ששיחקתי יותר מידי בזמן האחרון עם הSB SERVER (בניסיון להוריד PLUGIN-ים לא שימושיים ולהקל על מהירות התגובה של השרת), התקנתי את הSERVER מחדש לפני הבדיקה.
כולל כמובן חזרה לDEFAULT מלא של המערכת - שהופך את הווליום לפוטנציומטרי ולא LINE-LEVEL...

בדיקה חוזרת עם LINE-LEVEL : ה DAC מזהה BIT PERFECT בכל הקומבינציות של 16\24 עם 44\48 ...

מסקנה : הSB3 מהווה מקור BIT PERFECT - לצערי עד רזולוציות נמוכות מידי. (הTRANSPORTER מהווה שידרוג, אך כיום יש גם את דגם הTOUCH במחיר זול בהרבה 300$ , המאפשר נגינה עד 24\96 + חיבור דיסק USB חיצוני ללא שרת רועש).

אני מאמין שהUNIX נשמע לי יותר טוב כי הוא מותקן על מחשב ישן מאד - ללא הרבה דיסקים חיצוניים וכ"ו, יענו - פחות רעש סביבתי.
בכל מקרה פתרון לרעש הסביבתי כבר יצא מ"שולחן השירטוטים" ; מחשב שקט לחלוטין, שכבר דיברתי עליו קודם - יפתור גם את העניין הזה...

ליאור.

נערך לאחרונה ב:

liorms

חבר משקיען
מעורבות
50
נקודות
28
מעניין.

מהם שאר רכיבי המערכת עליהם נעשתה הבדיקה?

נמר,

האמת שזה לא רלוונטי לחלוטין לבדיקה הזאת, אבל אני לא מתבייש ב"אינוונטר" ובתוצאות הסוניות שלו - הכל כתוב בפירוט רב בפרופיל המשתמש שלי (מאז ומתמיד).
היה ראוי שכולם יעשו זאת (כי אני מעריך הרבה יותר חו"ד של בעלים של סונוס פאבר - כאשר מדברים על סונוס פאבר וכנ"ל עבור כל סוג ציוד אחר, אבל לא על זה נפתח התר'ד הזה).
אני מאמין שהבדיקה הפשוטה הזאת מסלקת הרבה BS בתחום...
וכולי תקווה שגם יצרנים אחרים יתמכו בה מתי שהוא.

ליאור.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
זו לא היתה שאלה שאמורה להביא אותך למגננה. סך הכל רציתי לדעת על איזה ציוד בחנת את המוצרים על מנת שיהיה לי ייחוס למה שאתה כותב {מבחינת סאונד}.

אסביר.
אם היה לך רמקולים מאוד "בהירים" באופיים והטענה שלך היתה שהשילוב הנבחן הביא את המערכת לאיזון בתחום הגבוה, הייתי מבין כי השילוב הזה יביא רמקול "כהה" לכהות יתר וההיפך.

לא כל שאלה שנוגעת לרכיבי האודיו של האחר מסתתר מאחוריה כיוון לויכוח. לעיתים השאלה נשאלת על מנת שאבין יותר טוב ויותר לעומק את מה שכתבת.

מכיוון שהשקעתי וקראתי את מה שכתבת ואף נהנתי מהתיאור וסגנון הכתיבה ביקשתי לדעת מהם שאר רכיבי המערכת.:)

בכל אופן, תודה על השיתוף. מלמד ומעניין בהחלט.(Y)

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
נמר
לדעתי - לא הבנת בדיוק את משמעות של הפוסט.
זה באמת לא שייך למערכת.
טרנספורט דיגיטלי שלכאורה לא מבצע EQ, לא upsampling חייב להיות bit perfect.
מוצרים של WEISS נותנים היום בדיקה פשוטה האם הסטאפ הוא bit perfect - וזה עובד בכל מערכת הפעלה, עם כל תוכנה!

מאפיינים של הצליל צריך לחפש ב-DAC, ולא בטרנספורט וכבלים דיגיטלים.
טרנספורט צריך להיות נכון.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
מה זאת אומרת "טרנספורט צריך להיות נכון"?

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
עכשיו נסה DVD של פיוניר ותשבור עוד מיתוס...

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
מה זאת אומרת "טרנספורט צריך להיות נכון"?

להעביר ביטים "ללא עיסוי", עד כמה שזה נשמע בנאלי
אין כאן "חם" או "קר"..

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
לא הצלחתי להבין אותך מיכאל.

{אתה לא חייב להתאמץ יותר מידי בלהסביר שוב - רק אם בא לך}.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
תפקידו העיקרי של טרנספורט (איך שאני רואה את זה) זה להעביר תוכן בצורה דיגיטלית ללא שינוי אל ה-DAC. אותם קבצי WAV שצורבים על הדיסק.
WEISS מספקים אותם קבצי WAV ובמקביל הכניסו קוד זיהוי מיוחד (קרי: תוכנה) לממירים שלהם כדי לאמת את קבלה הנכונה של אותם קבצים מיוחדים. וזה בודק את כל השרשרת - תוכנה שמנגנת, מערכת הפעלה, דרייברים, כבל, ו-WEISS עצמו.

[ יש כאן catch מסוים: זה שעם ה-WEISS זה יהיה bit perfect עדיין לא מבטיח זה עבור ממיר אחר. ]

מסקנות בשלב זה -
- אפשר להשתמש ב-SB3 כטרנספורט (למעשה, הרבה אודיופילים משתמשים בו)
- לא כדאי להשתמש ב-album player - הורס מקור.

נערך לאחרונה ב:

liorms

חבר משקיען
מעורבות
50
נקודות
28
זו לא היתה שאלה שאמורה להביא אותך למגננה. סך הכל רציתי לדעת על איזה ציוד בחנת את המוצרים על מנת שיהיה לי ייחוס למה שאתה כותב {מבחינת סאונד}.

אסביר.
אם היה לך רמקולים מאוד "בהירים" באופיים והטענה שלך היתה שהשילוב הנבחן הביא את המערכת לאיזון בתחום הגבוה, הייתי מבין כי השילוב הזה יביא רמקול "כהה" לכהות יתר וההיפך.

לא כל שאלה שנוגעת לרכיבי האודיו של האחר מסתתר מאחוריה כיוון לויכוח. לעיתים השאלה נשאלת על מנת שאבין יותר טוב ויותר לעומק את מה שכתבת.

מכיוון שהשקעתי וקראתי את מה שכתבת ואף נהנתי מהתיאור וסגנון הכתיבה ביקשתי לדעת מהם שאר רכיבי המערכת.:)

בכל אופן, תודה על השיתוף. מלמד ומעניין בהחלט.(Y)

אני לא במגננה וגם ציינתי זאת - אני לא במגננה באופן קבוע :cool:, רשימת הציוד תמיד פתוחה...
כדאי לך לקרוא את הסקירה שוב, ותבין שלשאר המערכת אין קשר למה שתואר כאן.

ליאור.

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
ה- MINERVA מייצר שעון בעצמו?

liorms

חבר משקיען
מעורבות
50
נקודות
28
כן.
אבל אפשר גם לקנפג אותו לקבל שעון מכל אחת מהכניסות שלו.

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
ליאור, שאלת הכה את המומחה.
ביט פרפקט, כלומר, הסטרים עובר מהמקור הדיגיטלי בצורה מושלמת לתוך הממיר נכון?
אם כן, ונגיד בכל 1000 מילים יש טעות של ביט 1. האם מנגנון תיקון השגיאות של הDAC לא יהיה מסוגל לתקן את זה?

אבישי

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
ליאור,

מה שהוכחת ברור אינסטינקטיבית לכל מי שעוסק קצת במחשבים. הטכנולוגיה של העברת קבצים היא קומודיטי זמין, זול, מוכח, ומה שחשוב לענינו נקי משגיאות. מערכת ההפעלה וקישור האינטרנט של כל אחד מאיתנו לא היו מתפקדים אלמלא זה היה המצב. ורק אודיופילים מקובעים מחפשים את הזהב ומוכנים להשקיע הון תועפות למצוא אותו כאשר הפרוטות מפוזרות בשפע מתחת לפנס הרחוב.

מבחינתי השתמשת בנשק אטומי טקטי להרוג ג'וק אבל כיוון שזו הדרך היחידה לשכנע את האודיופילים שלוחה לך ברכתי הכנה מקרב (heart) (ורד).

ולדעתי גם הממירים הם טכנולוגית זמינים ופשוטים כיום ואין סיבה לשלם עליהם הון תועפות.

liorms

חבר משקיען
מעורבות
50
נקודות
28
לגבי הממירים אתה טועה - יש בהם גם חלק אנלוגי...
גם את זה אני אומר מניסיון - אבל פה כבר יש עניין של "טעם וריח" ולא על זה נפתח הדיון.

liorms

חבר משקיען
מעורבות
50
נקודות
28
ליאור, שאלת הכה את המומחה.
ביט פרפקט, כלומר, הסטרים עובר מהמקור הדיגיטלי בצורה מושלמת לתוך הממיר נכון?
אם כן, ונגיד בכל 1000 מילים יש טעות של ביט 1. האם מנגנון תיקון השגיאות של הDAC לא יהיה מסוגל לתקן את זה?

אורי,

הנושא כבר נטחן עד דק בעבר:
המנגנוני תיקון באודיו מבוססים במיקרים מסויימים על תיקון של "מיצוע" ולא תיקון אמיתי:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cross-interleaved_Reed-Solomon_coding

ליאור.

אבישי

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
אני מסכים איתך לחלוטין לגבי החלק האנאלוגי והטעם והריח - אין ספק שכאן טמונה האיכות אודיופילית של הממיר.

אני התיחסתי לדיונים האין סופיים על הג'יטר השעון וכו' שדרכם מנסים להצדיק מחיר לא סביר בעליל - למשל של שרתי המוזיקה היעודיים.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור