שקע חשמל - למה הוא משפיע על הצליל?

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
הוזמנתי לביתו של נמר בנס ציונה להאזנה . יש לו שקע רגיל בבית ושקע המיוחד . אחרי החגים ב"ה ניקפוץ ונספר רשמים

אני חוזר בי מההזמנה.

תחשוב מדוע. נראה לי שלא תאלץ להתאמץ על מנת להבין. (-:

שנה טובה ומתוקה.

R177

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
16
מנסיוני העגום: אנשים שהחושים עובדים אצלם פחות, מאד מאד מתקשים להעלות על מחשבתם שיש כאלו עם חושים שבעזרתם תופשים יותר מה מתרחש מסביב. אלא אם כן, היה להם פעם איזה חוש שעבד יותר טוב.
אני מתפרנס מאוזני. אני רואה כל הזמן שאנשים שמפרנסים אותי מתקשים להאמין למה שאני שומע. זה מצב מאד מוזר.
מראש לא צריך להכנס לוכוחים עם אנשים כאלו-שידברו לעצמם ויתחפרו מאחרי התאוריות שלהם-לבריאות. ועוד משפט שמושי: היקום לא מתחייב להתנהג לפי כללים שבני אדם מנסחים בשבילו.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
מנסיוני העגום: אנשים שהחושים עובדים אצלם פחות, מאד מאד מתקשים להעלות על מחשבתם שיש כאלו עם חושים שבעזרתם תופשים יותר מה מתרחש מסביב. אלא אם כן, היה להם פעם איזה חוש שעבד יותר טוב.
אני מתפרנס מאוזני. אני רואה כל הזמן שאנשים שמפרנסים אותי מתקשים להאמין למה שאני שומע. זה מצב מאד מוזר.
מראש לא צריך להכנס לוכוחים עם אנשים כאלו-שידברו לעצמם ויתחפרו מאחרי התאוריות שלהם-לבריאות. ועוד משפט שמושי: היקום לא מתחייב להתנהג לפי כללים שבני אדם מנסחים בשבילו.

ויש (הרבה) אנשים שאומרים ששומעים כאשר הם לא.. במיוחד בכל מיני פורומים.
וכותבים שטויות משעמום אולי
ויש מצבים שזה פשוט לא עושה כלום..
יש כל מיני סיטואציות

אצלי הבדל עצום בהאזנה היא בין האזנה בוקר לשעות המאוחרות של הלילה (זה ברור למה)
יתר על כך, יום אחד אני שומע מעולה ונהנה, ויום אחר לא סובל את הסאונד (וזה לא ברור)

Croc

חבר משקיען
מעורבות
111
נקודות
43
גם לי זה קרה המון.
בסט אפ הנוכחי לא אבל בעבר חוויתי את זה.
בסוף הגעתי למסכנה שבמקום להתחיל להזיז את הרמקולים ולבדוק קונוסים של הציוד ומיקם הווילונות - פשוט כיביתי את המערכת ולמחרת הכל היה נשמע טוב.

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
932
נקודות
113
יתר על כך, יום אחד אני שומע מעולה ונהנה, ויום אחר לא סובל את הסאונד (וזה לא ברור)

אתה יוצא מתוך הנחה שאנחנו זהים בכל יום.
האם בכל יום אנחנו קמים בבוקר עם אותה אנרגיה וחיוניות?
האם אין דברים שמטרידים אותנו ופוגמים בחווית האזנה?
יש ימים שאין לי בכלל חשק לפתוח את המערכת ויש ימים שאני מריץ בה דיסקים אחד אחר השני.

ארז

falou

אוהב את התחום
מעורבות
18
נקודות
18
ועדיין, רב העיסוק באודיו איננו סביב איזה סאונד גורם לנו הרגשה טובה ולרצות להאזין, אלא מחפש כל מיני פרמטרים שעוסקים בסאונד פר-סה (בהיר, במה כזו, טבעי, מפורט וכו').
אולי במקום שקעים בחשמל, שלאף אחד אין מושג למה הם אמורים בכלל לשנות משהו, עדיף לקחת כוסית קוניאק או לעשן משהו...

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
לא נכון (ראה PS Audio למשל]

לא נכון.
דווקא באולפנים ההשקעה בחשמל גדולה מאוד.
http://www.legendaryaudio.com/puget.html
P
uget מבצעים רוב העבודות עבור HDTracks
"לא נכון" בפסקנות כזו נשמע כאילו נעשו סטטיסטיקות על רוב אולפני העולם ונמצא שב-97.31% מתוכם ההשקעה בחשמל היא 73.14% מכלל ההשקעה בציוד.

יש עוד דוגמאות חוץ מ-Pee Ass אודיו לכבלים ושקעים/תקעים ו-Puget לאולפנים?

ע

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
אולי במקום שקעים בחשמל, שלאף אחד אין מושג למה הם אמורים בכלל לשנות משהו, עדיף לקחת כוסית קוניאק או לעשן משהו...

מה זאת אומרת לאף אחד. עשית מחקר ושאלת?
אני יכול להודיע לך שיש הסבר חשמלי לכך. הבעיה היא שלא אני ולא אתה יודעים לענות על זה ברמה הזו משום ששנינו לא מבינים מספיק.

השאלה החשובה היא.
האם בדקת את הנושא על חי או שאתה סתם טוען טענות?

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
אני לא בטוח שאכן יש לזה הסבר מדעי, אבל "לא מוסבר" אינו שקול ל"אינו קיים"!!

בכלל, חשבתי על זה שהפיזיקה בעצם לא מסבירה כלום -- היא רק מתארת בצורה שבעזרתה אפשר לחשב ולצפות דברים.

למשל, חוק המשיכה אומר שבין שני גופים פועל כוח ביחס ישר למכפלת המאסות וביחס הפוך למרחק בריבוע.

אפילו אם נתעסק רק בגופים גדולים ולא במוזריות כשמתחילים לדבר על חלקיקים, עדיין זה לא מסביר כלום:

למה זה כך? למה לא לפי חיבור ריבועי המאסות במקום מכפלה? למה המרחק בריבוע ולא בחזקת 2.23545?
ובכלל -- למה לא דחייה במקום משיכה (כמו מגנטים)? ובעצם -- למה שבכלל יהייה כוח כזה???

מעניין למה כל כך הרבה אנשים נופלים בפח של לא מוסבר" ==>"אינו קיים".

עמיר

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
"לא נכון" בפסקנות כזו נשמע כאילו נעשו סטטיסטיקות על רוב אולפני העולם ונמצא שב-97.31% מתוכם ההשקעה בחשמל היא 73.14% מכלל ההשקעה בציוד.

יש עוד דוגמאות חוץ מ-Pee Ass אודיו לכבלים ושקעים/תקעים ו-Puget לאולפנים?

ע

אם למדתת מטמתיקה, מספיק דוגמה אחת נגדית כדי להפריך טענה
אני סומך עליך כי תמצא עוד דוגמאת :)

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
אם למדתת מטמתיקה, מספיק דוגמה אחת נגדית כדי להפריך טענה
אני סומך עליך כי תמצא עוד דוגמאת :)
אני חושש שאתקשה בלמצוא הרבה דוגמאות נוספות, אם בכלל -- וזו בעצם הנקודה.
גם הדוגמה הבודדת שכן נמצאה אינה "חזקה" במיוחד. אם היית שואל אותך, או כל אחד אחר שלא קנה ציוד של PS, על חברות הי-אנד, לא בטוח בכלל שהיית חושב עליה -- תסתכל על מה הם מוכרים.

אמנם הניסוח לא הייה מדוייק מתימאטית -- את "אף יצרן של ציוד אודיו לא מייצר שום ציוד משלים" ניתן, פורמאלית, להפריך בדוגמה אחת.

עם זאת, אנחנו עוסקים בשפה מדוברת, שבה המשמעות היא שאולי יש מעט מאוד, אם בכלל, יוצאים מהכלל האמור, וכדי להפריך את זה נדרש להראות שאחוז משמעותי (נגיד מעל 5%, או אפילו 10%) לא עונה לכלל. אני לא מעריך שזה המצב כאן.

במקרה יצא לי להתכתב ביימים האחרונים עם מארק לווינסון (האיש, לא החברה) בהקשר שונה לחלוטין -- רימאסטרינג שהוא עשה למשהו שקשה להשיג. הוא עושה פרוייקט רימאסטרינג לאופרות, ובין השאר הוא כתב על זה שאנשים קונים כבלים ב-$5,000 שאינם עושים כלום!

אז אם לוקחים רק דוגמה אחת כמייצגת התעשייה, דבר שמראש שלא נכון לעשותו, בין עם PS ובין עם ML, עדיין הייתי נותן יותר משמעות לדברי ML מאשר לעובדה ש-PS בחרה לעצמה -- כנראה משיקולים עסקיים -- להתפרש גם לחשמל ולבכבלים.

בכלל, החבר החדש, falou (מאיפה בא השם הזה?) נראה לי כמישהו לעניין. עד עכשיו די הסכמתי עם כל מה שראיתי מכתביו, בוודאי כאלה שהעליתי כבר הרבה קודם.

זה לא אומר שלא השקעתי אלפי דולארים באינטרקונקטים+כבלים (Purist Audio Design), שנדמה לי ששמעתי אתם הבדלים מובהקים, אבל עזבתי את שאלת ה"למה" בצד.

בעצם לא ממש איכפת לי אפילו אם אין הבדל ושילמתי רק בשביל פנטאזייה, שעבורי היא מתגשמת במציאות. בהי-אנד גם להרגשה של אי-הזנחת-פינות יש משמעות... :)

עם זאת, כן הזנחתי קצת את פינת החשמל. יש לי קו ישיר למערכת, 4 ממ"ר, אבל החשמל בביית הוא חד-פאזי, ומשותף למזגן, למקרר, למכונת הכביסה וכיו"ב, אני משתמש בשקעים רגילים לחלוטין, ועוד דופק את החשמל בעזרת שלושה קונדומים (מגיני ברקים) בטור. יש לי שני Shunyata Hydra power conditioners, שלא בדקתי אם הם עוזרים או מזיקים, וחוטי החשמל שאני משתמש בהם הם "שמנים" אבל לא מחברות המתמחות בתחום.

אולי אפשר לשפר, אבל אני מסתפק בינתיים בזה... :)
עמיר

falou

אוהב את התחום
מעורבות
18
נקודות
18
אני יכול להודיע לך שיש הסבר חשמלי לכך.

אני מודיע לך שאין, כי אם היה ייצור השטויות הללו לא היה תחום עיסוק של חברות קיקיוניות, שבעצמן משתמשות בבליל לא הגיוני של תיאורים כדי לתאר את המוצרים הללו. אין גם שום סיבה שחארטות אלו ייוצרו ע"י חברות שמייצרות ציוד אודיו.
משום מה, כל הציוד החשמלי הרגיש בעולם, ממחשבים, מערכות רפואיות, מערכות צבאיות וכו', כולם לא צריכים שקעים באלפייה האחד, אבל המגבר שלך כן?!
בחייאת...

אין לזה שום הסבר, לא יכול להיות לזה הסבר, וגם אתה לא מסוגל להסביר אפילו איזה הבדל זה עושה בצליל.כן, הכ-ל הופך "מפורט... מאוזן", תעשה לי טובה. אני יודע לשמוע הבדלים, אני גם יודע להסביר אותם, ואני יודע שכשאני לא יודע להסביר אותם, הם לא קיימים.

מה שאני מציע לכל אחד שעסוק לחפש שיפורים בפינצטה, לנסות לקבע את גובה הישיבה שלו מול הרמקולים עם סד, כי זה בטוח עושה הבדל ענק...
וכן, לא לשכוח לנקות אוזניים. בטוח ששעווה באוזן משפיעה יותר מכל אינטרקונקט.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
אני מודיע לך שאין, כי אם היה ייצור השטויות הללו לא היה תחום עיסוק של חברות קיקיוניות, שבעצמן משתמשות בבליל לא הגיוני של תיאורים כדי לתאר את המוצרים הללו. אין גם שום סיבה שחארטות אלו ייוצרו ע"י חברות שמייצרות ציוד אודיו.
משום מה, כל הציוד החשמלי הרגיש בעולם, ממחשבים, מערכות רפואיות, מערכות צבאיות וכו', כולם לא צריכים שקעים באלפייה האחד, אבל המגבר שלך כן?!
בחייאת...

אין לזה שום הסבר, לא יכול להיות לזה הסבר, וגם אתה לא מסוגל להסביר אפילו איזה הבדל זה עושה בצליל.כן, הכ-ל הופך "מפורט... מאוזן", תעשה לי טובה. אני יודע לשמוע הבדלים, אני גם יודע להסביר אותם, ואני יודע שכשאני לא יודע להסביר אותם, הם לא קיימים.

מה שאני מציע לכל אחד שעסוק לחפש שיפורים בפינצטה, לנסות לקבע את גובה הישיבה שלו מול הרמקולים עם סד, כי זה בטוח עושה הבדל ענק...
אופס, אתה נכנס לגוב הנמרים... :)

כבר הייו כאן ויכוחים לוהטים בנושא -- אתה יכול לחפש DigiSUN...

עמיר

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
בחייאת...

אתה בוודאי מבין שאם הודעת לי שאין זה לא אומר שבאמת אין הבדלים?

הבעיה היא לא רגישות, זה לא העניין. מטרת הטיפול בחשמל היא אינה קשורה לתקינות המערכת או לפרמטרים מהסוג הרפואי. החלפת חומר שקע החשמל משפיעה על הצליל נקודה. לא רק אני שומע את זה אם כי עוד רבים כמוני כולל מהנדסים מדופלמים שהם בעצמם אינם ממש יודעים להסביר כיצד זה מתרחש. חלקם, טוענים לתאוריות מסויימות שהן לא מעבר לתאוריות.

אף אחד לא יודע להסביר איך נוצר העולם. לשיטתך - אין עולם וגם זו אשליה.

אני שאלתי אותך שאלה אחת.
"האם ניסית לבחון את ההבדלים". אתה ענית לי שתי תשובות. "לי אין תשובה וגם לך אין תשובה" או יותר יותר נכון, התשובה שלך היתה "אין הבדלים!"

הבעיה היא שלא ענית לי על השאלה וחוץ מהעלאת טענות שלא קשורות לאודיו כלל לא אמרת שום דבר שהוא רלוונטי לפורום הזה שמדבר על התחום הזה.

מה אתה אומר? יהיה מצב שתענה לי לכבוד השנה החדשה תשובה אחת של "כן" ו-"לא"?

השאלה שלי שוב.
האם ניסית אצלך במערכת שקעי חשמל ואם כן אז איזה ועל איזו מערכת?

רונן

חבר משקיען
מעורבות
114
נקודות
43
בעבר הוספתי מוצר של PS AUDIO בשם Ultimate Outlet - ראו להלן ,

ולאחר כעשר דקות החזרתי אותו תוך אכזבה מרה על כי ייבש לי את הצליל .

מאז , אני סקפטי לעניין התוספות שבד"כ קיימות בוויכוחים בין אודיופילים , מה שבטוח , שהיצרנים מרוויחים ובגדול !

דוגמא:להלן צילום מאתר של חברת Transparent cables שנחשבת חברה אמריקאית מכובדת ביותר , מדובר על חדר המבחן של החברה ! בצילום ניתן להבחין כי הרמקולים עומדים על גלגלים ולא ספייקים !
falmouth_2.jpg

falmouth_0.jpg

גם מקינטוש האגדית מפרסמת בתמונה הבאה מגברים ללא ספייקים כלל :

Westchester-III.jpg

נערך לאחרונה ב:

falou

אוהב את התחום
מעורבות
18
נקודות
18
אתה בוודאי מבין שאם הודעת לי שאין זה לא אומר שבאמת אין הבדלים?

אתה הודעת לי שיש, ואני הודעת לך למה אין, כי אין שום הסבר שמסוגל להסביר למה עלולים להיות הבדלים (לא מדעי ולא אחר). אפילו בדיונים על כבלי רמקולים יכולים להסביר מה ההבדלים בין כבלים, כאשר הדיון הוא האם הבדלים אלו יכולים לגרום להבדל שמיע בצליל.
במקרה של כבלי חשמל, אפילו לא מגיעים לשלב הזה.

החלפת חומר שקע החשמל משפיעה על הצליל נקודה. לא רק אני שומע את זה אם כי עוד רבים כמוני כולל מהנדסים מדופלמים שהם בעצמם אינם ממש יודעים להסביר כיצד זה מתרחש. חלקם, טוענים לתאוריות מסויימות שהן לא מעבר לתאוריות.

החלפת חומר השקע לא משפיע על הצליל. נקודה.
מי ששומע הבדלים זה מיעוט זניח ביותר, של עוסקים אובססיבים בתחום האודיו.
דבר שאי אפשר להסביר למה הוא משנה, אי אפשר לתכנן אותו. למה שלא ישימו נוצות מסביב לשקע, אולי גם זה משפיע, ולא יודעים למה...
מהנדסים גם יכולים לטעון שהחלפת סוליית הנעל שלהם משפיעה על הצליל, אז מה?!

האם ניסית אצלך במערכת שקעי חשמל ואם כן אז איזה ועל איזו מערכת?

כן ניסיתי שקעים שונים. אפילו היה לי פיוז ייעודי, נפרד למערכת. אין הבדל בסאונד.
אבל באותה מידה שאני לא צריך לנסות את המכשירים מערוץ הקניות שמבטיחים ריבועים בבטן, כדי לדעת שהם לא עובדים, אני לא צריך לנסות שקעים ייעודיים (עם ספייקים לשקעים, איזו בדיחה) עם גימור כרום.

אין הבדל, והעובדה היא שאתה לא מסוגל אפילו לתאר את ההבדל.

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
אבל באותה מידה שאני לא צריך לנסות את המכשירים מערוץ הקניות שמבטיחים ריבועים בבטן, כדי לדעת שהם לא עובדים
שמעתי שייש טוש כחול מיוחד שבעזרתו ניתן לצייר ריבועים גם על הבטן.

זה מוכח אמפירית כעובד!

עמיר

falou

אוהב את התחום
מעורבות
18
נקודות
18
צחוק, צחוק, אני עוד זוכר את הטוש שמציירים איתו על ה-CD ומשפר את הסאונד...

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
ואם יותר ברצינות :), אז אף אחד מהדברים הבאים אינו מהווה "הוכחה" או אפילו נימוק ברמה מדעית/לוגית שאין הבדלים:
  • זה שאיש אינו יודע להסביר זאת במסגרת התגליות המדעיות עד היום
  • זה שייש אנשים שאינם מבחינים בהבדלים ומכך מסיקים שאין הבדלים
  • זה שרק חברות קטנות/קיקיוניות או איך שנכנה אותן מתעסקות בדברים כאלה (לזה ייתכנו הסברים אחרים, למשל כמו שאולי מהנדסי החברות הגדולות נרתמו לאמונה הלא-לוגית שאם אין הסבר אז אין הבדל, או שהם חוששים שייחשבו אותם לשרלטנים, או שאין להם את המומחיות הספציפית במתכות, חומרים ומבודדים, השונה מהותית מזו הנדרשת לתיכנון מעגלים, וכו')
  • זה שאפשר או אי אפשר לתאר את ההבדל במילים
  • ואולי אפילו זה שבמבחנים עוורים-כפולים ו/או ABX אנשים לא מבחינים במובהק בהבדלים (לפעמים צריך "לחיות" עם הסאונד פרק זמן עד שנוכחים שבאופן מצטבר מרגישים אחרת)
מי שמנסה לחשוב על הדברים בצורה מדעית מחקרית, כן הייה מנסה קודם כל לראות אם יש ממש בטענה שייש הבדלים, ולא פוטר הכל כשטויות אם אין הסבר לתופעות ניצפות. אם הדרך השנייה הייתה נלקחת בכל פעם שלא ידעו מה ההסבר, לא הייו מגיעים למצב שבו אפשר להסביר, והפיזיקה ושאר המדעים לא הייו מגיעים למה שהם היום.

אפשר לתכנן ניסויים שייבדקו אם קיימים אנשים שיכולים להבחין בצורה מובהקת-סטאטיסטית בהבדלי, תוך ניטרול כל המשתנים שיכולים להשפיע, (כולל בדרך לא-מוסברת!). החל במשתנים פסיכולוגיים, כולל הטיות, דיעות קדומות, לחץ-בחינות וכאלה, דרך הקצאת כל הזמן הדרוש וכל התנאים הדרושים להבחנה, וכלה בניטרול הבדלים בחשמל, כולל מתח והפרעות, והבדלים בשדות אלקטרומאגנטיים בשלבי הניסוי השונים.

אם אין ממש בטענה, אזי אין צורך בהסבר. אם יש ממש בטענה, יש להמשיך לחפש...

אני לא בטוח שבוצעו כבר ניסויים מדוקדקים כאלה (כאמור, כנראה שאין די במבחני ABX ו/או double-blind קצרי-זמן), ולפיכך, כנראה שאין כרגע שום הוכחה לכאן או לכאן, כך שכל הוויכוחים והנימוקים, הלוגיים והלא לוגיים, הם די נטולי משמעות ותיאורטיים מדי.

בברכה,
עמיר

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור