קונצרטו לפסנתר של צ'יקובסקי- המלצות?

איתי ו.

חבר משקיען
מעורבות
299
נקודות
83
שלום,
אשמח לקבלת המלצות .

ובכלל- אם ישנה המלצה מיוחדת (גם) לסימפוניות..נהדר.

תודה
והרבה בריאות

איתי ו.

חבר משקיען
מעורבות
299
נקודות
83
תודה...
איזה ביצועים אתה מעדיף? אולי תמצא קישור ב- PRESTO CLSSICAL.
אולי יש המלצות נוספות?

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
יש אינספור ביצועים ממש טובים של הקונצ'רטו הראשון של צ'ייקובסקי, מתוך כל ההמונים שהקליטו אותו.

הביצוע שאני הכי אוהב הוא Gilels/Maazel/New Philharmonia ב-EMI/Warner, מ-1972.
אפשר להשיג אותו בקופסה של 9 דיסקים של ביצועים מהוללים (אם כי חלקם במונו) שעולה £16.48

ביצועים טובים נוספים, לאו דווקא לפי הסדר
  • Gilels/Reiner מ-1955
  • Matsuev/Gergiev (ב-SACD, לא זה שהוזכר קודם)
  • Argerich (יותר מהקלטה אחת)
  • Curzon/Solti
גם לסימפוניות יש אינספור ביצועים מהוללים. אזכיר במיוחד את Mravinsky/Leningrad בסימפוניות 4-6 (DG), את Muti בסימפוניית מאנפרד, ואת Maazel/Vienna בסימפוניה הראשונה.

איתי ו.

חבר משקיען
מעורבות
299
נקודות
83
תודה רבה !
מה לגבי הקונצרטו השני ??

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
הקונצ'רטי השני והשלישי הרבה פחות מפורסמים וזכו להרבה פחות ביצועים.

Gilels/Maazel מבצעים נפלא גם את שני הקונצ'רטי האלה, אבל הבעייה היא שבקונצ'רטי השני הם השתמשו בגירסתו של Alexander Siloti, שכוללת קיצוצים נרחבים, במיוחד של קטעי סולו ארוכים ויפים מאוד לכינור ולצ'לו בפרק השני, חלקם אפילו ללא השתתפות הפסנתר, או רק בליוויו. אם קונים את הקופסה של 9 הדיסקים, הביצועים האלה נמצאים שם. עדיין כדאי.

לחלופין, ההקלטה המצויינת של Matsuev/Gergiev ב-SACD כוללת את הקונצ'רטו השני שלא בגירסת Siloti (ולא את השלישי).

לפני כמה ימים נתקלתי ב-YouTube בהקלטת וידיאו של הגירסה המלאה של הקונצ'רטו השני בהופעה חייה עם פְּלֶטְנִיוֹב (Pletnev). יש גם גירסה מקבילה (לא בטוח אם זו אותה הקלטה) גם בדיסק, עם הקונצ'רטו השלישי -- הזמנתי אותו. עדיין לא קיבלתי, כמובן.

איכות התמונה גרועה, אבל איכות הנגינה מעולה. בסוף הפרק הראשון רואים את הצ'לן הראשון של התזמורת קם ממקומו עם הצ'לו והולך להתיישב לייד הפסנתרן והכנר הראשון, לנגינת קטעי הסולו המשותפים. בסוף הפרק השני הוא קם וחוזר למקומו להנהגת קבוצת הצ'לי.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
אפרופו הקופסה עם גיללס.

גיללס הייה אחד מענקי הפסנתר של כל הזמנים. הוא הגיע מרוסיה למערב לפני Sviatoslav Richter (שניהם למדו אצל אותו מורה גדול, היינריך נויהאוז, כמו גם ראדו לופו), וכשהתפעלו ממנו, הוא אמר בצניעות "חכו עד שתשמעו את ריכטר!"

במשך שנים האמנתי לו שריכטר עדיף, אבל עם הזמן התחלתי בהדרגה לשנות את דעתי, וכיום כמעט בכל יצירה ששניהם מנגנים, אני מעדיף את גיללס, בטח בקונצ'רטו הראשון של צ'ייקובסקי שריכטר הקליט כמה פעמים, וגיללס לפחות שלוש (פעם עם ריינר, פעם עם מאזל ופעם עם מהטה). אני חושב שהיצירה היחידה שבה אני מעדיף את ריכטר היא הסונטה "אפאסיונאטה" של בטהובן ב-RCA Living Stereo.

למה

חבר משקיען
מעורבות
782
נקודות
113
לדעתי השילוב המנצח בין ביצוע והקלטה הביצוע של דניס מצוייב בהוצאת מריינסקי ע"ג https://www.prestomusic.com/classical/products/8037528--tchaikovsky-piano-concertos-nos-1-2SACD

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
לדעתי השילוב המנצח בין ביצוע והקלטה הביצוע של דניס מצוייב בהוצאת מריינסקי ע"ג https://www.prestomusic.com/classical/products/8037528--tchaikovsky-piano-concertos-nos-1-2SACD
זה הביצוע של Matsuev/Gergiev, שהזכרתי גם בהקשר לקונצ'רטו הראשון וגם השני :)

בראשון הוא פחות טוב מגיללס/מאזל, בשני יש לו יתרון שהוא אינו בגירסת Siloti המקוצצת.

למה

חבר משקיען
מעורבות
782
נקודות
113
אני יודע עמיר,שהתכוונת עליו. הוספתי בישביל הקישור לבקשת פותח השרשור.;)

pruym

חבר משקיען
מעורבות
1,817
נקודות
113
חלק מההקלטות שלהם מדהימות וחלק די מזעזעות, זו ממש טובה...

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
חלק מההקלטות שלהם מדהימות וחלק די מזעזעות, זו ממש טובה...
אכן.

גם מההקלטות של הייפריון אני בדרך כלל לא מתלהב. רובן "בסדר+", חלק לא משהו, ורק מיעוט ממש מצטיין.

אני נזכר בכמה הקלטות שעשה עבורם Tony Faulkner, טכנאי freelance מעולה, אבל לא נתקלתי בו בהרבה מאוד השנים האחרונות.

נערך לאחרונה ב:

למה

חבר משקיען
מעורבות
782
נקודות
113
עמיר אתה מתבלבל: ההקלטה בקישור, שצירפתי היא של מריינסקי ולא של היפריון. ;)

pruym

חבר משקיען
מעורבות
1,817
נקודות
113
עמיר אתה מתבלבל: ההקלטה בקישור, שצירפתי היא של מריינסקי ולא של היפריון. ;)
טכנאי ולדימיר ריבנקו

pruym

חבר משקיען
מעורבות
1,817
נקודות
113
לא התבלבלתי בכלל. מה שאתה מתייחס אליו היא תגובה שלי למה שכתב @pruym -- לא לתגובה שלך -- ואיתו יש לי דיון על הקלטות של היפריון
האמת שאני גם לא הבנתי אותך מכיוון שאני ציינתי שההקלטות של מרינסקי חלקן מזעזעות וחלקן כמו זו של הקונצ׳רטו לפסנתר של צ׳יקובסקי מצויינות...

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
האמת שאני גם לא הבנתי אותך מכיוון שאני ציינתי שההקלטות של מרינסקי חלקן מזעזעות וחלקן כמו זו של הקונצ׳רטו לפסנתר של צ׳יקובסקי מצויינות...
על זה עניתי "אכן", ואחר כך המשכתי, בפיסקה חדשה, לעניין הייפריון, שנראה לי מקביל.

מצטער שלא הייתי ברור.

שיניתי שם את הניסוח ל"גם מההקלטות של הייפריון אני לא כל כך מתלהב". אולי זה יותר ברור כך.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור