מגבר,pure class a...

• פותח הנושא zs
  • פורסם בתאריך

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
נחזור לענייננו:

אותי מענין לראות שהרבה חברות בונות מגברים שביודעין נמדדים פחות טוב כי הם נשמעים יותר טוב. זה אף פעם לא עשה לי הגיון. כן, יש סינרגיה ויש דברים שמצלצלים יותר טוב ועושים "מוסיקה". אבל, רחמנא ליצלן, אם זה נמדד פחות טוב, אז משהו בדרך נפגע: מהירות? (slew rate) תחום דינמאי? בס מרוח? במה? ויתירה מכך, אם זה מכוון לצליל מסויים, למשל במקרה של DARTZEEL שיש לו "טונאליות מטריפה" על חשבון כל דבר אחר בערך, אז איך אפשר להסתדר עם העובדה שבהגדרה הרוב יישמע בו אותו דבר? לכל דבר יהיה חתימת צליל מאד מסויימת. אני לא מצליח להבין איך אודיופיל מכוון לפשרה הזאת. זה בעיני לעשות קצת עוול למוסיקה.

מזוית הפוכה: אם אני הולך לקנות מגבר שאני יודע שנמדד חרא אבל נשמע לי טוב, אני כל הזמן אחפש מה הפשרה שאני עושה פה, או במימוש פרגמטי יותר: אתקיל אותו בכמה שיותר סוגי מוסיקה, ואצפה שיישמע דומה בכולם. אם עדין אקבל חוויית סאונד שונה לגמרי בכל סוג של מוזיקה שאכניס לו, אז אחזור לגרד את הפדחת.

היה לי פעם פליניוס היאטו. לא הסתדרנו בסוף, למרות שיש לי פינה חמה בלב עבורו. הדבר שאני הכי זוכר אצלו זה שבסוגים שונים של מוסיקה הוא היה מוציא סאונד שונה לגמרי. יכול להיות ענוג ומלטף, או בועט ואגרסיבי. תלוי מה מכניסים לו.
בהגברה שיש לי היום, שהיא טובה יותר חדש משמעית, אני מרגיש את זה הרבה פחות.
מתנוש צריך לשנות את הפרמטרים של המדידה.
אולי הבינה האנושית לא יודעת לתרגם מכלול של צליל למספרים.:שתוי:

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,509
נקודות
113
אין מינוסים - מדהים הקלאס d

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
מילא אני...... אבל אותך יסקלו באבנים בכיכר העיר.....

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
אכן, אבל ימשיך הדיון וישאל: האם מערכת שהיא לא שיש לה טביעת אצבע יותר משמעותית, גם היא לא שקופה? כלומר, גם היא לא מעבירה את האירוע? או שהיא רק שמה עליו פילטר צבע מסויים שאודיופיל X יכול לאהוב?

שמתי לב שלא עניתי לשאלתך.
זה תלוי בסוג הפילטר.
בפילטר יש לפחות שתי אפשריות, צבע, ומיסוך.
מערכות סתומות מנגנות הכל אותו הדבר.

אד ליב

חבר משקיען
מעורבות
323
נקודות
63
להבנתי גם צבע וגם מיסוך שניהם ממסכים. בצבע כפי שאני מבין, הכוונה לגוון טונאלי מסויים שניתן לרכיב, הווה אומר שהוא ממסך/מסתיר את הצליל המקורי.
באותה מידה ניתן להגיד שגם מיסוך וגם צבע, שניהם צובעים את הצליל.
כמו באופטיקה, הוספת גוון אפילו העדין ביותר לזכוכית של משקפיים עדשה וכולי, מצמצמת את מנעד הצבעים, ככל שדחיסות הצבע עולה כך מצטמצמים הצבעים עד שזה הופך למונוכרום.
באורכי גל של צבע ובאורכי גל של צליל ההתנהגות זהה.
הפילטר הממסך באודיו לא יופעל על כל אורכי הגל באותה מידה, או שלא יופעל על כולם.
לעניות דעתי, באודיו ביתי, צליל טהור, מערכת שקופה וכו הוא עניין תיאורטי בלבד ואין שום סט אפ אפילו קרוב לזה.
כל הגברה וכל רמקול וכל רכיב אודיו הם פרשנות וכל חברה מנסה ליצור פרשנות מסויימת למידע בהתאם לטעם. שלהם, לברנדינג, או למה שהם מעריכים שימכור.
אין לדעתי שום חברה לשוק האודיו הביתי שמנסה לשחזר את אותו צליל טהור תיאורטי, כי אף אחד לא יקנה את המוצרים שלה, בטח לא אודיופילים שמסרבים להתערב בצליל באופן שוטף (לא כבלים) כי הם יסבלו מ 99.99% מההקלטות ורוב אלו שיישארו לשמוע הם לא ממש המוסיקה המעניינת ביותר.
ברור שתיאורטית אפשר לעדן רכיב נוקשה כזה עם רכיב אחר, אבל זה קצת מופרך לחשוב שחברה תבנה על מוצר בלתי ידוע כלשהושל חברה אחרת שיהפוך את המגבר שלה או הרמקול לאפשרי להאזנה.

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
לעניות דעתי, באודיו ביתי, צליל טהור, מערכת שקופה וכו הוא עניין תיאורטי בלבד ואין שום סט אפ אפילו קרוב לזה.

הסטאפים שניתן לשמוע בהם הבדלים בין כבלים.

להבנתי גם צבע וגם מיסוך שניהם ממסכים. בצבע כפי שאני מבין, הכוונה לגוון טונאלי מסויים שניתן לרכיב, הווה אומר שהוא ממסך/מסתיר את הצליל המקורי.

צבע / גוון
מיסוך / שקיפות

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
כמו באופטיקה, הוספת גוון אפילו העדין ביותר לזכוכית של משקפיים עדשה וכולי, מצמצמת את מנעד הצבעים, ככל שדחיסות הצבע עולה כך מצטמצמים הצבעים עד שזה הופך למונוכרום.
באורכי גל של צבע ובאורכי גל של צליל ההתנהגות זהה.
הפילטר הממסך באודיו לא יופעל על כל אורכי הגל באותה מידה, או שלא יופעל על כולם.
כל הגברה וכל רמקול וכל רכיב אודיו הם פרשנות וכל חברה מנסה ליצור פרשנות מסויימת למידע בהתאם לטעם. שלהם, לברנדינג, או למה שהם מעריכים שימכור.
אין לדעתי שום חברה לשוק האודיו הביתי שמנסה לשחזר את אותו צליל טהור תיאורטי, כי אף אחד לא יקנה את המוצרים שלה, בטח לא אודיופילים שמסרבים להתערב בצליל באופן שוטף (לא כבלים) כי הם יסבלו מ 99.99% מההקלטות ורוב אלו שיישארו לשמוע הם לא ממש המוסיקה המעניינת ביותר.
ברור שתיאורטית אפשר לעדן רכיב נוקשה כזה עם רכיב אחר, אבל זה קצת מופרך לחשוב שחברה תבנה על מוצר בלתי ידוע כלשהושל חברה אחרת שיהפוך את המגבר שלה או הרמקול לאפשרי להאזנה.
איך אתה יודע מה הצליל המקורי שיצא מהכלי באותו אולפן מסויים או אולם מסויים וכיוון הכלי לטונאליות מסויימת?
איך יודעים את זה בכלל?
הייתי בכמה אלפנים בהמון הופעות ,לא היה משהוא דומה.אז איך אפשר לדעת?
השאלה היא כללית לאו דוקא מכווונת אליך אד.
אבל בתחילת דבריך רשמתה "הצליל המקורי".
אני מבין וזה שלי בהחלט ,כל אחד ראשי לבנות לו פרמטרים שלו.
אני מבין שגבוהים צרכים ראשית לא לחפור,להתפזר יפה באוויר וכד' מיד צריך להיות מיד ולא מעוקצו של הגבוהה והנמוך...החוליה המקשרת .ברור אנפורמציה שלא יורקת לך בפנים ולא מתחבאת מאחור.נמוכים ברורים מנגנים מלווים את כל הבמה עם הכלים והנגנים ויש עוד..
כל המיקשה הזו אמורה לפגוע לך בנשמה,לשאוב אותך פנימה.אתה לא אמור להתעסק איך זה נשמע ואיך ההוא נשמע.אתה בפנים.
אז אילו הפרמטרים שלי.ואם זה לא כך אז הצליל מקורי או שלא?
וזה אני...מישהו מתרגם אחרת את הצליל.
מי יודע איך היה המקור?

נערך לאחרונה ב:

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
איך אתה יודע מה הצליל המקורי שיצא מהכלי באותו אולפן מסויים או אולם מסויים וכיוון הכלי לטונאליות מסויימת?
איך יודעים את זה בכלל?

כשיש לך בסלון חלון גדול שמשקיף לנוף, האם אתה שואל את עצמך איך אני יודע מה הגוון המדויק של העלה בעץ הזה או הפרח האחר, כאשר החלון מכוסה בווילון רשת עדינה שמטשטשת את תמונת הנוף, או שהזכוכית בעלת גוון כלשהוא או מספר גוונים בולטים??

כשאתה מסיר את הפילטרים האלו, התמונה נהיית צלולה, בגוונים תואמי מציאות, וזה פשוט נהייה לך ברור שהתקרבת למקור, מה שהוא כן/ או לא יהיה.

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
כשיש לך בסלון חלון גדול שמשקיף לנוף, האם אתה שואל את עצמך איך אני יודע מה הגוון המדויק של העלה בעץ הזה או הפרח האחר, כאשר החלון מכוסה בווילון רשת עדינה שמטשטשת את תמונת הנוף, או שהזכוכית בעלת גוון כלשהוא או מספר גוונים בולטים??

כשאתה מסיר את הפילטרים האלו, התמונה נהיית צלולה, בגוונים תואמי מציאות, וזה פשוט נהייה לך ברור שהתקרבת למקור, מה שהוא כן/ או לא יהיה.
אתה מדבר על סאונד סתום ועמום...

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
אתה מדבר על סאונד סתום ועמום...

כל מה שעל הספקטרום..
הרי אף מערכת לא סתומה לגמרי, אף אחת גם לא שקופה אבסולוטית, וכמובן שלא כולן זהות...

נערך לאחרונה ב:

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
כל מה שעל הספקטרום..
הרי אף מערכת לא סתומה לגמרי, אף אחת גם לא שקופה אבסולוטית, וכמובן שלא כולן זהות...
דוגמה ברשותך...אתמול שמעתי מערכת עם בס עמוק מנגן עוטף ברכות את כל החדר.אהבתי מאוד מאוד...הרבה פעמים גם שמעתי בס כזה בהופעה,אולפן.והרבה פעמים אחרת..יותר מהיר יותר תקיף..יכד'
אני בטוח שאם נניח מתנוש היה שומע הבס הזה ,היה אומר שהוא רפה לא כוס התה שלו,סבבה.
לא מתקרב למקור לדעתו.יעני "מסך עשן מכסה את עני"..כמילות השיר ,תמוז...אבל אני טוען שלא
.וישנם הרבה מיקרים כאילו.איך נדע איך המקור באמת?
ותאמין לי היו שם שני מפלצות קרל אבולושיין 900 ואט se

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
932
נקודות
113
סאונד מאוד דומה לאוכל.
יודעים להבחין בין אוכל גורמה (סאונד איכותי) לבין אוכל שאינו גורמה (סאונד היי פיי).
לא כל אוכל גורמה טעים לחך של כל אחד וזה נכון גם בסאונד . לכן יש לכל חברה פרשנות ל"איך זה צריך להישמע" ולכל מאזין יש העדפות, בדומה להעדפות הקשורות לחוש הטעם.

לכן, לדעתי, הניסיון להגדיר מה נכון ואיך יודעים איך זה צריך להישמע הוא גם מיותר וגם לא אפשרי.
מתנוש יכול להתלהב מסאונד שאולי אני אטען שזה קודח לי בראש או ההיפך.
אז מה זה אומר עלי או על מתנוש ?
שיש לנו העדפות שונות וזה לגיטימי כמו באוכל.

ואין דבר כזה "איך המקור באמת"....ולמען האמת, זה ממש לא מעניין ולא חשוב.
הדבר היחיד זה להנות ולרצות להאזין עוד, איש איש לפי טעמו.
ארז

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
דוגמה ברשותך...אתמול שמעתי מערכת עם בס עמוק מנגן עוטף ברכות את כל החדר.אהבתי מאוד מאוד...הרבה פעמים גם שמעתי בס כזה בהופעה,אולפן.והרבה פעמים אחרת..יותר מהיר יותר תקיף..יכד'

תראה, כשאתה שומע מערכת אחרת משלך אתה מייד מבחין בחוזקות ובחולשות, אם יש או אין כאלה.
אבל זה לא אומר שבהאזנה ארוכה יותר, למגוון של סגנונות והקלטות, אותו הבאס העמוק מתגלגל והמלטף, שבהקלטות מסויימות מותיר בך תחושה של סיפוק, לא יבלוט בחוסר רלוונטיות.
ככל המערכת בנויה יותר נכון, עם פתרונות מתאימים לחולשות, היא תוכל להפגין שליטה ביותר מצבים.
אני עדיין זוכר את הסיסמה האמריקאית... "אין תחליף לנפח מנוע" . "NO SUBSTITUTE TO CUBIC INCH"
שני מונובלוקים של 900W האחד, יכולים לנפנף כל ממברנה בקלילות ודיקנות יוצאת דופן. במיוחד בעוצמות הגבוהות.

נערך לאחרונה ב:

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
ואין דבר כזה "איך המקור באמת"....ולמען האמת, זה ממש לא מעניין ולא חשוב.
הדבר היחיד זה להנות ולרצות להאזין עוד, איש איש לפי טעמו.

לא הייתי מגדיר זאת כך.

להתקרב למקור מתקיים רק דרך החיפוש של רכיבי ההגברה המתאימים ביותר. ובהרבה מקרים זה תהליך של שנים, גם כדי להאמין שהציוד היקר באמת שווה את המחיר.

יש הרבה טעמים בעולמינו, למעט כמה שדוחים, רוב הטעמים אם מיושמים נכון, יקבלו הערכה והכרה מרוב הטועמים.

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
932
נקודות
113
יש הרבה טעמים בעולמינו, למעט כמה שדוחים, רוב הטעמים אם מיושמים נכון, יקבלו הערכה והכרה מרוב הטועמים.

ועדיין יש מגוון של טעמים.
אין טעם אחד "נכון" השקול ל "נאמן למקור".
אם זה היה המצב, הייתה פרשנות אחת נכונה ולהרבה חברות לא הייתה זכות קיום.
ארז

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
אין טעם אחד "נכון" השקול ל "נאמן למקור".

נאמן למקור... יש.

אך מה אתה עושה אם המקור לא מוצא חן בעינך ??? מתבל את המערכת כולה..??

אם כבר בוחרים בדרך של תיבול מערכת, אז רצוי מאד לעשות זאת בטוב טעם, שינגן טוב מכל מקור, וגם אחרים יוכלו לעכל את התוצאה.

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
932
נקודות
113
נאמן למקור... יש.

אך מה אתה עושה אם המקור לא מוצא חן בעינך ??? מתבל את המערכת כולה..??
.

אני לא רואה טעם לדוש בעניין הזה אחרי שהנושא נטחן פה עד דק.
חיפוש קל ותמצא את הפוסטים בנושא.
זה משעמם ולא מועיל.

איציק ירקוני

צוות האתר
צוות האתר
מעורבות
1,023
נקודות
113
אותו סיפור עם מגברי Pass שמשווקים חלקם כclass A אבל למעשה A/B

מה שזה אומר שזה לא ממש משנה אם זה A, A/B, D או
H

לא מדויק..
פאס מייצרים מגברי קלאס A נטו. התנסתי עם אחד כזה.
וישנם בליין המגברים שלהם גם מגברי קלאס A.B

אד ליב

חבר משקיען
מעורבות
323
נקודות
63
איך יודעים את זה בכלל?
אני מבין וזה שלי בהחלט ,כל אחד ראשי לבנות לו פרמטרים שלו.
אני מבין שגבוהים צרכים ראשית לא לחפור,להתפזר יפה באוויר וכד' מיד צריך להיות מיד ולא מעוקצו של הגבוהה והנמוך...החוליה המקשרת .ברור אנפורמציה שלא יורקת לך בפנים ולא מתחבאת מאחור.נמוכים ברורים מנגנים מלווים את כל הבמה עם הכלים והנגנים ויש עוד..
כל המיקשה הזו אמורה לפגוע לך בנשמה,לשאוב אותך פנימה.אתה לא אמור להתעסק איך זה נשמע ואיך ההוא נשמע.אתה בפנים.
אז אילו הפרמטרים שלי.ואם זה לא כך אז הצליל מקורי או שלא?
וזה אני...מישהו מתרגם אחרת את הצליל.
מי יודע איך היה המקור?
מוזר מה שענית לי..
הרי כל התגובה שלי היא בדיוק על זה שצליל מקורי\טהור\מערכת שקופה ושאר כינויים הם דבר תאורטי בלבד וגם אין באמת נסיון לשחזר את אותו צליל תאורטי כפי שהרבה פעמים מתנסחים.
בבקשה:
"לעניות דעתי, באודיו ביתי, צליל טהור, מערכת שקופה וכו הוא עניין תיאורטי בלבד ואין שום סט אפ אפילו קרוב לזה."
ואין סט אפ כזה, כי פשוט אין דבר כזה. אין אפשרות לשחזר צליל מקורי.
וסט אפים נניח עם גבוהים מאוד מאוד מפורטים ומלאי פרטים, זה ממש לא אומר שהם מעבירים באופן יותר נאמן למקור את מה שהוקלט. זה לגמרי יכול להיות פירוט יתר, שבהקלטה לא מחקו כדי לא להפוך את הצליל לסינתטי מדי אבל ממש לא התכוונו שיישמע באופן הזה.
כנ"ל לגבי שאר הספקטרום וכמובן להיפך, רוב הזמרים (לא כולל שמאלצים אודיופילים) לא רוצים שתשמע אותם כאילו אתה הרופא אף אוזן גרון שלהם עם מיד מודגש באופן מופרז, אבל לפעמים זה נחמד לזמן מה לשמוע ככה בדיוק כמו גם את הפירוט המופרז בגבוהים, או את הבס שמתקיף אותך כמו כנופייה מג'ואריש.
ואם ניתן לשמוע כבלים בסט-אם מסויים או לא זה מדד רק לאם ניתן לשמוע כבלים, לא לשום דבר אחר, זה לא מעיד על המוסיקליות של אותו סט-אפ וגם לא על קירבתו למקור אבל זה בהחלט לא מזיק..
כמו באוכל וכמו באמנות, כל סט-אפ והפרשנות שלו למוסיקה, לכל הפרשנויות יש מקום ואם היא עושה טוב לבעלים של הסט-אפ כמו תמונה שהוא אוהב ותלויה על הקיר, או ארוחה במסעדה שהוא מאוד אוהב, זה כל מה שחשוב בעיני.

נערך לאחרונה ב:

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור