הפטפון נשמע יותר טוב מהדיגיטל

al2813

אוהב את התחום
מעורבות
156
נקודות
43

אני לא יודע אם לענות כאן או בפוסט השני. ננסה כאן. אין לי את הרקע המדעי שיש לך ולכן החלטתי לחפש בפורומים אחרים דיון על הנושא ומצאתי את הפוסט הבא. הדבר המעניין לטעמי הוא ששהוא מתאר בצורה יותר עובדתית את מה שחשתי בעצמי בלי הרקע המדעי.

It's been argued convincingly that DR ratings for vinyl (or more accurately vinyl rips) are somewhat misleading. Analog dynamic range cannot be measured accurately by the DR meter. Also, most modern recordings (not reissues of classics) have a lot of compression and loudness in the master, so you're not really getting an authentic analog master with a digitally recorded LP. What you are getting (if I understand this correctly) is a digital recording presented in an analog playback format, and because of the limitations of that playback format, the loudness and compression of the digital recording is tamed somewhat. I find that when I take LPs of modern digital recordings and rip them to FLAC, the FLAC files tend to score no higher than about 10 on the DR meter, which is better than the 6 or 7 that the equivalent CD might score, but it's still not a great DR score and I consider CDs that top out at 10 to be just OK. That said, the few times I've compared a modern CD with its equivalent LP, the LP always sounds much better to me.

Bottom line is, I can't say that I go for LPs for superior dynamic range, but rather for what is usually a better sounding option than the equivalent CD or digital file. Modern recordings by and large just aren't that dynamic, but the limitations of vinyl present these recordings slightly better. Maybe in another couple of decades the wheel will turn again and people will stop using digital technology to make recorded music loud and harsh.

פוסט נוסף - לטעמי חשוב אפילו יותר משום שלתחושתי (ואם אני טועה אז סליחה) אתה שומע הרבה מוזיקה קלאסית זה משפיע המון על החוויה שלך. אני שומע מוזיקה קלאסית מעט מאד. הרבה יותר רוק קלאסי וג׳ז.

שאלה:
The maximum dynamic range we can put on a vinyl record is around 60 dB.
CD (16bit), on the other hand, can achieve 96 dB dynamic range.

So, according to these numbers, is vinyl really bad to reproduce acceptable dynamic range in recorded music? Or is it a non-issue because maybe most existing "comercial" recordings don't really need anymore than 60 dB for accurate playback?

In pratical terms, what can we say about the real benefits of 96 dB from CD over the 60dB from vinyl? Is this something we can perceive everyday? How many CD's out there actually take any advantage from their increases theoretical dynamic range?

אחת התשובות שהוא קיבל משכה את תשומת ליבי:

Vinyl dynamic range is adequate for most Pop/Rock and Jazz music. For classical music it is quite limited. There's a reason the first group of music fans to adopt the compact disc was the classical crowd.

אם אתה רוצה לקרוא את הדיון כולו הנה הקישור:

כשהתחלתי להתלהב (שוב) מהויניל ולקנות (שוב) תקליטים קניתי גם כמה תקליטים חדשים שיצאו בשנים האחרונות (דהיינו לא הדפסה מחודשת אלא אלבום חדש). זו הייתה נפילה. התקליט נשמע על הפנים בהשוואה לסטרימינג. משם הלכתי לכיוון אחד בלבד. לאסוף בויניל את אומני ה-desert island שלי שבמיקרה (או לא במיקרה) פעלו ברובם בין סוף שנות ה-50 לשנות ה-80 - תור הזהב של ההקלטות האנאלוגיות במוזיקה הפופולארית. שם הבנתי עד כמה המאסטר חשוב.
זה די מעניין להתעמק מדוע לויניל יש את כח המשיכה שיש לו למרות מוגבלותו אבל בשבילי בסופו של דבר זה ממש לא משנה דבר משום שהאזנה למוזיקה היא תהליך סוביקטיבי לחלוטין וממש לא בא לי לשנות את זה.

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
אני לא יודע אם לענות כאן או בפוסט השני. ננסה כאן. אין לי את הרקע המדעי שיש לך ולכן החלטתי לחפש בפורומים אחרים דיון על הנושא ומצאתי את הפוסט הבא. הדבר המעניין לטעמי הוא ששהוא מתאר בצורה יותר עובדתית את מה שחשתי בעצמי בלי הרקע המדעי.
חלק מהציטוטים שהבאת מפוקפקים מאוד מהבחינה ה"מדעית", אם תרצה אסביר למה.

אבל נראה לי שפיספסת את הנקודה שלי. אני לא טוען שוויניל לא יכול להישמע מצויין, ולפעמים טוב יותר מדיגיטל (אם כי אני כן אומר שיש מקרים הפוכים, שאולי לא נתקלת בהם).

אני רק אומר שללא תלות כמה אנשים אוהבים את מה שהם שומעים בוויניל, ומתארים את חוויותיהם במונחי "טבעיות", טווח דינאמי, במה, באס, וכד', החוויות הסובייקטיביות האלה סותרות את המציאות האובייקטיבית של הצלילים שהם שומעים.

זה לא אומר שהם צריכים לאהוב פחות אפילו בפסיק את מה שהם אוהבים, או ליהנות פחות אפילו בפסיק ממה שהם חווים בעניין "טבעיות", טווח דינאמי, במה, באס, וכד'.

לכל היותר אולי כדאי שלא יתעקשו שמדובר בעובדות, כי זה כמו להתעקש על זה שמה שהם רואים כשיש טעות אופטית זו המציאות כפי שהיא.

אוסיף את ההבהרות האלה לפוסט ההוא.

זה די מעניין להתעמק מדוע לויניל יש את כח המשיכה שיש לו למרות מוגבלותו אבל בשבילי בסופו של דבר זה ממש לא משנה דבר משום שהאזנה למוזיקה היא תהליך סוביקטיבי לחלוטין וממש לא בא לי לשנות את זה.
אל תנסה בכלל לשנות כלום. אם אתה נהנה, לא משנים ההסברים והתיאוריות.

al2813

אוהב את התחום
מעורבות
156
נקודות
43
חלק מהציטוטים שהבאת מפוקפקים מאוד מהבחינה ה"מדעית", אם תרצה אסביר למה.

אבל נראה לי שפיספסת את הנקודה שלי. אני לא טוען שוויניל לא יכול להישמע מצויין, ולפעמים טוב יותר מדיגיטל (אם כי אני כן אומר שיש מקרים הפוכים, שאולי לא נתקלת בהם).

אל תנסה בכלל לשנות כלום. אם אתה נהנה, לא משנים ההסברים והתיאוריות.

בוא נסכים להסכים. אין לי את הרקע ה״מדעי״ צר לי.
אבל אכן נתקלתי בהרבה מקרים שדיגיטל נשמע הרבה יותר טוב. למעשה אני עומד להכנס למקצה שיפורים משמעותי בדיגיטל שלי. אחת הנקודות שכרגע אני מעוניין להכריע לגביהן היא להפסיקת את השימוש בנגן cd (אבל לא להפסיק לקנות cd - זה דיון נפרד על מאסטרים) ולהעביר את כל התקליטורים לריפים. זה אולי עניין לדיון נפרד.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
בוא נסכים להסכים. אין לי את הרקע ה״מדעי״ צר לי.
האם בניסוח הזה אתה מתכוון לומר משהו כמו "בוא נסכים, אפילו אם לא נראה לי לגמרי נכון מה שאתה אומר, אבל רק כי אין לי מספיק רקע מדעי כדי להבין את הטיעונים שלך לעומקם"?

אבל אכן נתקלתי בהרבה מקרים שדיגיטל נשמע הרבה יותר טוב. למעשה אני עומד להכנס למקצה שיפורים משמעותי בדיגיטל שלי. אחת הנקודות שכרגע אני מעוניין להכריע לגביהן היא להפסיקת את השימוש בנגן cd (אבל לא להפסיק לקנות cd - זה דיון נפרד על מאסטרים) ולהעביר את כל התקליטורים לריפים. זה אולי עניין לדיון נפרד.
זה עניין לניסוי מקדים. הרבה אנשים מעידים על כך ש-CDs נשמעים להם טוב יותר לא רק מריפים שלהם (ב-16/44.1), אלא אפילו יותר טוב מקבצים/סטרימינג ב-hi-res של אותה הקלטה.

אני מציע להשוות כמה דיסקים שלך לריפים שאתה עצמך הפקת מהם -- רק תוודא שהווליום זהה לגמרי.
  • אם כל הקבצים נשמעים לגמרי דומה או עדיפים, אתה יכול להמשיך לכיוון של ריפים.
  • אם לפחות חלק מהדיסקים נשמעים עדיפים, אולי כדאי לחשוב פעמיים: או לשכוח את רעיון הריפים, או לשמור רק דיסקים ספציפיים שנשמעים טוב יותר מהריפ שלהם.

כדאי להשוות לפחות 5-10 דיסקים מאוד שונים לפני קבלת ההחלטה.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור