כבלים האם כבל חשמל משפיע על הצליל?

DigiSUN

מושעה
מעורבות
2
נקודות
18
דיגיסאן: "בקצרה, כן, חושי עלולים להטעות אותי במבחן לא עיוור".
חבל שלא כתבת את זה בהתחלה. זה היה חוסך הרבה טרחה. אם אתה לא יודע מה שאתה שומע ואיך - הדיון מיותר. מהיסוד.

נסיון יפה להוציא דברים מהקשרם, לסתום את הגולל על הדיון ולהוציא אותי קטן.

לכל השואלים איזו מערכת יש לי (נמר, Diz1, פנתר, יואל):

יש לי אולפן ביתי ואני שומע באמצעותו בד"כ. שני כרטיסי קול Scope Project (לשעבר פולסאר) של חברת Sonic-Core, מחוברים ב- ADAT למיקסר דיגיטלי Yamaha 01V ומוניטורים ישנים Tannoy Reveal. הפרמטר המשפיע ביותר על הסאונד הוא ללא כל ספק האקוסטיקה של החדר, הדורשת תיקון דחוף. כל המערכת מחוברת לכבלי קומקום בשווי 50 ש"ח כ"א.

לנמר (ויואל גם):
להגיד שבגלל שב-PRO-AUDIO ובאולפנים החוקים שונים - הם חפים מויכוח הכבלים - זו התייחסות לאופנה בלבד. "אופנת" הכבלים האקזוטיים המוגזמים לא הגיעה לאולפנים כי שם יש אנשי מקצוע שיותר קשה למכור להם את זה, מסיבות שלפחות לי הן ברורות. עקרון הפעולה החשמלי של המערכות זהה. מה ששונה בעיקר זה האפליקציה (וכמובן קהל היעד, לא צריך קונסולה לבית) של טכנולוגיה קיימת. חד משמעית: ב-PRO, לא הכל עובד אחרת. בכלל לא.

הנה, אני אוסיף לבעלי המערכות המפלצתיות עוד עצים למדורה:

באוניברסיטה אני שומע עם אוזניות סנהייזר HD-200 שעלו 500 ש"ח, מחוברות לדיסקמן סוני רגיל שקניתי ב-120$ לפני שמונה שנים.

אני גם מנגן עם האוזניות הללו על סינתיסייזר Yamaha S90ES בשווי 12,000 ש"ח שמחובר עם כבל קומקום שקיבלתי במתנה בחנות כלי-בית, ומתמוגג מהצליל המדהים שלו, יותר נכון מפלאי הנדסת ה- DSP. החלפתי מגוון כבלי קומקום עבורו בשנתיים האחרונות, כולם זולים, ולא הבחנתי בשום הבדל.

ציינתי את המחיר כי זה נראה פרמטר מאוד חשוב עבור חלק מהאנשים פה, בעל קורלציה משמעותית לאיכות הצליל. יכלתי לקנות את אותו הדיסקמן גם ב-50,000$ ואז הוא היה נשמע יותר טוב, אבל לא היה לי כסף. ייאמר לזכותו של נמר שהוא ציין בעבר שכבר יצא לו לשמוע מערכות זולות יותר שנשמעו טוב יותר לאוזניו.

תמוה, אגב, שסינתיסייזר, שהוא State Of The Art בתחום מו"פ של סאונד, עולה פחות מכמה כבלי אודיו וקומקום מסוימים.

לא פחות תמוה שבציוד RF (תדרי רדיו) הרגיש באמת לתופעות כמו Skin Effect, הפרעות אלקטרומגנטיות ובעל תחום תדרים אימתני, לא נעשה שימוש בכבלים כל-כך יקרים. אבל זה תחום שמהנדסי ה-IEEE כנראה פשוט "לא מעורים בו".

יתרה מזו, מערכת מיני ב-1200 ש"ח תישמע יותר טוב ממערכת ב-500K אם היא תוצב בחדר נכון יותר אקוסטית. משום מה, יש אנשים שמעדיפים להשקיע בכבלי קומקום קודם-לכן.

אז הנה, נתתי את השרביט למלעיזים להפנות את האשמה שאיני שומע הבדל - אלי, כי הרי אני מסתפק בדיסקמן פושטי, או בעל אוזנים ערלות. עתה, לא יבואו ויגידו לי שהסיבה לכך היא כנראה שאין שום קורלציה בין אספקת המתח לצליל ה- DAC שלו. כי לבעלי הנפש הנוחה להאמין, הרבה יותר נוח לומר לי שפשוט לא ניסיתי אוזניות מספיק טובות, או כבל חשמל מספיק יקר... או שאני פשוט בעל טעם רע ושמיעה קהה. אין ספק, לא יהיה זה מנומס מצידי, כמשתמע מדברי יואל, לומר כנגד, שטענה מסוג זה פשוט מעניקה מעמד של יוקרה לטוענים אותה, צידוק להוצאה כספית, רצון להשתייך למועדון אקסקלוסיבי וכו'. בערך כמו ההתהדרות במערכות יקרות להחריד.

עכשיו תורכם. אנא ספרו לי אתם, באותו משקל, מה ההשכלה שלכם בתחום האודיו? והחשמל (הרי כבלי חשמל עסקינן)? השכלה פורמלית ולא פורמלית כאחד. אם זה אינו רלבנטי, הרי שזה לא רלבנטי בדיוק כמו השאלה מה המערכת שבאמצעותה אני שומע.

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
הי, DigiSUN,

ראשית, אני מצטער שייצא כך שהגעת למצב שהרגשת שאתה נאלץ לכתוב נאום אנטי-הלעזה כזה. אני מקווה שאני לא חלק מהגורמים לכך.

שנית, תודה שענית, ואני מצטער על העיכוב בתשובתי -- הייתי בישיבות בעבודה.

שלישית, לעניינינו -- נא ראה תשובותי מסומנות ב-///.

בכבוד רב,
עמיר

נ.ב., האם DigiSUN זה שילוב של Digital ו-Sun, או השם דיגי בצירוף "סאן" יפאני (הייה סביר יותר San?) או משהו אחר?
:)

ציטוט:
פורסם במקור על ידי AK1
בוא נניח, לצורך הדיון, שלא הוכח מדעית בעולם שייש הבדלים בין כבלים הזהים במאפייניהם החשמליים. קיבלנו. מה הרלוונטיות של זה?

אין לכך רלבנטיות מרחיקת לכת.
/// אם כך, אולי לצורך תת-הדיון שמתנהל בינינו, נוכל לוותר על הנושא?

אולם כותרת השרשור היא "האם כבל חשמל משפיע על הצליל", ואני טוען שאין שום הסבר או הוכחה לכך.
/// אין הסבר/הוכחה לא אומר "לא קיים".

הרלבנטיות היא שלדעתי זה בזבוז כסף עד אשר יוכח אחרת.
/// אוקיי, אבל זו שאלה אחרת

אבל איני בא להכנס לכיסו של איש, חלילה. אם מישהו רוצה לקנות כבל קומקום במחיר אסטרונומי וזה עושה לו טוב, אפילו אם זה רק בראשו - שיבושם לו, כל עוד הוא לא מגבה את הוצאתו בטיעונים "טכנולוגיים" או פסבדומדעיים. טרם ראיתי טיעונים אמיתיים כאלה, הם עומדים בסתירה למה שמוכר למדע, ואיש כאן לא הציג כאלה.
/// נראה לי שייש בעייה לצנזר איך אנשים חושבים/מתנסחים...(sad)

ציטוט:
פורסם במקור על ידי AK1
ממילא, היעדר הוכחה שייש הבדלים בין כבלים הזהים במאפייניהם החשמליים אינה שקולה לקיום הוכחה שאין הבדלים כאלה.

זה נכון מאוד.
אבל יש כאן אנשים שהופכים סיבה ומסובב וטוענים שזה שקול להוכחה שיש הבדלים כאלה.
/// כן, יש, אבל בוא נשאיר אותם בצד כרגע

אם מדגישים את המילה "ממילא" בדבריך, אפשר לומר שאין טעם להעמיד אותם על טעותם, ואז אין כל טעם בשאלה לשמה נפתח השרשור הזה.
/// כאן יש קפיצה לוגית, כי הם לאו דווקא טועים, רק אין הוכחה/הסבר למה שהם אומרים, וזה, כאמור, לא שקול.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי AK1
ומעבר לזה, סביר מאוד שכבלים מחברות שונות, מחומרים שונים, סיכוך שונה ובאורכים שונים לא יהייו זהים במאפייניהם החשמליים והאלקטרומגנטיים, כולל בידוד מ/אל הסביבה, כך שכל טענה לגבי כבלים זהים בתכונות אלה מראש לא רלוונטית.

עלתה שאלה - בהנתן מצב היפותטי בו כבלים זהים במאפייניהם החשמליים - האם ייתכן מצב שהם נשמעים שונה. ברוב המקרים ההבדלים החשמליים זניחים מאוד, ואלה דברים מדידים. אם יש הבדל חשמלי ברור, אז וודאי שיש הבדל בין הכבלים... אבל לא כזה שמצדיק הוצאות כ"כ אימתניות, לעניות דעתי.
/// אוקיי, ייתכן שהשאלה לגבי מאפיינים זהים הייתה לא לעניין, אבל מרגע שייש הבדלים, לא ברור מאליו מאיזו רמה/סוג הבדלים הם זניחים/לא.

כבל תמסורת צריך להעביר את כל תחום התדרים בשלמותו. אם כבל חשמל מציג תגובת תדר שונה (מה שגורם לאנשים פה לפרש זאת במילים בומבסטיות כמו "עומק במה" ו"קריסטליות"), הרי שהוא פילטר (כמו שאורי רמז קודם-לכן). במקרים כאלה, למה לא לחבר פילטר או, השם ישמור, אקולייזר? הרי הוא מערך פילטרים המציע שליטה טוטאלית על תגובת התדר של המערכת. אוי ואבוי, יקפצו הסובייקטיביסטיים. אגב, כבל אינו יכול להגביר תחום תדרים מסוים (ע"ע חוק שימור האנרגיה) אלא רק להחליש תחום אחר. לכן, אנשים מקצוענים באמת (באולפן, למשל) לא ינחיתו באופן קבוע תחום תדרים בלתי-נשלט בסביבת העבודה שלהם. ובטח לא יוציאו אלפי דולרים לשם כך.
באשר לסיכוך וסינון הפרעות, מספיק כבל ב-100 ש"ח למטר לשם-כך.
/// אולי אין טעם להתווכח עם כל הטענות ad-absurdum ברמת הפירוט הזו, אבל אולי פילטר עדין ברמת כבל יכול לתת תוצאות יותר רלוונטיות מפילטאים ייעודיים עם עיוותי תדר/פאזה וכיו"ב.

ציטוט: פורסם במקור על ידי AK1
#1: אז מה אתה בעצם טוען, ומה הרלוונטיות של זה?

אני טוען שלא הוכח כל הבדל שמיע בין כבלים שזהים במאפייניהם החשמליים.
/// אני לא חוזר על מה שכתבתי למעלה, מתוך ההנחה/תקווה שקיבלת את הצעתי לוותר על הנושא הספציפי הזה בתת-הדיון שמתנהל בינינו

והדבר מגוכך לחלוטין כאשר מדובר בכבלי חשמל. מי שרוצה להוציא המון כסף, לבריאות, אבל שלא יגבה את הוצאתו בטיעונים טכנולוגיים תמוהים. לגבי הרלוונטיות של זה - התייחסתי למעלה.
אם אתה מתעקש: אין לכך כל רלבנטיות למי שהוצאת מאות רבות של דולרים על כבל קומקום גורמת לו הרגשה טובה.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי AK1
#2: אם ידגימו לך שייש הבדלים, לא ABX, סתם בהדגמה פשוטה, כך שתשמע את ההבדל במו אוזניך, האם זה ייחשב בעיניך כהוכחה מספקת? ואם לא, למה?

אם אשמע הבדלים בלי ABX, אצטרך (כמו כל אחד) לקחת בחשבון את האפשרות שאני מוטה ומונע ממשוא פנים, ושחושי עשוים להטעות אותי בשל רגישות (נורמלית) לסוגסטיה.

/// נראה לי שכאן הגענו לשאלת המפתח:
/// אפריורית, מאוד מאוד סביר שאם כבר, לאחר שנלחמת כל כך חזק
/// לשכנע אנשים שאין הבדלים, שתהייה מאוד מאוד מוטה נגד האפשרות
/// לשמוע הבדלים, ואם בכל זאת תשמע, זה ייהייה מעבר להתנגדות הזו.
/// אם יש סוגסטייה מצד ג', כמו המדגים, היא תצטרך להיות חזקה מאוד!!!

/// הייתי אומר שאם אין לך רגישות מיוחדת לסוגסטייה, והמדגים מבטיח
/// להיות אובייקטיבי ככל יכולתו, אולי אפילו לא להיות נוכח מעבר לרגעי
/// החלפת הכבלים, נושא הסוגסטייה ממש זניח.

/// שאלה אם אתה מוכן לקחת את הסיכון ולנסות :)

/// לא אאשים אותך ו/או אעריך אותך פחות אם לא.
/// עם זאת, אולי כאיש בעל נטייה מדעית, עשוי להיות לך עניין לגלות בעצמך
/// האם יש הבדלים או לא, למרות שזה עדיין לא הוכח.
/// (ואם לא תשמע, זה עדיין לא יוכיח שאין, כי כאמור סביר שאתה מאוד:)
אנטי)

ציטוט:
פורסם במקור על ידי AK1
#3: למה צריך קודם להוכיח מדעית כדי להיווכח שייש הבדלים, אפילו על תקן פלאסבו? אם מישהו משוכנע ששיפר את הסאונד במידה שהצדיקה עבורו השקעה של $5000, מה זה באמת משנה אם יש הבדל "אמיתי"/"מדעי" או לא, כל זמן שהוא שומע אותו, אפילו אם באוזני רוחו, ולא שמע אותו קודם לכן?

שאלה טובה. התשובה היא שזה לא משנה. אם מתעקשים לסכם את השרשור, זהו חלק חשוב ממנו, לדעתי. אם הוצאה כספית עושה טוב למישהו, שיהיה לו לבריאות. רק שלא יטען להבדל מחוץ לראשו - כי לא הוכח כזה מעולם, לא במבחנים עיוורים ולא טכנולוגית. מי שיש לו במה להשוויץ, שישוויץ. אבל אני לא אוהב רהבתנות המושתתת על דיסאינפורמציה.

/// נראה שהוכנס כאן עיוות לוגי -- זה לא שההוצאה הכספית לכשעצמה
/// עושה טוב למישהו, ולא שהוא טוען אפריורית מחוץ לראשו -- מבחינתו
/// זו המציאות שהוא חי בה, ולא מדובר על שוויצים בהקשר זה.

/// אני מקווה ומעריך שבתת-הדיון בינינו אין רהבתנות ו/או דיסאינפורמציה.
/// אנא תקן אותי אם אני טועה.

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
אני סבור שלא הייתה לך היכולת לשמוע במה מדובר.
לא קיבלתי התייחסות לעניין במת הצליל.
שוב, אתה מוזמן

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
932
נקודות
113
DIGISUN ,
קטונתי מלהתווכח או לנסות לשכנע אחרת.....

אני רק יכול לשתף מניסיוני הצנוע.
מלכתחילה באתי בגישה סקפטית ש"אין הבדל בין כבלים שונים ואם יש אז זה מינורי".
והמדובר בכל סוגי הכבלים באשר הם.

ואכן היו כבלים שנראו יפה ונשמעו לי (בסטאפ הספציפי ששמעתי אותם) אותו דבר כמו כבלים פשוטים.
לאחר שהזדמן לי לשמוע סט אפ איכותי יותר, נוכחתי גם שיש הבדל בין כבלים שונים, גם אם לא תמיד התוצאה הייתה לטעמי.

באשר לכבל חשמל, כאן בכלל הנושא לא מובן לי איך יכול להיות הבדל כאשר המתח הנכנס לרכיבי האודיו מומר למתח נמוך וכו'...

יחד עם זאת, כאשר חיברתי כבל חשמל איכותי (סתם מסקרנות גרידא) , לא יכולתי שלא להבחין שזה נשמע שונה - יותר נקי, יותר צלול .

אם זה שווה את המחיר - זו שאלה טובה והתשובה היא אינדבידואלית.
האם יש גורמים שבאותו הכסף משפיעים על הסאונד יותר - כנראה שכן - אקוסטיקה למשל.

ארז

DigiSUN

מושעה
מעורבות
2
נקודות
18
אם כך, אולי לצורך תת-הדיון שמתנהל בינינו, נוכל לוותר על הנושא?
בסדר גמור.

אין הסבר/הוכחה לא אומר "לא קיים".
נכון מאוד.

אוקיי, אבל זו שאלה אחרת
ציטוט זה הוא בתגובה לעניין המחיר. בדיוק כמו יין, אני מאמין שלגבי מוצרים מסוימים, יש השפעה של מיתוג המוצר על טענות נפלאותיו באוזני הסובייקטיביסט. כבלי חשמל "אקזוטיים" הם דוגמא קיצונית מצוינת. אם מחירם של כל הכבלים היה נסתר, והופעתם החיצונית לא היתה נגלית למאזין, ניתן היה לומר שזו באמת שאלה אחרת. מבחנים עיוורים הם הפתרון היחיד הקיים לעניין זה.

נראה לי שייש בעייה לצנזר איך אנשים חושבים/מתנסחים...(sad)
אכן, אולם לא מדובר בסתימת פיות, חלילה, אלא בויכוח.

כן, יש, אבל בוא נשאיר אותם בצד כרגע
אוקיי.

כאן יש קפיצה לוגית, כי הם לאו דווקא טועים, רק אין הוכחה/הסבר למה שהם אומרים, וזה, כאמור, לא שקול.
זאת כבר סמנטיקה :D
אם נטען: "יש הבדלים בין כבלים" - דבריך הולמים.
לעומת זאת, אם נטען: "יש מחקרים והוכחות חותכות המעידים על כך" - זאת לא תיאוריה אלא סתם דיסאינפורמציה. נכון להיום, לפחות. אם אני טועה, אשמח אם מישהו יעמיד אותי על טעותי בסימוכין רלבנטי.

אוקיי, ייתכן שהשאלה לגבי מאפיינים זהים הייתה לא לעניין, אבל מרגע שייש הבדלים, לא ברור מאליו מאיזו רמה/סוג הבדלים הם זניחים/לא.
גם נכון. אבל לפני שניגשים לכל זה, הבדלים שמיעים צריכים להיות בחזקת נתון. לשם כך צריך לקיים מבחני האזנה עיוורים.

אולי אין טעם להתווכח עם כל הטענות ad-absurdum ברמת הפירוט הזו, אבל אולי פילטר עדין ברמת כבל יכול לתת תוצאות יותר רלוונטיות מפילטאים ייעודיים עם עיוותי תדר/פאזה וכיו"ב.
דרגות החופש במשחק עם עיוותי תדר/פאזה בפילטר ייעודי - גדולות לאין-שיעור. אבל מילא. אם כבל (רמקול ואינטרקונקט) הוא פילטר, אין בכלל ויכוח - ההבדל מדיד וגם שמיע.

נראה לי שכאן הגענו לשאלת המפתח:
אפריורית, מאוד מאוד סביר שאם כבר, לאחר שנלחמת כל כך חזק
לשכנע אנשים שאין הבדלים, שתהייה מאוד מאוד מוטה נגד האפשרות
לשמוע הבדלים, ואם בכל זאת תשמע, זה ייהייה מעבר להתנגדות הזו.
אם יש סוגסטייה מצד ג', כמו המדגים, היא תצטרך להיות חזקה מאוד!!!

הייתי אומר שאם אין לך רגישות מיוחדת לסוגסטייה, והמדגים מבטיח
להיות אובייקטיבי ככל יכולתו, אולי אפילו לא להיות נוכח מעבר לרגעי
החלפת הכבלים, נושא הסוגסטייה ממש זניח.

שאלה אם אתה מוכן לקחת את הסיכון ולנסות :)

לא אאשים אותך ו/או אעריך אותך פחות אם לא.
עם זאת, אולי כאיש בעל נטייה מדעית, עשוי להיות לך עניין לגלות בעצמך
האם יש הבדלים או לא, למרות שזה עדיין לא הוכח.
(ואם לא תשמע, זה עדיין לא יוכיח שאין, כי כאמור סביר שאתה מאוד:) אנטי)
כאשר מדובר בכבלי חשמל, אני מוכן לנסות. הבעיה העיקרית היא לוגיסטית.
כאשר מדובר בכבלי אודיו - אני גם מוכן לנסות, אולם ראשית יש לראות את תגובת התדר שלהם. כי אם כבל הוא פילטר, אין בכלל ויכוח על השפעתו לצליל.
זו לא חוכמה מצד יצרן לקחת כבל, להעניק לו תגובת תדר כזו שתפחית את סביבת ה- Mid-Range, ואז סובייקטיביסטים שמעולם לא מדדו את הכבל יטענו שהכבל משנה את הצליל. ובכן, וודאי שהוא משנה את הצליל, הרי תחום התדרים הכי צורם לאוזן האנושית הונחת על-ידו. בשביל זה לא ראוי לתת תג מכיר מופקע. יתר על כן, אנשים שאינם מכירים את ספקטרום השמיעה ייתנו לתגובות תדר מסוימות כל מיני שמות מופשטים כמו "קריסטלי" (מנחית את כל התדרים למעט תחום הגבוהים) או "צלול" (ניתן להשיג ע"י הפחתת המיד הצורם) וכו'.

לא, ודאי שלא ניתן להדביק כל מאפיין מופשט למאפיין חשמלי מדיד - יש מאפיינים מופשטים שהם מכלול מסובך יותר של אלה החשמליים - זאת שאלה של תפיסה ופסיכואקוסטיקה. אולם הכל מצוי שם, באות המתח החשמלי. לכן לא מן הראוי להכנס לאופי ההבדל, לפני שנקבע אם בכלל קיים הבדל כלשהו.

נראה שהוכנס כאן עיוות לוגי -- זה לא שההוצאה הכספית לכשעצמה
עושה טוב למישהו, ולא שהוא טוען אפריורית מחוץ לראשו -- מבחינתו
זו המציאות שהוא חי בה, ולא מדובר על שוויצים בהקשר זה.
אכן, לרוב מדובר על אנשים שבאמת מאמינים באמיתות החוויה שלהם, ואני לא מטיל ספק בהרגשותיהם הסובייקטיביות. אולם ההוצאה הכספית בהחלט עשויה להשפיע על הטייתו הסובייקטיבית של המאזין (ויש לכך אינספור דוגמאות מתחום זה ומתחומים אחרים, למשל יין).

נערך לאחרונה ב:

diz2

מושעה
מעורבות
0
נקודות
0
דיגיסאן

דיגיסאן, אני עוקב אחר פועלך.
אחר דבריך , שבניגוד למקובל כאן ,נראים מנומקים ומעוגנים בידע שריר.
ואחר עמידתך האיתנה החושפת את קסמי אישיותם של משתתפי הפורום:

יואל (חקשמח) פרלמן הבריון ,נהג העגלה - זה שלמד את המדע כולו עוד כשהיה ינוקא.
(ובעדינותו הג'נטלמנית רמז לך שמערכת הסטראו שלך אינה מסוגלת לשקף הבדלים בין כבלים-ובכך פתר את הקושייה המדעית שהטרידה את קוראי הפורום ב20 הדפים הקודמים-לשביעות רצונו),
אורי ,זה שלמד לפחות שני קורסים בפיזיקה במקביל לכתיבת הודעות בפורום , ואשר שומע הבדלים בין כבלים אך גם אינו שומע אותם סימולטנית.(וגם הוא כמו מרטין שכונה כאן "מנהל אתר מסויים" לא מכבר, יודע להבחין בין פילטר ובין כבל)
דיז 1 שהיה שם וראה כבר (היה גם בפורום תפוז, אלא מה?, ממתין למצגת ppt אלא מה, דפק את אבטליון במכירת ציוד , אלא מה) .
עמיר שבאמת ניסה להשכיל מהדיון , אבל טרם קנה כבלים ברמות אולטרה-קומקומיות , כי האמת אינה בכיסו.
ושאר החברים.("הדו ארוציים", אם לצטט)
פנטסטי.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,748
נקודות
113
פורסם במקור על ידי AK1
אוקיי, אבל זו שאלה אחרת

ציטוט זה הוא בתגובה לעניין המחיר. בדיוק כמו יין, אני מאמין שלגבי מוצרים מסוימים, יש השפעה של מיתוג המוצר על טענות נפלאותיו באוזני הסובייקטיביסט. כבלי חשמל "אקזוטיים" הם דוגמא קיצונית מצוינת. אם מחירם של כל הכבלים היה נסתר, והופעתם החיצונית לא היתה נגלית למאזין, ניתן היה לומר שזו באמת שאלה אחרת. מבחנים עיוורים הם הפתרון היחיד הקיים לעניין זה.

/// כתבתי "אבל זו שאלה אחרת" בתשובה ל"הרלבנטיות היא שלדעתי זה בזבוז כסף עד אשר יוכח אחרת". כרגע אתה מעלה נושא חדש ורלוונטי, שלגביו הנטייה הראשונית הייתה להסכים אתך, אבל נזכרתי בכמה וכמה מבחנים לא עיוורים שבהם אמרתי "ההבדל לא מובהק" או על הזול יותר שהוא טוב יותר, ובמבחנים אחרים לא תמיד ידעתי את המחיר אם כי ראיתי את הכבל. כך שאולי יש כאן הטעיות וסוגסטיות ועניינים, אבל יש גם מצבים שאלה מנוטרלים, חלקית לפחות, על ידי מיומנויות ומודעות עצמית...:)

ציטוט:
פורסם במקור על ידי AK1
נראה לי שייש בעייה לצנזר איך אנשים חושבים/מתנסחים..

אכן, אולם לא מדובר בסתימת פיות, חלילה, אלא בויכוח.

/// כן, אבל אנשים מתנסחים לפי מה שזמין להם, לא תמיד בצורה שאנחנו רוצים לשמוע ו/או קבילה מבחינתנו...

ציטוט:
פורסם במקור על ידי AK1
כן, יש, אבל בוא נשאיר אותם בצד כרגע

אוקיי.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי AK1
כאן יש קפיצה לוגית, כי הם לאו דווקא טועים, רק אין הוכחה/הסבר למה שהם אומרים, וזה, כאמור, לא שקול.

זאת כבר סמנטיקה :D
אם נטען: "יש הבדלים בין כבלים" - דבריך הולמים.
לעומת זאת, אם נטען: "יש מחקרים והוכחות חותכות המעידים על כך" - זאת לא תיאוריה אלא סתם דיסאינפורמציה. נכון להיום, לפחות. אם אני טועה, אשמח אם מישהו יעמיד אותי על טעותי בסימוכין רלבנטי.

/// אני לא בטוח שזו רק סמנטיקה ו/או שנדרש תנאי מוקדם "יש הבדלים בין כבלים". למעשה:
א. לא באמת נתון שייש ולא באמת נתון שאין הבדלים
ב. קיבלנו, לצורך הדיון, שנתון שאין הוכחה שייש הבדלים ושגם אם היו הבדלים, אין הסבר למה
ג. יש הטוענים שייש הבדלים
ד. מה שאני מציע זה שעל סמך הידוע/נתון, אי אפשר לטעון באופן לוגי/ולידי שהם טועים. הנתונים לא מספיקים לצורך היסק לוגי כזה

ציטוט:
פורסם במקור על ידי AK1
אוקיי, ייתכן שהשאלה לגבי מאפיינים זהים הייתה לא לעניין, אבל מרגע שייש הבדלים, לא ברור מאליו מאיזו רמה/סוג הבדלים הם זניחים/לא.

גם נכון. אבל לפני שניגשים לכל זה, הבדלים שמיעים צריכים להיות בחזקת נתון. לשם כך צריך לקיים מבחני האזנה עיוורים.

/// גם כאן, לא צריך שזה ייהייה נתון מוקדם, כי אם נתון שייש הבדלים במאפיינים החשמליים/אלקטרומאגנטיים, אין לנו בסיס לוגי מוצק לדעת מה מידת השפעתם

ציטוט:
פורסם במקור על ידי AK1
אולי אין טעם להתווכח עם כל הטענות ad-absurdum ברמת הפירוט הזו, אבל אולי פילטר עדין ברמת כבל יכול לתת תוצאות יותר רלוונטיות מפילטאים ייעודיים עם עיוותי תדר/פאזה וכיו"ב.

דרגות החופש במשחק עם עיוותי תדר/פאזה בפילטר ייעודי - גדולות לאין-שיעור. אבל מילא. אם כבל (רמקול ואינטרקונקט) הוא פילטר, אין בכלל ויכוח - ההבדל מדיד וגם שמיע.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי AK1
נראה לי שכאן הגענו לשאלת המפתח:
אפריורית, מאוד מאוד סביר שאם כבר, לאחר שנלחמת כל כך חזק
לשכנע אנשים שאין הבדלים, שתהייה מאוד מאוד מוטה נגד האפשרות
לשמוע הבדלים, ואם בכל זאת תשמע, זה ייהייה מעבר להתנגדות הזו.
אם יש סוגסטייה מצד ג', כמו המדגים, היא תצטרך להיות חזקה מאוד!!!

הייתי אומר שאם אין לך רגישות מיוחדת לסוגסטייה, והמדגים מבטיח
להיות אובייקטיבי ככל יכולתו, אולי אפילו לא להיות נוכח מעבר לרגעי
החלפת הכבלים, נושא הסוגסטייה ממש זניח.

שאלה אם אתה מוכן לקחת את הסיכון ולנסות :)

לא אאשים אותך ו/או אעריך אותך פחות אם לא.
עם זאת, אולי כאיש בעל נטייה מדעית, עשוי להיות לך עניין לגלות בעצמך
האם יש הבדלים או לא, למרות שזה עדיין לא הוכח.
(ואם לא תשמע, זה עדיין לא יוכיח שאין, כי כאמור סביר שאתה מאוד:) אנטי)

כאשר מדובר בכבלי חשמל, אני מוכן לנסות. הבעיה העיקרית היא לוגיסטית.

/// אוקיי -- אם אתה באמת מוכן לנסות, אני חושב שזה יעביר את כל הדיון לפסים יותר קונסטרוקטיביים, במקום כל מיני ויכוחים תיאורטיים על מי יותר צודק ודברי מי מבוססים יותר...:)

אם הנכונות שלך היא רצינית, אני מעריך שהעניינים הלוגיסטיים פתירים. כמה חבר'ה כבר הציעו לך הדגמות, וגם שני סוחרים, שאתה יכול לסכם אתם שאתה בא לשמוע בלי כוונת קנייה, כך שהכל יהייה באינטגריטי מלא.

שים לב: מצד אחד אתה מסתכן בזה שאם תשנה את דעתך, יהייו כאלה שייצחקו עליך ויגידו "אמרנו לך!!", ומצד שני, אם אתה מראה שלמרות שאתה בעצם מתחיל בעמדה א', אבל מספיק פתוח לתת ל"מציאות" לשפוט, כבר הרווחת, כי זה דורש אומץ וכולם יודעים את זה, ואם אתה משנה את דעתך -- מה שדורש עוד יותר אומץ -- גם יצאת גדול וגם אולי תרוויח פוטנציאל להנאה/שיפור, ואם לא, אז לא.

כאשר מדובר בכבלי אודיו - אני גם מוכן לנסות, אולם ראשית יש לראות את תגובת התדר שלהם. כי אם כבל הוא פילטר, אין בכלל ויכוח על השפעתו לצליל.
זו לא חוכמה מצד יצרן לקחת כבל, להעניק לו תגובת תדר כזו שתפחית את סביבת ה- Mid-Range, ואז סובייקטיביסטים שמעולם לא מדדו את הכבל יטענו שהכבל משנה את הצליל. ובכן, וודאי שהוא משנה את הצליל, הרי תחום התדרים הכי צורם לאוזן האנושית הונחת על-ידו. בשביל זה לא ראוי לתת תג מכיר מופקע. יתר על כן, אנשים שאינם מכירים את ספקטרום השמיעה ייתנו לתגובות תדר מסוימות כל מיני שמות מופשטים כמו "קריסטלי" (מנחית את כל התדרים למעט תחום הגבוהים) או "צלול" (ניתן להשיג ע"י הפחתת המיד הצורם) וכו'.

לא, ודאי שלא ניתן להדביק כל מאפיין מופשט למאפיין חשמלי מדיד - יש מאפיינים מופשטים שהם מכלול מסובך יותר של אלה החשמליים - זאת שאלה של תפיסה ופסיכואקוסטיקה. אולם הכל מצוי שם, באות המתח החשמלי. לכן לא מן הראוי להכנס לאופי ההבדל, לפני שנקבע אם בכלל קיים הבדל כלשהו.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי AK1
נראה שהוכנס כאן עיוות לוגי -- זה לא שההוצאה הכספית לכשעצמה
עושה טוב למישהו, ולא שהוא טוען אפריורית מחוץ לראשו -- מבחינתו
זו המציאות שהוא חי בה, ולא מדובר על שוויצים בהקשר זה.

אכן, לרוב מדובר על אנשים שבאמת מאמינים באמיתות החוויה שלהם, ואני לא מטיל ספק בהרגשותיהם הסובייקטיביות. אולם ההוצאה הכספית בהחלט עשויה להשפיע על הטייתו הסובייקטיבית של המאזין (ויש לכך אינספור דוגמאות מתחום זה ומתחומים אחרים, למשל יין).

/// נכון, אז מה? אם נדרש למישהו $1000 כדי להרוויח אילוזייה של שיפור, והוא מוכן ויכול להוציא את הכסף כדי לקבל אותה, מה רע, בעצם? :)

diz1

חבר משקיען
מעורבות
1
נקודות
0
חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח חחחחחחחחחחחחחחח

דיגיסאן, אני עוקב אחר פועלך.
אחר דבריך , שבניגוד למקובל כאן ,נראים מנומקים ומעוגנים בידע שריר.
ואחר עמידתך האיתנה החושפת את קסמי אישיותם של משתתפי הפורום:

יואל (חקשמח) פרלמן הבריון ,נהג העגלה - זה שלמד את המדע כולו עוד כשהיה ינוקא.
(ובעדינותו הג'נטלמנית רמז לך שמערכת הסטראו שלך אינה מסוגלת לשקף הבדלים בין כבלים-ובכך פתר את הקושייה המדעית שהטרידה את קוראי הפורום ב20 הדפים הקודמים-לשביעות רצונו),
אורי ,זה שלמד לפחות שני קורסים בפיזיקה במקביל לכתיבת הודעות בפורום , ואשר שומע הבדלים בין כבלים אך גם אינו שומע אותם סימולטנית.(וגם הוא כמו מרטין שכונה כאן "מנהל אתר מסויים" לא מכבר, יודע להבחין בין פילטר ובין כבל)
דיז 1 שהיה שם וראה כבר (היה גם בפורום תפוז, אלא מה?, ממתין למצגת ppt אלא מה, דפק את אבטליון במכירת ציוד , אלא מה) .
עמיר שבאמת ניסה להשכיל מהדיון , אבל טרם קנה כבלים ברמות אולטרה-קומקומיות , כי האמת אינה בכיסו.
ושאר החברים.("הדו ארוציים", אם לצטט)
פנטסטי.

אברום,,,,אוי לא-משה רבינו,,,,אוי לא ישעיהו,,,,,אוי לא אבטליון,,,,
אתה אלוף(Y)
קודם כל תודה על הכבוד הרב שאתה רוכש לי עד כי הרגשת צורך עז להכנס הנה עם חיקוי של הניק ניים שלי.
האם אתה גם חולם עלי בלילה??(heart)

תגיד , אתח חושב שכולנו מטומטמים?
השפה שאתה משתמש בה היא מאוד ברורה ויחודית לך ולמעשה גם החבר בוזגלו משתמש בה.
תבין, המילה "בריון" היא מילה שרק אתה משתמש בה. זו מילה אלטזכן(lol) תתעדכן...

אז מה? DIZ1 דפק את אבטליון (שזה אתה , למקרה ששכחת) כאשר מכר לו ציוד?
מה אתה מתבכיין וכותב על עצמיך בגוף שלישי

אני לא מכרתי לך ציוד אלא "ירקן ממחנה יהודה" שאתה מטריד אותו בטלפונים מאז-עד שביקש סעד נפשי אצלי מהנודניק
וסוחר שעשה עליך סיבוב כי אתה חובש כובע טמבל וכל אחד רואה את זה

בריון עלק(lol)
ליצן

נערך לאחרונה ב:

diz2

מושעה
מעורבות
0
נקודות
0
אברום,,,,אוי לא-משה רבינו,,,,אוי לא ישעיהו,,,,,אוי לא אבטליון,,,,
אתה אלוף(Y)
קודם כל תודה על הכבוד הרב שאתה רוכש לי עד כי הרגשת צורך עז להכנס הנה עם חיקוי של הניק ניים שלי.
האם אתה גם חולם עלי בלילה??(heart)

תגיד , אתח חושב שכולנו מטומטמים?
השפה שאתה משתמש בה היא מאוד ברורה ויחודית לך ולמעשה גם החבר בוזגלו משתמש בה.
תבין, המילה "בריון" היא מילה שרק אתה משתמש בה. זו מילה אלטזכן(lol) תתעדכן...

אז מה? DIZ1 דפק את אבטליון (שזה אתה , למקרה ששכחת) כאשר מכר לו ציוד?
מה אתה מתבכיין וכותב על עצמיך בגוף שלישי

אני לא מכרתי לך ציוד אלא "ירקן ממחנה יהודה" שאתה מטריד אותו בטלפונים מאז-עד שביקש סעד נפשי אצלי מהנודניק
וסוחר שעשה עליך סיבוב כי אתה חובש כובע טמבל וכל אחד רואה את זה

בריון עלק(lol)
ליצן

אני חוזר ואומר לך -אני מרוצה מהציוד
ברי לי שאתה מצטער שמכרת אותו.(מטעיות לומדים, לא כך?)
2

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
"אם מחירם של כל הכבלים היה נסתר, והופעתם החיצונית לא היתה נגלית למאזין, ניתן היה לומר שזו באמת שאלה אחרת"
- ואם זה היה כך אצלי (לגבי שניים ששמעו חוץ ממני ולא ידעו דבר), זה אומר שטיעוניך משתנים?

"הבדלים שמיעים צריכים להיות בחזקת נתון. לשם כך צריך לקיים מבחני האזנה עיוורים"
אין קשר בין חלק א' של הטענה ובין חלק ב'. ולעניין עצמו: איזה מין נתון? ואם התקיימו מבחנים עיוורים וכמה אנשים אכן שמעו הבדלים - אז? ואם שמעו במבחנים עיוורים ואין "מחקר" - אז?

"הבעיה העיקרית היא לוגיסטית".
אין בעיה לוגיסטית.

"כאשר מדובר בכבלי אודיו - אני גם מוכן לנסות, אולם ראשית יש לראות את תגובת התדר שלהם"
אין צורך לקרוא נתון כדי לשמוע. אתה לא צריך מדידת pH כדי לדעת אם העגבניה חמוצה. אין צורך לקרוא את מפרט המתלים (וזה גם חסר ערך), כדי לדעת שהיכולת הדינמית של רכב א' טובה מזאת של רכב ב'. ד"א, לא תגלה הבדלים בין אף מכונית בעולם במהירות 50 קמ"ש בעליה לירושלים, ולא תדע דבר על היכולת הדינמית של איוו 10 אם אתה נוהג רע או חסר ידע וניסיון בתחום. כן, גם אם אתה לומד הנדסת מכונות

"זו לא חוכמה מצד יצרן לקחת כבל, להעניק לו תגובת תדר".
לדיון הזה זה ממש לא משנה. השאלה היא האם יש הבדל או אין. גם אם לצורך העניין היצרן עשה מעשים לא ראויים, זה אינו משנה את העניין היסודי: יש או אין הבדל.

"אולם הכל מצוי שם, באות המתח החשמלי".
לא נכון. אם לא נמדדה השפעת השראות למיניהן, למשל, אתה לא יודע. זה (ועוד דברים) מן הסתם לא נמדד בכבל קומקום.

"אנשים שאינם מכירים את ספקטרום השמיעה ייתנו לתגובות תדר מסוימות כל מיני שמות מופשטים"
שגיאה מן היסוד: אנשים לא צריכים להכיר את ספקטרום השמיעה. אנשים שומעים מוזיקה ואם הם כבר צריכים "להכיר" משהו זה כלים וקולות אדם. יכולת להעביר מידע מוזיקלי אינה רלוונטית להכרת ספקטרום השמיעה. אין לזה ולא כלום עם שחזור מוזיקה. לא מדובר בשמות מופשטים, מדובר במוזיקה, בפרטיה ובאופן ההשמעה שלה .

"אולם ההוצאה הכספית בהחלט עשויה להשפיע על הטייתו הסובייקטיבית של המאזין".
כן, הנה הסבר שלא מבוסס על מקרים קונקרטיים הרלוונטיים לדיון הזה, על התנסות של הכותב, על התנסות בקנה מידה אדיר בעולם ובארץ, ועל ידע, אלא הוא החלה של עקרונות ידועים אחרים בחינת: זה כך היה במחקר על תווית היין, זה כך גם כאן. אנלוגיה למופת ובהחלט "מדע".
ומה תעשה דיג'יסאן אם יעמדו למבחן חמישה כבלים שחורים שעולים 80 דולר? צריך אז מבחן עיוור? וההטיה, מה יהיה עליה? ומה תהיה אז המשמעות לכל טיעוניך אם כולם ימצאו הבדלים בין כולם ו/או יעדיפו את כבל ג'?
מן הסתם, הידיעה שב.מ.וו 5 יקרה מסוזוקי אלטו גורמת לאדם לתחושה סוביקטיבית ומוטה-סוגסטיבית שה-5 טובה יותר מבחינה דינמית. זה כמובן, טעות, אלא אם כן האדם הטוען זאת יודע את נתוני עומס הקפיץ במתלה האחורי בשתיהן.
מי ששומע מוזיקה ומכיר כלים - בניגוד למי ששומע ספקטרום צלילים ואינו סומך על חוש השמיעה שלו - יחד עם יכולת הבחנה, ניסיון, יש לו מערכת משקפת ויכולת שיטתית לבדוק, מסתדר לא רע. מי שלא מכיר - מנתח את דרכי פעולתם של אחרים עם כלים פסוודו סוציו-פסיכולגיים. למה פסוודו? כי את תהליך ההלימה הראשוני הוא אפילו לא טרח לעשות. התשובות הרי מוכנות, בלי התנסות וידע - וגם זה הרי "מדע".
אגב "חויה סוביקטיבית שאנשים מאמינים בה": זאת לא חוויה, זה מידע מוזיקלי ואופן העברתו. לפי כל מה שאתה כותב כאן, אתה פשוט לא מכיר את זה.
חקסמח

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
הפורום הזה מתחיל לקבל צבע כתום משהו - ליאור ונמר, נא להפעיל את המזגן...

liorkoren

מנהל
צוות האתר
מעורבות
666
נקודות
113
ויכוחים זה בסדר.
אבל מישהו שנרשם במטרת חיקוי לחבר אחר זה כבר לא בסדר ולכן נפרד מ- diz2.
שלום ותודה.

diz1

חבר משקיען
מעורבות
1
נקודות
0
אני חוזר ואומר לך -אני מרוצה מהציוד
ברי לי שאתה מצטער שמכרת אותו.(מטעיות לומדים, לא כך?)
2

אברום
מישהו בכלל דיבר חשב או חלם על הציוד שלך בשירשור הזה?

הכול בסדר איתך או להזמין אמבלונס?(shocked)

diz1

חבר משקיען
מעורבות
1
נקודות
0
ויכוחים זה בסדר.
אבל מישהו שנרשם במטרת חיקוי לחבר אחר זה כבר לא בסדר ולכן נפרד מ- diz2.
שלום ותודה.

נמתין למלך הוודו בניק ניים הבא שיבחר,עם סקירה מאלפת, על השידרוג האחרון שלו בדבר מרימי הכבלים שלו.

נערך לאחרונה ב:

DigiSUN

מושעה
מעורבות
2
נקודות
18
יואל, מדבריך ברור ונהיר כי אינך מכיר את השיטה המדעית.

"אם מחירם של כל הכבלים היה נסתר, והופעתם החיצונית לא היתה נגלית למאזין, ניתן היה לומר שזו באמת שאלה אחרת"
- ואם זה היה כך אצלי (לגבי שניים ששמעו חוץ ממני ולא ידעו דבר), זה אומר שטיעוניך משתנים?
אם קיימת מבחנים עיוורים כמו שצריך, וידעת להגיד מפורשות A או B, אז כן - טיעוני הופכים רופפים. אם מדגם מייצג של אנשים יידע להבדיל במובהקות סטטיסטית, אז התיאוריה שאני מעלה כאן הופרכה. ואני אהיה הראשון שיודה בזה, וזה ההבדל בין ביקורת חוזרת ונשנית חסרת רחמים על תיאוריות מדעיות, ויושר עצמי, להבדיל מדוקטרינות כמו הסובייקטיביזם המוגזם הזה, לפיו קיימות עובדות ורק מחפשים להן צידוקים כל הזמן.

"הבדלים שמיעים צריכים להיות בחזקת נתון. לשם כך צריך לקיים מבחני האזנה עיוורים"
אין קשר בין חלק א' של הטענה ובין חלק ב'. ולעניין עצמו: איזה מין נתון? ואם התקיימו מבחנים עיוורים וכמה אנשים אכן שמעו הבדלים - אז? ואם שמעו במבחנים עיוורים ואין "מחקר" - אז?
אם שמעו הבדלים, אז התיאוריה של ההבדל בראש - קורסת, ויש למצוא תיאוריה אחרת שתסביר את התופעה.
אם שמעו במבחנים עיוורים ואין "מחקר" כי לא יודעים מה לחקור - אז יהיה מדובר בתופעה שהמדע עדיין אינו יודע להסביר למרות התצפיות והמדידות, כמו למשל, קרינת גוף שחור (לינק) שכולם יכלו לחזות ולמדוד אולם איש לא ידע להסביר, עד תחילת המאה העשרים.
לגבי הבדלים בין כבלים - עוד לא הגענו לשלב הזה. עדיין אין לנו תופעה של "יש הבדלים בין כבלים" שנצטרך למצוא לה צידוקים חשמליים. כל שיש לנו זה "יש אנשים שטוענים להבדלים למרות שבמבחנים עיוורים הם נופלים" - ולזה יש צידוקים אחרים שסובייקטיביסטים ממאנים לקבל.

"הבעיה העיקרית היא לוגיסטית".
אין בעיה לוגיסטית.
כנראה שלא הבנת אותי נכון. התכוונתי שאני טרוד בלימודים ויש לי בעיה בתקופה הנוכחית להגיע לאיזור המרכז במיוחד בשביל זה.

"כאשר מדובר בכבלי אודיו - אני גם מוכן לנסות, אולם ראשית יש לראות את תגובת התדר שלהם"
אין צורך לקרוא נתון כדי לשמוע. אתה לא צריך מדידת pH כדי לדעת אם העגבניה חמוצה. אין צורך לקרוא את מפרט המתלים (וזה גם חסר ערך), כדי לדעת שהיכולת הדינמית של רכב א' טובה מזאת של רכב ב'. ד"א, לא תגלה הבדלים בין אף מכונית בעולם במהירות 50 קמ"ש בעליה לירושלים, ולא תדע דבר על היכולת הדינמית של איוו 10 אם אתה נוהג רע או חסר ידע וניסיון בתחום. כן, גם אם אתה לומד הנדסת מכונות
שוב, חוסר הבנה שלך. אם אשמע הבדל בין כבלים, מיד תקפוץ כאילו העמדת אותי על טעותי?! ראשית תוכיח שמדובר בהבדלים שמיעים למרות שאין כל הבדל חשמלי - אחרת מעולם לא טענתי שאין הבדל בין הכבלים הללו, והמבחן העיוור עצמו מיותר.

"זו לא חוכמה מצד יצרן לקחת כבל, להעניק לו תגובת תדר".
לדיון הזה זה ממש לא משנה. השאלה היא האם יש הבדל או אין. גם אם לצורך העניין היצרן עשה מעשים לא ראויים, זה אינו משנה את העניין היסודי: יש או אין הבדל.
נכון, ובכלל אין מדובר בהכרח ב"מעשה לא ראוי". אני לא מתכוון לתקיעת קבל במזיד בתוך הכבל, אלא תכנונו עד שיפיק תגובת תדר מסוג מסוים.

"אולם הכל מצוי שם, באות המתח החשמלי".
לא נכון. אם לא נמדדה השפעת השראות למיניהן, למשל, אתה לא יודע. זה (ועוד דברים) מן הסתם לא נמדד בכבל קומקום.
אם היית בקיא בחומר ובידע שבאמת יש בעולם הגדול, במקום להטיף לי ללכת ללמוד, היית יודע שהשפעת ההשראות באה לידי ביטוי בשינויי אות המתח החשמלי. השראות מגורמים חיצוניים באה לידי ביטוי בצורה ברורה כשגיאה שניתן לנתחה הן במישור הזמן והן במישור התדר. "וחוץ מהשראות, איך תדע מה למדוד", תשאל? גם אם מקור ההפרעה הוא לא השראות אלא משהו אחר שאנו לא מכירים - הוא ישנה את המתח החשמלי, כי אות המתח הוא ביטוי מלא לאות המוסיקה שהוקלט ומועבר הלאה מהכבל. ואם המתח ישתנה, תרגיש הבדל. איזה עוד "דברים"?

"אנשים שאינם מכירים את ספקטרום השמיעה ייתנו לתגובות תדר מסוימות כל מיני שמות מופשטים"
שגיאה מן היסוד: אנשים לא צריכים להכיר את ספקטרום השמיעה. אנשים שומעים מוזיקה ואם הם כבר צריכים "להכיר" משהו זה כלים וקולות אדם. יכולת להעביר מידע מוזיקלי אינה רלוונטית להכרת ספקטרום השמיעה. אין לזה ולא כלום עם שחזור מוזיקה. לא מדובר בשמות מופשטים, מדובר במוזיקה, בפרטיה ובאופן ההשמעה שלה .
אין פה שום "שגיאה מן היסוד", הוצאת לחלוטין את הדברים מהקשרם. תשמע מוסיקה, תהנה ממנה, תתרגש ממנה. אני הראשון שיפרגן.

רק לגבי זה: "יכולת להעביר מידע מוזיקלי אינה רלוונטית להכרת ספקטרום השמיעה" - הכרתו מצד מי? מצד המפתחים/מהנדסים?! אני מקווה שאינך מתכוון אליהם.

"אולם ההוצאה הכספית בהחלט עשויה להשפיע על הטייתו הסובייקטיבית של המאזין".
כן, הנה הסבר שלא מבוסס על מקרים קונקרטיים הרלוונטיים לדיון הזה, על התנסות של הכותב, על התנסות בקנה מידה אדיר בעולם ובארץ, ועל ידע, אלא הוא החלה של עקרונות ידועים אחרים בחינת: זה כך היה במחקר על תווית היין, זה כך גם כאן. אנלוגיה למופת ובהחלט "מדע".
סתם התלהמות.
תיכף גם תגיד שמדברי עולה שצריך לערוך מבחני טעימה לכבלי חשמל סביב שולחן עם מפה לבנה, ולאכסנם בחביות עץ עלון בשכיבה.
נראה שכבלים שונים מכל דבר אחר. כל אנלוגיה אחרת, אפילו לשם המשל, היא פסולה. ומה זו, יואל, אם לא דוקטרינה שבה אתה אוחז בדוגמתיות?
בדיקה עפ"י השיטה המדעית מופעלת בכל ענפי המדע, החל ממדעי הרוח והחברה, ועד המדעים המדויקים.

ומה תעשה דיג'יסאן אם יעמדו למבחן חמישה כבלים שחורים שעולים 80 דולר? צריך אז מבחן עיוור? וההטיה, מה יהיה עליה? ומה תהיה אז המשמעות לכל טיעוניך אם כולם ימצאו הבדלים בין כולם ו/או יעדיפו את כבל ג'?
אם הכבלים זהים במראה שלהם ובאות המתח החשמלי, ומתקיים מבחן עיוור תקני, וכולם יעדיפו את כבל ג',
אז המשמעות היא שטיעוני בטלים, התיאוריה שלי הופרכה, וצריך למצוא הסבר אחר.
הבעיה שלך, היא שזה ברור לי. מבלבל, יואל? לא התבלבלתי. כאן נכנס האגו שלך:
המדע מציג נכונות לבחון תיאוריות שוב ושוב, בלי רחמים, ולהפריכן אם אינן תואמות לתצפיות. לי זה כ"כ ברור בתור חסיד השיטה המדעית, ואני אהיה הראשון שיוריד את הכובע ויתרגש כשהתיאוריה הופרכה.
לעומת הגישה המדעית הזו, שאינה נחלתי הבלעדית כלל, בא אתה, יואל, ומטיח בי בציטוט האחרון הזה, כאילו מדובר באגו שלי ובאיזו פרדיגמה אישית שלי. אז אנא, אל תשליך עלי את זה שאתה עצמך אוחז באיזושהי דוֹגמה (לינק) והאגו שלך תלוי בה.

נערך לאחרונה ב:

DigiSUN

מושעה
מעורבות
2
נקודות
18
אגב "חויה סוביקטיבית שאנשים מאמינים בה": זאת לא חוויה, זה מידע מוזיקלי ואופן העברתו. לפי כל מה שאתה כותב כאן, אתה פשוט לא מכיר את זה.
חקסמח
אוקיי, אולי אני פשוט לא מכיר את זה. אז ספר לי בבקשה, איך מעבירים מידע מוסיקלי בכבל. כיצד מסוגלים אנו להעביר "מידע מוסיקלי" בתיל מוליך אידיאלי? אם אני לא מכיר, בוא, תאיר את עיני.

כהנחות מוצא, אתה רשאי להשתמש בכל חוקי הטבע המוצעים במכלול הידע של העולם הגדול: לפי המדע, לפי אודיופיליה זו או אחרת, לפי קבלה, לפי חוכמה הודית עתיקה, משהו אחר... מה שתרצה.

נערך לאחרונה ב:

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113

תגובתי המנומקת למרות השעה והעייפות. אז בבקשה ידידי תקרא ותחכים.
{אני בתוך הציטוט שלך במודגש}.

נסיון יפה להוציא דברים מהקשרם, לסתום את הגולל על הדיון ולהוציא אותי קטן.

לכל השואלים איזו מערכת יש לי (נמר, Diz1, פנתר, יואל):

יש לי אולפן ביתי ואני שומע באמצעותו בד"כ. שני כרטיסי קול Scope Project (לשעבר פולסאר) של חברת Sonic-Core, מחוברים ב- ADAT למיקסר דיגיטלי Yamaha 01V ומוניטורים ישנים Tannoy Reveal. הפרמטר המשפיע ביותר על הסאונד הוא ללא כל ספק האקוסטיקה של החדר, הדורשת תיקון דחוף. כל המערכת מחוברת לכבלי קומקום בשווי 50 ש"ח כ"א.

נמר עונה: גם אני מתעסק בתחום דומה לשלך רק שהציוד שלי קצת יותר רציני משלך {אמרתי את זה בעדינות}. סלח לי אבל באולפן המטרה היא שונה, כיוון שהאות עוברת כל כך הרבה מניפולציות מהמקרופון ועד לתוכנת ההקלטה אינך זקוק לכבל שיעביר לך את האות בנאמנות מפני שככה או ככה אתה תשחק עם האות. אי לכך אדם שישקיע בכבלים איכותיים לאולפן שלו {אני מדבר על כבלים ברמות שאנו מכירים ולא קלוץ DC5000} הוא פשוט לא מבין איך עובד אולפן וכיצד מקליטים כלים חיים, שירה או אפילו יוצרים מוסיקה מ-VST.

לגבי הציוד שברשותך. סלח לי אבל האולפן שלך משלב כרטיס קול חובבני ומוניטורים מאותה משפחה כך שלא רק שהם לא ישקפו כבל הם גם לא ישקפו לך את המיקס האמיתי. אני מוכן לעשות איתך אפילו תרגיל מעשי בעיניין שיוכיח לך שמה שאתה מקליט ושומע רחוק ממה שתשתע במערכות היי אנד איכותיות. הרמקול שלך נמצא אצלי באולפן ומשמש אותי כרפרנס למערכות ביתיות זולות או מיקסים שאמורים להשמע טוב ברכב בתוכנית רדיו.

לכל זה נוסיף שהחדר שלך {על פי דברייך} לא ממש מטופל אקוסטית וזה מתווסף לציוד שברשותך.

לנמר (ויואל גם):
להגיד שבגלל שב-PRO-AUDIO ובאולפנים החוקים שונים - הם חפים מויכוח הכבלים - זו התייחסות לאופנה בלבד. "אופנת" הכבלים האקזוטיים המוגזמים לא הגיעה לאולפנים כי שם יש אנשי מקצוע שיותר קשה למכור להם את זה, מסיבות שלפחות לי הן ברורות. עקרון הפעולה החשמלי של המערכות זהה. מה ששונה בעיקר זה האפליקציה (וכמובן קהל היעד, לא צריך קונסולה לבית) של טכנולוגיה קיימת. חד משמעית: ב-PRO, לא הכל עובד אחרת. בכלל לא.

נמר עונה: אופנה אינה קשורה לדיון אבל המטרה בהחלט קשורה. באולפן {כפי שהסברתי למעלה} המטרה היא שונה לחלוטין והכפי שהוספתי עם אולפן כמו שלך גם את המטרה הזו אינך יכול להשיג.

הנה, אני אוסיף לבעלי המערכות המפלצתיות עוד עצים למדורה:

באוניברסיטה אני שומע עם אוזניות סנהייזר HD-200 שעלו 500 ש"ח, מחוברות לדיסקמן סוני רגיל שקניתי ב-120$ לפני שמונה שנים.

אני גם מנגן עם האוזניות הללו על סינתיסייזר Yamaha S90ES בשווי 12,000 ש"ח שמחובר עם כבל קומקום שקיבלתי במתנה בחנות כלי-בית, ומתמוגג מהצליל המדהים שלו, יותר נכון מפלאי הנדסת ה- DSP. החלפתי מגוון כבלי קומקום עבורו בשנתיים האחרונות, כולם זולים, ולא הבחנתי בשום הבדל.

נמר עונה: בחייך. אתה מצפה מסינטיסייזר מפוצץ במעבדים {במיוחד זה שברשותך} עם יחידת הגברת אוזניות הכי זולה שניתן למצוא בשוק האודיו העולמי שישקף לך הבדל בין כבלים?

ציינתי את המחיר כי זה נראה פרמטר מאוד חשוב עבור חלק מהאנשים פה, בעל קורלציה משמעותית לאיכות הצליל. יכלתי לקנות את אותו הדיסקמן גם ב-50,000$ ואז הוא היה נשמע יותר טוב, אבל לא היה לי כסף. ייאמר לזכותו של נמר שהוא ציין בעבר שכבר יצא לו לשמוע מערכות זולות יותר שנשמעו טוב יותר לאוזניו.

נמר עונה: מעולם לא טענתי שמחיר הוא ערובה לאיכות. לא חסרים מוצרים יקרים שנשמעים קטסטרופה אך זה פחות נפוץ {אפילו הרבה פחות} ממערכות זולות שנשמעות כך. חשוב להבהיר שהסיבה שאמרתי שיש מערכות זולות שנשמעות נהדר היא בגלל שזה לא ממש נפוץ ולא ברור כשמש ולכן היה צריך להגיד את זה. אגב, שאני אומר זולות זה עדיין יקר יותר ממערכת קולנוע ביתית ב-5000 שקל. גם הזול הוא יחסי.

תמוה, אגב, שסינתיסייזר, שהוא State Of The Art בתחום מו"פ של סאונד, עולה פחות מכמה כבלי אודיו וקומקום מסוימים.

נמר עונה: אתה כנראה לא מכיר סינטים יקרים.

לא פחות תמוה שבציוד RF (תדרי רדיו) הרגיש באמת לתופעות כמו Skin Effect, הפרעות אלקטרומגנטיות ובעל תחום תדרים אימתני, לא נעשה שימוש בכבלים כל-כך יקרים. אבל זה תחום שמהנדסי ה-IEEE כנראה פשוט "לא מעורים בו".

נמר עונה: שוב. המטרה שונה.

יתרה מזו, מערכת מיני ב-1200 ש"ח תישמע יותר טוב ממערכת ב-500K אם היא תוצב בחדר נכון יותר אקוסטית. משום מה, יש אנשים שמעדיפים להשקיע בכבלי קומקום קודם-לכן.

נמר עונה: לא רלוונטי לדיון. אני יוצא מנקודת הנחה שאדם שיתעסק עם כבלים יתאים ראשית את המערכת שלו לחדר, ברגע שאדם לא יודע את החוק הראשון אין סיבה שיעבור ישר לחוק השני וכן הלאה {יש יותר משני חוקים}.

אז הנה, נתתי את השרביט למלעיזים להפנות את האשמה שאיני שומע הבדל - אלי, כי הרי אני מסתפק בדיסקמן פושטי, או בעל אוזנים ערלות. עתה, לא יבואו ויגידו לי שהסיבה לכך היא כנראה שאין שום קורלציה בין אספקת המתח לצליל ה- DAC שלו. כי לבעלי הנפש הנוחה להאמין, הרבה יותר נוח לומר לי שפשוט לא ניסיתי אוזניות מספיק טובות, או כבל חשמל מספיק יקר... או שאני פשוט בעל טעם רע ושמיעה קהה. אין ספק, לא יהיה זה מנומס מצידי, כמשתמע מדברי יואל, לומר כנגד, שטענה מסוג זה פשוט מעניקה מעמד של יוקרה לטוענים אותה, צידוק להוצאה כספית, רצון להשתייך למועדון אקסקלוסיבי וכו'. בערך כמו ההתהדרות במערכות יקרות להחריד.

עכשיו תורכם. אנא ספרו לי אתם, באותו משקל, מה ההשכלה שלכם בתחום האודיו? והחשמל (הרי כבלי חשמל עסקינן)? השכלה פורמלית ולא פורמלית כאחד. אם זה אינו רלבנטי, הרי שזה לא רלבנטי בדיוק כמו השאלה מה המערכת שבאמצעותה אני שומע.

עכשיו ידידי בוא ואספר לך מה ההשכלה שלי בתחום האודיו הביתי וגם בתחום שלך {המקצועי}.

נתחיל בביתי.
מאחורי הגב שלי עומד נסיון גדול של מאות מכשירים שעברו במערכת שלי. כל מוצר שנבחן אצלי לצורך רכישה/סקירה/סקרנות גרידא היה המשתנה היחיד במערכת שלי על מנת שאוכל לבודד אותו משאר החלקים שאני מכיר. בין המכשירים שבדקתי לעצמי או לסקירות היו לא מעט כבלים חלקם הציגו הבדל גדול וחלקם נשמעו כמו הקומקומים שמקבלים עם הטוסטר.

המערכת שלי מסוגלת לשקף את ההבדלים ומה לעשות היא נחשבת למערכת מפלצתית יקרה להחריד. שהיא היתה זולה {הכי יחסי} ולפני השידרוגים הגדולים חייתי עם כבלים זולים {שוב יחסי}.

השכלתי {מעבר לתעודות שאינן שוות ליותר מנייר- ויש לי כאלה + הצטיינות}.
אני טכנאי אולפן, יוצר מוסיקה אלקטרונית ותקליטן באירועים {עם אטמים מיוחדים כיוון שאני מאוד שומר על האוזניים שלי}, בעל חברת הגברה גדולה וטכנאי סאונד של הרבה אומנים שאתה מקשיב להם ברדיו.

הגברתי מופעים בכל קנה מידה שתבחר, חיברתי יותר כבלים ממספר הפעמים שבלעת רוק בחיים שלך, הקלטתי שירה וכלים בכל אולפן שקיים במדינת ישראל, שמעתי כמעט את כל המוניטורים שאתה רואה במגזינים האולפניים, עבדתי על כל תוכנות ההקלטה שקיימות ויש לי נסיון רב בהקלטות אנלוגיות 24 טרק. במילים אחרות אוכל להגיד לך בביטחון שעד לפני שנתיים כל בוקר שפתחת את העיניים הייתי אחרי לילה של הקלטות.

כל שיר שתשמיע לי אוכל להגיד לך בביטחון מלא באיזה אפקטים ישתמשו וברוב המקרים אוכל להגיד לך גם אם עשו לזמר תיקוני קול ובאיזה מכשירים ישתמשו.

את השכלתי העיקרית והאמיתית הרווחתי בעבודה בזמן אמת ולא מתאוריות בבית הספר לסאונד, למדתי שבעבודה בפועל כל הלימודים שווים לישבן. אתה נתקל בבעיות שלא מלמדים אותך בשום בית ספר באולפן סטרילי. בפועל כלום לא סטרילי ואתה צריך נסיון אמיתי על מנת להוציא תוצאות טובות {במיוחד בהגברת אומנים}.

מעולם לא הצליחו להקפיץ אותי לתגובה כזו כפי שאתה הצלחת. באת לכאן {ואתה רצוי - לא בציניות} להסביר לנו שאנו בעצם לא מבינים דבר וחצי דבר ממה שאנו חושבים שאנו מבינים ומאחורי רוב המתדיינים איתך נסיון של שנים בהחלפות והאזנות.

הבעיה שלך היא שאתה מסתמך על תאוריות שאינן מחזיקות מים במבחן המציאות ועוד בא להסביר לנו שהטענה תקפה רק במבחן עיוור. אתה מעורר לחיים לופ ישן שהוכח חד משמעית שמבחן עיוור אינו משקף דבר חוץ מעמידה בלחצים קבוצתיים ובוחן את הנבחן ולא את המוצר.
במבחן עיוור עם כאלה שבאו במטרה להוציא אותך דביל אתה לא תבחין גם בין סיגריה למנגל.

תבחר לך שורה של בלטות בבית שלך. לך עליהן בקו ישר מבלי לחרוג מהשורה - שטיות נכון? אתה הולך בקלות. עכשיו קח את השורה הזו ותרים אותה 100 מטר באוויר, נו. אתה הולך?
זו השיטה של המבחן העיוור.

דיברת על רנדי והמליון דולר אבל שכחת לציין שההשתתפות במבחן עולה 20 אלף דולר והמבחן יעשה עם כבל שלך מול כבל שלו על מערכת שאינך מכיר. זה ה-100 מטר שיפריד בין אם תלך בקו ישר או לא.

אין לך שום נסיון עם מערכות היי אנד ואני אפילו לא בטוח ששמעת באוזנייך מעבר למה שאתה משתמש בו להאזנה שהוא לכשעצמו מקביל לכל מערכת מיני שקיימת במחסני חשמל במבצע.

אתה מנסה להפגין ידע באודיו ומתווכח עם אלא שכבר שכחו את מה שאתה אפילו לא מעוניין ללמוד.

{פעם עשיתי הגברה בבסיס חייל האוויר לברי סחרוף. כשעשינו בלאנס בא אלי אחד מהחיילים ואומר לי "תוריד את ה-4KH. אני לומד סאונד". עניתי לו שיחזור למקום - אני כבר סיימתי ללמוד}.

לאורך כל השירשור הארוך והמייגע הזה שאלתי אותך רק שאלה אחת. "איזו מערכת יש לך ומה נסיונך בתחום".

ענית לי {ביושרה} שאין לך שמץ של נסיון או יידע בתחום האודיו הביתי האיכותי {או בכלל} והמערכת שלך פשוט לא עומדת באותה שורה של אף אחד מהמתדיינים איתך {לא בקטע של התנשאות - זו עובדה}.

ידידי.
אין לך נסיון, אין לך מספיק ידע אבל יש לך הרבה תעוזה להתווכח ולצאת בהצהרות "מלומדות" בעוד אתה ממש לא באיזור.

יואל הזמין אותך אליו ואני הזמנתי אותך אלי רק בשביל להמחיש לך על חי את ההבדלים. אתה אפילו לא טרחת להגיב להזמנה שתלמד אותך משהו בתחום האודיו הביתי ותחשוף אותך למערכות אודיו רציניות יותר ממה שאתה מורגל.

דיגיסאן. אני מציע לך לרדת מהעץ שטיפסת עליו. יש לך עוד סיכוי לצאת מכאן עם יידע אמיתי ולא עם תיאוריות של ילד קטן שבא להתווכח לשם הויכוח.

אתה מוזמן אלי מתי שתרצה, שלח לי הודעה פרטית שתהיה מוכן ללמוד במעשי.(ורד)

נערך לאחרונה ב:

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
דיגי'סאן: "אוקיי, אולי אני פשוט לא מכיר את זה. אז ספר לי בבקשה, איך מעבירים מידע מוסיקלי בכבל. כיצד מסוגלים אנו להעביר "מידע מוסיקלי" בתיל מוליך אידיאלי? אם אני לא מכיר, בוא, תאיר את עיני".
- הדיון הזה מתדרדר למחוזות העצב. לא רק שלא הבנת את מה שכתבתי (הנושא הוא מוזיקה, כן?) אלא (וזה הצד העגום) אתה כל-כך תקוע בענייני העברת אותות, שלא קראת והבנת את כל מה שכתבתי בעניין זה.
על הפוסט הארוך יותר, כולל הקביעה המשעשעת שאני לא יודע מה זה מדע בהקשר של מה שכתבתי - וגם שם לא הבנת את ההקשר מההתחלה - מאוחר יותר.
או בקצרה: אם אתה חושב שמה שאני כתבתי לך ומה שאתה הגבת עליו זה "מדע" - אתה בהסחת פאזה טרמינלית.

נערך לאחרונה ב:

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
ארוך (מדי) ואחרון (מצדי)

יואל, מדבריך ברור ונהיר כי אינך מכיר את השיטה המדעית.
נו, טוף. מדבריך ברור ונהיר כי אין לך אפילו מושג מה מהותו של השרשור הזה. להיות סבור כי עסקינן כאן במדע, מצביעה על שטחיות רבתי ובורות לא קטנה. נראה שלקחת קורס מבוא שם למדת על דדוקציה ואינדוקציה, מבחנים עם קבוצות ביקורת וגם "לפני-אחרי", ההבדלים בין קשר לסיבתיות וגם קצת משהו על הסתברות בסטטיסטיקה. אחר כך קינחת בסאגאן, קצת וויקיפדיה ואולי גם כהנמן וכנראה דן אריאלי. זה מצוין לדעת א"ב וגם אולי את מבנה המשפט. זה עדיין לא נובלה, בוודאי שלא אפוס. עם השימוש שאתה עושה בזה, זה בקושי מסדר פסקה.

ולדיון בהרחבה.

"וזה ההבדל בין ביקורת חוזרת ונשנית חסרת רחמים על תיאוריות מדעיות, ויושר עצמי, להבדיל מדוקטרינות כמו הסובייקטיביזם המוגזם הזה, לפיו קיימות עובדות ורק מחפשים להן צידוקים כל הזמן
אין כאן, ולא הייתה כאן, כל ביקורת על ושל תיאוריות מדעיות. לכל היותר, אגב הדיון הזה הייתה התייחסות לביטויים מסוימים בהקשרים קונקרטיים. לטעון כי מה שאדם שומע הוא "סובייקטיביזם מוגזם" מעלה את החשש כי מעולם לא שמעת, באמת, דבר. הסוביקטיביזם הזה אינו טוען כי יש עובדות ומחפשים להם צידוקים. א. לעובדה לא מחפשים צידוק – או שטענה בדבר קיום עובדה נכונה או שלא. ב. מכיוון שלא בדקת את התופעה (וע"ע To Save the Phenomena) בכל כלי שהוא, זה מגוחך להתייחס לכך; כאשר המילה "מדע" מסתובבת כאן, זה כבר אומלל.

אם שמעו הבדלים, אז התיאוריה של ההבדל בראש - קורסת, ויש למצוא תיאוריה אחרת שתסביר את התופעה. אם שמעו במבחנים עיוורים ואין "מחקר" כי לא יודעים מה לחקור - אז יהיה מדובר בתופעה שהמדע עדיין אינו יודע להסביר למרות התצפיות והמדידות, כמו למשל, קרינת גוף שחור (לינק) שכולם יכלו לחזות ולמדוד אולם איש לא ידע להסביר, עד תחילת המאה העשרים. לגבי הבדלים בין כבלים - עוד לא הגענו לשלב הזה. עדיין אין לנו תופעה של "יש הבדלים בין כבלים" שנצטרך למצוא לה צידוקים חשמליים. כל שיש לנו זה "יש אנשים שטוענים להבדלים למרות שבמבחנים עיוורים הם נופלים" - ולזה יש צידוקים אחרים שסובייקטיביסטים ממאנים לקבל
א': שאלתי אותך אישית שאלות, לא ניהלתי דיון מדעי. ב. "התיאוריה של ההבדל בראש" היא שלך. הוכח אותה. ג. לגבי הבדלים בין כבלים, העובדה שאתה לא מעודכן בקנה מידה גלובלי – מילא. אם היית מצוי ולו במקצת, היית יודע את היקף הטיעונים וההתייחסיות לנושא. לכן, לטעון ש"אין תופעה" היא בורות. ג. אין דין תצפית או מדידה כדין התרשמות של אנשים. אם אתה לא יודע את זה, חזור למשבצת א'. מבחנים עיוורים או כל מבחן דומה הם מבחנים כמותניים המקובלים במדעי החברה ונועדו לבדוק מרכיבי פרספציה, קוגניציה, עמדות, ידע וכיו"ב. אין להם דבר וחצי דבר עם מהות הדברים עצמם כנדרש מתחומי דיון אחרים. התבלבלת בין השניים? חזור למשבצת א'. מבחנים כמותניים כנ"ל הם רק דרך אחת. מבחנים איכותניים הם דרך אחרת. לא מכיר? כנ"ל, למשבצת א'.

כנראה שלא הבנת אותי נכון. התכוונתי שאני טרוד בלימודים ויש לי בעיה בתקופה הנוכחית להגיע לאיזור המרכז במיוחד בשביל זה.
אה. אתה כותב שיש בעיה לוגיסטית בניהול מבחן כזה, אני טוען שאין – ואתה כותב שאני לא הבנתי אותך נכון כי אתה טרוד. מה נאמר ומה נדבר.

שוב, חוסר הבנה שלך. אם אשמע הבדל בין כבלים, מיד תקפוץ כאילו העמדת אותי על טעותי?! ראשית תוכיח שמדובר בהבדלים שמיעים למרות שאין כל הבדל חשמלי - אחרת מעולם לא טענתי שאין הבדל בין הכבלים הללו, והמבחן העיוור עצמו מיותר.
לגבי חוסר ההבנה הנשנית שלי ראה לעיל. לגבי העניין עצמו: אני לא מתכוון להוכיח דבר בקשר למבנה הכבל. אני מציין, שוב ושוב, שכבלי חשמל שונים משפיעים באופן שונה על איכות השחזור. למה? כן, מן הסתם בגלל שהם שונים. לא כך? הרי אם הכבלים זהים לגמרי, מן הסתם יבצעו באותו אופן, לא? חשבתי שלפני לוקחים קורס מבוא לשנה א' ב"חשיבה מדעית", מוודאים יכולת הבנה בסיסית. טעיתי.

נכון, ובכלל אין מדובר בהכרח ב"מעשה לא ראוי". אני לא מתכוון לתקיעת קבל במזיד בתוך הכבל, אלא תכנונו עד שיפיק תגובת תדר מסוג מסוים. אם היית בקיא בחומר ובידע שבאמת יש בעולם הגדול, במקום להטיף לי ללכת ללמוד, היית יודע שהשפעת ההשראות באה לידי ביטוי בשינויי אות המתח החשמלי. השראות מגורמים חיצוניים באה לידי ביטוי בצורה ברורה כשגיאה שניתן לנתחה הן במישור הזמן והן במישור התדר. "וחוץ מהשראות, איך תדע מה למדוד", תשאל? גם אם מקור ההפרעה הוא לא השראות אלא משהו אחר שאנו לא מכירים - הוא ישנה את המתח החשמלי, כי אות המתח הוא ביטוי מלא לאות המוסיקה שהוקלט ומועבר הלאה מהכבל. ואם המתח ישתנה, תרגיש הבדל. איזה עוד "דברים"?
נו, שוב בעיה בהבנת הנקרא. אם לא בדקו מלכתחילה, כלומר לא שינו תדרי RF בסביבה, למשל, איך נרשם שינוי? האם בודקים כך כבלי קומקום?

אין פה שום "שגיאה מן היסוד", הוצאת לחלוטין את הדברים מהקשרם. תשמע מוסיקה, תהנה ממנה, תתרגש ממנה. אני הראשון שיפרגן.
יש שגיאה מהיסוד. ההתיחסות שלך היא לא לעניין עצמו (מוזיקה ושחזורה) אלא לתחומים אחרים (ספקטרום) והתיחסויות (ביטויים ציוריים).

רק לגבי זה: "יכולת להעביר מידע מוזיקלי אינה רלוונטית להכרת ספקטרום השמיעה" - הכרתו מצד מי? מצד המפתחים/מהנדסים?! אני מקווה שאינך מתכוון אליהם.
רק לגבי זה: א. מדובר ברכיבים (שיכולים או לא) ולכן זה אינו רלוונטי להיכרות עם ספקטרום השמיעה (ראה את המקור שלך. כן, גם שם יש בעיה). ב. ואם כבר מהנדסים: הם הלא האנשים שקבעו כי לא יעבור מידע דיגיטלי מעל 22 קה"ץ מכיוון שאנשים שומעים עד 20 קה"ץ.
וזאת, כמה חבל, טעות. טעות שרק מהנדסים - שיודעים מה שהם מודדים מבלי לבדוק אם כבר דבר מעבר לכך – יכולים ליפול בה. כי: 1. אותם 20 קה"ץ הם טון נקי; האדם, מה לעשות, שומע הרמוניות עד 30 קה"ץ; 2. האדם שומע בעיקר דרך האוזן אבל ובאותם תדרים גבוהים הוא שומע גם דרך עצמות הלחיים.

סתם התלהמות. תיכף גם תגיד שמדברי עולה שצריך לערוך מבחני טעימה לכבלי חשמל סביב שולחן עם מפה לבנה, ולאכסנם בחביות עץ עלון בשכיבה.
אתה מבין מה שאתה כותב? מאיפה לאיפה?

נראה שכבלים שונים מכל דבר אחר. כל אנלוגיה אחרת, אפילו לשם המשל, היא פסולה. ומה זו, יואל, אם לא דוקטרינה שבה אתה אוחז בדוגמתיות? בדיקה עפ"י השיטה המדעית מופעלת בכל ענפי המדע, החל ממדעי הרוח והחברה, ועד המדעים המדויקים.
כמו שציינתי לעיל, אין לך מושג איך מדע עובד. "השיטה המדעית" שאתה קורא לה מתקיימת באופנים שונים בדיסציפלינות שונות. לעניין עצמו: שוב בעיה בהבנת הנקרא: ממש לא טענתי שכבלים שונים מכל דבר אחר, ולכן זאת אינה דוקטרינה. ציינתי מתי שהוא כי פרדגימות שגויות הובילו לתיאוריות בעיתיות ולחוסר יכולת להבין תופעות. כן, בתוך הקורפוס המדעי. אתה לא יודע איך זה משתנה, איך זה בכלל עובד? דבר אתי בפרטי, אשמח להעביר ביבליוגרפיה.

בקיצור: רד מהעץ הזה; טיפסת גבוה ורואים לך.

אם הכבלים זהים במראה שלהם ובאות המתח החשמלי, ומתקיים מבחן עיוור תקני, וכולם יעדיפו את כבל ג', אז המשמעות היא שטיעוני בטלים, התיאוריה שלי הופרכה, וצריך למצוא הסבר אחר.
אין לך תיאוריה. יש לך חוסר ניסיון טוטלי, חיבור מלאכותי של כמה עניינים וידיעה שטחית למדי איך זה אמור לעבוד.

הבעיה שלך, היא שזה ברור לי. מבלבל, יואל? לא התבלבלתי. כאן נכנס האגו שלך: המדע מציג נכונות לבחון תיאוריות שוב ושוב, בלי רחמים, ולהפריכן אם אינן תואמות לתצפיות. לי זה כ"כ ברור בתור חסיד השיטה המדעית, ואני אהיה הראשון שיוריד את הכובע ויתרגש כשהתיאוריה הופרכה. לעומת הגישה המדעית הזו, שאינה נחלתי הבלעדית כלל, בא אתה, יואל, ומטיח בי בציטוט האחרון הזה, כאילו מדובר באגו שלי ובאיזו פרדיגמה אישית שלי. אז אנא, אל תשליך עלי את זה שאתה עצמך אוחז באיזושהי דוֹגמה והאגו שלך תלוי בה
מכיוון שלא הבנת, החלטת שמה שאני אומר זאת דוגמה – וזאת למרות שמה שטענתי נסמך על עקרונות מדעיים (אבל כנראה עוד לא היית בקורס הזה). הרעיון שאתה נוטר המדע מגוחך (בהתייחס למטענך הצנום) והרעיון שהיום בא מישהו שלא מבין גם את הנאמר, ומסביר בהתנשאות חלולה מה זה מדע, מביך ביהירותו.
אתה באמת לא מסוגל לקלוט שיש כאלו שלמדו את החומר הזה והרבה מעבר לו הרבה לפני שנוסדת, ומאז רק הרחיבו? גם לדבר בשם המדע (במין פטרונות תמוהה) וגם לטעות בדברי יסוד?

ולא, לא מדובר באגו לך. מדובר בבעיות יסוד בדרך בה משיגים ידע. זה קצת יותר מורכב מפרוצדורת עבודה מסוימת. בכלל, עצם הרעיון שהיבעת דיעות כה נחרצות בעניין שמעולם לא בדקת, העובדה שאינך סומך אפילו על שמיעתך, ההתיחסות שלך לנושא הדיון (השפעה רכיב על שמיעת מוזיקה במערכת) כאל אותות בתוך ספקטרום, מעלים על הדעת, טוב, נעזוב זה.
חקסמח

נערך לאחרונה ב:

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור