רחפני צילום

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
שלום

שאלה לגבי הטסה של דרונים קטנים

האם צריך רישיון להטסה לא מסחרית?
למשל בארה"ב אפשר להטיס רחפן קל משל פחות מ-250גר ללא רישיון FAA

האם צריך ביטוח?

ספציפית שואל לגבי DJI Mini 2 או Air 2

menahem

כתב האתר
מעורבות
360
נקודות
83
מכאל,ברמת העקרון: בישראל צריך רישיון להטסת דרון ולא משנה גודלו. הוצאת הרישיון כרוכה בקורס שניתן על ידי רשות שדות התעופה. גם עם רישיון יש המון מגבלות,כמו למשל: אסור להטיס מעל ערים,אסור להטיס בגובה העולה על 50 מטרים,אסור להטיס באזורים אסורי טיסה (מפעל הטקסטיל בדימונה,למשל.) אסור להטיס בנתיבי תעופה וכמובן בשדות תעופה. אהה כן:אסור להטיס באתרים שמוכרזים כשמורת טבע,בחינם או בתשלום.

...אבל אנחנו בישראל ובישראל,כמו רק בישראל: קנה מה שבא לך ותטיס איפה שבא לך מבטיח....ששוטר לא יבוא.

מה כן,אם כבר שאלתה? אל תטיס בשמורות טבע (מקווה שהלמה ברור לך) אל תטיס בקרבת הגבול,גם כאן מקווה שהלמה מיותר,אל תטיס בנתב"ג או קרוב לו או קרוב לנתיבי תעופה ושוב,הלמה...צריך להיות ברור.

אנקדוטה: אני עובד מתחת לנתיב טיסה בינ"ל בכניסה לישראל. טמבל אחד הרים דאון ל 5000 רגל ואחד הטיסים זיהה את הדאון לאחר שחלף בקירבה של כמעט תאונה אליו. תנועת המטוסים הושהתה ל 40 דקות עד שבעל הדאון הואיל בטובו להנחיתו וללכת. כמובן שלא הגיעה משטרה ולא חקרו ולא בטיח.

ובפעם אחרת,משהו הרים דרון מתחת לנתיב הטיסה. וגם מעל למקום העבודה שלי. צלצלתי למשטרה (כי לא בא לי בואינג על הראש) בקשו ממני להשאיר טלפון פתוח,לעקוב אחר הדאון ולכשתגיע הניידת להצביע עליו ורצוי למצוא את המטיס כדי שהשוטר,לכשיגיע,יבקש ממנו להנחית את הדרון. ויתרתי מידית ובקשתי שיעזרו בבקרה האוירית של רשות שדות התעופה. לא שמעתי ולא ראיתי לא שוטר ולא פקח תעופה....וגם לא נפל שום בואינג :).

אם ממש בא לך להיות שומר חוק כנס לאתר של רשות שדות התעופה יש שם פירוט מלא על הוצאת רישיון להטסת דרון .....

תהנה.

מנחם.

נ.ב:

אתה שואל ברצינות לגבי ביטוח? גם אם תוציא רישיון מטיס אין ביטוח לזה בישראל ודי בטוח שאף חברת ביטוח לא תבטח אותך... :(

מנחם

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
תודה, מנחם :לב:

אשתי אתמול הרגה אותי על הראיון הזה,
ובן שלי הסביר פחות או יותר את מה שתכתבת
+ אסור לצלם בסיסים, כלא, שטחי אש, ..

בתמימות חשבתי לצלם קו בחוף של תל אביב, יפו.. בעסה.

לגבי ביטוח, קראתי באחד הפורומים בחו"ל של DJI שיש ביטוח צד שלישי. כלומר, אם זה נופל למישהו על הראש, לא שזה מפיל בואינג

ראיתי אגב את האתר, קורס, אבל חשבתי שזה רק למטרה מסחרית (כלומר, אם אני הולך למכור את זה, או לצלם חתונות)
אבל בכל מקרה אותם מגבלות נשארות.

מה / איפה כן אפשר לצלם באזור גוש דן?

בחו"ל זה עוד יותר מורכב.

אז למה מוכרים את זה בארץ?

menahem

כתב האתר
מעורבות
360
נקודות
83
תראה מכאל,אם אענה לך בפשטות ובתאור פני המציאות ו... כמה ימים לפני בחירות: אני הופך עצמי,או את הפוסט הזה,לחסימה בשל חריגה מתנאי השימוש באתר.

אבל אענה לך על דרך המשל מעולם הרכב,כי אני בטוח שיש לך רשיון נהיגה ואתה גם,לא עלינו,נוהג.

אז ככה: נניח שיש לי 150000 ש"ח חוקיים למהדרין,שנחסכו לא בחוב אשראי וכו. ונניח שאני רוצה מכונית נוסעים כלשהי לא משנה מי היצרן ומי היבואן. בא נניח שחוץ מכסף אין לי לא רשיון נהיגה תקף,לא משנה למה ובתנאי שהוא לא נשלל כדין.

האם אני יכול ללכת לסוכנות נסיעות X להזמין רכב Y? התשובה היא כן רבתי. כל עוד אינני קטין,ואני לא,אני יכול להזמין מכונית,לשלם את מחירה + מחיר הרשוי והאגרות הנדרשות.

יעברו שבוע שבועיים חודש: האם אוכל לאסוף את המכונית,או לקבלה בגרר לאן שאחפוץ,ואז להיכנס ולסוע בה? התשובה היא כן מוחלט.

האם כשאקבל את המכונית,משהו יבדוק מה הם הנירות החוקיים הנדרשים כדי שאנאג בה? התשובה היא לא.

ומה קורה מבחינת החוק?

כל אדם בגיר יכול לרכוש מכונית ולשלם עליה את מחירה המלא + האגות הנדרשות.
אסור לנהוג בכלי רכב מנועי,חדש מהנילון או מודל T,בלי רישיון נהיגה תקף.
אסור לנהוג בכלי רכב מנועי,חדש מהנילון או מודל T,בלי ביטוח חובה לפחות (צג ג או מקיף הם רשות,כן:גם למכונית מהנילון).
אסור ליבואן או מי מטעמו,למסור כלי רכב מנועי ללא שהקונה עבר הדרכה בת 20 דקות ועד לשעה על תפעול הרכב כולל ציון מערכות כמו ABS ומערכות עזר אחרות השכיחות מאוד היום.

במציאות? שילמת תקבל את המפתחות וסע לדרכך.

ואללה מניסיון - ויותר מזה: אין רכב,למעט מודל מסויים של ניסן,שהיצרן מתנה את האחריות שלו בזה שבאלף ק"מ הראשונים יש לנהוג תוך המנעות מבלימת חירום (אלא אם אין ברירה),אין לנהוג,לאורך זמן,במהירות קבועה ואין להששתמש ב"טייס האוטמתי" (איפה שיש) עד לאחר ה 1000 הראשונים. ולאסור הזה יש המון הסברים הקשורים בטכנולוגיה של מנועים במאה ה 21. שמעת פעם מיבואן כלשהו את האסור הזה? אני לא סע לשלום ובדרכים טובות,זה כן שמעתי.

רוצה לומר: למה מוכרים מכונית בלי הדרכה,בלי לבדוק ביטוח בלי לבדוק ר.נ של הנהג? כי אפשר ואף אחד לא בודק או אוכף את זה.

זו בדיוק הסיבה למה אפשר לקנות רחפן בכל חנות אף אחד לא יבקש ממך רישיון מטיס ואף חד לא יוודא שאתה יודע את האיסורים והסייגין. שלם סע והטס - למה? כי אפשר.

אז למה מוכרים את זה בארץ?
בפתיח הלא קצר לפוסט הזה הסברתי ארוכות,ובקצרה: כי אפשר ואף אחד לא שואל שאלות רק שלם והטס.

מה / איפה כן אפשר לצלם באזור גוש דן?
שוב פעם. אף אחד לא אוכף טיסת רחפנים בא"י ארץ הקודש. תטיס,תיזהר לא לפגוע בכלום ובאף אחד וזהו.... גוש דן זו הגדרה אמורפית (אל תפרט לא צריך אני רוצה להבהיר משהו) אבל,למשל,מעל כפר סבא צפון אסור להטיס זה נתיב תעופה בינ"ל. מעל ראש העין אסורל להטיס זה נתיב תעופה בינ"ל. מעל לחוף רשל"צ אסור להטיס זה בקרבת מתקן צבאי סודי שכל העולם,חוץ מאזרחי ישראל,יודע מה מנסים שם. מעל לחוף סעידנא עלי בהרצליה אסור להטיס כי זה בקרבת מתקן המסווג סודי,למרות שהבונקרים שבו התפוצצין לפני כמה עשורים והשטח,שמוכרז צבאי/סודי,סגור ואסור בטיסה. ואלה רק דוגמאות....

כפי שציינתי: אם תרים רחפן מעל כפר סבא מזרח יבוא שוטר? ממש לא האם יפול בואינג? כן אם תטיס אותו ב 5000 רגל ומעלה.....

ראיתי אגב את האתר, קורס, אבל חשבתי שזה רק למטרה מסחרית (כלומר, אם אני הולך למכור את זה, או לצלם חתונות)
אף אחד לא יבקש ממך רישיון נהיגה וביטוח אם תחליט מחר למכור את ה-X שהוצאת אתמול מהסוכנות כי בא לך או כי נגמר הדלק ויש לך כסף כמו זבל. על אותו משקל: אם תצלם ותמכור את התמונות אף אחד לא יבקש ממך רישיון מטיס לרחפן.

בתמימות חשבתי לצלם קו בחוף של תל אביב, יפו.. בעסה.
חוקית? אסור למה? כי אסור להטיס מעל לבני אדם רחפן. כי רוב חופיה של ישראל תפוסים על ידי צה"ל ואסור להטיס מעליהם רחפנים. אם זה אפשרי אמפירית - בהחלט כן וסבירלהניח שלא יאונה לך כל רע.

מאחר ונשאלתי כמה שאלות בעניין הזה אז לפניך "ש"ת קצר,תלמד ממנו מה שתלמד.

האם יש בישראל טכנולוגיה שבעזרת ניתן לירט רחפן על ידי ניתוק קשר הרדיו בין הרחפן למפעיל?
כן יש וישראל בכלל והתעשיות הבטחוניות שבה מובילים בחוד החנית של הטכנולוגיה הזו.
האם משתמשים בטכנולוגיה הזו בישראל רבתי (לרחפנים אזרחיים וצבאאים)?
התשובה היא לא ואני יודע למה אבל אם אכתוב פה האתר יחסם על ידי הצנזורה ואני אמצא עצמי עצור על חשיפת סוד מדינה.... :(
האם אפשר להטיס רחפן מעל למתקנים צבאיים כמו הקריה בתל אביב ולהחזירו לידיך בביטחה?
כן.
אותו כנל לגבי מפעל הטקסטיל שליד דימונה?
גם פה כן והסכוי להיתפס או שהרחפן יופל באמצעות ניתוק הקשר עם המפעיל שואף לאפס. יכול להיות שיזניקו אליו מטוס של חיל האוויר אבל לא הייתי חותם על זה...והיו דברים מעולם.
האם ניתן להפעיל רחפן מעל לערים בישראל?
כן לא יקרה שום דבר.
האם ניתן להפעיל רחפן מעל לאתר טבע מוכרז?
מעל לשמורות הטבע שבתשלום ממש לא והפקחים יאתרו אותך פיזית וידרשו שתוריד את הרחפן. מעל שמורות הטבע המוכרזות אבל בגישה חופשית אפשר ולא יקרה לך כלום (ואנא אל תעשה את זה!!!).
האם אפשר להטיס רחפן מעל או בקרבת כנף 2?
כן והסכוי שיקרה לך או לרחפן משהו שואף לאפס :( :( :(
....

מנחם

נ.ב
לא ערכתי את הפוסט מתנצל,מראש,על שיאות כתב וכתיב.
מנחם

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור