סן סנס קרנבל החיות

• פותח הנושא stam
  • פורסם בתאריך

stam

אוהב את התחום
מעורבות
78
נקודות
28
אשמח להמלצות עבור קרנבל החיות של סן סנס,
בנוסף אשמח להמלצות על יצירות נוספות של הנ"ל בביצועים והקלטות טובים,
באופן כללי מה הסגנון של סן סנס?
תודה !!

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
ה"פנטזיה הזואולוגית הגדולה" והמשעשעת של סן-סאנס נכתבה במקור לאנסמבל קטן של שני פסנתרים, שני כינורות, ויולה, צ'לו, קונטרבס, חליל/פיקולו, קלארינט, glass harmonica (שלפעמים מוחלפת בגלוקנשפיל), וקסילופון, אבל בהרבה מקרים היצירה מנוגנת עם תזמורת. בחלק מהביצועים יש קריינות (narration) של טקסט, שלא ידוע לי מי כתב אותו -- אולי סן-סאנס עצמו -- ולפעמים עושים עליו וריאציות או מקריינים טקסט שונה לגמרי. כשקונים ביצוע עם קריינות, כדאי ששפת הטקסט תהיה מובנת למאזין -- לפעמים אותו ביצוע יוצא עם קריינות בשפות שונות. יש גם ביצועים עם קריינות בעברית.

לא התעמקתי ביצירה החביבה והמשעשעת הזו, שסן-סאנס לא הרשה לבצע ולפרסם בחייו, בין אם כי הוא חשש שזה יפגע במעמדו כמלחין רציני, או שההלצות שיש ביצירה על חשבון אחרים לא יתקבלו באהבה.

הביצוע העדיף עלי ביותר הוא גירסה קאמרית ללא קריינות עם צוות של תותחים, שכולל את Martha Argerich ו‑Nelson Freire בפסנתרים, Gidon Kremer ו‑Isabelle van Keulen בכינורות, Tabea Zimmermann בוויולה, ו‑Mischa Maisky בצ'לו, ורצוי בדיסק הכפול שנקרא Duo Piano Extravaganza, שמכיל ביצועים מאוד מוצלחים לעוד יצירות ששוות האזנה.

ביצוע טוב עם קריינות סימפטית באנגלית הוא עם Efrem Kurtz, שנשמע מצויין ב-LP, אבל, ככל הידוע לי, גירסאות ה-CD (זו וזו) הם עם remastering ישן יחסית. עדיין שווה.

יש גירסה תזמורתית ללא קרינות עם Louis Frémaux שגם היא בסאונד מצויין ב-LP וסובלת מאותה בעייה בגירסאות ה-CD.

יש גירסה עם זובין מהטה כשיצחק פרלמן מקריין בעברית טקסט מתחכם ושונה מהרגיל, שאני אישית לא אוהב.

יצירות נוספות:
  1. הסימפוניה השלישית (עם אורגאן) בביצוע Munch ב‑Living Stereo SACD, אם עם Dutoit, או (קשה יותר להשיג) Eduardo Mata
  2. קונצ'רטו מס' 3 לכינור עם Graffin או Rosand או Grumiaux או Shaham
  3. קונצ'רטי לפסנתר Hough
  4. Introduction and Rondo Capriccioso עם Ricci/Gamba.
  5. קונצ'רטו מס' 1 לצ'לו עם Haimovitz או Isserlis או Tortelier או du Pré

נערך לאחרונה ב:

למה

חבר משקיען
מעורבות
782
נקודות
113

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
אני פחות אוהב את קרנבל החיות בגלל הקריינות;)
הגירסה העדיפה עלי, עם ארגריץ' ושאר התותחים, היא ללא קריינות.

עם זאת, נראה לי שכדאי להכיר גירסה אחת לפחות עם קריינות, כדי לדעת במה מדובר. סך הכל זו יצירה תוכניתית.

,אבל יכול להמליץ על יצירות אחרות בביצועים והקלטות איכותיים: https://www.prestomusic.com/classical/products/8474904--saint-saens-piano-concertos-
כמעט והמלצתי על הגירסה של Chamayou לקונצ'רטי 2+5, ובסוף העדפתי את Hough כי יש שם את כל הקונצ'רטי.

הסט הכפול הזה של Hough (הוגים את זה Haf) זכה בפרס דיסק השנה 2002 של הירחון היוקרתי "גרמופון", ואחר כך גם בפרס של הביצוע המצטיין ביותר מבין כל דיסקי השנה, יעני הטוב שבין הטובים ביותר. נראה לי קצת אבסורד שהמיטב של המיטב מבחינת ה"גרמופון" הוא קונצ'רטי של סן-סאנס ולא יצירות קצת יותר משמעותיות... היה מי שאמר שהקונצ'רטו השני -- כנראה המפורסם מכולם -- מתחיל כמו באך ומסתיים כמו אופנבאך...

stam

אוהב את התחום
מעורבות
78
נקודות
28
אני מבין שסן סנס הוא מלחין איזוטרי משהו, לא משמעותי, הבנתי נכון?

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
אני לא יודע מה זה אזוטרי או משמעותי בהקשר זה. הוא מלחין צרפתי מהתקופה הרומנטית, שכתב כמה יצירות מוצלחות. הוא לא בטהובן ולא דביוסי, אבל הוא לא פחות "חשוב" או יותר "חשוב" מהרבה אחרים.

leni

אוהב את התחום
מעורבות
130
נקודות
43
אתה מבין לא נכון.סן סנס מהחשובים במלחיני צרפת לדורותיהם בוודאי בימי חייו ונכון גם להיום.מושמע רבות באולמות הקונצרטים ועל גלי האתר גם כיום.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור