נגן D/A, כבלים, התחממות גלובלית ומה שביניהם

Avant-garden

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
שלום,
חדש כאן אבל לא חדש בעסק.
יש לי נגן לין קאריק הזכור לטוב משנות התשעים, פטיפון Planar 3 ,מגבר Rega Elicit משנות ה-80 ורמקולים טריאנגל מהשנה שעברה.
טוב לי עם מה שיש לי ואין לי טענות. העניין הוא שמתחילים להגיע לי לידיים פורמטים שהם לא 16 44.1 וגם חשקה נפשי לחבר את הממירים והדיוידים ל-D/A בומבסטי. וגם הייתי רוצה אפשרות לחבר את המחשב לאותו DAC דרך USB.
למיטב הבנתי התפיסה המקובלת היא ש-DAC טוב יושב על מארז משלו, מקבל חשמל משלו, ואפילו מדף משלו עם קוצים משלו. DACs טובים עולים לא מעט כסף.
מהנדס קול, חבר שלי, איש בעל שם עולמי בתעשיית המוסיקה יעץ לי להשתמש במה שהוא ורבים מחבריו משתמשים ללא פחות מבצוע מאסטרים לאלבומים: כרטיס PCI Lynx L22. הכרטיס עולה 4000 ש"ח בארץ והוא נחשב לכרטיס הקול למחשב הטוב מסוגו בעולם. הטובים שבאולפנים בעולם משתמשים בו.
3 קושיות לי:

1) אני מבולבל...
מצד אחד: מה ? מה שמספק לאנשי מאסטרינג הכי טובים בעולם לא מספיק טוב לסלון שלי ? מה, הם מבינים פחות מאתנו האודיופילים ?
מצד שני: כרטיס PCI ?!?! שיושב ליד כור גרעיני פולט קרינה כמו Gforce 9600 ? בלי חשמל משלו. בלי סיכוך משלו. גוואעלד ! צלם בהיכל !
מה שמקשה עלי את ההחלטה היא העובדה שחבר מארגן לי אחד חדש מארה"ב ב-2200 ש"ח שזה לא הרבה יותר מDAC די פשוטים שיש בשוק.
האם להשקיע 2200 ש"ח בכזה כרטיס ?
2) אני יודע שזה נושא טעון בפורומי אודיו. אני אישית שומע הבדלים עצומים בין כבלים טובים ללא טובים. יש לי מערכת שמאפשרת לשמוע הבדלים כאלה והם קיימים. נקודה. הכרטיס הזה מגיע עם כבלים ב-30$. האם הייתם ממליצים לחבר לקונקטור ישירות כבלים וRCA טובים ?
3) מה עדיף ? להשתמש בלין קאריק כ-Transsport ולהוציא ממנו אודיו דיגיטלי לכיוון הכרטיס או להמיר את הדיסק לקובץ wav ולנגנו על ההארד דיסק ?

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
שמעתי את ה-L22 הנ"ל והוא מצויין, אני אישית מעדיף DAC חיצוני שאולי לא יישמע מפורט יותר, אבל יש מצב שיהיה מעודן בהרבה, ויתחבר יותר טוב לאופי של המערכת הנוכחית שלך.

Avant-garden

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
כלומר, מתשובתך אני מבין שאין מדובר בצלם בהיכל אלא באופציה ראויה ומכובדת. השאלה אם ב-2200 ש"ח DAC חיצוני יתן תמורה טובה יותר...
אני מסכים עם האבחנה שלך.יש למערכת שלי סאונד חמים כי זה אכן הטעם שלי. אצל אנשי מאסטרינג מאידך יש חשיבות קריטית לסאונד מאוד מפורט.

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
גם בתחום המקצועי וגם בתחום הביתי ראיתי כרטיסי קול וממירים חיצוניים שעולים הרבה יותר מ- 4000 ש"ח.
הכרטיס הזה יכול להיות נפלא ונהדר והאופציה הטובה ביותר למחירו, אבל הוא לא המקסימום שאפשר להגיע.
מקסם את תועלת הקניה שלך ע"י הגדרת תקציב והאזנה לממירים / כרטיסי קול רבים ככל שניתן בתקציב. אין דרך אחרת.

*חשוב*!!! קונפיגורציות תוכנה / חומרה שונות יכולות להשפיע מ-ה-ו-ת-י-ת על התוצאה המתקבלת. למשל, שימוש בדרייברים של ASIO לעומת WASPAI, סוג מערכת ההפעלה שברשותך ועוד. חשוב שלא תעשה שינויים במחשב שלך לפני שתיגש למלאכת ההשוואה, ולאחר שתבחר ממיר / כרטיס קול הולם (אני תמיד בעד ממיר USB אגב), תעשה אופטימיזציה לטרנספורט שלך, קרי המחשב.

liorms

חבר משקיען
מעורבות
50
נקודות
28
ב 2000 ש"ח אתה די מוגבל בDAC (בארץ).
הכרטיס יתן לך כניראה הכי הרבה "BANG FOR A BUCK"...
אבל, DAC-ים רציניים יגיעו הרבה יותר רחוק.

Avant-garden

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
אוקיי...
ורק כדי לסבר את האוזן. 2000 ש"ח בארה"ב כן יעלו "DAC רציני" חיצוני בחכה ?

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
יש DAC-ים סיניים נחמדים מאד בתקציב הזה, כולם עם USB וכולם זמינים ב-EBAY

Avant-garden

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
אז אם אני קורא גוזר מכל התשובות כאן סיכום, הכרטיס הזה מצוין אבל לא בטוח שהוא יערב לאוזני. הוא עלול להשמע מפורט אבל לא נעים ומעודן לטעמי.
העליתי טיפה את התקציב וטילתי ב-:ebay
http://shop.ebay.com/i.html?_kw=dac&_fcid=100&_localstpos=&_sc=1&_sop=16&_sticky=1&_stpos=&gbr=1
יש מספר אופציות של ממירים סיניים ראויים עם תמורה מצוינת למחיר אבל הם לא מסוגלים לנגן כל פורמט במחשב .HD audio ו-SACD
למשל זה:
http://cgi.ebay.com/Mhdt-Labs-TDA15...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item1c0df36486

מה עם זה ? הוא כן מסוגל ? לא מצאתי ברשת שום הסבר על מה הוא כן מסוגל לנגן.
http://cgi.ebay.com/Audio-Note-DAC-...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item2557146c56

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
אתה כבר גולש פה להרבה יותר מ-2000...

Avant-garden

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
זה בסדר...אשתי לא קוראת את הת'רד הזה :)...
השאלה כמה יגרזנו במכס על אחד כזה משומש והאם הוא תומך ב-192\24
לא מצאתי עליו שום כלום טכני ברשת למעט סקירות חפוזות.

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
http://cgi.ebay.com/Lite-NOS-DAC-AH...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item33578ac803
http://cgi.ebay.com/LITE-DAC-AH-Aud...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item3ca75138a2
נראה לי נחמד מאוד, יאיר מבין יותר ממני.
בנוסף תקנה טרנספורט כמו הTRENDS שעושה המרה מ USB לדיגיטלי אופטי/קואקס.

truejoker

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
אני רק אתן לך את השני סנט שלי לנושא . מישהו בפורום הכחול קנה את הכרטיס קול הזה , רק שהוא עשה טיפול שכולל ספק חזק מאוד ושקט מאוד , והוא עשה עוד כמה דברים שבסופו של דבר עלו יותר ממחיר הכרטיס

אני כבר המון זמן שובר את הראש ועובר על בול המאמרים ברשת לגבי הנושא , והגעתי לשתי מסקנות שמשותפות לך
DAC USB בד"כ לא נותן המרה יותר מאשר REDBOOK דהיינו 16/44 . אם הוא מקבל את הDATA בקואקס או ASU/AES אזי כן , אבל אז הכרטיס קול ששולח לו צריך להיות טוב

אם הולכים על DAC USB צריך למצוא משהו שמתווך ע"מ למנוע גיטר או לקנות DAC שמטפל בכך
לגבי המוצרים שבאים לתווך , זה דברים מהפשוטים ביותר ועד המורכבים ביותר ומחירים בהתאם

liorms

חבר משקיען
מעורבות
50
נקודות
28
מסקנה, FIREWIRE DAC...

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
מי שמטפל בבעיית הג'יטר ב-USB זה לא רק ה-DAC, גם הטרנספורט - במקרה הזה המחשב. לגבי FW, יש לי בעייה עם זה שעדיין אין Industry wide support, ואני בתחושה שזה לא יתפוס לעולם...

truejoker

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
יש היום כמה מוצרים די יקרים שעושים RECLOAKING לDATA לפני שהם שמים את זה בDAC . יש גם מוצרים שמקבלים USB וממירים אותו לקואקס . הבעיה היחידה היא איך אני יכול לנגן 24/96 מהמחשב ? שהרי גם אם דגמתי כך ו/או עשיתי ריפ מDVD-A , המעבר שלו מהUSB כבר יפרק אותו . כך שגם אם אעביר אותו דרך מכשיר שמקבל USB וממיר אותו לקואקס או לASE , עדיין סביר להניח שלא אקבל 24/96 אלא 16/44
אני לא יודע אם מישהו ניסה את זה , אבל אם המכשיר לא יכול לגרום לDAC לשדר 24/96 , אזי לא צריך DAC כזה . אבל אז עדיף כבר טרנספורט שיכול לנגן כאלו דברים .
טוב דבר אחד בטוח אני עדיין לא ממש יודע מה לעשות , אז אני יושב על הגדר

Avant-garden

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
למה לא עוברים פשוט ל-USB 2 ?
Firewire הרי הומצא כשהפורמט הנפוץ להחריד עדיין לא היה קיים והוא לא יותר מהיר ממנו.
לא שהאלקטרוניקה והמכניקה ב-99.999999% במערכות הסטריאו יאפשרו להביא את הקצבים ההיסטריים המתחילים לצוץ בתעשייה אל האוזן...
וגם אם כן...אז אני בספק אם האוזן של הומו ספיאנס תביא אותו אל המוח ...אבל תמיד נחמד לדעת שהסטריאו שלך מסוגל לתת מעבר ליכולות שלך לשמוע :)...

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
יש הבדל ברור בין FW לבין USB בהעברת המידע המדובר.

liorms

חבר משקיען
מעורבות
50
נקודות
28
למה לא עוברים פשוט ל-USB 2 ?
Firewire הרי הומצא כשהפורמט הנפוץ להחריד עדיין לא היה קיים והוא לא יותר מהיר ממנו.
לא שהאלקטרוניקה והמכניקה ב-99.999999% במערכות הסטריאו יאפשרו להביא את הקצבים ההיסטריים המתחילים לצוץ בתעשייה אל האוזן...
וגם אם כן...אז אני בספק אם האוזן של הומו ספיאנס תביא אותו אל המוח ...אבל תמיד נחמד לדעת שהסטריאו שלך מסוגל לתת מעבר ליכולות שלך לשמוע :)...

אני מבטיח לך שתשמע (ללא ספק קל), הבדלים משמעותיים מאד בין קובץ של 16\44.1 ולבין
אותו אחד ברזולוציה של 24\96.
ההבדל הוא כמו CD לאנלוגי...
נסה ותהנה... :)

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור