תכנון חדר האזנה

איתי ו.

חבר משקיען
מעורבות
299
נקודות
83
בשעה טובה, מתחילים לתכנן את חדר האזנה.
לאחר שכבר דיסקסנו על "גובה החלל הרצוי בחדר האזנה" אשמח לשמוע על ההתנסות של חברי הפורום בכל הקשור
למבנה החדר.
הרי ידוע שמקובל לבנות חדר מרובעים (ריבועים או מלבנים) שאינם אופטימלים כחדר האזנה.

לפיכך, נשאלת השאלה איך הופכים אותם לאסימטרים, לאחר שהחדר כבר בנוי.
אני מניח שניתן "לשבור" פינה אחת או יותר ומכאן עולות השאלות:

1. כמה פינות צריך "לשבור" ?
2. האם הפינות שצריכות שצריכות טיפול נשברות באותו אופן או כל אחת בצורה שונה?
3. בהנחה שקירות החדר הם לבנים/בטון עם איזה חומר כדאי "לשבור פינה"? (חברה- לא לענות לי עם פטיש/קונגו)
4. מה החשיבות של טיח אקוסטי? זה עושה משהו? האם זה מספיק כטיפול יחיד או שצריך על הקירות עוד משהו?

בטח יעלו עוד שאלות בהמשך..

תודה רבה

איתי

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
בשעה טובה, מתחילים לתכנן את חדר האזנה.
לאחר שכבר דיסקסנו על "גובה החלל הרצוי בחדר האזנה" אשמח לשמוע על ההתנסות של חברי הפורום בכל הקשור
למבנה החדר.
הרי ידוע שמקובל לבנות חדר מרובעים (ריבועים או מלבנים) שאינם אופטימלים כחדר האזנה.

לפיכך, נשאלת השאלה איך הופכים אותם לאסימטרים, לאחר שהחדר כבר בנוי.
אני מניח שניתן "לשבור" פינה אחת או יותר ומכאן עולות השאלות:

1. כמה פינות צריך "לשבור" ?
2. האם הפינות שצריכות שצריכות טיפול נשברות באותו אופן או כל אחת בצורה שונה?
3. בהנחה שקירות החדר הם לבנים/בטון עם איזה חומר כדאי "לשבור פינה"? (חברה- לא לענות לי עם פטיש/קונגו)
4. מה החשיבות של טיח אקוסטי? זה עושה משהו? האם זה מספיק כטיפול יחיד או שצריך על הקירות עוד משהו?

בטח יעלו עוד שאלות בהמשך..

תודה רבה

איתי

איתי, בוא נעשה FAST FOWARD של ארבעה ימים: תקבל פה תגובות של שורה או שתי שורות (מיכאל, שניצל), 10 שורות (נמר, אני, אחרים) או 50-100 שורות (מנחם, עמיר). אך בסופו של דבר, מה זה יתן לך? אסופת טיפים, רובם טובים לצורך הענין, אך שאינם בהכרח יושבים זה בשלום עם זה.
זה קצת כמו לנסות לבנות שחקן טניס עם 50 מאמנים. בסוף השחקן יצא דפוק לגמרי מכל הכיוונים - כל מאמן משך לכיוון אחר.
במקום לנסות לצוד "כללי אצבע", עצתי לך- בחר לך יועץ אקוסטי שאתה סומך עליו, וזרום איתו מהתחלה ועד הסוף. אותו תוכל לשאול את כל השאלות, ולקבל תוכנית אחת אחידה שנבנית נדבך על גבי נדבך, במקום אוסף של טיפים-טלאים שאין ביניהם שום קשר.

gtr

חבר משקיען
מעורבות
466
נקודות
83
איתי, בוא נעשה FAST FOWARD של ארבעה ימים: תקבל פה תגובות של שורה או שתי שורות (מיכאל, שניצל), 10 שורות (נמר, אני, אחרים) או 50-100 שורות (מנחם, עמיר). אך בסופו של דבר, מה זה יתן לך? אסופת טיפים, רובם טובים לצורך הענין, אך שאינם בהכרח יושבים זה בשלום עם זה.
זה קצת כמו לנסות לבנות שחקן טניס עם 50 מאמנים. בסוף השחקן יצא דפוק לגמרי מכל הכיוונים - כל מאמן משך לכיוון אחר.
במקום לנסות לצוד "כללי אצבע", עצתי לך- בחר לך יועץ אקוסטי שאתה סומך עליו, וזרום איתו מהתחלה ועד הסוף. אותו תוכל לשאול את כל השאלות, ולקבל תוכנית אחת אחידה שנבנית נדבך על גבי נדבך, במקום אוסף של טיפים-טלאים שאין ביניהם שום קשר.
שנון,מושחז,ובעיקר נכון.
תתייעץ עם איש מקצוע.
הרווחת לייק מתנוש.

איתי ו.

חבר משקיען
מעורבות
299
נקודות
83

מתנוש, תודה על העצה.
אם נלך בגישה זו ונעשה FAST FOWARD אז אין כלל צורך בדיונים בפורום.
בכל זאת יש בפורום אנשים בעלי נסיון רב... לך יש (אולי) את הנסיון הכי גדול באקוסטיקה.
ניסית את הכל וללמוד מאחרים, לרבות מהטעויות שעשו , יכול להיות דבר מועיל לאחרים.

ובלי שום קשר אשמח לקבל המלצות למומחים לאקוסטיקה.

תודה

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
מתנוש, תודה על העצה.
אם נלך בגישה זו ונעשה FAST FOWARD אז אין כלל צורך בדיונים בפורום.
בכל זאת יש בפורום אנשים בעלי נסיון רב... לך יש (אולי) את הנסיון הכי גדול באקוסטיקה.
ניסית את הכל וללמוד מאחרים, לרבות מהטעויות שעשו , יכול להיות דבר מועיל לאחרים.

ובלי שום קשר אשמח לקבל המלצות למומחים לאקוסטיקה.

תודה
יש גם לנחום רוגל הרבה ניסיון בקפיצה לרוחק. רוצה לקבל ממנו טיפים ולהפוך לקופץ לרוחק?

איתי, טיפים לא יביאו אותך למקום שיועץ אקוסטי טוב יביא אותך. ואני לא מדבר פה כמו כל הזקנים הנודניקים שאומרים "רק יועץ רק יועץ רק יועץ".
אתה מחפש קיצורי דרך. למה? אני לא יודע. אבל אתה כרגע במקום שמעטים האנשים נמצאים בו- ממש בהתחלה. והכל פתוח. אז למה אתה מלקט טיפים במקום לעשות את זה כמו שצריך?

כל השעטנז שאתה רואה אצלי על הקירות זה בגלל כל הניסויים וטעיות , והטלאי על טלאי. אז מה, לא למדתי מזה? ברור שלמדתי מזה. אבל אתה יכול לחסוך את זה אם תלך מראש בדרך נכונה.

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
הטיפים שתקבל פה יפתרו בעיות מסויימות, ויעשו בעיות אחרות. והכי גרוע - אתה לא תדע את זה כי לא יהיה גורם אחד שיחבר בין כל הפעולות שתרצה לעשות, למעט האינטואיציה שלך. ו-וואלה, היא לא מספיקה.

ni-ro

חבר משקיען
מעורבות
694
נקודות
113
איתי אתה מוזמן לקפוץ להתרשם מטיפול אקוסטי שאני עשיתי לפני שנה (דירה חדשה).
רוב הטיפול באמצעות פלטות של Vicoustic את אפקט ״שבירת קירות״ בצעתי באמצעות פלטות wood trap שהודבקו לפינות החדר ויצרו מעיין מעויין.
עדיין לומד את האתר החדש אז לא יודע לצרף לינק לשרשור שמתאר את החדר שלי אבל תוכל לחפש לפי שם משתמש.
אם בא לך מוצרים יותר אסתטים מצרף לינק לכתבה על חברה צרפתית בשם:
PYT Audio PYT panel

http://www.monoandstereo.com/2015/04/pyt-audio-pyt-panels-review.html

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
איתי אתה מוזמן לקפוץ להתרשם מטיפול אקוסטי שאני עשיתי לפני שנה (דירה חדשה).
רוב הטיפול באמצעות פלטות של Vicoustic את אפקט ״שבירת קירות״ בצעתי באמצעות פלטות wood trap שהודבקו לפינות החדר ויצרו מעיין מעויין.
עדיין לומד את האתר החדש אז לא יודע לצרף לינק לשרשור שמתאר את החדר שלי אבל תוכל לחפש לפי שם משתמש.
אם בא לך מוצרים יותר אסתטים מצרף לינק לכתבה על חברה צרפתית בשם:
PYT Audio PYT panel

http://www.monoandstereo.com/2015/04/pyt-audio-pyt-panels-review.html

עובד מעל 500 הרץ.. לפי מפרט שלהם

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
בוקר טוב ושבת שלום.

ראשית תתחדש על החדר העתידי.
מימדי החלל תלוים מאוד במערכת שאתה הולך להכניס פנימה. ככל שהרמקול גדול יותר, מן הסתם החלל יהיה בהתאם. יחד עם זאת, שבירת סימטריה זה אחד מהדברים החשובים. ניתן לעשות זאת על ידי קירות אלכסוניים (כמו אצלי) או על ידי אביזרי אקוסטיקה בעלי צורות גאומטריות ששוברות את הסימטריה של הקירות.

יחד עם זאת. אחת ההמלצה הראשונה שלי הן לצפות את הקירות טיח אקוסטי על כל קירות החדר. את זה עושים במהלך השיפוץ, ניתן לעשות אותו על הקיר עצמו למרות שהוא כבר מטוייח. את הטיח האקוסטי מתיזים על הקירות. בסלון שלי, 5.30 על 6.10 לקח בדיוק 3 שעות. קח בחשבון שהטיח הזה מוסיף לך לפחות 5 ס״מ לעובי הקיר מה שמקטין מעט את החלל. אצלי העובי יצא 10 ס״מ בקירות מסוימים ופחות בקירות בהם הטיפול פחות חשוב (קיר תקליטים למשל). העסק הזה לא זול. לא זול בכלל. זהו למשל אחד המוצרים הבולטים בשוק. זהו פתרון מאוד יעיל, מאוד אסטתי והכי חשוב, מאפשר לך לרסן את החדר בצורה כזו שתאלץ רק לתקן בקטנה בעזרת אביזרים.

זה המוצר המומלץ ביותר. אני רכשתי משהו אחר, נחשב לקצת פחות טוב מזה ויותר יקר. זה עדיף.
http://www.terraco.com/products/acoustic-systems/

אבל בשביל שנבין יותר לעומק. ספר לנו מהם המימדים של החלל, איזה מערכת אתה מכניס פנימה, האם יש חלונות, וטרינות גדולות. האם אתה שומע אנלוג והאם יש לך הרבה תקליטים (תקליטים זה אביזר אקוסטי מדהים).

menahem

כתב האתר
מעורבות
360
נקודות
83
איתי.ו

לפי עצתו של מתן חסכתי ממך 34-84 מילים.
מנחם

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
הדבר הכי גדול שאתה יכול לעשות אם ברצונך לשמוע שועל זקן , הוא להעמיד את הרמקולים כך שהפינה של החדר תהייה בין הרמקולים באמצע ,זה אולי מעקם את חדר האזנה אבל נותן סאונד מטורף ..

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
חזרתי עכשיו מקובה ,ומכיוון שמתנוש אמר לרשום שתי שורות ,אז רשמתי .

gtr

חבר משקיען
מעורבות
466
נקודות
83
רכשת סיגרים,ורקדת סלסה?

Sol

חבר משקיען
מעורבות
621
נקודות
113
חזרתי עכשיו מקובה ,ומכיוון שמתנוש אמר לרשום שתי שורות ,אז רשמתי .
מוזיקה טובה הבאת ?

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
לאן נעלם איתי?

איתי ו.

חבר משקיען
מעורבות
299
נקודות
83
הנני כאן..

<נערך>

דבר נוסף שמעסיק אותי הוא שחלק מהקיר הצר הוא משותף לחדר של הבת, בגיל טיפשעשרה שלומדת בחדר ואני רוצה לבודד את החדר שלה מהרעש שלי. איך עושים זאת?

ולשניצל - תודה על הרעיון. האמת שחשבתי על זה. לא יודע איך זה מסתדר שהפינה היא חיבור של קיר וחלון זכוכית.

תודה.

נערך לאחרונה ב:

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
1. לאטום את חדר ההאזנה לרעשים יוצאים / נכנסים זה פרוייקט מאד מאד קשה, על גבול הבלתי אפשרי. אפשר להוריד את כמות הרעש, אך לא לבטלו. למתבגר/ת שרוצה ללמוד בחדר צמוד יהיה מאד קשה לעשות את זה אם אתה שומע מוסיקה בחדר צמוד, בהנחה שהרעש מפריע לה/לו.
2. זכוכית היא אחד החומרים הכי גרועים כחומר אטימה אקוסטי. בשביל לאטום טוב את פתחי החלל, צריך להשתמש בדלתות המיועדות לכך, אשר בהן יש חומרי בידוד. הבעיה שזה עושה עבודה סבירה כשעושים רעש כשיושבים על האסלה אבל לא יתן פיתרון יעיל למוסיקה.
3. כל פתרון בידוד שתעשה יהיה יעיל יותר ככל שהתדר עולה. לעומת זאת, תדרי הבס יעברו בוודאות לחללים אחרים, בייחוד אלו שיש להם רזוננס על פי מידות אחרת, קרי - הגלים העומדים. אין מה לעשות עם זה.
4. פיתרונות אחרים שאפשר לשקול או להיות מודעים אליהם לפחות מפאת מחירם הם רצפה צפה (ניתוק פיזי של הרצפה מקירות הבית ע"י יצירת רווח בינה לבין יסודות הבנין ומתקני ציפה ביניהם. לא מבין בזה, לא ארחיב על זה. בנוסף, יצירה של "תקרה צפה" אשר משמשת כממברנה לבליעה של ספקטרום צר של תדרי בס- לטיפול בגלים עמודים בתדרי הרזוננס.

כמובן שלשני הפיתרונות האלה צריך איש מקצוע שיתכנן את זה כהלכה.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
1. לאטום את חדר ההאזנה לרעשים יוצאים / נכנסים זה פרוייקט מאד מאד קשה, על גבול הבלתי אפשרי. אפשר להוריד את כמות הרעש, אך לא לבטלו. למתבגר/ת שרוצה ללמוד בחדר צמוד יהיה מאד קשה לעשות את זה אם אתה שומע מוסיקה בחדר צמוד, בהנחה שהרעש מפריע לה/לו.

אפשר לאטום חדר לחלוטין ובקלות. כשאני מדבר על לאטום זה לשמוע מוסיקה בעוצמה היסטרית ב-2 בלילה ואישתך לא תשמע אפילו רחש בחדר הסמוך.

2. זכוכית היא אחד החומרים הכי גרועים כחומר אטימה אקוסטי. בשביל לאטום טוב את פתחי החלל, צריך להשתמש בדלתות המיועדות לכך, אשר בהן יש חומרי בידוד. הבעיה שזה עושה עבודה סבירה כשעושים רעש כשיושבים על האסלה אבל לא יתן פיתרון יעיל למוסיקה.

האיטום בזכוכית שבין חדר הבקרה לחדר ההקלטה באולפן הוא מוחלט.

3 ו-4 שלך סותרים אחד את השני.

מקווה שנעלבת (-:

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור