שאלה בעניין פילטרים ומתאמים

צפיד

אוהב את התחום
מעורבות
3
נקודות
18
היי,

יש לי מצלמת ניקון D5200 יחד עם עדשת קיט 17-55 ,
אני מעוניין לרכוש פילטרים ,במיוחד IR וND .
אני רוצה לקנות פילטר שמתלבש עם מתאם כך שאם אקנה עדשה רחבה יותר אוכל גם להתשמש בפליטרים איתה,
אודה מאוד לעיצתכם איזה מתאם יתאים לעדשה הנוכחית וגם לעדשת נניח 75 MM,
על איזה פלטרים אתם ממליצים ?
(טווח מחיר עד 500 שקלים עבור המתאם ולשני פלטרים).

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
פילטר טוב עולה 500 ש"ח.

2 פילטרים ומתאם ב-500 ש"ח זה סחורה לא ממש איכותית.
וחבל להרוס את האיכות של הזכוכית בלשים לה בקצה זכוכית בלאי.

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,629
נקודות
113
רגע עדשת הקיט היא 18-55 (כ 500 ש"ח), עדשת ה 17-55 F2.8 של ניקון היא עדשה יקרה כ 6000 ש"ח
אם יש לך עדשה ב 500 ש"ח אתה יכול פילטר זול ואני לא הייתי מקטין קוטר של קצה העדשה (ע"י מתאם) זה יפגום ביכולת שלה לצלם.

צפיד

אוהב את התחום
מעורבות
3
נקודות
18
ההעדשה היא אכן 18-55 ולא 17-55 כפי שכתבתי בטעות,

בקרוב אני מתכנן לרכוש גם עדשה נוספת (עדיין מתלבט על 16-85 או 17-70 )
אז לגבי הפילטר -חשבתי על פילטר דווקא גדול יותר מהעדשה
הקיימת - (המרובעים) ושאוכל להשתמש בו גם בעדשה גדולה יותר.
אם זה לא מומלץ ועדיף פילטר שמתברג לעדשה הקיימת (לפי מה שאני רואה על הפילטר UV TIFFEN הוא בגודל 52 MM).
בכל מקרה אודה על המלצה לגבי פילטר ND ו IR .
לגבי פילטר ND - לצילומי שקיעה ובנוסף לצילומי נחלים עם חשיפה ארוכה - איזה פילטר אני צריך כמה סטופים?
בכללי ,האם פילטרים של ניקון או KOYA נחשבים טובים?
תודה!!

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,629
נקודות
113
מה שרציתי להגיד שלא ממולת להחבר פילטר או מתאם קטן מקוטר העדשה
אני לא מבין הרבה בפילטרים IR ו ND - אבל אני יודע שרבים אהבים את הפילטרים הגדולים המרובעים לכך.

מה שכן פילטר UV אני מחבר לכל עדשה - יותר בשביל לשמור על העדשה ממכות ושריטות

LiorDrZ

אוהב את התחום
מעורבות
60
נקודות
28
פילטר IR תוריד מהרשימה מכיוון שהחיישן של המצלמה שלך לא רגיש ל IR ולכן צילום IR יהיה קצת בעייתי במצלמה שלך. תוכל לצלם IR אבל בחשיפה מאד ארוכה ואיכות התמונה שלך לא תהיה משהו. אם תרצה לצלם IR או שתקנה מצלמה ישנה של ניקון כמו D70\D70S או D50 שהם בעלי חיישן רגיש ל IR או שתקנה מצלמה מומרת ל IR.

פילטר ND על רגל אחת (מצטער זה הולך להיות טיפה ארוך...)

פילטר ND נועד לקצץ את כמות האור שמגיע דרך העדשה לחיישן תוך כדי מינימום השפעה על איכות התמונה והגוונים (יש יוצאים מן הכלל...). קיצוץ כמות האור נמדד בסטופים אני מצרף לך את הערכים של פילטרי ה ND של שני היצרנים הגדולים בשוק HOYA ו B+W. שתי החברות האלו לא זולות אבל הפילטרים שלהם נחשבים לטובים מאד. יש כמובן עוד יצרנים בשוק אבל יש לי הכרות אישית עם הפילטרים שלהם ולכן אני יכול להמליץ עליהם ממקור ראשון ולא מכתבה ברשת.
להלן המקרא של הפילטרים וכמות עוצמת האור שהם חוסמים לפי שני היצרנים.

B+W ND Filters
ND.3 (101) = 1 stop compensation
ND.6 (102) = 2 stops compensation
ND.9 (103) = 3 stops compensation
ND1.8 (106) = 6 stops compensation
ND3.0 (110) = 10 stops compensation

HOYA Standart ND Filters
NDx2 = 1 stop compensation
NDx4 = 2 stops compensation
NDx8 = 3 stops compensation
NDx400 = 9 stops compensation

HOYA PRO1 Digital Filter Series
ND16 = 4 stops compensation
ND32 = 5 stops compensation
ND64 = 6 stops compensation

שקונים פילטר ND יש חשיבות לאיכות הפילטר מכיוון שהפילטר הזה אמור לא להשפיע על הצבעים וכמובן לא להשפיע על החדות של התמונה. יש כמובן עדיפות לפילטרים עם ציפוי רב שכבתי MRC או MC (דבר שמייקר את הפילטר). הפילטרים של B+W מעולים וגם היקרים בחבורה והפילטר היקר שלהם של 10 סטופים צובע את הפריים בסגול ולמי שלא מצלם ב RAW מאד קשה להסיר את הסגול הזה מהתמונה. הפילטר של HOYA של ה 9 סטופים פחות משפיע על הגוון של התמונה. הפילטרים של ה 3 סטופים של שתי החברות מצויינים ומומלצים ואינם משפיעים על הגוון בצילום.
פילטר ND משמש אותי בעיקר לצלם עם צמצם פתוח באור יום. למה? כי אני אוהב להפריד מהרקע ולפעמים שימוש בצמצם פתוח לאור יום יכול להיות מגבלה כי יש מצלמות שמוגבלות לצלם במהירות של 1/4000 ואם משתמשים בצמצם f/1.4 באור יום זה בלתי אפשרי. שימוש שני בפילטר ND הוא לחשיפות ארוכות באור יום וגם בלילה בשביל צילומי נוף.
הנה שתי דוגמאות שלי לצילום עם פילטר ND
http://www.flickr.com/photos/liordarzi/7094347019/
בצילום הזה השתמשתי בפילטר ND של 3 סטופים ע"מ לצלם עם צמצם פתוח של f/1.8 באור יום.
http://www.flickr.com/photos/liordarzi/7105686487/
בצילום זה השתמשתי בפילטר ND של 6 סטופים בשביל חשיפה של 2 וקצת דקות בשעה 17:30.

טיפים:
תשאף תמיד לקנות פילטר של חברה ידועה כמו HOYA או B+W ועדיף שלפילטר יהיה ציפוי MC או MRC.
שאתה מרכיב את הפילטר הזה על העדשה תסיר את פילטר ה UV.
ככל שהפילטר חזק יותר (4 סטופים ומעלה) העינית של המצלמה שלך תהיה חשוכה מאד ולא תוכל לקמפז ולפעמים גם לפקס. ולכן חשוב לקמפז את הפריים ולנעול את הפוקוס ולהעביר אותו לידני לפני הרכבת הפילטר. מיותר לציין שאם עובדים עם פילטרים חזקים או בחשיפה ארוכה חצובה איכותית ושלט רחוק זה ציוד חובה!
תקנה תמיד את הפילטר הגדול ביותר שיש (77 מ"מ) מהסיבה הפשוטה פילטר גדול יוכל להתלבש על עדשה קטנה בעזרת מתאם ופילטר קטן לא... לעולם לא תדע איזה ציוד יהיה לך בעוד כמה שנים.
למתאם קוראים Step Down Ring וקונים אותו באיביי. המתאם מגיע עם שתי מידות. הראשונה היא המידה של קוטר הפילטר שלך והמידה השניה היא המידה של קוטר העדשה שלך. לדוגמא אם קנית פילטר 77 מ"מ ויש לך עדשה שקוטרה הוא 52 מ"מ אז אתה צריך Step Down Ring 77mm to 52mm.
אפשר להרכיב על העדשה שני פילטרים של ND בשביל להעצים את חסימת כמות האור אך קח בחשבון שעוד אלמנט מזכוכית עלול להשפיע על איכות התמונה בסוף.
בשביל לצלם עם צמצם פתוח באמצע היום פילטר ND של 3 סטופים יספיק וגם בשביל חשיפה ארוכה בערב. לחשיפה ארוכה בצהרי היום צריך פילטר חזק יותר.
מי ששם פילטר ND שיעבוד עם RAW ולא עם JPEG כי כל פילטר ND משפיע קצת על הגוונים בתמונה ושמצלמים ב RAW הרבה יותר קל להפטר מגוונים לא רצויים.
לאחרונה עם פריחת שוק הוידאו במצלמות ה DSLR החלו לצוץ פילטרי ND חדשים עם טבעת שמשנה את עוצמת פילטר ה ND מסטופ אחד עד ל 8-9 סטופים. לפילטר הזה קוראים Variable Density Filter עד כאן יפה מאד... פתרון אחד עם כמה עוצמות. הצרה שזה לא נוח לעבודה בעיקר עם מגן שמש וקשה באמת לדעת איפה וכמה עוצמה של ND השתמשת. והצרה הכי כואבת היא במחיר... פילטר כזה של חברה ידועה כמו של HOYA יכול לעלות 170$... לצערי אין לי ניסיון עם הפילטר הנ"ל ואני לא יכול לחוות את דעתי האישית. יש ברשת הרבה פילטרים כאלה סינים שעלותם שליש מעלות פילטר כזה של HOYA וגם כאן אין לי יכולת לתת לכם חוות דעת האם המוצר טוב כן או לא.

פילטרים מרובעים זה כבר סיפור אחר כי זאת קניה של מערכת פילטרים שמורכבת מכמה חלקים.
טבעת שמתחברת לעדשה
מחזיק פילטרים מרובעים
פילטרים מרובעים (ND, ND מדורג רך, ND מדורג קשה, פילטרים צבעוניים)
יש כמה יצרניות בשוק והנפוצות הם Cokin ו Lee Filters כאשר האחרונה היא היקרה והאיכותית ביותר שיש.
המערכת הנפוצה היא של Cokin Classic - P-Series והיא מתאימה לעדשות קיט כמו שיש לך. היא אינה מתאימה כ"כ לעדשות רחבות 10-12-14 מ"מ.
ישנם מערכות מתקדמות יותר כמו Z-PRO Series, X-PRO Series שמתאימות לעדשות רחבות והם יקרות יותר וכמובן שגם הפילטרים שלהם יקרים יותר.
הפילטרים למערכת Classic - P-Series הם בד"כ עשויים מפלסטיק והם מוסיפים גוון סגלגל לתמונה ובגלל זה עדיף לצלם ב RAW. אני ממש לא אוהב את הפילטרים האלה
למערכת ה Classic - P-Series יש חיקויים סינים שעלות המערכת הסינית ממש זולה אבל איכות הפילטרים ירודה עד מאד.
פילטרים של Lee Filters נחשבים לאיכותיים ביותר והמערכת שלהם נחשבת ליוקרתית ביותר וגם היקרה ביותר. הפילטרים האיכותיים שלהם עשויים מזכוכית וכל פילטר עולה בסביבות 150$ ללא טבעת החיבור לעדשה וללא מחזיק פילטרים.
קיט בסיסי של Lee Filters שכולל טבעת לעדשה, מחזיק פילטרים ופילטר ND מדורג יכול לעלות לך 450$ ואין אפשרות להשיג את זה בארץ רק ע"י רכישה בחו"ל שמייקרת את הנושא עוד.
להכנס למערכת פילטרים מרובעים זה סיפור לא פשוט כי מלבד השקעה במערכת צריך תמיד לצלם עם חצובה ועם שלט רחוק וצריך לדעת מה עושים...

בקיצור, אם אתה מעוניין לצלם מידי פעם פלג נחל בחשיפה ארוכה פילטר ND עגול רגיל של 3 סטופים יכול להספיק לך.
איפה קונים?
כמעט בכל חנות צילום שמכבדת את עצמה תוכל למצוא פילטרי ND בשלל קטרים אבל מבחינת חוזק ועוצמה זה יהיה מאתגר יותר... לפעמים קצת קשה למצוא את הפילטרים האקזוטיים של 6,9,10 סטופים בארץ. פילטר ND8 של 3 סטופים נפוץ מאד.

ליאור

צפיד

אוהב את התחום
מעורבות
3
נקודות
18
וואוו כמה אינפורמציה חיונית!
ליאור אני מודה לך מאוד!
אני אגיב שאספיק לעבור ולהכנס לכל הדברים שפרטת כאן.
תודה!

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור