קניתי PV-8, מזל"ט לי + תובנות על פלסמה מול LCD

• פותח הנושא Roy
  • פורסם בתאריך

Roy

חבר משקיען
מעורבות
32
נקודות
28
אחרי ששקלתי ברצינות לקנות מקרן וירדתי מזה משיקולים שונים (יקר יותר, אופרציה מורכבת יותר, זמן חיים קצר), חיפשתי את המסך הסביר ביותר שניתן לקנות בתקציב הדי נמוך שלי, שעמד על 5K וקצת גג. כמו כן, מרחק צפיה של 3.3 מ' חייב, לדעתי, מינימום של 42 אינץ' (50 אינץ' כמובן אינה באה בחשבון כלל בשל התקציב). כמעט התפתית לקנות את ה- PV-8 מייבוא פרללי (4200 ש"ח במחסני חשמל), כולל האלמנט המפתה של הימצאות המסך במחסן לאספקה מיידית, אבל ירדתי מזה וקניתי אותה לבסוף מישראל ואלי ב"אניגמה", שנתנו (כרגיל) את השירות הטוב והנעים ביותר בו נתקלתי אי פעם. המחיר אמנם לא היה של יבוא פרללי, אבל השקט הנפשי של לקנות מהם היה שווה את ההפרש (אני גם מעדיף לפרנס אותם על פני הקקרים שמתקשרים אלי בשעות משונות עם "אהלן זו מרגול!").
המקור היחיד לסרטים וכל דבר אחר הוא המחשב (אין לנו ממיר או שום מקור אחר).
תובנות פלסמה מול LCD:

אחרי שהתבוננתי בחנויות שונות (הנושא התבשל כמה שבועות) והיות שיש לי טל' LCD 32 אינצ' ישנה להשוואה ישירה וגם מסך של DELL עם פנל IPS, הגעתי לכמה תובנות.
ראשית, מדובר בשתי חיות שונות ל-ח-לו-טין. קשה להצביע על מי עדיף, אבל היתרונות והחסרונות ברורים לגמרי בהשוואה ישירה, ובהשוואה ישירה אני מתכוון בחיבור למחשב בו זמנית כשני דסקטופים.

יתרונות ה LCD: ראשית, מבחינת רזולוציה, LCD מגיע תמיד ברזולוציה ההולמת את הפרופורציות שלו, כלומר 16:9 (1366:768). פלסמה, ב42 אינץ', מגיעה ברזולוציה של 4:3 (1024:768). כיצד זה אפשרי? משום שהפיקסלים בפלסמה מלבניים. התוצאה, בחיבור למחשב, הינה דסקטופ מדוייק לחלוטין ב LCD ומתוח לרוחב בצורה לא כ"כ יפה בפלסמה.
כשמריצים סרט מהמחשב בפלסמה יש לקבוע בנגן (VLC למשל) כי הפרופורציה הינה 4:3 כדי לקזז ואז התמונה נעשית מדוייקת; אבל ככל שדברים אמורים בענייני שימוש בפלסמה לקריאת אינטרנט, מסמכים וכו', אין מה להשוות. ב LCD זה נראה מדוייק בדיוק כמו במסך מחשב; בפלסמה זה נראה... לא טוב. (כמובן שב-FHD הפרופורציות בשני סוגי המסכים הן של 16:9).

שנית, ל LCD עוצמת הארה גדולה יותר משמעותית. בנוסף, הלבן שלו לבן יותר וללא תלות בשטח הלבן על המסך. ולמה הכוונה? היות שהתאורה ב LCD קבועה (נעזוב את עניין הניגודיות הדינמית בצד), ריבוע לבן בגודל X יציג את אותו הלבן ואת אותה עוצמת הארה בתמונה כמו ריבוע בגודל 4X. ל LCD זה ממש לא משנה. בפלסמה, היות שעוצמת ההארה אינה קבועה, וחלשה יותר משל ה LCD, ככל שננסה להציג יותר לבן על המסך, עוצמת ההארה לס"מ רבוע תרד. להמחשה, קחו פלסמה המחוברת למחשב שתמונת הרקע שלו כהה, פתחו תיקיה כלשהי, ועם העכבר הגדילו והקטינו אותה. ככל שהתיקיה תורחב (=יותר לבן על המסך), התמונה תיראה כהה יותר והלבן יהפוך לדהוי יותר, ולהיפך. ל LCD זה פשוט לא מזיז.
אגב, תופעה זו בפלסמה הינה בדיוק כמו ב CRT (היתה לי CRT המחוברת למחשב זמן רב).
ל LCD, בכל אופן, עוצמת הארה סופית חזקה בהרבה ולבן הרבה יותר לבן משל פלסמה (או CRT).

יתרונות הפלסמה: ראשית, המובן מאליו, נושא השחורים. אותו המנגנון שגורם ללבנים של ה-LCD להיות הרבה יותר לבנים משל הפלסמה, מונע מהשחורים של ה LCD להיות משכנעים. לפני כניסה של טכנולוגיית LED BACKLIT מתקדמת, שתאפשר לכבות ולהדליק פיקסלים בודדים בפנל, השחור של ה LCD לא יכול להיות עמוק כמו של פלסמה, שכאשר מוצג עליה שחור, בניגוד ל LCD, פשוט אינה מאירה את הפיקסלים הרלוונטיים כלל (כמו ב-CRT). בפלסמה, נושא הצבעים הכהים הוא פשוט Non Issue. אחרי שצפיתי בשלושה סרטים בסופ"ש, בעלי סצינות כהות מרובות, לראשונה מזה שנים קלטתי שממש רואים מה מתרחש בקטעים הכהים, בדיוק כמו פעם כשהייתי צופה באמצעות הסוני טריניטרון שלי. לצורך השוואה, בדקתי את הנושא במסך ה DELL 2209WA החדש שלי, הכולל פנל IPS ותמונה מהטובות שראיתי. לעניין השחור לפחות, אין מה להשוות, אפילו לא קרוב. זה כהה, אבל לא שחור. בפלסמה זה שחור.

שנית, לפלסמה יתרון מסויים בתחום המעורפל משהו שאותו אני מכנה "טבעיות התמונה". בגדול, ב LCD הצבעים מאוד מדוייקים, אבל בעלי גוון Matt (אטום); בפלסמה הם יותר Glossy (בעלי שקיפות). הדבר נובע יש להניח גם מכך שלפלסמה ציפוי זכוכית ול LCD פלסטיק, אולם אני מניח שגם לשיטה השונה לחלוטין של יצירת צבע יש יד ורגל בכך.
בשימוש כדסקטופ, הצבעים של ה LCD מאוד מדוייקים, בעוד הפלסמה נראית דהויה. בסרטים, לעומת זאת (לשמם נקנתה הפלסמה), התמונה נראית בפלסמה כמו של CRT טוב (שוב, לא פחות טוב מהסוני טריניטרון שהיתה לי), ובLCD קצת מלאכותית יותר. התמונה בפלסמה יותר Vibrant, "חיה", וב- LCD בעלת צבעים אטומים יותר ונוטים קצת לזרחנות (כאן יש טלוויזיות שיותר ופחות, אבל הצבע שונה מזה של הפלסמה).

דבר אחרון, לעניין הנושא של חולשת הלבן בפלסמה- עניין זה, הגורם למסך להיראות דהוי כדסקטופ, כמעט לא רלוונטי בסרטים, שכן במעט מאוד סצינות כל המסך לבן. למטרה לשמה הוא נקנה זה איננו חיסרון בפועל.

שורה תחתונה- פלסמה מרגישה לי יותר "קולנועית" בתוצאה הסופית, בעוד ש LCD הוא יותר כמו מסך מחשב ענק. ה LCD יותר וורסטילי, שכן הוא יכול לשמש גם למחשב וגם לכל דבר אחר. הפלסמה בלתי מתאימה בעליל לשימוש כדסקטופ, אבל הסרטים עליה משכנעים יותר.

זהו.

נערך לאחרונה ב:

liorkoren

מנהל
צוות האתר
מעורבות
666
נקודות
113
תתחדש (Y)
תיאור מעניין וחוויתי של ההבדלים...

אגב, נסה להגדיר במחשב רזולוציה של 1280X720 או 1366X768, תבטל את ה- NR בפלזמה ותראה איך היא מסתדרת עם זה... יש סיכוי שתקבל דסקטופ "קריא" ולא מעוות.

Roy

חבר משקיען
מעורבות
32
נקודות
28
תודה ליאור.
2 הבהרות שנתגלו לעת ערב:
1. בלילה, או בחדר חשוך, הדסקטופ נראה הרבה יותר טוב ולא דהוי (בלי קשר למריחה).
2. בחיבור ל PS3 ב- HDMI, במילה אחת: וואו !

ניסיתי להגדיר 1366X768. הפרופורציות נעשו נכונות, אבל התמונה הוסטה מעט שמאלה (חלק מה START נעלם), והתמונה היתה די מגעילה (כמו LCD שאינו ב NR). מאידך, לא ביטלתי שום דבר במסך עצמו, איך עושים זאת? לא ראיתי שום אופציה כזו, אבל גם לא ניסיתי לחפש.

liorkoren

מנהל
צוות האתר
מעורבות
666
נקודות
113
חפש בתפריט SETUP

Roy

חבר משקיען
מעורבות
32
נקודות
28
בחיאת, ברור ששיחקתי המון עם ה Setup...
חשבתי שאולי אתה מכיר (או מישהו אחר מכיר) משהו ספציפי בתפריטים של הפנסוניקים.

liorkoren

מנהל
צוות האתר
מעורבות
666
נקודות
113
לא הבנתי, אתה אומר שלא מצאת ביטול OVER SCAN ?

בנסון

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
הסבר בבקשה

:מבולבל::מבולבל:"(אני גם מעדיף לפרנס אותם על פני הקקרים שמתקשרים אלי בשעות משונות עם "אהלן זו מרגול!")."
?

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,629
נקודות
113
תתחדש איש יקר, רכשת מסך מוצלח למחירו.

Roy

חבר משקיען
מעורבות
32
נקודות
28
כרמי - תודה רבה!
ליאור - אבדוק את זה כשאגיע הביתה ואדווח. לא כ"כ ידעתי מה לחפש, נראה אם יש חיה כזו.

בנסון - הכוונה לטלמרקטינג האגרסיבי והמגעיל שבו הטלפון מצלצל בשעות כאלו ואחרות, וכשאני מרים אותו אני שומע "אהלן זו מרגול!" אני לא בטוח אפילו לאיזו רשת הפרסומת (אני טורק את הטלפון מייד, אבל קלטתי שזה לאיזו רשת מוצרי חשמל), ובכללי אני מעדיף לפרנס את החנויות הקטנות והמתמחות (לפחות הטובות) על פני ה- "קקרים". לא נכנסתי לרשתות כאלו מזמן, אבל במסגרת חיפושיי אחר המסך הנ"ל יצא לי להכנס הפעם גם לרשתות (ביגבוקס, מחסני חשמל, טרקלין, עולם הקולנוע) ונסכם את שיטות המכירה שם במילה "בסטה".

כמו כן, אידאולוגית אני מעדיף לפרנס את היזם הקטן שהכסף שלי נכנס ישירות לכיסו, מאשר את הטייקון הגדול שסופר ת'כסף ומשלם שכר מינימום.
ומסיבות פרקטיות לחלוטין, ברור לי שהיה וקרה משהו חלילה למסך, אלי או ישראל יחוללו אל דלתי בצעד תימני קל בלי לעשות פרצופים, בעוד ברשתות יותר סביר שיגידו לי "מי? מה? טעות במספר".

מקווה שזה מבהיר את הנקודה. :)

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,629
נקודות
113
ביום שישי נכנסתי עם חבר לראות את ההבדל בין מסכי PV8 ו PV80 בסניף של אחת מרשתות רשתות האלו.
המוכר אמר שכבר אין להם את ה PV8 ושה PV80 מחליף אותו, שאלתי אותו שני המסכים מסדרה 8 אז איך PV80 מחליףאת הPV8, אז הוא עשה פרצוף של סימן שאלה ואמר שהוא לא יודע ונראה לו שאני צודק :)

בנסון

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
כרמי - תודה רבה!
ליאור - אבדוק את זה כשאגיע הביתה ואדווח. לא כ"כ ידעתי מה לחפש, נראה אם יש חיה כזו.

בנסון - הכוונה לטלמרקטינג האגרסיבי והמגעיל שבו הטלפון מצלצל בשעות כאלו ואחרות, וכשאני מרים אותו אני שומע "אהלן זו מרגול!"(lol)(Y) אני לא בטוח אפילו לאיזו רשת הפרסומת (אני טורק את הטלפון מייד, אבל קלטתי שזה לאיזו רשת מוצרי חשמל), ובכללי אני מעדיף לפרנס את החנויות הקטנות והמתמחות (לפחות הטובות) על פני ה- "קקרים". לא נכנסתי לרשתות כאלו מזמן, אבל במסגרת חיפושיי אחר המסך הנ"ל יצא לי להכנס הפעם גם לרשתות (ביגבוקס, מחסני חשמל, טרקלין, עולם הקולנוע) ונסכם את שיטות המכירה שם במילה "בסטה".

כמו כן, אידאולוגית אני מעדיף לפרנס את היזם הקטן שהכסף שלי נכנס ישירות לכיסו, מאשר את הטייקון הגדול שסופר ת'כסף ומשלם שכר מינימום.
ומסיבות פרקטיות לחלוטין, ברור לי שהיה וקרה משהו חלילה למסך, אלי או ישראל יחוללו אל דלתי בצעד תימני קל בלי לעשות פרצופים, בעוד ברשתות יותר סביר שיגידו לי "מי? מה? טעות במספר".

מקווה שזה מבהיר את הנקודה. :)
מצחיק כמה שזה עצוב

liorkoren

מנהל
צוות האתר
מעורבות
666
נקודות
113
ביום שישי נכנסתי עם חבר לראות את ההבדל בין מסכי PV8 ו PV80 בסניף של אחת מרשתות רשתות האלו.
המוכר אמר שכבר אין להם את ה PV8 ושה PV80 מחליף אותו, שאלתי אותו שני המסכים מסדרה 8 אז איך PV80 מחליףאת הPV8, אז הוא עשה פרצוף של סימן שאלה ואמר שהוא לא יודע ונראה לו שאני צודק :)

הסברת לו שאתה מ- DTOWN ושבסה"כ מדובר בשני אחים לאותה הסדרה?...

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,629
נקודות
113
:) .

Roy

חבר משקיען
מעורבות
32
נקודות
28
לא הבנתי, אתה אומר שלא מצאת ביטול OVER SCAN ?

אוקיי, ניסיתי לחטט בתפריטים, ולא מצאתי ביטול Overscan.
מה שכן, מצאתי מקום בו ניתן לקבוע האם הסיגנל הנכנס הינו "XGA" או "WXGA".
ההבדל ביניהם לעין אינו גדול. עם זאת, אחרי שמעבירים ל 1360:768 ול "WXGA" בהתאם, ניתן גם לשחק קצת עם מיקום התמונה על המסך - היא מוסטת שמאלה אחרי שמשנים את הרזולוציה, וניתן למרכז אותה חזרה.
התוצאה, לבסוף, עדיפה בהחלט לעין על המתיחה ב 1024:768. אני חש שעדיין יש עיבוד תמונה מסויים אבל ההבדל קלוש מאוד, ומאוד קרוב לתצוגה ב NR.

כאמור, עם זאת, לא מצאתי ביטול Overscan לצערי, למרות שאם מגדירים "WXGA" אני משער שזה אותו הדבר.

liorkoren

מנהל
צוות האתר
מעורבות
666
נקודות
113
אהמממ, אני מבין שאתה מדבר על חיבור דרך VGA ?
OVERSCAN רלוונטי דרך HDMI.
אבל, גם הפיתרון שמצאת הוא לא רע, ביחס לנסיבות.

Roy

חבר משקיען
מעורבות
32
נקודות
28
אוקי, לא חשבתי על זה... אנסה עם DVI ל- HDMI. הבעיה היא שמדובר בכבל יקר (אני צריך איזה 5 מ'). יש דבר כזה, מתאם DVI ל- HDMI ללא כבל, נכון?

liorkoren

מנהל
צוות האתר
מעורבות
666
נקודות
113
אכן, יש מתאם שעולה מספר עשרות שקלים.
תבדוק כמובן, קודם עם כבל HDMI קיים (קצר מן הסתם), לפני שתוציא סכום גדול יותר.

Roy

חבר משקיען
מעורבות
32
נקודות
28
:כועס: סעעעעמק...
http://www.dtown.co.il/forum/6797-%D7%A4%D7%90%D7%A0%D7%90%D7%A1
%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%A7-42-pv-8-a.html

סעעמק 2:

הלכתי לחפש מתאם DVI ל HDMI ברשתות (יש לי מתחם בו פועלים חלק מהקקרים ליד העבודה).
בביגבוקס- 100 שקל ! למתאם קטן, בלי כבל, בלי נעליים.
נכנסתי למחסני חשמל ליד, ועם כל הפוזה העלק סיטונאית של העלק מחסן, בלי בולשיט, "שלם וקח" (בניגוד ל"שלם ואל תיקח"?), אצלנו קונים בזול כי לא משלמים על מקום מצוחצח אלא על ת'כלס- 110 שקל!!

אז לא מדובר בסכומי עתק, אבל ממש עצבנו אותי.

liorkoren

מנהל
צוות האתר
מעורבות
666
נקודות
113
חפש גם בחנויות מחשבים.

ולגבי המחיר בקישור, יש כלל ברזל: אחרי שרכשת, לא לבדוק יותר מחירים... חבל על כאב הלב (broken)

Roy

חבר משקיען
מעורבות
32
נקודות
28
אוקיי, באדיבות ישראל הצטיידתי בכבל DVI ל- HDMI, ואכן הכל עובד.
אופציית ה- OVERSCAN אכן הופיעה וביטלתי אותה, ואז כאשר מכוונים את הרזולוציה ל- 1280:720 המסך מזהה אותה כ- 720P ורואים מדוייק לגמרי. (Y)

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור