כבלים פרויקט DIY להכנת כבל על ,כמו שאף פעם לא נעשה אצלנו

רוזי1

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
ובעבור אותו סכום אפשר לקנות כבלים גרועים

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
לקומיקאים האמריקאים המסטולים משנות השישים והשבעים " ציץ וצונג" היתה אימרה מפורסמת בעד סמים..

"אלברט אינשטיין אמר שהאדם הממוצע משתמש רק בכ-10% מהיכולת השיכלית של המוח שלו.
אז למה לא לשרוף (עם סמים) את ה-90% הנותרים".

ובעבור אותו סכום אפשר לקנות כבלים גרועים

אז מה אתה מציע, בגלל שאפשר לטעות ברכישה אז עדיף ללכת על בטוח.:)

רוזי1

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
לקומיקאים האמריקאים המסטולים משנות השישים והשבעים " ציץ וצונג" היתה אימרה מפורסמת בעד סמים..

"אלברט אינשטיין אמר שהאדם הממוצע משתמש רק בכ-10% מהיכולת השיכלית של המוח שלו.
אז למה לא לשרוף (עם סמים) את ה-90% הנותרים".

אז מה אתה מציע, בגלל שאפשר לטעות ברכישה אז עדיף ללכת על בטוח.:)
לא אני מציע להשתמש לפחות באחוז הראשון לפני שכותבים.
מצד אחד אתה אומר שאי אפשר למדוד כבלים. ומצד שני ממליץ לרכוש כבלים שהוכיחו את עצמם ב״עולם האמיתי״......
העולם האמיתי של מי? שלך או של מישהו אחר?
של מישהו עם חצי אחוז ניצולת מוח או של 72 אחוז?

רונן ש

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
שאלה לחברי הפורום:
האם יש ברשותכם לינקים או מאמרים, ברמה של ניתוח פיזיקאלי, מדעי, מעבדתי, ניסויי או השוואתי, שנוצרו על ידי גורמים נייטרליים (שאינם יצרני כבלים), ואשר מצביעים ומראים כיצד כבלים שונים יכולים לגרום להבדלים בסאונד?

אני מהנדס אלקטרוניקה ותיק, והרקע המוזיקאלי שלי כולל שנים רבות של נגינה ומוזיקה - כסולן, חבר תיזמורת, מורה ומאזין נלהב.
אין לי בעיה להעיד על עצמי שיכולת השמיעה המוזיקאלית שלי גבוהה מהמוצע - מה שכנראה נכון לרוב חברי הפורום הזה. כל אחד מכם יעיד שהאזנה מרובה והנאה ומשיכה למוזיקה מחדדים יכולות וחושפים יכולות הבחנה ואבחנה שאינן מנת כולם.
אבל "לצרתי" יש לי כאמור גם רקע הנדסי ארוך שנים, והרבה מתוכן גם בתחום האלקטרוניקה האנלוגית. ורקע זה הוא הבסיס לידיעה שכל תופעה שהיא ברת שמיעה ואבחנה חושית - כל תופעה כזו - הינה גם ברת הסבר פיזיקאלי ואפשרות מדידה.
גם אם לוקח שנים להבין מה מחפשים, ואיך למדוד את זה.

אין לי בעיה להבחין, למשל, במאפייני מוזיקה ממקור אנלוגי, והשוני ממאפייני מוזיקה ממקור דיגיטאלי. הדוגמה הזו חשובה, כי היא מתייחסת לתופעה שלקח כמה שנים מאז שהבחינו בה עד שניתן היה להסביר ולמדוד ולהבין מה קורה פה
(למשל התפיסה השגויה בת כמעט 100 שנה שאוזן האדם לא יכולה להבחין בטונים בתדר מעל כ-15KHz. אז היא יכולה. גם 30KHz. גם 50KHz. בניסוי מעבדה. רק צריך להבין מה מחפשים)

אין לי בעיה להבחין, למשל, במאפייני סאונד מהגברה מבוססת שפופרות, בהשוואה להגברה מבוססת טרנזיסטורים (ולא בזכות השפופרות פה...). וגם לזה יש הסבר וזה ניתן למדידה במעבדה.

ואני אבחין די מהר אם תזיזו לי את רמקול שמאל 10 סנטימטר הצידה, או תסובבו אותו 2 מעלות.

ואחרי כל ההקדמה הארוכה הזו, אני נאלץ להודות:
נושא הכבלים לא מצליח לעבור אצלי שום סף - לא חושי, לא תפיסתי, ולא הגיוני.

אני אוהב מיתוסים. זה נפלא להיות שבוי לפעמים במיתוס, ולהנות ולהתענג מהעניין. גם אני שבוי בכיף בכמה מהם (למשל שאסטטיקה של רמקול משפיעה על איכות הסאונד וההנאה ממנו...). אבל אני חושב שאני יודע להסביר אותם ואיך הם פועלים. כולל הדוגמה האחרונה עם הרמקולים.

אז אני עכשיו כמו ילד מול מוריו ורבותיו - אתם יכולים לתת לי קצה חוט לגבי הכבלים?
אל תטרחו במשפטים כמו: בוא אלינו, נחבר לך כבל של מיליון דולר בין המקור למגבר, ואחר כך חתיכת קולב ברזל מיושר, ואתה תשמע!
ניסיתי. באמת.

אני מחפש את הצד הלוגי, ההנדסי.
ובמיוחד מבקש להמנע מתורות פסבדו-הנדסיות, שמנסות לדוגמה להקנות לכבל המוליך 50KHz תכונות ותופעות של קו תפסורת המוליך 100MHz. ואתם בטוח מכירים דוגמאות נוספות...

מחפש היגיון פשוט.

ובבקשה אל תתקפו בבוטות ואל תזרקו אותי לפורום הכחול.
אני פה, ידיד, לא אויב. מבקש להבין.

רונן

נקדי

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
16
ערב טוב,

אלו כבלים שמעת שלטענתך לא חשת בהבדל ?
על אלו כבלים אתה מדבר: חשמל / אינטרקונקט / רמקול ?
ובכלל, ע"מ לבחון הבדל ושוני על המערכת (מקור, הגברה ורמקול) להיות ברמת סף מסוימת.

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
ערב טוב,

אלו כבלים שמעת שלטענתך לא חשת בהבדל ?
על אלו כבלים אתה מדבר: חשמל / אינטרקונקט / רמקול ?
ובכלל, ע"מ לבחון הבדל ושוני על המערכת (מקור, הגברה ורמקול) להיות ברמת סף מסוימת.

ענית לו בדיוק איך שהוא לא ביקש.

רונן ש

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
אינטרקונקט - יכולתי להבחין (בקלות) במחברים רעים, בעיות קורוזיה ומגעים בעייתיים. אם אלה היו תקינים - לא היו הבדלים נוספים.

כבל רמקול - יכולתי להבחין בפגיעה באיכות בחיבור חוט חשמל דק לרמקול, במוסיקה בהספק גבוה (= זרם גבוה בחוט). מעבר לעובי 18AWG לא היה הבדל.
קניתי 10AWG, למען הסדר הטוב.

חשמל - לא ניסיתי.

אני מסוגל להתחבר במידה מסויימת להערה שלך לגבי איכות כל המערכת.

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
אינטרקונקט - יכולתי להבחין (בקלות) במחברים רעים, בעיות קורוזיה ומגעים בעייתיים. אם אלה היו תקינים - לא היו הבדלים נוספים.

כבל רמקול - יכולתי להבחין בפגיעה באיכות בחיבור חוט חשמל דק לרמקול, במוסיקה בהספק גבוה (= זרם גבוה בחוט). מעבר לעובי 18AWG לא היה הבדל.

חשמל - לא ניסיתי.

אנחנו (רובנו) לא אנשים טכנים או מהנדסי אלק' .
איך אתה רוצה לקבל הסבר מדעי בדיוק?
ואם אתה לא רוצה שיוכיחו לך ע"י שמיעה במע' אחרת ,סביר להניח שלא תימצא פה תשובה שתניח את דעתך.
גם אם תפוצץ פוסט שלם במס' ,לא יעזור .לא מבינים.(הרוב)

Sol

חבר משקיען
מעורבות
621
נקודות
113

חשמל - לא ניסיתי.

רונן
אם צליל המערכת שלך מספיק מפורט.
בכל שינוי של אינטרקונקט סכוי רב שתבחין בהבדל.
במיוחד לאור השמיעה שלך(לטענתך).
אם החלפת אינטרקונקטים אינה ברת איבחון אצלך,או שהמערכת אינה רגישה דייה.
או שסעיף האוזניים עלה דרגה :)

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
שאלה לחברי הפורום:
האם יש ברשותכם לינקים או מאמרים, ברמה של ניתוח פיזיקאלי, מדעי, מעבדתי, ניסויי או השוואתי, שנוצרו על ידי גורמים נייטרליים (שאינם יצרני כבלים), ואשר מצביעים ומראים כיצד כבלים שונים יכולים לגרום להבדלים בסאונד?

אני מהנדס אלקטרוניקה ותיק, והרקע המוזיקאלי שלי כולל שנים רבות של נגינה ומוזיקה - כסולן, חבר תיזמורת, מורה ומאזין נלהב.
אין לי בעיה להעיד על עצמי שיכולת השמיעה המוזיקאלית שלי גבוהה מהמוצע - מה שכנראה נכון לרוב חברי הפורום הזה. כל אחד מכם יעיד שהאזנה מרובה והנאה ומשיכה למוזיקה מחדדים יכולות וחושפים יכולות הבחנה ואבחנה שאינן מנת כולם.
אבל "לצרתי" יש לי כאמור גם רקע הנדסי ארוך שנים, והרבה מתוכן גם בתחום האלקטרוניקה האנלוגית. ורקע זה הוא הבסיס לידיעה שכל תופעה שהיא ברת שמיעה ואבחנה חושית - כל תופעה כזו - הינה גם ברת הסבר פיזיקאלי ואפשרות מדידה.

אין לי בעיה להבחין, למשל, במאפייני מוזיקה ממקור אנלוגי, והשוני ממאפייני מוזיקה ממקור דיגיטאלי. הדוגמה הזו חשובה, כי היא מתייחסת לתופעה שלקח כמה שנים מאז שהבחינו בה עד שניתן היה להסביר ולמדוד ולהבין מה קורה פה
(למשל התפיסה השגויה בת כמעט 100 שנה שאוזן האדם לא יכולה להבחין בטונים בתדר מעל כ-15KHz. אז היא יכולה. גם 30KHz. גם 50KHz. בניסוי מעבדה. רק צריך להבין מה מחפשים)

אין לי בעיה להבחין, למשל, במאפייני סאונד מהגברה מבוססת שפופרות, בהשוואה להגברה מבוססת טרנזיסטורים (ולא בזכות השפופרות פה...). וגם לזה יש הסבר וזה ניתן למדידה במעבדה.

ואני אבחין די מהר אם תזיזו לי את רמקול שמאל 10 סנטימטר הצידה, או תסובבו אותו 2 מעלות.

אני אוהב מיתוסים. זה נפלא להיות שבוי לפעמים במיתוס, ולהנות ולהתענג מהעניין. גם אני שבוי בכיף בכמה מהם (למשל שאסטטיקה של רמקול משפיעה על איכות הסאונד וההנאה ממנו...). אבל אני חושב שאני יודע להסביר אותם ואיך הם פועלים. כולל הדוגמה האחרונה עם הרמקולים.

אל תטרחו במשפטים כמו: בוא אלינו, נחבר לך כבל של מיליון דולר בין המקור למגבר, ואחר כך חתיכת קולב ברזל מיושר, ואתה תשמע!
ניסיתי. באמת.

ובמיוחד מבקש להמנע מתורות פסבדו-הנדסיות, שמנסות לדוגמה להקנות לכבל המוליך 50KHz תכונות ותופעות של קו תפסורת המוליך 100MHz. ואתם בטוח מכירים דוגמאות נוספות...

מחפש היגיון פשוט.

רונן
שלום!
תגיד , נראה לך שעם השכלה כמו שלך נוכל להביא לך את האור?
יש לי אח מרצה לחשמל בבאר שבע ,במכללת תא ,ובאפקה ,כל ערב שבת אני שומע משפטים כשלך ,כמה שידוע לי כאודיופיל ותיק אין תשובה ברורה או קצה חוט לשאלתך ,כמה שלא חיפשנו במאמרים בתרגום קל לעיברית ,או בתקצירי מנהלים בכתב ברייל ,פשוט אין ,הבעיה עם החברה שמחפשים את ההסבר במדידות (הכל מדיד ) ,שיש להם מרוב לימודים כעין בלוק עצבי המונע מהם לראות ולשמוע עובדה פשוטה שכידוע לך גם בסלון בערב שישי בלתי נשמעת ובלתי מובנת לאחי היקר ,לעומת זאת ביתי החיילת ,בוגרת בית הספר לאומנויות במגמת מוזיקה ופסנתרנית שנים רבות ,היא דווקא מבדילה ,אבל לצערי אוהבת כבלים שנשמעים חרה לטעמי באופן סיסטמטי ,מן צלולונציקים שכאלה ,ובשבילה השמנמנים שלי נשמעים דרעק ,
בקיצור אין קונצנזוס בכלום והכל לגיטימי ,אני אמצא לך המספר של רוברט ,גם הוא מהנדס תותח ,שאוהב כבלים "תחנה מרכזית " ,תוכלו להתחלק בבחילה מרוכשי הכבלים ובוז להם בצוותא ,רק אל תשכחו שאלוהים חילק לכולם את אותה תבונה פחות או יותר ,ושעונים לכם לפעמים אנשים שהשכלתם שונה משלכם ,ופעמים אף יותר.
ומשל אחי דוקטור שאינו יכול לרשום אנטיביוטיקה בניגוד לאחיו הטמבל.

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
והאמת הגדולה יותר היא שאתה לא יכול למדוד, וגם לא לדעת מה בדיוק אתה שומע..

תראו,
אני לא רוצה להראות כאילו אני בא להשבית שמחות או להוריד גשם על המסיבה אבל אני מציע לכם לקרא קצת על-מנת להבין שמדובר בתחום טכני מורכב ושהשיקולים בבניית כבל אודיו הם הרבה מעבר למה שמנסים לעשות כאן...
עבור 1400 $ אני משוכנע שניתן לרכוש כבלים טובים בעלי ביצועים מוכחים בעולם האמיתי.

http://www.mitcables.com/publications/articles/technical-whitepapers.html

עוד פעם,בכל אופן לי לא משנה אם כן יכול למדוד או לא יכול למדוד.
קצת קשה כניראה לחברה שמדידה והתוצאה שלה היא התשובה,
להבין כאלה שהתשובה שלהם אינה ניסמכת על תוצאת מדידה.
איך אפשר לנתח מה אני שומע ?וגם אם כן אז..?
יש מוצא חן או לא.
סה"כ גם אין מבחינתי ויכוח כל שהוא על הנושא.
ניראה לי מיותר להיכנס ל "מדדתה שמעתה ,לא מדדתה לא שמעתה/אינך יודע מה אתה שומע.(ורד)

kyroz

חבר משקיען
מעורבות
51
נקודות
28
רונן,

איזו תשובה תספק אותך?

העובדות הן שכל כבל שהחלפתי \ שיניתי במערכת הנוכחית יכולתי לשמוע הבדל מיד, ובמקרים שחיברתי כבל יקר ו"נחשב" - ההבדל היה כל כך קיצוני שאני באמת לא חושב שיש אחד עם אוזן סבירה שלא יוכל להבדיל בין הכבל לבין זול יותר.
הבדל שווה ערך להחלפת DAC מבחינתי.

לאחרונה עשיתי השוואה בין כבלי USB - כבל דיגיטלי, שכולם אומרים שבדיגיטליים זה 1 ו-0, ותוך זמן מאוד קצר ניתן היה להצביע על הבדלים, וזה היה כל כך ברור - כי בכבל אחד התחום התחתון כמעט ולא היה מורגש (הרגשתי צורך להגביר את הסאב) בעוד הגבוהים היו צלולים יותר (למען הסר ספק - העוצמות היו זהות).

אבל בכללי, לדעתי הכי קל (וזמין בעיקר) להצביע על הבדלים בין כבלים, כשמחברים כבלי רמקולים עשויים נחושת פשוטה (נניח עובי 12AWG) לבין כבל כסף \ מצופה כסף בעובי דומה - אני בספק שעם ציוד סביר אפילו לא יהיו הבדלים שמיעים ברורים.

shushu

חבר משקיען
מעורבות
783
נקודות
113
סתם בשביל ההשכלה הכללית, יש תחום שלם בחשמל שנקרא transmission line בהקשר של העברת סיגנל חשמלי למרחקים ארוכים. לצורך העניין מרחק ארוך הוא יחסי לעצמת הסיגנל. לדוגמה העברת סיגנל בין cpu לזכרון היושב מחוץ למעבד נחשב כמרחק עצום ביחס למרחקים בתןך המעבד. כנ"ל לגבי מרחק של תמסורות חשמל וכו. בהקשר של אודיו מרחק כבלי הרמקול גדול משמעותית מהמרחק שסיגנל עובר בתוך המגבר או הקדם. קיימות תופעות של החזרות גלים, ג'יטר ועוד, כאשר קו התמסורת ארוך. אז בעיקרון יש תחום כזה במדע, וחברות טכנולוגיה בפירוש מתחשבות ומסמלצות מצבים של העברות סיגנל למרחקים ארוכים.

רונן ש

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
נשמע הגיוני.

חייב להדגיש: העליתי את מה שהעליתי לא כי רציתי לנפץ אגדות, אלא כי יצאתי מנקודת הנחה שכולם שומעים מה שאני לא שומע.

לדוגמה: כל אגורה שהשקעתי בדידרוג הרמקולים שלי בעבר, כל החלפה - עשתה הבדל עצום.
כל טיפולון אקוסטי בקירות החדר - הורגש מייד.
תיקון של חלק מעלה בזוית האזימוט של ראש הפטיפון - נשמע מייד.
לא קרה לי בכבלים.

מוכן לנסות שוב.
אם ארגיש שוני - אהיה מאושר!

רונן ש

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
להערתך Shushu,
אכן, תופעות של החזרים וגלים עומדים בקו תימסורת הן תופעות פיזיקאליות ידועות.
הן קורות בקו שאורכו הוא לפחות בסדר גודל של אורך הגל הקצר ביותר המועבר.

אם אתה מעביר 20KHz במתכת , אורך הגל הינו 9000 מטר. (0.6 ממהירות האור בריק).

בטוח אין לך כבלי רמקולים באורך 9000 מטר.

קיבול, התנגדות, השראות - יש.
קו תמסורת - לא.

shushu

חבר משקיען
מעורבות
783
נקודות
113
מהירות זרימת זרם היא הרבה יותר נמוכה ממהירות האור. לא הבנתי איך בדיוק הגעת לאורך גל של 9000 מטר.

http://davidson.weizmann.ac.il/onli...י-המהירות-הרגילה-של-האלקטרון-בזרם-החשמל-ראובן

רונן ש

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
אכן.
0.6 ממהירות האור.

עזוב, אנחנו סוטים מהנושא. אנחנו אוהבים מוזיקה, לא מנסים ללמוד פיזיקה.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
שאלה לחברי הפורום:

ניסיתי. באמת.

מחפש היגיון פשוט.

רונן

שלום רונן.

אני לא מוצא בעיה בנתונים ובמדידות שמספקות לי יצרניות הכבלים באותה מידה שאני לא מוצא בעיה במדידות ובנתונים שמספקים לי יצרני רכב, מחשבים, מגברים, מסכים ויצרני מכשירי מדידה.
לא מעט פעמים אני שומע את המשפט האווילי ״המדע חושב אחרת״ מפי מהנדסים למיניהם. מה לעשות שבמציאות הנדסה היא בערך הדבר ההפוך ממדע. על מנת לגשת לדבר באופן מדעי יש לבחון אותו, לטעום אותו בעצמך. מה הכוונה? בדיוק מה שאתה ״מתנגד לשמוע״ - בוא אלי או אליו ותשמע הבדלים. אבל כתבתי קודם שמהנדס ומדען הם דבר והיפוכו (בערך) והטענות/הבקשות שלך הן בדיוק ההוכחה לכך. אתה לא מחפש הוכחה עבורך, אתה מחפש הוכחה עבור המחברת שלך. את זה ידידי, לא מתפקידינו לעשות. אנחנו מקסימים יכולים להשמיע לך את ההבדלים.

להלן דוגמא מצויינת ששמעתי מפי אדם שאני מאוד מעריך בעניין הזה.

ההבדלים בין שיחה עם מדען לחקר החלל לשיחה עם מהנדס לאותו נושא (אם יש דבר כזה, אבל הפואנטה תהיה ברורה).

מתקשר אדם למהנדס בתחופ הביולוגיה או האני לא יודע מה שקשור לצורות חיים בכדור הארץ ומדווח לו על חייזר שנמצא בביתו. המהנדס יסביר לו מדוע הוא הוזה, מדוע אין סיכוי שיש חייזרים ואם יש אצלו כזה מדוע לא שמעו על נחיתה של חללית באיזור שלו. מדען לעומת זאת ישיב אחרת לשיחה. ״תשאר בקשר עין עם החייזר, אל תאבד אותו בשום פנים ואופן, אני יוצא אלייך עכשיו״.

זה ככה בגדול. מהנדסים מקובעים בידע שלהם. אפשר להגיד מרובעים. זה מה הם למדו ומה שחורג מהידיעות שלהם אינו יכול להיות קיים במציאות. אז למרות שהמעמד של המהנדס הוא מכובד המהנדס הממוצע הוא די ״דביל״ לעומת המדען שסוגר למהנדס פינות חדשות השכם וערב. מהנדס מקבל את הכל מוכן. הוא אינו חוקר חדש הוא לומד את הקיים. כל מה שחדש וזקוק להוכחה מגיע למדענים שחוקרים. זה לא אומר שאין מדענים מהנדסים. אבל אני לא מדבר על התואר של האדם אם כי על הגישה שלו. הגישה של המדען והמהנדס היא שונה לחלוטין.

את תחום האודיו יצרו מאזינים - הם עשו את התפקיד של החוקרים. שמעו צליל ודיווחו על שיפור או שינמוך. הם אלה ששמעו ואמרו למהנדסים מה לעשות. קוראים לזה ״צוות האזנה״. כך פועלות עד היום היצרניות הנחשבות ביותר שמחזיקות גם במהנדסים הבכירים והטובים ביותר בשוק האודיו העולמי. לא פעם ולא פעמיים דיווחו המאזינים על שיפור בצליל למרות שיש בעצם שינמוך במדידות. ומדוע זה כך? משום שזה המצב.

אסיים את דברי בכך שאוכל בשמחה להשמיע לך הבדלים ברורים בין כבלים שונים. הבדלים שמיעים ומדידים. אחת הדרכים הטובות ביותר להבין כיצד השינוי מתבטא במדידה הוא להקליט את המערכת בצורה חיצונית עם מיקרופון וצמד כבלים שונה. מבטיח שתראה גרפים שונים בשני המקרים.

אבל לשאלת השאלות.
אם אוכיח לך במדידה שיש הבדלים בין כבלים האם לפתע תשמע אותם?
או אני מוכיח לך במבחן שאתה לא מסוגל להבחין בין מגבר מנורות לדיגיטלי האם תפסיק להאזין במדידות?

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור