פסנתר הוא המלך של כל כלי הנגינה...

tomertsin

מושעה
מעורבות
2,203
נקודות
113
..."לאף כלי אחר יש תווים רבים כמו הפסנתר. הוא מנגן צלילים נמוכים יותר מבסון ומנגן תווים גבוהים יותר מפיקולו. זהו הכלי היחיד עם 88 מקשים נפרדים, ואתה יכול לנגן את התווים הנמוכים והגבוהים ביותר בו זמנית, טריק שלא ניתן להשיג על ידי כלים רבים אחרים".

facebook_1659373282977_6959915998286223173.jpg

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
סקסופון 4% ?

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
כנראה שאלו אנשי מוסיקה קלאסית בעיקר

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
אני מוצא את עניין ה"המלכה" של כלים טיפשית וחסרת תועלת.

הרי ל"מלך" אין יכולות שלטוניות, אין לו שליטה על אחרים, אחרים לא משתחווים לו ולא מתחנפים לו, אין לו אוצרות לחלק לאחרים, אחרים לא משלמים לו מיסים, ואין לו כתר זהב ויהלומים, או אפילו סתם כתר מקרטון. כלומר אין לו אף אספקט של "מלך".

אם כבר, הכותרת "מלך כלי הנגינה" ניתנת לרוב לאורגאן כנסייתי, לא לפסנתר.

אבל אם משווים בין אפשרויות ויכולות, פסנתר/אורגן חשמלי עדיף לגמרי על פסנתר קונצרטי "רגיל", אפילו ה-Steinway/Fazioli המשובח ביותר: הוא יכול גם לנגן בעצמו, להוסיף ליווי, להישמע כמו אינספור כלים אחרים, אין לו הגבלת עוצמה -- אפשר לחבר אותו למגברים ולרמקולים מפוצצים -- וכו' וכו'

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
עמיר , שלח לי בבקשה בלינק איזה יצירה של אורגן כנסייתי (למה אורגאן?), אם לא קשה (ורד)

איתי ו.

חבר משקיען
מעורבות
299
נקודות
83
עמיר , שלח לי בבקשה בלינק איזה יצירה של אורגן כנסייתי (למה אורגאן?), אם לא קשה (ורד)

אמנם אני לא עמיר
אבל
הכי קלאסי

היה היה:)

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
יש לי הרגלים מגונים של כתיב מלא מלא כמו שהיה פעם, ואני עדיין כותב עם יותר מדי א' ו-י', מה שנקרא bad habits die hard.

אבל
הכי קלאסי
זו אכן אולי היצירה "הכי קלאסית" לאורגאן/אורגן, אבל נראה שעדיף ב-YouTube, שם אפשר להאזין ליצירה במלואה, לא רק לדוגמיות, בלי צורך לרכוש דיסק/קובץ.

זה ביצוע "קלאסי" של אורגאניסט/אורגניסט בשם המתאים Edward Power Biggs -- כנראה שזה שמו האמיתי! -- לפחות לא ראיתי בוויקיפדיה התייחסות לשם אחר.

זה יצא גם ב-SACD 5.1, ונשמע מ-ד-ה-י-ם, לא כמו ביוטיוב.

ההקלטה נעשתה בכנסייה ב-Freiburg בגרמניה, שיש בה ארבעה אורגאנים שנשלטים ע"י קונסול מרכזי, ואז אפשר לנגן בכולם מאותה עמדה. הם הקדישו ערוץ נפרד לכל אורגאן, כך ששומעים כל אורגאן בנפרד, וב-SACD יש גם ערוץ לצלילים הנמוכים. זה בהתחלה נשמע כמו גימיק, אבל מהר מאוד מתרגלים לזה ונשארים רק עם צליל מדהים וביצוע נהדר של מוזיקה גדולה (שיש המטילים ספק אם היא אכן נכתבה ע"י באך!)

עטיפת ה-SACD נראית כך, עם צילום הכנסיה מבחוץ וארבעת האורגאנים שבפנים:
index.jpg

וכיום קצת קשה/יקר להשיג אותו...

נערך לאחרונה ב:

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
תודה לשניכם, אין כמוכם !

zariel

חבר משקיען
מעורבות
718
נקודות
113
ההקלטה נעשתה בכנסייה ב-Freiburg בגרמניה, שיש בה ארבעה אורגאנים שנשלטים ע"י קונסול מרכזי
ואני לתומי תמיד חשבתי שיש עוגבים בכנסיות.

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
צודק, בעברית כלי הנגינה church organ זה עוגב.
ראיתי תכנית על עוגבים בערוץ arte ובפס המידע בעברית היה כתוב מסע אחרי האיבר (אמיתי אל תאשימו אותי במשהו).

CRITICISM – A documentary offers a beautiful musical journey, from the royal chapel of Versailles to the Danish castle of Frederiksborg. Organ seekers, a wonderful new documentary not to be missed, this Sunday May 8 at 5:10 p.m. on Arte, and available on arte.tv

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
ואני לתומי תמיד חשבתי שיש עוגבים בכנסיות.
צודק לגמרי. גם בכנסיה גברים עוגבים אחרי נשים ולהיפך, ויש גם גברים שעוגבים אחרי גברים ונשים אחרי נשים.

ואם אתה מקפיד על שימוש במונחים העבריים, אני מצפה לפוסט "ואני לתומי חשבתי" בכל מצב שבו מישהו כתב, חס וחלילה, למשל:
  1. "ויולה" במקום "כונרת"
  2. "צ'לו" במקום "בטנונית"
  3. "קונטרבס" במקום "בטנון"
  4. "קלרינט" במקום "קלרנית"
  5. "טימפני" במקןם "תונפן" או "תוף דוד"
וכיו"ב

נערך לאחרונה ב:

רן לוי

אוהב את התחום
מעורבות
289
נקודות
63
תומר והסטטיסטיקה שהביא - שניהם צודקים. מספיק להשוות את מספרי היצירות לפסנתר במוסיקה הקלאסית למספר היצירות לעוגב, ואני לא מדבר על ״יצירות מעבר״ שהן יצירות שנכתבו במקור לכלי אחד, אבל עוברות הסבה-עיבוד לכלי שני. אני מדבר על פסנתר מול עוגב, וכמובן לא רק על יצירות לפסנתר סולו אלא גם מספר הקונצ׳רטו לפסנתר ואפילו דואו, טריו, קוורטט, קווינטט שבהן פסנתר לצד כלי אחד, שניים, שלושה, או ארבעה כלים נוספים. יש אלפי יצירות לפסנתר, אני מעריך שלעוגב יש לכל היותר כמה מאות.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
תומר והסטטיסטיקה שהביא - שניהם צודקים. מספיק להשוות את מספרי היצירות לפסנתר במוסיקה הקלאסית למספר היצירות לעוגב, ואני לא מדבר על ״יצירות מעבר״ שהן יצירות שנכתבו במקור לכלי אחד, אבל עוברות הסבה-עיבוד לכלי שני. אני מדבר על פסנתר מול עוגב, וכמובן לא רק על יצירות לפסנתר סולו אלא גם מספר הקונצ׳רטו לפסנתר ואפילו דואו, טריו, קוורטט, קווינטט שבהן פסנתר לצד כלי אחד, שניים, שלושה, או ארבעה כלים נוספים. יש אלפי יצירות לפסנתר, אני מעריך שלעוגב יש לכל היותר כמה מאות.
אין כאן שום שאלה של צדק, כיוון שאין הגדרה ספציפית ומוסכמת של "מלכות" שבודקים מי ממלא את תנאיה, ומראש כל העניין טיפשי, ברמה של הוויכוח אם מלפפון הוא יותר ארוך או יותר ירוק.

אבל למשל מוצארט טען ש"In my eyes and ears the organ will forever be the King of Instruments", למרות שהוא כתב המון יצירות לפסנתר וכמעט כלום לאורגאן. כך שעבורו בעליל ריבוי יצירות לכלי אינו הקריטריון ל"מלכות".

ומוזר ככל שזה עלול להיראות לך, מבין תומר צין למוצארט, אני מעדיף את מוצארט.

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
ואם משום מה טורחים לחשוב על הנושא, נראה לי שהסיבה לכינוי "מלך הכלים" אינה כמה קלידים וכמה יצירות יש, ולא כמה עותקים מכל סוג, ולא מידת הפופולריות, אלא איזה כלי נותן יותר תחושה של הוד והדר, מלכותיות, עוצמה, כוח, שליטה וכיו"ב.

בכל אלה אורגאן ראוי לשמו אוכל פסנתר לארוחת בוקר בלי מלח וגלוטן, עם באסים שפסנתר לא יכול לחלום עליהם, וצליל שממלא נפח אדיר של כנסיה בעוצמה שמרעידה את הגוף והנשמה. אם יש פסנתר ללא הגברה ואורגאן כנסייתי באותו מקום, אין שום צל של ספק מי "שולט" יותר ומי יכול לכסות ולהטביע את האחר.

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
יתקנו אותי הקלאסיסטים אם אני טועה. לא נראה לי שיש כלי מוזיקלי בז'אנר שגודלו הפיזי, מורכבות וכמות הצינורות, והמפוח הדוחף כמויות גדולות של אוויר אפילו הידני והעתיק שמאפשר יצירת גל עצום וכל כך מורכב טונאלית של צליל.

נערך לאחרונה ב:

רן לוי

אוהב את התחום
מעורבות
289
נקודות
63
אין כאן שום שאלה של צדק, כיוון שאין הגדרה ספציפית ומוסכמת של "מלכות" שבודקים מי ממלא את תנאיה, ומראש כל העניין טיפשי, ברמה של הוויכוח אם מלפפון הוא יותר ארוך או יותר ירוק.

אבל למשל מוצארט טען ש"In my eyes and ears the organ will forever be the King of Instruments", למרות שהוא כתב המון יצירות לפסנתר וכמעט כלום לאורגאן. כך שעבורו בעליל ריבוי יצירות לכלי אינו הקריטריון ל"מלכות".

ומוזר ככל שזה עלול להיראות לך, מבין תומר צין למוצארט, אני מעדיף את מוצארט.
עמיר - תפסיק לראות ויכוח והתנצחות בכל דבר. תומר צין הביא סטטיסטיקה - מישהו הכתיר את הסטטיסטיקה הנחמדה הזו ״הכלי הפופולארי ביותר בעולם״ אף אחד לא דיבר בפרסום המקורי שאותו ציטט תומר צין על מלך או מלכות. עסקתי מספיק שנים בתקשורת כדי להבין שכותרת טובה - וזו כותרת טובה, מגרה ומפתחה אותי להיכנס פנימה. רוב האנשים אוהבים תארים (הקנייה הטובה ביותר, מוצר השנה, המוצר הטוב ביותר בתחום של ערך לכסף וכו׳). אני טוען שהסטטיסטיקה הזו היא נחמדה ולא יותר מזה,

כפי שטענתי מספרית יש הרבה יותר יצירות קלאסיות לפסנתר מאשר יצירות קלאסיות לעוגב. הסיבה העיקרית לכך היא המגבלה הפיזית - עוגב הוא כלי שנבנה ספציפית בחלל מסויים כחלק מהחלל. פסנתר אקוסטי (כנף או לעיתים אפילו עומד רחמנא ליצלן) אפשר להציב בכל חדר, בכל חלל ובכל אולם. יש עשרות אלפי עוגבים בעולם, אבל מליוני פסנתרים אקוסטיים.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
עמיר - תפסיק לראות ויכוח והתנצחות בכל דבר.
תפסיק לחלק לי הוראות.

תומר צין הביא סטטיסטיקה - מישהו הכתיר את הסטטיסטיקה הנחמדה הזו ״הכלי הפופולארי ביותר בעולם״ אף אחד לא דיבר בפרסום המקורי שאותו ציטט תומר צין על מלך או מלכות. עסקתי מספיק שנים בתקשורת כדי להבין שכותרת טובה - וזו כותרת טובה, מגרה ומפתחה אותי להיכנס פנימה. רוב האנשים אוהבים תארים (הקנייה הטובה ביותר, מוצר השנה, המוצר הטוב ביותר בתחום של ערך לכסף וכו׳). אני טוען שהסטטיסטיקה הזו היא נחמדה ולא יותר מזה,
אז לך לא הפריעה הטיפשיות של הכותרת, ואתה רואה בה כותרת טובה ומתגרה ומתפתה לשטות הזו. זכותך. אני לא.

כפי שטענתי מספרית יש הרבה יותר יצירות קלאסיות לפסנתר מאשר יצירות קלאסיות לעוגב. הסיבה העיקרית לכך היא המגבלה הפיזית - עוגב הוא כלי שנבנה ספציפית בחלל מסויים כחלק מהחלל. פסנתר אקוסטי (כנף או לעיתים אפילו עומד רחמנא ליצלן) אפשר להציב בכל חדר, בכל חלל ובכל אולם. יש עשרות אלפי עוגבים בעולם, אבל מליוני פסנתרים אקוסטיים.
טענת, אבל אתה מתייחס כמובן מאליו רק לקריטריון של מספר היצירות, שלא נראה לי הקריטריון העיקרי או המעניין או המכריע.

מוצארט ידע שיש יותר יצירות לפסנתר מאשר לעוגב, ובכל זאת הכתיר את העוגב.
אני לא חושב שיש משהו שאתה יכול לכתוב שיגרום לי להעדיף את דעתך ו/או של תומר על פני דעתו של מוצארט.

רן לוי

אוהב את התחום
מעורבות
289
נקודות
63
לא מחלק הוראות - רק תמה על האישיות האינטרנטית שמהותה היא להוכיח כמה שהיא צודקת. כתבתי אישיות אינטרנטית כי הכתיבה ברשת מוציאה מבני אדם אישיות שבחלק מהמקרים, ויצא לי להכיר בני אדם גם מעבר למקלדת האינטרנטית, שונה מאשר האישיות פנים אל פנים.

ואני בהחלט מעדיף לשוחח עם תומר צין, ומעדיף בהחלט לשמוע מוסיקה שכתב מוצרט. ושוב למה הדירוג הזה של בני אדם (בניגוד לכלים מוסיקליים שהם חפצים דוממים), זה לעומת זה, זה צודק, וזה טועה, את זה אני מעדיף, ואת זה לא.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
לא מחלק הוראות - רק תמה על האישיות האינטרנטית שמהותה היא להוכיח כמה שהיא צודקת. כתבתי אישיות אינטרנטית כי הכתיבה ברשת מוציאה מבני אדם אישיות שבחלק מהמקרים, ויצא לי להכיר בני אדם גם מעבר למקלדת האינטרנטית, שונה מאשר האישיות פנים אל פנים.
זה לא נראה כמו תמיהה, וההתעסקות באישיות של הכותבים, אינטרנטית או לא, אינה רלוונטית לנושא.

חוצמזה, כאמור, אין כאן מישהו שצודק ומישהו שטועה. אם הייתה הגדרה מוסכמת למה זה "מלך" בהקשר של כלי נגינה, אז מי שהיה קרוב יותר להגדרה הזו היה "צודק", ומי שלא, "טועה", אבל אין הגדרה כזו, לכל אחד יש שיקולים משלו, ואין שום דבר מוחלט בנושא. עם זאת, אישית, אני מעדיף את דעתו של מוצארט בנושא על פני דעתם של אחרים, במיוחד כשנימוקיהם נראים לי חלשים.

כך שאני לא מנסה להיות צודק במקום שבו בכלל לא מוגדר צדק. זו רק פרשנות -- עקומה -- שלך, אתה זה שמתעסק כאן ב"צדק" כאן, אני בכלל לא. הפוסל במומו פוסל.

וכל זה כבר נכתב, אבל לא נקלט.

gayle

אוהב את התחום
מעורבות
12
נקודות
18
יש לי הרגלים מגונים של כתיב מלא מלא כמו שהיה פעם, ואני עדיין כותב עם יותר מדי א' ו-י', מה שנקרא bad habits die hard.
אם כבר בהרגלים עסקינן, הביטוי הוא old habits die hard.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור