סאבוופר "בעיה" בקרוסאובר, האמנם?

shay7629

אוהב את התחום
מעורבות
70
נקודות
28
המערכת שלי מורכבת מרמקולים מדפיים וסאב וופר

לפני מספר שבועות ובעיקבות שינויים בציוד החלטתי לכייל את העוצמות במערכת דרך מספר שלבים שביצעתי

דרכי הפעולה
1, הורדתי דגימות סאונד מ20-20Khz
2, ניתקתי את הסאב ועליתי בדגימות מ20 עד אשר אשמע צליל מהרמקול המדפי, נעצרתי ב60 למרות שגם ב50 שמעו אבל חלש מאוד.
3, ניתקתי את הרמקולים המדפיים וחיברתי את הסאב, ניגנתי את הדגימה של ה60Hz מתוך כוונה להעלות את הקרוסאובר במגבר מ20 עד אשר לא שמע צליל (הרעיון היה שברגע שהקרוס אובר יגיע ל65 הוא כבר לא ישמיע לי את הדגימה ואז אדע לקבע אותן טיפה למטה ובאותו הווליום ששמעתי מהרמקול, (לצורך ההשוואה בין העוצמות של הרמקול והמגבר נעזרתי במיקרופון פשוט)

הבעיה
באופן שהפתיע אותי גיליתי שלמרות שאני מעלה את הקרוס אובר לדרגה שכבר לא אמרים לשמוע תדרים מתחת ל60 או אפילו מתחת ל120 אני עדין שומע אותם, מופתע מאוד מהתוצאה הלכתי והחלפתי סאב, ושוב אותה התופעה, חשבתי לעצמי איזה קטע 2לסאבים שונים מתוך 2 שבדקתי הקרוס אובר לא עובד כראוי, היום קיבלתי פידבק מחבר שגם עשה את הניסיו אצלו בבית עם סאב שלישי וגם הוא ניתקל באותה הבעיה

השאלה
מה עשיתי לא בסדר?

vitalyi

חבר משקיען
מעורבות
140
נקודות
43
איזה מגבר סטריאו יש לך שיש בו יציאה לסאב עם cross over מתכוונן (shocked)? או שהמגבר הוא רסיבר קולנוע ביתי? פעם גם המערכת שלי הייתה בנויה כך (מדפיים + סאב), בתצורה הזו אתה חייב משהו כמו DEQ2496 (יש גם פתרונות (הרבה) יותר יקרים, עם יציאה ייעודית לסאב).

בנוגע לשאלה שלך – שום פילטר לא חותך אות בתדירות שבחרת אלא מנחית אותו בהדרגה. מידת ה"הדרגתיות" מאופיינת ע"י פרמטר שנמדד ב- db/oct (דציבל לאוקטבה). ככל שערך הפרמטר גדול יותר כך הנחתה (או הגברה) תלולה יותר. באותו ה- DEQ2496 הפרמטר הזה ניתן לכיוון. אבל אפילו כאשר התלות של עוצמת האות בתדירות היא תלולה מאד (שזה בטח לא קורא במגבר שלך), האות עדיין נחלש בהדרגה ולא נעלם בתדירות הפילטר, רק שההנחתה משתרעת על תחום התדירויות צר יותר.

shay7629

אוהב את התחום
מעורבות
70
נקודות
28
איזה מגבר סטריאו יש לך שיש בו יציאה לסאב עם cross over מתכוונן (shocked)? או שהמגבר הוא רסיבר קולנוע ביתי? פעם גם המערכת שלי הייתה בנויה כך (מדפיים + סאב), בתצורה הזו אתה חייב משהו כמו DEQ2496 (יש גם פתרונות (הרבה) יותר יקרים, עם יציאה ייעודית לסאב).

בנוגע לשאלה שלך – שום פילטר לא חותך אות בתדירות שבחרת אלא מנחית אותו בהדרגה. מידת ה"הדרגתיות" מאופיינת ע"י פרמטר שנמדד ב- db/oct (דציבל לאוקטבה). ככל שערך הפרמטר גדול יותר כך הנחתה (או הגברה) תלולה יותר. באותו ה- DEQ2496 הפרמטר הזה ניתן לכיוון. אבל אפילו כאשר התלות של עוצמת האות בתדירות היא תלולה מאד (שזה בטח לא קורא במגבר שלך), האות עדיין נחלש בהדרגה ולא נעלם בתדירות הפילטר, רק שההנחתה משתרעת על תחום התדירויות צר יותר.

המגבר שלי הוא סטראו משולב, הסאב מחובר דרך יציאת הPRE, הCROSSOVER מובנה על הסאבוופר

אני מבין שאני צריך להיות רגוע, לפי מה שכתבת שום פילטר לא חותך את התדרים בצורה מוחלטת טלה מנחית את התדרים בהדרגה,
זה גם מה שמתרחש אצלי כרגע, אז אני מניח שהכל כשורה
חבל, כי זה מקשה עלי לעשות כיול מדויק לסאב אצלי במערכת עם האמצעים שיש לי.

vitalyi

חבר משקיען
מעורבות
140
נקודות
43
חבל, כי זה מקשה עלי לעשות כיול מדויק לסאב אצלי במערכת עם האמצעים שיש לי.
זה אומר שצריך להוסיף אמצעים ;). לא תוכל לשלב סאב במערכת סטריאו רק באמצעות כיוון ה-cross של הסאב.

shay7629

אוהב את התחום
מעורבות
70
נקודות
28
זה אומר שצריך להוסיף אמצעים ;). לא תוכל לשלב סאב במערכת סטריאו רק באמצעות כיוון ה-cross של הסאב.

יכול, גם יכול
רק לא ב100% שלמות

גם בכיוון גס האוזן לי מעדיפה את השילוב עם הסאב בהרבה מאשר ללא הסאב,

אני אחשוב כבר על רעיון
תודה על העזרה

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור