מסך מחשב בעבור הדפסת תמונות

avsha92

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
1
אהלן

אני מצלם RAW עורך בלייטרום עם המחשב lenovo Y70.
כל פעם שאני מדפיס בבית דפוס, אני מתאכזב מהתוצאה שיוצאת מאוד לא דומה לאיך שאני יצאתי את הקובץ במחשב.

עכשיו, קראתי מעט על כיול מסכים ומסכים מכויילים.
ההתלבטות שלי האם לקנות מסך מכוייל ואיזה מסך (תקציב בין 1000-2000 שח).
לבין לקנות מכייל למשל כמו הSPYDER משהו.. (שעולה כ600 שח) השאלה האם המכייל החיצוני ישיג את התוצאה.
תודה מראש אבשלום

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,629
נקודות
113
לדעתי ללא מסך טוב שיכול לספק תמונה טובה באמת, מכייל לא ממש יעזור.
מצד שני מעולם לא השתמשתי במכייל וגם לא הדפסתי תמונות :)

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
מה זה מסך מכויל?
צבע של מסך משתנה עם הזמן, פעם בכמה זמן צריך לכייל אותו כמו פסנתר

בקיצור, אתה מכייל מסך ומייצר פרופיל צבע.
פרופיל הזה מיוצר כנגד איזה target מסוים. אם זה למטרת דפוס, אתה מגדיר למשל על איזה נייר אתה הולך להדפיס מט או מצופה או.. (זה לא פרמטר היחיד)

את הפרופיל אתה בוחר בפוטושופ

תקנה Spyder באמת

menahem

כתב האתר
מעורבות
360
נקודות
83
סליחה,אבל מה הקשר בין מסך מכוייל או לא,לבין איך התמונה יוצאת מבית הדפוס?

ולענות?

אין שום קשר.

פיתוח תמונה בלייטרום (אך לא רק) למסך של מחשב היא סיפור שונה לחלוטין מפיתוח תמונה לצורך הדפסה.
כאשר מפתחים תמונה על מנת להדפיס אותה צריך כמה וכמה פרמטרים שאת אלה שאמנה אמנה ביחס למדפסת תמונות שנמצאת בבית ולא בבית הדפוס אך,אשתדל,לכוון לכיוון בית דפוס בהמשך.

בגדול: פיתוח התמונה למדפסת חייב להיות חלק מתהליך ההדפסה וגם צריך לכלול סקריפט של יצרן הנייר,סקריפט יחודי שנכנס לליטרום ואשר נכתב על ידי יצרן הנייר (כן הנייר ממש לא טעיתי) והוא מהווה חלק מתהליך הפיתוח.
אחרי שהתמונה מקבלת את הפרמטרים של הנייר צריך לבחור את גודל ההדפסה. אם זה במדפסת מספיר לקבוע פרמטרים כמו A4 A3 A3 Plus וכדומה.

בהתאם לזה ועל פיתוח הצילום לטובת הדפסה לייטרום צריך את פרטי המדפסת,משהו שהוא לוקח מהדרייבר שלה בעת ההתקנה בחלונות,וגם פה תהליך הפיתוח מבצע כיול ש להתמונה לצירוף של מדפסת ונייר ההדפסה.

אם תפתח תמונה בלייטרום למסך ותשלח למדפסת ללא הפיתוח הנ"ל היא אולי,ואולי מאוד רחוק,תהיה איזו שהיא וריאציה המזכירה את מה שראית על המסך לפני ששלחת,למה? הסברתי בפיסקאות שלמעלה.

מה לעשות?

אם אתה רוצה להמשיך לשלוח אץ התמונות,אחרי פיתוח בלייטרום,להדפסה בבית דפוס אתה חייב לדבר עם בית הדפוס,לדעת על איזה נייר יודפסו ולבקש/לדרוש את הסקיפט המתאים לליטרום. וגם לבקש לדעת באיזה פורמוט על בית הדפוס לקבל את התמונה,אם זה JPEG,אל תצפה לגדולות ונצורות,וגם פרמטרים כמו איזון לובן White Balance וגודל התמונה,סביר שבמקרה כזה את המידוך,אורך/ורוחב, במילימטרים - ובקיצור כל פרמטר שיעזור לבית הדפוס להגיע הכי קרוב למה שאתה רואה במסך המחשב.

מנחם

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
אם המסך לא מכויל, איך אתה מצפה לקבל תוצאה רצויה בדפוס?

avsha92

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
1
היי קודם כל תודה רבה לכולם, החכמתי.
מנחם תודה על התשובה המפורטת, מבין עכשיו שיש עוד דבר שעליי לעשות בשביל לקבל תוצאה רצוייה.

שאלה ראשונה, איזה פורמט אתה ממליץ לייצא את התמונה מהלייטרום להדפסה?
שאלה שנייה, במידה ואני עושה את כל מה שכתבת כאן אין לי שום צורך בSPYDER בשביל לקבל תוצאה רצוייה בהדפסה?
שאלה שלישית במידה ואני כן צריך מסך מכוייל בנוסף למה שכתבת, האם יש דבר כזה מסך שמגיע מכוייל ואינו צריך כיול או שאני חייב את SPYDER?

תודה מראש

menahem

כתב האתר
מעורבות
360
נקודות
83
בהנחה ו"להדפסה" אתה מתכוון בבית הדפוס אז: אתה חייב לשאול את בית הדפוס באיזה פורמט הם רוצים לקבל את התמוה וכמובן שאר הפרמטרים שציינת על מנת להגיע לתוצאה שאתה רוצה.

שאלה שנייה, במידה ואני עושה את כל מה שכתבת כאן אין לי שום צורך בSPYDER בשביל לקבל תוצאה רצוייה בהדפסה?
כיול מסך הוא עניין שחשוב לשקול אותו ברצינות במקרה והתמונה מפותחת ובמקום למסך כלשהו עושה דרכה למדפסת לא בבית הדפוס אלא אצלך בבית. ולמען הסר ספק: לא מדובר במדפסת דיו במחיר לפי המשקל...
אם לא מדובר בהדפסה בבית,ובמדפסת יעודית לעניין אני לא רואה כל צורך בכיול מסך,ממילא רוב האנשים יראו את תהמונות שלך,במקרה הטוב במחשב שהמסך שלו לא עבר ולא יעבור לעולם כיול ובמקרה הפחות טוב במסך של טלפון נייד אחרי שעבר איבוד (והטעות במקור ובמכוון) על ידי איזו מדיה חברתית זו או אחרת.

שאלה שלישית במידה ואני כן צריך מסך מכוייל בנוסף למה שכתבת, האם יש דבר כזה מסך שמגיע מכוייל ואינו צריך כיול או שאני חייב את SPYDER?
נתחיל מהסוף: ספיידר הוא מוצר מוביל בתחום הזה של כיול מסכים אבל הוא לא היחיד ואני לא בטוח שהוא גם הטוב שבהם וגם אם כן לא בטוח שהוא המוצר הטוב ביותר עבור כל מסך של כל יצרן באשר הוא אי שם המרחבי עולם הנגוע המגיפת הקורונה :(.

כל מסך,שמכבד את עצמו בכלל וכאלה שמיועדים לעריכה גרפית בפרט,מגיעים מכוילים מבית החרושת. חלק מהם,וממש לא בא לי לעשות פרסומת ליצרן המסך שאני משתמש בו - אבל קל למצוא אותו במרשתת,לא רק שמגיע מכוייל אלא עם נייר מודפס של תוצאות הכיול שנעשו בבית החורשת לפני שנארז למשלוח + חתימה של איש בקרת האיכות,וכן יש מצב להכנס לתפריט של המסך ולחזור לאותה נקודת כיול שאיתה עזב את בית החרושת......

ועוד משהו בקשר לזה:
לייטרום לא מיצר קובץ להדפסה,לא מיצא אותו ומשכך אינך יכול לשמור אותו ולשלוח אותו באיזה שהוא פורמט לאף לא אחד.
לייטרום הוא תוכנת לפיתוח תמונות - לא יודע למה השתרשה המילה עריכה עורכים סרטי וידאו תמונות צריך לפתח מהמקור אם בלייטרום ואם במצלמה עצמה שמיצאת אותם לקבצי JPEG.

חוץ מלהכיר את מודול ההדפסה בלייטרום צריך,ומאוד כדאי,לדעת לעבוד איתו כי בתום הפיתוח ולפני המשלוח למדפסת לייטרום מאפשר לשמור את תהליך הפיתוח כך שאם תרצה להדפיס את התמונה פעם נוספת יש,כבר,גירסה שלה מוכנה לזה. ואם משהו שתעסק,פעם,בפיתוח תמונה להדפסה בלייטרום יודע למה אני מתכוון ומי שלא כנראה שזה לא חשוב.

מאחר ואתה מיצא תמונה לצד ג שמדפיס אותה בלי קשר לפיתוח לשם הדפסה שיש בלייטרום (ולא רב בה זה נכון לכל תוכנות הפיתוח ויש עוד כמה כאלה) אז כדאי להתיעץ עם הדפס (הכוונה למי שבפועל מדפיס את התמונה) מהו בפורמט המועדף עליו וגם איך אתה יכול לשלוח לו קובץ או להיות מעורב בפיתוחו לפני ההדפסה כך שיראה כפי שאתה רוצה.

ובשורה תחתונה משהו:
זה לגמרי בסדר שאתה רוצה לפתח תמונה לפי טעם ועין אישיים,זה חלק מאומנות הצילום. בלי קשר למוצרי כיול והדפסה זה חשוב ואני שמח לשמוע על משהו שרוצה לפתח את התמונות שלו שגם על המסך,וגם על הקיר יראו כפי שהוא רוצה חושב שהן צריכות להראות. שא ברכה על זה.

מנחם.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
היי קודם כל תודה רבה לכולם, החכמתי.
מנחם תודה על התשובה המפורטת, מבין עכשיו שיש עוד דבר שעליי לעשות בשביל לקבל תוצאה רצוייה.

תודה מראש

אין כזה דבר מסך מכויל - אתה מכייל מסך כנגד target מסוים (טמפרטורה צבע - חם, קר - בדומה לנורות לד) כמו שאמרתי בתנאי תאורה מסוימים, ובנוסף כל כמה מאות שעות יש לכייל מחדש

מסכים מקצועיים הם לרוב מסכי Eizo, אם קראת מאמרים אתה כבר יודע מה רמת המחירים..

ברור שבתעשיית הקדם דפוס משתמשים בציוד מקצועי יותר יקר, גם ב-B&H ישנם כמה חברות, אבל זה מקום לא רע להתחיל עם Spyder.

מנחם אמר נכון חלקית וגם אני כתבתי למעלה לגבי סוג נייר, אבל ללא כיול מסך זה באמת חרטה. איך תידע שצבע אדום שאתה עורך זה מה שיודפס אם אין רפרנס?

אין לי מושג לגבי סקריפטים למדפסות.. אבל גם לא הדפסתי אישית בארץ. לקוחות שלנו היו בתי דפוס ענקיים שהשתמשו בציוד של הידלברג וסייטקס. זה מוזר לי. תכלס אם יש לך פרופיל צבע בתמונה, ותמונה ערוכה במסך מכויל הכל אמור לצאת בסדר.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
אני זכרתי כי הפרופיל הנפוץ היה Swop V3 Coated,
אבל עכשיו בדקתי את עצמי זה תקן אמריקאי, אתה אכן צריך להתייעץ עם המעבדה עם איזה פרופיל הם עובדים

לגבי בחירה של מסך, תבחר באחד עם נגידות צבע גבוה וכיסוי מרחב צבע sRGB גבוה (14ביט פחות רלוונטי בשבילך אני מניח). אני זוכר שבין המסכים הנגישים בארץ היו כמה דגמים של BenQ, אולי אפילו נסקרו פה באתר
https://www.printerdeal.co.il/items...MmZcFc3eNew0QmMwQvpyzUpL81ktgmS&sog=c-monitor

ועדיין, תקנה Spyder ותכייל אותו

נערך לאחרונה ב:

avsha92

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
1
תודה רבה..
יש לכם בית דפוס שאתם ממליצים להדפיס בו?
באזור המרכז / ירושלים?

אוהד11

צוות האתר
מעורבות
250
נקודות
63
תודה רבה..
יש לכם בית דפוס שאתם ממליצים להדפיס בו?
באזור המרכז / ירושלים?
אני אנסה לפשט ולסדר:
1. אם תשלח את הקבצים שלך למעבדות שמיועדות להדפסת צילומים, התהליך יהיה פשוט יותר.
בתי דפוס מיועדים למוצרי דפוס שלמים, היינו ספרים, אריזות, כרזות וכולי ושם שיטת ההדפסה שונה מזו שאנחנו רגילים לעבוד איתה כצלמים.
ישנם אנשים שכל מומחיותם היא להמיר צבע באופן נכון ומדוייק משיטת ה rgb שאנחנו עובדים איתה ל cmyk וגם אז זהו תהליך ארוך ומורכב לדייק את הצבעים כאשר מדפיסים למשל ספר צילומים

2. מעבדות צילום:
בית המלאכה לצילום בת"א
אופק צילומי אוויר בפולג (ליד איקאה)
אלו שתי המעבדות הכי מקצועיות בארץ ושתיהן גם מספקות שירותי מסגור מצויינים.

3. לגבי כיול:
או שאתה קונה מכשיר כיול ומכייל את המסך שלך בעצמך (אפשר ללמוד איך באינטרנט) או שאם אתה פחות טכנוקרט, אז תמורת 200-300 שח אם אתה באיזור המרכז, אז אני מניח שבית המלאכה לצילום יוכלו לשלוח לך מישהו שיכייל לך, זה מה שאני עשיתי.

4. לגבי מסכים, eizo אכן החברה המובילה, המסכים שלהם לא זולים, אבל אם אתה לא חייב את המסך שיצא אתמול בגודל ענק אז אפשר במחיר סביר למצוא מסך שלהם.
אם יקר לך, אז חשוב לקנות מסך איכותי שניתן לכיול מלא ושהכיול שלו עמיד יחסית, המסכים הטובים של dell הם כאלו והם זולים משמעותית משל eizo. ב 2000 שח ואפילו פחות אתה מסודר עם 27 אינץ' איכותי, רק תיזהר בזאפ מוכרים גם מסכים שיצאו לשוק לפני 8 שנים..
כיול של מסכים טובים מחזיק ברמה טובה די הרבה זמן, אבל אם רוצים קרוב ל 100% אז צריך לכייל פעם בשבוע בערך, זה מה שעושים במעבדות בד"כ.

5. אחרי שתקנה מסך שניתן לכיול כמו שצריך ותכייל אותו, הפער בין מה שתראה אצלך על המסך, למה שיראו במסכים המכויילים של מעבדת הצילום אמור להיות קטן מאוד, אפשר לוודא את זה עם טסטים על כמה תמונות ואז לעשות פיין-טיונינג אחרון מול אותה מעבדה שבה אתה רוצה להדפיס.
אני עושה טסט לכל הדפסה, לכן פחות חשוב לי להיות מכוייל ב 100% ההפרש הקטן ממילא נסגר בטסטים וכל נייר נראה קצת אחרת, יש ניירות חמים וקרים, ניירות מבריקים מעלים קונטרסט לעומת מט וכולי.
בעיקרון על אותו פרופיל צבע עם מסכים שניתנים לכיול מלא, אתה אמור תיאורטית להגיע לתוצאות מאוד מאוד קרובות למה שהמדפיס יראה אצלו על המסך, אבל בפועל מסיבות שאני לא אכנס אליהן זה לא יכול להיות זהה.
אם תרצה להגיע לתוצאה ממש מדוייקת, אז תמיד עושים הדפסות טסט קטנות או סטריפים מתוך התמונה שאתה רוצה להדפיס אם זו תמונה גדולה ואז מכוונים צבע קונטרסט וכולי סופית לפי זה.
טסטים גם עוזרים מאוד לבחור את סוג הנייר, יש מגוון מאוד גדול ויפה של ניירות להדפסת צילום באמצעות הזרקת דיו וכאשר רוצים להתאים צילום ספציפי או סידרת צילומים ספציפית, כדאי לנסות על כמה סוגי ניירות ואז לבחור.

ממליץ לך מאוד ללכת למעבדת צילום ברמה גבוהה ולקבל מהם הסבר איך כדאי לעבוד מולם, לראות סוגי ניירות וכולי
בהצלחה

נערך לאחרונה ב:

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור