כתבה מעניינת על ניקיון חשמל ב-DIY

katzofe

מושעה
מעורבות
73
נקודות
48
אגב, ניתן להזמין שנאי מבדל מאחד מבתי המלאכה העוסקים בליפוף שנאים.

אם יהיו כמה מעוניינים, ניתן יהיה לארגן קנייה קבוצתית ובכך להוזיל את המחיר של כל שנאי. זה מותנה אם יהיו כמה אנשים המעוניינים בשנאי בעל אותו הספק, או בכמה שנאים בהספקים זהים.

איך אפשר לנחש מה יהיה איכות השנאי?

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
איך אפשר לנחש מה יהיה איכות השנאי?

ניתן להנחות את המלפף כיצד ללפף את השנאי.
אולי שנאי כזה לא יהיה באותה איכות כמו הטובים שבשנאים המבודדים – ואולי הוא כן יהיה באיכות דומה.

בכל מקרה, זה נראה לי פתרון טוב לאנשים מאותגרים כלכלית (יעני "תפרנים"), כמוני.

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
השאלה היא אחרת: איך אתה יודע באילו פרמטרים לבחון או לחילופין להנחות יצרן בבואו להכין לך שנאי כזה.
אם נעזוב לרגע את תחום האודיו, השנאים היחידים שאני מודע לקיומם הם שנאי בידוד (Isolation Transformers) רפואיים. בשנאים כאלו יש שכבת סיכוך (מחוברת להארקה) בין הסליל הראשי לסליל המשני. המטרה היא למנוע פריצה בין הראשוני למשני והשיקול הוא בטיחותי נטו.
כפי שכבר ציינתי בעבר, אין לי נסיון עם שנאי מבדל לאודיו, ואם להודות באמת אין לי גם הבנה את מי הוא מבדיל ומה המטרה של שנאי כזה.
מצד שני יש לי נסיון ספציפי עם מכשירי אודיו שהגיעו מארה"ב ופועלים במתח של 110V. בכל המקרים שבהם התנסיתי, המרת השנאי הפנימי ל-230V (בד"כ מקורי מהחברה) תרמה לשיפור משמעותי בסאונד (בעיקר במגברים), בהשוואה לעבודה עם שנאי 220-110 חיצוני, לא משנה עד כמה הוא היה גדול וכבד וכמה VA נקוב היה לו. אני אפילו לא יודע מה אפשר להסיק מזה לגבי אותו שנאי מבדל, אבל מבחינתי עדיף כמה שפחות המרות חשמל בדרך.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
יאיר,
כמה דברים.

דבר אחד הוא שהניסיון מראה ששנאי מבודד צף איכותי באספקת החשמל למערכת שמע משפר באופן משמעותי את ביצועי המערכת. מה שטוב למכשירים רפואיים טוב גם למערכות שמע. כשם שמכשירים רפואיים רגישים לרעשי RF החודרים דרך מתח הרשת, כך גם מערכות שמע.

דבר שני, כפי שאמרתי בשיחת טלפון לשמעון ב., ההנחיות למלפף השנאים יהיו כדלקמן:
1. השנאי יהיה מסוג E-I Core – לא שנאי טורואידי. (אם היה בארץ מלפף שנאים העובד עם R Core המצב היה טוב הרבה יותר, אבל לא ידוע לי על מלפף שנאים כזה).
2. בין הסליל הראשוני למשני יהיה סליל סיכוך שיבודד ביניהם, סליל בעל מוצא של חוט יחיד אשר יחובר להארקה.
3. את הסלילים תעטוף מבחוץ יריעת נחושת, מבודדת מהסלילים, אשר גם היא תחובר להארקה.

מה שעל מזמיני השנאים להביא בחשבון זה שעל השנאי המבודד להיות בהספק גבוה הרבה יותר מצריכת המערכת. עדיין לא בדקתי פי כמה – אבדוק את זה בהמשך.

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
יהושע
למיטב ידיעתי, כמו שציינתי קודם, השיקול להשתמש בשנאי בידוד בציוד רפואי הוא בטיחותי נטו. סינון רעשי RF מתבצע ע"י מסנן רעשי RF, מה שנקרא RFI Filter, ולא ע"י השנאי.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
יהושע
למיטב ידיעתי, כמו שציינתי קודם, השיקול להשתמש בשנאי בידוד בציוד רפואי הוא בטיחותי נטו. סינון רעשי RF מתבצע ע"י מסנן רעשי RF, מה שנקרא RFI Filter, ולא ע"י השנאי.

שנאי מבודד מסנן במידה מסוימת רעשים בתדרים גבוהים (רעשי תדר רדיו, או RF ) .
שנאים בעלי ליבה מסוג R Core מסננים רעשים במידה היעילה ביותר.
שנאים טוראידים אינם מסננים רעשים במידה נאותה.
שנאים בעלי ליבת E-I Core נמצאים במקום טוב באמצע.
עם זה, גם השנאי המבודד הטוב ביותר אינו מסנן רעשי תדר גבוה באופן מלא ומוחלט.

מסנני תדרי רדיו מסננים רעשים בתדרי רדיו, אבל גם הם, או לפחות חלקם, לא עושים את זה באופן מלא ומוחלט.
הסיבה לכך היא שתדרי רדיו עוברים גם בשידור. מספיק חוט באורך של סנטימטר, או פחות, בין כניסת המתח של המסנן לבין איבר הסינון הראשון שלו – כדי שהרעשים בתדרי רדיו יעברו באמצעות שידור ממבוא המסנן אל המוצא לו. בדומה, תדרי רדיו עוברים בשידור מהאיבר הראשון של המסנן אל האיברים הבאים אחריו.

על כן, סינון טוב אמור לכלול את המרכיבים הבאים:
1. שנאי מבודד צף.
2. מסנן תדרי רדיו ייעודי.
3. מבנה נכון.

במבנה נכון יש ליצור בידוד אלקטרומגנטי של השנאי מחד ושל המסנן מאידך.
דבר אחד הוא שעל השנאי להיות נתון במארז פרו-מגנטי.
דבר שני הוא שכאשר השנאי והמסנן נמצאים בתוך מארז אחד, יש ליצור בידוד פרו-מגנטי בין השנאי למסנן.

בידוד אלקטרומגנטי של המסנן משמעותו שעל המסנן להיות נתון בתוך מארז פרו-מגנטי נפרד, גם כאשר הוא נמצא בתוך מארז חיצוני משותף עם השנאי. דהיינו, על המסנן להימצא בתוך מארז פנימי משלו. כבלי מתח המבוא וכבלי מתח המוצא של המסנן אמורים להתחבר למסנן באמצעות קבלי Feed Through הממוקמים בדפנות מארז המסנן. בנוסף, על כל אחד מאיברי הסינון השונים של המסנן להיות נתון בתוך קופסא פרו-מגנטית פנימית, עם קבלי Feed Through במבוא ובמוצא.

זה אולי נשמע מסובך, אבל זה לא מסובך כלל לייצור, זה רק מורכב יותר מאשר סתם מארז אחד פשוט לכלל מערכת הסינון (השנאי והמסנן).

לעניין קופסאות, בפורום כאן משתתף אדם שהוא מנהל תפעול במפעל המייצר זיוודים לציוד אלקטרוני. ניתן יהיה להיעזר בו.

עכשיו – האם אתם מוכנים לפנות אותי להמשיך עם קורס האלקטרוניקה?

stereophile

חבר משקיען
מעורבות
63
נקודות
28
היי יהושוע,
ציינת קודם לכן, כי השילוב של שנאי מבודד + מסנן אמור לתת את התוצאות הטובות.
אצלי איכות התוצאה המתקבלת היא לפי הסדר הזה (מהגבוה לנמוך):
1. שנאי מבדל
2. חיבור מפצל איכותי הכולל מסנן - המקורות מחוברים לכניסות הסינון והמגבר לכניסות ללא סינון.
3. שנאי + חיבורים למפצל (עפ"י 2)

כלומר השימוש בשנאי + פילטר עושה את הנזק הגדול ביותר לסאונד - גורע מהדינמיקה וכו'...

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
מי דיבר על נזק?

coolguy

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
1
כלומר השימוש בשנאי + פילטר עושה את הנזק הגדול ביותר לסאונד - גורע מהדינמיקה וכו'...

:מה??????????::מה??????????::מה??????????: מה זה??? אתה רציני או שאתה צוחק עלינו?
אתה אוהב לשמוע את ה50 הרץ עם הרעשים של הרשת במקום מוסיקה?
עוד לא שמעתי על מישהו שמחבר את הרשת כמקור ומקשיב לחשמל..:)
מה זה אומר הדבר הזה "גורע מהדינמיקה וכו'..."?

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,490
נקודות
113
שנאי מבודד מסנן במידה מסוימת רעשים בתדרים גבוהים (רעשי תדר רדיו, או RF ) .
שנאים בעלי ליבה מסוג R Core מסננים רעשים במידה היעילה ביותר.
שנאים טוראידים אינם מסננים רעשים במידה נאותה.
שנאים בעלי ליבת E-I Core נמצאים במקום טוב באמצע.
עוד פעם אינני יודע תיאורתית,אבל מעשית השנאים של ,אקויטק, וסילבר סירקל, נחשבים בין היותר טובים בעולם הינם שנאים טורואידלים ענקיים.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
היי יהושוע,
ציינת קודם לכן, כי השילוב של שנאי מבודד + מסנן אמור לתת את התוצאות הטובות.
אצלי איכות התוצאה המתקבלת היא לפי הסדר הזה (מהגבוה לנמוך):
1. שנאי מבדל
2. חיבור מפצל איכותי הכולל מסנן - המקורות מחוברים לכניסות הסינון והמגבר לכניסות ללא סינון.
3. שנאי + חיבורים למפצל (עפ"י 2)

הכול מותנה בשנאי ובמסנן – בתכנון שלהם ובמבנה שלהם.
איני יודע מהם השנאים ומהם המסננים בהם השתמשת, כיצד הם מתוכננים וכיצד הם בנויים – לכן נראה לי לא נכון להסיק מסקנות גורפות ממוצרים מסחריים מסוימים.

ללא כל ספק, מסנן שאינו מתוכנן נכון ואינו בנוי נכון יגרום נזק ולא תועלת.

מה שכתבתי תקף – מותנה בתכנון נכון ובמבנה נכון.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
עוד פעם אינני יודע תיאורתית,אבל מעשית השנאים של ,אקויטק, וסילבר סירקל, נחשבים בין היותר טובים בעולם הינם שנאים טורואידלים ענקיים.

רק לאחר שאבנה את השנאים שאני מתכנן ולאחר שנשווה אותו ראש בראש למוצרים שהזכרת ניתן יהיה לדעת מי טוב יותר.

השימוש בשנאים טורואידיים הוא מטעמי חיסכון בלבד – חיסכון בעלות השנאי עצמו וחיסכון בעלויות ההובלה של משקל השנאי. שנאי E-I Core יהיה כבד הרבה יותר משנאי טורואידי בהספק זהה.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
הנה דומה למה שיש איכותי בגונגל הפרועhttp://www.silvercircleaudio.com/Html/products/50ads/SCA_AD_AS_101706B.pdf

לא ניתן לדעת מהי איכותו של הצעצוע לפני ששומעים באוזניים.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור