המציאות העצובה של תערוכת מינכן 2023

רן לוי

אוהב את התחום
מעורבות
289
נקודות
63
שלשום פרסמו מארגני תערוכת מינכן את הסטטיסטיקה העצובה של התערוכה שהסתיימה ביום ראשון האחרון. בשני ימי התערוכה הפתוחים לציבור הרחב ביקרו רק 10860 חובבי או חובבות התחום מכמאה מדינות בעולם. לעומתם - בארבעת ימי התערוכה, כולל היומיים שיוחדו רק למבקרים ״מקצועיים״ העוסקים בתחום השתתפו 10748 נשים וגברים. בנוסף סיקרו את התערוכה 529 אנשי מדיה/עתונאים. מינכן היא תערוכת האודיו ומערכות הקצה העליון הגדולה ביותר והחשובה ביותר בעולם, כך גם מגדירים אותה מארגניה, למרות שלא בדקתי את הסטטיסטיקות של התערוכות בסין.

10860 מבקרים ביומיים הוא נתון עצוב שמוכיח שתחום האודיו הדו ערוצי כבר איבד קשר עם המציאות, ולא מעניין את הציבור הרחב וזה אך ורק בגלל המחירים המופלצים, ההזויים, השערורייתיים של מערכות האודיו הדו ערוציות, ותוסיפו כל מילת גנאי שאתם רוצים, חופשי. השנה נקטו מארגני התערוכה שאינם חרשים כמובן למתרחש, שני צעדים, אחד גדול, והשני קטן ומהוסס בבחינת ״מעט מדי ומאוחר מדי״ כדי למנוע את המשך קריסת התחום.

הצעד הגדול והמתבקש הוא כמובן התמקדות מיוחדת בתחום האוזניות. אולם מס׳ 1 בקומת הקרקע של התערוכה (איפה שהביתנים הפתוחים) הפך כולו ל״עולם האוזניות״. המארגנים מציינים שגודל השטח שהוקדש לאוזניות הכפיל את עצמו השנה, 2023 לעומת השטח שהוקדש לכך בשנת 2022.

וכשאתם מסתכלים על הנעשה בתחום אוזניות האולטרא היי אנד אתם מבינים את כל הסיפור כולו - קחו את האוזניות הטובות ביותר שקיימות, דגמי הדגל החוטיים מתוצרת אודז, אולטראסון, T+A, היי פיי מן, מזה, סטאקס, פוקאל, פיינל ויצרנים אחרים שזקוקים כולם למגבר אוזניות חיצוני. האוזניות האלה עולות גג 5000 אירו באירופה (תרגמו זאת ל-15 עד 20 אלף שקלים בארץ). תוסיפו באופן הכרחי מגבר אוזניות תואם לעכבה ולדרישות של כל אוזניה שתבחרו, הוא יעלה לכם גג עוד 5000 אירו ולרוב גם פחות. כלומר ב-35000 עד 40000 אלף שקלים גג, במחירי מחירון בארץ כשבפועל תשלמו פחות סגרתם את הקרם דה-לה קרם, האולטרא של האולטרא, העידית שבעידית בתחום האוזניות. 8000-10000 אירו לפתרון האזנה כולל זה מחיר שנחשב היום מחיר בדיחה בתחום מערכות העל להאזנה פתוחה בחדר, T+A ופוקאל מייצרות גם מערכות אודיו/סטריאו רגילות. איזו מערכת אודיו כוללת ומושלמת של פוקאל וחברת הבת שלה נאים אודיו או של T+A אפשר להשיג ב-8000 עד 10000 אירו? התשובה רק מערכות ברמות הפתיחה הבסיסיות או לכל היותר בינוניות בליין המוצרים של החברות הללו.

לסנהייזר הגרמנית היו בשני העשורים האחרונים שתי יציאות מופרעות בתחום האוזניות (כולל מגבר תואם) אורפיאוס לפני כעשרים שנה ודגם HE 1 של השנים האחרונות, שניהם עלו עשרות אלפי אירו. אבל זו דוגמא יחידה ויוצאת מגדר הרגיל.

רוצים אוזניות קשת עם סאונד על-חלל שאינן זקוקות על פי הגדרת היצרן למגבר אוזניות חיצוני. קחו את הדגמים הטובים ביותר של T+A, בייר דיינמיק, מארק לוינסון, הן יעלו לכם בין 1000 ל-1500 אירו.

רוצים אוזניות תוך-אוזן עם סאונד על-חלל, הטוב ביותר בסגמנט הזה. השקעה של 2000 ₪ מקסימום לדגמי העל של באוארס אנד וילקינס, באנג אנד אולפסן וכ-1000 ₪ לדגמי הדגל של היצרנים האחרים.

הצעד השני שבו נקטו מארגני התערוכה איחר לצערי את המועד. הם הציגו מותג משני משלהם שנקרא ״נשמע חכם״. במסגרת הזו הוצגו השנה במינכן ארבע מערכות בלבד, כן קראתם נכון, ארבע. באופן רב משמעי זהו ציון בלתי מספיק. ובכן אותן ארבע מערכות יחידות סגולה עולות לא יותר מ-5000 אירו בלבד כל אחת, כולל הכל. על כך נאמר ״עכשיו באים?״ אחרי שכל הקהל הפוטנציאלי כבר מבין את המשחק, מעכל שהוא לא מיועד עבורו, וכבר נטש טוטאלית.

זה כיוון נכון שאולי יעזור לתחום, לדעתי כבר איחרנו את המועד.

כל זה קורה במדינה כמו גרמניה שיש בה אוכלוסיה של יותר מ-83 מליון נפש. כלומר פחות מאלפית אחוז של תושבי גרמניה בגילאי 14 (שם התחיל העניין שלי באודיו) ויותר ביקרו בתערוכה השנה. זכרו את המספר הזה - 10860.

ורק לשם השוואה. כדורגל הוא הספורט הפופולארי ביותר בגרמניה. שתי הקבוצות הפחות מפורסמות של מינכן, מינכן 1860 וטורקוצ׳ו מינכן משחקות בליגה הגרמנית השלישית. שתיהן משחקות באצטדיון גרונוואלדר שמכיל כ-15000 מושבים. בכל שבוע, במשחק בית של כל אחת משתי הקבוצות, קונים כרטיס ובאים יותר מ-10000 אוהדים. כך שהתערוכה הענקית והחשובה ביותר בתחומה שמתקיימת אחת לשנה ויודעים את התאריכים שלה שנה מראש מביאה במשך יומיים קהל בכמות שווה לזו של משחק אחד בליגה השלישית בגרמניה.

נערך לאחרונה ב:

Cloudy

חבר משקיען
מעורבות
305
נקודות
63
גם פוטוקינה נסגרה עד להודעה חדשה, כמו גם אתרי צילום גדולים וחשובים. העולם מתקדם, משתנה. הטלפון הסלולרי הרג את תחום הצילום להמונים (מצלמות קומפאקט וזולות) ותחום הצילום לחובבים נפגע אנושות גם כן מאחר ואנשים מסתפקים בתוצאות של עיבוד התמונה שטלפונים מספקים גם עבור אלה שרוצים יותר ממה שהחיישן והעדשה קלטו.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
עשרת אלפים זה לא רע בכלל
היה עמוס בשנים האחרונות, תורים בלתי נסבלים, רעש ואי אפשר להנות בכלל

menim

חבר מתחיל
מעורבות
0
נקודות
1
זה קצת עניין של ביצה ותרגולת.
הנתח של יצרנים קטנים יקשה עליהם להישאר ריוחיים אלא אם כן המחירים יהיו בשמיים.

Cloudy

חבר משקיען
מעורבות
305
נקודות
63
עשרת אלפים זה לא רע בכלל
היה עמוס בשנים האחרונות, תורים בלתי נסבלים, רעש ואי אפשר להנות בכלל
בעוד שזה נוח לך כמבקר, זה רע מאד למארגנים ולמפרסמים, מה שגורם לביטול של תערוכות.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
בעוד שזה נוח לך כמבקר, זה רע מאד למארגנים ולמפרסמים, מה שגורם לביטול של תערוכות.

אני לא יודע בדיוק מה ה-business case שם. אנשי עסקים בהחלט זה מדד
אבל אודיופיל טיפוסי מקריח לא יודע. בהרבה חדרים גם לא מתייחסים למבקרים.

Eylo

אוהב את התחום
מעורבות
78
נקודות
28
אני חושב שהיו סיבות נוספות לירידה במבקרים - הקיצור ליומיום למי שהוא לא סוחר ובא מחול דיי מרתיע האם זה שווה את ההשקעה . מחירי הטיסות והמלון עלו מפעמים קודמות . שביתת הרכבת ביום שישי לא הוסיפה לעניין. והכי מרתיח זה שהיו חדרים שהמשיכו לסגור את החדרים שלהם להדגמות לסוחרים ביומיים של התערוכה וכאלו שעבדו לפי הרשמה מראש. אם לא היינו משכילים לבוא לפני כמה ימים כדי לטייל ( הפעם באוסטריה סביב הכפר האלשטד ) היינו מוותרים על זה.
דבר חיובי (תלוי למי) שהרבה יצרנים השקיעו באקוסטיקה ואסטטיקה של החדרים - שיפור משמעותי משנים קודמות .

ayal30

חבר משקיען
מעורבות
910
נקודות
113
רן לוי הייקר קראתי בשקיקה ואני רוצה להגיד לכה כל מילה בסלע :כל-הכבוד:

RoyZx6r

חבר משקיען
מעורבות
411
נקודות
63
תור הזהב של האודיו הסתיים עם המצאת הרמקול הנייד של jbl ודומיו כמו הסאונד בר, ובמיוחד מאז המצאת הסמרטפון עם ספוטיפיי ויציאת האוזניות.

ההשקעה בציוד אודיו נותרה לקהילה מצומצמת ונכחדת שמוצאת תחליפים משובחים, במחירים זולים מאוד, ביחס ללפני 20 שנים.

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,005
נקודות
113
גם פוטוקינה נסגרה עד להודעה חדשה, כמו גם אתרי צילום גדולים וחשובים. העולם מתקדם, משתנה. הטלפון הסלולרי הרג את תחום הצילום להמונים (מצלמות קומפאקט וזולות) ותחום הצילום לחובבים נפגע אנושות גם כן מאחר ואנשים מסתפקים בתוצאות של עיבוד התמונה שטלפונים מספקים גם עבור אלה שרוצים יותר ממה שהחיישן והעדשה קלטו.
ועדיין חברת לייקה מוכרת לא רע (שברה שיא מכירות ב 2022) ובמחירים שערורייתים.

moshem74

חבר משקיען
מעורבות
463
נקודות
83
התחם לאט לאט הופך לתחום של עשירון עליון, לקנות היום מגבר כוח נורמאלי או רמקולים איכותיים באמת, עולה המון המון כסף ולא כל אחד יכול להרשות לעצמו. ולשם התחום פונה, מספיק להתבונן בפטיפונים שעשו אותם כלמו חלליות נוצצים הכל ניקלים כובד של טונות וטררם גדול מסביב, מכירה בבודדים ונתח רווח עצום, אחרת העסק יפשוט רגל ציק צאק. כי. משוגעים לדבר ובעלי יכולת כן יקנו, את כל השאר התחום/תחביב הזה לא מעניין היום בכלל.

• Like
Reactions: gds

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,005
נקודות
113
מעל עשרת אלפים מבקרים עיסקיים (דילרים, ספקים, סוחרים, עיתונות וכו..) זה מספר לא רע בכלל.
ההתמקדות בקהל הרחב הרבה פחות נכונה, נכון להתמקד כמה כסף ובאז תערוכה כזו יוצרת לעוסקים.

השוק הגדול נמצא כיום במזרח, גדול יותר מאירופה ואמריקה. לא סתם המחירים עלו, במזרח קהל עם הרבה כסף שצמא לסחורות יוקרה ולכן כל יצרני היוקרה מכוונים לשם.

נערך לאחרונה ב:

יעקב ח

חבר משקיען
מעורבות
170
נקודות
63
לטעמי, סמרטפון עם ספוטיפיי או יוטיוב+ אוזניות בכמה מאות שקלים מייתר את הצורך בכל מה שקשור באודיו ביתי

moshem74

חבר משקיען
מעורבות
463
נקודות
83
ברור שזה גמר את התחום, מאידך, על מה לוקחים היום 20 אלף על רמקול שזה הפך להיות לסטנדרט למה מה יש בו ?@ או מגבר עם ניקלים שבפנים שנאי וכרטיס על מה 60 אלף ש"ח ?! המצב הנוכחי הביא את התחום לנקודה כזאת ש אם זה לא זה, אז אין לו זכות קיום.

or-audio

אוהב את התחום
מעורבות
322
נקודות
63
mun2023.png

shokroun

חבר משקיען
מעורבות
653
נקודות
113
לטעמי, סמרטפון עם ספוטיפיי או יוטיוב+ אוזניות בכמה מאות שקלים מייתר את הצורך בכל מה שקשור באודיו ביתי
לא מסכים בכלל. הייתי שמח אם תרחיב למה אתה חושב ככה ומה ההתנסות האישית שלך עם מערכת אודיו ביתית?

בקשר למספרים.. @רן לוי יש היום תקופה מורכבת בעולם מבחינה כלכלית, ההייטק נמצא בהתכווצות כמו גם שיעורי ריבית ואינפלציה וכולי. אנחנומכאן גם מרגישים זאת.
חוצמזה, ייתכן שרשת ההפצה היום נהייתה כל כך משוכללת שרובינו יכולים להיכנס למספר חנויות ברדיוס הבית ושם לשמוע מוצרים שבעבר יכולנו רק לטוס ולשמוע. גם הסיקור היוטיוברי והאםשרות לראות כמעט כל ביתן ולהרגיש שהיית נותנת את המשקל שלה.
כל זאת כדי להסיק שייתכן יש צורך בשינוי בפורמט התערוכות אבל אין להסיק מכך עניין הולך ופוחת באודיו קצה. אדרבא, חברות בוטיק צצות בכל פינה ממזרח אירופה ועד הבלקן הקרוב.
@moshem74 תמחר האודיו הוא תוצר של היצע ביקוש ועליית שערים. מי שרוצה לייצר מערכת שעומדת בהגדרה של היי אנד נטל ההוכחה עליו. אין ספק שהרכבת מערכת טובה מצריכה טעם עמוק ולאו דווקא כיס עמוק..פעם אמרו על הזמרת והאייקונים דולי פרטון שהיא הראית " זולה", האייקונית השיבה שכנראה עולה הרבה כסף כדי להיראות זול.... ואידך זל גמור.
מצד שלישי, אין ספק שתערוכה היא לא מקום לשמוע מוסיקה באמת ואולי כדאי למארגני התערוכות להשקיע יותר באיכות התצוגה ולא בכמות.

שנקשקש על הדברים האלה ולא על דברים אחרים יותר משמעותיים, ונאמר אמן בכל התדרים!

נערך לאחרונה ב:

shushu

חבר משקיען
מעורבות
783
נקודות
113
בשנות הזהב של האודיו הדו ערוצי, הטכנולוגיה בעטה והתקדמה.
היום בתכלס דו ערוצי סטנדרטי נחשב low tech. פטיפון? מגבר? סידי? רדיו? מה זה השטויות האילה?
ועוד לשים על זה עשרות או מאות אלפי שקלים?
לשמוע מוזיקה?
רוב האוכלוסיה שומעת באיר פודז, בוז או וואטאבר.
noise cancellation בסביבה רועשת
ואתם יודעים מה? זה נשמע ממש לא רע!
העולם התקדם, אם התעשיה לא תדע לחזור למיינסטרים התחום ישאר נישה ויגווע.
הסיבה העיקרית לטעמי למחירים המופרכים היא כמות הלקוחות המועטה ולא איכות המוצרים שעולה.
יש חידושים בתחום זה ברור, rc למיניהם, מגברי קלאס די, רמקולי bt כל אילו נראה לי ממומשים באפליקציות כגון מוזיקה לרכב או חדרי קולנוע, יותר מאשר דו ערוצי סטנדרטי.

נערך לאחרונה ב:

יעקב ח

חבר משקיען
מעורבות
170
נקודות
63
לא מסכים בכלל. הייתי שמח אם תרחיב למה אתה חושב ככה ומה ההתנסות האישית שלך עם מערכת אודיו ביתית?
יש לי מערכת פשוטה שכוללת רסיבר ק''ב חדש של מרנץ שנקנה בעיקר בשל היכולות להזרמת מוזיקה מהנייד או כל אמצעי BT אחר.
פעם השקעתי קצת יותר, היום אני בקושי מדליק את המע' .
אני בשנים האחרונות "גיליתי" את התחום של האוזניות ומשקיע דווקא בהן. אני נהנה לשמוע מוזיקה לעצמי בלי
שאני מפריע לאיש, ומרוצה מאוד מהאיכות.
אני לא מתיימר ולא מחפש נאמנות למקור או איך שזה נקרא, זה ממש לא מעניין אותי.
העיקר זה המוזיקה, זה הדבר הכי חשוב, כל השאר זה רוח וצלצולים.
עכשיו זה לא אומר שאני לא מעריך סאונד טוב של מע' טובה שאני שומע בעיקר אצל חברים
אבל אני ממש לא רואה את עצמי רודף אחר הזנב של עצמי ורוכש אחת כזאת ומשדרג בלי סוף כבלים ושאר ירקות להגיע למשהו שיספק אותי.
לדעתי זה ממש בזבוז משווע של כסף, במיוחד במחירים המופרכים וההזויים של מערכות כאלו.

shokroun

חבר משקיען
מעורבות
653
נקודות
113
פעם השקעתי קצת יותר, היום אני בקושי מדליק את המע' .

אני לא מתיימר ולא מחפש נאמנות למקור או איך שזה נקרא, זה ממש לא מעניין אותי

לדעתי זה ממש בזבוז משווע של כסף, במיוחד במחירים המופרכים וההזויים של מערכות כאלו.
תודה על הכנות. סיכמת הכל ובאמת הפורום הזה נבנה על אנשים עם צרכים אחרים והרגלי האזנה אחרים. אגב, גם במעט כסף יחסית ניתן לבנות מערכת הגונה והייפיי טוב.

dor_s

אוהב את התחום
מעורבות
145
נקודות
43
בתחום האופנועים הקדימו תרופה לחיסול הענף
ראו שהיכולת של הציבור הרחב לרכוש אופנועי כביש 600 ו 1000 סופר ספורטיביים מתמעטת,
והתחילו ליצר אופנועים נפח ביניים פשוטים וזולים, דוגמת ימאהה MT07, (עולה כחצי מ 600 ספורטיבי).
במקביל העיתונות צריכה להתעסק במוצרים יותר כלכליים. ולא רק באודיו לאלפיון העליון
יהיה עניין. ואולי אפילו זה יהיה סופו של הסאונד בר.

• Like
Reactions: gds

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור