האם יש עינין לחברים בפרוצדורה פשוטה צעד אחר צעד למדידה אקוסטית בעזרת REW?

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
אין צורך ב-UMIK-2, חבל על הכסף. לצורכי כיול ה-1 מספק בהחלט

MarioMan

אוהב את התחום
מעורבות
45
נקודות
28
@RB68

היי רועי,
הכוונה היתה כמובן למיקרופון מדידה ולא כל מיקרופון וכמובן שאני יותר ממסכים לגבי הדרישות שתיארת בנושא.

חברת Cross-Spectrum Labs היא חברה יחסית ותיקה ומוכרת בענף, מוכרת UMIK1/2 ו-EMM-6 מכויילים, אך גם מבצעת שירותי כיול לעוד מספר מיקרופוני מדידה מוכרים בעלי מנעד מחירים סביר למדי.

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,490
נקודות
113
לי יש מיכאל , תודה

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
@RB68

היי רועי,
הכוונה היתה כמובן למיקרופון מדידה ולא כל מיקרופון וכמובן שאני יותר ממסכים לגבי הדרישות שתיארת בנושא.

חברת Cross-Spectrum Labs היא חברה יחסית ותיקה ומוכרת בענף, מוכרת UMIK1/2 ו-EMM-6 מכויילים, אך גם מבצעת שירותי כיול לעוד מספר מיקרופוני מדידה מוכרים בעלי מנעד מחירים סביר למדי.

עבדתי עם זה לפני UMIK ולמה זה יותר טוב?
קדם מגבר, שגם אותו צריך לכייל
כל מיני כבלים
איכסה

MarioMan

אוהב את התחום
מעורבות
45
נקודות
28
מה והאם יותר טוב זה תלוי למי ובאילו נסיבות. כל מקרה לגופו.

זה כן מאפשר לך לרכוש מיקרופון יותר מדויק (קיימת טענה מפי מספר מכיילים מוכרים שבתחום התדרים מתחת ל-50hz אאל״ט העסק הנ״ל פחות מדויק מאלטרנטיבות יותר מקצועיות) ושכל אחד יחליט אם שווה לו או לא שווה.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
מה והאם יותר טוב זה תלוי למי ובאילו נסיבות. כל מקרה לגופו.

זה כן מאפשר לך לרכוש מיקרופון יותר מדויק (קיימת טענה מפי מספר מכיילים מוכרים שבתחום התדרים מתחת ל-50hz אאל״ט העסק הנ״ל פחות מדויק מאלטרנטיבות יותר מקצועיות) ושכל אחד יחליט אם שווה לו או לא שווה.

זה לא הגיוני להגיע לדיוקים מעבר ל-3 db בבית כי הסביבה לא יציבה ממילא, אם כי UMIK מגיע עם קובץ כיול עם דיוק הרבה יותר גבוה.

דוגמה ספציפית שנתת על spectrum labs לא מוצלחת. כי עבדתי איתו שנים ו-UMIK טוב יותר בכל פרמטר

j w

אוהב את התחום
מעורבות
46
נקודות
28
אשמח לפרוצדורה, לא מתחייב ליישם

לני

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
גם אני אשמח לפרוצדורה
מתחייב ליישם

issi

אוהב את התחום
מעורבות
184
נקודות
43
אני שמח לראות התענינות ואשמח לכתוב את הפרוצדורה הפשוטה למדידות אקוסטיות בשימוש בREW.
לגבי נושא המיקרופון,
השימוש שלנו הוא בעיקר למדוד מצב נתון ואם עשינו שינוי באקוסטיקה של החדר, מיקום הרמקולים או כיול שונה ב RC לראות את ההשפעה של השינוי.
אין צורך שהמיקרופון יהיה מכוייל לסטנדרד מאחר ואנו מעונינים בשינוי.
ניתן לקבל UMIK 1 עם קובץ כיול, ראה גרף מצורף עם ערכי הכיול שניתן לטעון ל REW.
umik.JPG

issi

אוהב את התחום
מעורבות
184
נקודות
43
דוגמא נוספת למיקרופון למדידות -ECM8000 של בהרינגר שאני מישתמש בו עם מגבר מיקרופון ניתן לראות עקום הענות וקליטה במרחב.
ECM 8000.JPG

שחר.ח

חבר אתר
מעורבות
11
נקודות
8
ראשית תודה רבה לאסי , מעדכן ושואל :) , רכשתי מיקרופון Umik1 חיברתי למחשב , (ממוקם ב 90 מעלות בנוקודת ההאזנה. את המחשב חיברתי בכבל USB ישירות למגבר. 1. שאלה די דבילית - האם הבדיקה מתבצעת עבור כל רמקול בנפרד? (זה מה שעשיתי ושני הצבעים מייצגים רמקול ימין ושמאל) . 2. מה ניתן להסיק כלקחים המרכזיים מהבדיקה שעשיתי ? (והאם נראה שהבדיקה בוצעה בצורה נכונה ? ).
Screenshot_20221203_080251.png

נערך לאחרונה ב:

shushu

חבר משקיען
מעורבות
787
נקודות
113
מרגיש לי מהגרף כאילו רמקול אחד מחובר בפאזה הפוכה לשני. שווה לבדוק שהחיבור מההגברה לרמקול נכון (אדום שחור) ומתבצע לשני הרמקולים אותו הדבר.

Dan-Cinemart

עוסק בתחום
מעורבות
1,028
נקודות
113
ראשית תודה רבה לאסי , מעדכן ושואל :) , רכשתי מיקרופון Umik1 חיברתי למחשב , (ממוקם ב 90 מעלות בנוקודת ההאזנה. את המחשב חיברתי בכבל USB ישירות למגבר. 1. שאלה די דבילית - האם הבדיקה מתבצעת עבור כל רמקול בנפרד? (זה מה שעשיתי ושני הצבעים מייצגים רמקול ימין ושמאל) . 2. מה ניתן להסיק כלקחים המרכזיים מהבדיקה שעשיתי ? (והאם נראה שהבדיקה בוצעה בצורה נכונה ? ).
צפה בקובץ המצורף 61251
תוכל לשלוח או תמונה מ 20-20K ?
זה רמקול מדפי ?
אם תוכל לצרף קובץ Mdat זה יעזור .

וכן מודדים כל רמקול לבד ושניהם יחד . יכול להיות לדוגמא שאם תמדוד את שניהם יחד הדיפ של הרמקול הכחול מעל ל 80 הרץ יתאזן בתגובה המשותפת.
באזורים של 50-60 זה כבר נראה MODE של החדר ולא יתאזן.

issi

אוהב את התחום
מעורבות
184
נקודות
43
מסכים עם SHUSHU, יש לבדוק שחיבורי הרמקולים הם באותה פזה.
דרך פשוטה לבדוק זאת היא לחבר בטריה לרמקול ולראות האם הממברנה נעה כלפי חוץ או כלפי פנים. באותה קוטביות לבדוק את הרמקול השני ולראות שבאותה קוטביות הוא זז באותו כיון כמו הרמקול הקודם והם באותו פזה.
הגרף מראה שהבס מאוד מונחת מתחת ל60 הרץ, האם מדובר ברמקולים מדפיים קטנים שחסרי בס?
נישמח לראות מדידה חדשה לאחר ברור נושא הפזה.
בברכה,
איסי

RanMoyal

חבר משקיען
מעורבות
1,101
נקודות
113
יש כאן מספר עניינים שצריך לזכור.

ראשית, בהתאם להערתו של שי נדרשת בדיקה של הפאזה. נוכחתי לשמוע את זה בלא מעט סט אפים, אנשים לא מודעים שהם מקשיבים בכלל עם פאזה הפוכה. קל לזהות את זה אם האוזן שלך מאומנת למצוא פוקוס ואימיג'ינג.

אחרי שאמרנו את זה, וככל ולא מדובר בפאזה הפוכה, ברוב המוחלט של המקרים, רמקול ימין יתנהג שונה לחלוטין מרמקול שמאל= מערכת שונה.

ברוב המדידות שביצעתי ומדובר בעשרות בתים, אין שום קשר בין רמקול ימין לרמקול שמאל והם מגיבים שונה לחדר, היות והם נמצאים ליד עצמים שונים, כדוגמת ויטרינות, קירות גבס, ספריות וכיוצ"ב. כך שאם לא מדובר בפאזות, יתכן ופשוט מדובר בתגובה שונה לחדר וכל רמקול ידרש לטיפול שונה.

שנית, לגבי עניין המדידות, הכיול והטיפול.

יש כאן שני עניינים שונים בתכלית השינוי והם טיפול בחלק התחתון וטיפול בטונאליות, הם מצריכים עבודה שונה וחשיבה שונה.
הראשון הוא אוביקטיבי ואילו השני הוא סוביקטיבי.

על מנת לטפל בתחתום התחתון יש לטפל בשני הרמקולים יחדיו, קרי המדידות יהיו ביחד L+R ותספיק מדידה אחת במיקום המרכזי.
במקרה שלך יש הרבה אובדן אנרגיה החל מ- 70 הרץ, ככל ולא מדובר ברמקול מוגבל, אזי לא יהיה כאן מנוס מהוספת סאב, אלא אם כן יש אפשרות לשנות את המיקום של הרמקולים באופן מהותי.

בכל הקשור לטונאליות.
היות והמיקרופון הוא מוגבל ביכולות שלו והוא מודד נקודה מאוד ספציפית, אשר לא באמת קשורה לאיך שאנחנו שומעים, אני ממליץ לך לבצע 3-5 מדידות מאוד קרובות אחת לשנייה, תדמיין עיגול שהוא בקוטר של קצת יותר מהפנים שלך ואז תבצע שיקלול של המדידות (אפשרי ב REW) אתה תגלה שיש שוני לא קטן בין המדידות, זו טכניקה מאוד מאוד חשובה בכל הקשור לתיקון/כיול של הטונאליות והתאמת שני הרמקולים לרצון ולטעם שלך.

רן

Dan-Cinemart

עוסק בתחום
מעורבות
1,028
נקודות
113
מדוע כולם פה חוששים מפאזה ?
לא שאני אומר שהיא לא הפוכה בוודאות וזה תנאי בסיסי שאתה חייב לוודא לפני האזנה/מדידה - אבל מה הבסיס לחששות?
הסקייל של הגרף מאוד קטן - 35 דיבי.התנודות מודגשות מאוד - הגרף מוחלק או לא ? לא ידוע - נראה שהוא לא מוחלק כלל או 1/24.
המדידה היא של כל רמקול בנפרד .
פאזה בהקשר שלנו היא נקודת יחוס למשהו אחר. כל רמקול מופיע פה בנפרד - אם שניהם היו עובדים יחד- והיתה מדידה כזו- והיה ביטול יחסית לכל אחד בנפרד- הייתה סיבה לחשוש שמדובר בפאזה .
שלח MDAT ונוכל לסייע.
בהצלחה

RB68

חבר משקיען
מעורבות
478
נקודות
63
זה פחות נראה לי כמו פאזה הפוכה, יותר כמו בעייה באחד מרכיבי הקרוס (קבלים החשודים המיידים). יש פה איזה שיפט בFR... יכול להיות תקלה נקודתית, הדרדרות של זמן (בין כמה הרמקול? ), או אפילו משהו שקורה לא מעט באודיו ואנחנו אוהבים לחיות בהכחשה לגביו: unit to unit variability (באוזניות זו בעייה איומה).
היפוך פאזה אגב, לא אמור לבוא לידי ביטוי כהיפוך בגרף הFR - הוא מציג spl לתדר ולא יציג את הפאזה של הסינוס ממש כשם שהוא מסכם אימפקט של החזרים יחד עם הסאונד הישיר.
זה לא אומר שהפאזה בוודאות נכונה - אם היא הפוכה זה כמובן יתרום לבלגן...
רועי

שחר.ח

חבר אתר
מעורבות
11
נקודות
8
בדקתי את הפאזה והיא מחוברת נכון , מצרף מדידיה נוספת של שני הרמקולים בנפרד ואחת ביחד (הכחול). לא מבין בזה בכלל אבל אולי השוני נובע מהעובדה שבצד אחד של החדר יש קיר עם דלת וחלון גדול ובצד שני פתוח לפינ אוכל (מצרף תמונות) ויש גם ספה שחוסמת (לא מצליח לעלות את קבצי המדידיה עצמם, איך אני מעלה את קבצי ה MDAT ?, הארכתי את זמן הבדיקה). המדידה התבצעה שהרמקולים מורחקים מהקיר יותר ממה שמופיע בתמונות. (תמונת מדידיה על כך הטווח אחת עם מגבלה עד 500)

תמונות מצורפות

• WhatsApp Image 2022-11-28 at 20.52.15.jpeg
    WhatsApp Image 2022-11-28 at 20.52.15.jpeg
    KB 55.2 · צפיות: 59
  • WhatsApp Image 2022-11-28 at 20.52.16 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-11-28 at 20.52.16 (1).jpeg
    KB 42.5 · צפיות: 58
  • WhatsApp Image 2022-11-28 at 20.52.16.jpeg
    WhatsApp Image 2022-11-28 at 20.52.16.jpeg
    KB 47.5 · צפיות: 61
  • Screenshot_20221203_131938.png
    Screenshot_20221203_131938.png
    KB 241.3 · צפיות: 57
  • Screenshot_20221203_132405.png
    Screenshot_20221203_132405.png
    KB 155.7 · צפיות: 56
נערך לאחרונה ב:

RanMoyal

חבר משקיען
מעורבות
1,101
נקודות
113
בדקתי את הפאזה והיא מחוברת נכון , מצרף מדידיה נוספת של שני הרמקולים בנפרד ואחת ביחד (הכחול). לא מבין בזה בכלל אבל אולי השוני נובע מהעובדה שבצד אחד של החדר יש קיר עם דלת וחלון גדול ובצד שני פתוח לפינ אוכל (מצרף תמונות) ויש גם ספה שחוסמת (לא מצליח לעלות את קבצי המדידיה עצמם, איך אני מעלה את קבצי ה MDAT ?, הארכתי את זמן הבדיקה). המדידה התבצעה שהרמקולים מורחקים מהקיר יותר ממה שמופיע בתמונות. (תמונת מדידיה על כך הטווח אחת עם מגבלה עד 500)
כמו שציינתי, בחדר לא מטופל, ברוב המקרים, שני הרמקולים יגיבו אחרת לחלוטין אחד מהשני, בגלל מבנה החדר ובגלל החומרים/העצמים הנמצאים בסביבתם.

אצלי רמקול אחד מגיב כמו מתוך איזה פרוספקט מהודר, מבחינת העקומה שלו והרמקול השני, נמדד כאילו עברה עליו משאית. הכל בגלל מיקומים שונים בחדר.

לאור זאת כל רמקול ידרוש טיפול שונה, הן ברמת הכיול והן ברמת הטיונינג.

רן

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור