אודיופילים והאמת האבסולוטית

• פותח הנושא AK1
  • פורסם בתאריך

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,804
נקודות
113
נראה לי שהאנשים הטכניים שמחפשים את האמת האבסולוטית והאובייקטיבית לגבי ציוד אודיו מפספסים את מהות העניין.

אם מישהו מרגיש, חושב או מדמיין שפריט אודיו כלשהו -- אפילו כבל דיגיטלי או פיוז או לא משנה מה -- עדיף על פריט אחר ונותן לו חוויה גדולה יותר, זה לא באמת משנה כהוא זה אם זה נכון או פלצבו מדומיין לחלוטין ללא הבדל במציאות.

כשהוא קונה את זה, הוא לא קונה את השינוי האמיתי, שאולי לא קיים, אלא את החווייה האמיתית, שהיא זו ששווה את הכסף. גם אם לקבל את אפקט הפלצבו עולה הרבה כסף, אם הוא מרגיש שהחווייה שווה מבחינתו, מי אמור לשפוט את זה? או לחסוך עבורו את הכסף שהוא מוכן לשלם עבור החוייה שלו?

בעצם, אם מוכיחים לו שאין שינוי אמיתי, אולי חוסכים לו כסף (שהוא היה מוכן לשלם), אבל גודעים לו את ערוץ ההנאה שקודם הייה קיים ועכשיו לא. האם זו תרומה חיובית? אני לא בטוח. למעשה, די בטוח שלא.

בהקשר לאודיו, או כל תחום חוייתי אחר, אם יש שינוי אמיתי שלא נותן יותר כייף, הוא בפועל פחות ערך משינוי שאינו אמיתי אבל כן נותן כייף. התחביב הוא של כייף, לא של תוצאות מעבדה.

אז כן, יש מי שירוויחו כסף מזה. אז מה? האם הפחד לצאת פראייר צריך לנהל את העניינים, ולא הצורך לקנות עוד כייף?
לדעתי, לא.

===========

למען הסר ספק: זו לא "האמת" על הנושא, אלא צורת הסתכלות, כמו שזו צורת הסתכלות שצריך קודם לוודא במעבדה בכמה אחוזים המוצר משפר את המדידות לפני שמשקיעים בו סכום, שצריך לשקול אותו גם לפי מידת השיפור וגם לפי עלויות הייצור והשיווק של המוצר, והתחרות בשוק, וכד'.

אין שום בעייה אם מישהו חושב שהצורה השנייה עדיפה, אבל שלא ינסה לכפות אחרים לנהוג לפיה, ו/או ישתמש בזה להתנשא על האחרים כאילו הוא צודק וחכם והם לא. יש סיכוי שהוא דווקא הטיפש כאן.

sharon100

מושעה
מעורבות
41
נקודות
28
מעניין אבל שזה תקף רק בתחום הזה
קח רכב למשל, אוטו עם 80 כ"ס וקח פרארי עם 600 כ"ס
בן אדם יכול להשלות את עצמו עד שנה הבאה שהאוטו עם ה80 כ"ס יותר חזק מהפרארי אבל זה פשוט לא נכון.
בכל תחום בעולם הזה אנשים מסתכלים על specs ומדידות כאמת אבסולוטית שמהווה guideline כלשהו לבחירתם את אותו המוצר, אבל רק כשזה מגיע לאודיו אנשים מסוגלים להגיד שויניל יותר טוב מדיגיטלי, אז סליחה אבל ממש לא, ויניל נחות טכנית מדיגיטל מכל בחינה מדידה שהיא, ואלה לא דברים שוליים אלא מהותיים ביכולת הדיוק והפקת הסאונד בכלל של הפורמט.
מה שכן אפשרי לאדם להגיד זה, כן ויניל אולי טכנית פחות טוב מדיגיטל אבל לאוזניי הוא יותר נעים או מוזיקלי או חם ונעים.
זה ההבדל.

liranbh

חבר משקיען
מעורבות
903
נקודות
113
נראה לי שהאנשים הטכניים שמחפשים את האמת האבסולוטית והאובייקטיבית לגבי ציוד אודיו מפספסים את מהות העניין.

אם מישהו מרגיש, חושב או מדמיין שפריט אודיו כלשהו -- אפילו כבל דיגיטלי או פיוז או לא משנה מה -- עדיף על פריט אחר ונותן לו חוויה גדולה יותר, זה לא באמת משנה כהוא זה אם זה נכון או פלצבו מדומיין לחלוטין ללא הבדל במציאות.

כשהוא קונה את זה, הוא לא קונה את השינוי האמיתי, שאולי לא קיים, אלא את החווייה האמיתית, שהיא זו ששווה את הכסף. גם אם לקבל את אפקט הפלצבו עולה הרבה כסף, אם הוא מרגיש שהחווייה שווה מבחינתו, מי אמור לשפוט את זה? או לחסוך עבורו את הכסף שהוא מוכן לשלם עבור החוייה שלו?

בעצם, אם מוכיחים לו שאין שינוי אמיתי, אולי חוסכים לו כסף (שהוא היה מוכן לשלם), אבל גודעים לו את ערוץ ההנאה שקודם הייה קיים ועכשיו לא. האם זו תרומה חיובית? אני לא בטוח. למעשה, די בטוח שלא.

בהקשר לאודיו, או כל תחום חוייתי אחר, אם יש שינוי אמיתי שלא נותן יותר כייף, הוא בפועל פחות ערך משינוי שאינו אמיתי אבל כן נותן כייף. התחביב הוא של כייף, לא של תוצאות מעבדה.

אז כן, יש מי שירוויחו כסף מזה. אז מה? האם הפחד לצאת פראייר צריך לנהל את העניינים, ולא הצורך לקנות עוד כייף?
לדעתי, לא.

===========

למען הסר ספק: זו לא "האמת" על הנושא, אלא צורת הסתכלות, כמו שזו צורת הסתכלות שצריך קודם לוודא במעבדה בכמה אחוזים המוצר משפר את המדידות לפני שמשקיעים בו סכום, שצריך לשקול אותו גם לפי מידת השיפור וגם לפי עלויות הייצור והשיווק של המוצר, והתחרות בשוק, וכד'.

אין שום בעייה אם מישהו חושב שהצורה השנייה עדיפה, אבל שלא ינסה לכפות אחרים לנהוג לפיה, ו/או ישתמש בזה להתנשא על האחרים כאילו הוא צודק וחכם והם לא. יש סיכוי שהוא דווקא הטיפש כאן.
חזרת עם הרבה מרץ אחרי תקופת העדרות ארוכה :)

omi

חבר משקיען
מעורבות
413
נקודות
63
בן אדם יכול להשלות את עצמו עד שנה הבאה שהאוטו עם ה80 כ"ס יותר חזק מהפרארי אבל זה פשוט לא נכון.
בכל תחום בעולם הזה אנשים מסתכלים על specs ומדידות כאמת אבסולוטית שמהווה guideline כלשהו לבחירתם את אותו המוצר, אבל רק כשזה מגיע לאודיו אנשים מסוגלים להגיד שויניל יותר טוב מדיגיטלי, אז סליחה אבל ממש לא, ויניל נחות טכנית מדיגיטל מכל בחינה מדידה שהיא, ואלה לא דברים שוליים אלא מהותיים ביכולת הדיוק והפקת הסאונד בכלל של הפורמט.
מה שכן אפשרי לאדם להגיד זה, כן ויניל אולי טכנית פחות טוב מדיגיטל אבל לאוזניי הוא יותר נעים או מוזיקלי או חם ונעים.
זה ההבדל.

אותה טעות בדיוק. יכול להיות אוטו חלש יותר שמהנה יותר לנהיגה, לא מסיבה שתמצא ב SPECS, כמו תכונה מסוימת של השילדה או ההגה. אתה מבלבל בין "חזק" לבין "מהנה לנהיגה". בין "מנגן נכון לפי מדידות שקבענו" לבין "נשמע נכון".

liranbh

חבר משקיען
מעורבות
903
נקודות
113
זה ההבדל.
שוב הצהרות חסרות בסיס
ויניל נחות מדיגיטל
תלוי איזה ויניל ואיזה דיגיטל
יש כאן חברים שהשקיעו מאות אלפי שח בסטאפים אנלוגים אז נראה לך שאיזה smsl/topping ב 200 דולר מתקרב לרמה שלהם?

sharon100

מושעה
מעורבות
41
נקודות
28
אותה טעות בדיוק. יכול להיות אוטו חלש יותר שמהנה יותר לנהיגה, לא מסיבה שתמצא ב SPECS, כמו תכונה מסוימת של השילדה או ההגה.
זה בדיוק אבל מה שאמרתי
הנתונים והמדידות הם החלק האובייקטיבי אבל ההנאה היא החלק הסובייקטיבי י.
אבל כאן בויכוח אנשים טוענים שבגלל שX נשמע לי יותר טוב מY אז גם בהכרח טכנית הוא יותר טוב כי זה מה שהאוזן שלי אמרה לי
ואני בא ואומר האוזן שלך ושלי היא הדבר הכי לא מדויק בעולם אז אני מבין את מוגבלותיה ואת כל עניין הפסיכואקוסטיקה שנכנס למשוואה

sharon100

מושעה
מעורבות
41
נקודות
28
שוב הצהרות חסרות בסיס
ויניל נחות מדיגיטל
תלוי איזה ויניל ואיזה דיגיטל
יש כאן חברים שהשקיעו מאות אלפי שח בסטאפים אנלוגים אז נראה לך שאיזה smsl/topping ב 200 דולר מתקרב לרמה שלהם?
מחיר הוא לא אינדיקציה לאיכות
אמנם לא ב200 אבל DAC ב1000$ שמתוכנן טוב עם שבבים שהם מהדור האחרון שמנגן היי רז מחסל כל פטיפון בעולם הזה בכל מחיר.
לויניל יש כ"כ הרבה מגבלות מובנות ולכן הוא לא מסוגל להתחרות עם דיגיטל שיש לו 0.000001% דיסטורשן וטווח דינמי שויניל רק יכול לחלום עליו

omi

חבר משקיען
מעורבות
413
נקודות
63
זה בדיוק אבל מה שאמרתי
אבל כאן בויכוח אנשים טוענים שבגלל שX נשמע לי יותר טוב מY אז גם בהכרח טכנית הוא יותר טוב כי זה מה שהאוזן שלי אמרה לי
ואני בא ואומר האוזן שלך ושלי היא הדבר הכי לא מדויק בעולם אז אני מבין את מוגבלותיה ואת כל עניין הפסיכואקוסטיקה שנכנס למשוואה
אבל מה לעשות שאותנו מעניין ההנאה מהנהיגה ולא הכ"ס. איך זה נשמע לנו ולא איך זה נמדד.
אנשים לא טוענים שהוא טכנית יותר טוב. אלא שהוא עדיף עבורם.

liranbh

חבר משקיען
מעורבות
903
נקודות
113
זה בדיוק אבל מה שאמרתי
ואני בא ואומר
מחיר הוא לא אינדיקציה לאיכות
אמנם לא ב200 אבל DAC ב1000$ שמתוכנן טוב עם שבבים שהם מהדור האחרון שמנגן היי רז מחסל כל פטיפון בעולם הזה בכל מחיר.
לויניל יש כ"כ הרבה מגבלות מובנות ולכן הוא לא מסוגל להתחרות עם דיגיטל שיש לו 0.000001% דיסטורשן וטווח דינמי שויניל רק יכול לחלום עליו
אתה טועה
לא שמעת סטאפים אנלוגים ברמה גבוהה
שמעת מחרשות של 3000 שח

sharon100

מושעה
מעורבות
41
נקודות
28
אבל מה לעשות שאותנו מעניין ההנאה מהנהיגה ולא הכ"ס. איך זה נשמע לנו ולא איך זה נמדד.
אנשים לא טוענים שהוא טכנית יותר טוב. אלא שהוא עדיף עבורם.
הלוואי וזה היה המצב

sharon100

מושעה
מעורבות
41
נקודות
28
אתה טועה
לא שמעת סטאפים אנלוגים ברמה גבוהה
שמעת מחרשות של 3000 שח
תקרא את הפסקה הזאת ותגיד לי איך ויניל בכלל באותו יקום עם דיגיטל, וזה רק קצה הקרחון
Screenshot_20210810-223352.jpg

תמונות מצורפות

• Screenshot_20210810-223352.jpg
    Screenshot_20210810-223352.jpg
    KB 117.6 · צפיות: 414

omi

חבר משקיען
מעורבות
413
נקודות
63
הלוואי וזה היה המצב

אתה שוב מתחמק. בפעם האלף. השמיעה מעניינת, ולא המדידות. איך תוכיח שדאק נשמע יותר טוב מפטיפון? רק הראית שהוא נמדד יותר טוב לפי סט מדידות שרירותי שהוכח כלא נכון (לדוגמה, THD של סינוס), ולא פענחת מה גורם לדבר להישמע יותר טוב. תקרא שוב את הפוסט של עמיר בשרשור הקודם ותענה בבקשה.

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
944
נקודות
113

לא מתלהב מהכיוון של הדיון הזה.
לא מכיר תחביב אחר שנטל ההוכחה של העוסק בתחביב מוטל עליו - תוכיח את קיומו של ההבדל אחרת תווית "פלצבו" וכמובן "פראייר" בדרך אליך....
זאת בדיוק הדרך לא לשתף.
בשביל מה לשתף ולהתחיל מסכת של "איך בדקת" ו"איך אתה יודע שזה עשה הבדל" ו "למה בחרת דווקא בזה ולא בדגם ההוא שזול משמעותית ונמדד אותו דבר "?
זה המקום שהאתר הזה רוצה לכוון אליו ?
גם ככה אין יותר מידי שיתופים, אלא אם נשאלת שאלה ספציפית על ציוד מסוים.

shokroun

חבר משקיען
מעורבות
669
נקודות
113
זה ההבדל.
נו, עדיין ממתין לשמוע מה המערכת שרקחת.. חביבי, לא חייבים לענות לכל פוסט , הנקודה שלך הובהרה, וגם דעתך הלא מורכבת. סך הכל יש,כאן שרשור פילוסופי מעניין לגבי מהות ההנאה ומקומה בחיים . אל תחרב בהצהרות בומבסטיות ללא הקשר,ואם יורשה לי,ללא יכולת לתקף אותם. לא שמעת מספיק . בטוח

sharon100

מושעה
מעורבות
41
נקודות
28
נו, עדיין ממתין לשמוע מה המערכת שרקחת.. חביבי, לא חייבים לענות לכל פוסט , הנקודה שלך הובהרה, וגם דעתך הלא מורכבת. סך הכל יש,כאן שרשור פילוסופי מעניין לגבי מהות ההנאה ומקומה בחיים . אל תחרב בהצהרות בומבסטיות ללא הקשר,ואם יורשה לי,ללא יכולת לתקף אותם. לא שמעת מספיק . בטוח
בהתחשב בזה שהרשור הזה נפתח טיפונת בגלל מה שכתבתי בפורום הזה והדיון שנוצר בעקבות כך (לא בקטע של להחמיא לעצמי)
"לחרב" נשמע לי טיפה מוגזם ואני אענה לכל פוסט שארצה כמו שכל אחד כאן מגיב לכל פוסט שהוא רוצה כי זה מטרת הפורום להביע את דעתך, אז הבנתי שאנשים חושבים שאני סוג של שק חבטות כאן אבל ברשותך אני אמשיך להגיב לכל פוסט שנראה לי כמו כל אחד אחר כאן, תודה.

sharon100

מושעה
מעורבות
41
נקודות
28
אתה שוב מתחמק. בפעם האלף. השמיעה מעניינת, ולא המדידות. איך תוכיח שדאק נשמע יותר טוב מפטיפון? רק הראית שהוא נמדד יותר טוב לפי סט מדידות שרירותי שהוכח כלא נכון (לדוגמה, THD של סינוס), ולא פענחת מה גורם לדבר להישמע יותר טוב. תקרא שוב את הפוסט של עמיר בשרשור הקודם ותענה בבקשה.
זה ממש לא שרירותי או הוכח כלא נכון
טווח דינמי זה דבר דמיוני? או חסר משמעות?
דבר שני
כמו שאמרתי הוכחתי שדיגיטל יותר מדויק ונאמן למקור
לגבי הנאה מהאזנה זה כבר דבר יותר סובייקטיבי
כמו שאמרתי ויניל יכול להשמע לאנשים יותר טוב אם הם מעדיפים סאונד "חם" או "מוזיקלי " או וואטאבר זה עדיין לא ישנה את העובדה שהוא פחות מדויק מדיגיטל ולנצח יהיה ככה

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,804
נקודות
113
מקובל עלי ש:
  1. מדידות הן אובייקטיביות
  2. האזנה היא סובייקטיבית, וכל אחד שומע אחרת
  3. כל המדידות שנתקלתי בהן הן יותר מדויקות מהאוזן
  4. טכנולוגית, נגינת ויניל נחותה מדיגיטל בכל פרמטר מדיד
  5. מנורות נחותות טכנולוגית מטרנזיסטורים
אבל:

ההאזנה וההנאה ממנה הן המטרה בכל זה, כך שלהוציא אותן מהמשוואה, מכל תירוץ שהוא, כולל שקשה לדון עליהן והן סובייקטיביות וכיו"ב, זו שגיאה מהותית בבסיס העניין, שגורמת לכל מה שנאמר בעקבותיה ללא רלוונטי.

כל המדידות שנתקלתי בהן אינן רלוונטיות למעט אולי אם התוצאה חריגה במיוחד. אולי קיימות מדידות שכן רלוונטיות, שחלק ממהנדסים בחברות גדולות ו/או קטנות נעזרים בהן, אבל לא מפרסמים אותן. ובכל מקרה, לא ידוע לי אם ל"מדע" כפי שאנשים אוהבים לומר כאן ו/או למהנדסים/מתכננים של ציוד אודיו יש מדידות שלפיהן אפשר לדעת מה גודל הבמה, מה תהייה מידת השקיפות, ושאר חוויות. נראה לי שנדרש מחקר כדי לבודד איזה פרמטר נותן איזו תחושה אצל המאזינים.

אם מדידה אינה רלוונטית, גם מידת האובייקטיביות וגם הדיוק שלה אינם רלוונטיים. אז לניפנוף החוזר ונשנה במנטרה שהמדידות הן אובייקטיביות ולכן הן מעניינות אין תוקף.

יש תקליטים ודיסקים/קבצים שבמערכת טובה התקליטים נשמעים הרבה יותר טוב, בגלל אי דיוקים, אבל אי דיוקים שנעימים לאוזן והם כייף, אז אם זוכרים שהמטרה היא כייף ולא הדיוק, יוצא שבמקרים האלה, הויניל עדיף.

יש לא מעט מקרים של ציוד מנורתי שנשמע טוב יותר מציוד טרנזיסטורי, שוב, כנראה בגלל אי דיוקים, אבל יותר כייף.

לילה טוב!

omi

חבר משקיען
מעורבות
413
נקודות
63
זה ממש לא שרירותי או הוכח כלא נכון
טווח דינמי זה דבר דמיוני? או חסר משמעות?
דבר שני
כמו שאמרתי הוכחתי שדיגיטל יותר מדויק ונאמן למקור
לגבי הנאה מהאזנה זה כבר דבר יותר סובייקטיבי
כמו שאמרתי ויניל יכול להשמע לאנשים יותר טוב אם הם מעדיפים סאונד "חם" או "מוזיקלי " או וואטאבר זה עדיין לא ישנה את העובדה שהוא פחות מדויק מדיגיטל ולנצח יהיה ככה

אתה לא עונה. מה הקשר בין סט המדידות הזה לבין איך דברים נשמעים?

shokroun

חבר משקיען
מעורבות
669
נקודות
113
בהתחשב בזה שהרשור הזה נפתח טיפונת בגלל מה שכתבתי בפורום הזה והדיון שנוצר בעקבות כך (לא בקטע של להחמיא לעצמי)
"לחרב" נשמע לי טיפה מוגזם ואני אענה לכל פוסט שארצה כמו שכל אחד כאן מגיב לכל פוסט שהוא רוצה כי זה מטרת הפורום להביע את דעתך, אז הבנתי שאנשים חושבים שאני סוג של שק חבטות כאן אבל ברשותך אני אמשיך להגיב לכל פוסט שנראה לי כמו כל אחד אחר כאן, תודה.
רק ניסיתי להאיר נקודה מסויימת. אתה רשאי כמובן להמשיך ולא צריך אישור..וגם אני.
אין ספק שהנאה היא מילוי חוסר, ומענה על צורך. ככה, שההנאה של אודיופיל משדרוג מערכת היא אותה הנאה ללא קשר למחיר. לכן כל אחד שירכוש ויהנה, אבל שלא יצפה שכולם יחלקו את ההנאה שלו.

נערך לאחרונה ב:

לני

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
זה ההבדל.

איזה סגנון ציור תעדיף לציור בסלון ?
צבעים חמים, קרים?
טבע , דומם או אבסטרקט?
אתה יכול לפרק את הציור לפי ההיסטוגרמה של הצבעים
אתה יכול להתאים גם להיסטוגרמת הצבעים של המזנון או של הקיר.

אבל אף אחד לא בוחר צבע לפי גרף של ההיסטוגרמה.
ציור מעביר לך רגש מסויים
אתה אוהב או לא אוהב
נעים בעין או לא
מרגיע או שגורם למתח
אפשר לחיות איתו יום יום בשלום או שהוא גורם למתח ולמצב לא נעים

רמקולים הם לא מכונית
אין להם הגה וגלגלים
זו חוויה אחרת
חוויה שמושפעת מסכום של כל המרכיבים כולל חדר ההאזנה.
בסוף התהליך יש מוסיקה שהיא נעימה לך או לא
זה המבחן האמיתי
כמו שהיסטוגרמה של הצבע לא מדד להנאה כך fr גם הוא לא מדד.
למה?
הוא הוא משפיע על המוח שלנו אחרת

החוויה מאוד אישית ותלויה בשילוב של כל המרכיבים.

נערך לאחרונה ב:

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור