אודות כבלי מתח

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
מתוך דיון בפורום של pink fish media , בקישור הבא:
http://www.pinkfishmedia.net/forum/showthread.php?t=88024

אחד המשתתפים מספר שאשת חברו, שהייתה אחת מחמש מהנדסי האנטנה המובילים בעולם יצאה לגמלאות. הוא שאל אותה לעניין המקור להבדלים הנשמעים לאוזן בין כבלי חשמל זולים לבין כבלי חשמל איכותיים. תשובתה, בתרגום חופשי היא:

"האם בכבל החשמל הפשוט שהשתמשת בו הגידים הם בזוגות שזורים (twisted pairs)? בכבלים זולים בדרך כלל אין זוגות שזורים, דבר שיש לי חשיבות רבה לעניין קליטת זבל. בנוסף, מחברים באיכות גבוהה מפחיתים חוסר התאמה וכן קליטת רעשים לא רצויים על ידי השראה (cross-talk) . לכן אני תמיד רוכשת כבלי מתח איכותיים."

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
אגב,
לכל מי שמיומן בהלחמות, נראה לי שהפתרון העדיף הוא, לאחר שבוחרים כבל מתח איכותי, מתאים למכשיר: לבטל את שקע כניסת המתח למכשיר ואת תקע היציאה של כבל המתח ולהלחים את הכבל ישירות למעגל החשמלי במכשיר.

טוב עוד יותר הוא להוסיף מסנן לתדרי רדיו (RF) , נתון בקופסת מתכת קטנה (לשם סיכוך), בכניסת מתח הרשת של המכשיר.

רצוי להוסיף מסנן כזה בין אם משאירים את שקע כניסת המתח במכשיר ובין אם מבטלים אותו.

אזהרה!
נגיעה במתח הרשת היא סכנת חיים!
לכל אלה שאין ידע מספיק וניסיון מספיק, מומלץ לא לעשות דברים כאלה בעצמם.

Triton

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
נו .....
אתעלם מהערות הגברת ברשותך,
אבל אתייחס להצעה שלך.

היא לעולם לא תאומץ על ידי אודיופילים.

מה הכיף בלהלחים כבל חשמל באופן קבוע,
אם אי אפשר להשוות כבלים חשמל יותר?
ומה אמורים לעשות עם הסטוק של הפלגים?
אה?
פרט קטן ושולי שחמק ממך.

חוץ מזה למגבר עם כבל חשמל מולחם מהחברה קוראים רסיבר לא:p?
אתה מבין את משמעות דבריך ... ;)

liorms

חבר משקיען
מעורבות
50
נקודות
28
נו .....
אתעלם מהערות הגברת ברשותך,
אבל אתייחס להצעה שלך.

היא לעולם לא תאומץ על ידי אודיופילים.

מה הכיף בלהלחים כבל חשמל באופן קבוע,
אם אי אפשר להשוות כבלים חשמל יותר?
ומה אמורים לעשות עם הסטוק של הפלגים?
אה?
פרט קטן ושולי שחמק ממך.

חוץ מזה למגבר עם כבל חשמל מולחם מהחברה קוראים רסיבר לא:p?
אתה מבין את משמעות דבריך ... ;)
גדול:D
אהבתי את הקטע של הרסיבר...

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
טריטון, אני קולט היטב את משמעות דבריי.
יתכן שאתה לא קלטת את משמעות דבריי.
מאחר והאיכות הנשמעת לאוזן היא הדבר החשוב לי ביותר במערכת השמע – זה מה שאני עומד לעשות עם המכשירים שלי.
לא משנה לי איך אחרים יקראו לזה, לא משנה לי אם זה מעלה או מוריד את ערך המכשיר למכירה כמשומש. גם לא משנה לי הציניות של כמה "נשמות טובות".
כאשר אודיופיליה משמעותה החתירה אחר האיכות הנשמעת לאוזן של מערכת השמע – פעולה כזאת היא פעולה אודיופילית למהדרין.

כמובן, כפי שכתבתי למעלה, רצוי לבצע "ניתוח" כזה רק לאחר שנבחר כבל מתח איכותי ומתאים.

משמעותה של אודיופיליה אינה משחקים אינסופיים בפריטים של מערכת השמע. כאשר ברור לי שזה הפתרון אשר ישפר במידה המרבית את איכות הצליל של המכשירים הקיימים במערכת שלי, מבחינת אספקת המתח – זה הפתרון בו אנקוט.

כמובן, איני מאלץ אף אחד לעשות דבר כלשהו. גם איני מנסה לשכנע אף אחד. רק הבעתי את דעתי (המבוססת) לגבי הפתרון שיביא לשיפור המרבי, מבחינת אספקת מתח החשמל, למכשירים במערכת השמע.

דבר נוסף,
פתרון זה לא בא במקום פתרונות מומלצים אחרים, כמו הארקה נפרדת למערכת השמע, או אספקת חשמל נפרדת למערכת השמע, או שנאים מבודדים נפרדים לציוד אנלוגי ולציוד דיגיטאלי, או Power Conditioners – הוא בא בנוסף לכל הפתרונות האחרים.

NuXeR

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
16
מעניין מאוד.

עושה לי חשק לגזור את הכבל הפשוט שיש פה ולהסתכל בפנים (או שאולי לא....? :) )

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
גזירה אני נוהג להשאיר לחייטים.

ariekarp

אוהב את התחום
מעורבות
119
נקודות
43
יהושוע, אני באמת שואל לא כדי להקניט או לעורר וויכוח. איך חתיכת כבל קצר איכותי ושזור וכו' בין השקע למכשיר עושה את זה כאשר יש מטרים רבים של כבל חשמל רגיל בתוך הקיר, מחוץ לבית ועל עמודי החשמל עד לשנאי השכונתי ומשם עוד הלאה. שאלה שניה, בא נאמר שהצלחנו להביא למכשיר סינוס מושלם וחלק כמו תחת של תינוק, בול תדר בסיסי ללא שום הרמוניה ואפילו הקטנה ביותר. אחרי המיישר במכשיר לפני הסינון אתה מקבל "שפיצים" ותכולה הרמונית זוועתית. אז מה עשינו??? בשביל מה לנו הסינוס הנקי? מי שצריך "להחליק" את המתח המיושר הזה אך מלא הרמוניות AC מכל המינים הוא הספק: הקבלים לפעמים גם סלילים ונגדים (מסננים) ומעגלי הייצוב. נשגב מבינתי כיצד כבל חשמל של מטר או שניים עושים את מה שהם עושים.

NuXeR

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
16
מצטרף לחלק מהשאלות שעלו בפוסט מעלי.

צפיד

אוהב את התחום
מעורבות
3
נקודות
18
יש סיכוי סביר מאוד שתמצא כבל מתח שזור ולא יקר ....
נצא מנקודת הנחה שהגברת צודקת ,
האם עבור שני כבלים שזורים שונים (במחיר) יהיה הבדל?
אני חושב שזה עיקרו של הויכוח האודיופילי,אני לא מכיר בן אדם עם מערכת של 15K וצפונה שכובל את המערכת שלו בכבלים מהום סנטר.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
איך חתיכת כבל קצר איכותי ושזור וכו' בין השקע למכשיר עושה את זה כאשר יש מטרים רבים של כבל חשמל רגיל בתוך הקיר, מחוץ לבית ועל עמודי החשמל עד לשנאי השכונתי ומשם עוד הלאה.

1. לכן חוט חשמל איכותי בפני עצמו אינו פתרון מושלם. יש להשלים גם עם שנאים מבודדים, או Power conditioners – וכן עם מסנן תדרי רדיו בכניסות או ביציאות של השנאים המבודדים וכן בכניסה למכשיר.
2. הקירות עצמם מהווים מידה מסוימת של סיכוך.
3. המשתמש אינו יכול לטפל בהולכה של חברת החשמל, אבל זה לא אמור למנוע ממנו מלטפל במה שהוא יכול לטפל.

שאלה שניה, בא נאמר שהצלחנו להביא למכשיר סינוס מושלם וחלק כמו תחת של תינוק, בול תדר בסיסי ללא שום הרמוניה ואפילו הקטנה ביותר. אחרי המיישר במכשיר לפני הסינון אתה מקבל "שפיצים" ותכולה הרמונית זוועתית. אז מה עשינו??? בשביל מה לנו הסינוס הנקי? מי שצריך "להחליק" את המתח המיושר הזה אך מלא הרמוניות AC מכל המינים הוא הספק: הקבלים לפעמים גם סלילים ונגדים (מסננים) ומעגלי הייצוב.

לכן יש חשיבות עליונה לאיכות ספקי הכוח במכשירים.
רק במיעוט המכשירים, כולל אלה במחירים מופקעים, אכן יש ספקים איכותיים של ממש.
תדי פרדו התחיל את הקריירה המשגשגת שלו בכך שהוא ייצר מייצבי מתח איכותיים – בתחילה למכשירים של Lin ובהמשך גם למכשירים אחרים. עדיין, מייצבי המתח של תדי פרדו הם בשום אופן לא סוף הדרך מבחינת האיכות האפשרית של ספקי מתח ומייצבי מתח.

נשגב מבינתי כיצד כבל חשמל של מטר או שניים עושים את מה שהם עושים.

1. ניסיוני לימד אותי לא להתווכח עם עובדות. הניסיון של אלפי אודיופילים, בארץ ובעולם, מראה שלכבלי מתח יש השפעה ניכרת על איכות הצליל של המערכת.
2. ככל הידוע לי, אין כמעט אף מכשיר מסחרי הכולל מסנן תדרי רדיו מסוכך בכניסת המתח של המכשיר. תדרי רדיו עוברים בשידור, או השראה. על מתח אספקת הרשת יש מגוון הפרעות בתדרי רדיו. במכשיר שאין בו מסנן תדרי רדיו מסוכך בכניסת המתח שלו, מספיק סנטימטר אחד של חוט בין כניסת המתח של המכשיר לבין השנאי, כדי שההפרעות בתדרי רדיו שעל מתח הרשת ישודרו לכל המעגלים במכשיר ויעקפו את ספק המתח – גם כאשר זה ספק המתח הטוב ביותר בעולם. לכן יש חשיבות עליונה לסינון מרבי אפשרי של תדרי רדיו עד כניסת המתח של המכשיר וצמוד לכניסה, בתוך המכשיר.

על שאלה אחת אין לי תשובה:
מדוע, לעזאזל, יצרני מכשירים העולים עשרות אלפי דולרים לא מתקינים מסנני תדרי רדיו מסוככים בכניסה למכשירים – כאשר העלות של מסנן כזה, בייצור המוני, היא דולרים בודדים.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
יש סיכוי סביר מאוד שתמצא כבל מתח שזור ולא יקר ....
נצא מנקודת הנחה שהגברת צודקת ,
האם עבור שני כבלים שזורים שונים (במחיר) יהיה הבדל?
אני חושב שזה עיקרו של הויכוח האודיופילי,אני לא מכיר בן אדם עם מערכת של 15K וצפונה שכובל את המערכת שלו בכבלים מהום סנטר.

קרא שוב את תשובתה של המהנדסת בדימוס. זוג שזור בכבל המתח הוא לא הדבר היחיד העושה אותו למועיל ויעיל. כן, יש הבדלים בין כבלים שונים, גם כאשר בכולם יש זוגות שזורים.

אודיופילים משתמשים בכבלי מתח איכותיים גם במערכות במחירים צנועים, יחסית.

ariekarp

אוהב את התחום
מעורבות
119
נקודות
43
יהושוע, תודה על התשובה. כל מה שאמרת בסלע.
אני רק נשארתי עם השאלה הראשונית שאין לה הסבר:
"נשגב מבינתי כיצד כבל חשמל של מטר או שניים עושים את מה שהם עושים"
התשובה:
"ניסיוני לימד אותי לא להתווכח עם עובדות. הניסיון של אלפי אודיופילים, בארץ ובעולם, מראה שלכבלי מתח יש השפעה ניכרת על איכות הצליל של המערכת"
במילים פשוטות כי ככה זה, זו עובדה. עושה רושם שאין תשובה לשאלה למה.
כנראה שנצטרך להמשיך לחכות שמישהו בעולם ייתן תשובה למה, או שלא...

NuXeR

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
16
השאלה אם כל הדברים האלה, כגון Power Conditioner ו/או מסנן RF לא פוגעים באספקטים אחרים בסאונד...

אולי זה הסיבה למה שאתה אומר, שאף יצרן לא מטמיע את זה בציודים שלו?

צפיד

אוהב את התחום
מעורבות
3
נקודות
18
יש גם כבלי חשמל במחירים הוגנים יחסית עם נתונים מעולים.
השאלה שלעצמה - האם מחירים אסטרונומים כמו 1000 דולר לכבל מתח הוא מחיר ראוי
או שמה ניצול השאלה המיסטית באשר לתמורות של כבלים במחיר אקסטרים...
אני לא בטוח שהגברת הדעתנית קנתה כבלי מתח של אודיפילים...אני משער שהיא בחרה את הכבל במדף היותר עליון בקוסטקו :)

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
יהושוע, תודה על התשובה. כל מה שאמרת בסלע.
אני רק נשארתי עם השאלה הראשונית שאין לה הסבר:
"נשגב מבינתי כיצד כבל חשמל של מטר או שניים עושים את מה שהם עושים"
התשובה:
"ניסיוני לימד אותי לא להתווכח עם עובדות. הניסיון של אלפי אודיופילים, בארץ ובעולם, מראה שלכבלי מתח יש השפעה ניכרת על איכות הצליל של המערכת"
במילים פשוטות כי ככה זה, זו עובדה. עושה רושם שאין תשובה לשאלה למה.
כנראה שנצטרך להמשיך לחכות שמישהו בעולם ייתן תשובה למה, או שלא...

כבל חשמל איכותי מונע חדירת הפרעות מבחוץ אל מוליכי החשמל בתוך הכבל – וכן הוא מונע שידור הפרעות מכבל החשמל עצמו אל כבלי החיבור (אינטרקונקט).

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
השאלה אם כל הדברים האלה, כגון Power Conditioner ו/או מסנן RF לא פוגעים באספקטים אחרים בסאונד...

כל אחד מפריטים אלה, כאשר הוא מתוכנן ובנוי נכון וטוב – לא יפגום במאום.
כל אחד מפריטים אלה, כאשר הוא לא מתוכנן ובנוי נכון וטוב – עלול לפגום.
אין כל מניעה טכנית לתכנן טוב ונכון כל פריט ציוד שהוא וכל מכשיר שהוא.

אולי זה הסיבה למה שאתה אומר, שאף יצרן לא מטמיע את זה בציודים שלו?

זאת בפירוש לא הסיבה.
אם מהנדס לא יודע לתכנן טוב ונכון מסנן לתדרי רדיו – הוא לא יודע לתכנן טוב ונכון אף מכשיר אלקטרוני.

katzofe

מושעה
מעורבות
73
נקודות
48
פתרון זה לא בא במקום פתרונות מומלצים אחרים, כמו הארקה נפרדת למערכת השמע, או אספקת חשמל נפרדת למערכת השמע, או שנאים מבודדים נפרדים לציוד אנלוגי ולציוד דיגיטאלי, או Power Conditioners – הוא בא בנוסף לכל הפתרונות האחרים.

את המילה נוסף יש להחליף במילה אחרי . בכל אופן ממש לא ממליץ ,את השיפור
הדרמטי ניתן לקבל ע"י קו ישיר למפסק הפחת. באשר לשנאים.. לא יודע. ממה
שקראתי בפורומים חו"ל -הדיעות נחלקות

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
אני לא בטוח שהגברת הדעתנית קנתה כבלי מתח של אודיפילים...אני משער שהיא בחרה את הכבל במדף היותר עליון בקוסטקו :)

זו שאלה מעולה שהתשובה עליה מאוד מתסכלת אבל זו עדיין תשובה אמיתית.

יצא לי לבחון המון כבלי חשמל.

XLO, אקוסטיק זאן, טרנספרנט, שינדאק, JPS, פורוטק, VDH, נורדוס ועוד מלא.

יצא שהמשפיעים ביותר {נקיון, פרטים, דינמיות, מהירות וכ"ו} עלו מעל 800 דולר.

בסופו של דבר, בעצב רב, הבנתי שאין ברירה ורכשתי לכל הרכיבים כבל חשמל בעלות של 1200 דולר ליחידה. כן, זה יוצא 3600 דולר על מנת לקבל את התוצאה האיכותית ביותר עבור המערכת שלי עם כבלי חשמל.

האמת היא שכבל אחד מאוד הפתיע אותי יחסית למחירו והוא השינדאק שעולה 350 ש"ח ועושה יופי של עבודה. השוואתי אותו מול כבלים יקרים ממנו וההבדלים היו מינורים ואני בטוח שיש עוד כמה זולים וטובים שעושים את העבודה. לכן, לא צריך לשלם המון בשביל לקבל את עוד קצת מכבלי חשמל אבל צריך לשלם הרבה על מנת לקבל את השיפור הדרמטי שהתרחש אצלי.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0

נתונים מבחינת מפרט טכני, או מבחינת השפעתם על איכות הצליל של המערכת?
יש לך דוגמאות לכבלים כאלה?

שאלת המחיר היא נפרדת משאלת האיכות.
לדעתי ולטעמי, המחיר של מרבית ציוד השמע המכונה High End הוא מוגזם ומנופח – מעבר לכל אמת מידה. העניין הוא שקשה, עד בלתי אפשרי, למצוא פריטי ציוד באיכות צמרת במחירים סבירים. מרבית יצרני ציוד השמע האיכותי "רוכבים על הגל" ו"דופקים מחירים", עד כמה שנראה להם שהמתחרים דורשים עבור ציוד באיכות דומה.

השאלה היא מה יעשה אודיופיל החותר לאיכות צמרת? ישמע ממערכת מיקרו משולבת, רק כדי לא לשלם מחירים מנופחים?

השפעתם של כבלי חשמל על איכות הצליל של המערכת היא מיסטית לאנשים מסוימים – בעוד היא עובדת חיים, מאוששת בניסיון, לאנשים אחרים.

לספקולציה שלך אין רגליים.
המעניין הוא שאתה משוכנע במשהו שאין לך כל מידע עובדתי אודותיו.
יש אנשים המכופפים את העובדות כך שהן תתאמנה להשקפת העולם שלהם.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור