אוזניות סוני Over ear WH-1000XM5 במבחן

תמיר עיואן
07-06-2022 22:44

בין אם אתם צריכים להתרכז בעבודה מהבית, הולכים בפארק, או רוצים לנטרל רעשי הסביבה באוטובוס, אוזניות מנטרלות רעשים באופן מיטבי הן בודאי מסוג Over ear שמכסות את האוזניים.

אמנם צריך לשאת אותם, אבל אם באמת תרצו ליהנות ממוסיקה משכרת, אלו האוזניות שיספקו לכם את החוויה האולטימטיבית. מגוון האוזניות עצום, יש מספר רב של יצרנים והמון דגמים בעיצובים שונים. על פי סקר שנערך לאחרונה בארה"ב ופורסם באתר Statistica.com, איכות הסאונד דורגה כתכונה החשובה ביותר בעת רכישת אוזניות חדשות, ולאחריו נוחות, מחיר, עמידות ומשקל.

סקר מאתר Statistica.com

כדי להבין את פוטנציאל השוק, אתר headphonesaddict.com מציין שאדם ממוצע בארצות הברית קונה זוג אוזניות אחד כל שנתיים, הגיל הפופולרי ביותר לאוזניות נע בין 19-29, והשימוש הממוצע בהם כ-7.8 שעות בשבוע. עוד נמצא בסקר, שעם העליה בגיל המשתמש, יורד ממוצע שעות השימוש השבועיות. בנוסף, אנשים מעדיפים להאזין באוזניות over ear בעיקר בבית, כנראה בשל הנוחות, בעוד מחוץ לו, ואילו תוך כדי תנועה רובם מעדיפים אוזניות מסוג TWS. עם מגוון כה גדול של יצרנים ודגמים, במה כדאי לבחור?

סוני

סוני החלה לייצר אוזניות over ear כבר בשנת 1964, עם דגם ה- DR-1A. בשנת 1992 השיקה אוזניות מדגם MDR-5700 שהיו מבטלות הרעשים הראשונות שיועדו לצרכן הפרטי. בשנת 2016 השיקה את ה- MDR-1000X: האוזניות האלחוטיות הראשונות שכוללות ביטול רעשים ושמע HI-RES, ומאז יצאו אינספור דגמים שהפכו אותה לשם דבר בעולם אוזניות ה-over ear.

WH-1000XM5 או בקיצור M5

אין זה סוד, שבכל שנה בה יוצאות האוזניות של סוני, הן מיד מדורגות על ידי משתמשים רבים כמועדפות לרכישה. כך היה עם ה- WH-1000XM4 שהושקו ב-2020, ולפני כן ה-WH-1000XM3 שיצאו ב-2018. זאת למרות שההיצע של יצרנים אחרים הולך וגדל כל שנה, מה שמלמד שכנראה שסוני עושה את הדבר הנכון. לכן כשקיבלתי לידי את ה-WH-1000XM5 החדשות, היו לי ציפיות גבוהות ביותר. אחרי הכל, סיכוים גבוהים שהן יהיו אוזניות פופולריות ביותר, בדיוק כפי שהיה בשנים הקודמות.

 זמינות בשחור או בבז'

זמינות בשחור או בבז'

באריזה:

  • אוזניות

  • נרתיק נשיאה

  • כבל USB-A to USB-C קצרצר

  • כבל 3.5 מ"מ

  • מדריך למשתמש

מה באריזה

עיצוב

בהשוואה ל-M4, ה- M5 לא שונות בהרבה. הן כמובן עדיין מכסות את האוזן, אולם חדי העיין יזהו את ההבדלים. מדובר בסגנון יותר מעודן ונקי יותר עם פחות תפרים. כניסות המיקרופון ממוקמות כעת סביב האפרכסת של האוזניות כדי לצמצם רעשי רוח. רפידות האפרכסת כוללות memory foam שמנעים את הענידה שלהם אורך זמן.

ריפוד ספוג memory foam על האפרכסת

ריפוד ספוג memory foam על האפרכסת

הן קלילות, שוקלות כ- 250 גרם, וזמינות בשחור או בבז' חלק, ללא כל עיטורים או סימונים, פרט לכיתוב בפונט קטן "Sony" מעל כל אפרכסת. החומר ממנו הם עשויים הוא ABS, כלומר עשוי בעיקר מפלסטיק ממוחזר. מבט באריזה בה הן הגיעו מבהיר שסוני לוקחת ברצינות את נושא הקיימות והמיחזור. האריזה בה הגיעו האוזניות דומה יותר לקרטון ביצים ממוחזר, ללא כל הדפסה בצבע, כנראה כדי לודא אפשרות למיחזור מלא.

אריזת קרטון ממוחזר

אריזת קרטון ממוחזר

האפרכסת ניתנת לסיבוב של כ- 60 מעלות לכל צד, על מנת להקל על איחסון שטוח, אבל הקשת אינה מתקפלת. נרתיק הנשיאה עימו הן מגיעות שטוח גם כן ונוח לאיחסון בתיק. שימו אותן על הראש ותבינו כמה הן קלילות. חלקה התחתון של הקשת מרופד באותו ה- ABS, וכך גם חלקה הפנימי של האפרכסת – מתכון להזעה לאלו שמתכננים לעשות עימם פעילות גופנית.

כדאי לציין שהאוזניות הללו אינן כוללות כל מרכיב מתכתי גלוי לעין, הכל פלסטיק או ABS. זה כמובן תורם למשקל הקל, אבל עלול להיות חסר למי שמחפש את מראה הפרימיום המתכתי.

שליטה

גב האפרכסת הימינית כולל משטח מגע, כניסת USB-C לטעינה, ושני חריצים למיקרופונים הנדרשים לביטול הרעשים האקטיבי (ANC), לעוזרות הקוליות ולשיחות הטלפון. באפרכסת השמאלית נמצאים שלושה חריצים למיקרופונים, שקע 3.5 מ"מ לחיבור חוטי, לחצן הדלקה וכיבוי, ולחצן לשליטה ב- ANC. כשמאלי, אם יש משהו שמצא חן בעיני, זה שבניגוד לחברות אחרות, הלחצנים דווקא ממוקמים באפרכסת שמאל.

לחצני השליטה על האפרכסת

לחצני השליטה על האפרכסת

אפליקציה

מההתנסות שלי עם האפליקציה "Sony headphones" אני מתרשם שסוני לקחה את האפליקציה רחוק יותר מכל מתחרותיה. בנוסף לשליטה קולית ומשטח המגע על האפרכסת, היא מספקת את השליטה האולטימטיבית. קיים מגוון רחב של כיווני אקולייזר מותאמים לסגנונות מוסיקה שונים, כמו גם לשיחת טלפון. האפליקציה כמובן מתאימה ל-iOS ואנדרואיד כאחד. ניתן להתאים עימה את ה- ANC ומצב Transparency בהתאם למיקום שלכם. האפליקציה תבקש את אישורכם לאתר את מיקומכם בכל רגע באמצעות ה- GPS בטלפון. היא תלמד את השילוב של המיקומים והאופי בו אתם בוחרים לשמוע באוזניות, וכך תדע מתי להפעיל ANC, או לבטלו.

אפליקציה שתעקוב אחר מיקומכם והעדפותיכם, ולתמד אותם

אפליקציה שתעקוב אחר מיקומכם והעדפותיכם, ולתמד אותם

אוזניות אלו מטמיעות את הטכנולוגיות החדשניות של סוני:

  • 360 Reality Audio שנועדה לגרום למוזיקה להישמע כאילו היא עוטפת אותנו מכל הצדדים. ניתן להפעיל אותה באמצעות האפליקציה, אולם על מנת ליהנות מהתכונה הזו באופן מיטבי, תידרשו לצלם את האוזניים שלכם באפליקציה ולאחר מכן להירשם לשירות סטרימינג תומך בכך, בתשלום כגון Tidal, Amazon Music, Nugs.netאו Deezer.

  • DSEE - Digital Sound Enhancement Engine, שפותחה על ידי סוני כדי לשפר את איכות הצליל של קבצי אודיו דחוסים באמצעות שחזור צלילים בטווח הגבוה שהוסרו בתהליך הדחיסה. הפורמט יפעל רק עבור קבצים בפורמט דחוס. קבצים לא דחוסים או כאלה שאיכות הדגימה שלהם גבוהה לא יושפעו.

האפליקציה כוללת גם מתג הפעלת DSEE, מה שמאפשר לכם לזהות את הערך המוסף של הטכנולוגיה הזו. רמז: הוא משמעותי מכדי שתרצו לוותר עליו. זה מסקרן כי סוני טוענת שהיא מסוגלת לשחזר מידע שנעלם כשקובץ אודיו דיגיטלי נדחס.

אפליקציית Sony Headphones מספקת שליטה מלאה

אפליקציית Sony Headphones מספקת שליטה מלאה

הפעלת אופציית Speak to chat מפסיקה את המוסיקה מיידית במידה והתחלתם לדבר. אלו מביניכם שאוהבים לשיר בעת האזנה למוסיקה באוזניות, פחות יתחברו לתכונה הזו, כי היא פשוט תפסיק את השיר ולכן עלולה לדכא אתכם לשיר.

בנוסף, תוכלו לקבוע את איכות חיבור הבלוטות': לטובת איכות סאונד או יציבות חיבור. אם אתם נוהגים להשתמש בעוזרת קולית, תוכלו לחבר אותה באפליקציה, להפעיל או לבטל ANC, להתנסות ב- DSEE, להפעיל שירות Multipoint לחיבור שני מקורות במקביל, בקיצור אינסוף אפשרויות.

סוללה

חיי הסוללה הם 30 שעות עם ANC  פעיל, וכ-40 שעות כשה-ANC כבוי. טעינה מאפס ל-100% תתקבל לאחר כ-3 שעות, אולם 10 דקות טעינה יספקו לכם כ-60 דקות האזנה למוסיקה.

רוצים טעינה מהירה יותר? במידה ותטעינו באמצעות התקן תואם USB Power Delivery, שלוש דקות טעינה יספקו לכם שלוש שעות שימוש. תשומת הלב שסוני לא מספקת מטען עם האוזניות. לכן, אם תרצו לטעון אותן, תידרשו להשתמש במטען שקיים לכם, ובמידה ותרצו ליהנות מטעינה מהירה, תידרשו לרכוש מטען התומך ב-USB-C PD.

חומרה

הקישוריות האלחוטית ב- M5 מבוצעת באמצעות בלוטות' 5.2, עם תאימות לקודקים SBC, AAC ו-LDAC, אולם לא ב-AptX. במידה ותרצו ליהנות מפורמט LDAC הקודק האיכותי שהמציאה סוני, תידרשו להצטרף לשירותי הפרימיום של Tidal או You Tube Music, ותוכלו ליהנות ממנו באנדרואיד בלבד. בעלי אייפון עדיין מוגבלים לקודק AAC בעל איכות דגימה נמוכה יותר.

עם זאת, ה- M5 לא יכולות לעבוד בצורה אלחוטית עם ה-PlayStation 5 שלכם, אלא רק בשילוב כבל. בנוסף, יציאת ה-USB-C מיועדת רק לטעינה, ולא לשימוש כחיבור שמע.

הדרייברים באוזניות בקוטר 30 מ"מ כל אחד, קטנים יותר מאלו הקיימים ב- M4, אבל במקרה זה הגודל לא תמיד קובע. יחידות הדרייבר החדשות, בנויות בשילוב סיבי פחמן שעשוי לשפר את הרגישות לתדרים גבוהים ולצליל טבעי יותר.

רוצים חיבור Multipoint לשני מקורות במקביל? ה- M5 תומכות בזה, אולם במידה ותפעילו תמיכה ב-Multipoint, התמיכה ב- LDAC תיעלם. זה כנראה תלוי בחלוקת משאבים של רוחב הפס בבלוטות'.

סאונד

לא משנה איזה סוג של מוזיקה הזרמתי אליהם, החל מברוס ספרינגסטין ועד אניה, ה-M5 מגיש אותם באופן מהנה במיוחד. הם לחלוטין מספקים צליל מעודן, מפורט ועם הרבה אויר. עברתי ל- You Tube Premium המזרים קבצי Hi-Res, וההנאה גברה. הבמה שיוצרים ה- M5 גדולה ומוגדרת היטב. כתוצאה מכך קל יחסית לזהות את מיקום הכלים. הבאסים עמוקים, בשרניים וחדים. המשחק בהגדרות האקולייזר מצליח עוד להעצים אותם, לאלו מבינינו שמעוניינים בכך. רמת הפירוט המוגשת גבוהה גם במיד, מה שמעצים חווית האזנה לשירה. הדינמיקה שלהם מהנה ביותר, ואם אתם מאלה שאוהבים את מסיבת אוזניות, קרוב לודאי שתמצאו ב- M5 את הפרטנר האולטימטיבי. תשומת הלב שה-M5 חושפות את פרטי ההקלטות לעומק, ומשכך, לצורך העצמת החוויה, שווה שתתמקדו בהקלטות איכותיות במיוחד.

ה- M5 כוללים תכונה הנקראת Adaptive Sound Control, המאפשרת לאוזניות לזהות את עוצמת הרעש בסביבה בה אתם נמצאים, וכך מתאימה את אפקט ביטול הרעשים בהתאם. מכיוון שאני מעדיף שליטה מלאה בעוצמת ביטול הרעשים העדפתי לכבות את האפשרות הזו באפליקציה.

ANC

סוני עושה שימוש בשני מעבדים ושמונה מיקרופונים לצורך ביטול הרעשים. בבדיקתי, מצאתי שביטול הרעשים מתפקד באופן מעולה בטיפול ברעשים ברחוב וצמצום קולות אנשים סביבכם. זה כמובן לא מספיק כדי להשתיק לחלוטין את כל מי שסביבכם, במיוחד במידה ואתם יושבים במרכז הומה אדם, אבל זה לחלוטין מנחית את הרעש.

עמידות במים

האוזניות אינן עמידות בפני נזקי מים או אבק. הן אומנם לא מיועדות לפעילות כושר, אולם בעידן בו מוצרים רבים בעלי עמידות כלשהי בפני מים או אבק, זה עשוי להיות נהדר שמור עליהן.

שיחות טלפון

ל-M5 יש לא פחות משמונה מיקרופונים, כשארבעה מהם משמשים לדגימת קול באמצעות תכונת beam forming ושימוש בטכנולוגיית AI כדי לקלוט צלילי סביבה (כמו רוח או אנשים שמדברים ברקע) ולבטל אותם. תוסיפו לזה שיפורים מתבקשים בתוכנה, וקיבלתם מתכון מנצח לקיום שיחות טלפון מיטביות. אמנם כשעברתי לסביבה רועשת במיוחד התוצאות היו פחות טובות, אבל הן הצליחו לגרום לכך שהצד השני בשיחות הבין אותי, ואחרי הכל – זה מה שבאמת חשוב.

סיכום

ל-WH-1000XM5 בעלות עיצוב חדיש, קל משקל ונוח מאד. יש להן ביטול רעשים אקטיבי מעולה והצליל שלהן נשמע ברור וטבעי. אם יש לכם כבר אוזניות מהדור הקודם, סביר להניח שאתם מבינים על מה אני מדבר, ולכן חיידק השידרוג מדגדג גם לכם. הן כמובן אינן מושלמות: העיצוב החיצוני כולל בעיקר פלסטיק, האוזניים עלולות להזיע בפעילות ממושכת, והן אינן עמידות בפני מים או אבק. עם זאת, הסאונד שלהם נפלא, הן קלילות על האוזן והשימוש בהן ממכר.

מפנטזים על אוזניות overear עם ANC והמתנתם עד כה על הגדר? שווה שתתנסו ב- M5 החדשות של סוני. הן עשויות להפתיע אתכם.

מחיר: 1,590 ₪

יבואן: ישפאר

 

מעבר לתגובות בפורום