אוזניות סנהייזר Momentum 3 TWS במבחן

תמיר עיואן
18-05-2022 20:19

שנת 2021 היתה נפלאה לתעשיית אוזניות ה- True Wireless. המכירות ברחבי העולם קפצו ל-300 מיליון יחידות, בהשוואה ל- 230 מיליון בשנה הקודמת, מה שהביא לצמיחה של 30% משנה לשנה.

אתר Statistica מציין שאפל עדיין מובילה את השוק, עם למעלה מ-26.5% ממנו, נכון לרבעון השני של 2021, אולם חברות רבות נוגסות בה, מה שהביא לירידתה מ-48.1% ב-2019, ל-26.5% ברבעון השני של 2021.

עם מגוון כה רב של יצרנים ודגמים, במה כדאי לבחור?

אתר Statistica מציין שאפל עדיין מובילה את השוק

סנהייזר

סנהייזר (Sennheiser electronic GmbH & Co. KG) היא יצרן גרמני בבעלות פרטית שמתמחה בייצור מיקרופונים ואוזניות לטלפונים ולכלי טייס. החברה הוקמה בשנת 1945 מיד לאחר סיום מלחמת העולם השניה, ע"י פרופ' פריץ סנהייזר ומאז ועד היום מנוהלת בבעלות משפחתית. מאז שנת 2013, הנכדים דניאל ואנדראס מכהנים בה כמנכ"לים משותפים. בשנה שעברה מכרה סנהייזר את חטיבת ה- consumer audio לקבוצת Sonova השוויצרית שמתמחה באביזרי שמיעה.

Momentum 3 True Wireless

בחודש שעבר הכריזו סנהייזר על האוזניות החדשות, והנה הן כאן לפניכם. ה- Momentum 3 True Wireless מחליפים את המומנטום 2 שהושק לפני כשנתיים.

מה באריזה

  • זוג אוזניות

  • כבל טעינה קצרצר USB-A to USB-C

  • 4 זוגות מתאמים לאוזניים, אחד מהם כבר מורכב על האוזניות

  • מארז טעינה ואיחסון

  • מדריך מקוצר

מה באריזה

עיצוב

העיצוב הריבועי של ה-Momentum 3 True Wireless, נראה דומה מאד לזה של ה- CX Plus, אותם סקרתי כאן. מצד שני, הנפח שלהם מעט יותר קטן מזה של ה- CX, ולכן אמורים להרגיש יותר נוח על האוזן.

הן זמינות בצבעים שחור, כסוף או לבן וכוללות באריזה ארבעה זוגות מתאמי סיליקון לאוזניים, בגדלים שונים: 3 בנפרד, וזוג אחד מורכב על האוזניות. כך מושגת התאמה מיטבית לכל המשתמשים.

זמינות בצבעים שחור, כסוף או לבן

הגימור השחור שלהן אלגנטי ביותר, בדומה למארז הטעינה, שמצופה באריג אפור יוקרתי, מה שמקנה להן מראה שונה לחלוטין מזה של המתחרים בקטגוריה.

מארז הטעינה כולל חיבור USB-C ונורת לד שתסמן את סטטוס הטעינה: צהוב דרוש טעינה וירוק טעון. המכסה שלו אינו גבוה, אולם הבסיס בולט בגובהו על מנת להכיל את האוזניות בעמידה. בניגוד ל- CX בהם הציר היה שברירי, כאן הוא מאסיבי וחזק. כמקובל, האיחסון במארז פשוט מכיוון שהאוזניות נשאבות למיקומם באמצעות מגנט חזק שממוקם בו, ועל מנת לודא שאכן מוקמו כהלכה, תשמעו צליל "קליק" לאישור.

מארז הטעינה

מארז הטעינה

כשפותחים את המארז מגלים את האוזניות, עליהם חקוק הסמל של סנהייזר. השליטה בהן מבוצעת באמצעות לחצן מגע בודד על כל חזית של אוזניה.

כל אוזניה שוקלת 6 גרם, והמארז עוד 66 גרם. לכל אוזניה 3 מיקרופונים מסוג beamforming arrays שקולטים את קול האדם שעונד אותם ומבטלים את רעשי הסביבה. נזכיר שב-CX יש רק 2 מסוג זה. הדרייבר של ה- Momentum 3 TWS זהה לזה הקיים ב- CX: TrueResponse Transducer Sennheiser 7mm dynamic driver.

קישוריות

האוזניות תומכות בבלוטות' בתקן 5.2, בעוצמה מקסימלית של 10mW, ולכן תומכות בקודקים AAC, AptX, AptX Adaptive, SBC, בדיוק כמו ה- CX.

חלקי האוזניות

עמידות במים

האוזניות עומדות בתקן IPX4, כלומר עמידות בזיעה ובנתזי מים כגון טיפות גשם. במילים אחרות, במידה ויצאתם לרוץ ותפס אתכם גשם, או שאתם מזיעים כהוגן על האוזניות, זו לא אמורה להוות בעיה. עמידות בנתזי מים מבורכת מכיוון שתוכלו לנגב אותם עם מטלית יבשה ואין חשש שהם יחשפו לגשם קל ולזיעה, אולם הן לא ישרדו אם יפלו למים או יישטפו בברז. מארז הטעינה אינו עמיד במים כלל, ולכן חשוב שתוודאו שהאוזניות יבשות לפני עגינה במארז.

ANC

ה- ANC הוא מסוג Hybrid Adaptive ANC, וזאת בנוסף לאיטום הפאסיבי המצוין שלהם. כך, גם ללא ANC רעשי הרקע מונחתים, בעיקר אם הם בתדרים הנמוכים.

סנהייזר הטמיעו את הדור הבא של ביטול הרעשים האדפטיבי: כזה שמתאים אוטומטית את רמת ביטול הרעש בהתאם לשינוים ברמת הרעש של הסביבה. ובמידה ורוצים להקשיב לסביבה, מפעילים מצב Transparency אשר מגביר את הקולות שבסביבה, וכך מחבר אותנו בחזרה לעולם.

אפליקציה

Sennheiser Smart Control, האפליקציה הייעודית של אוזניות סנהייזר, עברה מתיחת פנים מאז השתמשתי בה בסקירה של ה- CX. היא זמינה לאנדרואיד ול- IOS, ומאפשרת לקבוע באופן מלא את תכונות האוזניות: עדכון תוכנה, התאמת הסאונד העדיף עליכם באמצעות אקולייזר, קביעת אופן החיווי הקולי (קול גברת שמציינת את הפקודות או באמצעות צליל), והשפעת הלחצנים על תפקוד האוזניות.

חשוב לדעת שבניגוד למתחרים, בסנהייזר עדכון התוכנה מתאפשר רק במידה והאוזניות נמצאות מחוץ למארז הטעינה ומצומדות לסלולרי. נכנסה שיחה, עברתם בסלולרי לאפליקציה אחרת, או הכנסתם האוזניות למארז? העדכון יושהה מיידית. לשם השוואה, בג'ברה ניתן לעדכן תוכנה כאשר האוזניות מאוחסנות במארז הטעינה. כך אין חשש שהעדכון יפגע כתוצאה מכניסת שיחה. כדאי לציין זאת, מכיוון שעל פי היצרן, העדכון עשוי לקחת כ-15 דקות.

במהלך ניגון מוסיקה, האפליקציה מציינת מהו הקודק בו היא משתמשת לשם הזרמתו מהסלולרי לאוזניות. כשניגנתי קבצי Hi Res, האוזניות קיבלו המידע באמצעות קודק AptX.

מגוון יכולות שליטה באמצעות האפליקציה

מגוון יכולות שליטה באמצעות האפליקציה

תמיכה ב- MultiPoint pairing

האוזניות אמנם כוללות זיכרון שיאפשר חיבור לעד 8 מקורות, אולם לא ניתן לחבר אותן ל- 2 מקורות במקביל, כגון מחשב וסלולרי יחדיו. החיבור הפעיל יבוצע רק למקור האחרון שאליו בוצע צימוד.

Mono Mode

ניתן להשתמש באוזניות גם במצב מונו, כלומר רק באחת מהן, באיזה שתרצו, מה שמאד שימושי בעת שיחות טלפון, בהן נרצה לעיתים גם להיות בהאזנה לסביבה.

זמן סוללה

הטעינה תיתכן בחיבור USB-C, או אלחוטי בתקן Qi wireless. האוזניות מחזיקות כ- 7 שעות בין טעינות, מה שעלול להתקצר בעוצמת שמע גבוהה והפעלת ANC. מארז האיחסון יספק לאוזניות עוד שלושה מחזורי טעינה ומשכך עוד 21 שעות שימוש. בחיבור חוטי הטעינה נמשכת שעה וחצי, אולם בתמורה ל-10 דקות טעינה תקבלו שעה שלמה של האזנה למוסיקה.

בכל אוזניה קיימת סוללה בנפח 77 mAh, ואילו במארז הסוללה בנפח 950 mAh מיליאמפר.

תשומת הלב שמחזוריות הטעינה של סוללות ליתיום מלמדת על כך שהאוזניות הללו לא לכל החיים, אלא מספקות בין 300-500 מחזורי טעינה.

סנהייזר מעריכה שהסוללות באוזניות ובמארז ישמרו על לפחות 80% מהקיבולת שלהן לאחר ארבע שנים של שימוש יומיומי, במידה ותשתמשו בהם כשעתיים ביום. תשומת הלב שהסוללות אינן ניתנות להחלפה.

סאונד

החלק המהנה ביותר באוזניות הוא ההתענגות על הסאונד שלהם, עשיר ומפורט עם הפרדה מצוינת של הכלים. לכן, אחד הדברים שמרגש אותי בכל דגם של סנהייזר, הוא הבמה הגדולה שהם מספקים, וגם הפעם סנהייזר לא אכזבו. לא רק שהסאונד גדול, אלא שיש לו גובה ועומק רב מימדיים, שאינם שיגרתיים באוזניות בלוטות'. לעיתים ניתן היה לחוש שהסאונד עוטף אותי, ועדיין נותר דו ערוצי.

הבאסים מתפרצים באופן משמעותי, ומספקים למומנטום 3 אנרגיה שמעודדת לרוץ לשמוע מוסיקה תואמת. אוהבי מוסיקת הרוק עשוים להתחבר אל הצליל מאד. למרות הבאסים, הסאונד מתקבל באופן מאוזן ונעים לאוזן.

האוזניות נשמעות מאד מאוזנות. תיקונים שנדרש היה לבצע בשירים מסוימים, יושמו ישירות באמצעות האקולייזר המובנה באפליקציה. כדאי לציין שהוא כולל רק 3 ערוצים.

AC DC – Highway to hell

Highway to Hell הוא האלבום השישי של להקת ההארד רוק האוסטרלית AC/DC, שיצא ב-1979. מדובר באלבום האחרון בהשתתפות הסולן בון סקוט, שמת בשנה לאחר מכן. האלבום הגיע למקום ה-17 בטופ 100 בארה"ב. האזנה אליו באמצעות האוזניות היתה נפלאה, ממש כאילו אני בהופעה חיה: ברור ומאוזן.

עדן בן זקן - WTF

עדן בן זקן השיקה לאחרונה שיר חדש, שנכתב והולחן על ידה יחד עם רון ביטון וסתיו בגר. מדובר בשיר המבקש לתפוס את הנישה הבטוחה של להיט קיץ המיועד לרחבות הריקודים, עם טקסט חצוף ומעצבן, שהביא את קובי אפללו לצאת נגד הרדידות והגסות של הפופ הישראלי. "לפעמים נדמה שגדל פה דור של מוזיקאים (תודה לאל לא כולם) שמתחרה מי יביא את הטקסט הכי נמוך ומטומטם", כתב אפללו באינסטגרם, והוסיף: "איפה האחריות, ילדים קטנים שומעים אתכם". הוא פירסם את הפוסט יום אחרי שבן זקן הוציאה את הסינגל WTF, שבו היא חוזרת שוב ושוב על המשפט "עשיתי שפם, גבות ולק WTF". אם נעזוב לרגע את הויכוח, האזנה לשיר באמצעות האוזניות היתה צלולה, מקפיצה ונעימה.

סיכום

הדור השלישי של אוזניות Momentum True Wireless מספקות שדרוג כמעט בכל תחום. הן בעלות מימדים קטנים יותר מבעבר, מעוצבות באלגנטיות, כוללות ביטול רעשים שמתאים עצמו לסביבה, חיי סוללה טובים ותמיכה במירב פורמטי האודיו האלחוטיים, כולל aptX Adaptive. המארז אמנם גדול יותר מחלק מהמתחרים והעיצוב שחור חלק, אבל את הסאונד הנפלא שלהן קשה לחקות.

חווית השמע שלהם בשילוב ANC מותאם לעוצמת הרעשים, ומבודד מהסביבה. האפליקציה מספקת שליטה והתאמה לדרישות כל משתמש. עם זאת, חשוב לציין שהן גדולות מעט יותר מחלק מהמתחרים. זה כמובן מספק אחיזה נוחה כשמחזיקים אותן ביד, אבל מייצר בליטה אופיינית באוזן. למרות זאת, הן מאד יציבות באוזן ולא נשמטו ממנה אפילו פעם אחת. כיאה לסאונד האופייני לסנהייזר, אני מוצא את הסאונד שלהם טבעי בהאזנה למוסיקה וגם בקיום שיחות טלפון. לכן, במידה ואתם מחפשים אוזניות TWS שיגרמו לכם להנאה בהאזנה למוסיקה וקיום שיחות, כדאי שתקחו את ה- Momentum 3 True Wireless.

יבואן: שוחט סל המוסיקה בע"מ

מחיר: 999 ש"ח

 

מעבר לתגובות בפורום