טלוויזיית OLED LG דגם C3 בגודל 55 אינטש במבחן

תמיר עיואן
11-07-2023 13:42

שוק מסכי ה-OLED כמרקחה. בשנת 2023 נצפתה עליה במכירות מסכי טלוויזיה, אולם ברובה היא מקושרת עם מכירתם של טלוויזיות מבוססות פנלים של LCD. על פי OMEDIA, יצרני OLED עדיין מתמודדים עם ביקוש נמוך יחסית. השוק עדיין רווי מעודף ההיצע שהיה בשנת 2022.

מגמות נתח שוק טכנולוגיות טלוויזיה – מקור Omedia.com

מגמות נתח שוק טכנולוגיות טלוויזיה – מקור Omedia.com

אם עד שנת 2021 היתה LG שחקן בודד בשוק טלוויזיות ה-OLED, הרי שמשנת 2022 משתנה המגמה, עם כניסתה של סמסונג שמנסה להגדיל את נתח השוק שלה בטלוויזיות OLED, באמצעות הגדלה של משלוחי QD-OLED ב- 141% בשנת 2023. זוהי כנראה גם אחת הסיבות לכך שנתח השוק של LG הצטמצם בשנת 2022, אולם כאמור, כיום LG היא השליטה הבלתי מעורערת של עולם ה- OLED, עם נסיון מוכח של כ- 10 שנים.

מגמות בנתח שוק טלוויזיות LG (מקור, Statistica.com)

מגמות בנתח שוק טלוויזיות LG (מקור, Statistica.com)

רק לאחרונה כתבתנו על אירוע ההשקה שנערך לאחרונה, בו LG וקבוצת ח.י חשפו את השקתם של דגמי הטלוויזיות החדשות לשנת 2023, וממש במקביל נחתה אצלי ה- LG C3 OLED בגודל 55 אינטש.

LG

LG מבססת מזה 10 שנים את מעמדה כיצרן הותיק והמנוסה ביותר בתחום טלוויזיות ה-OLED. היא הוקמה בשנת 1958 בקוריאה, ומאז היא בולטת בתעשיית האלקטרוניקה במדינה, החל מייצור מכשירי רדיו, ועד לטלוויזיות ומכשירים אלקטרוניים אחרים. כיום היא יצרנית האלקטרוניקה השנייה בגודלה אחרי סמסונג. שתי החברות נמצאות בתחרות הדוקה בתחומים כגון טלוויזיות, מכונות כביסה ומקררים.

כאמור, עד לפני כשנה, LG היתה החברה היחידה שייצרה לוחות OLED בייצור מסחרי, אותם מכרה לחברות אחרות שביניהן Panasonic, Sony, Grundig, Philips, Metz, Loewe , Skyworth, Changhong, Haier, Konka. בשנה שעברה חלה תפנית בעלילה, מכיוון שסמסונג החלה גם מייצרת פאנלי OLED לצורך ייצור טלוויזיית OLED משלה, הנקראת QD-OLED (המבוססת על פולטי OLED כחולים וטכנולוגיית המרת צבע קוונטית).

לפי אתר Omdia, בשנת 2021 היתה LG במקום השני בשווי מכירות טלוויזיות, עם נתח שוק של 18.5%, אולם כאמור, הכניסה של מתחרה חדש בתחום, צמצם במעט את השליטה המוחלטת של LG.

על פי המידע שמסרה ח.י. באירוע ההשקה האחרון, LG מחזיקה בישראל בנתח שוק של כ- 80% משוק טלוויזיות ה- OLED שנמכרות בארץ, ובגודל 70 אינטש ומעלה יש לה נתח של 90%.

שקף שהוצג באירוע השקת קו הטלוויזיות לשנת 2023

שקף שהוצג באירוע השקת קו הטלוויזיות לשנת 2023

מהו OLED?

OLED מהווה קיצור לשם המלא Organic Light-Emitting Diode ובעברית דיודה אלקטרו-אורגאנית. במקום תאורת הלד האחורית שקיימת בטלוויזיות QLED ו-LED, בטכנולוגיית OLED בכל פיקסל קיימת דיודה פולטת אור (LED) המתפקדת כמו נורת לד קטנטנה שיכולה להפיק אור וצבע באלמנט אחד. התרכובת הזו פולטת אור בתגובה לזרם חשמלי, ובמילים אחרות, טלוויזיות OLED אינן זקוקות לתאורה אחורית מכיוון שכל פיקסל OLED מייצר את האור בעצמו.

למרות שהשם של LED ו-OLED נשמעים דומה, ה-OLED שונה מהותית מ-LED: בעוד תצוגת LED פועלת בשילוב תאורה אחורית, תצוגת OLED פולטת בעצמה אור. זה מביא אותנו לאחד היתרונות הגדולים של טלוויזיות OLED: רמת השחור האבסולוטי אליו ניתן להגיע. שלא כמו טלוויזיית QLED או לד שנדרשים לעמעם את התאורה האחורית שלה בסצנות חשוכות, OLED פשוט מכבה את הפיקסלים, וכשהפיקסל כבוי, הוא לא פולט אור בכלל, ולכן הוא כבוי לחלוטין.

הייצור הראשון של OLED בוצע כבר בשנת 1987 בחברת קודאק, אשר נכנסה ב- 1999 לשותפות עם SANYO לצורך ייצור של צגי OLED מיניאטורים בגודל 2.5 אינטש. במקביל גם פיוניר, TDK וסמסונג החלו בייצור OLED. סוני השיקה לראשונה את טלוויזיית ה- OLED בשנת 2007, וכאמור, כיום כבר יש שני יצרנים שמייצרים פנלים של OLED לטלוויזיות: סמסונג שהצטרפה בתחילת השנה ל-LG שגם מוכרת אותם מזה שנים ליצרני טלוויזיות נוספים כגון סוני, פיליפס ופנסוניק.

C3

ה- C3 הוכרזה בתערוכת CES האחרונה וגם השנה סדרת ה- C מהווה דגם הביניים בקו טלוויזיות ה- OLED של LG, עם רזולוציית 4K, עיצוב שטוח וזמינות בגדלים של 48, 55, 65, 77 ו- 83 אינטש.

רגע לפני שצוללים לתכונותיה, שווה שנעשה סדר בדגמים השנה.

 • Z3 Brightness booster MAX: דגם העל, הוא ה- OLED היחיד ברזולוציית 8K, זמין רק ב-88 אינטש

 • G3 Brightness booster MAX: דגם הפרימיום ברזולוציית 4K, זמין בגדלים של 65, 77 ו- 83 אינטש.

 • C3 Brightness booster: המחליף של C2 משנה שעברה, ברזולוציית 4K.

 • CS3: דגם ביניים נוסף, ברזולוציית 4K, ומפרט דומה מאד ל-C3, פרט לעוצמת ההארה שנמוכה יותר.

 • B3: דגם כניסה בעולם ה-OLED.

כאמור, ה-C3 מחליפה את ה- C2. דגם ה-'C' מהווה גם השנה את הדגם הפופולרי ביותר של LG, ומשכך היא גם מסקרנת אותי ביותר ולכן שמחתי לקבלה לסקירה.

תיאום משלוח והתקנה

חווית הרכישה בחברת ח.י. שונה לחלוטין מזו אותה אני מכיר בחברות המתחרות. התיאום בסמס פשוט ומהיר, ניתן לבחור חלופות בממשק בסלולרי, במקום עם נציג שמלחיץ אותך על הקו. המוביל התקשר כחצי שעה לפני הגעתו בטרם ההתקנה נעימים הגיעו אלי שני מתקינים להוביל ולמקם אותה. כדאי לדעת, שבניגוד לחלק מנציגי היצרנים האחרים בישראל, אצלם המוביל והמתקין מגיעים מחברות נפרדות ולעיתים עוברים ימים רבים בין האספקה להתקנה, ח.י. מספקת את הטלוויזיה ומתקינה אותה באותה ההזדמנות, והשנה היא אמורה לצאת שוב במבצע לזמן מוגבל של אספקה והתקנה NEXT DAY, כלומר התקנה ביום למחרת הרכישה.

נציג ח.י מספק ומתקין לי את הטלוויזיה

נציג ח.י מספק ומתקין לי את הטלוויזיה

עיצוב

מבחינת עיצוב, ה-C3 מעוצבת באופן דומה להפליא ל-C2 שהיתה בסקירה לפני כשנה. השוליים שלה דקים וכמעט בלתי ניתנים לזיהוי ממרחק צפייה רגיל. בנוסף, ממש כמו ה- C2, גם ה-C3 בעלת מסגרת אלומיניום מוברש דקיקה. הגב שלה עשוי פלסטיק מגורען עם טקסטורה דמוית בד.

בהצבה על המזנון יתקינו לכם בדיוק את אותה רגלית צרה שהיתה ב- C2, המעוגנת למרכז הטלוויזיה עם 4 ברגים.

רגלית מחוברת עם ארבעה ברגים

רגלית מחוברת עם ארבעה ברגים

לרגלית הצרה יש יתרון של מראה אלגנטי, ועם זאת, היא נוטה להתנדנד, ולכן לא כ"כ יציבה. המעמד מגביה אותה כ- 6 ס"מ מעל המזנון, ובמידה ותבחרו מקרן קול תואם, הוא ישב בול במרווח שנותר. עם זאת, כדי להפעיל את הטלוויזיה עם השלט הרחוק שלה, תידרשו שהשלט לא יהיה מגובה נמוך מידי, אחרת הטלוויזיה לא תקלוט אותו. אם תבחרו לרכוש מקרן קול מתוצרת יצרן אחר, חשוב שתבדקו שמקרן הקול יהיה בגובה נמוך מ- 6 ס"מ, על מנת שלא יחסום חלק מהתמונה שלה.

מקרן הקול מסתיים בדיוק בגובה בו מתחילה התמונה

מקרן הקול מסתיים בדיוק בגובה בו מתחילה התמונה

יציאת החשמל מכוסה בפאנל פלסטיק שנשלף בקלות. תשומת הלב שבשונה מהיצרנים האחרים, ב- C3 כבל החשמל אינו נתיק, אלא מחובר קבוע לגב הטלוויזיה. פרט לכך, הגב שלה חלק ואינו כולל מקום להסתרת הכבלים.

כבל חשמל מובנה בטלוויזיה

כבל חשמל מובנה בטלוויזיה

ה-C3 ממש דקיקה בקצוותיה 6 מ"מ, אולם החל משני שליש הגובה, ובמרכזה, היא עבה יותר ומגיעה לכדי 4.5 ס"מ, מימדים ממש דומים לאלו של ה-C2.

הגב כולל חרירים הפונים אחורה וכלפי מעלה, לצרכי קירורה.

בגבה נמצא הכנה מובנית לתלייה בתקן Vesa 300x200 באמצעות מתקן תואם. במסך בגודל 55 אינטש רוחבה 123 ס"מ וגובהה 69 ללא רגלית. הגבול בין התמונה לקצה המסך כ- 6 מ"מ, נתון זהה לזה של ה- C2.

המרחק בין גבול התמונה לגבול המסך

המרחק בין גבול התמונה לגבול המסך

מפרט על הנייר

 • רזולוציה: 4K (3,840x2,160) ב- 120 הרץ

 • פנל OLED = Organic Light-Emitting Diode עם בהירות Brightness booster. לדברי נציגת ח.י, ההבדל אל מול ה- Brightness booster MAX שב- G3, הוא כ- 30%.

 • HDR: Dolby Vision, HDR10 Pro, HLG: כלומר הפורמט היחיד שלא נתמך הוא HDR10+

 • פיענוח נתמך : Dolby Atmos, IMAX Enhanced, Dolby Vision

 • גיימינג: תומכת G-SYNC, Free SYNC ו- VRR למניעת "קריעת" התמונה בתנועות וידאו חדות

 • רמקולים 40 וואט, 2.2 ערוצים

 • תדר ריענון מסך: 120 הרץ

 • עומק צבע: DCI-P3 / 10-Bit

 • מעבד: α9 Gen6 AI Processor 4K

 • סטרימינג: תמיכה ב- AirPlay 2 מובנה

 • עוזרת קולית: תמיכה ב- Alexaשאינה נתמכת בישראל.

התקנה

מדיניות ח.י בנוגע להתקנה ללא שינוי בהשוואה לשנה שעברה: במידה ותבחרו בהתקנה על הקיר, המתקינים של ח.י. יספקו לכם מתלה קיר רגיל ללא עלות נוספת, אולם במידה ותבקשו מתלה מיקצועי יותר, יציעו לכם זרוע דו מפרקית שעושה שימוש בחיבורי ה-VESA 300x200 שממוקם בגבה, יאפשר הרחקתה מהקיר לצורך גישה לחיבורים וגם להפנות אותה לצדדים, כל זאת בתמורה ל- 800 ₪ נוספים. מעיון בפרטי הזרוע עולה שבמידה ותתקינו הטלוויזיה באמצעותה, ניתן להרחיקה מהקיר עד כדי 50 ס"מ, ובמצב סגור כדי 5.5 ס"מ.

המתקנים הסטנדרטי והמפרקי שמאפשר הרחקה וצידוד

המתקנים הסטנדרטי והמפרקי שמאפשר הרחקה וצידוד

בנוסף, במעמד ההתקנה יוצע לכם להרחיב את האחריות על הטלוויזיה לשלוש שנים נוספות, מעבר לשלוש שנות האחריות היצרן, ולרכוש כבל HDMI ומגן מתחי יתר בעלות נוספת.

אביזרים נוספים שיציעו לכם במעמד ההתקנה

אביזרים נוספים שיציעו לכם במעמד ההתקנה

מכיוון שה-C3 התקבלה לצורך סקירה בלבד, בחרתי להניח אותה על המזנון, ומהבחינה הזו הרגליות עושות עבודה מעולה והיא מאד יציבה.

החיבורים של ה-C3 זהים לחלוטין לאלו שקיימים ב- C2:

 • 4 חיבורי HDMI בתקן HDMI 2.1 ולכן כולם תומכים קצב העברת נתונים של 48Kbps, ברזולוציה 4K בתדר 120 הרץ ב- 12bit, וביחס 4:4:4, נתוני מפתח מעולים לגיימרים. זאת למרות שפאנל ה- OLED תומך רק ב- 10bit, ומשכך תוכן של 12bit יעבור downsampling ל- 10bit. כולם גם תומכים ב- Auto Low Latency Mode (ALLM), לצורך שימוש בטלוויזיה כמסך לחיבור קונסולה, בקצב רענון משתנה (VRR) ומאושרת בתקן G-SYNC של NVIDIA ו- Free SYNC של AMD.

 • רק חיבור HDMI מספר 2 תומך בתקן eARC

 • 3 חיבורי USB

 • חיבור אנטנת RF, לממיר פנימי מובנה מסוג DVB-T2

 • חיבור לצלחת לווין

 • חיבור רשת – שמהירותו לא מפורטת בספציפיקציות המוצר.

 • חיבור אופטי

 • IR Blaster במידה ותרצו לחבר התקן כמו Harmony HUB שהטלוויזיה תישלט דרכו

חיבורים בגב ה- C3, זהים לחלוטין לאלו שב-C2 (בתמונה המוקטנת)

חיבורים בגב ה- C3, זהים לחלוטין לאלו שב-C2 (בתמונה המוקטנת)

התקשורת האלחוטית כוללת:

 • Wi-Fi בתקן 11ac ולא ax כפי שמקובל אצל חלק מהמתחרים. משכך, קיימת תמיכה בתדרים 2.4 ו-5 ג'יגה הרץ בראוטר שלכם. נציין שחלק מהדגמים של ה- C3 נמכרים בעולם עם תמיכה ב- WiFi 6E, אולם כאמור לא בישראל

 • בלוטות' בתקן 5.0

הגדרות

ההפעלה הראשונה של הטלוויזיה פשוטה ומהירה יחסית, ועם זאת, ככל שהטלוויזיות הופכות חכמות יותר, הן גם דורשות מאיתנו שיתוף במידע רב יותר. לפיכך תתבקשו לאשר תנאים והתניות לוויתור על פרטיותכם. לדוגמא, לשם שימוש בהוראות קוליות במיקרופון שמוטמע בשלט רחוק, LG תבקש לאסוף עליכם מידע, כולל על הרגלי שימוש וצפיה. בנוסף, נידרש לפתוח חשבון משתמש של LG ולקשר אותו לחשבון אימייל שלכם.

חובת רישום לשם הורדת אפליקציות ועדכונן

חובת רישום לשם הורדת אפליקציות ועדכונן

ממשק

למרות שטרם הושקה מערכת ההפעלה המושלמת לטלוויזיה חכמה, ה-WebOS שמהווה כבר גרסה 23, שופרה מספר כה רב של פעמים, כך שמבחינת נראות, היא פשוט עובדת נפלא. היא קלה לניווט, ומנגישה מגוון רחב של אפליקציות מקומיות שכבר מותקנות. לדוגמא: 12+, רשת 13 החדשה, נטפליקס, יו טיוב, ורבות אחרות, כבר מותקנות. כל אחת מהן נדרשת בעדכון לאחר שימוש ראשון.

מערכת ההפעלהwebOS 23 , כוללת השנה כרטיסיות שירכזו לכם נושאים משותפים יחדיו. ניכר ש- LG עושה את המיטב על מנת להטמיע תכונות שרואים ב- Google TV. מסך הבית נוח מאד ודומה לסגנון של Google TV בו האפליקציות נמצאות במרכז הממשק ומוצע לנו שפע תכנים ממגוון רחב של מקורות ואפליקציות, חווית השימוש נעימה ומזמינה במיוחד. עם זאת, התגובה של הממשק איטית יחסית למצופה. דפדוף זריז בשלט נתקל בהשתהות של כשניה. לא ברור אם זה בשל מערכת הפעלה שכבדה על המעבד, או בשל בעיה שתיפתר לאחר עדכון תוכנה.

ארגון תכנים לפי כרטיסיות

ארגון תכנים לפי כרטיסיות

המעבר למסך בית מלא בתפריט, אמנם מאפשר ל-LG לספק יותר קישורי תוכן ואפשרויות בלחיצה אחת, אולם פתיחתו של המסך המלא מפסיקה את הצפיה בטלוויזיה בזמן שאנו מחפשים תכנים נוספים בין האפליקציות בממשק.

לעומת זאת, בחירה בין מקורות כמו חיבור HDMI או טלוויזיה דרך האנטנה, מאפשרת לעשות זאת בלי להפסיק את השידור בטלוויזיה. 

ממשק במסך מלא שעוצר את הצפיה החיה בטלוויזיה

ממשק במסך מלא שעוצר את הצפיה החיה בטלוויזיה

עם ההתקנה של הטלוויזיה, תתבקשו לאשר ל-LG להתאים לכם פרסומות מובנות, ולמידת הרגלי הצפיה והשימוש שלכם בטלוויזיה. אתם אמנם לא מחויבים לכך, אולם הימנעות מכך תמנע לדוגמא את השימוש במיקרופון. בשלב ראשון מדובר בפרסומות לשירותים בתשלום לאפליקציות מותקנות שטרם נרשמתם אליהם, תחת לשונית תמימה בשם "טרנדים עכשוויים".

לשונית טרנדים עכשוויים, פרסום תכנים באפליקציות שלא נרשמתם אליהן

לשונית טרנדים עכשוויים, פרסום תכנים באפליקציות שלא נרשמתם אליהן

ישנן אמנם הגדרות בתפריט שמאפשרות הסרה של פרסומות בדף הבית של התפריט, אבל אין באמת אפשרות להסיר את המודעות לחלוטין מהממשק.

אישור ההסכמה לפרסומות מותאמות אישית

אישור ההסכמה לפרסומות מותאמות אישית

צריך להיות הגון ולציין שהמגמה של שתילת פרסומות בממשק הטלוויזיה אינה ייחודית ל-LG בלבד: כל הטלוויזיות של TCL ושל סוני בעלות ממשק ה-Google TV, כוללות פרסומות, וזו רק שאלה של זמן עד שגם סמסונג תטמיע אותן במערכת ההפעלה שלה.

שלט רחוק

השלט של ה-C3 הוא אותו שלט שקיבלנו ב- C2 בשנה שעברה, פרט לכך שהאייקון של-Google Assistant התחלף ל-LG Channels, והלחצן הייעודי של Rakutan TV הפך ללחצן Movies. הוא משלב שלט מסורתי עם הרבה לחצנים מוכרים, עם סמן מרחף על צג הטלוויזיה: תוכלו לטייל באמצעותו בין האפליקציות וכן בתפריטי הטלוויזיה, אולם גם באמצעות גלגל הגלילה שניתן ללחיצה במרכז השלט. למרות שלא כולם מתחברים למצביע מרחף זה, אני מוצא אותו נוח לניווט בתפריטים.

אפשרות נוספת שמאפשר השלט היא שליטה קולית: במידה ותחזיקו את לחצן המיקרופון שממוקם במרכז השלט, תוכלו לפקוד על הטלוויזיה. תידרשו לאשר ל-LG ללמוד מהשימוש במיקרופון על ההרגלים שלכם, אבל מרגע שתאפשרו זאת, תגלו שניתן לתת ל-C3 פקודות בעברית, והסייען הקולי של LG, יחזור עליהם כדי שתדעו מה הוא הבין מזה. הוא מבין כמעט הכל, אבל כשהוא חוזר על הפקודה, היא נשמעת מאד מוזר. אלו מאיתנו שחשובה להם הפרטיות יגלו שאין מפסק פיזי כמו אצל חלק מהמתחרים, שמאפשר לבטל את פעילות המיקרופון.

חיפוש קולי יעיל גם כשמשלבים מילים בעברית ואנגלית באותו משפט

חיפוש קולי יעיל גם כשמשלבים מילים בעברית ואנגלית באותו משפט

מבחינת עיצוב, השלט ארגונומי ביותר ומשתלב בצורה טבעית בכף היד, מכיוון שחלקו התחתון מעוגל. מתגי מעבר בין ערוצים ועוצמת השמע נוחים לזיהוי גם ללא מבט על השלט, בשל הבליטות הייחודיות עליהן. קיימים עליו לחצנים ייעודיים בתחתיתו עבור נטפליקס, אמזון פריים, דיסני פלוס, לעוזרת הקולית אלקסה, ולערוצי הטלוויזיה של עידן פלוס, בשם המסתורי LG Channels. מכיוון שהשלט אמור להיות בשימוש גם של אנשים מבוגרים, כיתוב TV על לחצן זה, היה מנגיש את הצפיה בערוצים בקלות רבה יותר. לחצן ייעודי בשם Movies, יפתח לכם חיפוש סרטים בכל האפליקציות שמותקנות לכם בטלוויזיה.

השירות של אלקסה חסום לישראל ולכן לחיצה על לחצן זה יספק הודעה ש"השירות חסום".

השלט

לו יכולתי לבקש מ- LG לשפר את השלט, הייתי מבקש להוסיף לחצן Last Channel שמעביר לערוץ הקודם (מזפזפ). בהיעדרו של לחצן כזה, תידרשו לעבור בין הערוצים ידנית.

המעבר לערוצי הטלוויזיה הדיגיטלית יכול להתבצע ב- 2 דרכים לא שגרתיות:

 • לחיצה על לחצן בדמות תקע, שמאפשר לעבור בין מקורות

 • לחיצה על לחצן LG Channels, שמעביר אתכם ישירות לערוצי הטלוויזיה

לחיצה על לחצן בדמות תקע, שמאפשר לעבור בין מקורות

לחיצה על לחצן בדמות תקע, שמאפשר לעבור בין מקורות

השלט חסר תאורה אחורית ומשכך, תידרשו להכירו על בוריו, במידה ותרצו להפעילו באמצע סרט בחשכה.

אודיו

הקודקים הנתמכים הם AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X.

במידה ותרצו לחוות את החוויה המלאה של Dolby Atmos, תוכלו לחבר הטלוויזיה בחיבור HDMI מספר 2, שכולל תמיכה ב-eARC למקרן קול מתאים או לרסיבר ורמקולים.

ההגברה של טלוויזיה זו זהה לזו שהיתה ב- C2: הספק של 40 וואט ו-2.2 ערוצים ש"יורים" כלפי מטה. הסאונד המקורי שלה בסיסי, ואילו מצב ה- AI, שמסוגל לספק Virtual 7.1.2 Up-mix, מספק תוצאה שנוטה לסאונד מתכתי. מצב Normal סיפק תוצאה מניחה את הדעת.

LG סיפקו ביחד עם המסך מקרן קול מדגם SC-9S שלדברי LG מותאם ספציפית ל-C3, ובפועל עושה עבודה מעולה. למעשה, אם תרצו באמת ליהנות מסאונד איכותי, השילוב עימו מיטבי. בהאזנה לסרטים, עם מלל משולב במוסיקת רקע, ניתן היה להבדיל בין שכבות הסאונד, והסאב וופר המשולב עימו סיפק את העומק המתבקש. עם זאת, בכל פעם שתדליקו את הטלוויזיה, תידרשו לאשר מחדש את החיבור בינה לבין מקרן הקול.

לראשונה LG הוסיפה תמיכה בפורמט האודיו DTS, שכה חסר אצל חלק מהמתחרות, אולם מבדיקתי עולה שעדיין אין תמיכה ב- TRUE_HD וב-DTS-MA.

אישור מחדש לחיבור מקרן הקול בכל הפעלה של הטלוויזיה

אישור מחדש לחיבור מקרן הקול בכל הפעלה של הטלוויזיה

גיימינג

LG מייעדת את הטלוויזיה כך שתשמש גם כצג לחיבור קונסולה, ולכן התאימה אותה לתקנים הרלוונטים.

ה-C3 מספקת את אותם התקנים שסיפקה ה- C2: בכל כניסות ה- HDMI, תקן 2.1. כולם תומכים קצב העברת נתונים של 48Kbps, ברזולוציה 4K בתדר 120 הרץ ב- 12bit, וביחס 4:4:4. בנוסף, תמיכה בתקן VRR לשינוי קצב ריענון התמונה על מנת למנוע "קריעתה" בסצינות משחק מהירות, והסמכה לתקני G-SYNC ו- Free SYNC.

תוסיפו לכך עמידה בתקן המדובר כיום HGiG (HDR Gaming Interest Group) וקיבלתם חווית משחק על מסך הטלוויזיה שלכם. HGiG הוא תקן שיזמו יצרניות הקונסולות מיקרוסופט וסוני, על מנת ליצור קווים מנחים ושיטות עבודה מומלצות ליישום HDR במשחקים. יצרניות הטלוויזיה LG, סמסונג ופנסוניק, ויצרניות המשחקים Activision, EA, Rockstar ו-Ubisoft החליטו לאמץ אותו.

בחיבור למחשב עם כרטיס מסך NVIDIA 3090ti התוצאה היתה תמונה חלקה בסצינות מהירות של משחקי 4K. במצב Game mode מתקבלת השהייה (input lag) נמוכה מאד. נתוני היצרן מצביעים על 13 מילי שניות השהייה ב- 4K בקצב ריענון תמונה של 120 הרץ.

איכות תמונה

כמו כל טלוויזיית OLED אחרת, גם ל-C3 יש יחס קונטרסט אינסופי, מכיוון שטכנולוגיית ה- OLED שמאפשרת שליטה בכל פיקסל בנפרד עד לכדי כיבויו המלא. התוצאה המתקבלת היא תמונה שמסוגלת לשלב אזורים מהירים במיוחד, לצד אזורים אחרים שחורים לגמרי, ללא אפקטים של "הילה". התוצאה ממש מרהיבה בחלל חשוך. התוצאה מרהיבה גם בתכני HDR. בהיעדר רפרנס, קשה להתרשם מהו אחוז השיפור ביחס ל-C2.

בשילוב עם מעבד ה-α9 Gen 6 AI , מתקבלת תוצאה נפלאה.LG מצהירה שה- C3 מספקת בהירות מקסימלית גבוהה יותר מה-C2, אולם אינה מספקת נתונים כמותיים.

ממש כמו ה- C2, גם ל-C3 נוסף השם EVO, שהיה עד לפני שנתיים רק בסדרת ה- G.

בחנתי את ה-C3 בתכני HDR. הניגון בוצע באמצעות הנגן המובנה בחיבור דיסק SSD ישירות לחיבור ה- USB בטלוויזיה. התגובה של הנגן היתה מהירה, ללא קירטועים, למרות שניגנתי גם קבצים "כבדים" בסביבות 60 ג'יגה בייט באיכות REMUX. רוב הסצנות שבחנתי הוצגו ברמת הבהירות מתאימה. האזורים הבהירים במיוחד לא השפיעו לרעה על החלקים הכהים שבתמונה. את הבדיקה ביצעתי במצב תמונה 'Cinema'. כדאי לציין שהתוצאות עלולות להשתנות במצבי תמונה אחרים.

אלו מכם שיושבים בסלון רחב ידים ונזקקים למסך עם זויות צפיה רחבות, ישמחו לדעת שזוויות הצפיה שלה מעולות. בשונה מטכנולוגיית LED, גווני ה- OLED לא מושפעים בזוויות חדות.

למרות שה- C3 מספקת השתקפויות כתוצאה מגופי תאורה או מחלון בקיר שמולה, הן לא דרמתיות כל כך ונעלמות כשהמסך מאיר עם תוכן בהיר.

גוון התמונה היה משהו שהייתי צריך להתאים ועם זאת, לאחר ששיחקתי עם הצבעים, ושיניתי טמפ' המסך לחמה יותר, התוצאה היתה משביעת רצון.

פתחתי ב-John Wick בכיכובו של קיאנו ריבס, עם העלילה המגוחכת והמשחק הייחודי רק לו. קשה שלא להשתאות מעושר הפרטים והחדות בסצינות השונות. למרות האקשן שמביא לתנועות מהירות, מעבד ה- α9 Gen6 פעל ללא דופי. ניתן היה ממש לחוש את המרקם של בגדיו ואת תווי פניו הייחודיים.

John Wick בכיכובו של קיאנו ריבס

עברתי ל- The Matrix שיצא ב- 1999 ושינה את האופן בו מצולמים סרטי קולנוע. מכיוון שחלקו הגדול מורכב מסצינות המשלבות אפלה, הוא כאילו נתפר למידותיה של ה- C3. גם כאן, בכל סצינה בה הגיבורים הוארו על רקע כהה במיוחד, ה- C3 שמרה על תווי הדמות שלהם חדים, למרות האתגר שהוצב לה.

מטריקס

סגרתי את ההתרשמות עם הסרט Matrix 4 שהביא רבים לכעוס על האופן בו בחרו לסיים את סדרת הסרטים הזו. המעבד של ה- C3 עמד בקצב התזזיתי של מעברי התמונה בסצינות השונות באופן חלק, ללא מריחות או איבוד פרטים נראה לעין. 

מטריקס 4

לסיכום יכולות התמונה, נראה שגם ב- C3 של LG הותאם באופן מיטבי המעבד לפנל, והתוצאה בכל סגנון היתה תצוגה טבעית.

Multi View

LG מאפשרת "ריבוי צפיות", תמונה בתוך תמונה (PIP) של מגוון מקורות בשילוב אפליקציות. המעבר ביניהם מתבצע באמצעות העכבר המרחף שבשלט. השנה גם ניתן לשלב תכנים מאפליקציות כדוגמת יו-טיוב.

 צפיה בשני מקורות בו זמנית, כולל שילוב אפליקציות

צפיה בשני מקורות בו זמנית, כולל שילוב אפליקציות

צריכת חשמל

גב המכשיר מציין שה- C2 צורכת במקסימום כ- 329 וואט.

צריבה

כמו כל מסכי ה-OLED, גם ה-C2 עלולה להיצרב עם הזמן. התופעה הזו היתה פופולרית יותר בדגמים הקודמים של ה- OLED, ולמרבה המזל עם השנים LG משתפרת וכתוצאה מכך הצריבה הופכת לנדירה יותר כיום. כדי להקטין את הסיכון, LG מספקת בתפריט המסך מספר פעולות, כגון ניקוי פיקסל, הזזת המסך בפיקסל אחד והתאמת בהירותו. בנוסף, תוכלו לבטח את הטלוויזיה לשלוש שנים נוספות, על מנת לקבל מענה במקרים של צריבת מסך.

סיכום

בשורה התחתונה, ה-C3 של LG מספקת תמונה מעולה. אם בעבר טלוויזיית OLED היתה שם נרדף לצפייה בחללים חשוכים, השיפור המסוים בבהירות, מאפשר הצבתה גם בחללים מוארים יותר, ולכן נוסף לה השם EVO. כדי להפוך את הסאונד שלה למיטבי, כדאי לשלבה עם מקרן קול תואם, אולם זה דורש אישור צימוד מחדש בכל הדלקה שלה. מערכת ההפעלה הבוגרת שלה נוחה לשימוש, אולם יהיו שיצפו שתגיב מהר יותר. זוויות הצפיה בה רחבות, היא עומדת במגוון רחב של תקנים לגיימרים וה- latency שלה נמוך. מבחינות רבות ה- C3 מתאימה לקהלים רבים של גיימרים ווידאופילים שיודעים להעריך תמונה באיכות מעולה. תוסיפו עיצוב דקיק ותמיכה בשלל פורמטים, וקיבלתם מוצר אטרקטיבי במיוחד.

עם זאת, ניכר שה- C3 חולקת תכונות רבות עם קודמתה ה-C2. החיבורים, התקשורת, תקני הגיימינג, ועיצוב נותרו כמעט ללא שינוי.

לסיכום, במידה וחשבתם על שידרוג הטלוויזיה לטכנולוגיית ה- OLED, ה- LG C3 EVO OLED היא מועמדת ראויה בהחלט.

מחיר: 8,990 ש"ח

יבואן: ח.י

 

מעבר לתגובות בפורום