GoPro Hero 3 Black – מצלמת אקסטרים במבחן

ליאור קורן
12-04-2013 06:40

Hero 3 Black היא המצלמה הבכירה בקו האקסטרים של GoPro, היא מציגה גוף קטן במארז אמפיבי, צילום ברזולוציה של עד 4K ומגוון ענק של אביזרים, בדקנו אותה. ביקורת מצלמת אקסטרים.

"אקסטרים" היא קטגוריה חדשה יחסית בעולם המצלמות אשר הפכה לפופולרית יותר ויותר בשנים האחרונות. הדור הדיגיטלי אפשר להקטין את גודל המצלמה כך שניתן להתקין אותה על קסדות רוכבים על שניים (אופניים ואופנועים), משקפי סקי, מכוניות ודברים נוספים וכך לתעד פעילויות ספורטיביות וטיולים.

אחד המותגים הידועים בתחום הוא GoPro, קו מצלמות ה- HERO 3 כולל שלושה דגמים, המצלמה הנסקרת כאן היא הבכירה שבחבורה, דגם ה- Black ובאופן מפתיע, היא גם המצלמה הראשונה (המיועדת לחובבי צילום) אשר מספקת טעימה מוידאו ברזולוציית ה- 4K.

מצלמה במארז אמפיבי

HERO 3 מציגה גוף קטן יותר לעומת הדגם הקודם והיא גם קלה יותר וזה מתקבל בברכה – במיוחד כאשר המצלמה מותקנת על הקסדה.

המארז ה"אמפיבי" הוא שנותן למצלמה את המראה האופייני והמוכר. הוצאה שלה החוצה ממנו מחייבת לוליינות אצבעות מסויימת, בכדי לשחרר את הנעילה ההרמטית (אשר הופכת אותו לעמיד במים). אל אותו מארז חיצוני, מחוברת רגל בציר והיא זו אשר מהווה את הגורם המקשר את המצלמה אל האביזרים השונים (ניתן לשנות את סוג הרגל ובכך לקבל אפשרות הזזת המצלמה על שני צירים ולא רק אנכי).
המצלמה מתגלה כקופסא מלבנית קטנה, עובי הגוף שלה עומד על כ-2 סנטימטרים בלבד וממנו בולטת העדשה. בחזית, נמצא מסך מידע קטן, מסוג LCD מונוכרוני, עליו מוצגים התפריטים השונים. יש שני לחצני הפעלה עיקריים: זה בחזית מפעיל ומכבה את המצלמה ומעביר בין תפריטים וזה העליון מיועד להתחלת והפסקת תהליך הצילום. מלבדם, יש עוד לחצן קטן בצד להפעלת קישוריות ה- WiFi ובזה מסתיים מערך הלחצנים. בצד השני, ממוקמים החיבורים, עם יציאת מיקרו HDMI לוידאו + אודיו, מיני USB להטענת הסוללה וחיבור למחשב ולידם ממוקם חריץ כרטיסי הזיכרון מסוג מיקרו SD (בוודאי שמתם לב כי מוטיב המיקרו שולט כאן). בגב הגוף, ממוקמת הסוללה (ניתנת לשליפה וטוב שכך) וחריץ חיבור לאביזרים נוספים כמו מסך צבעוני או "גב סוללה".

GoPro HERO 3 Black
שלט רחוק


בערכה של Hero3 מצורף שלט רחוק, הוא עמיד למים (בעומק של עד 3 מטרים) ובחזיתו מופיע מסך LCD זהה לאחד אשר מותקן במצלמה עצמה, בנוסף לשני לחצנים. השלט מאפשר לבצע את כל הפעולות מרחוק ומקל מאוד על שינוי הגדרות כאשר המצלמה מותקנת על הקסדה בזמן שאתם יושבים על האופנוע למשל. הלחצנים הגדולים, מאפשרים גם לתפעל אותו עם כפפות (בתנאי שלא מדובר על כפפות חורף עבות). אם קניתם אחת מהמצלמות הזולות יותר בסדרה (Silver / White) תצטרכו לרכוש את השלט בנפרד. כאשר לוחצים על כפתור התחלת הצילום, נשמע צפצוף בודד וכאשר לוחצים שוב על מנת להפסיק זאת, נשמעים שני צפצופים וכך ניתן לוודא כי הפעולה שביקשתם אכן התבצעה, גם אם אין לכם קשר עין עם צג המצלמה. בזכות השימוש בקישוריות WiFi, טווח השימוש בו עומד על מספר עשרות מטרים, הרבה יותר מאשר שלטים המבוססים על BT או IR.


אפליקציה לסמארטפון
מלבד השלט הרחוק, ישנה אפשרות נוספת לשליטה על המצלמה: בעזרת הסמארטפון האישי. אפליקציית ה- GoPro אשר זמינה לבעלי אייפונים או טלפונים מבוססי אנדרואיד, מאפשרת לשלוט על כל יכולות המצלמה מרחוק, אבל התכונה הכי חשובה (לטעמי) היא היכולת לראות בזמן אמת דרך עדשת המצלמה. יש אמנם השהייה קטנה בין התמונה המשודרת לבין מיקום המצלמה, אבל זה מפצה על החוסר במסך אחורי במצלמה עצמה ומאפשר לבחור בקומפוזיציה המבוקשת.


בפועל, השימוש באפליקציה הוא גם הנוח ביותר עבור שינוי הגדרות. במצלמה עצמה או בשלט, השימוש בשני לחצנים בלבד דורש אימון לאורך תקופת זמן. בהתחלה, מתבלבלים לעיתים בין הלחצן שמעביר בין הפרמטרים שבתוך התפריטים לבין זה שבעזרתו בוחרים בפרמטר המבוקש, גם היציאה מהתפריט קצת "טריקית" ודורשת מעבר בין כמה וכמה מסכים עד שמגיעים לאפשרות הנכונה. חברת GoPro העלתה לאתר שלה גרסת קושחה חדשה לפני מספר ימים  אשר באה לטפל בתופעת קפיאה שהתגלתה אצל חלק מהמשתמשים, לכן מומלץ לעדכן את המצלמה לגרסה זו.


GoPro app
אפשרויות התקנה מגוונות


להבדיל ממצלמות אקסטרים אחרות, אשר מותאמות ליישום עיקרי אחד (כמו מצלמת קסדה יעודית של קונטור), ה- GoPro אמורה להתאים למגוון גדול של ישומים והתקנות. זה אומר גם שהיא פחות מושלמת בהתקנה בחלק מהמקרים (למשל, צורתה יותר בולטת ופחות אווירודינמית על קסדה), אך מבחר האביזרים הענק מהווה יתרון ומאפשר לצלם במגוון גדול מאוד של סיטואציות. מארז המצלמה המקורי, הינו עמיד במים, כך שניתן לצלול (במסגרת מגבלות היצרן) או לצלם בזמן טיול מתחת למפלי מים, בתוך בריכות ומקומות רטובים נוספים. מתקון קסדת האופנוע דורש הדבקה של הבסיס לקסדה, אך עבור קסדת אופניים אפשר להשתמש בסרט הצמדה (שאפשר להסירו בקלות). בנוסף, אפשר לרכוש מתאם למשקפי סקי שלג, חיבור לגלשן גלים, אביזר לכידון אופניים ובחו"ל ניתן אף לרכוש מסוקים זעירים יעודיים לצילום אווירי, כך שהשמיים הם באמת הגבול במקרה הזה.


GoPro HERO 3 Black
איכות תמונה


כאשר אתם נכנסים לתפריט הגדרות הוידאו, תוכלו לראות רשימה ארוכה למדי של גדלי רזולוציה וקצבי פריימים. ה- Hero 3 מציגה לראשונה אפשרות לצלם ברזולוציית וידאו של 4K, עם 4096X2160 פיקסלים. זוהי רזולוציה איתה מצלמים סרטי קולנוע ולמען האמת, סביר להניח כי לא תוכלו ליהנות ממלוא חדותה על מסך הטלוויזיה שלכם (שמגיע במקרה האופטימלי עם רזולוציית 1920x1080), אלא אם אתם עשירים במיוחד. כך שמדובר יותר על "טעימה מהעתיד" ובנוסף, קצב הפריימים הנמוך ברזולוציה הזו (15 תמונות לשניה בלבד) הופך את הענין לרלוונטי בעיקר לצילומים "סטטיים" ולא של קטעי אקשן בגלל תמונה קופצנית באופיה.


נעבור לרזולוציות יותר "מעשיות": צילום 1080p מתאפשר בקצבים של עד 60 פריימים לשניה (60fps) וזה בהחלט מתאים ליצירת תנועה חלקה בקטע הוידאו. רוצים עוד יותר פריימים? רדו לרזולוציית 720p ותקבלו 120fps, זה כבר מאפשר להציג גם "הילוך איטי" מוצלח במיוחד. בין הרזולוציות הללו, מסתתרות נוספות, כמו זו של 2.7K או הנמוכה מכולן WVGA (בעלת 840x480 פיקסלים) וקצב פריימים מהיר במיוחד של 240 לשניה.


זוית רחבה או צרה?

בעלי המצלמות מהדורות הקודמים, התרגלו לתמונה ה-"מעוגלת" למראה, אשר נבעה מהצורך להשיג זוית צפיה רחבה מספיק מעדשה קטנה כל כך. בדור החדש, יכול המשתמש לבחור האם להקטין או להגדיל את השטח הנראה בתמונה (שלוש אפשרויות של זוית ראיה רחבה או צרה יותר) וכך לקבל תמונה פחות קמורה ומעוותת מהמצב הרחב. זה נעשה בעזרת שימוש בגודל שטח שונה של חיישן המצלמה וככל שזוית הצילום צרה יותר, כך נעשה שימוש בחלק קטן יותר מהמרכז של החיישן (שינוי גודל ה- Crop).

GoPro HERO 3 Black Review
איכות התמונה, ביחס לגודל הקטן של החיישן והעדשה הינה טובה מאוד. ביום, הצילומים חדים וברורים, הצבעים נוטים לצד החם. רוב המשתמשים יבחרו לצלם במצב האוטומטי לגמרי, אך מי שמעוניין לקבל גמישות גדולה יותר בשלב עריכת הוידאו, יוכל להפעיל את מצב Protune אשר מאפשר לו לשנות את איזון הלובן בתמונה ומספק קובץ ברמת דחיסה פחות אגרסיבית (בקצב נתונים גדול יותר) ועם טווח צבעים יותר רחב המתאים לעריכה מקצועית. כמשאלת לב לדורות הבאים, היינו שמחים לראות במצלמה מייצב רעידות שיכול לבוא לידי שימוש בחלק מהמקרים בהם התמונה תזזיתית למראה (למשל, בעת רכיבת אופניים על אבנים). בגלל קוטנה של המצלמה, זה לא ענין פשוט לביצוע, אבל נמשיך לקוות.
למעשה, נעשה כיום שימוש נפוץ במצלמות הללו גם בתעשיית הצילום וקטעים שצולמו במצלמת ה- GoPro (מתוך מסוקים זעירים ואמצעים דומים) משולבים בקטעי פרסומת, וידאו קליפים ועוד.


ה- Gopro מייצרת קבצי וידאו מסוג MP4 והמשתמשים יכולים להוריד תוכנת עריכה בסיסית בשם Cineform Studio מאתר החברה.


GoPro מצהירה כי היא שיפרה את איכות צילומי הלילה במצלמה החדשה וזה אכן ניכר בתמונה, אם כי זו עדיין אינה המצלמה המושלמת לצילומים בתנאי אור ירוד. החיישן הקטן מצליח להציג תוצאות סבירות בתנאי תאורת בית, למשל, אבל כשהאור יורד באופן מוחשי, גם הרעש הדיגיטלי מתגבר.

גם סטילס

זו אמנם אינה מצלמת סטילס יעודית, אבל ניתן לצלם בה תמונות כאלו, ברזולוציה מקסימלית של 12 מגה פיקסל. גם כאן, ניתן לשנות את שדה הראיה של העדשה, אם תשאירו אותו על המצב הרחב ביותר (Wide) תקבלו אפקט בסגנון "עדשת עין הדג", לכן מומלץ לשנות אל Medium (אם כי במצב זה, הרזולוציה תרד אל 7 מגה פיקסל).

חיי סוללה

החברה מצהירה על כשעה ועשרים דקות של צילום וידאו, אולם בפועל, עם הפעלת WIFi, שימוש במסך ונבירה בתפריטים, זמן הצילום יכול להתקצר אל סביב 45 דקות. לכן, ליום צילומים בשטח, מומלץ לקחת שתיים או שלוש סוללות לפחות או לרכוש "גב סוללה" (Bacpac) שמתחבר לצידה האחורי של המצלמה.

GoPro HERO 3 Black
סיכום


ה- GoPro HERO 3 מצליחה לבלוט בקטגוריה שלה בזכות שילוב של איכות תמונה ומגוון אביזרים רחב. היא תאפשר לכם לתעד באופן חד וברור את מסע האופניים במדבר, טיול בצפון בין נחלים ובתוכם, חופשת סקי בשוויץ או צניחה חופשית ממטוס. כמצלמת אקסטרים קטנה וקשוחה, יש לה מספר מגבלות בנוחות התפעול ולכן השקתה של אפליקציית הסמארטפון לפני מספר חודשים, התקבלה בברכה.


מבחר האביזרים הגדול, מאפשר לחבר את המצלמה אל כמעט כל דבר שזז על גלגלים, מעל יבשה, מים וגם אוויר. השיפורים שנעשו בדגם HERO3 Black שיפרו את איכות התמונה ביחס לעבר ומספקים בחירה בין מגוון ענק של רזולוציות וקצבי צילום. ה- Hero 3 מצליחה להרשים בקטגוריית האקסטרים ומרחיבה עוד יותר את גבולות עולם הצילום.

מחיר: 2,099 ש"ח

אחריות: שנה ע"י חברת DAA

בעד: מצלמה (עם המעטפת) עמידה במגוון תנאים קיצוניים, תמונה חדה עם מגוון רחב של רזולוציות צילום וידאו (כולל 4K), צילום בקצב פריימים מהיר של 60fps-240fps, שפע אביזרים לחיבור המצלמה (בתשלום נוסף), אפליקציה לסמארטפון, שלט רחוק, קישוריות WiFi.

נגד: חיי סוללה, תפעול התפריטים ע"י שני לחצנים בלבד אינו ידידותי.


המצלמות הזולות יותר בסדרה, מציעות רזולוציה מקסימלית של 1080p וקצבי צילום צנועים יותר. גם הן מגיעות עם קישוריות WiFi אך השלט הרחוק אינו כלול בחבילה.


המצלמה נמסרה לסקירה באדיבות המשווק אננס גלובל.

השתתף בהכנת הצילומים: מישל דור

מעבר לתגובות בפורום