עזרה DYI: מאוורירים ו IR מערכת בתוך במזנון

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,630
נקודות
113
מוזר, בעבר היה לי סנטד שתחלף למזנון - יכול להיות שאני חוזר לכך בעתיד :D

KOOKE

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
כרמי

תחשוב על להעיף את המזנון לגמרי כמו שעשה אלוני - זה יותר טוב למיכשור האלקטרוני, זה משפר את הסאונד (הבמה, פירוט מירכוז וכו') ולטעמי זה גם יותר יפה.

אך...אלמלא אלוצי הנהלה המזנון המפלצתי שלי מזמן היה הופך לסטנד דקיק..

שלמה

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,630
נקודות
113
שלמה לי אין הנהלה להאשים :D

stereophile

חבר משקיען
מעורבות
63
נקודות
28
כרמי,
אני מבין שאתה מכין את עצמך טוב להנהלה קשוחה :) :)
מנסיון אני יכול לומר לך שברגע שיש מזנון וההנהלה חיה איתו, מאוד קשה לחזור "אחורה" לסטנד ייעודי.
לדעתי, אם תקנה סטנד ראוי, יש יותר סיכוי שההנהלה העתידית תחיה איתו כעובדה מוגמרת.
דברים כאלו מבהירים בתחילת מערכת היחסים...

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,630
נקודות
113
stereophile - תודה ,
הכוונה כעת היא למצוא הנהלה טובה ולא להבריח אותה

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,630
נקודות
113
העקבות ההמלצות כאן הפרויקט שלי כעת הופסק - אבל לא לחלוטין
למי שלא זוכר את התמונה הראשונה של המזנון שלי

subwaycg6.jpg

הרסיבר מאוד התחמם במקומו אז (בעקבות המלצה של אורי תודה) קפצתי היום לדקדה (בדיזינגוב סנטר קומה 3)
לרכוש מאוור לקרר את הרסיבר.

הומלץ לי במקום על אחד של 240 V שיתחבר ישר ליצאת מתח של הרסיבר (זו שמספק מתח רק שהרסיבר עובד). ביקשתי מלחם (טוב שיהיה אחד בבית) לחבר את המאוור לחוט החשמל - היות לא היה להם מלחם במלאי הבחור אמר לי שאין בעיה הוא ילחים את מאוור - כך תוך כמה דקות יצאתי משם הכל מסודר (הם בכלל לא רוצו לקחות כסף על העבודה).

בבית כאשר בדקתי את הכל מסתבר שהמאוור יוצר יותר מידי רעש :מה??????????:

חזרתי לחנות והם אמרו לי שהם יבדקו מה ניתן לעשות לאחר כמה דקות הביאו לי דוגמאות של כמה מאוורים אחרים מחוברים לחשמל לבדוק איזה מהם יתאים לי. בחרתי באחד שהיה מספק שקט וגם עשה מספיק רוח. כאשר שאלתי על העלות הם אמרו שזה בסדר זה החלפה תמורת זה שכבר שילמתי עליו.(Y)

מה אני יכול לומר כל הכבוד - זה שרות (ורד)

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
דקדה הם עשר.
אולי לא הכי זולים בעולם ,אבל השירות והמבחר מעל ומעבר.

yol

אוהב את התחום
מעורבות
4
נקודות
18
שלום לכולם,
הועלתה כאן סוגיה שיצא לי להתמודד איתה בעבר ואכן מאוור פותר את בעיית ההתחממות - ובזה אני לא מחדש כלום.
הבעיה העיקרית היתה בעיית הרעש שהמאוורר/ים יוצר/ים.
אז ככה, קודם כל הרעיון של מאוורר 220V מעניין אך לא פרקטי מכיוון שהוא תמיד יעבוד במהירות המירבית שלו כשמחברים לחשמל ולכן האפשרות הבאה היא אכן שימוש במאווררי DC כאשר גם כאן ישנם מספר מתחי עבודה ויש לשקול ולבחור את המתאים ביותר לחומרה הקיימת (מערכת סטריאו/מחשב...מה שיש).
ולפני שבוחרים את המתח יש לבדוק קודם כל מה המטרה ואח"כ כיצד לפתור אותה.
אז באמת הבעיה כאן היא התחממות חלקי המערכת שכ"כ יקרה לנו אבל הדבר היחידי שאנחנו צריכים לדאוג לו הוא סחרור האויר בתוך המזנון והסחרור לא צריך להיות במהירות אויר של 200 קמ"ש עד שתיוצר שכבת קרח על המערכת - הנטיה היא לשכוח שהמערכת עובדת במיטבה בטמפרטורה שאנחנו יכולים לחוש בה בנגיעה (יותר מ - 28 מעלות) - כל מערכת והמאפיינים שלה.
ולכן השימוש במאווררי מחשב סטנדרטיים בגדלים שונים מתאים לעיניין שכן ניתן למצא במספר גדלים, מתחים ומחירים והכי חשוב - קל יחסית לבקר על מהירותם.
כמו כן ככל שהמאוורר גדול יותר, נזדקק למהירות סיבוב נמוכה יותר ולכן הוא ירעיש פחות - יש למצא את שביל הזהב ספציפית עבור כל תצורה בנפרד.
בעניין המתחים קיימים 4 מתחים בסיסיים כאשר הנפוצים ביותר הם ה - 5V, 12V ו ה- 24V וקיים גם 48V.
בשלב זה נכנסים כישוריכם הטכניים לביצוע הקירור.
אצלי מכיוון שישנו מחשב במערכת שבסלון הוספתי מאוורר של 12V בגודל של 120 למזנון. המאוורר מוזן במתח זה ישירות מהמחשב דרך מחבר שהיתקנתי בגוף המחשב (בחלקו האחורי) שהתחבר לקונקטור על הלוח אם שמיועד להפעלת מאוורר.
השלב הבא הוא כיצד לבקר על מהירות - וכאן יש לשים לב לשני דברים: האחד - שבמחבר שעל לוח האם שמיועד למאוורר יש שלושה פינים (או ארבעה) והשני - שלמאוורר שקונים שכן יש דגמים שמגיעים עם זוג חוטים (פלוס ומינוס) ויש שמגיעים עם שלושה (פלוס, מינוס, ויציאת טאכו) החוט השלישי נותן מתח יחסי למהירות הסיבוב של המאוורר. אם שני דברים אלו קיימים ניתן למצא תוכנות חינמיות שיודעות לשלוט על מהירות המאווררים דרך מע' ההפעלה או שניתן דרך ה BIOS לקבוע מהירות מסויימת.
אפשרות פשוטה יותר היא קניית ספק מתח חיצוני מתאים וחיבור ישיר למאוורר תול שימוש בנגד משתנה לשינוי מהירות הסיבוב. מנסיון, אם לוקחים מאוורר 12V ומזינים אותו במתח של 5V מתקבלת מהירות סיבוב מספיק טובה להזרמת אויר והרעש סביר.
מקווה שעזרתי במשהוא...

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,630
נקודות
113
yol
הסבר יפה - אתה יכול לפרט מה בדיוק לעשות כדי להפעיל מאוור ללא מחשב.
איך קובעים את המהירות שלו ואם בכלל זה כל כך חשוב לשלוט על המהירות שלו?

yol

אוהב את התחום
מעורבות
4
נקודות
18
שלום carmi,
כדי להפעיל מאוורר שלא דרך המחשב עליך לרכוש מאוורר (או בחנות מחשבים או ברח' הר ציון בדרום ת"א) בגודל המתאים לך וכן ספק כוח מתאים (אם תקנה בדרום ת"א תוכל לקבל הדרכה מהמוכר במקום לגבי התאמה חשמלית בינהם) יש כיום אין ספור סוגים בטווח מחירים רחב המלצתי היא לא להשקיע יותר מכ-100-120ש"ח וכן ללכת על ספקים ממותגים (שהם לרוב יותר קטנים, יציבים מבחינה חשמלית ומתחממים פחות - הם אמנם יקרים יותר אבל שווה לדעתי).
אם תרצה לשנות את מהירותם תזדקק לרכוש (ואת זה תמצא רק בדרום ת"א) נגד משתנה (פוטנציומטר) ואיזושהיא קופסה קטנה להכיל אותו. כמובן שדרושה מיומנות בסיסית בשימוש במלחם בכדי לחבר בין המאוורר, ספק, פוטנציומטר. (שוב, לגבי סוג הפוטנציומטר תוכל להיעזר במוכר).
השליטה על המהירות באה לעזור בהורדת הרעש שהמאוורר מייצר.
תעשה ניסוי פשוט - ברגע שיש לך את החלקים (לפחות מאוורר וספק) תפעיל את המאוורר ותניח אותו על המזנון בצורה כלשהיא ותקשיב לרמת הרעש האקוסטי שהוא מיצר.
בשלב זה קח בחשבון שככל שהמאוורר יסתובב לאט יותר יהיה פחות רעש.

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,630
נקודות
113
תודה

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור