האם יש מישהו שיכול להסביר לי אחת ולתמיד מה זה RGB?

אייל007

אוהב את התחום
מעורבות
3
נקודות
18
ומה ההבדל בין RGB לקומפוננט?קראתי המון מאמרים ועדיין לא הצלחתי להבין אז אם יש מישהו שיוכל להסביר לי אני מאוד אודה לו
האם קומפוננט וRGB זהים?
מה משניהם הוא דיגיטלי?ואיזה יותר איכותי?
מחכה לתשובות תודה ושבת שלום

liorkoren

מנהל
צוות האתר
מעורבות
666
נקודות
113
RGB הינו מעט יותר איכותי מקומפוננט, לרב יהיה קשה מאוד לראות את ההבדל בעין.
אם אתה מדבר על החיבורים קומפוננט (שלושה כבלים RCA בצבעים כחול / אדום / ירוק) מול סקארט שמעביר RGB, הרי ששניהם אנלוגים.
ההבדל בין שניהם הוא באופן השונה שכל אחד מהם מייצג את מכלול הצבעים.

ספי

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
RGB זה קיצור של

ומה ההבדל בין RGB לקומפוננט?קראתי המון מאמרים ועדיין לא הצלחתי להבין אז אם יש מישהו שיוכל להסביר לי אני מאוד אודה לו
האם קומפוננט וRGB זהים?
מה משניהם הוא דיגיטלי?ואיזה יותר איכותי?

מחכה לתשובות תודה ושבת שלום

Red - Green - Blue

אדום כחול וירוק. במאה ה- 19 גילו חוקרים שעין האדם רגישה ל- 3 הצבעים הללו, ואפשר אם כך ליצור תמונה צבעונית על ידי צילום 3 תמונות כל אחת בצבעי היסוד הללו, והרכבתם יחד תשחזר לנו תמונה צבעונית.

מצלמות הוידאו מכילות חיישן שמפרק את התמונה ל- 3 אותות (סיגנלים) שמשקפים את 3 צבעי היסוד הללו. למעשה האותות הללו עוברים עיבודים ותיקונים שתפקידם להתגבר על מגבלות העיין והמסכים, אבל בסופו של דבר ישנם 3 אותות (מעובדים ומשוקללים, יחד עם אותות סנכרון) שנשלחים למסך והם RGB - אלא אותות אנלוגיים שעוצמתם בכל רגע קובעת בכל נקודה כמה אדום, ירוק וכחול הנקודה תציג. אותות הסנכרון קובעים איזו שורה ובאיזה מקום בשורה שבמסך תואר הנקודה בעצמה שברגע מסוים.

אות הקומפוננט היה צעד ראשון בשביל להכין את המידע של התמונה לשידור בצורות יותר חסכוניות. שלא תהיה שום טעות צעד ראשון זה הוא רק מניפולציה מתימטית שאינה מוסיפה או גורעת מאיכות המידע שקיימת ב- RGB.
איך מיצרים אות קומפוננט:
מיצרים אות חדש שנקרא Y שהוא פשוט סיכום או = R+G+B. סיכום שלושת הצבעים יותר אות שחור לבן שמייצג בעצם את הבהירות של כל נקודה בשפה מקצועית מקוצרת LUMA.

למה Y? כי זה יצג את עוצמת האות בדיאגרמת צבע מסוג XYZ כל שהיא - לא חשוב כאן.

מיצרים עוד שני אותות חדשים שמכילים רק את מידע הצבע.
א. ים את האות האדום R שמכיל את עצמת האדום וכמות הצבע שלו ומחסירים ממנו את Y. זה = R-Y
ב. אותו התרגיל עשים עם כחול = R-B

האות שב- א. מכונה Cr

האות שב- ב. מכונה Cb שלושת אותות הקומפוננט מכונים Y, Cr, Cb

כל הפעולות הללו הן פעולת אלגברה בסיסית שמאפשרת מאות קומפוננט לייצר מחדש את RGB.

אות הקומפוננט מאוד פופולרי גם כי הייצוג של האות ב- DVD הוא בצורת קומפוננט ולא RGB.
אין זאת אומרת שאות הקומפוננט הוא דיגיטלי, המשמעות היא שלוקחים את אות הקומפוננט ומייצרים תעתיק או רישום ספרתי שמיצג את אות הקומפוננט בכל רגע. כאשר הנגן מפענח את הדיסק הפענוח הראשוני והבסיסי ייצר אות קומפוננט.

ספי

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
ואות הצבע נקרא כרומה מכאן C

אות הקומפוננט עזר בהכנת אותות יותר חסכוניים - דרך אחת לדחוס יותר את מידע הצבע, העיין רגישה מאוד לאות Y שהוא (BW) ופחות למידע הצבע ואז להלביש את שני האותות הללו על תדירות גבוהה (4.43MHZ) ולשדרם ביחד כך מקבלים S-VIDEO שמכיל רק Y ו- C

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור