רדיו Tivoli Model One - ביקורת

ליאור קורן
07-08-2009 14:00

Model One של Tivoli Audio הוא אחד ממכשירי הרדיו הידועים בעולם, הוא מעוצב בסגנון רטרו מובהק ומהווה מראה מרענן בעולם שכולו דיגיטלי. לקחנו אותו למבחן.


Tivoli Audio היא חברה בעלת שם עם צליל איטלקי אולי, אבל בסיסה נטוע חזק בעיר בוסטון שבארה"ב.

החברה מייצרת מגוון רחב של מכשירי רדיו ומערכות סטריאו קטנות ומעוצבות, אולם המוצר הבסיסי, עליו למעשה צמחה החברה הוא מכשיר רדיו קומפקטי, מדגם Model One, אותו נסקור בכתבה זו.

עיצוב

הדגם שקיבלנו לסקירה, מגיע בגימור עץ שחור, התיבה עשויה דפנות עץ מלבניות, עם פינות חדות.
את המרובעות, שוברת החזית שכוללת עיגולים רבים: מצד שמאל, נמצאת שבכת הרמקול, שחורה. מצד ימין, ניצבת חוגה גדולה, מרכזה שחור ושוליה כסופים כשהיא מוקפת סקאלת מספרי תדרים. החצי העליון של הסקאלה, מורה על תדרי FM בעוד החצי התחתון מצביע על תדרי ה- AM.
בין שני העיגולים הגדולים (חוגת התדרים והרמקול), נמצאים שני כפתורים עגולים, קטנים יותר, העליון שולט על עוצמת הקול והתחתון מעביר בין המקורות השנים: תדר AM, FM, מקור אודיו חיצוני וכיבוי המכשיר.

העיצוב צועק "רטרו" בכל רמ"ח איבריו, החוגה הגדולה והעגולה, מעלימה כל סממן דיגיטלי מודרני כשהיא מעוטרת מסביב בסקאלת התדרים "הישנה והמוכרת" (למי שעדיין זוכר), אין כאן חיפוש תחנות אוטומטי, הכל מתבצע באופן ידני, כשאיכותם של הכפתורים בהחלט מעודדת הפעלה ידנית ללא כל חשש.

גוף ה- Model One, כבד באופן מפתיע לגודלו, האם זה מרמז על מגנט גדול לרמקול הפנימי? כמו כן, בתחתית המכשיר, ניתן לראות פתח בס פורט המגיע כמעט עד ראש המכשיר ומאפשר להפיק בס מכובד יותר מהתיבה הקטנה.

חיבורים
מבט לאחור, מגלה מבחר חיבורים מגוון, הכולל חיבור אופציונלי לאנטנות FM או AM, כניסה עבור מקור אודיו חיצוני (למשל נגן נייד), יציאת סטריאו לאוזניות, יציאת REC AUDIO (סטריאו) המאפשרת להקליט את שידורי הרדיו (בחיבור למקליט חיצוני) או לחבר את ה- Tivoli אל מערכת סטריאו, כך שהוא ישמש בה טיונר.

Tivoli Audio Model One

קליטת רדיו

הפעלת המכשיר, מאירה לחיים שתי נורות: העליונה – ירוקה (חיווי מצב פועל) והשניה, גדולה יותר, בצבע צהוב-כתום מציגה חיווי על איכות האות הנקלט (ונעילה על תחנה).
חוגת השנתות, נוחה לאחיזה, היא נעה באיטיות ומאפשרת למצוא את התדר המדויק ביותר, בו ניתן לקלוט את התחנה הרצויה עם האות החזק ביותר, מצד שני, מהירות התזוזה האיטית של החוגה, מקשה על דילוג מהיר בין תחנות רדיו מבוקשות.

ה- Tivoli Model One כולל אנטנה פנימית, הקליטה איתה (באזור רחובות-נס ציונה) התגלתה כמצוינת, כאשר תחנות רדיו עיקריות (88FM, 91.8FM, 96.6FM, 97.8FM) נקלטות באופן חלק ונקי, ללא כל הפרעות רקע.
למי שמבקש לחזק אף יותר את הקליטה, עומדת לרשותו האפשרות לחבר אנטנת FM חיצונית (מסופקת בערכה).
בתחום ה- AM, העניינים היו פחות מרשימים, עם יכולת קליטה של תחנה או שניים, יש אפשרות לחיבור אנטנה חיצונית, אך זו אינה כלולה בערכת המכשיר.

Tivoli Audio Model One

איכות צליל

ה- Model One לא מאכזב בפרמטר החשוב של איכות הקול ואפילו מפתיע מאוד לטובה: אופי הצליל הינו חד וברור, עם תדרי מיד מלאים ופתוחים שהופכים קולות אנושיים לברורים מאוד ועם בס מלא וקצבי באופן יחסי לגודל המכשיר.

כלי המיתר שמלווים את שירתו של Caetano Veloso מוצגים באופן עגול ומלא, קולו של הסולן כשהוא שר "קוקורוקוקו" (בשיר Cucurrucucu Paloma) עובר דרך הרמקול כשהוא מלא גוונים בצליל ונשמע מתפייט ומתוק לאוזני המאזין.
התופים בשיר הישראלי "על פני האדמה" מקבלים נפח והבס יורד נמוך יחסית, מבלי לוותר על הצלילות והצרידות שבקולו של שלום חנוך.
מעבר אל רמי קלינשטיין בשיר "הניחי לי" מציג גם הוא בס מודגש וקצבי וקול ברור לאוזן של הזמר.
ליאונרד כהן שר את Everybody Knows, השיר נשמע מעט דחוס דרך הרדיו, אך קולו העמוק של ליאונרד צלול במידה כזו שניתן להבין בקלות כל מילה ומילה בשיר.

מעבר חד לאקטואליה, אל קולו של השדר צבי סלטון, הוא מקריא את החדשות והרמקול של ה- Tivoli משמיע אותו באופן חד וברור, כך שניתן להקשיב לרדיו מבלי להתאמץ מדי, גם במרחק של 6-7 מטרים מהמכשיר!

Tivoli Audio Model One

סיכום

Model One של Tivoli, הוא רדיו מודרני בכסות נוסטלגית, הוא אינו מכשיר זול באופן יחסי, אבל מספק תמורה מלאה בשני פרמטרים חשובים: איכות קליטת FM ואיכות הצליל.
רמקול המכשיר, למרות שהוא מונו, מספק חוויה צלולה, ברורה, מפורטת וכל זאת בלווי בס מלאשמקנה אופי קצבי למוזיקה.

חיבורי המכשיר, מקנים אפשרות לשדרוג (חיבור למקור אודיו נוסף או למערכת חיצונית) ואף להוסיף רמקול חיצוני תואם (Model Two) שהופך את האיכות לסטריאו (בתוספת של כ- 500 ₪).

ציון:
מחיר: 990 ₪
אחריות: סטריאוטיפ
גימורים: אגוז, לבן, דובדבן, שחור-כסוף, שחור

בעד: איכות צליל וקליטת תחנות, עיצוב, חיבורים
נגד: אין אפשרות לתחנות מועדפות, מחיר לא לכל כיס

מעבר לתגובות בפורום