דנון S-302 - מערכת קולנוע ביתי עם נגן אלחוטי

ליאור קורן
08-04-2008 07:07

דגם ה-S-302 כולל נגן DVD מובנה, בעל יכולות ניגון אודיו והצגת תמונות דרך רשת חוטית ואלחוטית, בנוסף, מגיע בחבילה מעוצבת הכוללת זוג רמקולים עם סאב וופר.

מערכות אודיו / וידאו לסלון הן כבר לא מה שהיו פעם: היום כבר לא מסתפקים במכשיר שיודע לנגן דיסק מוסיקה בודד, עם שליטה על פעולות בסיסיות מהשלט.
היום רוצים גם יכולת ניגון פורמטים רבים ותאימות לסוגי מקורות שונים ומדיה מגוונת.

אל תוך המגמה הזו מגיחה מערכת המדיה הביתית מדגם S302 של דנון. היא מהווה שילוב של נגן דיסקים ו-DVD, עם יכולות מדיה סנטר בשילוב הגברה, שני רמקולים וסאב אשר אמורים לתת פיתרון כולל של ניגון מדיה בסלון.

כיאה למערכת מודרנית, העיצוב חלק ועגול: הן של גוף נגן הדיסקים ויחידת השליטה (בגודל של רסיבר צנוע במימדיו) והן של זוג הרמקולים השטוחים ויחידת הסאב וופר שניתנת למיקום שיכול להיות גם מוסתר מעיניי המאזינים.

חזית יחידת השליטה כוללת כפתורים גדולים ומוארים אשר מהווים מעבר למהות הפונקציונלית והתפעול הנוח גם
פריט עיצובי נאה.

התקנת המערכת
חיפוש אחר כבל החשמל לא מגלה אותו באחורי המכשיר, גם יציאות הרמקולים לא נמצאות שם, חיפוש נוסף מגלה אותן וגם את חיבור החשמל בתחתית ה- סאב וופר.
אכן, יחידת ההגברה שוכנת בתוך הבאס וופר, זהו מגבר דיגיטלי (Class D) בהספק של 50 וואט RMS (ב- 4 אוהם) לכל רמקול קדמי ו-100 וואט לרמקול הסאבוופר..

את הסאב מחברים ליחידת השליטה עם כבל עבה (חיבור מזכיר את כבל פרלל שהיה נפוץ במדפסות בעבר).
חיבור כבלי הרמקולים פשוט ומהיר, תקע (אדום לרמקול ולבן לרמקול אל השקע התואם וזהו) – Plug & Play אמיתי.

חיבורי ה- S-302 מגוונים: כניסות ויציאות וידאו קומפוננט / S-Video, יציאת HDMI (אין כניסות HDMI), כניסות אודיו דיגיטליות (קואקסיאלי + אופטי) ו-3 כניסות אודיו אנלוגיות, חיבור ל-iPod בשני אופנים: חיבור ישיר וחיבור לעריסה, חיבור רשת חוטית וגם אנטנה לרשת אלחוטית.
מקדימה נמצא חיבור USB לדיסק און קי וכוננים קשיחים ניידים (תמיכה במערכת קבצים FAT 16/32 בלבד).
בין החיבורים השונים מאחור, ניתן לראות גם פתח מאוורר, לאורך תקופת המבחן לא נשמע מכיוון המכשיר כל רחש מטריד שהוא.
הדלקת המכשיר מעלה אור כחלחל בתצוגה הקדמית, חיבור למסך דרך כבל HDMI, מראה התפריטים על המסך סולידי ונעים לעין.

תפריטי הסטאפ מאפשרים שליטה בפרמטרים כמו רזולוציית יציאת ה-HDMI וטווח הצבעים, בתחום האודיו, ניתן לכוון את מרחקי הרמקולים ורמת העוצמה שלהם, אין כאן כיול אוטומטי כפי שקיים ברסיברים, אך זה פחות נורא כשמדובר ב- 2.1 רמקולים ולא 5.1 או יותר.כבל הרשת חובר לראוטר, חיפוש אוטמטי לא מוצא כלום בתחילה, מעבר למצב ידני והרשת נמצאה, ה-S-302 מקנפג עצמו ותוך שניות מחובר לעולם האינטרנט.
ניתן לעשות זאת גם בעזרת חיבור רשת אלחוטית (802.11g) שקיים בדגם זה, כך שאין צורך בתשתית רשת בסלון.

ניגון סרטי DVD
דגם ה- S-302 כולל נגן DVD, זהה לזה שנמצא בנגן ה-DVD של החברה מדגם 2930, דגם שנחשב למוצלח למדי.
הנגן מאפשר אפשרות Upscale – הגדלת רזולוציית הוידאו עד לגודל 1080P , ואכן, בהשוואה לתמונה באיכות 576P, התוצאה ב- 1080P נראית חדה יותר.

פסקול הסרטים בוקע מתוך 2.1 רמקולים, ויתור על רמקולי אפקטים אחוריים מהווה אומנם פשרה מסויימת, אך בחירה במצב "סראונד" דוחפת את צלילי הסרט עמוק יותר אל תוך החדר (בהשוואה למצב סטריאו).
ישנם מספר מצבי DSP אשר מאפשרים סוג של צליל היקפי וירטואלי.

סצינת הקרב בתחילת הסרט גלדיאטור (פסקול DTS), נשמעת מפורטת, הבסים דומיננטיים מבלי להדהד בצורה מוגזמת בחדר, ניתן לשמוע את האפקטים מבלי לעלות לחדות או בהירות מוגזמות.
מכות הקרב משכנעות, אבחות החרב ברורות, חבטות המתגוששים משכנעות ובאופן יחסי לשני רמקולים קדמיים תמונת הסאונד טובה בהחלט.

את הסרט "החוף" (פסקול דולבי דיגיטל), העדפתי לשמוע במצב "סטריאו" בכדי להנות מצליל הפסקול המוסיקלי (מצב סראונד ניפח לטעמי קצת יותר מדי את המוסיקה).
צליל הסרט שומרים על גוון נעים, קולות השחקנים ברורים ומעוגלים, גם כאן לא מצאתי חריפות בצליל, הגוון ידידותי למשתמש ובהחלט נותן לצופה להנות מהסרט.

נגן ה-DVD מאפשר גם ניגון סרטי Dvix.


מוסיקה בסטריאו
מערכות עם רמקולים שטוחים, נחשבות בד"כ לבעלות צליל פושר וחסר נפח – זו פשרה שהתרגלנו אליה בתמורה לאסטטיקה משופרת וחיסכון במקום לעומת רמקולים גדולים יותר.

כאן ציפתה לי הפתעה נעימה:

Toquinho & Vinicius – Como E' Duro Tr'abalhar

השיר נפתח בנגנית גיטרה ברמקול ימין, הצליל מפורט ונעים, סינטיסייזר צף בחלל מבעד לרמקול שמאל. הפתיחה נעימה ומוסיקלית לאוזניי.
קול הזמר צלול וברור, כלי ההקשה מלווים אותו, בינהם צליל משולש מתכתי במידה, לא בהיר או חד מדי.
פיזור הצלילים בחלל הינו טוב מאוד, הרמקולים יוצרים תחושת במה אמינה וכלי הנגינה מפוזרים במרחב.
ניכר על המערכת שאוהבת מאוד את השיר הזה, הכל זורם וידידותי מאוד לאוזן, מתאים לקצב הברזילאי הנעים ומתוק.

שיר נוסף ובו מלטפת הזמרת אליסה רגינה בקולה הרך, קרלוס ז'ובין עונה לה ואת שניהם מלווה גיטרה בס עם בס הדוק ובעל נפח מספק.
המערכת מחמיאה לקולות הזמרים וגם כאן, התוצאה מהנה, מוסיקלית וכייפית.

עוברים ל-"כסף" של סימפלי רד, הסאב מספק בס עמוק ופאנצ'י, כאן חסר מעט נפח בתחום המיד וגם הבס העמוק באמת – לא מרגישים את השיר "בבטן".
שוב, הצליל הכולל נעים מאוד, אין חריפות יתר, יש כאלו שיבקשו מעט יותר פתיחות בטונים הגבוהים, אבל במקרה הזה, מצליח דגם ה- S-302 להשמיע צליל מפורט ונעים מבלי ליפול למלכודת של צליל אפל וכהה מדי.

מעבר למוסיקה שחורה, (Love Wars של Womack & Womack)
קול הזמר בוקע מהמרכז, שאר הלהקה מקיפה אותו בצדדים, הבס נעים לאוזן, כלי הנגינה (גיטרה, כלי הקשה) מפורטים ובימת הסאונד גדולה ותלת מימדית.

לסיכום פרק הסאונד, ניתן לומר עליו שהינו מפורט ונעים לאוזן, הבמה מצויינת, עם הפרדת צלילים טובה ופיזור צלילים נרחב בחלל החדר.
בהשוואה לרמקולים רצפתיים או מדפיים גדולים, אין כאן את תחושת ה-"בעיטה בבטן", אך הבס נעים מהודק.

ניגון מהרשת
מלבד ניגון דיסקי מוסיקה או סרטי DVD, יודע ה- S-302 להתממשק לרשת הביתית ולנגן קבצים ממחשבים אחרים.


ניתן לגשת לספריות המוסיקה במחשב דרך תוכנת המדיה פלייר (גירסה 10 ומעלה) או דרך תוכנת ה- Media Connect הותיקה יחסית של מיקרוסופט, מה שמלמד כי המכשיר תומך בפרוטוקול UP&P הקודם.

בחיבור למסך הטלוויזיה, ניתן לצפות בתיקיות המוסיקה אשר ממוינות באופנים שונים (סוג המוסיקה, אלבום וכו'), לחיצה על הקובץ והניגון מיידי.
לא ניתן להריץ קבצי MP3 קדימה ואחורה (ניתן לדלג בין השירים) וגם ספריות עם שמות עבריים לא נתמכות ע"י הנגן ואף תוקעות את תפריט המכשיר לפעמים.

דרך חיבור הרשת, ניתן להגיע גם אל מקבץ נרחב של תחנות רדיו אינטרנטיות (שירות vTuner), המגוון רחב וכולל תחנות במגוון סוגי מוסיקה ומדינות בעולם. הגישה מיידית ואיכות המוסיקה לא רעה באופן יחסי.

גם תמונות ניתן להציג דרך הרשת, ה- S-302 תומך בקבצי JPEG ומאפשר להציגם על המסך, חבל רק שהעלאת כל תמונה אורכת שניות ארוכות.

כניסת ה-USB, מאפשרת להציג תמונות ולנגן שירים מדיסק נייד.

המכשיר תומך בקבצי WAV, WMA, MP3 ואפילו בפורמט FLAC שמאפשר דחיסת שירים ללא פגיעה באיכות הקול – בהחלט יתרון חשוב עבור האודיופילים ביננו.

שלט רחוק
זה עשוי פלסטיק איכותי למדי והינו ייחודי בצורת המקשים: לחצני הווליום גדולים, כמו גם לחצן ה- Play. לעומתם, קטן קצת יותר הוא לחצן ה-"עצור" ואחר כך מגיעים שאר הלחצנים, קטנים עוד יותר בהשוואה.
כך למעשה, הלחצנים בעלי הפונקציות הנפוצות גדולים ובולטים בהשוואה לאחרים וכך גם נגישים יותר.
סיבוב השלט מגלה דלת בצד האחורי, היא מכסה על כפתורי פונקציות מתקדמות יותר.סיכום
הרעיון של שילוב מערכת קולנוע ביתי עם תכונות מדיה סנטר (או מכשיר סטרימר) הינו מבורך, חבל רק שדנון לא הלכו רחוק יותר והוסיפו יכולות ניגון וידאו מהרשת.


הפיתרון אותו מספקת מערכת המדיה מדגם Denon S-302 מתאים מאוד לעידן המודרני: היא מעוצבת, מנגנת אודיו, וידאו וגם מציגה תמונות, היא מסוגלת להתחבר למגוון מכשירים ומקורות, כוללת חיבור אינטרנט כמקובל בעת המודרנית וחשוב מכל, איכות ניגון אודיו והוידאו טובה מאוד, לפעמים אף מפתיעה לטובה – במיוחד לאור גודלם הצנוע של שני הרמקולים.
כל זה מגיע במחיר של 10,990 ש"ח, אבל מי הבטיח לכם שהחיים הטובים הם גם זולים?

יתרונות
איכות מוסיקלית, עיצוב, קישוריות (חיבור רשת, USB ו- iPod), שלט, תמיכה בפורמטי אודיו WMA, MP3, FLAC, AAC

חסרונות

אין תמיכה בוידאו דרך USB והרשת, תיקיות בעברית, אין חיבור לרמקולי סנטר וסראונד

ציון:


מחיר: 10,990 ש"ח
אחריות: ניופאן

קישור: דף מוצר באתר יצרן
מעבר לתגובות בפורום