שירות Yandex Music

אנטון קמינסקי
17-02-2020 12:20

שירות הזרמת המוזיקה מבית יאנדקס הוא אחד השירותים הזולים ביותר מאלו שזמינים ישראל. מה מקבלים תמורת המחיר? ומהי ההתרשמות הכללית שלי?

 

על חברת Yandex

יאנדקס היא חברת תוכנה\טכנולוגיה\אינטרנט רוסית. למעשה, זוהי חברת הטכנולוגיה הגדולה ביותר ברוסיה. החברה מציעה עשרות שירותים שונים הכוללים: מנוע חיפוש, פרסום, ניווט, אפליקציית מוניות, מסחר אלקטרוני ועוד. אם לסכם אותם במשפט אחד שיהיה ממש ברור, הרי שפשוט מדובר ב"גוגל הרוסית". מגוון הכלים שהחברה מציעה והמספר הרב של השווקים, בהן היא שולטת, לא מתירים מקום לספק בקשר לעוצמה והגודל של יאנדקס. אומנם הם שם מוכר בעיקר בשוק הרוסי, אבל יש להם 18 סניפים ברחבי העולם, ומנוע החיפוש שלהם הוא החמישי הפופולרי בעולם.

 

על שירות Yandex Music

שירות יאנדקס מיוזיק הוא שירות הזרמת המוזיקה מבית יאנדקס. השירות זמין בישראל בצורה רישמית כבר לא מעט זמן. בדומה לשירות המוזיקה של Spotify, גם יאנדקס מיוזיק מציעים שני מסלולים. המסלול הראשון הוא המסלול החינמי, במסלול זה יש פרסומות ואיכות השמע הינה מוגבלת. מסלול הפרמיום של השירות הוא ללא פרסומות, מאפשר הורדת שירים למכשיר לצורך האזנת Offline, ומציע איכות שמע משופרת תמורת עלות חודשית של 9.90 ₪ בלבד. מחיר זה הופך את השירות לזול ביותר מבין שירותי המוזיקה המוכרים והזמינים בארץ.

כמו חברות אחרות, גם יאנדקס לא מפרסמים את איכות השמע שלהם בריש גלי, לפי ויקיפדיה מדובר באיכות של 320kbps, כלומר איכות זהה לזו של Spotify.

Yandex Music

 

בעוד שירותי הזרמת הוידיאו נלחמים בשיניים על קבלת זכויות יוצרים של תכנים וגם מפיקים תכנים בעצמם, בעולם הזרמת המוזיקה הסיפור שונה מאוד. למעשה, פחות או יותר כל דבר שתרצו לשמוע, יהיה קיים בכל שירות מוזיקה שתבחרו. אז ניתן לחפור לעומק ולמצוא אומנים שנמצאים בשירות אחד ולא באחר, אבל רוב האומנים נמצאים בכל השירותים והמגוון שואף לאינסוף.

בעקבות כך, לדעתי אין טעם לבחון מה יש ומה אין, אלא לדון בתכונות אחרות. למשל, עבורי התכונה, שהפכה להיות מספר אחת בבחינה של שירות מוזיקה, היא היכולת להכיר שירים\אומנים חדשים המתאימים לטעם שלי בקלות.

רשימות מותאמות אישית

יאנדקס מיוזיק מציעים שלוש רשימות מותאמות אישית מתחלפות, שעוזרות לנו להכיר מוזיקה חדשה:

הכלי הראשון הוא רשימת ה-Premiere, רשימה השמעה שבועית מותאמת אישית הכוללת שירים שיצאו השבוע. הכלי השני הוא רשימת ה-Deja Vu, גם זו היא רשימת השמעה שבועית מותאמת אישית, כשההבדל הוא, שהשירים בה הם שירים מכל הזמנים ולא שירים חדשים בלבד. עבור משתמשי Spotify, שתי הרשימות הללו ישמעו מוכרות מאוד, מכיוון שאלו בדיוק הרשימות שזמינות גם ב-Spotify, רק בשם אחר (Release Radar ו-Discover Weekly). הכלי השלישי, הוא רשימה מותאמת אישית יומית, שנקראת Playlist of the Day. רשימה זו היא לרוב הארוכה ביותר וכוללת כ-60 שירים. 

כל שיר מהרשימות הללו, ניתן לסמן ב"לב" (מה שמוסיף אותו לרשימה השירים שאוהבים) או לבקש לא לנגן שוב.

Yandex Music

 

משימוש של מספר חודשים באפליקציה, אני חייב לציין לחיוב את איכות המוזיקה ברשימות הללו והתאמתן לטעם שלי. מבחינתי, יאנדקס מיוזיק עשו עבודה נהדרת בלקלוע לטעם שלי ובזכות רשימות ההשמעה שלהם, יצא לי להכיר המון מוזיקה מעולה, שלא הכרתי קודם. היה מעניין לראות עד כמה המוזיקה שיאנדקס מציעים לי שונה מהמוזיקה ששירות Spotify מציע לי. זה כמובן מאוד אינדיבידואלי, במקרה שלי התחושה שלי הייתה שיאנדקס נותן לי יותר המלצות של קאנטרי רוק ובלדות מטאל, בעוד Spotify מושך אותי למוזיקה שקטה יותר. אני באמת מאוד אוהב את שני הכיוונים, פשוט היה מעניין עבורי לשים לב להבדל הזה.

נקודה נוספת שאני רוצה לציין לחיוב עבור יאנדקס מיוזיק, היא ההצגה הברורה של הז'אנר המוזיקלי של כל אלבום. אומנם קטלוג לפי ז'אנר הוא מעט פשטני (גם הערכים הם מאוד באנליים), ועדיין זה נותן איזה שהוא מושג לגבי סוג המוזיקה באלבום וזה חסר לי בשירותי מוזיקה אחרים.

התאמה לטעם האישי

בהפעלה הראשונה של אפליקציית יאנדקס מיוזיק במכשיר הנייד, אנחנו מתבקשים לבחור את הז'אנרים שאנחנו אוהבים, לאחר בחירת הז'אנרים, אנו מתבקשים לבחור את האומנים האהובים עלינו (כשהרשימה המוצעת היא של אומנים מהז'אנרים שבחרנו קודם). אני מאוד ממליץ להשקיע טיפה תשומת לב בתהליך, כיוון שכך תוכלו לקבל המלצות טובות באופן מידי.

אני בחרתי את הז'אנרים של רוק ובלוז, ובחרתי לא מעט אומנים, מאלו שאני אוהב. מיד בסיום התהליך ה-Playlist of the day הראשון שלי היה כבר מוכן (והיה מעולה). בימים הראשונים מקבלים הרבה שירים מהאומנים שבחרנו, כשבכל יום מקבלים יותר ויותר המלצות על אומנים פחות מוכרים. בכל רגע ניתן לחזור לרשימה הזו (דרך מסך ההגדרות) ולעדכן בה שינויים. 

Yandex Music

 

דרכים נוספות להגיע למוזיקה

השירות של יאנדקס מציע עוד דרכים רבות ומגוונות ליהנות ממוזיקה: רשימות השמעה ממוינות לפי פופולאריות\ז'אנר\מצב רוח, מצעדים מחולקים לפי מדינה, או רשימות של אלבומים חדשים. בנוסף יש את התחנות: רשימות השמעה אינסופיות על פי משהו משותף (כגון ז'אנר או אומן). יכולת מאוד נוחה היא היכולת לייצר תחנות אישיות בלחיצת כפתור מכל שיר\אלבום\אומן\רשימת השמעה.

אם לשפוט לפי כמות הפלייליסטים, הכמות ביאנדקס לא גדולה כמו אצל המתחרים. זה מצביע על גודל ורמת האקטיביות של הקהילה, אבל לא באמת אמור להפתיע מישהו, מכיוון שהשירות של יאנדקס פחות וותיק ונפוץ ברחבי העולם.

Yandex Music

 

הממשקים השונים

ליאנדקס מיוזיק יש שני ממשקים עיקריים, ממשק ה-Web שזמין בכל דפדפן ואפליקציית המובייל (במקרה שלי סקרתי את גרסת האנדרואיד). יאנדקס לא מספקים אפליקציית ייעודית למחשב, ולטעמי מורגש שרוב ההשקעה שלהם מכוונת למובייל. דבר שהוא מאוד הגיוני בימינו. 

ממשק Web

יאנדקס מיוזיק מציעים ממשק מלא דרך הדפדפן, המאפשר ליהנות מכל השפע שהשירות מציע, בכל מקום בו יש לכם גישה לדפדפן, מבלי צורך להתקין דבר. 

Yandex Music

 

דף הבית מציע תחילה את רשימות ההשמעה החשובות ביותר (שהזכרתי לעיל), בהמשך יש את השחרורים האחרונים, המצעד הישראלי, "נשמע לאחרונה" והמיקסים השונים מבית יאנדקס.

Yandex Music

 

בעת בחירה של שיר מתוך רשימה, ה-pane הימני מציג מידע רלוונטי, כמו וידיאו מתאים, לאיזה אלבום השיר השייך, באילו רשימות השמעה הוא מופיע, לעיתים ניתן לראות שם גם את מילות השיר. 

הפס התחתון הוא פס הניגון, הוא מאפשר להשהות\לנגן, לדלג לשיר הבא או הקודם, לסמן שאהבנו את השיר, להוסיף את השיר לאחת הרשימות שלנו, או לבקש לא לנגן את השיר שוב.

לחיצה על כפתור ה-Playback queue, פותח את רשימת השירים שמנוגנים כרגע בצורה נוחה וברורה מאוד.

Yandex Music


בצידו הימני של בר הניגון התחתון יש לנו את כפתור איכות הניגון – HQ, ניגון אקראי, חזרה בלופ על שיר\אלבום\רשימה ובורר העוצמה.

עם תעבירו את העכבר על בורר העוצמה (בכל מסך חוץ מה-playback queue משום מה), תוכלו לבחור את האקוולייזר, שכולל גם אפשריות מובנות וגם יכולת להתאים אישית.

Yandex Music

 

האקוולייזר הציף אותי בתחושות נוסטלגיה לימי WinAmp העליזים, בהם הייתי שומע הכל ב-preset הזוועתי במיוחד שנקרא Rock.

לחיצה על כפתור ה-My music בפינה העליונה הימינית, מעביר אותנו לספרייה הפרטית שלנו. בה נוכל לראות את השירים, הרשימות, האלבומים והאומנים שסימנו כ"אהבנו".

Yandex Music

 

הרשימה עם הלב היא "השירים שאהבתי", ודוגמה לפיספוסי התרגום שנתקלים בהם מידי פעם. כמובן שכבר יש לי רשימה של שירי בלוז שאהבתי.

לחיצה על התמונה האישית בפינה הימנית העליונה מאפשרת גישה להגדרות השונות.

תחת לשונית ה-Other ניתן לבחור בין ה-theme הבהיר או הכהה. אני מעדיף את הכהה.

Yandex Music

 

מצאתי את ממשק ה-Web של יאנדקס פשוט ונוח מאוד לשימוש, כשהחיסרון היחיד לטעמי הוא היעדר כפתורי "אחורה"\"קדימה" ייעודיים בממשק. ניתן להשתמש בכפתור ה-back וה-forward של הדפדפן, אבל זה כל פעם גרם לי לתהות, האם אני נמצא במסך בו לחיצה נוספת לאחור תוציא אותי מהאתר ותקטע את הניגון או לא. אם כפתור יעודי לניווט אחורה היה קיים, התהייה הזו הייתה לא רלוונטית.


אפליקציית Android

כפי שציינתי, קל לראות שעיקר ההשקעה של יאנדקס הולכת לאפליקציות המובייל. אפליקציית האנדרואיד של יאנדקס, היא צבעונית, נגישה וכיפית מאוד לשימוש.

Yandex Music

 

למטה יש לנו את פס הניווט שמאפשר גישה לדף הבית, התחנות, המוזיקה שלנו והחיפוש. בדף הבית יש את הרשימות המותאמות, שחרורים חדשים ועוד.

Yandex Music

 

ממשק הניגון הא פשוט, נקי ומרשים. ניתן להעביר שירים קדימה ואחורה על ידי תנועות סלייד על התמונה.

Yandex Music

 

האפשרויות השונות עבור שיר בודד.

Yandex Music

 

מסך ההגדרות הראשי.

Yandex Music

 

כל מי שהשתמש באפליקציית מוזיקה כלשהי בסמארטפון, ירגיש כמו בבית באפליקציה של יאנדקס. הסדר והחלוקה נוחים מאוד וכל פונקציונליות שמחפשים, נמצאת בדיוק במקום שמחפשים בו. אומנם אין פה חדשנות גדולה בממשק, אבל כן יש כאן User Experience ברמה גבוהה, מה שהופך את השימוש באפליקציה לתענוג.

החסרונות

למרות המספרים הגבוהים של כמות משתמשים, כמות שירים וכו', השירות של יאנדקס מיוזיק הוא עדיין שירות דיי קטן וחדש, שמיועד בעיקר לשוק הרוסי. זה מתבטא במספר חסרונות לטעמי, לפעמים פוגשים איזה מסך שהוא ברוסית (מסכי משוב למשל) ושכחו לתרגם אותו. החסרון המשמעותי יותר, הוא בנוגע לאינטגרציות. אם ברצונכם לעבור ליאנדקס מיוזיק משירות אחר, סביר להניח שתרצו להעביר את הרשימות שלכם. אם את עוברים מדיזר אז יש לכם מזל, ותוכלו לעשות זאת מתוך מסך ההגדרות של יאנדקס:

Yandex Music

 

אם אתם עוברים משירות אחר, הדבר בעייתי יותר, השירות החינמי המעולה TuneMyMusic למשל, אינו תומך ביאנדקס מיוזיק. השירות, שלטעמי כבר אינו חינמי, Soundiiz, כן תומך. חוץ מהעברות גם שיתוף של רשימות לחברים משירות אחר, הופך להיות קשה יותר.

עיניין האינטגרציה נמשך גם בנושא של סטרימרים, אם תרצו להזרים מוזיקה מהשירות של יאנדקס לסטרימר אודיו כלשהו, תצטרכו לוודא שיש לו תמיכה. הסתכלתי במפרטים של מספר סטרימרים פופולאריים ואף אחד מהם לא התהדר בתמיכה בשירות של יאנדקס. כמובן שאם הסטרימר תומך ב-Chromecast, או כאופציה אחרונה ב-Bluetooth, תוכלו להזרים בצורה זו.

אולי החסרון המשמעותי ביותר עבורי מבחינת האינטגרציה של השירות הוא חוסר התמיכה ב-Android Auto. אחוז גבוה מאוד מזמן ההאזנה שלי למוזיקה מתבצע ברכב. חוסר התמיכה באנדרואיד אוטו, מונע ממני ליהנות מהשירות של יאנדקס בזמן נסיעה. חפשתי דרכים לפתור זאת, והכי קרוב שהגעתי זה שימוש באפליקציית צד שלישי שנקראת AnyAutoAudio ומאפשרת לחבר כל סוג של אפליקציית מדיה לאנדרואיד אוטו. החיסרון הוא שליטה בסיסית בלבד (כמו שמחוברים דרך Bluetooth), ניתן להעביר שירים, אבל לא ניתן לסמן שירים כ"אהבתי", בנוסף האפליקציה גרמה להרבה רעש וחוסר יציבות במערכת, על כן נאלצתי לוותר עליה.

ממה שהבנתי, ברוסיה נמכרת מערכת מדיה לרכב, שכוללת משהו מקביל ל- Android Auto מבית יאנדקס. זה מגיע עם הניווט שלהם והמדיה, אבל כמובן שזה לא רלוונטי עבורינו.

Yandex Music

 

סיכום

שירות הזרמת המוזיקה של יאנדקס הוא שירות מלא ומרשים, שיכול לחסוך לכם מחצית מהתשלום החודשי, לעומת השירותים המתחרים. קטלוג השירים מלא, והאלגורתמים למציאת מוזיקה מותאמת אישית הרשימו אותי מאוד. איכות השמע דומה לאיכות של Spotify. אפליקציית האנדרואיד נוחה ומודרנית. סביר להניח שלא תמצאו מדבקה של יאנדקס מיוזיק על סטרימר האודיו שתרצו לרכוש, ותצטרכו לוודא שהוא תומך בכרומקאסט אם תרצו להזרים אליו (או שתשמשו בשן הכחולה). משתמשי אנדרואיד אוטו, יצטרכו לקמבן פתרונות וגם אז, סביר להניח, שלא יקבלו פתרון שלם. 

אז למי הפתרון יכול להתאים? כל מי ששומע מוזיקה באוזניות דרך הטלפון או המחשב, מי שמזרים מוזיקה דרך Chromecast, עבור כל אלו, השירות של יאנדקס נותן פתרון מעולה.

כשמשכללים את היתרונות מול החסרונות, קשה להתווכח עם התמורה הגבוהה למחיר של שירות יאנדקס מיוזיק. אז אם אף אחד מהחסרונות שצייניתי, הוא לא דיל ברייקר בשבילכם, יכול להיות שנמצאה הדרך לחסוך לא מעט על שירות הזרמת המוזיקה שלכם, מבלי לוותר כמעט על כלום.


מעבר לתגובות בפורום