טיילר רייק: חילוץ

אנטון קמינסקי
26-04-2020 16:42

הפעם הגיע תורו של כריס המסוורת', הלוא הוא ת'ור, אל הרעם בכבודו ובעצמו, לעשות סרט נטפליקס. אז האם "טיילר רייק: חילוץ" שווה את הזמן שלכם?

תקציר העלילה

כשברון סמים הודי חוטף את בנו של ברון סמים הודי אחר, שכיר החרב, טיילר רייק (כריס המסוורת') נשכר על מנת להציל אותו. טיילר מצליח להגיע אל הנער, אבל על מנת לחלץ אותו, הוא צריך לחצות עמו עיר שלמה, כשהבריונים של ברון הסמים וכל המשטרה שנמצאת בכיסו בעקבותיהם.

זו בערך כל העלילה של הסרט, ואין לי שום דרך להרחיב את זה. הסרט הוא די בסגנון סרטי האקשן של פעם. סרטים של שוורצנייגר או צ'אק נוריס. סרט שמתאר משימה אחת, כשתוך כדי מספרים לנו איזה סיפור קטן על הגיבור (בשביל לסמן וי על פיתוח דמויות) ואולי איזה טוויסט קטן (בשביל לסמן וי על תחכום) וזהו בערך.

טיילר מנסה להבריח את אובי, בנו החטוף של ברון סמים, מהעיר דקה.

טיילר מנסה להבריח את אובי, בנו החטוף של ברון סמים, מהעיר דקה

בשלב זה יכולה לעלות השאלה, למה בכלל אני טורח לכתוב על הסרט הזה? ובכן האמת היא שהרבה זמן חיכיתי לסרט בסגנון הזה. זהו סרט אקשן מאוד מהנה, מהסוג שאין הרבה לאחרונה ואפילו יש בו כמה נקודות שמרימות אותו מסתם עוד אקשן.

קרב רחוב

אבל תחילה האקשן עצמו. ובכן, אמנם הסגנון והעלילה מיושנים, אך האקשן לעומתם הוא מהיר בטירוף ומאוד מודרני. אחוז גבוה מאוד מזמן הסרט הוא סצנות אקשן, ומכיוון שזה החלק הטוב ביותר בו, אז טוב שכך. האקשן מגוון וכולל מרדפים רגליים ובכלי רכב, קרבות יריות ופה ושם גם קרבות מגע. סגנון האקשן הזכיר לי את העונות הראשונות של "מכת מחץ", שהיו פנינת אקשן אמיתית. המצלמה נעה אחר המתרחש בצורה מאוד מהירה, כולל מרדפים והרבה סיבובי מצלמה. יחד עם זאת, התמונה לכל אורך הסרט נשארת מאוד ממוקדת וברורה, כך שלמרות התנועות המהירות לא נוצרה אצלי תחושה של סחרחורת, שלעיתים נחווית אצלי בצילומי מצלמת כתף למיניהם (אחד ה"אפקטים" הפחות אהובים עלי).

טיילר ואובי

איכות התמונה באופן כללי, נהדרת בסרט. בגרסת ה-Dolby Vision, התמונה מפורטת והצבעים מרגישים חיים ובעלי רוויה טובה. מבחינת כל ערכי ההפקה, הסרט הרגיש לי מושקע מאוד, הקאסט ברובו לא מוכר, אבל עבודת הצילום ובימוי האקשן הם ברמה גבוהה.

אז מעבר לכל האקשן המעולה בסרט, מה שמבדל אותו, זה הלוקשיין. לא זכורים לי הרבה סרטי אקשן שהתרחשו לכל האורך על אדמת בנגלדש (ומעט הודו). זה מאפשר לנו להיחשף לנופיה העירוניים של בנגלדש, אבל מעבר לכך, לפשע שם, שמוצג כשולט בעיר ובמשטרה המקומית. הקטע הכואב הוא היחס הנוראי לילדים העניים. הילדים מצטרפים לכנופיות בגיל צעיר בגלל העוני, וחייהם שווים כקליפת השום עבור המאפיונרים. יש סצנה בסרט בה המאפיונר הראשי מנסה לגלות מי מבין הילדים גונב ממנו. אחד העוזרים שלו פשוט משליך את אחד הילדים מהגג בשביל לגרום לאחרים להתוודות.

העיר דקה בבנגלדש

רוב הסרט מתרחש בעיר דקה, בנגלדש

סצנה קשה נוספת היא כשקבוצת הילדים תוקפת את טיילר, אמנם הוא עושה הכול על מנת לא להרוג אותם, אבל לא זכורה לי סצנה כה בוטה בה גבר בוגר מרביץ לילדים בצורה מפורשת כמו בסרט הזה. זו סצנה לא קלה לצפייה, אבל אולי דווקא בסצנה הזו יש את המסר היחיד שניתן לקחת מהסרט הזה. ביקורתיות על המצב הקשה של הנוער העני בבנגלדש.

מלבד כריס המסוורת', יש עוד שחקן מוכר בקאסט. דיוויד הארבור, שמופיע בסרט בתפקיד משנה מינורי, ולטעמי מיותר לחלוטין.

רמת המשחק בסרט היא לא רעה ביחס לז'אנר. בעיקר כריס עושה עבודה טובה מאוד, מרגישים שהוא בא לעבוד, ולא לעשות "חלטורה" בנטפליקס.

טיילר רייק

לסיכום, "טיילר רייק: חילוץ", הוא סרט אקשן עם עלילה מפעם אבל עם אקשן, צילום, ואדרנלין מודרניים. לחובבי הז'אנר, במיוחד אלו שאהבו את סרטי האקשן מפעם, ואני ביניהם, מדובר בבידור מספק ומהנה.

הציון שלי: 7/10. 


מעבר לתגובות בפורום