פורמט mkv, דחיסה, תנינים ומה שביניהם

Avant-garden

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
יש לי סרטי טבע של ה-BBC ברזולוציה 1080 (בפורמט mkv). שפתיים ישקו ! איזה צילום מופתי ! בכלל, מאז שקניתי כבל HDMI של kimber Kable אני כל פעם נבהל מהתנין כשהוא קופץ על המצלמה...
הכל טוב ויפה עד שלהקה של ציפורים ממריאה או יש סופת חול. הו אז האלגוריתם של גברת מקרובסקה נחשף במערומיו. יש לי מחשב dual core לא מי יודע מה עם כרטיס 9500GT 1024 שכנראה מקבל התקף אסטמה בכל פעם שיש סופת חול בסרט.
שאלתי את עצמי למה לא לעשות באופליין את ה-decompressing ואולי להקל על המחשב.
לצורך המחשה...אם לוקחים קובץ DIVX במחשב עגלה שלא מסוגל להריץ אותו בצורה סבירה ומחזירים אותו ל DV לא דחוס, אז למחשב יותר קל להריץ אותו (תיאורטית לפחות, בהנחה שזמן הגישה להארד דיסק בכדי לשלוף את ה-DV הענק לא יהווה צוואר בקבוק).
השאלה היא האם ה-MKV מכווץ בצורה אגרסיבית ? אם כן מדוע לא נפוצים כלים המסוגלים לבצע לו decompressing תוך שמירה על הרזולוציה של 1080 ?
יש לי כלי בשם Format Factory שיכול להמיר mkv לכל פורמט עלי אדמות אבל הוא יוצר ניחות של הרזולוציה.
אגב, מקום על הדיסק אינו מהווה בעיה ולא אכפת לי שקובץ 4 גיגה יהפוך גם ל-20.

נערך לאחרונה ב:

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
פורמט MKV הוא מעטפת. בפני עצמו הוא לא מבצע שום דחיסה. במקרים רבים דחיסה נעשית לפני ההעברה למעטפת MKV .

Avant-garden

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
השאלה מעטפת למה ?
גם AVI הוא מעטפת אבל מתחתיו יכול להיות divx דחוס ומכווץ בגודל 700 מגה ל-90 דקות סרט. כמו כן יכול להיות תחתיו DV ,לא דחוס ולא מכווץ בגודל 20 גיגה ל-90 דקות.
חשבון פשוט של 1920x1080x25x3600 פיקסלים לשעה סרט מלמד שהסרט הזה באורך שעה אמור היה להיות בגודל 186 גיגה והוא עבר תהליך מאוד אגרסיבי של כיווץ או דחיסה.
העובדה שכשיש בסרט אלמנטים מאמצי כרטיס מסך כמו סופת חול או מעוף ציפורים תומכת אף היא בעובדה זאת.
אם כיווץ הוא הגורם לבלגן אזי ניתן לפתוח את הקובץ באופליין (השאלה כיצד) ולפתור את הבעיה.
אם דחיסה גרמה לבלגן,המקרה אבוד. האינפורמציה שבניואנסים הקטנים של מעוף כל ציפור וציפור הלכה לאיבוד בתהליך הדחיסה ולא ניתן לשחזר יש מאין.
כיווץ = lossless כמו ב-FLAC.
דחיסה = lossy כמו ב-MP3.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
MKV הוא מעטפת לקבצים שונים. כאשר מדובר בסרטים, פעמים רבות קובץ הווידיאו הוא mpeg2 או avchd או h264 .
כפי שכתבת, לא ניתן לשחזר יש מאין, אבל קידוד מחדש ברמת דחיסה נמוכה יותר יכול להקל על המעבד של המחשב או של כרטיס המסך. פרטים שלא קיימים לא יתווספו, אבל יתכן שהסרטים לא ייתקעו.
נסה ותווכח.

Avant-garden

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
חדשות טובות,חדשות רעות ומסקנות בצידן ...
הצלחתי להמיר mkv לקובץ raw במעטפת avi. זאת פרוצדורה מיגעת (מפורטת למטה) והתוצאה היא 20 גיגה לוידאו של 2 דקות. חצי טרה-בייט לוידאו של שעה (!). ההמרה הזאת פשוט לא מעשית. כפי שחזיתי, הגודל של הקובץ אומר שעכשיו צוואר הבקבוק הוא הגישה אל ההארד דיסק. המחשב ניגש אל הדיסק, יונק וידאו אל ה-Ram , מראה וידאו ל-2 שניות נחנק וחוזר חלילה.
לא מעשי אבל קיבלתי את התוצאה לה יחלתי וקיבלתי את התשובות שרציתי:
נעלמו כל התקיעות, המקרובלוקים וה"מוסקיטוז" כשהוידאו הופך תובעני (מעוף להקת ציפורים וסופת חול). התמונה חלקה ומעוררת תדהמה. כלומר האינפורמציה לא אבדה ולא נדחסה. היא רק כווצה.
מכיוון שההמרה ל-raw אינה מעשית נשאלת כרגע השאלה האם כרטיס וידאו חזק באמת יוכל להתמודד עם הכיווץ הזה או שהאנפורמציה הולכת לאיבוד (בצורה הפיכה כמו שנוכחתי לדעת) בתהליך הכיווץ. לא אתפלא אם האלגוריתם של H264 , בהיותו כה יעיל מבינת יחס הכיווץ פשוט מחליט להקריב מצבים גרפיים קיצוניים.
בשורה תחתונה...למרות כל האמור לעיל אני חייב לציין שהחברה שפיתחו את ה-encoder הזה עשו עבודה פשוט נפלאה. לא נותר לי אלא לשדרג כרטיס וידאו.

המרת MKV ל-Raw:
---------------------------
התקנות:
MatroskaSplitter
mkvtoolnix-unicode-4.1.1-setup
ffdshow

עריכת סקריפט avs:
לפתוח קובץ notepad ולכתוב את השורה הבאה:
DirectShowSource("E:\Planet.Earth.2006.1080p.HDDVD.x264-AJP\Planet.Earth.01.From.Pole.to.Pole.2006.1080p.HDDVD.x264-AJP.mkv")
בתוך המרחאות הלינק לקובץ ה-MKV.
שומרים עם סיומת avs.

פותחים virtualdub
file
open video file
מפנים לסקריפט ה-AVS שערכנו למעלה.
הוא אמור להיות מסוגל לנגן את הקובץ.
מסמנים את קטע הוידאו שרוצים להמיר (או את כולו) ע"י המרקרים.
save as avi

vlc מנגן את קובץ ה-avi הזה ללא כל בעיה.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
בפרוטוקול h264 ניתן בצע דחיסה ברמות דחיסה שונות. בדרך כלל, קבצים שנועדו להפצה ברשת עוברים דחיסה רבה מאד כדי להקטין את גודל הקבצים.
נסה לקודד את הקובץ raw שקיבלת ל- h264 ברמת דחיסה נמוכה. יתכן שזה יפתור את כל הבעיות.

Avant-garden

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
פתרתי את הבעיה !

אני מנגן mkv סופר כבד (סרט טבע עמוס פרטים גרפיים מהירים) עם מחשב עגלה וכרטיס מסך ב-200 שקל ברזולוציה 1920 עם 10% CPU load, עם אפס מקרובלוקים ללא שום קפיאות מסך.
אז איך הגעתי לפיתרון ?
שמתי לב למשהו מוזר...ככל שהגרפיקה תובענית ה-CPU load עולה בצורה דרסטית.
ניסיתי כמה נגנים טובים וכולם נתנו אותה בעיה למרות שהוגדר שימוש בהאצת חומרה.
חפרתי קצת ברשת ומסתבר ש -mkv אינו כל כך מובן מאליו והנגנים לא ממש יודעים להפעיל האצת חומרה אוטומטית.כנ"ל לגבי H264 שגזרתי ממנו.
דווקא המדיה פלייר של windows עם הקינפוג הנכון וההתקנות הנכונות (http://blogo.biz/?p=20) עושה שימוש אמיתי בהאצת חומרה. התוצאה מיידית: המחשב עובד ללא מאמץ וכל העומס עובר לכרטיס המסך.
אגב, מבדיקה מדגמית שעשיתי אצל חברים שלי לכולם הייתה אותה בעיה. מומלץ לכל הקוראים כאן לעשות בדיקה קצרה ולבדוק את הנושא.
בקיצור, יהושוע,
הלכתי במעגלים כמו מים באמבטיה אבל בסוף הגעתי לפתח הניקוז.
לא משנה.... למדנו משהו על הדרך...:)

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
מכל מלמדי השכלתי.
אגב, מדובר ב- Media Player Classic Home Cinema הידוע לטובה, לא ב- Windows Media Player .

Avant-garden

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
עכשיו כובע המרצה עובר אליך...
מה יתרונו של ה-Classic ?
אגב, As we speak אני שם לב שבעוד שביצועי הגרפיקה השתפרו, הצבעים לא משהו....
ה-VLC אומנם נתקע אבל התמונה איתו הייתה יותר יפה וטבעית.

נערך לאחרונה ב:

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
ההבדל בין Media Player Classic Home Cinema לבין VLC הוא שהראשון עובד עם קודקים חיצוניים, אותם יש להתקין בנפרד – ואפשר לבחור ביניהם – בעוד השני עובד רק עם הקודקים הפנימיים שלו.

Avant-garden

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
התקנתי אותו. הוא באמת הרבה יותר טוב משל מיקרוסופט.
שאלה לי:
בעמוד הזה http://blogo.biz/?p=20 הם ממליצים לבחור ב- Cyberlink h264/AVC Decoder.
כשלחצתי add filter לא מצאתי שום פילטר כזה מותקן וגם לא מצאתי אותו בשום מקום ברשת.
הוא משתמש כרגע בפילטר בשם directvobsub ועל פניו הוא מנגן בסדר....

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
לדעתי, הקודק הטוב ביותר הוא ffdshow tryout :
http://sourceforge.net/projects/ffdshow/files/ .

oviloga

חבר מתחיל
מעורבות
0
נקודות
0
יש לי סרטי טבע של ה-BBC ברזולוציה 1080 (בפורמט mkv). שפתיים ישקו ! איזה צילום מופתי ! בכלל, מאז שקניתי כבל HDMI של kimber Kable אני כל פעם נבהל מהתנין כשהוא קופץ על המצלמה...
הכל טוב ויפה עד שלהקה של ציפורים ממריאה או יש סופת חול. הו אז האלגוריתם של גברת מקרובסקה נחשף במערומיו. יש לי מחשב dual core לא מי יודע מה עם כרטיס 9500GT 1024 שכנראה מקבל התקף אסטמה בכל פעם שיש סופת חול בסרט.
שאלתי את עצמי למה לא לעשות באופליין את ה-decompressing ואולי להקל על המחשב.
לצורך המחשה...אם לוקחים קובץ DIVX במחשב עגלה שלא מסוגל להריץ אותו בצורה סבירה ומחזירים אותו ל DV לא דחוס, אז למחשב יותר קל להריץ אותו (תיאורטית לפחות, בהנחה שזמן הגישה להארד דיסק בכדי לשלוף את ה-DV הענק לא יהווה צוואר בקבוק).
השאלה היא האם ה-MKV מכווץ בצורה אגרסיבית ? אם כן מדוע לא נפוצים כלים המסוגלים לבצע לו decompressing תוך שמירה על הרזולוציה של 1080 ?
יש לי כלי בשם Format Factory שיכול להמיר mkv לכל פורמט עלי אדמות אבל הוא יוצר ניחות של הרזולוציה.
אגב, מקום על הדיסק אינו מהווה בעיה ולא אכפת לי שקובץ 4 גיגה יהפוך גם ל-20.
אפשר לשאול מה שם הסרט?

יש המלצות לסרטים נוספים בסגנון? (חוץ מ planet earth ו life )

Avant-garden

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
לפני שנה ה-BBC הוציאו עוד סרט טבע דוקומנטרי מופתי הנקרא
BBC Swarm Natures Incredible Invasions
לא מדובר בעוד דוקומנטרי צהבהב של NG אלא בהתבוננות חדשה ומעוררת מחשבה על תופעת הנחיל המתפקד כאוסף נוירונים המחבר את האינטליגציה והיכולות של היחידים לכדי מוח על.
לא הייתי מבזבז זמן על צפייה ב-Youtube.התוכנית ניתנת להורדה באיכות HD באתרי ה-Torrent השונים.
אם רוצים לעשות בנצ'מארק לכרטיס מסך זה הסרט :)

יש גם South Pacific סדרה על איים בודדים באוקיינוס השקט. בנצ'מארק ליכולות הצבע של הטלוויזיה :)

oviloga

חבר מתחיל
מעורבות
0
נקודות
0
אחלה, תודה,
אני אבדוק אותם,

יש סרטי טבע נוספים שמומלצים באכויות גבוהות?

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור