נשמה בצליל! וואו!!!

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,745
נקודות
113
בגנון גם אני למדתי שאפשר לומר "יש אנשים ש..." וגם "יש אנשים אחרים ש...", אבל אם אני רוצה להתייחס לאינטראקציות ביניהם הפעם, צריך למצוא דרך להצביע על מי מהם מדובר, נגיד א' לעומת ב' (צריך להקליד גרש, יותר עבודה), או הראשון והשני, או X ו-Y וכו'. נחשוב על משהו.

אז מה הייה לנו כאן?
  • A כתב משהו באתר.
  • B הגיב באתר בהפרכה מנומקת של דברי A, כלומר, B אמר ל-A: הנה, אמרת כך וכך, וזה לא נכון/רלוואנטי בגלל כך וכך.
אז מה A יכול לעשות?
  1. להתעלם. אם B אמר אז הוא אמר. ביג דיל
  2. להפריך את דברי B. לומר ל-B, הנה, אמרת כך וכך, וזה לא נכון/רלוואנטי בגלל כך וכך
  3. לקבל את דברי B כפשוטם, עניינית.
  4. לבלוע, לפחות במיידי, מקסימום כבר נתפוס את הבנזונה בסיבוב בהמשך, אם במקרה, ואם דרך מעקב צמוד ואמבוש ברגע שנוצרת הזדמנות, ועדיף ב"עליהום", כמה ביחד
  5. להסב את הפוקוס ל-B עצמו, מה הוא חושב ל/על עצמו, מי הוא, מה הבעיות-כבייכול איתו, הנה הוא עשה שגיאת כתיב כאן, וכו', מה שנקרא בעברית מדוברת "ad hominem", ובלאטינית מוסברת "פסילת הדובר במקום את טיעוניו"
יש לציין שלעיתים קרובות מצבים כאלה יוצרים אצל A בעיות אגו קשות, בטח במצטבר.

מילא אם B הייה גאון מוכר, מאור לגויים, אדם גדול משכמו ומעלה, מישהו שלדעת הכל (לא לדעתו) "השמש זורחת לו מהתחת".
למשל, אם איינשטיין הייה מתקן ל-A שגיאה בפיסיקה, ול-A לא היו יומרות להיות בעצמו מלך העולם בפיסיקה, אז A לא הייה נעלב, ולא הייתה מתפתחת אצלו בעיית אגו. אם כבר הוא הייה שמח ומתגאה שאיינשטיין בכלל התייחס אליו.

אבל מה קורה אם B הוא סתם עוד גולש באתר, לא כזה גאון גדול, לא מוכר בעולם, לא משכיל במיוחד, לא שום דבר מיוחד, כולל אפילו במפורש לפי דבריו הוא, שלא רק שלא מסתיר אותם אלא אפילו מדגיש אותם, וכשמתברר שהוא טועה, וזה קורה, הוא פשוט מודה בטעות ומתקן את חשיבתו, בלי לחשוב שהוא מעל זה. בקיצור -- סתם עוד אחד.

איפה זה מעמיד את A אם סתם עוד מישהו סותר אותו, במיוחד אם זה קורה הרבה? לא נעים!

אז ad hominem חוגג, אין מה לעשות, נכון? חייבים. אחרת מה יחשבו החבר'ה? ומה יחשוב A על עצמו?
אז מייחסים ל-B דברים כמו:
  • תאוות כוח (כאילו שזה "כוח" להסביר למישהו ש-1+1 זה לא 3)
  • התנשאות
  • חייב את המילה האחרונה (בחוצפתו, B הצביע על בעיות בטיעוניו של A אפילו כאשר אין ל-A מה לומר בנוסף, ואינו יכול לסתור את טיעוני B)
  • מחלות נפש
ומה לא? הכל הולך. ממילא אין ל-A אלטרנטיבה טובה יותר.

וככה זה נראה, או בניקוד מלא, כַּכָּה.

וכמה מפתיע! במקרה לגמרי, קפצו כאן מהמארב (אופציה #4 לעיל) בדיוק כמה וכמה כאלה ששימשו בתפקיד A כמה וכמה פעמים.

עמיר

נ.ב. 1, לדעתי, התלונות נגד האורך והסיבוכיות של הכתיבה שלי מוצדקות לחלוטין, אני פשוט לא מעוניין שלהשקיע את מה שנדרש מבחינתי, וזה הרבה, כדי לקצר ולפשט.

עם זאת, השימוש באורך הטקסטים של B בתירוץ לאי-תגובה עניינית מצד A הוא לכשעצמו בעייתי, במיוחד לאחר שהייו כבר הרבה תגובות ארוכות של B ש-A כן הגיב להן, וחלק מה-A-ים גם לא מקצרים בטקסטים שהם עצמם כותבים.

נ.ב. 2, יש לציין שלא נתקלתי בהרבה מקרים כאן באתר שמישהו מכיר בטעות, במיוחד בדברים לא טריוויאליים, ומתקן את חשיבתו בהתאם.

במקור, הייתי מתומכי הגישה של "נאמנות לציל החי/המקורי" ופעלתי כמיטב יכולתי בהתאם לה, אבל לפחות הייתי מוכן לבדוק את עצמי, ועם הזמן שיניתי את חשיבתי מקצה לקצה.

נ.ב. 3, למען הסר ספק: מבחינתי, אני סתם עוד גולש באתר. בדיוק כמו כל אחד אחר.

עם זאת, התברר לי שייש כמה אנשים בודדים וספציפיים, שלמקרא דבריהם לאורך זמן -- מעבר לטעויות/שטויות שיכולות לקרות לכל אחד, בטח לי -- חדלתי להעריך את האינטלגנציה שלהם.

זה לא אומר שאני מעליהם, או מתחתיהם, או בכלל. זה כן אומר שאני לא מעריך את רוב דבריהם, ולפעמים גם טורח לערער עליהם ולחשוף את מופרכותם. הם לא חייבים לאהוב אותי ו/או לקבל את טיעוני לגבי מופרכות דבריהם. הם יכולים(?) להפריך אותם, או להתעלם, או שאר האופציות דלעיל, עד כדי ירידה לכדי ad hominem, שבעיני זו אכן ירידה, לפעמים פתיטית.

נ.ב. 4, ואריאציה ספציפית על ad hominem היא לנסות "לחנך" את B, להסביר לו איך הוא "צריך" (לדעת A) להתנהג / להיות / לעשות / לדבר / לכתוב וכיו"ב.

בעברית/פסיכולוגיזמית זה נקרא "להביא שליטה" מתוך צדקנות.
מבחינתי, מי שרוצה להיות צודק, שיממש זאת באמצעות טיעונים תקפים.

נערך לאחרונה ב:

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,745
נקודות
113
:מלאך::):לב-שבור:;):כל-הכבוד::(:מבולבל::mad::confused::נשיקה::cool::שטן::אצבע מורמת:p:D:לב::eek::מאזין::oops:(ורד):rolleyes::ישן:o_O:בכי::כוכב::נגד::בעד:
:שתוי::מנצח:(ורד נבול)

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
במקור, הייתי מתומכי הגישה של "נאמנות לציל החי/המקורי" ופעלתי כמיטב יכולתי בהתאם לה, אבל לפחות הייתי מוכן לבדוק את עצמי, ועם הזמן שיניתי את חשיבתי מקצה לקצה.

כמו ששיניתה את חשיבתך בעבר, יש גם סיכוי שעוד תשנה בעתיד את דעתך שוב.
לכן אל תגיד: "לעולם לא עוד"...
וגם , להפסיק להטיף לאחרים שמה שהם חושבים לא קיים, כי אתה הגעת ל "הארה", וגם יודע טוב יותר מכולם, הגם שכולם, להלן "הקולקטיב" חש בוודאות בהתנהלות הלקויה.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,745
נקודות
113
כמו ששיניתה את חשיבתך בעבר, יש גם סיכוי שעוד תשנה בעתיד את דעתך שוב.
טריוויאלי.

לכן אל תגיד: "לעולם לא עוד"...
לא אמרתי. מאיפה המצאת את זה?? :(

וגם , להפסיק להטיף לאחרים שמה שהם חושבים לא קיים
גם את זה לא אמרתי, לא בהכללה ולא בפרט.
כל פעם בנפרד, אני מתייחס לדברים ספציפיים, מצביע על בעייתיות בהם, ומנמק.
אם אתה מוצא שהבעיתיות שאני מצביע לא קיימת בצורה שעליה אני מצביע, תפריך את נימוקי בטיעונים רלוואנטיים, או תבחר באחת האופציות האחרות שצויינו.

לחנך אותי לא נכלל ביניהן. זה רעיון טוב להוסיף...

כי אתה הגעת ל "הארה"
לא אמרתי ולא התכוונתי שהגעתי ל"הארה", ולא שהכיוון החדש שלי הוא "האמת".

הבאתי את זה כדוגמה לכך שלמרות שהייתי בכיוון אחד, יצאתי ממנו, ולא המשכתי להגן עליו גם אחרי שהבנתי שהוא בעייתי.

אני ממשיך להסתכל גם על צורת ההסתכלות החדשה שהגעתי אליה ולבחון אותה. אמנם לא לאור דבריך המאירים, אבל מזוויות אחרות כן.

וגם יודע טוב יותר מכולם
לא אמרתי ולא התכוונתי שאני יודע יותר טוב מ"כולם", ו/או שאני חכם יותר מ"כולם", ו/או עדיף במשהו על כל אחד אחר כאן.

כן אמרתי במפורש את ההיפך, והרבה פעמים, אבל, כעובדה, לא מספיק כדי שאתה תקלוט.
כן הבנתי שאתה ספציפית לא מאלה שקולטים, ושאני לא מעריך את דעתך -- ושל עוד כמה אנשים ספציפיים.

שכולם, להלן "הקולקטיב" חש בוודאות בהתנהלות הלקויה
אני לא מכיר בך כנציג של "כולם" ו/או "הקולקטיב", ועוד פחות מזה כמי שיודע מה "כולם" האלה "חשים", מה גם שההנחה המשתמעת היא שכולם "חשים" את אותו הדבר, והיא לכשעצמה מופרכת.

וגם הפעם לא פניתי אליך, ואני חוזר שוב על בקשתי -- אנא הנח לי. מספיק ברור? :(

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,745
נקודות
113
רק הבהרה, שאמורה להיות מיותרת, אבל יש כאלה שעבורם היא לא :)

לא כל מי שמתווכח איתי ו/או חושב אחרת ממני, אני חושב שהוא טיפש ו/או לא מעריך אותו.

לדוגמה, יש לי ויכוח מתמשך עם נמר, על דברים מהותיים, החל בתפיסת מציאות מבחינת סאונד, דרך האם/מה מערכת "צריכה" לעשות, וכלה בהאם/מה זה "טוב" באודיו ובכלל.

אז יש לנו ויכוח, פומבי, על פני המון פוסטים ומילים ושירשורים. הוא חושב אחרת ממני.
האם זה גורם לי לחשוב שהוא טיפש, או לא מבין עניין, או כל דבר אחר בכיוון?
ממש לא, לא בכיוון בכלל. ברור לי שאפשר באופן תקף לחשוב אחרת/הפוך ממני.

או למשל matanoosh, שהייו לי הרבה ויכוחים איתו, שבחלקם הוא ירד לניתוח בלתי-הולם בעליל של האישיות והאופי שלי.
האם הוא טיפש? לא. לפעמים הוא מנצל את השכל שלו בכיוונים שאני לא אוהב/מעריך, אבל טיפש הוא לא.

או michael123, או ברקצ, או עוד הרבה אחרים כאן -- מי שלא הוזכר במפורש שלא יעלב לי פה, אחרת אחשוב שהוא טיפש! :) -- שהיו לי איתם ויכוחים בכל מיני רמות, אבל אף אחד מהם אינו טיפש לדעתי ו/או בלתי ראוי להערכה מבחינתי. להיפך.

כדי "לזכות" בחוסר הערכה עמוק מצידי, כפי שקורה עם מעטים כאן, צריך "לעבוד" די קשה, ובאופן עיקבי, לא איזושהי שטות מזדמנת פה ושם, אלא דברים כמו ניסיונות חוזרים וחוזרים וחוזרים להסביר דברים לא ממש מסובכים, עם קליטה אפס בעליל.

הגישה הבסיסית שלי למישהו שאני לא מכיר היא נייטראלית, וככל מאני מכיר אותו יותר, הוא יכול "לזכות" -- במרכאות!!! -- בהערכתי (לא איזה פרס גדול לכשעצמו) או בהיעדרה (לא כתם גדול לכשעצמו), ובכל מקרה, זו סתם התייחסות אישית, שאינה אמורה לעניין אף אחד חוץ ממני, ואינה אמורה להפתיע אם היא מתבטאת בכתיבה, במיחד אם זה קורה בעקבות התבטאויות אישיות כלפי, ו/או בעקבות שורה ארוכה של כשלונות שלי בלהסביר לו משהו.

עמיר

gtr

חבר משקיען
מעורבות
465
נקודות
83
בכול זאת יש לנו איזו שריטה...
יש לנו יכולת דימיון והאנשה שאנו מקנים לסט שבאמתחתנו.
מדברים על המערכת כמעט בלשון אישה שנייה, כמעט בחרדת קודש משל היתה כינור סטרדיווריוס.
דואגים לה לבית יוקרתי ומבודד,לחשמל נקי יותר ממכונת הנשמה בבית חולים ממשלתי,לתכשיטים מכסף ונחושת ולנפש העדינה, פעמונים וקריסטלים.
מעבר לכך, אני חושב שלמרבית הגברים הנשואים שבנינו לפחות, דברי השבח והקלס בו אנו מתייחסים לתאור צליל היקרות שבוקע מימנה, היה גורם לנשותנו קינאה יוקדת.

ואז עוד מתפלאים על המושג נ. ש. מ. ה !

אבל ברצינות לרגע, זה באמת מושג מופשט בהקשר של מערכת סטריאו.
נשמה מבחינתי זה מצפון, כן מצפון, מה שמבדיל אותנו מהחיות לדוגמא.
לא חלילה שלחיות אין נשמה, רק שלבני אדם יש יכולת לחמול לחשוב לעומק ולא רפלקס מותנה.
האם לכינור שמזכיר לנו יהודי גלותי ובודד (כנר על הגג,פרלמן,מינץ),יש יותר נשמה במדרג.
האם לצ'לו במנגינה תוגה ותחושה של עץ,של חום יש יותר נשמה?

האם לרמקול מאלומיניום ביחס לרמקול עץ-יש פחות נשמה.

אפשר לשייך את הביטוי כמעט לכל דבר שגורם לך להתרגש.

ואולי בכלל תחושת הנשמה תגיע ממוזיקה מרטיטה וחודרת.
אצלי זה קורה במוזיקה של ECM , יוצרים שברובם עלומי שם אבל יוצרים דברים מדהימים שלוקחים אותך למדבר, לים,לשממה,ולא עוד קטע נדוש של דייאנה קרל.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,745
נקודות
113
רק תוספת למי שחושב שאני חושב שאני מי-יודע-איזה גאון גדול:

אפשר לראות בשירשור על חומרי הניקוי שלמרות שהייתי אצל ויטלי פיזית בביית, והוא הדגים והסביר לי את תהליך ניקוי התקליטים שהוא פיתח, הצלחתי לבלבל את עצמי די לעומק (ועל הרבה עמודים) ולהתבאס מזה שהתהליך שביצעתי בפועל לא עבד עבורי למרות ההוצאת וההשקעה.

לפיכך:
  • אני מעריך שאם הייתי גאון כזה גדול, זה לא הייה קורה
  • זה קרה, אני רואה את זה ומכיר בזה כעדות נוספת, ומראש בלתי-נחוצה עבורי, לאי-גאוניותי
  • אז לי ברור כשמש, שאינה זורחת לי מהתחת, שאני לא גאון ולא נעליים
  • ואם הייתי מנסה לשחק את התפקיד של גאון הדור, לא הייתי מעלה פוסט כזה ביוזמתי
עמיר

נערך לאחרונה ב:

Balance

אוהב את התחום
מעורבות
75
נקודות
28
אבל גם אי אפשר לאכול את הראש על בסיס יומי.
קליל, קליל... לזרום בחיים, אין צורך להגיב על כל דבר, בטח ובטח לא בהתשה.
זה באמת לא נעים והורס את הפורום.

Audiofreak

עוסק בתחום
מעורבות
1,059
נקודות
113
תשנו את כותרת הפוסט ל:
נשמה, חפרת :ישן:

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור